st Diep-blauwe zee, omrand door bijna rode bergen TROCO |9agbla8 §ie ÜTctn De trein van gereed langs de sport staat het perron Hoogspanning en Bergen m op Roosendaal Zoom Verleden jaar was gunstig voor Zeeuwse groenteteelt m Schilder werd gek omdat hij juiste kleur niet vinden kon emep&euAA/t DERDE BLAD VRIJDAG 31 JANUARI 1958 5 P L. Douwes aan Golf van Acaba: Niet weer te geven Onwezenlijk Altijd gasten BOEKENPLANK Voorrang aan de liefde Perez Jimenez had versterkt paleis laten bouwen In extase Weldadige stilte Geliefde plaats Konijnenstand op Vel uwe neemt toe Gevangenisstraf voor namaak-Sinterklaas Barend Nüjriian Stakende Argentijnse bankbedienden aangehouden |>en weg over de de drie krijgers (chterlatend bij de „Ziezo, dat is te»" Lkt", denkt Aratn, lenend, die toegang Jn der gangen van Maar hij bemerkt i der soldaten hein gevolgd is... van mijn gastvrouw in Rechovot. Sa men met zijn vrouw is hij uitgegaan. Ik zit alleen in hun huis en pas op de baby. Buiten waait gierend de woestijnwind. Droog en niet koud. Daar doorheen hoor ik het janken van een hyena, zoals ik het ook in Recho vot meermalen gehoord heb. De hye- na's waren daar soms zo brutaal, dat j ze bij de huizen kwamen om in de vuilnisbakken iets van hun gading te zoeken. Eilath en naaste omgeving heeft een geweldige aantrekkingskracht. In mijn verbeelding zie ik onze aartsvaders jong en hartstochtelijk hun meisjes beminnen in deze gezegende natuur. Nogmaals: de pastelkleuren van lucht, zee, woestijn en bergen, de bij zonsondergang intens blauwe Golf van Acaba en de bijna rode bergen, zijn niet óp het doek weer te geven. Niet ver hier vandaan heeft een schilder gewoond, die krankzinnig is geworden omdat hij, na jaren ploeteren, niet in staat was de juiste kleuren te vinden. Op het laatst draaide hij zich met zijn rug naar zijn motief en keek dan vlug achter om opdat het hem niet zou ontsnap pen. De man was een bekend schil der hier. Een tweede Van Gogh. Zondag 12 januari. Eilath: het meest zuidelijke punt van Israël, gelegen aan de Golf van Aca ba. In heb 812 uur onafgebroken in 'n bus moeten zitten om vanuit Recho vot mijri basisplaats dit punt te bereiken. Ik had gedacht voor zo'n lang tra ject eens een fatsoenlijke bus te krij gen. Een, die niet volgepropt zou zit ten met mensen; een die wat ruimere zitplaatsen zou bieden. Maar neen, ook nu weer een hels kabaal van rammelende onderdelen, kapot-getrilde ruiten, elkaar over stemmende mensen en last but not least een radio, die oorverdovend, Hebreeuws geluiden ten beste gaf. En dit alles met een vaart van om en nabij de honderd kilometer over een vrij smalle woestijnweg, waar twee vrachtauto's elkaar nauwelijks kunnen passeren. Elke inhaal-manoeuvre was een puzzel op zich. De chaufeur reed dan meestal maar door het grint naast de weg. hetgeen een waar bombardement op de ruiten ten gevolge had. Het verbaast me nu ook niet meer, dat bijna alle ruiten stuk of gebarsten zijn. Ongeveer tachtig kilometer voor Eilath reden we vrij dicht langs de grens van Jordanië. De laatste tijd zijn er in deze omgeving weer wat overvallen gepleegd, waarbij Israëliërs werden vermoord. Daarom kwamen er vier gewa- j pende Israëlische militairen in de bus; jonge, open kerels met een Eilath, 15 januari. prachtig nationaliteitsgevoel, die weten, dat zij van een krachtige strijdmacht deel uit maken. Zij wa ren uitgerust met een walkie-talkie, Boven ons cirkelde een ééndekker, die de omliggende heuvels in de woestijn controleerde. Tegen het einde van de tocht had ik het gevoel, dat ik iets onwezenlijks beleefde; iets, dat moeilijk onder woorden te brengen is. De woestijn kende ik al: paars, rood, bruin, geel en zwart. Maar hier reden we door woestijnbergen, met haar speldbochten naar boven en beneden. Bergen, gevormd als kaarsrecht naar boven wijzende mensenfiguren. Ik had het gevoel in een maanlandschap te verkeren, in één groot bedehuis. De aartsvaders hebben Gods aanwezig heid hier duidelijk gevoeld. Het maakt de mens anders dan anders; anders dan de andere mensen. En dan de Golf van Acaba: donker blauw, omrand door bijna rode ber gen. Ik logeer in Eilath bij een broer Warm, tropisch weer. Ik ben dan ook gekleed, alsof ik in de tropen was. 's Morgens is het even anders; dan ga ik in pyjama voor de deur zitten en geniet van een Turks kopje koffie. Ik kan maar niet wennen aan som mige gewoonten hier. De gastvrijheid De vierde en laatste reisbrief van de Bredase beeldhouwer Pieter Leendert Douwes (78) over zijn verblijf in Israël vindt u in nevenstaand artikel afge drukt. Ditmaal stuurde hij geen tekeningen, maar enkele foto's. Gewapende militairen in de bus om de passagiers voor overvallen te be schermen. wordt soms zo ver doorgevoerd, dat ik er werkelijk tegen in opstand kom. We zijn zelden onder ons. Steeds komt er een gast. die blijft eten en slapen. Ech te profiteurs dikwijls; meestal Marok kanen, met erg weinig beschaving. Zo kwam er een binnen, die niets zei, maar onmiddellijk naar de slaap kamer liep. Hij ging op het eerste het beste bed liggen, deed zijn ogen dicht en sliep drie uur lang; snurkend, zon der zich aan iemand te storen. Ik vroeg stom verwonderd of dat nu allemaal maar goed gevonden werd, vooral, omdat deze Marokkanen niet als al te zindelijk bekend staan. Mijn De moderne rriens zoekt het wezen lijke in zijn godsdienstige beleving, hij wil een spiritualiteit die op dit wezenlijke gebaseerd is. Voor deze moderne spiritualiteit (overigens zo oud als de kerk) zou men met zeer groot nut kennis kunnen nemen van de werken van de kerkleraar S. Fran- ciscus van Sales, wiens invloed na 350 jaren nog niet afgenomen is. In alle landen wordt nog voortdurend over hem gepubliceerd. Zijn opvat ting over het geestelijk leven is nóg actueel en zal dat blijven, omdat ze de eisen niet minimaliseert, maar ze afstemt op behoefte en mogelijkheid. Het alles-beheersende motief in al de werken van Franciscus is de liefde tot God. Mgr. Camus vroeg de heilige eens om het feest geëigende middel, het gemakkc'ijkste, het kortste en het nuttigste om God te beminnen uit geheel zijn hart. Franciscus antwoordde: dit middel isGod beminnen uit geheel zijn hart. Op dit wezenlijk aspect van de christelijke volmaaktheid legt Fran ciscus de grootste nadruk. Daarom geloven wij in de betekenis van S. -T ranciscus' werken ook voor onze tijd. Een goede inleiding tot het werk van de heilige is een pretentieloos brr'^je ,-an kanunnik Roose onder bovengenoemde titel en uitgegeven Groesbeekseweg 414, Nijmegen. J. H. De onlangs verdreven president van Venezuela Perez Jimenez, heeft op de Belle Monte nabij Caracas een groot gebouw laten zetten, dat deze maand in gebruik genomen had moe ten worden. Het is half paleis, half fort. In het complex, waarvan het hoofdgebouw van beton was, is plaats voor 300 mensen. Een van de bijgebouwen is een ka zerne voor ongeveer honderd solda ten. Verder is er een landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen en zijn er opstellingen voor stukken luchtdoel artillerie. Het complex heeft een eigen elek trische centrale en 'n waterreservoir met een inhoud van 6.000.000 liter. De waarde van dit versterkte paleis wordt geschat op 10.000.000 gulden. Pieter Leendert Douwes: ,,Dan ben je anders dan anders, anders dan de ander mensen." gastvrouw haalde de schouders eens op en zei: „Ja, dat is zo de gewoonte hier." Ik kan het niet begrijpen. Timna, 16 januari. Timna ligt 20 kilometer ten noorden van Eilath en staat bekend om zijn kopermijnen. Deze vormen een zeer groot en modern bedrijf, waar de al lernieuwste Amerikaanse machines gebruikt worden. Zo zag ik grijpers, die met één hap een kubieke meter zand opnamen en op een zandwagen lieten vallen. Ook hier een prachtige omgeving van woestijnbergen met daarachter de Sinaï. Wat een land voor een schilder. Men raakt niet uitgeschilderd en, evenals er zeeschilders zijn, kan ik me nu voorstellen, dat schilders speciaal gegrepen worden door de schoonheid van de woestyn. Elk ogenblik veran dert ze, net als de zee. Ik verval in herhaling, maar lieh ik mijn stoeltje open geklapt en kijk ik de omgeving af, dan raak ik in extase. Ook de mensen, die hier al lang wonen, blijven dikwijls grote bewon deraars van de woestijn. Zo ook mijn buurman, een fotograaf, met veel ge voel voor kunst. Hij woont al enkele jaren hier en steeds trekt hij er op uit om de verschillende „gezichten" van de woestijn voor de lens te nemen. Eilath, 17 januari. Vanmorgen heb ik me nog eens met een autobus midden in de woestijn la ten afzetten om te schetsen. De stilte Advertentie) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET deed me weldadig aan. Totaal geen geluid waar te nemen, alleen zo nu en dan heel in de verte het ronken van een auto- of vliegtuigmotor. Een ééndekker die bezig was de omgeving naar infiltranten af te zoe ken, cirkelde een paar maal zeer dicht boven mijn hoofd. „Wat doet die oude man daar", zal de piloot gedacht hebben. Toen ik hem een paar maal had toegewuifd, vertrok hij weer; een steeds kleiner wor dende, op het laatst geluidloze stip in de verte. Nadat ik uitgeschilderd was, ben ik op de grote weg gaan staan, wachtend op een lift. Dat kan soms uren duren. Hoe primitief het leven in Eilath dikwijls ook is (het doet mij denken aan Hollandia op Nieuw-Guinea), de meeste mensen willen hier met weg en verkiezen deze opkomende plaats bo ven enig andere in Israël. En ik; 'k raak gehecht aan de woestijn, aan zijn bewoners, beschaafd en minder be schaafd; aan mijn gastheer en gast vrouw, die al het mogelijke doen om mij het verblijf hier zo aangenaam mogelijk te maken. Ik weet niet, hoe het in Nederland voor me zal zijn: zonder de woestijn, zonder die donkere verbrande gezich ten, die zwarte kindersnoetjes om me heen. Toch hunker ik naar het ogen blik, dat ik in Nederland rustig mijn indrukken in olieverf om kan zetten. Ik heb een gevoel, dat ik erin zal slagen. Ik hoo dan enigszins (ik ben maar een matig schil der), de zon, de warmte en de gastvrijheid van Israël in mijn verf tot uitdrukking te laten ko men. (Van onze sportredacteur) Om nog eens nadrukkelijk vast te stellen, dat het zó niet langer door kan en mag gaan met de geringschattende hou ding, welke de centrale overheid ten opzichte van de sport, in ca- su de lichamelijke opvoeding van de jeugd blijft aannemen, heeft het hoofdbestuur van de Ned. Katholieke Sportbond tij dens een persconferentie te Utrecht een drietal landelijke fi guren zijn inzichten daarom trent kenbaar doen maken. Er begint weliswaar een andere wind te waaien, ook in de boezem der regering en de volksvertegenwoordi ging, niet in de laatste plaats bij de K.V.P., maar tot daadwerkelijke hulp is bet nog steeds niet gekomen. Althans niet van een betekenende en dit jaar zelfs nog minder dan tevo ren, want werd de totale subsidië- ringspost, welke voor de sport in 1957 drie ton bedroeg niet tot 250.000 gulden teruggebracht? Bovendien blijkt de desbetreffende minister dit bedrag dan allereerst be stemd te willen zien voor de vorming van leiders. Daartegenover staat, dat van regeringswege een post van cir ca een half miljoen is uitgetrokken voor een technisch instituut. Het werk van de N.K.S., een instel ling bij uitstek bestemd voor de vor ming van leiders, zal van die 250.000 gulden slechts een klein deel ontvan gen, omdat dit bedrag met andere organisaties moet worden gedeeld. Niet vruchtbaar 't Is ten enenmale onmogelijk voor de N.K.S. een in hoge mate ideële sportorganisatie, op deze manier haar (Advertentie) een sigaar van kwartjeskwaliteit voor 15 cent in dozen van 10 stuks 1.50 Een typische figuur op de markt te Rechovot. De wilde konijnenstand begint op de Veluwe weer te groeien nu de be smettelijke myxomatose, die duizen den konijnen uitroeide, niet meer voorkomt. Tot voor kort was het wil de konijn op de Veluwe voor de ja gers nog een zeldzame jachtbuit, maar in de laatste maanden worden op vrijwel elke jachtpartij weer ko nijnen geschoten. Ook is geconsta teerd dat reeds jonge konijnen zijn geboren, hoewel de vrouwtjes ge woonlijk pas omstreeks half maart voor het eerst werpen. Men verwacht, dat de konijnen nu snel in aantal zullen toenemen,* want één vrouwelijk konijn kan onder gun stige omstandigheden in een jaar tijd meer dan zeventig nakomelingen krijgen. FABRIKANT: DERK DE VRIES De Groningse politierechter heeft een ingezetene van Groningen, die in de nacht van 5 op 6 december ver kleed als Sinterklaas met de politie slaags raakte, veroordeeld tot 54 da gen gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had tegen hem twee maanden gevangenisstraf geëist. Verdachte gedroeg zich nogal luid ruchtig. Toen hij door de politie tot kalmte was aangespoord, vloog hij de politiedienaren aan. Er ontstond een felle vechtpartij, maar uiteindelijk gelukte het de politie de pseudo-Sin- terklaas over te brengen naar het politiebureau. (Van onze hockeymedewerker) Tengevolge van de abnormale weersomstandigheden geduren de de afgelopen weken komt de competitie in het nieuwe jaar met horten en stoten op gang. Zondag staat een overladen wedstrijdprogramma, met vele interessante duels te wachten. Vooral in Roosendaal zal het er spannen. Daar gaan Push III (heren) een belangenduel met Pelikaan aan en Pelikaan-da- mes tegen Push II zullen strij den in een gevecht, waarin de kampioenstitel min of meer op het spel staat! Overigens zal op vele fronten de spanning voelbaar zijn. Tem po-dames kunnen immers het degradatiegevaar' nog ontlopen, als zij van het bezoekende Til burg II winnen! Zal Venlo de kampioensvlag hijsen of moet de Limburgse ploeg het kam pioensfeest nog even uitstellen? Op deze vraag kan Venlo zelf antwoord geven. De Vetilonaren moeten n.l. op bezoek bij HMHC, wat voor haar een zeer zware opgave betekent. Al leen door te zegevieren wordt Venlo's kampioenschap een feit. Het zou ons intussen niets verwonderen als Venlo in het zicht der kampioenshaven strandt. In de wolstad kruist Tilburg de sticks met MOP, een duel, dat in een zege voor de Tilburgenaren moet eindigen, ofschoon MOP nog altijd niet geheel veilig is, en dus Bij ,,Bouvigne" gaat Push duelle ren met HTCC dat, nu z'n kampioens kansen reeds lang in rook vervlogen zijn, met het elftal, door verjonging, aan het experimenteren is geslagen. Dat wil echter nog niet zeggen, dat de groen-witten reeds bij voorbaat van de overwinning verzekerd zijn! Wil Push het degradatiespook geheel ontlopen, dan zal er gewonnen moe ten worden, doch o.i. kan die opgave voor de groen-witten wel eens te zwaar zijn. Zwart-Wit gaat in Eindhoven tegen EMHC de strohalm-wedstrijd" spe len, omdat de Zwart-Witten theore tisch nog niet behoeven te degrade ren en om deze theorie in werkelijk heid te kunnen omzetten zou er van de Eindhovenaren gewonnen moeten worden. Blijft ook dit succes achter wege dan is er weinig redding meer mogelijk. Trouwens, Push heeft ook nog niet verloren! Oranje-Zwart zal weer een stapje dichter bij de kampioenstitel komen. Zij krijgt n.l. Push op bezoek en nie mand zal toch veronderstellen, dat Push, ondanks haar goede resultaten in de laatste ontmoetingen behaald, de Eindhovense ploeg op eigen bo dem zal weten te bedwingen? Dit is wel een te optimistisch geluid! Venlo Girls maakt in haar wed strijd tegen het bezoekende 's-Herto- genbosch een goede kans om dit duel in winst om te zetten, wat tevens betekent, dat haar stadgenote Venlo nog vaster op de laatste plaats wordt genageld. Venlo krijgt Breda op bezoek, waar bij een overwinning voor de blauw tjes in de lijn der verwachtingen ligt. Of zullen zij zich door de wit-blau- wen laten verrassen, waardoor de spanning in de staartgroep weer te rugkeert? Forward, dat enigszins aan het af zakken is, zal het onderspit voor het bezoekende EMHC moeten delven. HEREN: Promotieklasse A: Eindhoven - Oranje Zwart (3); 's-Bosch - MOP 2 (2); Middelburg - Forward (1); Bre da - HTCC 2 (1). 2e klasse A: Push 2 - Warande (1); Tilburg 3 - DES (2)Rapide - Zw. Wit 2 (3); Breda 2 - Liberty (1). 3e klasse A: Pelikaan - Push 3 (3); Tempo - Tilburg 5 (1)Forward 2 - Zw. Wit 3 (1)Cadetten - Breda 3 (Zi. 3e klasse B: 's-Bosch 3 - Waalwijk DAMES: Promotieklasse A: Waalwijk - MEP (1); MOP Tilburg (2); Were Di - Breda 2 (1). 2e klasse A: Pelikaan - Push 2 (3); Tempo - Tilburg 2 (1); Were Di 2 - HOCO (1). 3e klasse A: Push 3 - Waalwijk 2 (1); Tilburg 3 - DES (2); M'burg - Forward 3 (1); Breda 3 - Liberty (2). werk met vrucht voort te zetten en de mogelijkheid tot daadwerkelijke beïnvloeding van de enorme massa sportjeugd wordt op deze manier wel bijzonder gering en dat juist in een periode, dat die onbeperkt zou moe ten zijn. Want d gevaren, welke de jeugd van nu en straks bedreigen vooral gezien in het kader van de te verwachten verkorting van de werk week zullen ongelooflijk grote om vang aan gaan nemen, als niet van dit ogenblik af daartegen ingrijpende maatregelen worden genomen. Dit alles en nog veel meer betoog de de voorz. van de N.K.S.de heer H. J. L. Thien. Hij vroeg zich o.m. ook af, of het onredelijk zou zijn te mogen verwachten, dat de ideële sportbonden volgens een procentuele regeling zouden worden gesubsi dieerd. daarmede aansluitend op de subsidieregeling 1955 voor andere or ganisaties van de vrije jeugdvor- ming. Nog niet voor de helft De huidige rijkssubsidie, beklem toonde spreker, is nog niet voldoende om de helft van de nettokosten aan allernoodzakelijkste kadervorming te dekken en verduidelijkte dit door ver gelijkende cijfers. Het scheppen van de mogelijkheden tot sportbeoefening en andere activiteiten zijn hierbij dan nog helemaal uitgesloten. Teneinde over voldoende ka tholiek geschoolde krachten te kunnen beschikken zal op zo kort mogelijke termijn een be gin moeten worden gemaakt met het oprichten van streek scholen voor katholieke sport leiders. Bovendien is het voor de kader- en leidersvorming noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk verder wordt gewerkt aan de totstandkoming van dio cesane sportcentra. De jeugdkampen, aldus nog steeds de heer Thien, nemen een grote plaats in bij de N.K.S. In totaal na men reeds 15000 jonge mensen er aan deel, maar er is een sprekend ge brek aan middelen om de accommo datie uit te bouwen, zodat het aantal deelnemers (sters) jaarlijks beperkt moet blijven. Welk een teleurstelling dit tevoorschijn roept, is niet bij be nadering te zeggen. Vurig pleidooi Rector Boymans, onze lezers wel bekend uit eerdere publicaties in ons blad, heeft nog eens op vurige wijze gewaarschuwd voor de enorme pro blemen die beginnen te ontstaan, maar jammer genoeg te weinig wor den onderkend ook bij de centrale overheid nu de vijfdaagse werk week overal in ons omringende lan den realiteit begint te worden. Leiden de instanties in Duitsland bijvoor beeld, verwachten binnen drie tot vijf jaar over de gehele linie een vijf daagse werkweek. In Amerika houdt men het binnen nu en twintig jaar zelfs op een 24-urige werkweek. Hierbij komt dan tegelijkertijd het vraagstuk der vrijetijdsbesteding om de hoek kijken. Die vrije tijd zal een ramp wor den, indien wij ons niet nu reeds voor bereiden de mensen te helpen bij het vullen van die vrije tijd. Alle symptomen wijzen er nadruk kelijk op, dat deze vrije tijd voor het grootste gedeelte gevuld zal worden sport. Deswege zullen de bestaande sport. Deswege zullen de bstaand sportbonden zich sterk moeten uit breiden. Met de eigen middelen is dat absoluut onmogelijk. Daarom moet de overheid royaal meewerken. Het is van immens landelijk belang en voor het behoud wan onze jeugd aldus besloot rector Boymans. Toto in organisatie-hand Het lid der Tweede Kamer, de heer P.J.M. Peters, de derde spreker ter conferentie, heeft als buitenstaander zijn mening over de moderne sport- problemen gegeven. Hij erkende het grote goed van sportorganisaties, die de leden deugden leren beoefenen. Daarnaast had hij een bepaalde de naturering van de sport waargeno men, waarbij minder de geest dan de technische topprestaties van de mens worden beoogd. Hét professio nalisme is, wat men zou kunnen noe men een zekere vorm van circus ge worden. Er worden corruptie waarge nomen en mislukkingen in niet ge ringe mate. Wat de voetbaltoto betreft gaf de heer Peters als zijn mening te ken nen dat deze niet in handen der over heid mag komen, doch bij particu liere organisaties. Eventueel zou de overheid regulerend kunnen optreden. In ieder geval zal die toto, wat haar baten betreft, steeds een sociaal doel moeten steunen. Nadat de heer Thien enige nadere bijzonderheden had meegedeeld over de zilveren wisselbeker, die het Epis copaat ter beschikking van de NKS had gesteld (hij zal jaarlijks worden overgereikt aan de persoon of de ver eniging, die de meest edele sport prestatie heeft verricht) heeft de NKS-voorzitter nog op een nieuw doel in zijn Bond de aandacht geves tigd. Van nu af zal worden gestreefd naar democratisering in de NKS. En het devies, daaraan aanslui tend, luidt: in de toekomst méér daden dan woorden. Met de nu 250.000 leden welke de NKS telt, kan dat inderdaad tot grootse da den leiden. Maar dan mag de re gering zich ook niet langer zo fi nancieel bekrompen gedragen. Om met voorzitter Thien te spre ken: de trein van de sport staat langs het perron: het is nog fcjjd èn mogelijk in te stappen. Uit alle delen van de provincie wa ren woensdag: de groentetelers naar Middelburg: gekomen om de jaarver gadering: bij te wonen van de Zeeuw se Groentetelersvereniging, welke werd gehouden in de afmijnzaal van de coöp. veiling .Walcheren" te Mid delburg. Tydens deze vergadering heeft de voorzitter, de heer M. Ton in zijn openingsrede een overzicht gegeven van de gang van zaken in de Zeeuw se groenteteelt en daarbij kwam hij tot de conclusie dat het afgelopen jaar weliswaar mee- en tegenvallers te zien gaf maar dat over het geheel genomen het toch een gunstig jaar was voor de groentetelers in deze provincie. Bijzonder goede resultaten werden behaald met de teelt van win terbloemkool. Ook de vroege aardap pelen waren goed en dat geldt ook voor de teelt van kastomaten. Sprekend over de ontwikkeling van de groenteteelt in Zeeland zei de heer Ton, dat er een gezonde groei is. In verschillende gebieden komt er belangstelling voor de groenteteelt. Met name noemde hij het gebied rond Koewacht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder vroeg hij de kwekers om zich zoveel mogelijk te concentreren op enkele voor deze streek geschikte produkten. Door specialisatie kan hiervoor een goede markt worden op gebouwd. Spreker dacht daarbij in het bijzónder aan bonen en tomaten. Jaarverslagen In zijn jaarverslag zei secretaris A. H. Geertse dat de Z.G.V. deze maand 10 jaar bestaat en dat ze een geheel eigen plaats heeft gekregen in het organisatieleven in Zeeland. Er zijn 209 leden en dat betekent dat vrijwel alle Zeeuwse groentete lers lid zijn van de Z.G.V. De groen teteeltvakschool kon reeds 66 geslaag den afleveren. Voor de zesde cursus, welke dit jaar begint, zijn 16 leer lingen. De penningmeester kon mel ding maken van een batig saldo over 1957 van 62,95. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren A. H. Geertse, Oostkapelle; C. Legemate, Zierikzee; A. de Pagter. Ritthem en W. J. Tiel- kemeyer. 's-Heer Arendskerke. De contributie werd wederom vast gesteld op 5.-. Tot adviseurs der vereniging werden benoemd de heren ir. van Hennik, J. Hertgers beiden te Goes en M. Wattel en W. Kweldam te Middelburg. Verder stelde de vergadering nieu we statuten voor de vereniging vast en werd besloten hierop koninklijke goedkeuring te vragen. In de rondvraag werd gesproken over de noodzakelijkheid dat er meer dere voorlichting wordt gegeven van de zijde der Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Er werd gezegd dat er te weinig assistenten zijn. De morgenvergadering werd verder gevuld met het behandelen van ver schillende actuele vraagstukken door een forum van deskundigen onder lei ding van de heer M. Ton. Vooral werd gesproken over de vraag of er mogelijkheden zijn om exportveilin gen voor tomaten op één centraal punt in Zeeland te houden. De veiling Middelburg zal dit nader bestuderen en hiervoor de tomatentelers bijeen roepen. In de middagvergadering hield ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulent voor het Zuidhollands glasdistrict in Naaldijk een lezing over zijn ervaring in het Westland gedurende de 5 jaar dat hij daar werkt. Hij schetste de dynamische ontwikkeling van dit tuinbouwgebied. De oppervlakte is daar de laatste jaren gelijk gebleven, namelijk zowel in 1950 als in 1957 8000 ha. In 1950 echter waren er 870 ha tomaten met een opbrengst van 60 miljoen kg en in 1957 was dat 1600 ha tomaten met een opbrengst van 225 miljoen kg. Spreker behandelde de verschillen de oorzaken, welke hebben geleid tot deze grote ontwikkeling en noemde de gunstige ligging, het gunstige kli maat, de geschikte grond en de goe de waterstand, maar wees ook met nadruk op de Westlander die een gé boren tuinder is, die een zeer hoog werktempo heeft en durft te investe ren. Ir. van Soest vertelde hoe e.r <ie laatste vijf jaar in het Westland elk jaar 10-15 miljoen gulden door de tuinders in hun bedrijven werd ge ïnvesteerd. Hiervan werd 10-20 pet. geholpen via het Borgstellingsfonds. Spreker wees de Zeeuwse kwekers er op dat zij ten aanzien van het inves teren zeer veel kunnen leren van hun Westlandse collega's. Ook heeft men daar geleerd zich snel te kunnen aan passen. In 1954 waren er nog maar 100.000 ramen najaarsla. Er kwam vraag naar dit produkt en in 1957 waren er al 3 miljoen ramen najaar sla. Vervolgens gaf ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, een samenvatting van de gehouden inleiding en daarbij stond deze ook uitvoerig stil bij de noodzaak van specialisering en wees hij de Zeeuwse kwekers op de gunstige kansen welke zij hebben dank zij het zeeklimaat en de geschikte grond. Daarna werden nog een viertal tuinbouwfilms ver toond. i Advertentie) 100 nieuwe auto's zonder chauffeur v a f 6 p d. 6 ct p. km NIEUWE HAAGDIJK 28a BREDA TEL. 34142 De Argentijnse politie heeft het ge bouw van de bond van bankbedienden te Buenos Aires bezet en 420 staken de leden van deze organisatie, die ongeveer 60.000 leden telt, aangehou den. Deze bankbedienden worden be schuldigd van overtreding van het stakingsverbod van de regering. Dit decreet heeft van de zijde van alle politieke leiders veel kritiek ont moet. Dit geldt vooral voor de socia list Alfredo Palacics, die kandidaat is bij de presidentsverkiezingen op 23 februari.

de Stem | 1958 | | pagina 9