Tien moorden in V.S. door negentienjarige Gillette p Wit a KOSTUUM LANGE WEG DE INHOUD Venezolaanse parlement ontbonden Vervanging van Selwyn Lloyd? TWEEDE BLAD Tegen hoest en verkoudheid Memisa somber gestemd Vijfhonderd priesters in Tsjechoslowaakse gevangenschap Het massaproces in Johannesburg Inbrekersbende te Nijmegen opgerold Engeland voorstander toeslag drie proeent tolgelden Sueskanaal water, zeep* en blauwe Drie maanden yoor hardhandige bierhandelaar TV-R ADIO-TV-R ADIO-T Sao door ANTONIO DEL MONTE VRIJDAG 31 JAMJARl 19S8 ott alle opwindende vraagstuk- ken, welke ons arme hoofd te genwoordig kwellen, is er nog weer een nieuw bij gekomen: Moeten de ministers ambtskostuums dragen of niet Er bestaat wel een offi cieel ambtskostuum. Het is er één met veel bestiksel op de jas, een brede band op de broek, een steek en een degen. De minister van Buitenlandse Zaken dost zich zo wel eens uit bij een erg plechtige gelegenheid. De minister van Bin nenlandse Zaken heeft het pakje aan, als hij namens Hare Majesteit >de volkomen lege plechtigheid van de sluiting der Staten-Generaal verricht. Maar andere excellenties bepalen zich tot 'n doods jacquet en een plechtig gezicht, als ze heel deftig willen zijn. We kunnen ons voorstellen dat Vader Drees er niets voor voelde, toen enkele se natoren op het ambtskostuum aan drongen. Bij zijn vele kwaliteiten heeft hij niet die van zwierige ele gance. De vraag is echter, of het vaderland van hem (en van ande ren) toch het dragen van een schittergewaad mag vergen. Er is serieus over geredeneerd in de Eerste Kamer. Dr. Drees kon het vraagstuk niet met een simpele af wijzing afdoen. Hij zei toen maar: Over een paar jaar praten we er nog wel eens over. Het heeft ons min of meer teleur gesteld, dat men niet op het origi nele denkbeeld van een studiecom missie is gekomen. Als ze haastig geformeerd wordt, kan ze over en kele weken een studiereis gaan on dernemen in het zuiden des lands. Daar vindt men dan regerende personen in de uitgezochtste kle- dijen. Nilles, Mienus, Bert, Amadei- ro en hoe ze allemaal heten, zul len zich graag door het studerende oog laten bezichtigen. Ze zijn ze ker ook bereid tot een diepzinnig gesprek over het onderwerp bij bier en worstebrood. Helaas, men heeft die kans voorbij laten gaan. Het ambtskostuum zit in de mot- tenkast. A .S. maandag zal dan het verdrag tot instelling van de Economi sche Unie tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg worden gete kend. Het is een lange weg ge weest van 5 september 1944, toen in Londen, nog in volle oorlog, de douaneovereenkomst werd gete kend en deze derde februari van het jaar 1958. De douaneovereen komst werd pas op 1 januari 1948 van kracht, de Vóórunie kreeg haar beslag op 1 juli 1949. Op ba sis van die vóórunie is in de loop der jaren het onderlinge goederen verkeer tussen de drie landen, be houdens een bijzondere regeling voor landbouwprodukten, praktisch bevrijd van kwantitatieve beper kingen. Hierbij voegden zich nog protocollen tot coördinatie van de economische en sociale politiek, in zake de gemeenschappelijke han delspolitiek en de harmonisatie van de landbouwpolitiek. Deze me dedeling van feiten weerspiegelt niet de ernstige hindernissen, wel ke moesten worden genomen. Tij dens de Korea-crisis heeft het er zelfs een ogenblik op geleken, dat er een breuk zou komen in dit pro ces van nauwere aaneensluiting. Ook nu kunnen we nog niet zeg gen, dat de hemel onbewolkt is. Het hele wordingsproces van het maandag te tekenen verdrag toont echter wel, dat alle moeilijkheden alle storingsfactoren, alle verzet van particuliere belangen toch de vaste wil niet hebben kunnen do ven, om tot dit resultaat te gera ken. De drie Beneluxlanden heb ben eerder dan anderen de nood zaak ingezien van aaneensluiting en samenwerking, zonder welke Europa geen toekomst meer zou hebben. yyAT NU zijn de voornaamste bepalingen van het straks te sluiten verdrag Allereerst: binnen het gebied van de Unie zullen de onderdanen van de drie landen zich vrij kunnen bewegen. Het goe derenverkeer is vrij van alle in voerrechten, belastingen, heffingen en andere belemmeringen. Ook het kapitaalverkeer is vrij. Er komt overleg om de economische, sociale gn financiële politiek te coördine ren. Ook naar buiten, in de betrek kingen met derde landen voorzover de doelstellingen van de Unie ra kend, zal men gemeenschappelijk optreden. De Unie krijgt acht in stellingen w.o. een Comité van Mi nisters, een Raadgevende Interpar lementaire Raad en een Secreta riaat-Generaal, gevestigd in Brus sel en geleid door een Nederlander. Maar er is ook nog een overgangs overeenkomst. Die stelt, dat binnen vijf jaar de landbouw geharmoni seerd moet worden, binnen drie jaar het vervoerswezen zal verlost zijn van kwantitatieve beperkin gen, terwijl deze termijnen ook nog met twee jaar kunnen worden verlengd. Nog een voorbehoud is in een briefwisseling tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken vast gelegd: de overeenkomsten rege len het vraagstuk van de Rijn vaartpremies niet. We kunnen dus maandag niet zeggen, dat de Unie reeds in feite volledig tot stand is gekomen. Toch is er reden om de vlaggen te laten wapperen boven de Lage Landen. Het historische proces, dat zich zo lang bewoog in de richting van verwijdering en verbittering, is nu op weg naar eenheid en har monie. En het grote einddoel komt duidelijk in zicht. (Advertentie) KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHIUPS-KlOXANt NEDERLAND M.T. Het centraal bureau te Rotterdam van de Medische Missie Actie, Me misa, is somber gestemd ten aanzien van de verwachte opbrengst der lan delijke collecte voor medische hulp verlening aan de missie. Gezien de stijgende tendens van de afgelopen jaren en de toenemende belangstel ling voor het werk der Memisa ver wachtte het centraal bureau voor 1958 te mogen rekenen op een totaal opbrengst van 175.000. Het is thans blij, wanneer de anderhalve ton ge haald wordt. De collecten in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag liepen dit jaar terug met elk 1 a 2 duizend gulden, terwijl de voorlopi ge opgaven uit andere steden niet veel rooskleuriger zijn. Het centraal bureau schrijft de verminderde op brengst toe aan tal van oorzaken als bestedingsbeperking, seminarie- en kerkenbouw (bisdom Rotterdam), predikaties in tal van parochiekerken voor andere doeleinden op Memisa- zondag, SUS-actie, krantenpuzzels en het zeer slechte weer. Het gevolg van deze verminderde opbrengst is, dat de Medische Missie Actie aan tal van aanvragen uit de missiegebieden van Nederlandse mis sionarissen niet zal kunnen voldoen, tenzij de katholieken van ons land als nog de verminderde opbrengst op het verwachte peil brengen. Het gironummer van de Memisa is 51.360, Rotterdam. Yolgens betrouwbare gegevens uit Tsjecho-Slowakije verblijven op dit ogenblik 450 tot 500 priesters in ge vangenis of concentratiekamp. In dit cijfer zijn niet de leden van orden of congregaties begrepen, daar hier over geen betrouwbare gegevens ver kregen kunnen worden. Honderd dio cesane priesters worden vastgehou den in de beruchte gevangenis van Leopoldov, honderd en vijftig in het tweede concentratiekamp van Witt- manov. De verblijfplaats der overige diocesane priesters is niet met zeker heid bekend. Leopoldov herbergt 1640 gevangenen, het concentratiekamp Wittmanov tezamen met het kamp van Pribam meer dan 25.000 dwang arbeiders. Twee bejaarde bisschoppen, de 80- jarige mgr. Vojtassak van Spis, en de 72-jarige hulpbisschop van Tirna- va, mgr. Buzalka, beiden in 1951 ver oordeeld tot 24 jaar respectievelijk levenslange gevangenisstraf, zijn thans overgebracht naar een vroeger gebouw van de Tsjechoslowaakse Ca ritas te Decin, waar zij huisarrest hebben. Nog vier andere bisschop pen worden gevangen gehouden, on der wie mgr. Beran van Praag. Het totaal aantal politieke gevan genen in Tjechoslowakije bedraagt ruim 45.000, van wie 4700 vrouwen. Een groep van 95 Zuidafrikanen be staande uit naturellen, kleurlingen en blanken, zal terecht moeten staan op beschuldiging van hoogverraad. Dit is uitgemaakt na een uitvoerig onder zoek, dat begon kort nadat de betrok kenen in december 1956 waren gear resteerd. Tijdens het laatste deel van het on derzoek, dat openbaar was, waren de betrokkenen beschuldigd van aan zetting en voorbereiding tot het om verwerpen van de regering door mid del van geweld teneinde ,,een zoge naamde volksrepubliek" te vestigen. De voornaamste getuige a charge moest evenwel toegeven, dat hij in zijn leven weinig anders had gedaan dan liegen en bedriegen. Voor deze feiten had hij zelfs een gevangenis straf uitgezeten. De verdediging had ontslag van rechtsvervolging ge vraagd, daar naar haar mening de besehuldigingen niet bewezen waren. De politie te Nijmegen heeft de laatste tijd enige kleine benden van jonge inbrekers ingerekend. Nijmegen en omgeving werden de laatste tijd telkens .opgeschrikt door inbraken in fabrieken, magazijnen, kiosken en buitenhuizen. Over het algemeen was de buit niet groot. Drie der verdach ten, jonge arbeiders, hadden zelfs een poging tot beroving gedaan in een huis aan de Houtlaan te Nijme gen. Dank zij het kordate optreden van de vrouw des huizes namen zij de vlucht. Met de aanhouding van tien ver dachten, zijn tevens opgehelderd de gevallen van inbraken in Groesbeek, Eerbeek en Hoenderloo; in de laatst genoemde plaats was zelfs een buit gemaakt van duizenden guldens aan kostbare sieraden en buitenlands geld. De verdachten zijn overgebracht naar Arnhem. De Britse regering is voorstandster van een toeslag van drie procent op de tolgelden van het Suezkanaal, zo als door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties is voorgesteld Ijker betaling van de door de Verenig- He Naties gemaakte kosten voor het •pruimen van wrakken in het Suez- anaal. Dit heeft de Britse minister _an staat voor buitenlandse zaken Ormsby-Gore in het Lagerhuis mee gedeeld. (Advertentie) Voor alles moet een man weten hoe het hoort en hij moet schoon, fk en fris zijn en er goed verzorgd uitzien, *s avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Zo n man ziet er niet alleen schoon en fris uk, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik mor gen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. stuks 75 ct .Gillette scheercrème is het beste! In een deel van onze edities van gisteren konden wij nog melden, dat een onder-sheriff in Douglas in de Amerikaanse staat Wyoming, na een vuurge vecht, de 19-jarige Charles Starkweather en zijn 14-jarig vriendinnetje Caril Fugate had aangehouden, die ervan ver dacht worden samen negen moorden gepleegd te hebben. De eerste slachtoffers van het paar tje waren de moeder, de stiefvader en een tweejarig zusje van Caril. Daarna volgden nog andere moor den. Uit een verder onderzoek is geble ken, dat Starkwaether en zijn vrien dinnetje niet negen, doch tien moor den op hun gèweten hebben. In een auto, die nabij Douglas werd aan getroffen, toen hij na het vuurge vecht werd overmeesterd, werd nl. nog een lijk van een man gevonden die ook was vermoord. De dader van de aanslag had de in zittende van de auto gedood door De regeringsjunta van Venezuela heeft bij decreet het parlement ont bonden. De ontbinding is noodzakelijk ge worden, zo wordt in het decreet ge zegd, door het feit, dat dit parlement niet op democratische wijze tot stand is gekomen en daardoor niet het volk vertegenwoordigt. (Advertentie), schoten door de voorruit. Het slacht offer had twaalf tot veertien schot wonden in het gezicht Starkwaether heeft bekend dat hij ook deze man, een handelsreiziger heeft gedood. Verder verklaarde hij Caril Fugate te hebben gedwongen aan zijn mis dadige onderneming deel te nemen. Caril is, nadat zij uit de auto van haar vriend was ontsnapt, met een ernstige zenuwinzinking in een zie kenhuis opgenomen. De ouders van Starkwaether hebben gezegd, dat hun zoon misschien woe dend was geworden, omdat zijn hos pita de deur van zijn kamer op slot had gedaan, totdat hij zijn huur zou hebben betaald. Hij was vroeger van school gestuurd, omdat hij teveel met andere jongens vocht en wilde later niet werken. Hij voelde zich al leen gelukkig wanneer hij geillu- streerde kinderboeken las, of kon ja gen, - De rechtbank te 's-Gravenhage vond dat de officier van justitie veertien dagen geleden een juiste straf had gevorderd tegen de 32-jarige bierhan delaar Toon S. en heeft hem wegens mishandeling van een caféhouder conform deze eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De bierhandelaar had tezamen met de 31-jarige chauffeur G. van de B. de caféhouder zodanig geslagen, ge stompt en geschopt dat deze, toen het hem eindelijk was gelukt zijn café te ontvluchten, op straat in elkaar zakte. De chauffeur B., die als „biergang ster" tezamen met de bierhandelaar enige tijd klanten in cafés in de bin nenstad van Den Haag molesteerden om de caféhouders te dwingen hun merk bier te tappen, zit al enige tijd een zware straf uit wegens mishande ling en poging tot doodslag op een politie-inspecteur. TITELS In Charlotte hebben de stu denten pas geleden een nieuw bestuur voor hun vereniging gekozen. Ze hebben echter zo lang tegen titels als voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester aan gekeken, dat ze die hebben veranderd in respectievelijk: grote baas, kleine baas, pennepoetser en geldtas. Uitleg De heer Frank Barrow uit tarn den moest voor de rechter komen, omdat hij zijn auto verkeerd had geparkeerd, maar hij heeft een brief je geschreven, waarin hij uitlegde, waarom hij niet aanwezig was. „De kwestie is, dat ik me vrijwillig heb opgegeven als ruimtereiziger," aldus schreef hij, „De kans bestaat, dat ik op een bepaald moment met een aardsatelliet mee mag en het zou jammer zijn, als dit juist gebeurde als ik in de rechtszaal stond, vindt u zelf ook niet?" Vuilnis Het vorige jaar werd de heer Ma nuel Olfiveiri uit Fall River ontsla gen als chef van de gemeentelijke vuilnisbelt. Nu heeft men Se_ arresteerd wegens het illegaal sto ken van jenever. Zijn werkplaats was vebbongen onder de belt. Onze Manuel verklaarde, dat het bouwsel hem 10.000 gulden had gekost. Redenering Mejuffrouw Dorps Alkbs uit Seattle heeft uitvoerig met de rechter geredeneerd., omdat ze meende ten onrechte een boete wegens ongeoorloofd parkeren te krijgen. „Er stond een auto van een meneer en mijn wagentje is zo verschrikkelijk klein, dat ik het nog precies ken zetten in het vak, waarvoor hij al had betaald." zei ze. De rechter dacht evenwel, dat ook onze Dorps een geldstuk in de parkeermeter had moeten duwen. Formulier De heer Ja-mes MoGuire, onder wijzer te Depew, is zijn haantje kwijt. Hij werd .ontslagen naar aan leiding ven een formulier, dat hij over zijn werkzaamheden moest in vullen.. Dat deed -hij op de volgende manier: Totaal aantal werkuren per -week: Gemiddeld 60 uur. Betaalde overuren: Geen. Tijd om overwerk te verrichten: Nooit van mijn leven. Salaris goed of slecht: Niet goed en niet slecht, maar waardeloos. Alge mene toestand: Beroerd. Puntenstelsel Mevrouw Rosetta Randall uit Los Angeles is naar de politie gestapt om te klagen over het gedrag van haar man. Die past sinds kort een puntenstelsel toe om te zien of zijn echtgenote wel voldoet. Als zij goed oppast krij-gt ze punten, maar die gaan er weer af als ze iets verkeerds doet. De stand wordt nooit bekend gemaakt, maar mevrouw Randall denkt niet, dat de score hoog is, want er gaan om de haverklap pun ten af. Adres Een meneer uit Hilversum heeft een brief naar Venetië in Italië ge stuurd met als adres een foto. De brief bereikte zonder belemmerin gen zjjn bestemming. De Nederlan der bracht in September, samen met zijn vrouw en twee kinderen' zijn vakantie door in Italië. In Venetië had hü een ontmoeting met de 48- jarige Aldo Angelini, die in zijn tuin druiven aan het pluken was. De Italiaan bood de kinderen wat drui ven aan en de vader vond dat zo sympathiek, dat hij het tafereel fo tografeerde. Hij wilde het plaatje wel aan de vriendelijke Italiaan toe sturen, maar aangezien hü diens naam niet wist en ook de straat naam was vergeten, probeerde hij het maar met de foto alleen. Hij plakte die op <Je envelop en het lukte. ZATERDAG l FEBRUARI HILVERSUM I 402 m - VARA-l 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V. d. vrouw (9,35-9,40 Wa- iterst,). VPRO: 10,00 Tijdelijk mtgeseha- keld, caus 10,05 Morgenwijding. VARA) 10,20 A-mus. muz. 10,55 De familie Door snee, hoorsp. met muz. 11,25 Gram. 11.40 Claveoimbelrecital 12,00 Lichte muz. 42,30 Land- en tuint», meded. 12,33 Hawaiiam- muz. 13,00 Nws. 13,16 VARA-varia 13,20 DamspQjnz. 13,45 9<portpr aatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Sport 14,38 Gram. 15,02 Sport 14,38 Gram. 15,02 Sport 15,05 Boekbespr, 15,25 Koorzang 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15,55 Radio Filharm. ork. 18,35 Buitenl. weekoverz. 16,50 Lichte muz. 17,10 Amateursprogr. 17,30 Weekjoum. 18,00 Nws, en comm. 18,20 Ritm. muz. 18,45 Klankib. herdenking watersnood ramp 19,00 Artistieke staalkaart. "VPRO: 1-9,30 Passepartout, cans. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen? 20,13 Gevar. progr. 21,45 Socialistisch comm. 22,00 Lichte muz. 22,28 Labyrinth in Lan-Fang, hoorsp. 23,00 Nws. 23.18-24,00 Gram. HILVERSUM H 206 m - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed1 en lit. kal. 8,Oo Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken ill,46 Grawr. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Prome nade-ark. en sol. 1G,55 Zonnewijzer 1'3,00 Nws. en kath. nws. 18,20 Platenndeuws •13,30 Dansork. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Eng, les 14,40 Boekbaspr. 14.50 Gr. 14.55 Amateursprogr. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten (plm. 15,30 Sport) 15,55 Sport 16,00 V. d. jeugd 16,50 Sport 16,55 Gre goriaanse zang 17,25 Sport 17,30 Lichte muz. il 7,46 Pianospel 18,00 Jburnalistiak weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Parlemen tair overe. 18,25 Meisjeskoor en sol. 18,45 (RegerdngsuÈtz. Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten 'bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. -19,10 Comm. 19,15 Omr. ork, en solist 20,10 Lichtbaken, caus, 20,25 Act. 20,40 Gevar. progr. 22,35 Godsd. progir. Daarna: Avond gebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Caus. 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,45 Idem 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lat. kal. 17,20 Liturg, gezangen 17,3o Gram. 18,00 Moderne muz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Gevar. muz. 22,10 22,16 Vera, progr, 23,00 Nws. 23,05-2: 00 Gram. BRUSSEL 484 m 12,15 Gevar. muz. IS,00 Nws. 16,00 Gram. 17,00 Nws. 17 Operamuz. 18,38 Gram. 19.30 Nws. 2f lD Gevar. progr. 22.00 Nws. 22,10 Jazzriuz. 32,55 Nws. 33,00 Lichte muz 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG 1 FEBRUARI NCRV: 17,00-17.30 V. d. kind. VARA: 20,00 Jouinn. en weerber. 20,15 Pen on Hommeles, muzikaal blijspel 21,00 F "m- verz. progr. 21,25-22,00 Weet. wel we' je wa^gt. NTS: 22,00-22,45 Eurovisie: Rep. Italiaans Song Festival te San Remo. FRANS BELG. 19,00 Avonturen v. h. Westen 19,30 Wenken v. d. tuin f""") Journ. 30,25 TV-®pel 21,55 Cabaret 22 30 Act. Daarna: wereld nws. VLAAiMS BELG. 19,00 Kath utiz. 19,30 nws. 19,40 De week in beeld 20 !5 Muzikaal blijspel 21,00 IJshockey wc Ir pbn. 22.00 Festival v. h. Italiaanse chan son 22,46 TV-feuilleton 23,10 Nws. (Advertentie) Wie weet wat 'n hond rroótg heeft voert Bonto. Gemakkelijk ett voordelig. 70 cent per pak. Volgens het socialistische blad „Daily Mirror" zal Selwyn Lloyd, kort na de terugkeer van pre mier MacMillan op veertien fe bruari, vervangen worden als mi nister van buitenlandse zaken. Hij zou waarschijnlijk worden op gevolgd door Richard Butler, die de premier tijdens diens reis vervangt. Ook de naam van de minister van koloniën, Lennox-Boyd, wordt in dit verband genoemd. 7) In huis was het heerlijk koel. Mad- dalena viel neer op een stoel, maar ze zat nauwelijks toen ze een vreemd geluid aan de deur hoorde. Ze ging kijken en op de drempel zat, kwis pelend met zijn stompje staart en knipperend met zi.in oogjes, het hond je. Ze liet hem binnen en hij scheen zich direct op zijn gemak te voelen. Hij dronk uit de emmer en aan haar voeten viel hij tenslotte in slaap. Maar het was door de hond, dat Maddalena zelf ontwaakte. Ze droom de en schrok van een luid en heftig geluid. Ze kon het niet direct thuis brengen en ze probeerde wakker te worden, maar de eerste seconden luk te het haar niet de ogen te openen. Al haar ledematen waren stijf en toen ze half slapend probeerde haar arm op te heffen, voelde ze plotseling een warme, weke hand tegen zich aan. Tegelijkertijd was ze klaar wakker. „Ga weg!" gilde ze. „Maar je hoeft toch niet zo van me te schrikken", zei de man fle mend en hij lachte met iets van leed vermaak. „Ik mag toch zeker wel 'n beetje naar je kijken?" Hij had zich over haar heen gebogen en verspreid de een mengeling van geuren: zweet en wijn en knoflook. „Hoe durf je hier binnen te ko men", zei Maddalena driftig, terwijl ze zich langzaam van haar schrik herstelde. „Dit is mijn huis". „Ik heb wijn bij me", ging Anto nio zacht verder. „Verrukkelijke ro de wijn. Alleen voor jou." Hij week een stap achteruit en kwam met een hooggehalsde, groene fles voor de dag. „Dure wijn", vervolgde hij met zijn tong over zijn bovenlip likkend „Zullen we er samen wat van drin ken?" „Je bent nog geen zier veranderd" zei Maddalena. „Omdat ik van mooie vrouwen hou7 Dat is toch geen zonde?" Hij lachte een brokkelig, bruin gebit bloot en ging tegenover haar zitten, de knie ën wijd van elkaar, de brede, don- kerbehaarde armen steunend op zijn dijbenen. Spottend keek Maddalena hem aan. Ze dacht: op hoeveel zou hij nu ver wachten, dat ik hem zal taxeren? Ze tuurde naar hem met half dichte ogen: een handvol lires hooguit de praatjesmaker. Op de tafel zag hij enige glazen staan. Hij stond op en begon voorzichtig de wijn in de hoge kelken te schenken. „Maar je mag het tegen niemand zeggen hoor mijn vrouw weet niets van die wijn af", vertrouwde hij haar toe en bracht de glazen mee. Maddalena sloeg haar benen over elkaar en trok haar rok wat op. Ze hief haar glas en glimlachte naar hem. Hij stond op en ging weer zitten. Hij lachte en zijn ogen werden steeds dichtere spleetjes. „Ga toch zitten", noodde Maddale na liefelijk en ze trok zijn stoel dich ter in haar richting. Het wijnglas beefde in zijn hand. Zijn tong lekte over zijn lippen en met zijn andere hand raakte hij voor zichtig haar knie aan. „Je bent mooi", zei hij beef. „Je bent onbeschrijfelijk mooi, Maddale na. Een vrouw als jij ontbrak ons hier". „Ja-a?" lachtze en en met een speels gebaar duwde ze zijn vingers van haar knie. „Laten we vriendschap sluiten", vroeg hij met iets smekends in zijn stem. „Je begrijpt me wel hè... een hele lange vriendschap". Ze dronk de wijn op. Ze zette het glas naast haar stoel op de grond en streelde de weer in slaap gevallen hond over zijn kopje. „Het doet me genoegen, dat ik hier eindelijk eens een echte heer aan tref", lachte ze. „Ik had zoiets waar lijk niet verwacht!" Ze liep enige passen door de ka mer Hij volgde haar met gretige ogen. Iedere beweging van haar lichaam dronk hij in zich op. Onverwachts draaide ze zich naar hem toe. Ze schudde haar hoofd, zodat haar ha ren naar achteren gleden: „En betaal je me vooruit?" „Ja natuurlijk", antwoordde hij haastig en tegelijkertijd greep hij naar de achterzak van zijn rafelige broek en haalde zijn portefeuille te voorschijn. Op zijn knie vouwde hij de bankbil jetten uit, ze voorzichtig gladstrij kend met zijn vlakke hand. Telkens keek hij haar aan, maar Maddalena verroerde zich niet. „Zo is het genoeg", zei ze toen ze zijn gezicht steeds angstiger zag wor den en tenslotte pakte ze onverschil lig het geld weg en stopte het tussen de ceintuur van haar jurk. Antonio kwam naar haar toe. Hij spreidde zijn handen en lachte. „Maddalena", zei hij verlangend. Ze week een stap terug. „Een ogenblik", zei ze met een knipoog. „Ik ben direct terug". Ze lachte veelbetekenend en hij keek haar bewonderd na zoals ze naar de deur liep. Hij likte met zijn tong over zijn bovenlip en grinnikte in de rich ting van de toegeslagen deur: „Nou die heeft haast hoor!" De hond, die al enige malen ze nuwachtig door de kamer had gelo pen, viel nu weer op de grond neer en loerde doodstil naar Antonio. En in die tijd ging Maddalena over de weg. Ze liep met triomfantelijke stappen in de richting van het bu- renhuis en klopte uitdagend op de verveloze deyr. „Jaa!!" riep Rosina ongeduldig, want ze was niet gewend, dat ie mand klopte en dan niet verder kwam. „Ik ben het, Maddalena! Onmiddellijk daarna werd de deur voorzichtig opengemaakt en het ver wonderde gezicht van Rosina kwam naar buiten. „Wat wil je?" informeerde ze ach terdochtig. Ze zag er uit of ze had gehuild of zwaar werk had gedaan, of dat alles haar nog maar weinig schelen kon. Haar zwarte haren vie len in vette pieken langs haar grau we wangen en haar japon was vaal van ouderdom en vol scheuren. Maddalena aarzelde toen ze haar zag. Het geld, dat ze al die tijd uit dagend in haan- hand had gehouden, frommelde ze nu spijtig in elkaar en ze vroeg: „Mag ik even binnenko men?" i Rosina maakte een uitnodigend ge baar met haar hoofd, ze veegde haar handen aan haar japon droog en open de zwijgend de voordeur. Ze deed het stug, maar zonder hatelijk of vijandig te zijn. In de donkere kamer stonden ze tegenover elkaar. Rosina wachtte ver wonderd en Maddalena wist niet erg goed wat ze nu zeggen moest. Rosi na schoof tenslotte een stoel aan waar de matten zitting aan alle kan ten uitstak: ,,Ik kan je geen wijn meer aanbieden". „Nee, nee," viel Maddalena vlug in de rede. „Dat hoeft ook niet. Ik... ik kwam je eigenlijk iets brengen. Iets..." Ze pakte impulsief Rosina's hand en duwde er de bankbiljetten m: „Dat gaf je man me. Hij..." Het bloed vloog Rosina naar de wangen: „Kon hij je niet met rust laten? De ellendige kerel!" Ze liep woedend heen en weer. „Ik zèl hem. Ik.." „Koop er een japon voor", zei Mad dalena haastig. „Of schoenen of iets anders.... Maak je in elk geval mooi voor dat geld. Je zal zien, dan zal hij geen andere vrouwen meer las tig vallen". Rosina lachte schamper: „Ja, ja. En waar zit hij nu?" Maddalena knikte in de richting var haar huis. Rosina keek haar aan met iets van schaamte en dank baarheid tegelijk, dan schoof ze met een resoluut gebaar de mouwen van haar japon omhoog en zoals ze met grote stappen over het erf liep. leek ze verdacht veel op een slager die een varken gaat slachten. Maddalena liep om. Achter Rosi na's huis keek ze naar de berg en de blauwe, strakke hemel. Tussen de twee huizen lag de geit op de grond te slapen. Ze liep er naar toe en terwijl ze hem langzaam over de kop streek, liet hij een zacht gemekker horen. Maddalena liep verder. Na een tijd je zag ze hoe Rosina en Antonio naar buiten kwamen. Het hondje sprong met een woedend geblaf om het twee tal heen en bleef tenslotte in een ver dedigende houding boven aan 't trap je staan. „Schiet op!" schreeuwde Rosina. „Naar huis zul je! Vooruit!" Antonio gaf geen antwoord. 'n Beetje in elkaar gedrongen liep hjj met kleine pasjes achter z'n vrouw aan. Hij leek een beetje zenuwach tig. Zijn tong streek telkens over zijn bovenlip en plotseling zag hij Mad dalena. Hij liep door. Achter Rosina, die steeds harder begon te schreeuwen. Hun ogen hadden elkaar slechts een ogenblik ontmoet. Maar ze bleven vasthaken in een wereld van haat, (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5