Drie nieuwe pastoors Bredase bisdom m 5 Vlissingens financiële positie ongunstig is TASSEN 88 West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft al 700 werklozen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 JANUARI 1958 Nieuwe kerk te Geertruiden berg Pastoor Adriaansens Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding Boodschappen VROOM DREESMANN Pastoor v.d. Pol Pastoor Meeuwissen Bouwkapelaan Slootmaekers Mist stagneerde bootdiensten Goede voorstelling Scapino-ballet te Terneuzen Verenigingsgebouw te Borssele geopend Oostburgs burgemeester tot raad: Walcheren VLISSINGEN Benoemingen Zuid-Beveland GOES Gaaihof wordt verlegd H.K.W groeide sterk Nieuwjaarsrede burgemeester Kolff Hoogwaterstanden ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN HULST AGENDA Vandaag Morgen (Van onze verslaggever) De bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten, heeft eervol ontslag vrleend aan de z.e.h. W. J. van Kessel als pastoor te Zevenber gen. Tot zijn opvolger is be noemd de z.e.h. H. M. Adriaan- sens, kapelaan te Bergen op Zoom. Eervol ontslag is ook verleend aan de z.e.h. J. B. M. de Hoog als pastoor te Hoeven en in diens plaats is benoemd drs. A. A. A. A. M. v. d. Pol, thans le raar aan het seminarie IJpe- laar. Tenslotte is eervol ontslag verleend aan de z.e.h. P.A. Stal- laert, pastoor te Woensdrecht, in wiens plaats benoemd is de z.e.h. A. J. F. M. Meeuwissen. Tot kipelaan te Eerden op Zoom, parochie H. Maagd Maria is benoemd de w.eh. C. M. L. H. Goeseels, van de parochie van de H. Laurentius te Dongen. Zijn plaats wordt ingeno men door kapelaan J. Stam van de parochie H.H Martelaren van Gor- cum te Bergen op Zoom. Tot kapelaan van de parochie Maria, Moeder van Barmhartigheid te Don gen is benoemd de z.eji, J. A. J. M. de Bniyn, thans kapelaan te Dorst. Hij wordt in Dorst opgevolgd door kapelaan C. Riemslag, thans te Stui- vezand. Tot Kapelaan te Geertruldenberg is benoemd de w.e.h. D. Slootmae- kers, thans kapelaan aan de pa rochie van St. Laurentius te Breda. Kapelaan Slootmaekers kreeg van de bisschop de opdracht tot het bouwen van een kerk in de nieuwe wiik te Geertruidenberg buiten de wallen. In de St. Laurentiusparochie te Breda is benoemd kapelaan Jac. Bou- mans van de parochie van O.L. Vrouw van de Rozenkrans te Oosterbout, in wiens plaats zal komen kapelaan W. v. Egmond, thans kapelaan te Ros bergen. Tot leraar aan het seminarie IJpe- laar als opvolger van drs. v.d. Pol is benoemd dr. J. Goderie, die thans klassieke letteren studeert aan de kath. universiteit te Nijmegen. (Advertentie) van waterdicht linnen in de kleuren: bruin - groen - noot en R.A.F. en in 3 gedistingeerde ruitdessins (waaronder ook blaek- watch) Geheel met blank tuig- leder versterkt o.o. hoeken, handvat, langs de ritssluitingen en onderkant Royale voorzak Stevige koperen rits sluitingen 6 sterke bodemnoppen dus geen slijtage onder kant met ingewerkte spiraal, waardoor de vorm onherroepelijk blijft behouden afmetingen: 40 x 19 cm en 27 cm hoog dus ruim van inhoud Profiteert van deze aanbie ding, want de normale prijs van deze prachtige tas is beslist 8.75. Maar alleen morgen zater dag 1 februari BETAALT U SLECHTS HAAST U morger Breda - Bergen op Zoom op achteruit gaan. Men is niet op de wereld voor eigen plezier, maar om te volbrengen, wat God en de over- heid van ons vraagt. Ik heb", zo zegt! de nieuwbenoemde „ontzaglijk veel mooie herinneringen aan Ginneken, o.a. aan de aangename, meewerkende en opofferende steun van bestuurs leden. leiders en leidsters en zeer veel parochianen, aan hetgeen ik van hen en niet minder van de jongens zelf aan initiatief, hartelijkheid en voor beeld heb mogen ondervinden". Door het vertrek van kapelaan H. M. Adriaansens naar Zevenbergen, waar hij tot pastoor is benoemd, ver liest Bergen op Zoom een ijverig ziel zorger, wiens arbeid in de Schelde- stad grote vrucht heeft afgeworpen. In Bergen op Zoom ontmoette men kapelaan Adriaansens, thans dus pas toor Adriaansens. in tal van instel lingen. Zo was hij bijvoorbeeld mo derator van de Mater Amabilisschool en ..pastoor" van het woonwagenkamp „Kortjan". Maar ook <op diocesaan terrein lag de arbeid van de nieuwe pastoor van Zevenbergen. Waar men zijn grote belangstelling voor het on derwijs kende werd hij enkele jaren geleden benoemd tot bisschoppelijk inspecteur van de dekenaten Bergen op Zoom en Wouw voor het lager on derwijs, terwijl de KOB hem als dio cesaan adviseur en de middelbare school voor maatschappelijk werk te Breda hem als godsdienstleraar in hun midden zagen. Pastoor Adriaansens is op 9 decem ber 1905 in het Zeeuwsch-Vlaamse Hontenisse geboren. Op 13 juni 1930 werd hij tot priester gewijd en ver volgens tot subregent aan het klein seminarie benoemd. In 1935 volgde zijn benoeming tot kapelaan van St. Joseph te Bergen op Zoom. Vijf jaar later werd hij moderator en gods dienstleraar aan het Mollerlyceum en tevens rector van de Carmel te Ber gen op Zoom. Van 1948-1951 was pas toor Adriaansens rector in Huybergen van St. Marie en sinds 1951 kapelaan aan de kerk van de M. Maagd te Ber. gen op Zoom. Vrijdag 7 februari a s. heeft de in stallatie van pastoor Adriaansens in Zevenbergen plaats. De nieuw be noemde pastoor drs. A. v.d. Pol, bracht donderdag voormiddag reeds een bezoek aan Hoeven. Zijn iiv stallatie zal vrij dag 7 februari a.s. plaatshebben. Pastoor van der Pol werd op 19 september 1907 te Oosterhout gebo ren en in 1930 priester gewijd. Hij voltooide zijn stu die aan de r.-k. Universiteit te Nijme gen, waarna hij als leraar aan het klein seminarie IJpelaar werd ver bonden. Pastoor A J. F. M. Meeuwissen, de nieuwe herder van Woensdrecht. werd op 9 augustus 1901 te Breda ge boren. Na zijn studies op de semi naries IJpelaar en Hoeven, werd'hij op 25 mei 1929 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Wilryck (bij Antwerpen), in Din- teloord. Roosendaal (H. Hartparochie) Groenendijk en tenslotte sedert april 1954 te St. Jansteen. Hij was adviseur van vele vereni gingen, o a. van plaatselijke organi saties op landbouwgebied, van de mid denstand en de KAJ. De nieuw benoemde pastoor toonde zich' zeer ingenomen met zijn Woens- drechtse parochie. ,.Ik heb er altijd van gedroomd" zei hij ons, ..een mooie Brabantse parochie te krijgen". Vrijdag 7 februari wordt pastoor Meeuwissen door deken Wolters van Wouw geïnstalleerd. Na 'n zeer vrucht bare. twintigjarige arbeid als kape laan in de rijk- bloeiende St. Lau rentiusparochie te Breda, gaat de priester-jeugdlei der D. Slootmae kers, thans 48 jaar oud. oud-Ginneken verlaten. Mgr. Baeten gaf hem de opdracht te Geertruidenberg in een nieuwe wijk van die gemeente buiten de wallen een (nood)kerk te bouwen en verder mede zijn schou ders te zetten onder het werk dat daar te doen zal zijn. Hij moet daarvoor, naar de nieuw benoemde zelf verklaart, zijn dierbare parochianen verlaten. „Wanneer men dit alleen menselijk zou bekijken, dan kan het niet anders of ik zou er erg Voor de zoveelste maal heeft de mist, die vooral dik was op het water, de bootdiensten dwarsgezeten. Het meeste last leden de veerdiensten KruiningenPerkpolder en Vlissingen Breskens. Heel wat vaarten kwamen te ver vallen tot reusachtig ongerief van chauffeurs en reizigers. Het Is een uitstekende gedachte geweest van de Z.V.U. eens een avond in te lassen, waarop de leden (opnieuw) kennis konden maken met de kunst van het dansen. Een kunst die, zoals de artistieke leidster van het Scapino-ballet" in haar inlei ding opmerkte, één der oudste is die de mens ooit heeft beoefend. Het Scapino-ballet", aldus mevr. Snoek, werd oorspronkelijk opgericht om de jeugd van nu, d.w.z. het pu bliek van morgen, begrip en dus liefde voor de danskunst, zoals wij die tegenwoordig kennen, bij te bren gen. Haar pogen had een groot suc ces en daarom werd ook voor vol wassenen opgetreden. Om duidelijk te maken wat een dans bedoelt uit te beelden is daarbij een verteller ge komen. Zijn naam is Scapino. De talrijke aanwezigen hebben in het Concertgebouw te Terneuzen van deze voorstelling bijzonder genoten. Ook voor de scholen werd 's namid dags een tweetal voorstellingen gege ven en ook de jeugd genoot van deze kleurige, gedanste verhalen. Peter Brandsma was de vrolijke Scapino die zich aan het begin der avond voorstelde en luchtig en los, helemaal in de sfeer der dansen bab belde en uitleg gaf. Luetor Ponse zat aan de piano en begeleidde de artiesten ,ou uitstekende wijze. Zij kregen voor deze zeer verzorgde en hoogstaande uitvoering een bijzonder hartelijk applaus. Met enig ceremonieel 1* in Bors sele het nieuwe verenigingsgebouw geopend. Behalve de leden van de gemeenteraad, de architect H. den Hartog en de aannemers, waren aan wezig de besturen van praktisch alle verenigingen te Borssele en om geving. In zijn openingswoord maakte bur gemeester P.J. Dominicus gewag van de wederwaardigheden die ontston den bij de totstandkoming van het gebouw. Dit gebouw, de voormalige o.l. school, zou oorspronkelijk slechts dienen voor een tijdelijke vergader ruimte, waaraan te Borssele drin gend behoefte bestond. Nadat de werkzaamheden voor de verbouw waren aangevangen, bleek de constructie van de voormalige school zo solide te zijn, dat besloten werd, het gebouw de definitieve be stemming tot verenigingsgebouw te geven. Dit gebouw voorziet in een dringende behoefte aan vergader ruimte. aangezien voorheen geen en kele behoorlijke vergaderzaal te Borssele aanwezig was. Juist een dag tevoren werd door de burgemeester het rapport van een provinciale commissie ontvangen, waarin Borssele stond aangegeven als een van de weinige gemeenten in Zeeland, waarin geen zaalruimte be schikbaar was voor verenigingsdoel- einden. Thans heeft Borssele een werkelijk zeer geschikt verenigingsgebouw, waarin zijn ondergebracht een grote en een kleine zaal, met buffet. De grote zaal biedt plaats aan ongeveer 200 personen en heeft een toneel, dat tot de best ingerichte van Zeeland behoort. Verder werd o.a. het woord ge voerd dbor de heer P. den Engelse, die namens de aannemers een bloem stuk aanbood, door de heer Lous, die als aannemer van de elektrische installatie een elektrische klok schonk en de heer Lammers namens de schilders, onder aanbieding van een ets met voorstelling van oud- Borssele. Vertegenwoordigers van diverse verenigingen voerden nog het woord. Tijdens de pauze werden verversin gen aangeboden, en kregen de aan wezigen gelegenheid, het gebouw te bezichtigen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft donderdag o.m. de volgende be sluiten genomen. Tot vaste leerkracht aan de Jan Ligthartschool werd be noemd mej. F. P. van Tooren te Vlis singen. De heer D. L. van Moppen werd herbenoemd als lid in de com missie van toezicht op het nijver heidsonderwijs voor jongens. De heer D. Oosterling, onderwijzer te Voor burg werd benoemd tot onderwijzer aan de Bonedijkeschool. BENOEMD Per 1 februari is de heer A. J. Guerand benoemd tot hoofd van het tehuis voor ouden van dagen te Krui ningen. Men kan is west Zeeuwsch-Vlaan- deren gerust spreken van een struc turele werkloosheid nu er reeds meer dan 700 werklozen zijn. Dit is onge veer 10 procent van de beroepsbevol king en 3 procent van de totale be volking. Een dergelijk hoog getal doet denken aan de crisisjaren, aldus de burgemeester van Oostburg tijdens de rondvraag in de gemeenteraad Aanleiding tot deze opmerking was een vraag van een der raadsleden over de uitvoering van de geprojec teerde nieuwe weg OostburgSt. Mar griet. Wanneer hiermee zou kunnen worden begonnen zou er 'n prachtig werkobject komen, waaraan thans zeer groot gebrek is door het aantal werklozen. In zijn nieuwsjaarstoespraak noem de burgemeester Hoekzema het be langrijk, dat er met de bouw van het nieuwe raadhuis kon worden begon nen. De woningactiviteit nam in 1957 af, doordat er 27 woningen gereed kwamen en er 20 houten noodwonin gen moesten worden afgebroken. Het aantal inwoners steeg met 41. Er wer. den verleden jaar 382 processen-ver baal geschreven. Het aantal verkeersongevallen daalde van 24 tot 14. Ten aanzien van de bouwactivitei ten ziet 1958 er niet zo gunstig uit in verband met de bestedingsbeperking. De heer Van Kampen, oudste raads lid, beantwoordde deze toespraak van de voorsitter. Hij vroeg speciale aan dacht voor het feit dat de jeugd uit Oostburg wegtrekt. Spreker achtte stukken zonder meer onder de hamer waren gegaan, was er een uitgebreide discussie over het subsidieverzoek van de vereniging Het Groene Kruis. Vele raadsleden uitten kritiek op het beleid van de vereniging. Tot slot werd het voorstel van b en w. om het subsidieverzoek aan het eind van het jaar opnieuw te bezien, goedge keurd. Het heffingspercentage van de ri oolbelasting werd verhoogd. Het voorgestelde plan tot wijziging van het uitbreidingsplan werd terug genomen tot de volgende vergadering. In de rondvraag werd gewezen op de duisternis in de Callenfelssstraat en Burgemeester Van Houtestraat. De voorzitter verklaarde de reden van deze duisternis. In de eerste straat waren twee noodlichten. Ter goeder trouw werd door de gemeente in de Burgemeester Van Houtestraat naar aanleiding van vele klachten de nog voorradig zijnde apparatuur als noodverlichting aangebracht. Hierbij was echter nagelaten, toestemming te vragen aan de PZEM., die zich nu ge passeerd voelde. Om deze reden werd zowel de verlichting van de Burge meester Van Houtestraat als de Cal- lenfelsstraat uitgeschakeld. Hierdoor zijn thans 75 woningen in het duister gezet. De afbraak van de 45 noodwonin gen is voorlopig nog niet in zicht, kreeg de heer de Coene ten antwoord op zijn vraag aan b. en w. Deze wo- Op de jaarvergadering der H.K.W. in ..Slot Ostende" gehouden, was het een plechtig ogenblik, toen de bonds voorzitter, de heer J. de Wit, de ver zegelde enveloppe openbrak, welke de stand van het ledental op 27 janu ari j.l. bevatte. Dit bleek 121 te zijn en de heer L. Polfliet had dit pre cies geraden, zodat deze hef geschenk dat daarvoor door het bondsbestuur was uitgeloofd, een grote lederen portefeuille ontving. Tevoren had de voorzitter der af deling. de heer A, Hoogesteger mee gedeeld, dat na jaren tevergeefs te hebben gevochten om de honderd leden te bereiken, een propaganda- tocht door hem. met medewerking van anderen ondernomen, 'n dertig nieuwe leden opbracht. Mevr. Rijk uit Lewedorp, die ook als tipgeefster was opgetreden, ontving een ge schenk onder enveloppe en mej. M. Joosse uit Lewedorp, het honderdste lid kreeg een mooi souvenir. De voorzitter wekte in een kern achtige speech tot verdere actie op, daar die steeds nodig blijft en deelde mee dat het voornemen bestaat om voor kleinere groepen, vooral buiten Goes, sectie-vergaderingen te hou den. Tenslotte herinnerde hij er aan, dat de bond op 2 juni a.s. 50 jaar bestaat en er naar gestreefd wordt om dan de 25.000 leden te bekomen (momenteel heeft men er ruim 23000) Spreker spoorde aan om het ledental der eigen afdeling op 150 te brengen, wat z.i. te bereiken was. Nadat hij de nieuwe leden speciaal had verwelkomd, werden zij geïn stalleerd door de bondsvoorzitter, die in zijn speech liet uitkomen wat de organisatie betekent in de gemeen schap en voor het eigen leven. Zij kan echter alleen tot maximaal nut ko men, indien de leden geen papieren leden zijn maar er doelbewust achter staan en kennis van zaken aankwe ken. Het kas-overzicht van de secreta ris-penningmeester, de heer H. Cle ment, werd goedgekeurd. Besloten werd om voortaan per kwitantie tien cents extra te berekenen, daar de post incasso te hoog oploopt. De af tredende bestuursleden, mej. W. Baars en de heer G. Krekelberg, werden herkozen. Na een attractieve verloting heeft de bondsvoorzitter een boeiende rede gehouden over actuele onderwerpen en o.m. ook de loonpolitiek der rege ring onder de loep genomen. Met een spel van vraag en antwoord, tussen twee groepen, werd de drukbezochte bijeenkomst besloten. „DE MODERNE JEUGD". Morgenavond zal op een bijeen komst van de kajotters, kapelaan Sam uit Vlissingen komen spreken over het onderwerp'. „De moderne jeugd". Daarna zal lichtere kost worden geboden, met medewerking van de „Blue stars". ALLIANCE FANgAISE In de Middeleeuwen hebben de Cis- terciënser monniken in hun abdijen een heel eigen bouwstijl ontwikkeld, soberheid en het ontbreken van alle overbodige ornamentiek. P. Callens, professor aan de uni versiteit van Nancy, heeft van deze bouwstijl een jarenlange studie ge maakt en over de resultaten hier van heeft hij voor de leden van de Alliance Frangaise te Goes, in hotel de Korenbeurs, voor een talrijk ge hoor een boeiende conferentie gege ven. Met veel vakkennis en toch op eenvoudige wijze heeft hij inzicht ge geven in een cultuurvorm, die aan de meesten onbekend was en die door zijn sobere schoonheid zeker ieder een verrijkt heeft. DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN De 48-jarige brood- en banketbak ker A.J. van de Oostsingel, is kort bij zijn woning, waarvan hij per bromfiets was vertrokken, door een hartverlamming getroffen en van zijn fiets gestort. Het tragisch verschei den verwekte veel ontsteltenis in de buurt. OPERETTE „DE GEISHA" De Goege operette-vereniging mag dan al niet meer met subsidies ver wend worden de voorzitter, de heer J. Evers klaagde erover in zijn openingswoord en zei o.m.: „we wo nen te ver van Middelburg" zij speelt het toch maar klaar om ieder jaar met een tot in de puntjes ver zorgde operette voor de dag te ko men, ditmaal met „De Geisha" van Sidney Jones. Ook bij de eerste opvoering die de 60 uitvoeringen van de vereniging vol maakte, was „De Prins" bijna uit verkocht en bij de volgende zal het niet anders wezen. „De geisha" wekt herinneringen op aan Puccini's „But terfly". Ook hier is het de beman ning van een Engels oorlogsschip dat een Japanse haven binnenvalt en le ven in de brouwerij brengt, met min der tragische afloop overigens dan in genoemde opera. De muziek van „De Geisha" ligt in het gehoor en het orkest gaf die goed en zuiver weer Overigens is het opvallend, dat in deze operette het „parlando" zo overheerst. Als amateur-vereniging, die het met eigen krachten wil doen, heeft de Goese operette het zeer moeilijk om de solo-partijen goed te bezetten. De hesten bij de dames waren weer mej. A. Wijnants als Molly Samore en mevr. Roose-Buttér als de geisha; en bij de heren G. Hopmans en J. Evers. resp. als de Chinees Wun-Sai en luitenant-ter-zee Reginald Fair fax. Een goede noot ook voor C. Hui- bregts als zeeofficier en M. Buys- rogge als kwieke zeecadet. Als altijd deden de koren het goed en een fleurig accent werd aange bracht door de baletten. De kostumering was schitterend en de decors niet minder, terwijl de re gie van de heer C. Nobels niet min der te loven was dan het uitstekend werk van de dirigent Jan Kousema ker. Bij het einde klaterde het applaus luider op dan ooit en daalde ook een milde dauw van bloemen en surprises op leiders en medewerkers neer. Al les was werkelijk verdiend. ninëën r, n vonr e»„ n 1 di« hft midden houdt tussen romaans ningen zijn voor een met gering deel en eothiek. ondanks nlaatseliike ver- bewoond door personen boven de 65 het noodzakelijk de werkgelegenheid jaar die niet in staat zijn. de huur uit te breiden. voor de nieuwe woningen op te bren- Nadat de notulen en ingezonden gen. en gothiek. Ondanks plaatselijke ver schillen valt er in die oude bouwwer ken een grote eenheid waar te nemen. Ze kenmerken zich alle door forsheid In tegenstelling tot hetgeen gebruikelijk is, heeft de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, niet in de eerste vergadering, die dit jaar door de Vlissingse gemeenteraad werd gehouden, zijn nieuwjaarsrede uitgesproken, maar in de tweede, die donderdag werd gehouden. Die eerste vergadering was namelijk de tussentijdse op 13 januari j.l. ter vaststelling van het struc tuurplan en ter bepaling van het gemeentelijk standpunt ten aanzien van de gemeentelijke herindeling. Gistermiddag dan werd de vergadering aange vangen met deze nieuwjaarsrede, die ongeveer één uur in beslag nam. Een der belangrijkste zaken, die aan beschouwing werden onderworpen, was de gemeentelijke financiële positie. Deze is belangrijk minder gunstig dan vorig jaar, omdat de begroting een belangrijk tekort te zien geeft, waarvoor inmiddels een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds is gevraagd. Hiervoor zijn .verschillende gegron- de ingebruikneming van het tehuis de redenen aan te vopren, omdat Vlissingen geacht kan worden te be horen tot die groep van gemeenten, die in een zo ongunstige situatie is komen te verkeren, dat, ondanks de bestedingsbeperking versterking van de algemene middelen als onvermij delijk moet worden beschouwd. Dat tengevolge van de begroting- en fi- nancieringspositie op de duur een achterstand in het verzorgingspeil zou ontstaan, moet volgens spreker niet denkbeeldig worden geacht. Niet geheel al gevolg van de be stedingsbeperking te beschouwen en toch ook weer niet geheel los staande daarvan noemde mr. Kolff de ministeriële weigering van goed keuring voor de bouw van het nieuwe stadhuis, dat intussen nog altijd even urgent is. en zeer be denkelijke zijde van de bestedings beperking vond spreker een nieuwe ernstige inbreuk op de gemeente lijke autonomie door het ontnemen van een deel der beslissingskracht aan de plaatselijke besturen. Woningnood De burgemeester memoreerde o.a. de aanneming van het structuurplan, het grenswijzigingsvraagstuk, de we derinstelling van de weekmarkt en voor bejaarden Ten aanzien van de woningnood bestreed hij ten stelligste de opvatting, dat die in Vlissingen wel zou meevallen. Hoewel de gega digden voor „duurdere" woningen in derdaad in vele gevallen vrijwel on middellijk kunnen worden geholpen, bestaat er een groot gebrek aan goed kopere woningen, getuige de lijst van 1763 woningzoekenden - 122 meer dan een jaar tevoren. In dit licht beschouwd vond hij de toewijzing van 500 woningwetwoningen aan Zeeland dan ook onbegrijpelijk. Het aantal gereedgekomen woningen daalde van 606 in 1956 tot 315 in 1957. Het bevolkingscijfer steeg inmid dels van 28.148 tot 29.241. Een be gin werd gemaakt met de aanleg van wégen en riolering voor de bouw van 328 woningen in Plan Oost. Ten aan zien van de verlichting noemde de burgemeester de verbetering daar van in de Scheldestraat en de over gang van gas- op elektrisch licht in Kasteelstraat. Hobeinstraat. Clijver- straat. Bouwen Ewoutstraat en ge deeltelijk Glacisstraat en Verkuijl Quakkelaarstraat. Criminaliteit Hoewel de algemene criminali teit in Vlissingen volgens spreker vrij gunstig was. kwamen toch 229 misdrijven ter kennis van de po litie, waarvoor 243 personen wer den aangehouden; dit is een stij ging met 29 procent bij vorig jaar. In meerderheid waren dit kleine vermogensdelicten, veel vernielin gen en mishandelingen bij vecht partijen. Van baldadigheid, rumoe righeid en straatschennerij was het veel minder gunstig. Het algemene verkeersbeeld vertoonde een ster ke stijging van het- aantal ongeval len, maar een daling van de ernst der aanrijdingen. Zeer gunstig was de afname van het drankmisbruik en openbare dronkenschap, gunsti ger dan in enig jaar na de oorlog. De geleidelijke vergroting van de omzet van het gemeentelijke vismijn- bedrijf in de laatste jaren maakte plaats voor een belangrijke daling van rüim f 513.000 tot ruim f 279.000. Spreker memoreerde belangrijke wijzigingen in de samenstelling van het. Vlissingse marinedetachement, waarbij echter ondanks vele verschui vingen gezegd moest worden, dat de personeelssterkte vrijwel gelijk bleef. Het Nederlandse loodsenkorps werd met 22 uitgebreid tot 134 leden. Op de Westerschelde werd een begin ge maakt met walradarproeven om een inzicht te krijgen in de praktische mogelijkheden voor een walradarke ten langs de rivier en haar mondm gen. Over de Kon Mij. „De Schelde" zei mr. Kolff o.m.. dat mede dooi de aanvulling van de orderportefeuil le een goede bedrijfsbezetting is ge waarborgd tot begin 1961. Het aantal bedrijfsemployé's bedroeg eind 1957 3785 tegen 3807 een jaar tevoren. De „De Ruyterschool" kan terug zien op een goed jaar. Van de 102 eind examenkandidaten werden er 93 ge diplomeerd. Het aantal leerlingen be draagt thans 575. Morgen, zaterdag 1 februari gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.28 en 12.41 uur: te Terneuzen om 12.13 uur en te Vlissingen om 11.43 Kruiningen *3? HOOFD „AVONDLICHT" Tot hoofd van het tehuis voor ouden van dagen „Avondlicht" heeft Maat schappelijke Zore aangesteld de heer A.I. Guerand uit Vlissingen. PRÉSIDENTE N.C.V.B. VIERDE HAAR 50e VERJAARDAG Ruim 80 leden van de afdeling Krui ningen van de N.C.V.B. hebben in het jeugdgebouw van de geref. kerk de vijftigste verjaardag gevierd van haar presidente, mevrouw A. Ligt- hart Schenk-van Zijtveld. De vice-presidente mevrouw C. Koolstra-Steketee, heette haar, met haar man en kinderen welkom. De twee oudste leden der afdeling, de dames Walverijn en Pasman, boden mevrouw Schenk namens de afdeling een polshorloge aan, waarbij mevr- Waverijn haar felicitatie uitsprak in dichtvorm. Het gewestelijk bestuur was verte genwoordigd door de presidente, me vrouw J. de Jong-Bikker en de se cretaresse, mevrouw van Noppen. Mevrouw de Jong memoreerde in haar toespraak de oprichting van 27 afdeling in Zeeland, die met de hulp van mevrouw Schenk zijn tot stand gekomen. Mejuffrouw Donner, de oud-gewestelijk presidente, was ook voor deze gelegenheid naar Krui ningen gekomen. Deze heeft de af deling in Kruiningen helpen oprich ten. Enige leden verhoogden de feest stemming door verschillende aardige gebeurtenissen uit het leven van de presidente op te halen. Ontroerd door de hartelijke hulde, dankte de jarige allen, die deze dag voor haar tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Ril land FILMAVOND „JULIANA" In ,,'t Wapen van Rilland" werd een filmavond gehouden voor de oranjevereniging „Juliana". Het pro gramma bevatte o.a. „Bezoek konink lijk paar aan de West" en „De schrik van de tweede compagnie". De belangstelling was zó groot, dat er twee voorstellingen achter elkaar gegeven moesten worden. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer JA. Boot. Yerseke GROSLIJSTSTEMMING Bij de groslijststemming van da afd. K.V.P. werden 23 geldige stem men uitgebracht. Het politiek advies kreeg 19 stemmen, terwijl 4 stem men werden uitgebracht op de alfa betische lijst van de Statenkring. UITBREIDING MOSSELF ABRIEK Voor de fa. J.J. de Leeuw - Geluk is aanbesteed de bouw van een nieu we afdeling voor de mosselconserven- fabriek. Hoogste inschrijver was de fa. J. de Kok te Goes voor f 108.900.-. Het werk is gegund aan de laagste Inschrijver de fa. J. Marteijn te Yer seke voor f 99.930.-. Ondanks de drei ging van de afsluiting van de Ooster- schelde is de fa. de Leeuw - Geluk niet bij de pakken neer gaan zitten, maar heeft de moed en het vertrou wen opgebracht om een dergelijke uitbreiding uit te voeren. AANRIJDING Een truck met oplegger van de firma de Bruyn stopte, komende van Axel aan het kruispunt Axelsestraat- Zuidlandstraat om enkele werkne mers te doen uitstappen. De heer L.D., die met zijn personenauto steeds achter de truck was gebleven, wilde passeren, maar plotseling zette de truck zich in beweging en nam weer deel aan het verkeer. Hierdoor ontstond een aanrijding waardoor de personenauto beschadigd werd. W estdorpe HULP AAN GEREPATRIEERDEN Zoals bekend, zal ook de prinvieie Zeeland een aantal gerepatriëerden uit Indonesië moeten huisvesten. In een circulaire doet het gemeentebe stuur een beroep op de ingezetenen om steun te verlenen teneinde alle gerepatriëerden onderdak te ver schaffen. Wanneer in de gemeente personen zijn, die bereid zijn om ge repatriëerden op te nemen, dan kun nen zij zich melden ter gemeente secretarie, waar nadere inlichtingen zullen worden verstrekt. Clinge BOERENBOND HIELD GEZELLIGE AVOND. In het St.-Aloysiuspatronaat hield de r.-k. Boerenbond van de N.C.B., afdeling Clinge, een gezellige avond. De Jonge Boerenstand en de Jonge Boerinnen wisten op voortreffelijke wijze de avond zo aantrekkelijk mo gelijk te maken met zang en muziek Ook werd er aan de aanwezigen nog een koffietafel aangeboden. Er was voor deze avond veel belangstelling. GRASLAND-WEDSTRIJD. In de afgelopen zomer werd door de leden van de studieclub afdeling Clinge van de N.C.B. een grasland wedstrijd gehouden. Een en ander ge schiedde onder toezicht van de land- bouwvoorlichtingsdienst. Voor deze wedstrijd was een bevredigende deel name. De uitslag was: 1 Jos. Seghers te Clinge. 2 Jos Ferket te Clinge, 3 L. Smet te Clinge. Koeivacht LEZING» OVER RUSLAND Op uitnodiging van de Katholieke actie alhier zal Johan Wigmans in Don Bosco een causerie houden over zijn 10-jarig verblijf in Rusland. Hij zal spreken over: „De Russische strafkampen., zijn reis van Reshew naar Moskou, verblijf in Siberië, ge heime staatspolitie en.het leven van de vrouw in Rusland." Deze cause rie zal zeer zeker een grote belang stelling hebben. OUDERAVOND VAN K.A.J. EN V.K.A.J. Onze plaatselijke K.A.J., samen met de V.K.A.J. hield in Don Bosco alhier een ouderavond, welke zeer druk bezocht werd. Het begin van de avond werd gevuld met muziek, zang en voordrachten Vervolgens werd er een spreekbeurt gehouden door pa ter Bisters over: „De jeugd in de tegenwoordige tijd". Ten bate van de Lourdesactie werd er een verlo ting gehouden. De eerste prijs, een theeservies, werd gewonnen door MeVr. David. AUTO TEGEN PAAL VAN LICHTNET Op Het Zand alhier raakte onze dorpsgenoot de heer Et. M. met zijn vrachtwagen naast de weg, ten ge volge van het passeren van een te genligger. Hij kwam hierbij tegen een paal van het elektrisch net te recht, welke het begaf. Het net kwam op de grond terecht. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor, doch de wagen had schade. IJSCLUB GAAT SCHAATSEN IN ANTWERPEN. De Hulsterse IJsclub (H.IJ C.) die dit jaar en vorig jaar haar leden niets heeft kunnen aanbieden, zal zorgen dat zij hun hart alsnog eens kunnen ophalen. Op 9 februari zullen de le den de gelegenheid krijgen om per autobus een gezamenlijke reis te ma ken naar het sportpaleis te Antwer pen, waar op de daar aanwezige ijs baan volop geschaatst kan worden. Breskens AANVOER VISMIJN. In de week van 19 januari t.m. 25 januari 1958 werden de volgende hoe veelheden vis en garnalen aange- voerd: 4 kg kommeraal; 39 kg schol; 16 kg rog: 52 kg kabeljauw; 52 kg wijting; 269922 kg haring: 850 kg ha ring (onverkocht), 2278 kg sardün; 1472 kg sardijn (puf). Aardenburg JAARVERGADERING R.-K. LANDARBEIDERS De jaarvergadering van de Katho lieke Landarbeidersbond afd. Aar denburg wordt dit jaar gehouden op woensdag 5 februari aanstaande, in het r.-k. jeugdgebouw. Er is o.m. be stuursverkiezing. Aftredend zijn C. Rijk, J. Rijckaert en A. de Baerde- maeker. Als spreker zal optreden de districtsbestuurder P. Vink. GOES Prins 7.30 uur: Goese operette- vereniging met de Geisha. Grand: 8 uut: Hij die sterven moet, 14 j. MIDDELBURG Schouwburg: Uitvoe ring middelbare dilettanten. Electro 7 en 9.15 uur: Het trottoir, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: April love, a.l. Luxor 8 uur: Groot alarm bij de geheime politie, 14 j. Brittania 8 uur: Het Scapino ballet. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nach ten van Cabiria. LAMS WAARDE patronaat: 4 uur: Kin derfilm; om 7.30 uur: De klokken van Nagasaki. GOES Prins: Goese operetteveremging met ,,de GeishaGrand 7 en 9 uur: Hu die sterven moet, 14 j. MIDDELBURG Electro 7 en 9.15 uur: Het trottoir, 18 j. Schouwburg 8 uur: Odongo. 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: April love, a.l. Luxor 7 en 9 uur: Groot alarm bij de geheime politie, 14 J. OVEZANDE Zaal van Gessel 7 uur: Optreden KAB-toneelclub. TERHOLE De Lindeboom 2 30 uur: Kinderfilm; om 7 uur: De klokken van Nagasaki. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Sissi. de jonge keizerin, a.l. IJzendilke Hofzicht 8 uur: Piloot Quax in Afrika, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De nacht van de laatste kans. AXEL HCt Centrum 6.30 en 9 uur: Generaal tegen wil en dank, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nach ten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. LAMSWAARDE 2e klasse biljartkam- pioenschap. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Carmeft.

de Stem | 1958 | | pagina 2