Bagdad-landen hekelen de tactiek van Moskou Indonesië loste schuld (17 miljoen) niet af Ernstige kritiek op de houding van „Utrecht' Kapitein F. de Jonge nu commodore van vloot Rotterdamse Lloyd Jupiter" staat op de startbok GELUKKIG Kistenmaker doet wèl aan kernfusie Koning Leopold en vier gezinsleden beleefden een hachelijk avontuur Pact-gebied is van vitaal belang voor de vrede Procureur-generaal vraagt vrijspraak in zaak-Helden VERGEETACHTIG DAGBLAD VOOR ZEELAND Infiltratie onder liet mom van vriendschap Puntige modesnufjes Toch Amerikaanse leger-kunstmaan ik heb 7wïZOyk. dekens! Rustig weer Solide grondslag Wethouder de Roos: Uitkering van melkgelds vóór 15 maart Den Haag maant Djakarta Het geval Joke Haanschoten Al veertig jaar oj) zee Vissersboot overvaren, tien doden ?ZiekenzaaF' voor kinderen in trein Een vervelende vergissing..... Uitgewezen Russen vertrokken Studentenstaking Heinkel overleden in Spanje 98e JAARGANG No. 22670 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, rar. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Varcauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Ytftr God, en Vaderland VRHDAO 31 JANUARI 1058 i «ie Advertentieprijs voor de gehele oplage 0;S5 per mm. ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws» editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, telefoon 10-2. (Bijbureaus: TERNEÜZËN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). 5? ?5 De landen van het Pact van Bagdad hebben donderdag aan het einde van de ministerconferentie van het pact in Ankara de „on dermijnende" communistische activiteit in het Midden-Oosten veroordeeld en verklaard, dat de communistische tactiek en pe netratie in dit belangrijke deel van de wereld valselijk worden voorgesteld als „vriendschappelijke coëxistentie." De Ver. Staten, Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan, die zich in het pact verenigd hebben, verklaarden in het slotcommuniqué van de conferentie, die vier dagen heeft geduurd, dat de defensie en veiligheid van het pactgebted „van vitaal belang voor de wereldvrede" is. Zodra de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het Amerikaanse le ger met behulp van een raket van het type Jupiter-C een kunstmaan lanceren. Woensdag moest de poging tengevolge van een krachtige wind in de hogere luchtlagen en slecht zicht worden uitgesteld. Zoals men weet zijn de pogingen van de marine, om een Vanguard" te lanceren, totnutoe mislukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag bekendgemaakt, dat een dinsdag te Cape Canaveral gelan ceerde ,,Thor"-raket niet de van te voren berhkeneny eny eny eny enyen voren berekende baan heeft gevolgd, in tegenstelling tot eerdere optimis tische berichten. HET FRANSE kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een raam wet, die de aanpassing van de Fran se economie aan de gemeenschappe lijke markt zal vergemakkelijken. TWEE CPN-leden van de Amster damse gemeenteraad hebben hun raadslidmaatschap neergelegd. Het zijn EVC-functionarissen. die verschil van mening hebben met het partijbe stuur. JAN EN LENY HOF, een Zaandams journalisten-echtpaar, dat op een scooter een wereldreis heeft ge maakt, keren zaterdag in hun woon plaats Zaandam terug. Ze worden met muziek ingehaald. WEGENS BRANDSTICHTING in een hotel te Haren (Gr.) is de 38-jarige P. G. uit Assen in hoger beroep tot twee jaar veroordeeld. Het recht bank-vonnis luidde twee en een half jaar. TENGEVOLGE VAN brand in een postwagen in Oostenrijk is een la ding Nederlandse post voor landen in de Balkan en het Nabije- en Midden- Oosten verloren gegaan. JOANOVICI, de staatloze miljonair en schroothandelaar, die door de Franse politie wegens belastingont duiking en fraude wordt gezocht, moet vrijdag voor een rechtbank in Haifa voorkomen wegens valsheid in geschrifte. VIJFTIG MILJOEN beeldjes per se conde kan een fototoestel opnemen waarmee op het ogenblik het optisch instituut te Leningrad experimen teert. BEWONERS van een nieuwe wijk in Delfzijl hoeven een half jaar lang de huurverhoging van f 1,50 niet te be talen. Een onbekende wilde blijkbaar voor Sinterklaas spelen en heeft voor zes maanden betaald.... (Advertentie) Verwachting; van het KNMI tot 1 vrijdagavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur: Plaatselijk mist of laaghangen- de bewolking, hier en daar ook °Phlaringen. Overwegend droog weer niet weinig wind en onge- vFcr dezelfde temperaturen als Z gisteren. 2 Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Mistig en bewolkt met hier en daar opkla- ringen. Lichte wind en weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.25 uur, maan op 13.36 uur. Morgen: zon op 8.21 uur, maan Z onder 5.43 uur. Minister Foster Dulles verklaarde op de slotvergadering van donderdag, dat de Ver. Staten „van ganser harte" aan het werk van de organisatie zul len deelnemen. Men beschouwt dit als een antwoord aan de Mohammedaanse pactlanden, die aandringen op volle dig lidmaatschap van de Ver. Staten, die slechts via enkele commissies met het pact verbonden zijn. Dulles heeft de conferentie dan ook als waarnemer bijgewoond. Zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, verklaarde, dat men zich tegen agres sie moet wapenen zolang er geen goe de ontwapeningsovereenkomst met de Sowjet-Unie bestaat. De ministers hebben deze week, naar hij zei, vor- oeringen gemaakt bij het vestigen van een' militair raamwerk dat van essen tieel belang is voor de defensie van de pactlanden. „De uitdaging waar tegenover wij staan, is ernstig en. staat niet toe dat wij ons minder in spannen", meende hij. Voorts deelde Lloyd mede, dat op de conferentie de meeste wereldpro blemen besproken zijn. In het slotcommuniqué wordt voorts met tevredenheid geconstateerd, dat er solide grondslagen zijn gelegd waar. op de organisatie verder kan worden opgebouwd. Wat de economische zijde van het verdrag betreft, wordt gezegd, dat Irak heeft besloten tien miljoen rial by te dragen voor de ontwikkeling van landbouw en veeteelt. Turkije stelt 750 000 Turkse ponden beschik baar. Engeland en Pakistan hadden op een voorgaande conferentie in Ka- ratsji reeds fondsen toegezegd. De Ver. Staten zullen een extra-hulp van tien miljoen dollar verstrekken voor de organisatie van een net van tele- cmiicatiemiddelen. De Iraakse premier, Noeri al Said, heeft in zijn slotverklaring niet het Palestijnse vraagstuk, dat de Araüi- sche pactleden ter sprake hebben ge bracht, met name genoemd. Wel zei hij, dat de Arabische leden ,,hun standpunt over de urgente vraagstuk ken van het Midden-Oosten" aan Dul les en Selwyn Lloyd hebben uiteen gezet. Temt professor Kistenmaker H- bommen, of temt hy ze niet? Die vraag begint een uiterst kwellende te worden, nu wethouder de Roos van Amsterdam het nietes" van de des kundige professor Cohen met een welles" heeft beantwoord en. ge steund door prof. de Boer, volhoudt dat hij wel degelyk gelyk heeft ge had en dat professor Cohen eerst maar eens goed had moeten naden ken.... De heer Cohen had de uitlatingen van de wethouder als „waanzin" ge kwalificeerd en te kennen gegeven, dat het onderzoek van prof. Kisten maker niets te maken had met het winnen van energie uit waterstóf en lithium. Prof. de Boer, die tezamen met wethouder de Roos de pers te woord stond, zei dat „vanwege het grote belang van het onderzoek naar ther- mo-nuclaire reacties, dat zich nog steeds in een experimenteel stadium bevindt, de F.O.M. nog deze week be kend heeft gemaakt, dat vier werk groepen zijn opgericht, waarvan die onder leiding van prof. Kistenmaker er een is. Het is in wetenschappelijke kringen gebruikelijk niets te publice ren over een onderzoek dat nog niet is afgesloten", aldus prof. de Boer. Wethouder de Hoos merkte op, dat stadsbestuurders bij kwesties als deze, moeten afgaan op aan hen ge geven inlichtingen. „Zij plegen aan de gemeenteraad geen mededelingen te doen, die uit de duim zijn gezo gen." „Als professor Cohen zegt, dat prof. Kistenmaker niet aan kernfusie werkt, dan bewijst dit alleen zijn on kunde", zei tenslotte prof. de Boer. De Amerikaanse minister van Buitenlandse ZakenJohn Foster Dulles en de Turkse eerste minis ter Adnan Menderes, gefotogra feerd in de auto, die hen naar de conferentiezaal van de Bagdad-lan den in Ankara bracht. De uitbetaling; aan de veehouders van de garantie 1956/57" ral kun nen geschieden in de eerste helft van maart a.s. Dit heeft minister Vondeling medegedeeld in een brief aan de Friese Maatschappij van Landbouw, die de bewindsman erop had gewezen, dat het voor de vee houders een groot verschil uitmaakt of het geld in het begin dan wel aan het einde van maart ter be schikking zou komen. De minister van Financiën heeft zodanige schikkingen getroffen, dat uiterlijk 1 maart het door de rege ring in uitzicht gestelde bedrag aan het produktschap voor zuivel kan worden overgedragen. Het produkt schap zal de gelden direct over maken aan de zuivelfabrieken, die naar de bewindsman verwacht de grootst mogelijke spoed zul len betrachten bij het doorbetalen aan de veehouders. De positie van 's rijks kas laat niet toe dat wordt teruggekomen op de uitgestelde nabetaling van één cent per kg melk. De Indonesische regering blijkt nog steeds niet voldaan te hebben aan de betalingsver plichtingen, die zij in 1957 te genover Nederland had. De aflossing en rente (ruim 17 miljoen) van een krediet van 280 miljoen, dat in 1950 aan Djakarta werd verstrekt, moest op 31 december jl. betaald zijn, maar het geld is nog steeds niet ontvangen. Den Haag heeft nu stappen bij de Indonesische re gering gedaan om alsnog beta ling te verkrijgen. Inzake het bericht, dat de transfer van rente en aflossing op de 3% le ringen van de Bank Industri Negara (de Indonesische staatsbank voor in dustriefinanciering) per 1969, 1970 en 1971 in opdracht van het Indonesische devie*emnst»tuu1 tot nader" order is opgeschort, wordt volgens het minis terie van Financiën vernomen, dat bedoelde maatregelen uitsluitend de stukken beta-eft welke zich in Ne derland bevinden. Hier is dus weer sprake van een discriminerende, di rect tegen Nederland gerichte maat lat, us sen zijn kwee gebeurtenissen lin Indonesië het vermelden waard: Volgens een bericht van radio- Padang heeft de „volksactie" op Eridden-Sumatra, bij monde van ko- onel Simbolon, het aftreden van de i egering Djoeanda geëist. O Djoeanda en de Tsjechische presi- dent Siroky (die Djakarta heeft bezocht) gaven een gezamenlijke ver- Rogier Vivier heefi vojt „Dea.iunn- Dior" een aantal damesschoenen I ontworpen onder de naam „Pied de Biche", die opvallen door de uiterst j spitse neus en de hope hak. Bo ven rechts: een dansschoentje van satine turquoise met een garnering van kunstdiamantjes. Links: even eens voor de avond is de dansschoen van lichtpaarse antüopehuid met een zilveren garnering. Onder links: een elegante schoen van blauw sa tijn met een uiterst hoge hak, die bezet is met kunstdiamantjes. Rechts: een Perzische schoen, die met gele en groene bladermotieven is bedrukt. In Putten is men het verre van eens met de verklaringen, die door een commissie van de me dische faculteit der rijksuniver siteit te Utrecht zijn gepubli ceerd naar aanleiding van het geval van radio-actieve besmet ting. Koning Leopold van België, prinses Liliane en drie van hun kin deren hebben, met andere passagiers van een Sabena-vliegtuig, een hachelijk avontuur beleefd. Zij waren in Nice aan boord van het toestel gegaan. Onmiddellijk na de start vloog de cabinedeur van het vliegtuig open, met het gevolg dat de passagiers bijna uit hun zetels werden gezogen en ze nog slechts met moeite konden ademen. Koning Leopold sprong uit zijn stoel overeind en greep de kleine prinsesjes (Marie Christine en Maria Esmeralda) beet. Prins Alexander schoot toe om zijn vader te helpen. De piloot van de Convair aarzelde niet. Hij zette, een stijle duikvlucht in en enkele minuten later stond het toestel weer op het vliegveld van Nice. Het incident had geen ernstige gevolgen gehad. De deur bleek voor de start niet goed gesloten te zijn.... Kapitein Frits de Jonge uit Breda is donderdag j.l. benoemd tot commodore van de vloot van de Kon. Rotterdamse Lloyd n.v. Deze benoeming viel samen met het afvaren van het vlaggeschip der maatschappij, de „Willem Ruys", waarvan de heer De Jon ge gezagvoerder is. De Willem Ruys maakt haar 61e reis en wel naar Indonesië. De benoeming tot commodore betekent, dat kapitein de Jonge thans op de vlag van zijn rederij een Oranje-ster mag voeren, die het teken van zijn nieuwe waar digheid symboliseert. Hij is de oudste kapitein op het voor naamste schip van de maat schappij. Commodore De Jonge heeft een prachtige staat van dienst achter de rug. Als zeventienjarig jongeman (ge boortig uit Twente) kwam hij als stuurmansleerling bij de K.R.L. Na veertig dienstjaren heeft hij het tot de hoogst bereikbare functie gebracht. Zijn leven aan de wal brengt hij door in Breda, waar hij een comfortabele woning heeft aan de Duivelsbruglaan met een uitzicht, dat men tot een der mooiste van de stad kan rekenen. Hier ontmoetten wij zijn echtgenote. „Wegbrengen is een heel karwei", geeft zij te kennen. ,,ik geef er de voorkeur aan thuis afscheid te nemen. Bovendien heeft een kapitein het enige uren voor de afvaart zó druk, dat we elkaar maar in de weg zouden lopen". Maar bovendien, begrijpen we, af scheid nemen is altijd iets ergs, het wordt nooit een gewoonte. De sfeer rondom een vertrekkende boot is geladen met een spanning, die moei. lijk te verdragen is. Vandaar het af scheid thuis. Er zijn communicatie middelen genoeg om gedurende de reis met elkaar in contact te blij ven. Iedere zaterdag is er een tele gram met opgave van poytkl er wordt veel over en weer geschre ven: praktisch wordt daar thuis aan de Duivelsbruglaan een dagboek bijgehouden, dat verslag doet de grote en kleine gebeurtenissen in de huiselijke kring. Commodore De Jonge vaart reeds veertig jaar en hij heeft dat altijd bui tengewoon gelukkig gedaan. „Dat is geen prestatie op zich", verduidelijkte zijn echtgenote. Zij wil er alleen mee zeggen, dat zonder geluk niemand wel vaart. Hij heeft minstens honderd rei zen achter de rug. Zijn eerste schip, waarop hij als gezagvoerder kwam, droeg de naam Tosari. Het was bo vendien de eerste boot, waarop hij als stuurmansleerling werd geplaatst. Commodore De Jonge vaart op het vlaggeschip van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd met een kleine 1000 passagiers en 750 man personeel. Zijn echtgenote weet heel zeker, dat men graag met hem vaart: het optreden van de kapitein is bepalend voor de algemene sfeer aan boord zowel onder personeel als passagiers. Die sfeer aan boord onder gezag van haar man noemt zij uitstekend. Zij heeft dit ove rigens zelf niet dikwijls ervaren: van varen houdt zij niet. COMMODORE DE JONGE meer dan 100 reizen Volgens de commissie zou van Utrecht uit onmiddellijk na de vermissing van de radiumnaald aan de rijks politie in Putten zijn verzocht, Joke Haanschoten onmiddellijk per auto naar Utrecht te sturen. De rijkspolitie ontkent dit ten stelligste. Dat verzoek, zegt ze, kwam eerst in een tweede telefoontje, toen Joke al met de trein onderweg was. Verder blijkt, dat de autoriteiten van Volksgezondheid niet onmiddellijk zijn ingelicht. De burgemeester van Putten hoorde eerst vrijdagavond wat er was gebeurd, een dag later dus. In justitiële kring zegt men de me dedelingen van de commissie, die ge daan zijn voor afsluiting van het on derzoek door de justitie, te betreuren. De directeur-seneraal van de Volks gezondheid zei, dat men zich geheel distaneieert van de verklaring van de commissie en dat ook de reden wordt onderzocht, waarom de mensen van Volksgezondheid zo laat op de hoogte zijn gesteld. klaring uit, waarin volledige instem ming werd betuigd met een interna tionale politiek, zoals die momenteel door Moskou wordt voorgestaan. Een Spaanse vissersboot is dondes» dagochtend ten zuidwesten van Bresé door het Turkse vrachtschip „Kay* seri" in tweeën gevaren tijdens een dichte mist. Van de dertien opvaren den, die in hun slaap werden verras*, konden er drie worden gered. Naa* de overige tien heeft men urenlang gezocht. Gisterenmiddag echter werd de hoop. dat men hen nog zou kunnen redden, opgegeven. De vissersboot was onmiddellijk na de aanvaring gesoiv ken. Gisteren is in ons land een transport van 500 gerepatrieerden aangekomen. Onder de gerepatrieer den. die met de „Roma" in Genua arriveerden, bevinden zich 22 kinde ren, die mazelen hebben. Het Rode Kruis heeft maandag een team van de transportcolonne naar Genua gezonden, dat daar een deel van de trein tot ziekenzaal inrichtte. Om 20 minuten voor één donderdag middag arriveerde de trein in Utrecht. Negen ambulanceauto's van het Rode Kruis zorgden voor het ver voer van de zieke kinderen naar het kindersanatorium „Hoog-Blaricum" in Laren. In Weert werden 425 gere patrieerden van dit transport door gezonden naar het legerkamp Budel. Het lag in de bedoeling, dat de ouders van de zieke kinderen in Drie bergen zouden worden ondergebracht. Door de haast waarmee in Weert moest worden gewerkt, zijn de ouders evenwel doorgezonden naar Budel en heeft men een groep van 40 ouden van dagen in de trein laten zitten. Toen de trein in Utrecht binnenliep was nog geen transport voor deze be jaarden aanwezig omdat men slechts gerekend had op zieke kinderen. De drie leden van de Russische ambassade in Den Haag, die door de regering zijn uitgewezen, omdat ze zich aan spionage hebben schuldig gemaakt, zijn gisteren met de Scan- dinavië-express uit ons land vertrok ken. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft vrij spraak gevraagd voor de 33-jarige E.K., echtgenote van een caféhouder in Helden (L.). Nadat de Roermond- se rechtbank haar indertijd had ver oordeeld tot negen maanden gevan genisstraf wegens poging tot moord en het uitlokken van poging tot moord, sprak het Bossche gerechts hof haar van het primair ten laste gelegde vrij. Alleen het uitlokken van poging tot moord bleef toen over. Daarvoor werd zij in Den Bosch tot een jaar veroor deeld. De Hoge Raad verwees de zaak naar het Arnhemse hof, omdat hij onvoldoende onderzocht achtte, hoe de houding van verdachte was geweest, voordat haar „vriend" een poging tot moord op haar echtgenoot ondernam. Deze „vriend", die al tot drie jaar is veroordeeld, had de caféhouder met een vuisthamer aangevallen. Verdachte had aanvankelijk met de aanvaller afgesproken, dat deze haai man in 't water zou duwen op de te rugweg van een kermis in het nabu rige dorp. Onderweg echter had de vrouw een landbouwer gevraagd met hen mee te gaan, dit om te voorko men dat haar man inderdaad zou worden vermoord. De aanval met de hamer viel buiten de afspraak... De procureur-generaal achtte ver dachte wel moreel schuldig maar het bewijs voor het tenlastegelegde achtte hij niet geleverd. Vandaar dat hij vrij. spraak vrog. De caféhouder heeft geen enkele verklaring ten nadele van zijn vrouw willen afleggen. Hij is inmiddels weer met haar verzoend. De beroemde Duitse vliegtuigbou wer dr. Ernst Heinkel is donderdag in een ziekenhuis in Stuttgart over leden. Hij was 70 jaar. (Advertentie) Onder de studenten van de me dische faculteit van de universiteit van Madrid is een stakingsbeweging gaande, waarvan de omvang nog niet duidelijk is. Naar men meent, is ze gericht tegen maatregelen waarbij de studie van hen, die zich als specia list willen vestigen, met twee jaar wordt verlengd. De politie te Apeldoorn ont ving telefonisch van de politie in Bussum een verzoek, eens te gaan kijken bij de vader van een militair, die in Bussum in het huwelijk zou treden. De vader was namelijk kort voor de voltrekking van het huwe lijk nog niet komen opdagen en de zoon vreesde blijkbaar, dat hem iets was overkomen. Toen de Apeldoornse politie bij de vader aan de deur verscheen, toonde deze zich nogal ontsteld. „Ik was helemaal vergeten, dat mijn zoon ging trouwen", zei hij.

de Stem | 1958 | | pagina 1