Morgen twintig jaa Nederlandse pater vrij na zes weken arrest ^ZWITSAL Drie Russen uitgewezen uit Nederland HERSTEL SCHERP DEBAT GEEN TWIJFEL Wie rookt heeft gelijk TWEEDE BLAD iasbïaïJ P extern DONDERDAG 30 JANUARI 1938 ER bestaat naar het oordeel van de regering geen twijfel, dat de in het oog gevatte belasting verhogingen nodig zijn zowel om in het voor 1958 te verwachten kastekort te voorzien als om voor 1959 hogere uitgaven en een ver mindering van de middelen door het aflopen van belastingverhogin gen te dekken. Dit verklaart mi nister Hofstra in zijn schriftelijk antwoord aan de senatoren, die in het Voorlopig Verslag de fiscale voorstellen zo argwanend en kri- Op z'n Amerikaans Beschuldigingen op Timor Winterhanden Kloosterbalsem Oude kleermaker door klant bloedend verwond Grote invoeren voor Franse prijzenslag kinder HONING siroop Verkeer in New York p Wit TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Tito wil gesprek met Kroestjef WIE HEEFT GELIJK? door ANTONIO DEL MONTE ge- tl een 20- ,ch-Econo- aan Yer- de hoogte n mossel, zal door ge- ain- tsen en s gasten "Impe- LIET herstel van de samenwerking tussen de drie grote vakcen trales heeft niet bepaald een schok gegeven. Die samenwerking func tioneerde namelijk al weer, zij het dan van geval tot geval. De aan leiding tot het formeel verbreken van dit contact, het Mandement, bestaat ook nog. In een gesprek met mgr. Alfrink is het NVV- bestuur echter duidelijk geworden, dat zijn uitleg van bepaalde passa ges in het bisschoppelijk stuk niet strookte met de bedoeling. Het verzoeningscommuniqué zoals we het maar zullen noemen laat doorschemeren, dat er nog iets is blijven hangen van het menings verschil uit het jaar 1954, doch men wil er nu maar zand over strooien. Wat heel wijs is. En zo kunnen dan de drie vakcentrales ook officieel weer gezamenlijk optreden. Het is een gunstig element in onze sociaal- economische verhoudingen, dat het tegen elkaar opbieden uitsluit. Op lager niveau is het vormen van gemeenschappelijke organen van overleg niet hersteld. Daaraan blijkt niet zo'n behoefte te bestaan. Van werkgeverszijde is ook al vol doening betuigd over de heling van de breuk. We hebben na de oorlog door de hier gegroeide verhoudin gen op sociaal-organisatorisch ge bied een in andere landen onge kende arbeidsvrede beleefd. Er is goede hoop, dat het zo zal blijven. LIELAAS zijn minder duidelijk de verhoudingen op katholiek- organisatorisch gebied. Er is nog altijd een commissie-Beaufort, die maar niet tot resultaten schijnt te kunnen komen. De heer Hennekens, voorzitter van de Katholieke Ver eniging van Mijnbeambten, heeft dezer dagen nogal felle woorden gesproken aan het adres van de KAB, die in één groot Verbond van de Arbeid ook alle groepen buiten de grote vakcentrale (de z.g. me diale groepen) zou willen opnemen. Niemand kan redelijkerwijze van de mediale werknemers verlangen, dat zij zich laten opslorpen in een een heid, waarin voor hun betekenis en hun plaats in het maatschap pelijk leven geen begrip kan wor den opgebracht, aldus de heer Hen nekens. Hij betreurde het zeer dat men het begrip „bonafide" uitslui tend wenste te reserveren voor de bij een vakcentrale aangesloten or ganisaties. „Dat is een hervorming van het spraakgebruik, zoals wij tot dusverre alleen bij dictatoriaal beheerste systemen konden aan treffen," aldus zijn scherpe opmer king. Het is geen prettige ontwikkeling, dat binnen het katholiek-organi satorische kamp de discussies een dergelijke toon gaan verkrijgen. Het moet toch mogelijk zijn, als redelijke christenmensen, tot weder zijds aanvaardbare vormen van in deling en samenwerking te komen. Machtsbegeerte en eigengereidheid dienen buitengesloten te zijn in een gesprek, dat toch uiteindelijk ten doel heeft aan het katholieke wer kende volk de beste apparaten voor zijn economische, sociale en cul turele verheffing te schenken. (Advertentie) tisch hadden beoordeeld. Ons dunkt, dat in deze woorden het vaste voornemen van de hele regering doorklinkt, om aan de belasting verhogingen haar leven te verbin den. Professor Romme in de Tweede Kamer heeft hij met zijn fractie de voorstellen a contrecoeur geslikt betoogde dezer dagen in Zwolle, dat er twee omstandighe den waren, welke een nieuw licht op de aangelegenheid wierpen. Te weten: de snelle stijging van de werkloosheid en de discontoverla ging. Hij pleitte daarom voor af wachten en uitstel. De regering wil daarvan echter niets weten, dat is nu wel duidelijk. De senatoren zul len onder het juk moeten doorgaan of een Kabinetscrisis riskeren. Een voormalige Amerikaanse vak bondsleider, Joey Fay, die wegens afpersing van Newyorkse werkgevers voor een totaal bedrag van 368.000 dollar negen jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten, heeft voor een se naatscommissie van onderzoek ver klaard, dat de betrokken bond van kraanbestuurders hem een speciaal pensioen van 12.600 dollar per jaar had toegekend en bovendien zijn vrouw elke week 125 tot 175 dollar had uitgekeerd tijdens zijn gevangen schap. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren be vestigd, dat aan drie leden van de Russische ambassade in Den Haag is verzocht het land te verlaten. Verdere bijzonderhe den werden niet verstrekt. Wel werd nog meegedeeld, dat het verzoek „een dezer dagen zal worden geëffectueerd." Deze mededeling slaat op een be richt van een buitenlands persbureau, dat de Nederlandse regering drie le den van de Sovjet-ambassade tot personae non gratae heeft verklaard. Volgens mededelingen in andere bladen zou de regering zelfs een ogen blik overwogen hebben de Sovjet regering te verzoeken haar gehele militaire staf uit Den Haag terug te trekken, maar zo wordt hieraan toegevoegd „zij is van gedachten veranderd." De uitwijzing zou twee militaire attachés en een tolk betreffen: kolonel L I. Tsjernow, adjunct-militair, en luchtvaartattaché, en de kapitein ter zee V. S. Zenin, adjunct-marine attaché. De naam van de tolk is nog niet bekend. Deze mensen, die geruime tijd zijn nagegaan, hebben, volgens de beschul diging, getracht onderofficieren en matrozen met geschenken over te ha len geheime inlichtingen prijs te ge ven. Na zes weken in arrest te heb ben gezeten is, naar het Indone sische persbureau Pax meldt, de Nederlandse pater van het Goddelijk Woord, Pater van Wissing, missionaris op Timor, vrijgelaten. Volgens hetzelfde persbureau is de vrijlating ge volgd, wegens gebrek aan be wijs. Details over de arrestatie tonen aan dat de beschuldiging, als zou pa ter van Wissing gedropte wapens in zijn bezit hebben, op geen enkele grond berust. Op 26 november zou een niet ge- identificeerd vliegtuig gezien zijn bo ven Keramenanu, een klein markt- plaatsje op Timor. Volgens geruchten zou dit vliegtuig iets hebben uitge worpen. Een politieonderzoek volgde, hetgeen evenwel niets opleverde. Een paar dagen later volgde een onder zoek van de militaire politie, die de catechist Nicolaas Bana arresteerde. Deze zou na een hardhandig verhoor bekend hebben, dat hij een pakket met 10 stenguns had gevonden. Hij deelde bij dit verhoor mede dit pak ket aan de plaatselijke onderwijzer te hebben gegeven. De onderwijzer ontkende iets van een pakket af te weten en bleef dit ontkennnen na een lang verhoor. De catechist wijzigde daarop zijn lezing en zei het pakket aan het dorpshoofd te hebben over handigd. Ook deze ontkende en daar op vertelde Bana, dat de pastoor, pater van Wissing, de stenguns van hem in ontvangst genomen had. In de nacht van 9 december werd pater van Wissing gearresteerd en korte tijd later met Bana geconfron teerd. Hier volgt thans een letterlijk ver slag van het gesprek tussen pater van Wissing en de catechist bij deze con frontatie: ,,Je zegt, dat je mij de wapens gebracht hebt. Waar?" Bana. ,,Hier in de pastorie". Pater van Wissing: ,,Was ik alleen of waren er ook anderen bij?" Bana: ,,U was alleen". Pater van Wissing: ,,Hoe laat?" Bana: Ongeveer 12 uur, 's mid dags". De bedienden van pater van Wis sing getuigden daarop, dat hij op dat ogenblik op de waranda van de pas torie was. Zij zelf waren daar ook, omdat zij zijn middageten klaar maakten. Ondanks de door getuigen beves tigde ontkenning van pater van Wis sing, ondanks de ongelooflijke bewe ring van de catechist Bana het pak ket met de tien stenguns (en ammu nitie) over een afstand van ruim 20 km (van de droppingsplaats naar de pastorie) te hebben gedragen en daarbij ondanks het drukke uur van de dag door niemand te zijn gezien, werd pater van Wissing door de mili taire politie gearresteerd en te Ku- pang in de gevangenis gezet. Na protest der katholieken van zijn parochie werd pater van Wissing van de gevangenis overgebracht naar een leeg huis, waar hij onder militaire bewaking bleef. Volgens de berichten werd pater van Wissing correct be handeld en mocht hij bezoekers ont vangen. en uiinteruoeten. een jaar lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met "geen goud zo goedJ Een 24-jarige schilder heeft de 73- jarige kleermaker P. H. L., wonende in de Riouwstraat te Amsterdam met een stuk ijzer zodanig op het hoofd geslagen, dat de oude man met bloe dende wonden in het O.L.V. gasthuis moest worden opgenomen. De kleermaker kon de naam van zijn aanrander aan de politie opge ven, omdat het een klant van hem was. De schilder vervoegde zich aan de woning van de kleermaker en zei een lap stof te willen kopen. Op een moment dat de kleermaker met zijn rug naar de schilder toezat, gaf deze hem vermoedelijk met een stuk ijzer enige slagen op het hoofd. Daar de kleermaker luidkeels om hulp riep, sloeg de jongeman op de vlucht. De politie neemt aan, dat het hier een poging tot beroving betreft. De schilder heeft men nog niet te pakken kunnen krijgen. Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix, die morgen haar twintigste verjaardag viert. (Foto Meyboom) Teneinde de verkoopprijzen te doen dalen, zal Frankrijk overgaan tot in voer van levensmiddelen uit ver schillende Europese landen tot een totaal bedrag van 20 miljard frank.- De ,,prijs-dictators", die door de hui dige Franse regering zijn aangesteld, en die het besluit hiertoe hebben ge nomen, beschikken over volmachten om in het binnenland op te treden bij het nemen van maatregelen tot stabilisatie van de kosten van levens onderhoud. Zij hebben een bedrag aan deviezen, waardoor zij in staat zijn op zeer korte termijn invoer moge lijk te maken. Er worden thans 15.000 ton aardappelen gekocht in België en Nederland. Voorts zullen in de eerste helft van dit jaar 21.000 ton vlees worden ingevoerd. (Advertentie) (Advertentie) Volgens de hoofdcommissaris van politie te New York verkeerde meer dan de helft van het aantal automo bilisten. dat vorig jaar bij verkeers ongevallen in de stad het leven ver loor, onder invloed van sterke drank. lp*. Xcu-Jt a"de' J JONGEN J t In Rotterdam zagen taxi- J chauffeurs de 2 meneren, die t bezig waren de voordeur van J J een wasserij te forceren. De t t inbrekers sloegen op de vlucht, J toen ze zagen, dat ze ontdekt t t waren. Op het geroep van de J taxichauffeurs wierp een 17- t jarige jongen zich in de strijd. J Hij nam een van de vluchte- lingen in een judogreep en J hield hem zo vast tot de po- J litie arriveerde. Die wist de J man spoedig te bewegen ook t de naam van zijn maat te noe- men en nu zitten beiden in de t J cel om na te denken over 17- J t jarige jongens. t t Geld Meer dan 1500 pond sterling (cir ca 16000 gulden) in bankbiljetten van vijf en één pond zijn bij toeval fijngehakt in een papierfabriek te Radcliffe in Engeland. Het geld zat in een zending lom pen uit bet gebied van Liverpool. Zoals bekend worden lompen ge bruikt voor het maken van papier. Men ontdekte het fijngehakte geld op de transportband. Succes Regenmakers, gehuurd door de di rectie van een uraniummijn in Queensland, die. het stuwmeer bij de mijn met water wilde laten, vol lopen, hebben een onverwacht groot succes gehad. Er viel zoveel regen dat een rivier, de Leichhardt, van een beekje werd omgetoverd tot een woedende stroom. Drie mannen slaagden, er op het nippertje in aan de verdrinkingsdood te ontkomen. Kalmerend In Amerika geeft men sinds kort kalmerende pillen aan ze nuwachtige honden, aan kip pen, die niet willen leggen en aan koeien, die schrikken van elektrische melkmachines. Ze werken probaat. Onderpand De leiding van een ziekenhuis te Atlanta heeft besloten een baby als onderpand te nemen. Het kindje wordt bewaakt en zal niet eerder teruggegeven worden vooraleer de ouders de 3000 gulden verplegings- kosten hebben betaald, die het zie kenhuis van hen te goed heeft. Klok Telkens als in Coddenham de stroom uitvalt, staakt automatisch ook de klok van de kerktoren, zijn omwentelingen. Er moet dan iemand omhoog om het uurwerk weer op gang te brengen. Het gebeurt zo dikwijls, dat men een meneer heeft aangesteld, die voortaan niet anders hoeft te doen dan omhoog te klim men en de klok op gang te brengen. Race In Californië heeft men Iets nieuws uitgevonden om de dure vakantie gangers vermaak te bezorgen. Bin nenkort wordt daar de eerste race tussen kamelen gegeven. Grof Het Sovjet-jeugdblad „Komsomols- kaja Prawda" heeft verklaard, dat er een einde moet komen aan het tatoeëren, waaraan manschappen van de Russische vloot zich nog steeds te buiten gaan. Het blad vindt het een verwerpelijk, grof overblijfsel van het verleden. Ik had ii graag, willen helpen - maar.'ik heb tot mijn spijt al gegeten. VRIJDAG 31 JANUARI VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Or. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclut> 9,00 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10,35 V. d. zieken 11,05 V. d. kleu ters 11.20 Plantaardig en mineraal. AV RO: 12.00 Dansmuziek 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Aim us. muz. 13,55 Beurs eer. 14,00 Koperseptet en orgel 14,20 Voordr. 14,40 Kinderkoor 15,00 Ctevay. progr. VARA: 16,00 Orgelspel 16,30 Strljk- kwart. 17,05 V. d. jeugd 17,35 Gr. 17,55 Act. 18,00 Nws. 18,15 PvdA, caus. 18,2-5 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Musette ork. VPRO: 19,30 Leven' in Nederland, caus. Nationaal programma: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 21,45 Gram. 21,55 Her. sengym. 22,25 Kamerork. 22,55 Reportage 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Dag sluiting. HILVERSUM H 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. huisvr. 9,35 Omr. ork. en soliste 10,30 Morgendienst 11,00 Gram 11,30 De jeugd vliegt op eigen wieken, ihoorsp. 12,00 Pianorecital 15,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Vocaal ens. 12,53 Gr. of act. 13,00 Nws. 13,15 Promenade ork. 14,05 Schoolradio 14,25 Kamerork. en soliste 15,15 Voordr. 15,35 Blaasork. en solist 16.00 Tuinb. praatje 16,15 Gram. 16.40 Oude muz. 17,00 Voordr. 17,20 Instr, septet 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Harmonie-ork. 18,20 Stemmen van Over zee 18,30 V. d. jeugd 18,50 Cursus Open baar Kunstbezit 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Rege- ringsuitz.: Rubriek verklaring en toe lichting: De statistiek antwoordt. Prof. dr. Ph. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, beantwoordt vragen over de industriële produktie 19,25 Nieuwe gram. 20.00-24,00 Nationaal programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: Zie Hilversum I. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gr. 17,45 Duitse les 18,00 Vlaamse liederen 18,10 Altviool en piano 18,20 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Symf. ork., omr. koren en sol. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Symf. ork., omr. koren en sol. (verv.) 21.45 Indiase muz. 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Negro spirituals 22,55-23,00 NWS. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Omr. ork. 14,00 Orphée a-ux Enfers, opera 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,30 Idem 20,00 Klankb. 20,30 Kamerork. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG 31 JANUARI NTS: 20,00 Nationaal progr t.g,v. tfe verjaardag vaii H.K&, Prinses Beatrist 20,15-oa. 21,00 Documentair progr. ov^r de overstromingsramp Van l februari '53 FRANS BELGK 19,00 L« temps et les oeuvres 19,30 Sherlock Holmes 20,00 Journ. 20,40 Gevar. progr. 22,00 Enquête 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG. «rr *9,00 V. d. jeugd 19-,30 Nws* 20,00 Documentaire fi'lip 20,25 TV-spel 21,55 Fdlmfragm. 22,23 Nws» en journ. In diplomatieks kringen ts Belgra do wordt verklaard, dat president Tito heeft verzocht om een gesprek met de Russische partijleider Kroest jef De ontmoeting zou in elk geval plaats hebben voor het eongres van de Zuidslavische oommunistïsohe partij in april. Buitenlandse waarnemers geloven, dat Tito van Kroestjef Instemming met een Zuidslavisohe houding van strikte neutraliteit wij traohten te verkrijgen. Dit zou naar hun mening de positie van de Zuidslavische lei ders op het partijcongres aanzienlijk versterken. (Ingezonden mededeling) Ook over sigaretten kan verschil van mening bestaan. Maar hoe komt het toch, dat Cross Virginia alleen maar rokers heeft die dit merk ja renlang trouw blijven Dat komt, doordat Cross ietg geeft, dat andere waarschijnlijk missen. Iets, waardoor ze Cross met plezier b 1 ij v e n roken. Denkt U daar eens over na. En oordeel zelf. Misschien ontdekt U dan ook: Wie Cross rookt heeft ge lijk Jh -V' '/M Jjr' m ",f f P 6) Ze verlangde plotseling naar Na pels terug. Naar het huis. haar ka mer, die uitkeek op een donkere binnenplaats, die op een diepe, le venloze put leek. Naar het armzalige stukje lucht, dat ze zag wanneer ze op haar knieën voor het venster ging liggen en haar hoofd naar boven draaide. Ze dacht aan de meisjes. Aan de gesprekken, hun scherts, hun grappen. In Napels hoorde ze ergens bij. Had ze vrienden, vijanden, mensen die haar als een doel beschouwden Hier was ze overbodig. Een indring ster, iemand die gedwongen was, een banneling. In het dorp liep ze aan de scha duwkant van de huizen. Ze liep er uitdagend, of ze met niemand iets te maken had. Of ze een eigen maat schappij bestuurde, een eigen wereld, waar niemand van hier in thuis hoor de. Langs de kerk klom ze omhoog over het zandachtige grintpad langs het huis van de priester. De luiken waren er gesloten en uit de kerk klonken orgelklanken. Zou dezelfde organist er nog zijn? dacht Maddalena. Het oude, krom gegroeide mannetje, dat iedere mor gen zich oefende in de stille, verla ten kerk. Twintig en dertig jaar geleden lie pen de kinderen hem na en jouwden hem uit. Tegelijkertijd waren ze bang voor hem. Ze had willen terugkeren en de kerk binnenhaan, om te zien of alles er nog was als toen. Maar ze verzette zich; steviger plantten haar schoenen zich in de grond en de emmer ram melde aan zijn hengsel. Ze was nu vlak bij de fontein. Als vroeger hadden zich hier de vrouwen verzameld en praatten. Sommigen waren aan 't wassen en zongen ter wijl ze de boender regelmatig over 't vuile goed schuierden. Anderen zaten zo maar op de rand en de jongeren, voor zover ze niet werkten, lachten met elkaar en hadden plezier. Maddalena zag, dat één van hen 'n ander aanstootte en in haar richting keek. Als een vliegend vuurtje ging haar aankomst de kring door. De boenende vrouwen hielden onmiddel lijk op en keken elkaar aan. Ze was vlak bij nu. Niemand sprak er meer een woord en Maddalena's groet klonk luid en duidelijk over het schamele, vierkante pleintje: „Goeiemorgen, allemaal." Niemand zei er iets. Op de plaats waar ze de emmer op de rand van de fontein wilde neerzetten, stonden de vrouwen op en de anderen maak ten plaats voor haar. Maddalena schoof haar emmer on der de zwakke waterstraal en wacht te. Onafgebroken keken de vrouwen haar aan. Ze kon nu niet langer blijven staan zonder iets te doen. Maddalena be greep, dat de vrouwen van haar een reactie verwachtten en dat die bepa lend zou zijn. Ze draaide zich om en ging op het lage fonteinmuurtje zitten. Dan haalde ze een sigaret te voor schijn en met haar handen het ijle vlammetje van de lucifer bescher-1 mend blies ze tartend grote, blauwe rookwolken uit. Enkele vrouwen begonnen demon stratief hun wasgoed te pakken in lange, natte lakens en anderen lie-1 pen weg. Er was niemand die het oude gesprek nog durfde voortzetten. De emmer was nu voor driekwart volgelopen. Maddalena rammelde met i het hengsel. Onverschillig keek ze de kring rond en voelde met haar hand de temperatuur van het, water. Bijna allemaal liepen de vrouwen nu weg. In kleine groepjes wandel den ze rond de fontein in de richting van het priesterhuis. Enkelen keken nog vluchtig om, maar toen Madda lena honend begon te lachen, draai den ze hun hoofden verschrikt terug. Ze stond nu alleen bij de fontein. Het water sproeide ruisend tegen het uitgeslagen steen van de diepe goot. Iemand had een stuk zeep laten lig gen en ergens slingerde de boezeroen van een arbeider uit de puimsteen groeve. Er kwam een hondje aandribbelen. Er was iets gebeurd met zijn rechter- achterpootje en hij hinkelde moeilijk over de slechte bestrating van het doodstille pleintje. Hij snuffelde wat langs de grond en kwam toen in de richting van Maddalena. Ze begon te lachen. Hard te lachen. Haar voet maakte een schoppende beweging in de richting van het dier. ,,Ga weg", zei ze. „Jij weet zeker nog niet. dat ik de pest heb? En de pest is net zo besmettelijk als de cholera hoor." Het dier bleef staan. Hij had een lang, raar uitgegroeid lijf en een smal kopje met ronde, intelligente oogjes, die haar onafgebroken aan staarden. ,,Je weet niet wat je je dorpsgeno ten aandoet", vervolgde Maddalena haar alleenspraak. ,,Ik zou maar weggaan als ik jou was." Hij had een kort staartje, dat in eens vriendelijk begon te kwispelen. Hinkend kwam hij naar haar toe. Maddalena hurkte op de grond en begon het diertje over zijn kroezige vacht te strelen. ,.Heb je geen baas?" vroeg ze met een zachte, melodieuze stem. ..Ach nee. natuurlijk niet. In Napels hebben zulke lelijke mormels als jij immers ook geen baas." Het beest kroop dicht tegen haar op en likte haar handen. Er kwam een jongetje voorbij van een jaar of tien. twaalf. Juffrouw!" riep hij. „Je water loopt over!" Ze wipte overeind en zei verwonderd „Dank je wel." De emmer die tot de rand gevuld was, bleek veel zwaarder te zijn dan ze verwacht had. Met heel veel moei te tilde ze hem over de rand van de fontein. Met de handen in de zakken van zijn blauwe broek gestoken, stond het jongetje haar op te nemen. Van Mad dalena keek hij naar het hondje en dan weer terug. „Ik ken u niet", zei hij naderbij slenterend. „En ik wist ook helemaal niet. dat die hond van u is. Hij loopt hier al een hele tijd rond te zwerven en niemand begreep waar ie vandaan kwam." „Zo", zei Maddalena en in een im puls lachte ze de jongen vriendelijk toe. „Zal ik het effe dragen?" vroeg hij in een opwelling van hulpvaar digheid en meteen voegde hij de daad bij het woord. Maddalena was niet gewend dat de mannelijke inwoners van Vulcano zo welwillend waren en verbaasd liep ze naast de jongen de kant van 't Kerk plein op. Hij zal me niet kennen, dacht ze half geamuseerd, half ontstemd. In tussen was het hondje haar achterna gekomen. Koddig sprong hij op zijn drie pootjes naast haar voort en tel kens keken zijn grappige kraaloogjes haar smekend aan. ,,'t Is soms net of ie lacht", zei Maddalena verrukt. De jongen gaf geen antwoord. Met op elkaar ge perste lippen liep hij de emmer te sjouwen en hij morste geen druppel. Maar toen ze voorbij de kerk wa ren - vlak bij de weg waar Madda- lena's huis stond - werd de jongen plotseling geroepen. Op de hoek van een huis met een inspringende por tiek, stond een vrouw driftig te wen ken. „Alberto!!" schreeuwde ze „Al- bèèrto! „Ik ben bezig", riep hij. „Ik moet even die emmer wegbrengen." Hij keek op noch om. Al zijn aan dacht hield hij op de weg en op de emmer geconcentreerd. „Je moet gaan", wilde Maddalena zeggen. „Is dat je moeder niet?" Maar voor ze de zin had kunnen uitspreken, kwam de vrouw al aan stuiven. Vlak voor Alberto stond ze stil. Haar ogen gloeiden als karbon kels. „Zet neer die emmer", gebood ze, terwijl ze op de grond wees. „Waarom?" vroeg Alberto koppig en brutaal keek hij in het woedende gezicht van zijn moeder. „Zet ogenblikkelijk neer", herhaal de Mianna met trillende handen. Alberto aarzelde nog een ogenblik, maar voor hij tot een besluit had kunnen kortien, kreeg hij al een klin kende draai om zijn oren. De em mer wankelde en het water plaste over de rand op de grond. „U moet niet boos op hem zijn", verdedigde Maddalena zwak. „Hij is zo vriendelijk geweest'. De vrouwen keken elkaar aan. Er lag een wereld van afgrijzen tuszen hen. Nu vervolgde Maddelena haar weg alleen. Telkens nam ze de emmer over in haar andere hand. Ze gloeide van boven tot onder en het zweet gutste van haar voorhoofd. Het hengsel van de emmer striende de palm van haar hand en tenslotte vorderde ze slechts voetje voor voetje. Soms stond ze een ogenblik stil en rustte uit. Ik wist niet dat ik zo'n ouwe tan te was geworden, dacht ze honend en duizelig zette ze haar weg voort. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3