Deining rondom benoeming van gemeentesecretaris te Axel SLUIS GAAT PROEF NEMEN MET EEN MAANDMARKT il^/ Leiderscursus jeugdwerk w. Z.-Vlaanderen gestart Tentoonstelling te Sluis toont artistieke souvenirs In Steenbergen zullen 400 konijnen om titel strijden Mobiele tentoonstelling van vakopleiding bouwbedrijf Afscheid van consulent van leerlingenstelsel Onderscheiding voor donors M DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1958 Verklaring van zes raadsleden Landbouwvoorlichting moet bezuinigen Minder assistenten Talloze Rheumatiekliiders vonden baat bij 'n bloedzuiverende knar met Kruschen Salts. Ruim 50 jaar accu-kwaliteit! !4 M 1t BREDA Ginnekenweg 164 Tel 01600-34048 CARNAVAL LN OOSTBURG Provinciale kampioenschappen Prov. subsidies voor wegenverbetering Huishoudelijke opleiding op Bouvigne W. van Ballegoyen naar Den Haag Werktuigendag te Liempde op 8 mei ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST OOSTBURG Zuid-Beveland GOES Opening nieuwe fabriek Burgerlijke stand AGENDA Vandaag AAorg en De raad van Axel nam op zjjn nieuwjaarsvergadering nogmaals de benoeming van de nieuwe gemeente secretaris onder de loep. Aanleiding hiertoe was een verklaring van de heer Pypelinck, mede namens de heren Kesbeke, Kraker, Maas en Og- gel, waarin de houding van genoem de heren in de laatst gehouden ver gadering van vorige jaar nader werd toegelicht. In deze vergadering was nl. de be noeming van een nieuwe gemeente secretaris aan de orde gesteld, wat uiteindelijk aanleiding was voor ge noemde heren, om de raadszitting te verlaten. De heer Pijpelinck verklaarde dat hun optreden een uiterste remedie was geweest en dat het in dit speciale geval nodig en verantwoord was ge weest. Het ging namelijk volgens hen om een zeer belangrijke kwestie, wat een secretarisbenoeming zonder twij fel is. Dergelijke besluiten zijn van te grote waarde, om te nemen zonder dat de raad voltallig is. De uitslag van de beide vrije stemmingen was 6—6. De dertiende stem zou de door slag hebben gegeven. Volgens de heer Pijpelinck zou ieder zich bij een stemming door de voltallige raad by de uitslag hebben neergelegd. Bij herstemming echter was een raadslid wettelijk van medestemmen uitge sloten. Een stemming met slechts elf van de dertien leden, werd dan ook geen zuivere uitslag geacht. Nog steeds volgens spreker werd toen een verzoek gedaan om de stemming op te schorten, welk verzoek echter met werd ingewilligd, zodat vijf raadsle den meenden een daad te moeten stellen overeenkomstig hun verant woordelijkheid als raadslid, om alsnog te trachten in een andere voltallige raadszitting een zuivere benoeming te verkrijgen. Daartoe moest het aantal raadsleden zakken tot beneden 7, wat helaas mislukte, doordat wethouder de Putter ter vergadering bleef. Spreker legde er de nadruk op. dat hij de nieuwbenoemde functionaris niets te kort wilde doen Toch wilde hij opmerken dat de uitslag een ver rassing is geweest. Hij meende uit de aanbeveling van b. w. indertijd te mogen opmaken dat b. en w., de heer M. Oggel bekwaam achtten om de functie van secretaris te vervullen, met welke zienswijze hogergenoemde heren het ten volle eens jvaren. Nu meenden zij, dat iemand die reeds ongeveer 20 jaar waarnemend secretaris is en op wiens werk geen enkele aanmerking werd gemaakt, door een onvoltallige stemming zon der reden was gepasseerd. Zij meen den, dat hierdoor voor het gehele secretariepersoneel een sfeer van on zekerheid werd geschapen, daar blijkt dat hun toekomst werd opgeofferd aan een unfair politiek spel van de C.H.-fractie. De promotiekansen, die anders wel aanwezig waren, achten zij nu afgesneden. Volgens spreker konden zij niet akkoord gaan en me dewerken met een dergelijke ondemo cratische ontwikkeling. De voorzitter, die nadat deze ver klaring was afgelegd, het woord nam, zei dat hij liefst dergelijke verklarin gen voor kennisgeving aannam; er Het aantal rayon-assistenten bij de Landbouwvoorlichtingsdienst in Zee land zal, voor wat de Zeeuwse eilan den betreft, van zestien op dertien worden gebracht. Zuid Beveland moet er van de zes twee missen en ook Schouwen-Duive- land raakt er één kwijt. Zeeuwsch Vlaanderen kan vermoe delijk zijn aantal behouden. Naar men ons meedeelde houdt een en ander verband met de poging tot bezuiniging op het departement van Landbouw. Momenteel zijn er in heel Nederland 450 rayon-assistenten werkzaam en in de naaste toekomst wordt dit 433. Dat de Zeeuwse eilanden naar ver houding zo'n grote veer moeten la ten, vindt zijn oorzaak in gewijzigde maatstaven. Had eerst de toedeling der assistenten plaats naar de grond- oppervlakte: voortaan wordt het aantal bedrijven doorslaggevend. De gemiddelde grootte van de landbouw bedrijven in Nederland is 14 h.a. en in Zeeland 18, zodat de correctie hier het zwaarst aankomt. Boven dien zal de voorlichting zich extra bezig houden mei de bedrijven op de zandgronden, welke op de eilanden bijna niet voorkomen. De drie assistenten, die aan de Zeeuwse eilanden worden ontnomen, krijgen niet hun ontslag, maar wor den elders in gelijke functie te werk gesteld. werden echter naar hij zeide, insinua ties naar voren gebracht, die het voor kennisgeving aannemen echter niet zouden wettigen. Wanneer men wordt aangevallen moet men zich verdedigen. Van een ondemocratische houding was hij zich niet bewust. Hij zei volkomen gehandeld te hebben volgens de regels van het spel, en ruimte genoeg te hebben gegeven om te onderzoeken of zijn zienswijze juist was. Indien de stemming ware uitge steld, zouden er volgens de voorzitter in deze eerstvolgende vergadering weer drie raadsleden niet geweest zijn. Wat het woord unfair spel be trof, dit achtte hij diep beledigend en onjuist. Hij gaf dan ook de aangeval len fracties gelegenheid zich te ver dedigen. De heer Gerrits verklaarde namens de C.H.U. dat er geen drang is uitge oefend voor de één of andere kandi daat. Hier kon van geen onzuiver spel sprake zijn. Wethouder de Putter verklaarde dat niemand kon bewijzen dat er unfair spel gespeeld was. verklaarde hij, als fractie besloten en gehandeld op democratische wijze. De voorzitter vroeg vervolgens om het woord „unfair spel" te verklaren. Na enig over en weer gepraat meen de de heer Kesbeke, dat om de zaak niet langer te rekken het woord „un fair spel" zou worden veranderd in „ver doorgevoerde partij-politiek". Ieder kan er dan nog het zijne van denken. Het was volgens hem een partij-politieke benoeming, wat wél bewezen kon worden; wat aan de voorzitter het antwoord ontlokte, om over uitdrukkingen buiten de raad gebruikt verder niet te debatteren. Advertentie) En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts U zult al gauw zelf ervaren, Wij hebben, zbhoe goed ge er U bij voelt. De gemeenteraad van Sluis kwam voor het eerst dit jaar bijeen. Bur gemeester P. F, van Hootegem wierp een terugblik op de belangrijkste gebeurtenissen in 1957. Verheugend was de bevolkingsaanwas. Vooral het feit, dat deze voor het grootste deel voor rekening komt van een vesti gingsoverschot. Ernstige moeilijkheden zijn echter in de toekomst te verwachten ten aanzien van de volkshuisvesting. Sluis heeft nog 64 nood woningen, waarvan een bepaalde rij voor bewoning werkelijk ongeschikt is, ondanks de mening van het ministerie, dat de bewoonbaarheid rede lijk is. Het geringe bouwvolume, dat aan Zeeland werd toegewezen, is beang stigend. De restauratie van het stadhuis vordert regelmatig en men hoopt, dat het in 1960 volledig hersteld zal zijn. Kerk en toren van St. Anna ter Mui den zijn hersteld, elektrische straat verlichting werd gerealiseerd en de vuilnisophaaldienst werd met een nieuwe auto uitgebreid. Toeristisch was het een goed jaar en de plaatselijke verenigingen ble ken hun plaats in de samenleving waard te zijn. Er kwam een nieuwe jeugddrumband en er werd o.m. een tentoonstelling gehouden. Er zijn voor 1958 nog heel wat ver langens. Op de eerste plaats een re delijke oplossing van het woningpro bleem, verbetering van de weg naar Heille, verbetering van enkele stra ten in de gemeente, enz. De nieuwjaarsrede van de burge meester werd beantwoord door de heer S. A. van Hal, die evenals de burgemeester de hoop uitsprak, dat de bestedingsbeperking niet al te remmend zou werken op de meest dringende verbeteringen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om sub sidie van het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Binnengekomen was een verzoek van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel tot het instellen van een proej- maandmarkt. Gepland is een markt van ongeveer 35 kramen. Na enige discussie werd het verzoek inge willigd. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van de heer W. Hoegen om ver mindering van precariorechten. De heer J. Wage zal de gemeente ver- Advertentie) Als enige met trioglas-isolatie (geoctr.) 2 JAAR GARANTIE iaria Service-Siaiions door'i gehele land De leiderscursus van de jeugdbe weging in west Zeeuwsch-VIaanderen is in Oostburg gestart. Het was een succesvol begin: bijna alle leidsters en leiders uit het district (ruim 40) waren naar Oostburg gekomen en hun enthousiasme was van dien aard dat men mag verwachten dat ze allen de gehele cursus tot het eind toe zullen blijven volgen. De inleiding werd gehouden door de heer Th. Alberts uit Slijkplaat, die ook de gehele cursus voorbereidde en organiseerde. Het motief van de inleiding was het werken naar een jeugdgemeenschap en er is aan de hand van een praktisch voorbeeld een bijzonder geanimeerde discussie ontstaan, die resulteerde in de vraag of het doel van de jeugdbeweging alleen is, de jongeren van de straat te houden, of dat men hen ook nog iets moet meegeven. Dit riep weer de vraag op, of het mogelijk is van de jeugd, ook van de nog vrij jonge meisjes en jongens, verantwoordelijk heid te eisen, en de bevestiging van die vraag deed het licht schijnen op de hogere eisen die daardoor dan weer aan de leiders en leidsters ge steld moeten worden. Een grote al zijdigheid wordt in de moderne jeugdbeweging van hen gevergd. Dit is het doel van de nu gestarte leiderscursus. Een hele serie onderwerpen staat op het programma: zang, volksdan sen. toneel en declamatie, spel en speltechniek, hobbywerk enz. Des kundige inleiders zullen "deze onder werpen telkens behandelen. Iedere cursusavond zal zoveel mogelijk prak tisch worden gericht. De cursisten zullen aan het slot van de cursus deelnemen aan het weekend te Breda, waar het geeste lijk aspect van de jeugdleiding zal worden behandeld. tegenwoordigen In de contactcommis sie west-Zeeuwsch-Vlaanderen voor de stichting Zeeuwse muziekschool. Aangenomen werd een voorstel van b. en w. tot verkoop van twee wonin gen aan de Beestenmarkt aan G. Her- rel voor f 16.000.De heer van Hal meent, dat dit bedrag te hoog is op grond van de thans te betalen huur en toestand der woning. Hij stelt f 14.000 voor. hetgeen niet wordt gesteund. De voorlopige rekening 1955 werd vast gesteld. Nadat de instructie voor de keu- ringsveearts was gewijzigd werd de heer W. H. Kapsenberg benoemd in vaste dienst met zes stemmen voor en een blanco. Het gevaar, dat het carnaval van Oostburg (dat tot nog toe tweemaal is gevierd) scheen te bedreigen, is opgeheven. Naar wij eerder berichtten zou er kans zijndat het dit jaar niet doorging. De moeilijkheid was gelegen in de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting waarvan men uiteraard geen vrijstelling aan particulieren kan verlenen. De moeilijkheid is thans ech ter opgelost en de Raad van E'f is hard aan het werk om het carnavalsjeest van Oostburg tot een succes te maken. Naar ge bleken is, wordt de animo on der de bevolking reeds groter. (Advertentie) Gisteren heeft een Amsterdamse firma (Byoutex) te Sluis, in hotel „De Korenbeurs" een expositie ge houden van souvenirs. Deze tentoon stelling komt slechts in de allerbe langrijkste toeristencentra van ons land: Amsterdam. Volendam, Valken burg en Sluis. Opnieuw een typering dus van de west-Z.-Vlaamse grens plaats als een der drukste toeristen plaatsen. Het artikel „Souvenirs" omvat een onmogelijk groot aantal voorwerpen, waaronder soms zelfs wel nuttige. Voor deze. maar nog sterker voor die voorwerpen die alleen maar „sier" vormen, geldt de eis van een zekere esthetische waarde. Daaraan man keert nogal vaak jets. Veel van wat overal ter wereld als souvenir wordt verkocht, is kitsch. Dit onderkennen de fabrikanten van en groothandelaren in deze artikelen zelf maar al te wel, aldus de heer Textor van Byoutex, die ons gisteren de expositie te Sluis liet zien, en zij willen graag genoeg overschakelen op smaakvoller artikelen, die er toch ook te kust en te keur zijn, niet eens duurder dan de rest. Doch het pu bliek heeft nu eenmaal zijn wensen en het zal pas langzamerhand iets gaan voelen voor het betere goed. Daarvan was op de expositie in Sluis ook voldoende te zien: artistiek aardewerk, verantwoord van vormge ving en vaak smaakvol van kleur. Ook in het strikte souvenirartikel (klompjes, molentjes enz.) zijn goede dingen te zien. Tal van Brabantse en Zeeuwse konijnenfokkers zullen zaterdag en zondag naar Steenbergen trekken, waar de konijnensportvereniging „Het Steen- bergs Raskonijn" bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan en als sluiting van het tentoonstellingsseizoen 19571958 de provinciale kampioenschappen zal organiseren. In het jongenscentrum achter de r.-k. kerk in het Dok- tersdreefje wordt deze grootse show gehouden, waarvoor een groot aantal sportliefhebbers uit Brabant cn Zeeland met een kleine vierhonderd exem plaren ingeschreven hebben. Voor de talrijke souvenirhandelaars van Sluis zal de tentoonstelling zeker van belang zijn geweest. Naar de heer Textor ons nog vertelde bestaat er een plan om (waarschijnlijk in maart) een rijdende streektentoon- stelling van souvenirs een tournee te laten maken. Deze zal dan ook Sluis aandoen. Een groot aantal fabrikan ten zal aan deze mobiele souvenir- beurs deelnemen. Ged. Staten besloten, in verband met de verbetering der wegen van het tertiaire wegenplan van Zeeland over 1957 de volgende bijdragen in de verbeteringskosten toe te kennen: gemeente 's-Heer Arendskerke, Ha venweg Zuid Kraaijertpolder f 20.178.01 (het bedrag, waarover de bijdrage wordt verleend f 31.043,10); gemeente 's-Heer Abtskerke. weg 's-Heer Abtskerke - Goes - 's-Gra- venpolder f 151.174.84 (f 232.576.68); gemeen'e Kloetinge, idem f 81.890.54 (f 125.985,45); gemeente Hoedekens- kerke, weg Baarland - Hoedekens- kerke wegvak kom Hoedekenskerke f 218,08 (f 335,50); gemeente Rilland- Bath, rijwielpad van rijksweg naar kom van Rilland - Bath f 1.339,- (f 2.060.-); gemeente Grijpskerke, weg Oostkapelie-Grijpskerke, wegvak kom Grijpskerke f 7.812,20 (f12.018,77) commissie van beheer over de weg Oostburg Waterlandkerkje - weg Schoondijke-IJzendijke f 1,028,43 (f 1.582.20); cal. Hoofdplaatpolder- Hoofdplaat f 314.754.49 (f 484.238.44); gemeente Vogelwaarde en Stoppel dijkpolder, weg Rapenburg-Bosch- kapelle - Stoppeldijkveer, wegvak I Kerkdreef f 24.507.84 (f 37.704,37); 1 idem, wegvak Boschkapelle f 100.670, 18 (f 154.877,20); wegschap ,,Weg Hulst-Paal", weg Graauw - De Paal, wegvak Melopolder f 116.115,07 (f 178. 638.57); provincie idem f 6.696.70 (f 6.696.70); gemeente Clinge, weg Clinge - St.-Jansteen, wegvak Clinge f 83.018,65 (f 145.721.-). Voor de Steenbergse vereniging be tekent de toestemming tot het orga niseren een hele eer en men heeft zich dan ook alle moeite getroost om het tot een volledig succes te maken. Men beschouwt het als een hoogte punt en het sluitstuk van de viering van het 40-jarig bestaan. De leden van „Het Steenbergs raskonijn" heb ben tal van aantrekkelijke prijzen bij eengebracht. Er zijn o.a. legpenningen van het koninklijke huis, zeer veel bekers en medailles van vooraan staande personen uit stad en gewest terwijl ook de directie van „Dagblad De Stem" een fraaie beker beschik baar heeft gesteld. Ofschoon het de Brabantse kampioenschappen geldt, hebben toch ook tal van Zeeuwse eigenaars voor hun dieren ingeschre ven, waardoor men haast aan de vierhonderd inschrijvingen komt. De ingezonden exemplaren zullen door 12 keurmeesters de besten uit geheel Nederland gekeurd worden. Elk dier komt in handen van drie keur meesters, die ieder voor zich de ver schillende kwaliteiten in punten moe- Op 14 april begint op Bouvigne te Breda een nieuwe huishoudelijke op leiding voor meisjes van 16 jaar en ouder. Men hoopt ook weer op grote deelname van de zijde der Zeeuwsch. Vlaamse meisjes. De opleiding om vat alle huishoudelijke zaken, maar geeft de leerlingen ook andere, be langrijker, waarden mee. Zo krijgen ze les in godsdienst, omgangsvormen, kinderverzorging en algemene ont wikkeling en er wordt ook aan sport gedaan. Niet alleen theoretisch: er wordt ook praktisch gewerkt. ten waarderen. Dat zij bij zo'n grote variatie in kleurenslag, gewicht en grootte geen gemakkelijke taak heb ben, laat zich duidelijk verstaan. Ieder van de ingezonden dieren is be slist „goed voor een prijs" en om dan daaruit de kampioen aan te wijzen is niet gemakkelijk Gezien het groot aantal inschrijvingen uit alle streken van de provincie, kan er het komende weekend in Steenbergen een hele drukte worden verwacht, want voor de liefhebbers is er het beste van het beste tentoongesteld! Bij beschikking van de minister van justitie is met ingang van 1 maart 1958 de dirigerend officier van de rijkspolitie 3e klasse W. H. van Ballegoyen de Jong op eervolle wijze ontheven van het commando over het district Middelburg van het korps rijkspolitie en nader ingedeeld bij de staf van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie te 's-Graven- hage, teneinde te worden belast met stafwerkzaamheden op het gebied van het verkeer. Gistermiddag is de mobiele ten toonstelling van de stichting vakop leiding bouwbedrijf met een bijeen komst in de Prins van Oranje te Goes ingeleid. Met deze toernee wordt be oogd een objectieve voorlichting t« geven en de aanwas van jonge krach ten te bevorderen. De tentoonstelling, die voor een aanzienlijk gedeelte be staat uit een voorlichtingsapparatuur, zal in februari een tiental plaatsen in Zeeland bezoeken. Tijdens de bijeenkomst, die werd bijgewoond door de vertegenwoordi gers van gemeentebesturen, de gewes telijke arbeidsbureaus en leraren en directeuren van technische scholen, heeft de heer Th. de Waard, hoofd controleur der stichting, een uiteen zetting gegeven van het werk van het leerlingstelsel in het bouwbedrijf. De heer C. J. Buurman, directeur der technische school te Goes, sprak enkele woorden over de samenwer king van het leerlingstelsel Zeeland en de SVB. De heer Buurman kondig, de aan. dat het sociaal-pedagogisch karakter binnenkort een belangrijke plaats zal innemen in het leerling stelsel. Dit is van primair belang Reorganisatie De reorganisatie in de opzet van de west Zeeuwsch-Vlaamse jeugdbe weging heeft intussen ook haar be slag gekregen. Er is een districts commissaris voor het gezamenlijke jeugdwerk benoemd. Het is de heer G. L. de Kok. notaris te IJzendijke. De heer Th. Alberts is aangesteld als districtscommissaris voor de pa tronaten en clubs. De heer J. Ouwendijk te Oostburg blijft districtscommissaris voor de ver kennerij en tevens neemt hij het se cretariaat van de algehele west Z. Vlaamse katholieke jeugdbewe ging waar. De reorganisatie is dus In het gebouw der Goese Ambachts school heeft de stichting „Leerling stelsel Zeeland" haar jaarvergadering gehouden. De exploitatiekosten beliepen ruim f 15.000—, Het aantal ingeschreven leerlingen bedroeg per 31 december 1957 650. Voor diverse examens slaagden 165 leerlingen, 17 leerlingen werden af gewezen. Na goedkeuring van rekening en verantwoording volgde nog het offi ciële afscheid van consulent Non hebei en installatie van zijn opvoler de heer van Elsacker. Nadat de heer Buurman de aanwe zigen, die uit vele plaatsen van ons land gekomen waren, welkom had geheten, richtte hij het woord tot de heer Nonhebei en dankte hem voor de veis en goed» diensten, die deea in het belang van de voortgezette vak opleiding heeft gedaan. Enige fraaie boekwerken werden de heer Nonhebei als bewijs van dankbaarheid overhandigd. Daarna installeerde de heer Buur man met enige woorden de opvolger, de heer van Elsacker. Nadat de heer Moeland namens de inspectie had gesproken voerden ve len het woord. De scheidende functionaris had be halve vele dankwoorden en goede wensen menig geschenk in ontvangst te nemen. Nadat de heren Nonhebei en van Elsacker bedankt hadden werd nog enige tijd onder het genot van koffie en gebak dit unieke samenzijn voort gezet. Uniek, omdat het niet dikwijls zal voorkomen dat vertegenwoordi gers van zoveel leerlingstelsels in een vergadering bijeen zijn. voor de individuele mens, voor de gemeenschap en voor het aanzien van het bouwbedrijf, aldus spreker. Drs. M. C. Verburg. directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut te Middelburg, behandelde in een uitgebreide causerie de perspec tieven voor de bouwvakken. Hij kwam hierbij tot niet ongunstige gevolg trekkingen. Spreker behandelde de economische mogelijkheden tot de uitvoering van het Vlissings Zuid-Sloe plan. Programma De mobiele tentoonstelling heeft het volgende programma voor haar toer nee vastgesteld: zij bezoekt op 3 en 4 februari Oostburg. op 5 en 6 februari Terneuzen. 7 februari Axel, 11 fe bruari Hulst, 13 en 14 februari Mid delburg, 17. 18 en 19 februari Goes, 20 en 21 februari Vlissingen, 24 fe bruari Sint Maartensdijk. 25 febru ari Tholen en op 27 en 28 februari Zierikzee. Aan vier leden van de bloedtrans fusiedienst. die bij het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil staan ingeschre ven, werden erkentelijkheidsbetuigin- gen uitgereikt. De heer Th. van Op- dorp uit Sluiskil ontving de Land- steiner plaquette met bijbehorend certificaat, omdat hij reeds vijftien maal bloed heeft afgestaan. De heren Th. Blok. G. van Suydam uit Axel en de heer P. Ramond uit de Zand streek. ontvingen de bronzen pen ning. Zij zijn vijfmaal donor geweest. De Tuinbouwbond N.C.B. zal zijn jaarlijkse demonstratiedag voor werktuigen houden op 8 mei. een week vroeger dan gebruikelijk. Daar toe heeft men weer de keus laten vallen op het landgoed „Velder" te Lriempdx Philippine AANRIJDING Onze dorpsgenoot P. M. werd op weg naar zijn werk, door een brom fietser aangereden. Hij moest zich onder behandeling van de dokter stellen. Zijn fiets liep nogal wat ave rij op. FABRIEKSARBEIDERS VERGADERDEN De r.k. fabrieksarbeidersbond, hield zijn jaarvergadering in het clublo kaal bij de heer Klaassen. Voor het eerst stond de vergadering onder lei ding van de nieuwe voorzitter, M. Antonissen. Uit de notulen en jaarvergadering van de secretaris bleek, dat er ver schillende belangrijke zaken voor de leden zijn bereikt. Het financieel verslag van de pen ningmeester gaf een teruglopend saldo aan. Met de districtsbestuurder van Hilst werden verschillende zaken bespro ken. De heer M. Ploegaert werd als afgevaardigde naar de bondsvergade ring in Scheveningen aangewezen, Westdorpe OUDERAVOND „CRESCENDO" In „Het oudt Raedthuys" heeft het r.-k. dameskoor „Crescendo" zijn jaarlijkse ouderavond gegeven. De avond werd gevuld met meerstemmi ge zangnummertjes. Vóór de pauze draaide de heer G. Mechelinck een korte film over de plaatselijke kleu terschool. De opkomst was goed. JAARVERGADERING „EIKELS WORDEN BOMEN" Op maandag 3 februari wordt in het lokaal bij P. de Rijcke de jaar vergadering gehouden van de mu ziekvereniging „Eikels worden bo men". Op de agenda staat onder meer de organisatie van een deze zomer te houden muziekfestival en de benoeming van een directeur, in ver band met het vertrek van de heer D. Thomas. De jaarlijkse teerdag wordt gehou den op zaterdag 8 februari. TEERDAG VRIJWILLIGE BRANDWEER In een vergadering van de vrijwil lige brandweer werd besloten de jaar lijkse teerdag te houden op zaterdag 1 februari in het café van de heer J. Gijsel. OUD-LEERLINGEN LANDBOUWSCHOOL Vandaag, donderdag, houdt de bond van oud-leerlingen van de r.k. Middelbare Landbouwschool (zoals de tot voordien "Landbouwwinter- school" genoemde school thans heet) zijn algemene ledenvergadering. Na de afhandeling van het huishoudelijk gedeelte zal mr. Ph. C. M. van Cam- pen, directeur van de Coop. Centra le Boerenleenbank te Eindhoven, een inleiding houden over "De land bouw in verband met de Euromarkt". 's Avonds treedt de toneelgroep Herman Bruggen op met "Hoera, wij zijn verloofd LEDENVERGADERING KVP De afdeling Hulst van de KVP houdt maandagavond om 8 uur in "Het bonte hert" een buitengewone ledenvergadering. De agenda ver meldt "bespreking van de situatie rondom de groslijststemming voor de provinciale staten". Stoppeldijk OMZET 17 1/2 MILJOEN BIJ BOERENLEENBANK De Boerenleenbank verstrekte ons de eindcijfers van haar balans over 1957. Deze bedra'gen op de debetzijde: voorschotten en kredieten 1 656.200. effecten en leningen f 1.255.000.-; be schikbare middelen f 1.994.500 - Aan de creditzijde: spaargelden f 3.148.000- rekeninghouders f 596.600.-: reserves f 161.100.-: totaal f 3.905.700.-. De omzet over het afgelopen jaar bedroeg 17 1/2 miljoen gulden. RATTENBESTRIJDING Aangezien er steeds meer klachten binnenkomen over de aanwezigheid van ratten in de gemeente, heeft het gemeente-bestuur besloten een alge mene rattenbestrijding te houden, on der leiding van de dienst van ge meentewerken. De bevolking wordt opgeroepen hieraan medewerking te verlenen, door het opgeven van rattenhaarden en het opruimen van afval van etens resten. Rre'tens RAADSLID PLEIT VOOR EEN VEELVULDIGER SCHOOLONDERZOEK De begroting van kring III der Zeeuwse B.B. was in de raadsverga dering voor de heer Goethals aanlei ding om op te merken „dat men zo weinig merkt van de activiteit in de kring". De voorzitter, burgemeester J.A. Eekhout, maakte het raadslid echter duidelijk dat de B.B. de grootste activiteit aan de dag legt in tijden van rampspoed. Een levendi ge discussie ontwikkelde zich over de kwestie: aanstelling van een derde schoolarts. Weer was het de heer Goethals die zich afvroeg, of het schoolonderzoek niet veelvuldiger kan plaatvinden. Het wil namelijk nog al eens voorkomen dat kinderen, die al de middenklassen van de la gere school bezetten, pas éénmaal onderzocht zijn. Ook was het hem niet duidelijk waarom de twee eer der aangestelde artsen 20 cent per inwoner ontvangen, terwijl voor de derde 30 ct. per inwoner is geraamd. De subsidie-aanvrage en het verzoek om garantie voor entree-gelden, bei de van het comité „Visserijdagen" en respectievelijk groot 2000.en 2500.werden algemeen goedge keurd. Wel betreurden de raadsleden de Feijter en Meeussen het, dat ds feesten, die het comité organiseert, weer op een zondag worden gehou- den. Wethouder van Haneghem was het daar roerend mee eens. De ha ringvissers werd een tegemoetko ming toegekend van 200.Op ds feestavonden zullen de wimpels van het gemeentebestuur worden uitge reikt. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met de aanslui ting van de r.-k. lagere school op d« schoolradio. De nieuwe fabriek van de Glas industrie gebr. Wassen op het indus trieterrein langs de spoorweg is in vol bedrijf gekomen en zal morgen middag officieel worden geopend. Geboren: Willy, dv. A. van Schaik en J. van Capelle; Hans zv. N. Bosma en G. Peters te Yerseke; Pieter C. zv. M. van der Slikke en A. Ver- schuure; Geertruida C., dv. D. Nijs- sen en M. Ridderhof te Yerseke; Rob, zv. K. Lindenbergh en S Tam- minga; Adriaan zv. M. de Jager en A. de Jonge; Selma, dv. A. Vinger ling en C. van Rijswijk; Christiaan, zv. L. Schipper en A. Kole te Wemel- dinge; Jacomina. dv. J. van der Schraaf en J. Goosen; Ate, zv. K. Mulder en J, de Jager. Ondertrouwd: P. Luitwieler, 26 j. en M. Merison, 21 j; N. Eversdijk, 24 j. en E. Baert, 18 j. Gehuwd: F. Nauta, 24 j. en M. Ver burg, 22 j. Overleden: E. Dammann, 74 j., wed. van M. Veenis; C. Meijler, 82j., weduwn. van T. Reijnhout; H. van der Tak, 63 j., wed. van D. Openneer. Lewedorp jaarvergadering van „onderlinge HULP" De varkensvereniging „Onderlinge Hulp" hield haar jaarvergadering m de zaal J, Menheere, onder voorzit terschap van de heer Jac. de Jonge. In zijn openingswoord sprak deze zijn vreugde uit over de grote opkomst. Het jaar 1957 is verliesgevend ge weest voor de vereniging, aldus spre ker, en wel door het grote percentage gestorven varkens. Voor zieke en ge storven dieren werd een bedrag uit gekeerd van f 476.80. Het totale te kort volgens de gegevens van pen. ningmeester H. Grim bedraagt f 130.50 De aftredende bestuursleden Jac. de Jonge en Jac. Traas werden bij ac clamatie herkozen, resp. als voorzit ter en secretaris. Op voorstel van het bestuur werd besloten de leden te ver plichten hun voor huisslachting aan gegeven varken door te verzekeren bij de agent J. Koens. Bij de rondvraag dankte de heer A. C. de Kooning voor de correcte en snelle uitkering voor zijn onteigend varken. Yerseke excursie Vrijdag 31 januari zullen een 20- tal leden van het Vlaamsch-Econo- misch-Verbond een bezoek aan Yer seke brengen om zich op de hoogte te stellen van de oester- en mossel cultuur. Het gezelschap zal door burg. Willemse op het gemeentehuis worden ontvangen. Onder deskundige leiding zal een bezoek worden ge bracht aan de mosselconservenin- dustrie, de kreefbewaarplaatsen en de oesterkwekerijen. Voor de gasten zal bovendien de oesterfilm "Impe rialen 00000" worden vertoond. St. Philipsland prijsvraagwinnaar Corn. Reijngoudt uit St.-Philips- land heeft in de rebusprijsvraag, een onderdeel van de kinderpostze- gelactie, een televisietoestel gewon nen. GOES Grand: De schaduw op het dak, 14 j. MIDDELBURG Schouwburg: Uitvoe ring Middelburgse dilettanten. Electro: In vrede leven, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Een vrouw achter tralies, 18 j. met voorbeh. Luxor Quantez de dode stad. 14 j GENT —Kon. Nederl. Schouwburg 7 30 uur: Een handvol sneeuw, ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Tosca f ballet 2)1 OOSTBURG Kath. Kring 2 uur: Ge zinsdag boerinnenbond. Hotel Mibc- sone 7 uur: Toneelavond HKJE' afd. Oostburg-Groede. Ledel 8 uur: Scapi- no-ballet. LAMSWAARDE Patronaat 4 uur: Kin derfilm. om 7.30 uuri De klokken van Nagasaki, /S5 trales h<| gegeven tioneerd dan van leiding van dit bestaat met ml bestuur F dat zijn ges in strookte verzoeni we het doorschei blijven verschil wil er ml Wat hee]| de drie weer ged een guns4 economist tegen elk lager niv gemeensc overleg blijkt nie| Van werl, doening de breuk.| door de 1| gen op sl bied eer kende ar goede hoi

de Stem | 1958 | | pagina 2