Samenwerking met P.v. d.A. verdraagt geen strijd over Nieuw Guinea-politiek Zo'n lentelijk gevoel In Hammerfest ligt nog een laagje Déze gevolgen werden door niemand voorzien Jimenez organiseerde dure weekend-fuiven Chauffeur vuurbal van „Stem"-auto zag „vlak voor zich uit" Dr. Beaufort in de Eerste Kamer: Zaterdag proclamatie eenwording Adenauer beschuldigt socialisten Nederland zeker niet te star geweestzegt Drees Melkbezorgers niet verplicht te „klimmen" Meteoor raasde laag door de atmosfeer Antwerpen raakt achter zegt senator Uitgifte tot 225 miljoen SLAAPMACHINE Vaoc God. Koningin en Vnderlené DAGBLAD VOOR ZEELAND „Ongelukkig moment' Egypte en Syrië Bijna kwart miljoen voor katholiek hoger onderwijs Goedkeuring voor 45 particuliere bouwwerken Prins Bernliard Oeganda in Voorzitter Nederlandse KvK. in Indonesië! Overwegend droog Bescherming tegen radio-actieve stralen Ook anderen schrokken van felle licht Britten krimpen strijdkrachten op vasteland in Eens in de vijf jaar grootse viering 5 mei Bisschopskruis voor mgr W. Bekkers Spciarbrieven r~ 98e JAARGANG No. 22669 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: 1. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. i 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p, week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 DONDERDAG 30 JANUA^.- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 86 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- -nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd:. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35)^ (Van onze parlementaire verslaggever) De pogingen van de socialistische fractieleider In 't Veld om de regering alsnog te bewegen tot een gesprek met Indonesië, hebben in de Eerste Kamer een ogenblik tot dreigende moeilijk beden geleid. Namens de katholieke fractie verklaarde dr. Beau fort, dat wanneer er tussen K.V.P. er P.v.d.A. onenigheid is over een zo belangrijk onderdeel van regeringsbeleid, de samenwer king tussen beide partijen een deuk krijgt, die tot ernstige con sequenties zou kunnen leiden. Mr. In 't Veld haastte zich te verklaren, dat hij geen breuk wenste en dat de socialisten aller minst op een kabinetscrisis gesteld zijn. Hij wilde alleen maar dat de beide Kamers zich nog eens bezinnen op de. volkomen in de knoop geraakte verhoudingen tussen beide landen. Hij was van mening dat er nog wel te praten zou zijn. Dr. Drees zei, dat hij daarop geen enkel reëel uitzicht zag. De minister-president gaf een over zicht van de ontwikkeling na de sou- vereiniteitsoverdracht en bestreed de opvatting van zijn partijgenoot dat Nederland te star zou zijn geweest. Integendeel, het heeft alle mogelijke moeite gedaan om tot een vergelijk te komen. Op een gegeven moment moest echter worden aangepakt en werd de soevereiniteit van Nieuw-Guinea in de grondwet vastgelegd. Toen was het uiteraard uit met de soepelheid. Daarna echter heeft de regering nog steeds vermeden de deur geheel af te sluiten. Nieuw-Guinea onder mandaat van de V.N. brengen kan volgens dr. Drees onmogelijk de oplossing zijn. Indonesië wil de soevereiniteit van het gebied en anders niet. Dat onze houding in Azië een slech te indruk zou maken kon hij niet in zien. Veeleer verwekt het optreden van Indonesië daar onrust. Pater Beaufort verklaarde, dat zijn fractie het meningsverschil met de PvdA ernstig opnam. Hij was van mening dat de samenwerking tussen PvdA en KVP een stevige deuk heeft gekregen. De socialistische fractie leider had zijn verklaring bovendien volgens pater Beaufort, op een onge lukkig moment afgelegd, kort nadat Nederland in de Verenigde Naties gunstige resultaten had bereikt. Tenslotte vond hij de plannen van mr. In 't Veld veel te vaag, omdat niet duidelijk wordt aangegeven met wie en waarover onderhandeld zou moeten worden. Natuurlijk gaan de Indonesiërs dan recht op hun doel af: algehele overdracht van de soeverei niteit over Nieuw-Guinea. Dat zou dan een kolonie van Java worden en daar heeft de KVP onoverkomelijke bezwaren tegen. Werkloosheid De andere fractieleiders hebben zich allen achter dr. Drees ge schaard. Andere punten in het betoog van dr. Drees waren: De regering is van mening dat de werkloosheid een veel te grote stij ging vertoont. Daartegen zullen ge richte maatregelen worden getroffen vooral in de ontwikkelingsgebieden. De werkloosheid is vooral het gevolg van kapitaalgebrek bij de gemeenten. Het wordt steeds duidelijker, dat er een centrale beoordeling zal moeten komen van alle kapitaaluitgaven en hun rangorde. Een algemeen sociaal economisch advies van de SER acht de regering op dit moment niet ge wenst. Voor zover maar enigszins moge lijk. zal kapitaal beschikbaar worden gesteld om dit jaar weer een be hoorlijk aantal woningen te bouwen naar het record, dat in 1957 is be haald. De bouwkosten, die de laatste tijd absurd hoog waren, kunnen en moeten omlaag, aldus dr. Drees Daartoe is de medewerking nodig van ondernemers, arbeiders en le veranciers van bouwmaterialen. BIJ EEN INCIDENT aan de Syrisch- Israëlische grens hebben twee Isra ëlische politiemannen het leven ver loren. Verscheidene anderen werden gewond. DE BEVOLKING van België heeft op 31 december 1957 de negen miljoen overschreden. De jaarlijkse bevol kingsaanwas echter neemt iets af. DRIE JONGELUI zijn door de Hil- versumse recherche aangehouden. Zij worden ervan verdacht, in de nacht van 18 op 19 januari de overval op apotheker Verboom te hebben ge pleegd. OP ZIJN VROEGST in 1959 zal een begin kunnen worden gemaakt met het proces ter zaligverklaring van Titus Brandsma. De processtukken worden op het ogenblik in Rome ge- copiëerd. BRITSE MIJNWERKERS, georgani seerd in het Nationale Vakverbond van Mijnwerkers, hebben een eis in gediend tot verhoging van hun lonen met f 5,30 per week. IN HET OOSTEN van de stad Utrecht zal een nieuwe universitaire wijk worden gesticht. De plannen hiertoe zijn door het Rijk goedge keurd. MINISTER SUURHOFF, die in Zuid- Afrika vertoeft, heeft gezegd, dat de Nederlandse immigranten die hij ge sproken heeft, tevreden zijn met de omstandigheden waarin zij leven en werken. MET HET OOG op de reis van prin ses Beatrix naar Suriname en de Nederlandse Antillen, zal haar ver jaardag alleen in de familiekring worden gevierd. Zaterdag a.s. ver trekt de prinses. BIJ DE LOFOTEN is de Noorse kust vaarder „Hadsel" gezonken. Alle opvarenden konden worden gered. In Cairo zal zaterdag met de nodige feestelijkheden de vereni ging van Egypte en Syrië in één staat worden geproclameerd. De nieuwe „Arabische republiek", waarover we gisteren al schre ven, zal onder leiding komen van president Nasser van Egypte. Melkbezorgers zijn niet verplicht, de trappen van flats e.d. te beklimmen voor het aanreiken van de flesjes. Als ze ze bij de hoofdingang brengen, hebben ze hun plicht gedaan. Dit is vastgelegd in een nieuwe verorde ning van het produktschap voor zuivel. Het wordt overigens aan de bezorgers zelf overgelaten, of ze al dan niet de moeite van de klim willen nemen. Het bedrijfsschap voor de melk-detailhan- del zal worden verzocht, te overwegen cf nadere richtlijnen noodzakelijk zijn. De actie voor het Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs heeft thans een totaal bedrag opge leverd van 246 272.22. Het tot dusver bereikte resultaat wordt zeer verheu gend genoemd, 171.272.22 is binnen gekomen per giro en bestaat voorna melijk uit kleinere bijdragen. Twee aanzienlijke giften uit het bedrijfsleven verhoogden het saldo met 75.000. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft voor 45 par ticuliere bouwwerken met een totale bouwsom van 21,6 miljoen gulden Rijksgoedkeuring verleend. De goedgekeurde plannen komen uit gebieden, waar de toenemende werkloosheid in de bouwvakken een versneld tempo van het in uitvoe ring nemen van werken gewenst maakt. Deze gebieden zijn in overleg met het Rijksarbeidsbureau vastge steld. De thans goedgekeurde bouw werken behoren voornamelijk tot de sector handel en verkeer. Het aandeel voor Zeeland is 5 wer ken (Goes, Zierikzee, St.-Annaland en Axel) voor 0,9 miljoen; voor Noord-Brabant, 16 werken ('s-Herto- genbosch, Tilburg. Eindhoven, Breda, Oosterhout. Boxtel, Veghel. Grave, Helmond, Steenbergen en Bergen op Zoom) voor 10 miljoen. Limburg, 3 werken (Venlo, Arcen en Velden) voor 2,2 miljoen. Wie vorige week door de sneeuw heeft gezwoegdmag zich niet al leen troosten met de wetenschap dat het leed alweer geleden is, maar ook met de overweging, dat de postbode in Hammerfest (Noorwe gen) het de gehele wintermaanden allesbehalve gemakkelijk heeftHij moet niet alleen zoals deze foto toont ware sneeuwbergen be dwingen, maar bovendien ziet hij in geen maanden de zon opkomen, evenmin als de andere bewoners van deze noordelijkste stad ter we reld. Goed, de kalender mag dan nog op januari staan en wie weet, wat we nog aan kou krijgen woensdag middag scheen het zonnetje zo lek ker, dat twee zwanen in Leider dorp staande op het ijs van hun vaarwater ijverig toilet begon nen te maken. Zou het al een symp toom van de voorjaarsschoonmaak kunnen zijn Prins Bernhard is woensdag van Stanleystad in Belgisch Congo naar Paraa in Oeganda gevlogen, waar hij voor een particulier bezoek enkele dagen zal blijven. Paraa ligt in het nationale park Murchison Falls, waar de prins het weekeinde zal doorbren gen. Functionarissen van het park hebben regelingen getroffen dat de prins onder hun leiding tochten kan maken. Na het weekeinde zet de prins zijn tocht naar Tanganjika voort, waar hij een bezitting heeft. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Indonesië, de heer P. van Meeteren (directeur van de verzekeringsmaatschappij „Nederlanden van 1845" in Djakarta) heeft verklaard, zich af te vragen „of de noodlottige consequenties van het conflict tussen Nederland en In donesië, op grond van zjjn oorzaak, ooit door een der partijen zullen wor den gerechtvaardigd." In een gesprek met de correspon dent van het ANP zei de heer van Meeteren het begrijpelijk te achten, dat noch de Nederlandse, noch de Indonesische regering de consequen ties van hun politiek hebben voor zien. „Dit is in Indonesië openlijk verklaard, hoewel het vanzelf spreekt, dat. de verantwoordelijke regeringsleiders dergelijke bewerin gen van de hand hebben gewezen." „Het vreemde feit doet zich voor," zei hij, „dat de Indonesische rege ring, na duidelijk te hebben ver klaard, dat alle Nederlanders het By een onderzoek in de archieven van de voormalige Venezolaanse re gering Jimenez is volgens verklarin gen van de nieuwe bewindvoerders, gebleken, dat de verdreven president verscheidene tientallen miljoenen dollars heeft verduisterd. Zo zou hij in de week voor de volksstemming" van december jl. declaraties van om streeks zeven miljoen dollar hebben ingediend voor maaltijden en andere onkosten. De weekends, die Jimenez op zijn buitenverblijf op het eiland Orchila placht door te brengen, kostten de Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Overwegend droog met hier en daar mist of laaghangende bewol king, maar in het zuidoosten van bet land aanvankelijk nog enkele opklaringen. Weinig wind. De zelfde temperaturen of iets la gere. Verwachting van het Belgisch weerkundig Instituut: Zwakke wind van richtingen zuidwest tot zuidoost. Bewolkt met kans op enige regen. Vrij zacht. Vandaag: zon onder 17.23 uur, maan op 12.46 uur. Morgen: zon op 8.23 uur, maan onder 4.49 uur. Bondskanselier Adenauer heeft woensdag in een radiorede de socia listische oppositie in de Bondsrepu bliek ervan beschuldigd, dat zij zijn pogingen om tot serieuze besprekingen met de Sowjet-Unie te komen „ernstig schaadt" en dat zij de Russische hoop op meningsverschillen tussen de de mocratische partijen in de Bondsdag aanwakkert. Adenauer ontkende in zijn radiorede dat hij niet ernstig voor vereniging van Oost-en West-Duitsland werkt. Hij herhaalde zijn standpunt, dat men moet proberen tot overeenstemming te komen met het Kremlin, doch dat een topconferentie met diplomatieke mid delen moet worden voorbereid. Op 1 februari treedt het „veilig heidsbesluit ioniserende stralen" in werking, dat betrekking zal hebben op ongeveer 3000 werkers in de on dernemingen, waar de radio-actieve straling wordt toegepast. Het besluit houdt een aantal voor waarden in, waaraan deze bedrijven moeten voldoen, willen zij het certifi caat krijgen, dat voor hun werkzaam heden is vereist. Als de voorwaarden niet worden nagekomen, kan de overheid de zaak voor de rechter brengen, teneinde de werkzaamheden van het bedrijf in te doen staken. (Van een onzer redacteuren). „Vlammen spoten eruit. En er was zeker zó'n staart aan." Daarbij gaf chauffeur Jan Smeekens een lengte aan van één tot anderhalve meter. Die blauwig-vurige vuurbal heeft hij, volgens zijn zeggen, op een meter of dertig afstand van de rijweg Oostburg-Groede in de grond zien slaan. Wat-ie dacht? „Niet veel bijzonders. Gas. gas ge ven!", aldus zijn antwoord. Want Smeekens is chauffeur bij het Dag blad De Stem. En die spetterende vuurgloed zag hij gisterenmorgen tegen half acht in de schemering boven het verlaten west-Zeeuwsch- Vlaamse land. Dan moeten de kran ten op tijd in Breskens zijn. En dan heeft een chauffeur waarachtig niet al te veel tijd om bespiegelingen te houden over blauwig-spetterende- vuurballen-met-een-staart. „Een lichtkogel? Een ding van een of andere militaire oefening? Een meteoorsteen? Een stuk van een of andere Spoetnik?" Nu is Smeekens. kampioen van Nederland gewichtheffen zwaar- middengewicht een nuchter den kend mens. En de scepticus-redac teur, die de mogelijkheid opperde van gezichtsbedrog voor wat de af stand betreft, kreeg van hem geen gelijk: „Wat ik gezien heb, heb ik gezien". Navorsingen onzerzijds in de dreven van Groede en Oostburg bleven zon der resultaat. Noch mensen aan de bewuste weg, waarover p-liohtege- trouw zes maal in de week de Stem- wagen rijdt, noch rijkspolitie heb ben in de grauwe schemering ook maar iets gezien van wat Smeekens zag. Waarmee overigens niet gezegd is, dat onze chauffeur geen vuurbal heeft waargenomen. Het gaat er maar om, of hij op grote afstand „de" meteoor gezien heeft, die men ook elder-s waarnam, of dat er inderdaad vlak bij zijn auto een stuk van zo'n hemelzwerver in de drassige Zeeuw se bodem geslagen is. Want die in druk kreeg hij. Dat gezichtsbedrog niet uitgesloten is, mag blijken uit de waarneming van enkele mensen uit Putten, die de indruk kregen, dat de bol op het dak van de gemeentelijke eierhal ex plodeerde. In werkelijkheid moet het vurige geval zich op grote af stand door de atmosfeer hebben be wogen. Merkwaardig genoeg zag een inwo ner van Tilburg, de heer Kok, vrij wel precies hetzelfde wat Smeekens heeft gezien. Hij meent een gedeelte van de vuurbol te hebben zien neer komen in een weiland bij de rijks weg Tilburg-Den Bosch, tegenover het groot-seminarie te Haaren. Hij zag een voorwerp, dat de indruk gaf een snel dalende lichtkogel te zijn. „op naar schatting honderd meter afstand van de weg voor een bos rand in het welland neerkomen en meteen uitdoven". De heer Kok schatte de omvang van de „lichtko gel" op ongeveer vijftig centimeter. Scholieren op Texel, die rustig over de weg fietsten, werden door het felle licht zodanig verblind, dat ze van de weg afraakten. En er kwa men nog meer meldingen binnen. Sommigen zagen de bal als een „kleine" maan, waar oranje-kleurig vuur uitschoot. Anderen hadden een blauwe staart waargenomen (zie boven Duizenden mensen in het Roergebied belden het observatorium in Bo- chum op vanwege het vreemde ver schijnsel. De Spoetnik 2 kan het niet geweest zijn. Die moet op het bewuste moment ergens boven de Kaukasus zijn geweest. Een geleerde van de sterrenwacht in het Deense Aarhus heeft aan de hand van binnengekomen meldingen berekend, dat de vuurbal op 200 km ten westen van zuid-Sleeswijk en 100 km ten noorden van Nederland uit elkaar is gespat. Hij had zich in noordwestelijke richting bewogen. Enkele Deense vrachtwagenchauf feurs vertelden, dat zij bijna in pa niek op de rem hadden gedrukt, om dat zij door het felle licht van de uiteenspattende hal verblind werden. Voorlopig houdt men het er op, dat het een meteoor is geweest, ter grootte van een voetbal ongeveer. De sterrenwacht te Utrecht (afdeling meteoren) houdt zich overigens aan bevolen voor gegevens-op-bi-iefkaart van de waarnemingen. Gevraagd worden de richting, het begin en eindpunt, de hoogte in graden boven de horizon, het tijdstip van zicht baarheid, de tijdsduur in seconden, gegevens over de kleur en de leng te van de staart en over de helder heid. door deze te vergelijken met de maan of da zon. staat per maand ongeveer 300.000 dollar. Volgens geruchten zou de dic tator een fortuin van 250 miljoen dol lar hebben vergaard. Pedro Estrada, het voormalige hoofd van de staats veiligheidsdienst, zou veel geld heb ben verdiend door de exploitatie van verdachte hotels en het organiseren van paardenrennen, waarbij het pu bliek werd bedrogen. Zijn plaatsver vanger zou zich hebben verrijkt door handelaars en eaféhouders geld af te persen. Volgens te Caracas ontvangen be richten hebben zich te Maracaibo, de op een na grootste stad van Ve nezuela, ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waardoor de autoriteiten zich genoopt hebben gezien een uit gaansverbod af te kondigen. Betogers hebben auto's in brand gestoken en huizen van aanhangers van Jimenez verwoest. Winkels wer den geplunderd. Onder een aantal personen, die dinsdag zijn gearresteerd, bevindt zich een broer van de verdreven dic tator, majoor Juan Perez Jimenez. De raad van de Westeuropese Unie heeft woensdag op een bijeenkomst te Londen besloten, de Britten toe te staan in 1958-1959 nog eens 8.500 man van het vasteland van Europa terug te trekken. Groot-Brittannië kreeg het vorig jaar wegens financiële moeilijkheden toestemming om 13.500 man terug te trekken. Voortaan zal eens in de vijf jaar voor het eerst op 5 mei 1960 de bevrijdingsdag op grootse wijze wor den gevierd, zoals dat ook reeds ge schiedde bij de herdenking in 1955. Dit was het antwoord van dr. Drees op vragen van Kamerleden bij de be handeling van de begroting van Alge mene Zaken. land moesten verlaten, thans be* toogt nooit de tegenwoordige massa- repatriatie te hebben bedoeld." Kennelijk doelend op een recente verklaring van het Nederlandse Ka merlid Frans Goedhart, zei de heer van Meeteren nog: „Het is ongeloof lijk, dat een politieke schrijver van hoge standing kan beweren, dat al leen een paar rijke zakenlieden zicfi tegen de regeringspolitiek verzetten. Een woordvoerder van het Neder landse consulaat-generaal in Singa pore. heeft woensdag verklaard, dat in Indonesië nog meer dan 25.000 Ne derlandse onderdanen op evacuatie wachten. In de komende drie maan den zal vermoedelijk een groot deel daarvan via Singapore reizen* In de Belgische Kamer heeft de heer Delwaide (CVP) er bij de rege ring op aangedrongen, dat de wer ken aan de Antwerpse haven in ver sneld tempo worden doorgevoerd. Het tijdschema van het tienjaren plan wordt niet nageleefd, aldus dit Kamerlid. Voor sommige werken is er een achterstand van vijf maanden. De heer Delwaide legde de nadruk op de aanzienlijke voorsprong die de Rotterdamse haven heeft bereikt. In 1957 zijn er te Antwerpen 15.903 sche pen de haven aangekomen, tegenover 22.142 te Rotterdam. Het is des te noodzakelijker snel op te treden, nu werken te Rotterdam deze haven reeds in 1960 zullen toegankelijk ma ken voor schepen van 65.000 ton. Het mag niet zijn dat op die datum Ant werpen, zoals thans slechts schepen van maximum 35.000 ton kan toela- ten. Spreker vroeg voorts voorrang voor het aanbrengen van sluizen ten noorden van de stad die voor 1960 waren gepland. Op de centrale raadsvergadering van de Bossche diocesane bond der Nederlandse Katholieke arbeidersbe weging, die gehouden wordt op za terdag 1 februari te Tilburg, krijgt mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van 's Hertogenbosch, een gou den borstkruis namens de bond aan geboden. Het kruis is ontworpen door de kunstenaar N. Steenbergen te Oosterhout. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee. dat thans aan rentespaarbrieven 1957 een totaal be drag van ongeveer 128 miljoen gulden js geplaatst. Indien nog voor 1 maart a-s. een totaal bedrag aan rentespaar brieven van 225 miljoen gulden nomi naal zou zijn geplaatst, zal de uitgifte worden stopgezet. De laatste afgiftedag zal in het ge val van verkorting der afgifteperiode nader worden vastgesteld op de dag waarop het hierboven genoemde be drag zal zijn geplaatst. Russische geleerden werken aan een elektrische slaapmachi- ne, die de hoeveelheid slaap waaraan een mens behoefte heeft tot twee uur per dag zal kunnen verminderen. Aldus een bericht van radio Moskou. De machine werkt met ultra korte golven, waarvan de fre quentie overeenstemt met de moleculaire werking, die de vermoeidheidsstoffen, overdag gevormd in het menselijk li- cham, afbreekt. Tengevolge van de gelijke frequentie vernietigt de machine de giften, aldus de Russische zender.

de Stem | 1958 | | pagina 1