Socialist In 't Veld wil praten met Indonesië Weer relletjes op Cyprus De prins ere-stam hoofd Oud-illegaal uit Italië beschuldigd van negenvoudige moord Verplaats tabaksmarkt uit Nederland' Algemene beschouwingen Eerste Kamer DAGBLAD VOOR ZEELAND K. VP. Iaat regering self bepalen Parijs akkoord met Algerijnse kaderwet Dr. Drees over werkgelegenheid Dezelfde temperaturen Egypte-Syrië Verenigde Arabische Republiek Muennich steunt Kadars politiek Opleidingscentrum voor jeugdleiders geopend Generaal Gale volgt Montgomery op De vliegtuigen met waterstofbommen Interpellatie Delta-plan te Brussel uitgesteld Arrestaties Ankara in Peron naar Dominica Nieuwe deviesenwinst Nederlandsche Bank Proces in Turijn Djuanda wil onderste uit de kan Sommige merken sigaretten maar vijf cent duurder Verwijt aan Kroestjef van State Department Nieuwe militaire staf Pact van Bagdad Internationaal congres Pax Romana in Den Haag Ongeval bij Fuchs' expeditie 98e JAARGANG No. 22668 VOO* God. fCmtogfb en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, nir. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 WOENSDAG 29 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN^ Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstiaat 41. tfl. no. 3.)). (Van onze parlementaire medewerker) Terwijl de Eerste Kamer vrij algemeen geneigd was de rege ling steun te bieden in de huidige moeilijke omstandigheden door werkloosheid en maatregelen van Indonesië, kwam er bij de alge mene politieke beschouwingen uit de socialistische hoek een af wijkend geluid. Fractieleider mr. In 't Veld pleitte voor het weer opnemen van het contact met Indonesië. Hij zag de mogelijkheid tot her nieuwd contact in een ronde-tafel gesprek onder leiding van een derde, waarbij de gehele verhouding van ons land met Indonesië in vertrouwe lijke sfeer zou kunnen worden be zien. Hij dacht daarbij aan bemidde ling van de Verenigde Naties. Los van het verleden zouden wij dan moe ten trachten de betrekkingen te her stellen. Omtrent Nieuw-Guinea zei hij o.a.: ,,Dit zal een wig blijven in de verhouding Oost-West. Het lijkt ons een bezit als van de befaamde witte olifant. Deze werd als heilig beschouwd. Hij bracht wel lasten en kosten mee, maar weinig lus ten." Mr. In 't Veld herinnerde aan het voorbeeld van Engeland, dat even eens in het belang van het land weer met Nasser is gaan praten. Van de andere fractieleiders heeft alleen de heer Kolff (C.H.) zich uit voerig over Indonesië uitgelaten. Hij liet een scherpe afkeuring horen van het schenden van de internationale rechtsopvattingen. Mr. Kropman (KVP) achtte het verstandiger over deze zaak niet te spreken, daar zij van beide zijden met sentimenten geladen blijkt te zijn. Wel hoopte ook hij, dat het ooit mogelijk zal zijn de onderhandelingen te hervatten, maar hij liet het aan de regering over het tijdstip daartoe zelf te bepalen. De houding van de Kamer herin nerde even aan de reacties op de watersnood, die destijds ook een ver sterking van het kabinet bracht als reflex op de spontane nationale saamhorigheid. Prof. Molenaar (WD), die in so ciaal-economisch opzicht nogal kri tisch was, schaarde zich toch achter mr. Kropman en zei. dat wij de re gering met rust moeten laten wat de zaak Indonesië betreft. Anti-pa pi sine? TWEE AUTOBUSSEN van de lijn- dienst Ter Apel-Groningen zijn giste ren nabij Wildervank met elkaar in botsing gekomen. Vijf personen wer den (niet ernstig) gewond. EEN ADJUDANT van het Westduitse leger is tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens dood door schuld. Hij had twee soldaten een granaat laten demonteren, die geen oefengranaat was. Het projec tiel ontplofte en doodde de twee sol daten. UIT Tandjong Priok zijn gisteren 775 Nederlanders met de Zuiderkruis naar Nederland vertrokken. Met de Sibajak vertrekken op 1 februari 600 emigranten uit Rotterdam naar Nieuw-Zeeland en Australië. HET TURKSE ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat het eerste onderzoek naar de aan slagen tegen de Amerikaanse am bassade de indruk bevestigt, dat communisten de daders zijn. HET HERSTEL van de samenwer king tussen de drie grote werkne mersorganisaties is in werkgevers- krmgen, blijkens commentaren uit die kringen, ,,met zekere voldoening" ontvangen. MAC MILL AN, de Britse minister president. is op zijn reis door het Britse gemenebest, per vliegtuig in Sydney aangekomen voor een be- zoek aan Australië. KONING AHMED van Jemen heeft telegrafisch aan de Jemenitische le gatie in Bonn meegedeeld, dat de Britse berichten over hem slechts propaganda zijn. „Het is waarschijn lijk in het Westen weinig bekend, dat Britse troepen voortdurend Jemeni tische steden bombarderen", aldus het telegram. EEN AANTAL Armeense communis ten is uit de Russische communis tische partij gestoten, o.m. „wegens misbruik van democratische voor rechten." DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft gisteren een geslaagde proef genomen met een Thor-raket, die een reikwijdte van 2.400 km heeft. Prof. Adema (A.R.) ging in op de opvattingen van mr. van Doorn, voor zitter van de KVP, die hij onlangs heeft ontwikkeld naar aanleiding van het tijdelijk samenvoegen van lijsten van A.R. en C.H. in enkele gemeen ten. Mr. van Doorn vond het jammer dat de drijfveer voor deze hergroe peringen niet vrij is van anti-papis- me. Prof. Adema ontkende dit ten stelligste, althans wanneer men anti papisme bedoelt in de zin van on- De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren in tweede lezing het ontwerp voor de Algerijnse Kaderwet met 310 tegen 234 stem men goedgekeurd. De kieswet voor Algerië werd met 292 tegen 249 stemmen goedgekeuid. Hoewel de Senaat, door goedkeuring van enkele veranderingen, de bekrach tiging tot wet nog enkele weken kan ophouden, verwacht men dat het ont werp binnen twee maanden wet wordt. rechtmatige middelen op basis van gevoelsargumenten. Het gaat slechts om een rechtmatige strijd van be ginselen, zo stelde hij vast. Ds. Smit (S.G.) kreeg het aan de stok met dr. Drees toen hij te gen dé zedenbedervende films fureerde. De minister-president vroeg: Heeft U er veel gezien?" Ds. Smit moest het antwoord schuldig blijven. Mr. Kropman wees nog op het ge vaar voor het uitsterven van de klas sieke vorming, nu de minister de mogelijkheid wil bieden om het Grieks als eind-examenvak op het gymnasium b te laten vallen. (.Van onze parlementaire medewerker) De verminderde werkgelegenheid, hoewel op zich verontrustend, is vol gens dr. Drees niet het gevolg van teruggang van de internationale con junctuur. Dit blijkt wel daaruit, zo meent de minister-president in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid Burger (P.v.d.A.), dat de ex port in de laatste maanden verheugend is toegenomen. Het verontrustende ligt volgens dr. Drees in het tempo, waar in het werkloosheidscijfer stijgt en in het feit, dat het verschijnsel zich juist voordoet in de structureel zwakke ge bieden. De stijging van de werkloos heid in de bouwvakken is een gevolg van de vermindering van de investe ringen der gemeenten. De maatregelen die de regering heeft genomen of zal nemen zijn: 1. Uitbreiding van het verlenen van rijksgoedkeuring voor parti culiere bouw in die gebieden, waar overtollige bouwcapaciteit wordt geconstateerd. 2. Hernieuwde invoering van de premieregeling voor industrieves tiging in de noordelijke provin cies. In hoeverre de woningwetbouw kan worden uitgebreid als de particuliere bouw door de kapitaalschaarste zou achterblijven, is nog bij de regering in onderzoek. i We7sverwachting van het K.N. j JU. tot vanavond, opgemaakt I dinsdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, voornamelijk in het westen van het land, maar op de meeste plaatsen droog weer. Mati- ge latei overwegend zwakke wind tussen zuid en zuidoost. Ongeveer 2 dezelfde temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige zui- denwind. Toenemende bewolking en kans op een weinig regen. Vandaag: zon onder 17.21 uur; l maan op 12.05 uur. J Morgen: zon op 8.24 uur; maan onder 3.50 uur. President Nasser heeft andere Arabische staten uitgenodigd, tot de voorgenomen Egyptisch- Syrische Unie toe te treden, nu er volledige overeenstemming tussen Cairo en Damascus is bereikt. Het Egyptische blad ..Al Ahram" v eet te melden, dat de unie de „Ver enigde Arabische Staat" of de „Ver enigde Arabische Republiek" zal wor den genoemd. Er komt één president, een gemeenschappelijk leger, eenzelf de muntsoort en gezamenlijke diplo matieke vertegenwoordigingen. Egyp te en Syrië zouden echter elk een zetel in de V.N. behouden. Naast de nationale volksvertegenwoordigingen zouden er een centrale regering en een overkoepelend parlement komen. Nasser wees er in een persconfe rentie onder meer op, dat de Sowjet- Unie Egypte kredieten voor de ont wikkeling van zijn industrie en het bestrijden der werkeloosheid heeft verleend en hij merkte naar aanlei ding hiervan op: „In feite hebben zij ons geholpen het communistische ge vaar in ons land te bestrijden. Kun nen zij ons een beter bewijs geven van hun oprechte vriendschap en on baatzuchtigheid?" Dr. Ferenc Muennich heeft gisteren in zijn eerste redevoering als premier voor de Nationale Vergadering in Boe dapest verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger, Kadar, voor hon derd procent steunt. Men hoeft geen wijziging van de politek te verwach ten, zei hij, Muennich is gisteren als premier be ëdigd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener heeft te Nijmegen het r.-k. opleidingscentrum voor jeugd- leiding, de Kopse Hof" geopend. Na een rede van mr. Höppener sprak de bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bek kers, die namens het gehele Neder landse episcopaat thans hulde bracht aan de jeugdleiders van de vorige generatie, die met gebrekkige midde len dikwijls de jeugdleiding op voor treffelijke wijze hebben gediend. Wij bouwen thans op wetenschappelijke wijze voort op de basis, in het ver leden gelegd, zei hij. Verder merkte hij op, dat bij de vorming van katholieke jeugdleiders vooral de wetenschap, de wijsheid en een diep geloofsleven belangrijke factoren zijn. De Britse generaal sir Richard Gale zal op 21 september a.s. veld maarschalk burggraaf Montgomery opvolgen als plaatsvervangend opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa. Dit is bekend gemaakt door de opperbevelhebber, generaal Norstad. Op desbetreffende vragen van de Labour-oppositieleiders Bevan en Gaitskell, heeft de waarnemende Britse premier Butler in het La gerhuis geantwoord, dat hij over weegt een verklaring af te leggen over de voorwaarden, waaronder er met waterstofbommen boven Enge land wordt gevlogen. Butler zei, dat er maar zelden vliegtuigen bo ven Engeland in de lucht zijn, die deze bommen aan boord hebben. Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militairen op Cyprus zijn gisteren vijf Turken gedood drie in Nicosia en twee in Fa- magusta en twee zwaar ge wond. De Turken betoogden, evenals maandag, voor verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken. De Britten openden het vuur om de demonstranten te verspreiden, nadat zij met stenen waren bekogeld. Zij hadden eerst traangas gebruikt. In Famagusta is een avondklok inge steld. Dit was eergisteren al in de Turkse sector van Nicosia gebeurd. Eergisteren werden bij de ernstige ongeregeldheden, waarvan wij reeds gewag maakten, twee Turken ge dood; 109 personen werden gewond, onder wie veertig Britse militairen. De foto geeft een beeld van de relletjes op het Ataturkplein. In het midden ziet men de Turkse vlag die door de demonstranten werd meegevoerd. (Eigen bericht) De interpellatie over het Deltaplan in de Belgische Kamer, die gisteren zou worden gehouden, is ten minste voor één dag uitgesteld. Dit meldde onze speciale verslaggever telefonisch uit Brussel. Volgens het Turkse dagblad JtYeni Gun" zijn er naar aanleiding van de bomaanslagen in de nacht van zon dag op maandag in Ankara 34 perso nen aangehouden, onder wie de Turk se nachtwaker van de Amerikaanse bibliotheek, een Albanees die als toe rist naar Turkije zei te zijn gekomen en drie Egyptische journalisten, die met het oog op de ministersconfe rentie van het Verdrag van Bagdad in Ankara waren. Peron is maandagavond uit Vene zuela met een tweemotorig passa giersvliegtuig van de „Lineas Aero- postales Venezolanas" naar de Do minicaanse republiek vertrokken, waar hij inmiddels is gearriveerd. Peron heeft zijn intrek genomen in een groot hotel. Hij heeft verklaard, dat hij na een kort verblijf aldaar in Cuidad Trujillo naar Europa zal rei- Tijdens het officiële bezoek van Prins Bernhard aan Liberia, ont ving hij uit handen van de minister van Buitenlandse Zaken van Li beria een staf, welke de prins de waardigheid van ere-stamhoofd verleent. De prins gekleed in ceremonieel gewaad ontvangt van de minister de staf. Een verdere groei van de deviezen reserve, een normale uitzetting van de circulatie een niet verontrustende afneming van het saldo schatkist en een verbetering van de positie der banken, dat zijn de vooruaamste pun ten die spreken uit de verkorte ba lans van de Nederlandse Bank per 27 januari. Terwijl de goudvoorraad ditmaal gehandhaafd bleef op het vo rige week verhoogde niveau, bedraagt de valutawinst ditmaal niet minder dan 51 miljoen, waardoor het totaal aan goud en deviezen verder boven de 4 miljard is gestegen tot bijna 4100 miljoen. Te Turijn is gisteren het pro ces begonnen tegen de 39-ja- rige visventer Giuseppe Fa- letto, een gewezen Italiaanse communistische verzetsstrij der, die ervan wordt beschul digd tussen 1944 en 1952 negen personen te hebben vermoord. Acht personen heeft hij, volgens j in het jaar 1944- 1945, gedurende de „partisanenoor- log in en rondom Turiin ver moord. Voorts wordt hij ervan beschul digd in april 1952 de toen 52-jarige Erio Codeca, die bedrijfsleider van een Fiat-fabriek was, „uit politieke overwegingen" dood te hebben ge schoten. Op dat tijdstip werd tus sen communistische en niet-com- munistische vakbonden een hevige strijd gevoerd om de leiding over de 65.000 arbeiders van de reusach tige Fiat-automobiel- en vliegtuig fabrieken. De moord op Codeca was lange tijd een onopgelost raadsel. Op zeker ogenblik vernam een politie functionaris evenwel, dat twee tipgevers" wisten, wie de moord had gepleegd. Hij stelde zich met hen in verbinding, waarna overeen werd gekomen, dat de twee zouden pogen het wettelijk bewijs voor de schuld van Faletto te verkrijgen. En zo geschiedde het, dat deze met de twee aanbrengers een overvloe dige maaltijd in een goed restau rant gebruikte, rijkelijk besproeid met wijn. „Te rijkelijk" voor de vis venter, die meer dronk, dan goed voor hem was en op een gegeven ogenblik begon op te scheppen over Erio Codeca, de „bons, die hij uit de weg had geruimd." De twee politie-informateurs had den de voorzorg genomen geluids banden verdekt te hebben opge steld, zodat Faletto straks het twij felachtige genoegen zal hebben zich zelf nogmaals, doch dan in een veel ingetogener omgeving, te kunnen horen. De beklaagde ontkent overigens hardnekkig Codeca vermoord te hebben. Volgens hem zijn de band opnamen vervalst en hadden de aanbrengers ervan gebruik ge- maakt, dat hij teveel gedronken had, om hem een valse bekentenis te ontlokken. Overigens is het twijfelachtig, of de tipgevers" op het proces zul len verschijnen. Zij zijn reeds ver scheidene maanden spoorloos ver dwenen, naar men aanneemt, om dat vrienden van de beklaagde heb ben gedreigd Ijen te zullen vermoor den. En wat Faletto zelf betreft: Hij neemt uit angst vergiftigd te wor den, slechts eten tot zich, dat hem door familieleden wordt gebracht. In een verklaring in het Indo nesische parlement heeft pre mier Djuanda gezegd, dat de markten voor tabak, rubber palmolie, thee en koffie van Nederland naar elders dienen te worden verplaatst. „De regering heeft de daartoe nodige maat regelen getroffen", zo voegde hij hieraan toe. Voorts verklaarde Djuanda, dat in verschillende sectoren van de onder- nemingsproduktie het gemis wordt ge voeld aan geschoold Indonesisch per soneel voor de bediening van machine kamers en het voeren van de onder nemingsadministratie. Er zal met spoed een lijst worden samengesteld van bui tenlandse deskundigen, inclusief Ne derlanders, die men tijdelijk nog zal nodig hebben en waarvoor zodanig aantrekkelijke voorwaarden moeten worden geschapen, dat zij dit werk zullen willen blijven verrichten. „Daarna zal het nodige worden gedaan om de Nederlanders door andere bui tenlanders te vervangen". Verdere overname Tot dusver zijn, blijkens een mede deling van de voorzitter van de com missie van toezicht op Nederlandse endernemingen, majoor Mamesah, te Djakarta 108 Nederlandse zaken over genomen door de militaire autoritei ten. Hij voegde hieraan toe, dat 119 zaken van kleinere omvang nog zullen worden overgenomen. Gezagsverhouding De chef-staf van de Indonesische landmacht, genraal-majoor A. H. Na- sution, heeft verklaard overtuigd te zijn, dat de pogingen „van onze vij anden" om de eenheid in de Indone- (Van onze parlementaire medewerker) Ondanks de zekere teruggang van de investeringen is het evenwicht tus sen middelen en bestedingen nog niet verzekerd. De regering die dit zegt in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van voorstellen tot verhoging van enkele belastingen meent, dat in de bedrijfs takken, die leveren aan de consument of aan particuliere bedrijven in het algemeen nog een hoog peil van werk gelegenheid heerst, aldus minister Hofstra. Er moet aan de lagere overheids organen meer geld ter beschikking worden gesteld, maar er is zijns in ziens geen reden om aan de beperking van de bestedingen in de particuliere sector ook een eind te maken. Naar aanleiding van de verwachte prijsverhoging voor sigaretten als ge volg van de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting die in de Tweede Kamer ondanks verzet van de P.v.d.A. kon worden beperkt zegt minister Hofstra, dat deze waarschijn lijk voor een aantal merken tot vijf cent beperkt zal blijven. Het State Departement is van me ning. dat Kroestjef de Amerikaanse politiek en motieven verkeerd heeft weergegeven in zijn kortgeleden in Minsk gehouden rede over de buiten landse politiek. Amerika beschouwt Kroestjefs rede en zijn informele verklaringen op de Indiase receptie van eergiste ren niet als een antwoord op Eisen howers bereidverklaring tot een ont moeting met de Russische leiders, op voorwaarde dat een dergelijk ge sprek eerst op lager niveau grondig wordt voorbereid. sische republiek te ondermijnen en „ons geliefde land tot een tweede Ko rea te maken" zullen falen. De chef-staf verklaarde, dat er in het binnenland van Sumatra, waar hij op inspectie is geweest, inderdaad een klein groepje militaire en politieke fi guren is, dat het plan koestert een nieuwe Indonesische staat en een nieuwe regering te vormen. „Ik twij fel er niet aan dat hun aantal zeer gering is en dat hun pogingen geen steun zullen vinden", zo zei hij. In een overzicht over de politieke toestand in Indonesië schrijft een correspondent van het Westduitse pers. bureau D.P.A. echter, dat de centrale regering in Djakarta vrijwel haar ge zag in de helft van het Indonesische grondgebied heeft verloren. De enige werkelijke staatsinkomsten zijn thans nog slechts afkomstig van buitenlmd- se in het bijzonder Amerikaanse oliemaatschappijen en de opbrengst van enkele kleine belastingen. Het gat in de staatskas wordt met de dag groter." Verder schrijft deze correspondent, dat ook de straatjeugd de algemene onzekerheid uitbuit en steeds wear buitenlanders, zonder onderscheid te maken in nationaliteit, aanvalt. Generaal Ekrem Akalin, een Turks officier, is gisteren benoemd tot voor zitter van een nieuwe militaire staf van het Bagdadpact, die belast is met het maken van plannen. De benoeming geldt voor een jaar. Volgens de secretaris-generaal van het pact. Awni Khalidy, betekent de oprichting van deze staf een stap in de richting van één opperbevel voor alle landen van de verdragsorganisa tie. Tot waarnemend voorzitter van de staf is benoemd de Amerikaanse gene. raai van de luchtmacht, Daniël Camp bell. Khalidy zei, dat het nemen van een besluit over een verenigd opperbevel nog niet aan de orde is geweest. Op de vraag of de landen van het verdrag elkaar te hulp zullen komen als een van hen wordt aangevallen, ant woordde Khalidy met nadruk „ja". Over Syrië is ter conferentie niet gesproken. De beweging van r.-k. intellectuelen „Pax Romana" is voornemens met Pasen in Den Haag een internationale ontmoeting te organiseren om te on derzoeken op welke wijze de r.-k. in tellectuelen kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van de Afrikaanse lan den. Men wil in de eerste plaats de Afrikaanse r.-k. intellectuelen helpen en ook de Europeanen die naar Afrika willen om zich in dienst van kerk en maatschappij te stellen. De leider van de Zuidpoolexpeditie, dr. Fuchs, heeft telegrafisch hulp van een Amerikaans vliegtuig aan de Zuid pool gevraagd om een van zijn expe ditieleden, die twee keer het slacht offer is geworden van koolmonoxyde- vergiftiging, op te halen. Het slacht offer is de 33-jarige Britse natuur kundige Geoffrey Prat. Fuchs vroeg hem zo snel mogelijk naar lager gele gen gebied te brengen, daar de expe ditie zelf in vrij ijle lucht verkeert. Hij geloofde, dat Pratt daar snel zou herstellen en zich bij depot 700 weel bij de expeditie zou kunnen voegen.

de Stem | 1958 | | pagina 1