Samenwerking vakcentrales nu hersteld Het doel bereikt Koningin bij bejaarde repatrianten Lancering kunstmaan opnieuw uitgesteld Ramp is waarschijnlijk te wijten aan te ver doorgezette daalvlucht Strijdbijl werd officieel begraven Djoeanda heeft „geen haast Verhoging met 10 cent per dag Meisje van zestien jaar vermoord in Engeland Janos Kadar afgetreden als premier Geen discussies meer over oudepijnlijke kwesties DAGBLAD VOOR Eerbiediging van principiële grondslagen Peron moet weg uit Venezuela Verklaring over de werkloosheid Kinderbijslag Veeklefs Overwegend droog KINDEREN STAAN SPEELGOED AI- VOOR BUDEL Dulles belooft steun aan Bagdad-landen Pech voor Amerikaanse marine D JütsüfSvr'gzs&sz Vrouw en vier kinderen gered uit brandend huis Helpt elkander. Directeur Rijksluchtvaartdienst over „Neutron Openbare sitting van Raad voor de Luchtvaart ERNSTIGE ONLUSTEN OP CYPRUS Ferenc Muennicti volgt hem op Radio-actieve kachel in Putten weggehaald Vóór acht uur 98e JAARGANG No. 22667 Uitgave N. V. Uitgevers Mü. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numra. 15 ct. Postrek. 278841 Vod» CtA R<mfhfltn m Vaderland DINSDAG 28 JANUARI Advertentieprijs voor de gehele oplage (fcW per mm. (Ingezonden Mededelingen &85 per mm)Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Medet delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35). 55 Premier Djoeanda van Indonesië heeft gisteren gezegd, dat zijn regering geen haast heeft om met Nederland te onderhandelen. Den Haag, meende hij, moet eerst maar eens een „ge zondere politiek" tegenover Djakarta gaan voeren. Djoeanda gaf te kennen, dat de In donesische regering er nog niet aan denkt, de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken. Wel gouden de buitenlandse handelsbetrek kingen van Nederland naar een ander land worden verlegd. De zender van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Dja karta voor het onderhouden van recht streekse verbindingen met Nederland heeft moeten sluiten. Den Haag heeft bier krachtig tegen geprotesteerd, maar zonder resultaat. Het katholieke persbureau ..Pax" heeft medegedeeld, dat pater H. van Wissing, die begin december op Timor werd aangehouden omdat hij illegale wapens zou hebben ontvangen, welke door een onbekend vliegtuig waren uitgeworpen, wegens gebrek aan be wijs in vrijheid is gesteld. De drie vakcentrales in ons land hebben de samenwerking in de Stichting van de Arbeid hersteld. Maandagavond hebben zij een gezamenlijke vergadering in Utrecht gehad en na die bijeenkomst werd een verklaring uitgegeven, waarin de centrales te kennen gaven, dat zij besloten hebben terug te keren tot een vorm van geregeld overleg. Het eertijds bestaande „reglement van samenwerking" zal niet herleven. Wel zullen er enkele alge mene richtlijnen komen, die de vorm van het overleg in de toe komst zullen bepalen. RUSLAND en de V.S. hebben een overeenkomst getekend over de uit wisseling op grote schaal plaatsvin- gramma's en films. Ook zal er uit wisseling op grote chaal plaatsvin den op het gebied van cultuur, tech niek en onderwijs. HET WESTDUITSE ministerie van Financiën heeft maandag verklaard, dat er in 1958 geen geld beschikbaar is voor en bijdrage in de legerings- kosten van de Britse troepen in West- Duitsland. Dr. HUB. VAN DOORNE, directeur van de D.A.F. en dr. ir. van Aken, directeur van de Staatsmijnen.hebben ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Delftse Katholieke Studentenvereniging het erelidmaat schap van deze vereniging aangebo den gekregen. OOST-DUITSLAND zal zijn leger gaan uitrusten met de „modernste wapens." Dit heeft vice-premier Fritz Selbmann verklaard. HET AANTAL leerlingen bij het ULO is tussen 1953 en 1957 met niet min der dan 33 procent gestegen. PRINS OSKAR van Pruisen, de laat ste nog in leven zijnde zoon van kei zer Wilhelm II, is in een kliniek te München op 69-jarige leeftijd over leden. MARTIN BORMANN, de zoon van Hitiers naaste medewerker uit de laatste jaren van het „derde rijk" zal over enkele maanden priester worden gewijd. Hij studeert op het seminarie van Innsbruck: PROF. dr. ir. H. van Beusekom, heeft maandag, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen als raadsadviseur bij het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. (Advertentie) De vakcentrales (KAB, NW en CNV) zeggen, dat zij bij de her nieuwde samenwerking eikaars prin cipiële grondslag en zelfstandigheid zullen eerbiedigen. ,,Dit kan slechts betekenen, dat zij het verschil in principiële grondslag als een feit aan vaarden. Dit verschil blijft hen ver deeld houden. Discussie over het ver schil moet mogelijk blijven." De vakcentrales stellen opnieuw vast, dat bij een discussie dient te worden uitgegaan van de oprechtheid van eikaars overtuiging. Meningsverschil, zeggen ze, is blij ven bestaan over de vraag, of het gedrag van het CNV met dit uit gangspunt in overeenstemming was, toen in een algemene vergadering van dit verbond op 30 juni 1954 gespro ken werd over enkele paragrafen van het bisschoppelijk mandement, die aan het NVV waren gewijd. Eveneens is verschil van opvatting blijven voortleven over de vraag, of het NVV in overeenstemming met dit uit gangspunt handelde bij zijn verdedi ging van het verbreken der samen werking in de Stichting. De vakcentrales zeggen in hun ver klaring van oordeel te zijn, dat een herleving van de discussie over deze kwestie geen zin heeft, omdat het uitgesloten moet worden geacht, dat men tot een zinvol resultaat komt. De regering van Venezuela heeft ex president Peron van Argentinië gelast het land binnen enkele uren te ver laten. Eerder was gemeld, dat hij in het land mocht blijven. De drie vakcentrales hebben het herstel van de samenwer king gisteren bevestigd met een gezamenlijke verklaring over de toenemende werkloosheid. Zij zeggen ernstig verontrust te zijn over de snelle groei van het aantal werklozen en over de manier, waarop de ontwik kelingsgebieden in de noorde lijke provincies en in het zuiden hierdoor getroffen zijn. Werknemers, die over drie maanden gemiddeld zestien gulden per dag of minder ver dienen, krijgen een tijdelijke toe slag op de kinderbijslag van tien cent per dag en per kind. De regering heeft hiertoe een wets ontwerp bij de Staten-Generaal ingediend dat zonder twijfel door beide Kamers zal worden aanvaard. Het voorstel stemt overeen met een in de Stichting van de Arbeid lussen werkgevers en werknemers bereikt compromis. De toeslag zal worden verleend over het jaar 1958. Behalve de wernemers zullen ook de rentetrekkers de voorgestelde toe slag van tien cent krijgen. Voor de kleine zelfstandigen geldt een toeslag van vijf cent per dag en per kind. De kosten van de toeslag voor werk nemers komen, volgens het voorstel, ten laste van het kinderbijslagver- eveningsfonds. Zij worden geraamd i op 80 miljoen gulden. Voor de rente trekkers en kleine zelfstandigen ko men de kosten ten laste van het Rijk. BINNENVERINGBED hef besfe bed ooii gemaakt Verwachting van het K.N.M.I. i tot dinsdagavond, opgemaakt maandagavond te 23.15 uur: Overwegend droog weer met J vooral aanvankelijk hier en daar J mist, maar ook verspreide opkla- J ringen. Zwakke tot matige wind I tussen zuid en zuidoost. Over het i algemeen iets hogere tempera- i turen. T»)"'r,wac,1t'nS van het Belgisch J j,ers Instituut: Matige zui- J delijke tot zuidoostelijke wind. Be- w? ™et opklaringen. Plaatselijk J mist. Zacht weer. I J Vandaag: zon onder 17.20 uur; l maan op 11.30 uur. J borgen: zon «P 8.26 uur; maan Z onder 2.47 uur. De kinderen van alle scholen, van kleuterscholen tot en met ULO in Leiderdorp, hebben het initiatief ge- nemen een deel van hun eigen speel goed af te staan voor de gerepatrieer de kinderen, die in het kamp te Budel vertoeven. Dinsdag en woensdag wordt alles afgeleverd. Het motto is: „Van het kind voor het kind". Maandag middag heeft i.M. Ko ningin Juliana een bezoek ge bracht aan het protestants te huis voor bejaarden „Spatho- dea" te Zeist, waar tal van be jaarde gerepatrieerden uit In donesië zijn ondergebracht. De foto laat zien hoe de in 1909 op Ambon geboren mevr. Julia Veronica Simons-Titaly de Ko ningin bij haar aankomst bloe men aanbiedt. Op de eerste dag van de minister conferentie van het pact van Bagdad in Ankara heeft minister Foster Dul les (die de conferentie als waarnemer bijwoont, omdat de Ver. Staten geen volledig lid van de organisatie zijn) gezegd, dat een grote mobiele strijd macht zal optreden tegen elk commu nistisch land dat een der Bagdad-lan den aanvalt. Enkele uren na de aankomst van Dulles werden er in Ankara bomaan slagen gepleegd op Amerikaanse ge bouwen. namelijk de ambassade en een Amerikaanse boekhandel. Er werd schade aangericht, maar er vie len geen. slachtoffers. De Amerikaanse marine heeft zon dag tengevolge van technische fouten een poging om de eerste Amerikaan se kunstmaan te lanceren, moeten uitstellen. Eerdere pogingen in de loop van de vorige week hadden ook geen doorgang kunnen vinden, hoofdzakelijk tengevolge van slech te weersomstandigheden. Het uitstel van zondag was noodzakelijk voor ,,de vervanging van enige kleine on derdelen" van de drietrapsraket van het type Vanguard", die de satel liet in zijn baan moet brengen. Bij het aftellen van de tijd was het tijdstip van lancering al tot op enkele seconden genaderd, "toen men béèlbot het afschieten uit te stellen. Vorige week was men verscheidene malen slechts enige minuten van het mo ment van lancering verwijderd ge weest, toen er weer een kiAk in de kabel kwam. 1 Dit uitstel kan betekenen, dat het en aanrandingen van jonge meisjes tus sen de tien en twintig in Engeland, is maandag aangevuld met de moord op een 16-jarig meisje en de aanranding van een kindermeisje. In Basingstoke, Hampshire, is de 21- jarige automonteur Brian Candy ge arresteerd op beschuldiging van moord op de 16-jarige Diana Wilson. Zij is zondagavond vermoord. Haar stoffe lijk overschot werd maandagmorgen vroeg gevonden. Intussen tracht de politie in Lincoln (Oost-Engeland) de aanrander op te sporen van het 18-jarige kindermeisje Brenda Bloomfeld. Men vond haar bewusteloos in de oprijlaan voor een kindertehuis. Men bracht haar naar een ziekenhuis. Zij kon maandag ech ter nog niet worden gehoord. De politie probeert nog steeds licht Bovenstaande foto heeft de be- woonde wereld wel wat laat be reikt, maar ze is niettemin nog al tijd interessant genoeg. Ze werd namelijk genomen, direct nadat Hil lary en zijn ploeg de Zuidpool had den bereikt. De tocht van de basis Scott naar de barre pool werd ge heel met de kleine „Wezels" ge maakt. Dank zij het doortastend optreden van een buurman, zijn gisterenochtend een vrouw en vier kinderen uit een brandend huis te Wageningen gered. Na het vertrek van de bewoner, de heer Quint, naar zijn werk, bemerkte zijn vrouw, dat brand was ontstaan op de benedenverdieping. Zij kon de trap niet meer gebruiken wegens de sterke rookontwikkeling. Toen de vrouw zag dat zij met haar vier kinderen afgeslo- ten zat op de bovenverdieping, begon zij luidkeels te gillen. De 33-jarige buurman G. van Om meren kwam te hulp, verschafte zich na enige vergeefse pogingen toegang tot het huis, baande zich een weg door rook en vlammen en bereikte via de trap de bovenverdieping. Hier kon hij de vrouw en de kinderen helpen uit het raam weg te komen. Het pand brandde geheel uit. Naar mijn overtuiging is het niet mogelijk, om op grond van de thans ter beschikking staande gegevens te komen tot een volkomen zekere uit spraak omtrent de oorzaak van de ramp met de „Neutron". Het optre den van een technische storing is niet met zekerheid uit te sluiten. Naar mijn mening echter is het on geval waarschijnlijk veroorzaakt doordat de gezagvoerder, tijdens het terugvliegen in de richting van de luchthaven Mokmer, door onvoldoen de aandachtsverdeling en onoplet tendheid en wellicht misleid door gezichtsbedrog, de daalvlucht te ver heeft doorgevoerd, waardoor het vliegtuig tenslotte in het water vloog." Dit zei gisteren de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de men een technische storing niet mocht uitsluiten. Mogelijk, zei hij, is er met de stuurorganen iets niet in orde geweest. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst zei in het verloop zeri' van zijn uitvoerige vordering echter, dat het tijdstip van het einde van de mededeling van de gezagvoerder aan Rijksluchtvaartdienst in de vordering dr^sIagferr'DTmirenhe^n' die hij uitsprak voor de Raad van circa eef mir'-'" «i - «- de Luchtvaart, nadat deze een open- van Biak 2ten Hiermee was het vliegtuig in ieder geval op een gevaarlijk lage hoogte gekomen en de bestuurder had dit beslist moeten voorkomen. „Ik wil gaarne aannemen", zo zei de heer Backer, „dat hij zijn „Low run" niet beneden honderdvijftig me ter had willen uitvoeren. Ik acht het echter geenszins uitgesloten, dat de bestuurder door de verschillende handelingen die hij naast het bestu ren van 't vliegtuig verrichtte, is af geleid van de besturing en te laag is gekomen door onvoldoende aan dachtsverdeling en onoplettendheid ten aanzien van de hoogtemeter." „Overigens wil ik er hier op wij- vervolgde hij, „dat deze ma noeuvre afwijkend was van de nor male vertrekprocedure ter plaatse en dat zij vliegtechnisch bovendien zolkomen onnodig was. Ik kan mij voorstellen dat een gezagvoerder zich veroorlooft om ten gerieve van de gevallen enigszins af te wijken van de in het Een 50-jarige dame wilde een stukje warme worst kopen in een warenhuis in Den Haag. Ze legde er even haar portemonnee voor op de toonbank. Enkele ogenblikken later was de beurs, waarin 80.zat, gestolen. Het verdriet van de dame trok de aandacht van andere klanten. Er werd een col lecte op touw gezet, waaraan klanten en verkoopsters gul deelnamen en binnen een kwartiertje had de dame haar 80.— terug. haar r",*j van tsiak zien"' gelegen moet hebben de oorzaken van de ramp °nSeYeer vijf tot vijftien seconden pasiagiers in bepaalde mp' voordat het vliegtuig met het water enigszins af te wijke,, Ho n t getuigen werden door in aanraking kwam. De heer Backer standaardprocedures. Zelfs geh00^d> onder wie de over- kwam tot de conclusie dat het vlieg- geVal dat de bestuurder ter plaatse ievenoen van het ongeluk. Een van tuig zich, toen die mededeling werd volkomen bekend is met de omstan- gend Tneroend vo'h.iH1 teel d?ordrin" uitgesproken, reeds op zeer lage digheden en de afwijkende manoeu- r snerpend geluid te hebben ge- hoogte moet hebben bevonden. Vol- noord, even voordat het toestel op het gens de verklaringen van ooggetui- k t i i t kwam Hij meende, dat gen en overlevenden was de daal- laatste. ogenblik alle geluids- vlucht zeer geleidelijk en was er geen wa?^lelen' waarna het vlieg- sprake van een duik op het laatste j1-, voorover dook. „Ik gedeelte van de vlucht. Aannemen- d d„ 1S «et einde en ik keek de, aldus de heer Backer, dat het mijn vrouw on Kinderen 3311.,," vliGptiiif rtaalrip mpt ppn Haal^npl- Volgens de heer Wagenaar, een der heid® van cfrca vijf metefper secon- worden nagelaten." andere overlevenden, kreeg men het de, bevond het vliegtuig zich op het De Raad had de conclusie van de gevoel, dat net vliegtuig ergens te- ogenblik dat het einde van de mede- commissie van onderzoek overgeno- gen aan vloog, met een brekend ge- deling van de gezagvoerder werd ge- men, die eveneens twee mogelijkhe- lul?' daan op een hoogte van 25 tot 75 den stelde: een technische storing, of Gezagvoerder Roelofs meende, dat meter boven het water, een te ver doorgevoerde daling. vre door oefening volkomen beheerst, kunnen afwijkingen van de normale procedures gevaren introduceren die tr een catastrofe kunnen voeren. Ik wil hier dan ook met nadruk het standpunt van de KLM-directie steunen, dat dergelijke afwijkingen ning van een aantal meisjes, onder wie het 19-jarige Nederlandse meisje Maria Kriek, wier lijk werd gevonden in een greppel bij Colchester (Essex) en de 17-jarige Ann Noblet uit Wheat- hampstead in Herfordshire, die vier weken geleden verdween. (Advertentie) menu van de dag Turkse jongemannen en meisjes heb ben maandag urenlang in Nicosia slag geleverd met Britse politie, die zich met salvo's traangas moest verdedi gen. Bij ongeregeldheden, die negen uur duurden, zijn volgens de laatste berichten 80 mensen, o.w. 24 politie mannen, gewond. Voor de Turkse wijk van Nicosia is een uitgaansverbod af gekondigd. De jonge Turken waren vermoede lijk de straat opgegaan om feest te vieren, nadat geruchten de ronde had den gedaan dat Engeland had inge stemd met verdeling van Cyprus tus sen Grieken en Turken en dat minister Selwyn Lloyd in Ankara een overeen komst hiertoe had ondertekend. Amerikaanse leger de marine voor zal zijn met het lanceren van een kunstmaan. Er bestaan aanwijzin. gen, dat de raket die het leger hier voor zal gebruiken - de uit vele trappen bestaande „Jupiter-C"-raket vrijwel voor gebruik gereed is. Janos Kadar, de Hongaarse premier, is afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Ferenc Muennich, die totnutoe eerste vice-premier was. Kadar wil zich aan zijn werk als eerste secretaris van de partij gaan wijden. Wel heeft hij een benoeming aanvaard als mi» nister zonder portefeuille, tezamen met de minister van Onderwijs, Kallay. De nieuwe premier is 71 jaar. Hij staat bekend als een trouwe volgeling van Moskou en is minder „liberaal* dan zijn voorganger. Al verscheidene maanden liepen er in Boedapest geruchten dat Kadar zijn. premierschap zou opgeven. Diploma tieke waarnemers in Boedapest menen dat Kadars ontslag geen grote poli tieke gevolgen zal hebben, maar dat men kan verwachten dat Kadar thans een straffere hand op de partij zal kun nen houden en een middenweg tussen extremisme van links of rechts zal gaan voorstaan. In een toespraak tot het parlement zei Kadar, dat westelijke kringen de laatste maanden op amnestie voor de arrestanten van tijdens en na de op stand hadden aangedrongen. „Maar alles wat zij beoogden was dat dezen in vrijheid zouden worden gesteld voor later gebruik", aldus Kadar, die doel de op „mannen van het soort van Maleter en Dery". Uit het huis van de familie Haan» schoten te Putten is maandagmiddag door de A.B.C.-dienst van de marine de kachel weggehaald. De kachel, bron van de radio-actieve uitstraling, werd in een kist geplaatst en naar buiten gedragen. Voor het huis wer den de nieuwsgierigen op een afstand gehouden. De ruimten in de kist wer den buiten opgevuld met beton. De kist zal door de marine buitengaats in zee worden geworpen. Deskundi gen van de Kema hielden zich onder tussen bezig met het onderzoek in de woning. Nu de bron van de uit straling is weggenomen, zal men sneller tot resultaat kunnen komen met de definitieve ontsmetting van het huis en het huisraad. In de achtertuin van het huis wer den nog radio-actieve tegels gevon den. Ook enkele grondmonsters rea geerden bij het onderzoek positief. Het ziet er naar uit, dat de woning voorlopig nog niet geschikt zal zijn voor bewoning. Het feit dat de 46-jarige ha venarbeider L. van K. uit Schie dam altijd voor achten uit in breken ging, omdat hij de tele visieuitzendingen niet wilde missenis hem tenslotte nood-- lottig geworden. De politie, die de man een „beruchte inklimmer" noemt, heeft hem in een brandgang van de Professor Poelslaan weten te grijpen. Het was opgevallen dat een aantal inbraken in Oud- Mathenesse allemaal voor acht uur 's avonds gepleegd waren. De politie was in deze buurt en voor die tijd dus extra pa raat, met het gevolg dat men de man op heterdaad kon be trappen. Hij heeft reeds bekend sedert eind november vier inklim mingen gedaan te hebben, die hem in totaal ongeveer f 500 opleverden.

de Stem | 1958 | | pagina 1