D Wordt Vlissingse vissershaven geheel Zeehondenwerf-terrein Dames Sasse brandweer had redenen tot feesten Onze boer zwaarste kunstmeststrooier West- Europa SUS-actie IV bracht ruim een miljoen op ïnl In Zeeland grote meerder heid voor politiek advies Talrijke trekpaardhengsten in Zeeland goedgekeurd Suikerbietendag te Goes in Buitenberm voor boulevards te Vlissingen Sc\ DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JANUARI 1958 Uitbreiding bedrijf thans mogelijk Handen J. Renique nieuwe commandant „Anti-stikstof apostel" Vlissingen Middelburg Goes Kattenkampioenen De ..Jacob Cats" geborgen Nieuwe funclie ter provinciale Griffie Hoogwaterstanden ZEEUW.SCH-VLAANDEREN CERNEUZEN Zuid-Beveland Chevrolet-show EXAMENS AGENDA Vandaag Morg Bn Beneli en De gemeenteraad van Vlissingen zal, zoals reeds verwacht werd, don- vallen en er zullen de nodige maat- derdag ai. 's namiddags en 's avonds en zonodig vrijdagmiddag vergaderen regelen worden getroffen, ter behandeling van een lijvige agenda, die o.a. de vaststelling van de Tenslotte merkt het colle gemeentebegroting 1958 behelst. Een ander interessant punt is een voor stel van b. en w. om er in beginsel mee in te stemmen, dat eventueel de Vissershaven in de toekomst geheel ten behoeve van de scheepsbouwmaat schappij „Zeehondenwerf wordt beschikbaar gesteld, met inachtneming van bepaalde beperkingen. In de toelichting op dit voorstel delen b. en w. o.m. mee, dat de nieuwe erfpachter van de „Zeehondenwerf". de heer A. Couperus uit Hilversum, er ernstig naar streeft, deze scheepswerf uit te breiden en te verbeteren, zodat hierop schepen van ten hoogste duizend ton kunnen worden gebouwd en gerepareerd. Daartoe moet in de toekomst de beschikking verkregen worden over de gehele Vissershaven. Thans bestaat de mogelijkheid om het bedrijf om te schakelen tot een bedrijf van grotere allure, dat kan uitgroeien tot een on derneming met een werkgelegenheid voor maximaal circa 150 man. Zouden de kansen, die er op het ogenblik lig gen, niet worden aangegrepen, aldus deskundigen, dan is het vrijwel zeker, dat het bedrijf ten dode is opgeschre ven. Het ligt in de bedoeling om ook het arsenaal met bijbehorende gebou wen en terreinen in de toekomst bij de werf te trekken. Daardoor komt vol doende bedrijfsruimte ter beschikking voor het plaatsen van een bouwkraan en het maken van een afbouwkade. In dien in de toekomst de gehele ha ven voor de werf beschikbaar zou moeten komen, zal aan de enkele vis sersschepen, die er nu nog gebruik van maken negen stuks een an dere ligplaats moeten worden bezorgd binnen de zeesluizen van het Kanaal door Walcheren, zo vervolgt de toe lichting. De vissers zjjn niet ongene gen de tegenwoordige ligplaats te verwisselen met een ligplaats in een der binnenhavens of naaste omgeving. Beperking De uitbreiding van de scheeps werf kan binnen bepaalde grenzen worden gehouden door de vaststel ling van zogenaamde „komvoor- schriften". Het college wijst er op, dat door de verdwijning van de visserschepen uit deze haven welis waar een aantrekkelijk aspect uit het stadsbeeld zal verdwijnen, maar dat de haven zelf dan behouden kan blijven, hetgeen niet zeker is, wan neer de vissersschepen er om een andere reden niet meer zullen ko men. Het lawaai voor de omwonen den, zo meent men, zal wel mee- college op ze ker niet blind te zijn voor de bezwa ren, die aan het geheel beschikbaar stellen van de Vissershaven voor de „Zeehondenwerf" zijn verbonden. Men is zich daarvan terdege bewust, maar wanneer men deze bezwaren aan een nauwkeurig onderzoek onder werpt en het blijkt, dat er middelen zijn om deze bezwaren te beperken door het uitvaardigen van voorschrif ten en het stellen van voorwaarden, dan blijken toch de voordelen groter te zijn dan de nadelen en dient het algemeen belang te prevaleren. Het college zou 't dan ook zeer toejuichen indien de raad het bovengenoemde voorstel aanvaardde. lAdvertentle) ruw of schraal HAMEA-GELEIIrubagsd Er waren heel wat redenen waar om de brandweer van Sas van Gent feest kon vieren. Al gold dan het eerste en voornaamste feit een af scheid en nog wel het afscheid van commandant Snelleman, men had geen enkele reden om daarvoor lan ge gezichten te trekken want ieder een bij en buiten de brandweer weet immers dat de heer Snelleman iemand is die de feiten neemt zoals ze zijn. Hij heeft geheel uit eigen vrjje wil ontslag genomen omdat hjj In zijn kernachtig betoog op de onder veel belangstelling te Goes gehou den suikerbiétendag, zei ir. J. Jorritsma van het instituut voor rationele suikerproduktie, dat de Nederlandse boer de zwaarste kunstmeststrooier in West-Europa was, maar constaterend dat het, ondanks dat, niet overal meer rozegeur en maneschjjn op de boerderij was, vroeg hij meteen of die eer niet al te duur betaald werd. Uit hetgeen hij verder betoogde bleek wel, dat spreker dit inderdaad aannam. landbouwwerktuigen, een uitgebreid overzicht gegeven van de momenteel beschikbare werktuigen en machines voor de bietenoogst. Natuurlijk moet er voldoende ge strooid worden, maar overdrijving schaadt. In dit verband waarschuwde ir. Jorritsma, die men, naar hij zelf zei, wel eens de anti-stikstof-apostel noemt, tegen een overmatig of over bodig gebruik van deze stikstof. Een gift van 140 kg per ha moet als ma ximum beschouwd worden, maar in sommige gevallen kan deze bemes ting geheel achterwege blijven, n.l. als de grond er voldoende van bevat. Kali-vreter Tegenover de kali stond spr. min der terughoudend, omdat, naar hij plastisch zei, de biet een kali-vreter is. Daarom moet de kali-toestand van het bietenperceel absoluut op peil worden gehouden. Zowel bij het een als bij het ander is grondonderzoek dringend nodig en nuttig. Voor het voorjaar bepleitte spr. aanwending van fosfaat en voor stabilisatie van de bodemstructuur beval hij gebruik van schuim-aarde aan. Spr. vond het jammer, dat de or ganische meststoffen steeds minder aangewend kunnen worden door het verdwijnen der koeien van de land bouwbedrijven. ,,Ik houd maar één beest op mijn bedrijf en dat ben ik zelf", zeggen, aldus spr. spottend, sommige boeren en nemen deze kwes tie eigenlijk te licht. Wel wordt ook groenbemesting toegepast, maar dat is tenslotte een surrogaat, omdat de werking er van te kort duurt. De vergelingsziehle Behartigenswaardige woorden wijd de spr. aan de ziektebestrijding, in Zeeland al zeer actueel, omdat daar de vergelingsziekte de oogst van het vorig jaar zeer belaagde. De voeder- bietenkuil is de voornaamste bron van het virus, waaruit deze ziekte voortkomt en de bladluizen zorgen later voor verspreiding. De spuit- waarschuwingen moeten dan ook, na controle van eigen akkers, terstond worden uitgevoerd. Een dichte be planting is ook een goed middel om de verspreiding tegen te gaan. Per ha moeten er minstens 65.000 planten staan. De proefvelden, waar dit werd toegepast, waren vorig jaar groene eilandjes in de gele zee der praktijk- velden, waar de beplanting dunner was. Ir. Jorritsma signaleerde ook het bietenaaltje en de bietenvlieg als ernstige vijanden en somde enkele verweermiddelen daartegen op. Voor jaar s- werkzaam heden In de ochtendbijeenkomst is ook door ir. W. Kakebeeke, directeur der Bathpoiders, een causerie gehouden, n.l. over de voorjaarswerkzaamheden in de bietenteelt. Hij wees op het be lang van een goed egaal zaaibed en bleek huiverig t.a.v. te diepe grond bewerking. De diepte van zaaien hoort dan ook verband te houden met de bewerking en is mede hierdoor afhankelijk van de staat en soort van de grond waarin gezaaid wordt. Zaad heeft vocht en lucht nodig voor zijn kieming en de ontwikkeling van het jonge plantje en ligt dus het beste op de grenslaag van het bodemvocht, maar die moet ook zo dicht mogelijk bij de oppervlakte liggen, anders moeten we het zaad te diep begraven. Enkele tips gaf spr. over het zaai- zand, de wijze van uitzaai en het uit dunnen. In de middagvergadering heeft eerst ir. P, Bakker Arkema, consulent voor Voordelig produkt Ir. C, Hupkes, consulent voor be drijfseconomische aangelegenheid, besprak de resultaten van de suiker bietenteelt en ging uit van de stelling, dat de rentabiliteit der bietenteelt voor de Zeeuwse bedrijven zeer veel betekent, gezien het feit, dat 15.000 ha in onze provincie daarvoor ge bruikt worden. Ondanks het minder gunstige jaar durfde spr. te verklaren dat de teelt van suikerbieten nog al tijd er een is met de beste uitkom sten. Hij waarschuwde evenwel tegen ongemotiveerde uitbreiding. Uitbrei ding is slechts verantwoord, wanneer men die met de vaste bedrijfsuitrus- ting en de vaste kern van arbeiders aan kan en wanneer er geen vrees is voor het bietenaaltje. In het alge meen mag men niet meer dan 25 procent van zijn areaal met bieten bebouwen als de bodem gezond is; in het andere geval moet men niet ver der gaan dan 20 procent. Diverse andere problemen rond de bietenteelt stipte spr. aan, zonder positieve adviezen te geven. Wel ver klaarde hij zich tegen een omslach tige kostprijsberekening, daar hij die toch maar misleidend vond; een een voudige bedrijfsadministratie is wel gewenst en loont de moeite. Spr. ver klaarde nog dat de gemiddelde op brengst van suikerbieten in het noor den 40 ton per ha is en in het zuid westen 49 ton. vat door elkaar neer komt op 2350 per ha. In Zeeland was dit voor 1957 'n honderd gulden lager. Na de discussie gaf dr. C. v. Beekom, de Zeeuwse landbouwconsulent een samenvatting. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer F. de Groene uit Wilhel- minadorp, die na het welkom ver klaarde, dat de dag georganiseerd was door de bedrijfsvoorlichtingsver enigingen op de Bevelanden en Wal cheren. zich wat ouder voelt worden en graag zijn taak aan een jongere kracht wil de overdragen. Niet dat er geen ernstig woord ge sproken is. Op het stadhuis hadden b. en w. een korte plechtigheid geor ganiseerd, waarin officieel afscheid werd genomen. Namens het gemeen tebestuur sprak burgemeester den Boer. Hij prees de heer Snelleman voor al hetgeen hij voor de brand weer gedaan heeft en de goede zor gen die hij daaraan heeft geschon ken, soms met terzijdestelling van eigen belang of verwaarlozing van eigen zaak. Twee koffiefilters waren het geschenk. B. en w. hebben besloten tot nieu we commandant van de brandweer te benoemen de heer Julien Renique, tot dusver brandmeester. Hij werd door de burgemeester als zodanig geïnstalleerd en aan de brandgasten voorgesteld. Daar door deze mutaties aanvul ling van het college van brandmees ters nodig was, benoemden burge meester en wethouders tot onder commandant de heer Rob. Slock en tot brandmeesters de heren Lud. Slock en Aug. Inghels. Ook zij wer den als zodanig geïnstalleerd. Tot brandgasten werden benoemd de heren René Coone en Emiel Boer- jan, die op deze avond hun intrede in de gelederen van de brandweer deden. Tot slot deelde de burgemeester nog mee dat het voor de heer Reni que nog een bijzondere dag was, om dat hij 30 jaar bij de brandweer was, ter gelegenheid waarvan hij hem de gesp met oorkonde kon overhandi gen. Tot slot was de heer Piet Maaijer 12.5 jaar lid. Hij werd daarvoor ge complimenteerd, terwijl de burge meester hem het insigne op de borst speldde en hem de bijbehorende oor konde uitreikte. Woorden van dank heeft de burge meester ook gericht aan het adres van de heer Abr. Ranschaert, die de brandweergelederen heeft verlaten en niet op de bijeenkomst aanwezig was, voor al hetgeen hij voor de brand weer heeft gedaan. De heer Renique nam namens de brandweer afscheid van de scheiden de commandant en bood hem een zilveren sigarettenkoker met inscrip tie aan. De adjunct-inspecteur, de heer Kortus, schetste de verdiensten van de heer Snelleman voor het brand weerwezen in bredere kring en be dankte hem niet alleen voor datgene wat hij heeft gedaan voor de brand weer van Sas van Gent, maar ook voor al het andere wat hij deed in de kring oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, bij wedstrijden enz. Na een gemeentelijke" dronk werd het verdere feest in het club huis bij Jan Haarsma op een minder plechtige wijze voortgezet met o.a. een diner. Ook aan tafel hebben ver schillende personen, in het bijzijn nu van de vrouwen van het brandweer personeel, hun hart nog eens gelucht. Een treffende moment was er toen mevr. Renique, als echtgenote van de nieuwe commandant, namens de da mes van de leden van de brandweer, mevrouw Snelleman, als echtgenote van de scheidende commandant toe sprak en haar als blijvende herinne ring een rotan-staander met bloemen en planten aanbood. Was eerder in de avond de heer Snelleman al benoemd tot ere-voor- zitter van de brandweerploeg, als ge volg van een opmerking in die rich ting van mevr. Renique, werd mevr. Snelleman onmiddellijk benoemd tot ,.ere-moeder" van de brandweer, het geen aan de feestvreugde niet tekort heeft gedaan. In de grote Casino-zaal te Den Bosch, die op stijlvolle wijze in een feestelijke ,,SUS"-sfeer was ge bracht heeft zaterdagavond de be kendmaking van de laatste hoofd prijzen en de trekking van de volle dige inventaris voor een van de hui zen plaats gehad, welke aangelegen heid via radio en televisie werd uit gezonden. Het was een omstandig heid die aan het geheel bijzondere luister bijzette, dat de bisschop coadjutor, mgr. W. Bekkers, persoon lijk gekomen was om namens de ka tholieke instellingen, waarvoor de gelden van deze SUS-IV bestemd wa ren, de netto-opbrengst van een mil joen gulden symbolisch in ontvangst te nemen. Ze werden hem door de leider van de SUS-acties, de heer Bergers over handigd en mgr. dankte met een har telijk speechje in de van hem beken de gemoedelijke trant. Tevoren was reeds het door Z.H. de Paus beschik baar gestelde kruisbeeld voor de propagandist(e) met de grootste lo- ten-omzet uitgereikt aan mej. van Rosmalen uit Heesch. De spanning steeg op deze avond naarmate het grote moment naderde van da verloting van da inventaris voor een van de vijf huizen die deze week verloot zijn. Kees Schilperoort gaf tevoren nog een indruk van wat er allemaal voor de gelukkige te wachten stond en direct daarna maakte notaris Hellenberg-Hubar uit Den Bosch het winnende nummer be kend. Wat tot acuut gevolg had, dat het jonge echtpaar Kortekaas-Bos uit Den Haag, die dinsdagavond het huis had gewonnen, elkaar stralend van geluk om de hals viel. Eenieder in de zaal leefde mee met het geluk van dit jonge paar, dat, sinds een half jaar getrouwd, nog slechts de be schikking had over twee kamertjes Ze mochten bij mgr. Bekkers in de loge hun opwachting komen maken die zei beiden van harte gelukwenste. De bruto-opbrengst van de 4e SUS- actie bedraagt f 1.600 000.- terwijl de netto-opbrengst wordt geraamd op f 1.100.000.-. Het totale bedrag aan (5005) prijzen bedraagt f 247.821.75. De organisator van de 4e SUS-ac tie, de heer A. M. Bergers, bereidt thans een nationale financiële actie voor ten gunste van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en na gelaten betrekkingen, genaamd „AP PEL 2". Ze begint op 1 april. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor instemming te betuigen met het plan van de Rijkswaterstaat tot verzwaring van de zeewering voor de Boulevard De Ruyter en een ge deelte van de Boulevard Bankert. Het plan van R.W.S. bestaat uit het aanbrengen voor de boulevard van een brede buitenberm, reikende tot zes meter boven N.A.P,, die dus met zijn hoogste punt ongeveer drie me ter onder de weghoogte van de Bou levard De Ruyter zal komen te lig gen. Wanneer deze voorziening is ge troffen, zal bij een storm van het type 1 februari 1953 geen golfoverslag voorkomen. Een voordeel is, dat het uitzicht van de boulevard op de Scheldemond onaangetast blijft. In het kader van bijkomstige werken zou het volgens R.W.S. nodig zijn, dat de trappen van de zijde van de Grote Markt naar de boulevard bij de Gevangentoren verdwijnen, evenals het uitsprin gende bastion' naast de Gevangento ren en het halfbestion aan het leuge- naarshoofd. De uitvoering van het buitenbermplan zal waarschijnlijk in het komende voorjaar ter hand geno men worden. Het ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning acht het om technische redenen niet beslist nodig voor het juist functioneren van de ontworpen zeewering, dat dat bastions gesloopt worden. Het college heeft daarom aan R.W.S. verzocht om de bastions althans voorlopig te hand haven en heeft enkel bezwaren van esthetische en historische aard, waar aan zijns inziens tegemoetkoming mogelijk zou zijn. kenbaar gemaakt. Overigens gewagen b. en w. van hun grootste waardering voor de plannen van de Rijkswaterstaat. V lissin gs.Koudekerkse grens naar paal 24? Het Vlissingse college van b. en w. heeft de raad verzocht uitspraak te doen. dat het inderdaad de bedoeling is, dat het beginpunt van de grens met Koudekerke in noordelijke rich ting wordt opgeschoven tot het strand- hoofd, dat onmiddellijk ten noorden van strandpaal 24 ligt. De groslijststemming der KVP, die zondagmorgen te Vlissingen werd ge houden, heeft het volgende resultaat opgeleverd: uitgebracht werden 71 geldige stemmen. 55 Kiezers hadden zich aan het politieke advies gehou den en 16 waren daarvan afgeweken. Deze bracht 16 stemmen uit op als no. 1 de heer E. G. Vader en 6 als nummer 2 op de heer J. L. van 't Westende. In Middelburg werden 33 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 29 in overeenstemming met het politieke advies. De vier afwijkende stemmen stelden vier maal de heer van 't West. ende nummer 1 en tweemaal de heer Vader nummer 2. Uitgebracht 45 geldige stemmen, waarvan 30 op het politiek advies. Voorkeurstemmen werden uitgebracht op Th. Andriessen 9; op mr. A. Mes 6; op mr. H. Stieger 5; op C. Verdonk 2 en op C. Vervest 7. Ieder stemge rechtigde die het politiek advies niet wenste te volgen mocht 1 of 2 voor keurstemmen uitbrengen op de kandi daten welke op de alfabetische lijst stonden. KWADENDAMME. Uitgebracht 55 geldige stemmen, waarvan 53 op het politiek advies, 1 op mr. Stieger eri 1 op mr. Mes. LEWEDORP: Hier werden 89 stem men uitgebracht waarvan 79 geldig. Het politiek advies werd door 76 le den gevolg en voorkeurstemmen kre gen Th. Andriessen 3 en mr. A. Mes 1 OVEZANDE. Uitgebracht 85 geldi ge stemmen, waarvan 76 op het po litiek advies; 7 op Th. Andriessen; 1 op mr. Mes en 1 op mr. H. Stieger. HANSWEERT. Er werden slechts 15 geldige stemmen uitgebracht, allemaal op het politiek advies. •s-HEERENHOEK. Uitgebracht 78 geldige stemmen, waarvan 61 op het pol. advies. Van de alfabetische lijst kregen Th. Andriessen 17; J. Ars 7; mr. Mes 3; mr. Stieger 1 en C. Ver- Het was ditmaal geen geringe op gave, het keuren der trekpaard-dek hengsten in Zeeland: de eerste dag in Goes woensdag was er een klein deel opgekomen zodat op vrij dagmiddag de rest gekeurd is. De sneeuw was wel een ongekend hevi ge spelbreker ditmaal. Dat het resultaat hieronder gele den heeft kunnen we njet zeggen want maar even 25 driejarige heng sten werden goedgekeurd. Zeven vierjarigen en twee ouderen werden opgenomen in het keurstamboek. Goes telde vier goedgekeurde drie jarigen: de Noordhollandse zwart- sch. Unicum (Leon v. d. Eendracht) van C. Mesu te N. en St.-Joosland; de Limburgse bruinsch. Costaud v. Brugeind, van J. Maljaars te Oostka- pelle en L. J. Boone te Ritthem: de bruinsch. Guido v. Molenzicht (Gui- do uit de Kluis), f.e. P. G. A. de Lange te Wissekerke c.s. en de vos- bles Rinus v. Urbain, van P. Wisse te Meliskerke e.a. In K werd hier opgenomen de 4-j. bruinsch. Gamos v. d. Liter (Nico v. h. Zwartewater) van Willem de Buck en Zn. te Meliskerke, van wie ook 'n vierj. werd goedgekeurd zonder meer. Verder werden hier goedgekeurd acht oudere hengsten (één niet-K), terwijl voor vier jaren werd goedge keurd de bekende 7-j. kampioen Gui do uit de Kluis, van fa. D. A, Tim merman en Zn. te Kattendijke, gefokt door Fr. Adr. Renne te Prinsenbeek. Te AXEL werden acht driejarigen goedgekeurd: de bruinsch. Karei v. Doornhof (Karei v. Rozenberg) van Jac. de Putter te Axel; de bruinsch. Paul (Karei v. R.) van dezelfde; de bruinsch. Jim v. Zaamslag (Quarré) van Abr, Haak te Zaamslag e.a., de bruine Leon v. Stoppeldijk (Victor v. Eversdami van dezelfden; de zwart- sch. Ronald v. Zuiddorpe (Nico v. Annie) van C. A. Dekker te Axel; de vos Marnix v. Axel (Karei v. Rozen berg i. f.e, Iz. de Feijter Hz. te Axel: de Limburgse bruinsch. Costaud v. Roosendaal, van Jac. de Putter te Axel (die dus met drie heel goed voor dag kwam!) en de bruinsch. Karei v. Schelfhoutshoek (Luc. v. Al- stein), f.e. gebr. P. en L. Steijaert te Graauw. In K werden opgenomen de Lim burgse zwartsch. Nico v. Bommans- hof (N. v. Melo) van Jos. F. de Waal te Hulst; de bruinsch. Gustaaf v. Moustic, van H. de Maet te Stoppel dijk en de bruinsch. Paul v. 't Kerk je (Nico v. h. Zwartewater), van de zelfde. Twee andere vierjarigen wer den goedgekeurd evenals negen ouderen, waarvan in K werd opgeno men de bruinsch. Carlo (Brillant v. Nico) van H. de Maat. en voor 4 ja ren werd goedbevonden de oud kampioen Nico v. Annie van C. A. Dekker te Axel. OOSTBURG was nog de boste kcu- ringsplaats met 13 goedgekeurde drie jarigen (slechts 4 afgekeurd) en alle drie vierjarigen opgenomen in K De driejarigen zijn: de bruinsch. Cesar v. d. Ronduit (Quarré), f.e. S. v. Vooren v. Besien en Zonen te Heil- le-Sluis; de bruinsch. Monarch v. d. Zeedijk (Nico v. Annie) van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke: de bruinsch. Certain v. Moustic, f.e. gebr. A. en J. Haverbeke te Biervliet, m.e. A.J. v.d. Meulen-Becu te IJzen- dijke; de bruinsch. Carlo (Moustic v. Urb.) van A. J, v. d. Meulen te IJzen- dijke; de bruinsch. Karei v. Moustic f.e. G. E. de Badts te Sasput. mede eig. C. N. den Hamer te Schoondijke: de bruinsch. Urbain v. d. Roskam van A. J, v. d. Meulen-Becu e.a.; de bruinsch Azur v. 't Vijvertje, van A. J. E. Timmerman te Hoofdplaat (fokker W. Vermunt te Oudenbosch); de zwartsch. Jaap v. Quarré, van Adr. J. Catseman te Biervliet; de Limburgse bruinsch. Constant v. d. Heihof. van Mare. d'Hoore te Sluis e.a.; de bruinsch. Max v. Dijkzicht (Jaap van 't Paviljoen), f.e. wed. Eug. E. de Badts te Oostburg en Em. A. de Badts te Sluis; de bruin sch. Costaud v. Kempkensberg, Lim burgse van Mare. d'Hoore te Sluis; de vossch. Willy v. Dierkensteen (Jaap v. 't Paviljoen), f.e. gebr. de Miliano te Waterlandkerkje en de bruinsch. Warner v. Dierkensteen1 (Jaap v. 't Paviljoen) f.e. gebr. de Miliano vnd. In K werden opgenomen de bruin sch. Union (Quarré) van Adr. J. Catseman te Biervliet (stallen Dob- belaere); de bruinsch. Unicum (Quarré) f.e. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en de zwartsch. Frits v. Reigershoeve (Quarré) f.e. G. Doens te IJzendijke, alsmede de vijfj. Lim burgse bruinsch. Costaud v. Erkens- hof van Adr. J. Catseman te Bier vliet. De zes oudere K-hengsten werden alle weer voor één jaar goedge keurd. Naast de diverse afgekeurde drie jarigen (resp. 2. 11 en 4) werd geen vierjarige afgekeurd en slechts één c.udere hengst in Goes. Alles bijeen een best resultaat in Zeeland in de sneeuw. donk 2 stemmen. Hier brachten ook 24 kiezers uit Ovezande hun stem uit, warvan er 15 het pol. advies volgden. HENKENSZAND. Uitgebracht 66 geldige stemmen, warvan 64 op het pol. advies; 2 op Th. Andriessen; 1 op J. Ars en 1 op mr. Mes. Vier stem men ongeldig. RILLAND. Hier werden 30 geldige stemmen uitgebracht en alle op het politiek advies. (Advertentie) De Angora katten van mevrouw Roerhorst te Ede (Gld.), kre gen gisteren op de intern. Kat tententoonstelling te Amster dam weer de hoogste bekro ningen. Mevr. Roerhorst geeft haar katten van jongs aj uitsluitend melk en Felix kattenbrood. Want zegt ze, dat ik zulke kerngezonde en prachtige die ren heb, dank ik aan Felix kat tenbrood. Daar zit alles in wat ze nodig hebben! Het ruim 2100 ton metende Rijn schip ..Jacob Cats" uit Rotterdam, dat woensdagmorgen tijdens de felle sneeuwstorm in de Biezelingse Ham bij Hansweert zonk, is in de loop van zaterdagmiddag door het bergings bedrijf van van der Tak uit Rotter dam en de firma Möller gelicht. Het werd naar de haven van Terneuzen versleept waar de lading kolen, die 1100 ton groot is, wordt gelost. Het schip heeft vrijwel geen schade op gelopen, alleen het roer is stuk. Twee pompboten van van der Tak en een bok, alsmede de sleepboten „Holland". „Schelde", „Betsy" en „En Avant 16" zijn van woensdagmiddag tot za terdagmiddag onafgebroken bezig ge weest met deze berging. Men heeft een deel van de lading kolen uit het schp gehaald en in zee gestort, waar na de bok het gezonken schip kon tillen en boven water brengen. Ged. Staten hebben een nieuwe functie geschapen, n.l. die van amb tenaar ter beschikking van de grif fier, in het bijzonder belast met de behartiging van zaken, rakende de uitvoering van het Deltaplan en aan verwante aangelegenheden. Ged. Sta ten hebben in deze functie benoemd, in de rang van kommies A, de heer W. Groffcn, die reeds enkele jaren fungeerde als secretaris van de pro vinciale Delta-commissie. Een en ander geschiedt met ingang van 1 jan. Morgen, dinsdag 28 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 7,53 en 20.33 uur: te Terneuzen om 7.30 en 20.04 en te Vlissingen om 7.06 en 19,43 uur. JAARVERGADERING R.K. E.H.B.O. Onder voorzitterschap van de heer F. Tijssen hield de afdeling Terneu zen van de r.-k. E.H.B.O. haar jaar vergadering, waarbij de voorzitter wees op de groei en activiteit der af deling na de laatste propaganda-actie. Uit het jaarverslag van secretaris A. J. Hofman bleek de werkzaamheid der afdeling. Er werd assistentie verleend tijdens het provinciale r.-k. Invali- dencongres, voor de SUS 4-actie wer den loten verkocht en er werd gecol lecteerd voor de Memisa. Verschei dene leden brachten een oriëntatie- bezoek aan de districtswedstrijden Zeeland. Er werd in Terneuzen reeds één E.H.B.O.-verbandpost opgericht en men hoopt spoedig daarbij een tweede te hebben. Van de 40 leden zijn er 14 gediplomeerd, terwijl thans 24 leden de nieuwe E.H.B.O.-cursus vol gen, die wordt gegeven door dokter P. Nijsten met assistentie van Zr. van Kavels. Tijdens de zomermaanden zal één keer per maand een oefen avond gehouden worden, terwijl in september de wekelijkse lessen wor den hervat. Sas van Gent „B'onien sterven staande" De r.-k. amateurtoneelvereniging „Excelsior" trad zaterdagavond voor het voetlicht met „Bomen sterven staande", geschreven door de Spaan se schrijver Alejandro Casona. Het stuk werd opgevoerd in het kader van het Zeeuws Landjuweel. Excelsior heeft ongetwijfeld met de keuze van dit stuk veel gewaagd. Het was namelijk geen gemakkelijke opgave een aanvaardbare vertolking te geven. Dat de spelers daar toch in geslaagd zijn bewijst dat het spelpeil nog steeds in opwaartse lijn gaat. De dirècteur van de organisatie, die het stuk zijn naam geeft, werd op een vlotte wijze uitgebeeld door de heer E. van Asschc, terwijl de rol van Isabelle bij mejuffr. R. Poppe in goede handen was. De lange samen spraak in het eerste bedrijf tussen de directeur en Isabelle was van een zeer goed gehalte. Bijzonder knap was het spel van mevr. E. van OotegemKindt, als grootmoeder. Vooral in het tweede tafereel van het derde bedrijf bereikte zij een hoog niveau. De heer L. An driessen gaf een aanvaardbare uit beelding van de heer Balboa. De overige rollen waren over het alge meen in goede handen, hoewel tussen de bijrollen wel een paar zwakke plekken zaten. De regie was in handen van kape laan Mangnus. Vermeldenswaard is ook de uiste kend verzorgde grime door de heer A. Stofferis. De decorbouw werd uitgevoerd door de heer L. Sarneel en de ver lichting en geluid door de heer H. Vervaet. KUNST- EN FILMAVOND Dinsdag wordt vanwege de Neder landse Blindenbond in de zaal van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek een kunst- en filmavond gegeven, waaraan diverse plaatselijke krachten hun me dewerking zullen verlenen. Het kerkkoor van de Herv. Ge meente zal verschillende liederen ten gehore brengen, terwijl verder mede werken mevr. M. H. M. A. W. Horst- mannvan Kleef sopraan, die aan de piano wordt begeleid door ir. C. A. L. Horstmann en Eveline Stern, sopraan, die wordt begeleid door ds. E. E. Stern. Er zullen o.a. liederen van Schu mann, Schubert, Mahler. Grieg, Strauss en Briickner ten gehore wor den gebracht. Naast enkele interessante films vermeldt het programma ook een braille-demonstratie en een korte rede door de bondspropagandist de heer Joh. van den Berg. W est dor pe JAARVERGADERING EHBO In „Het oudt raedthuys" werd de jaarvergadering gehouden van de plaatselijke afdeling EHBO. De pe riodiek aftredende bestuursleden, mej. L. van Himschoot, en de heer W. Gillissen, werden herkozen, res pectievelijk in de functie van secre taresse en penningmeester. Na de jaarvergadering was er nog een gezellig samenzijn. BINNENBRAND Toen het zoontje'van de heer P. H. uit school thuiskwam wilde hij de kachel aansteken met petroleum. De kachel bleek echter nog te branden, zodat de petroleum vlam vatte en met grote vlammen de schoorsteen loper vernielde. Het zoontje heeft zelf de brand kunnen blussen. INENTING TEGEN POLIO In de loop van de maand februari zullen de kinderen, geboren in de jaren 1952. 1953, 1954 en in 1956 en 1957 voor de eerste maai worden in geënt tegen kinderverlamming. Deze inenting zal plaatshebben in het Wit- Gele Kruisgebouw. GEVALLEN MET BROMFIETS Qnze dorpsgenoot E. V. kwam doo; de gladheid zodanig met zijn brom fiets te vallen, dat hij flinke verwon dingen aan het hoofd opliep. De heet V. kon niet meer tijdig de handen uit de handbeschermers halen, om zijn val te breken. Hij moest geneeskun dige hulp inroepen. Zuiddorpe PLOTSELING STERFGEVAL In de kerk van O.L. Vrouw ten He melopneming is de 59-jarige heer C. Verstraeten. tijdens het binnenkomen van de kerkbezoekers voor de hoog mis, plotseling overleden. De pastoor diende hem de Sacramenten der Stervenden tos. GOES In de grote show-ruimte van de N.V. Louisse te Goes wordt sinds zater dag de nieuwe Chevrolet-1958 ge toond. Het is de zespersoons „Bis- caye", een lange, brede en buitenge woon sierlijk gemodelleerde wagen. De afwerking is van een ingetoomde luxe en de uitrusting van de nieuw ste vindingen voorzien. De zes-cilin der heeft een vermogen van 147 pk en de acht-cilinder van 188 pk. De „Biscaye" ligt 7.5 c.m. lager dan zijn voorganger, wat de weg- vastheid weer vergroot. Het nieuw x- vormig frame met buisvormig mid denstuk maakte de sterkte van het chassis dertig preeent groter en geeft de wagen een langere levensduur. Vier schroefveren werken zonder wrijving en zijn zeer soepel. De wa gen is door een verbeterd stangen- stelsel beter bestuurbaar, heeft o.m. een pa-rkeerrem. voetbediening en tweeling-koplampen, waarmee men zo kan dimmen dat bij betere ver lichting verblinding van tegenliggers uitblijft. De lengte van de wagen, een sie raad op de weg. is 5.31 m en de grootste breedte is 1.97 m. 's-G raven pol d er RAADSAGENDA De agenda voor de raadsvergadering van dinsdag bevat onder meer de na volgende punten: vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan in onderdelen waarbij ook gronden ten westen van de Bosseweide in het plan worden op. genomen. Voorts wordt voorgesteld de grondprijs in het tweede ged. van het uitbreidingsplan te bepalen op f 7 per m2 en een aantal percelen thans definitief te verkopen. Aangeboden wordt een verordening betreffende het voorkomen, beperken en bestrijden van brand, enz., alsmede een wijziging van de bouwverordening verband hou dende met de verplichte aansluiting op het waterleidingnet. Voorgesteld wordt grond aan de Goesestraatweg aan te kopen en aan de Provincialeweg te huren voor de aanleg van een blusvijver. Ook wordt machtiging gevraagd de grond in het uitbreidingsplan voorlopig als tuin grond te verhuren tegen f 0,75 per roe. Baarland Tekort op de begroting In de jongste vergadering werd de begroting voor 1958 behandeld. Er bleek een tekort van, f 8754- te zijn. Algemene beschouwingen werden niet gehouden, evenmin bestond er belangstelling voor uitvoerige behan deling. De heer Vriend maakte van de ge legenheid tot het stellen van vragen gebruik om te informeren naar de levensvatbaarheid van deB.B. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat er te weinig interesse bestaat voor de B.B. Er zou een ploeg van twaalf leden moeten zijn, maar in Baarland bestaat de gehele ploeg slechts uit zes leden. Besloten werd verder een stuk grond, dat voor de verbreding van de Zuidstraat nodig is, aan te kopen. Rilland Nieuwjaarsrede burgemeester Burgemeester J. C. W. Jobse heeft in zijn nieuwjaarsrede in de ge meenteraad de talrijke belangrijke veranderingen gememoreerd, die on ze gemeente in het afgelopen jaar heeft oudergaan. Een belangrijke vooruitgang noem de hij het aantal nieuwe woningen dat in 1957 bewoond kon worden. Van belang noemde hij ook de elektrifi catie van de N.S. op de Zeeuwse lijn. Het nieuwe jaar zal echter minder gunstige perspectieven bieden. De be stedingsbeperking zal ook in onze ge meente voelbaar zijn. Besloten werd de destijds met de Rijkspostspaarbank aangegane lening van 1 miljoen gulden te verlengen tot 2 juli 1958. Bij de rondvraag vroeg de heer T. Walraven (C.H.) aandacht voor de slechte afwatering van de sloot langs de Valckenisseweg. Op voorstel van wethouder Francois zal aan alle bewoners een formulier wor den gezonden, waarin hen gevraagd wordt hun klachten over de afwate ring naar voren te brengen. Ovezande Armmeester De bisschip van Breda heeft bevestigd als armmees ter alhier de heer P. Daalman. TABAKSDETAILLIST Voor het diploma tabakgdetaillist slaagde te 's-Hertogenbosch de heer Fr. de Cock te Nieuw-Namen. MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Te Bergen op Zoom is geslaagd voor het diploma moderne bedrijfsadminis tratie de heer R. van Meulande te St. Jansteen. T H. DELFT De heer J. J. van Aertsen te Mid delburg is aan de T.H. te Delft ge slaagd voor het kandidaatsexamen scheikundig ingenieur. GOES Grand 8 uur: April love, 14 j. MIDDELBURG Electro 8 uur: A en C als loodgieters, a.l. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: De man met de duizend gezichten. 18 j. Luxor 3 uur: Vallei der verschrikking, 14 jaar. OUD-VOSSEMEER Hotel Mees 3,30 u.: Kinderfilm; 7,30 uur: De klokken van Nagasaki. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Guys and dolls, 18 j. OOSTBURG Led el 7,45 uur: Tiroler Blut, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Das einfache Madchen, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Droom- eiland, a.l. AXEL Het Centrum 3 uur: De graaf van Monte Christo, 14 j. Minister lieke senatil plan zullen! komen ove:| binding, na Cauwelaertl over het wl Deze ganl gras min of] gens als no de Kamercl van deze waarover discussie vcj De ook in oud-burgeme^ mr. L. Delwa van vorige wl mer van volif drong aan ol lingen met Nej zou moeten open te laten, 1 gangswegen vl verbeteren er I Rijnverbindinj I ten aanleggen open moeten men, dat de schelde verzal vaartweg van ondervinden. De gedachte! se volksvertea lezers niet veil wingen welke gewijd aan dl Antwerpenareil prof. dr. J. vf Deltaplan en langen of recli Ook mr. Del op het Scheldef belangen doorl kennen en be| schelde deel de-complex, tractaten nietl zonder bewilll ten, dat zijn na gië en Frankrl Intussen spi] digde ook daarom van d| Nederland tev ken om te pri en over de Sen „Nooit stond zo goed voor zegd, en hij de op het recht Deltaplan de I) Antwerpen na: verstoort. Ook vindt men bij van Geetruyen. bedoeling, dat 1 verbinding we< brengt in een g Hierbij mag verliezen, dat ring is gewees naai in de ijska zij op een Ned< of neen, daaro kon nemen. N besloten de no< de waterwegei west-Brabant t als die zijn ui rekening houdt de toestand. Dit kan me rijksweg Moerdijk zal weg en de ve tot stand kom Brabant een staat, dat niet ren. Wil België li we Schelde-Rij voltooiing van wachten, dan tracé zijn toe dan dat van welaert-Steenb Wanneer mr het Moerdijkk heeft voorgest uitdrukking ze strekking, also dijkkanaal te krijgen is, aan liet schieten. Zijn verklar slagwoord te tiek oefent op dat deze een g< bijgaan. Hij gis positie, dat de aan het Moerdi van de nieuwt ding niet ver een verkenning SAS VAN GENT Olympia: Lichtzin nige meisjes, 18 j. met streng voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Guys and Dolls. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Droom- eiiand, a.1. 3) Ze bonsde op „Nini! Nini!!' in en schreeuw „Rosinaü Mad draaide ze zie haar zuster e: „Kom toch bil toch gauw binn Maddalena armen hingen chaam. „Ik kan bet huis gaan won „Maar dat is Maria. „Stel j dat het plafor komen of dat en. kom dan moeders kam« Het buis,

de Stem | 1958 | | pagina 2