Onderzoek te voortgezet Putten Carnaval in Nice Alle veldsporten zondag afgelast Nederlandse dijk te Brussel I Getracteerd op naam j j van burgemeester j Drie kinderen te Amsterdam door gasverstikking omgekomen DAGBLAD DE STEM Rond het huis geen sporen meer van radio-actwiteit Nog studie op brief van Eisenhower Russische eis aan Italië Afweer tegen raketten Zuid-Slavië wil vergoeding van Frankrijk Twee kolonels uit junta in Venezuela DAGBLAD VOOR ZEELAND KacKel nog niet weggehaald Rusland verklaart De STEM-toto Middagtemperaturen even boven nul Nieuwe Belgische minister van economische zaken Nieuw vaccin ontdekt? Vader verdacht van opening gaskraan Regering vraagt nieuwe adviezen aan Radioraad Extra last van 31.5 miljoen per jaar Neemt eens een proef 98e JAARGANG No. 22665 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigarstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. t 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 25 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- tnene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). In Putten zijn gisteren de metingen naar radioactiviteit in en rond de woning van de familie Haanschoten weer be. gonnen. Op de paden naar het huis werden geen sporen van radioactiviteit meer aangetroffen. Binnenshuis zijn luchtmonsters genomen, die „bijzonder meevielen". Aan. vankelijk lag het in de bedoeling om des middags nog de kachel uit het huis te halen en deze in een kist, waarin beton zou worden gestort, naar Den Helder te vervoeren. Daaraan is men evenwel niet meer toegekomen. Het dikke sneeuwtapijt, dat de tuin van de famiile Haan- schoten overdekte, leverde grote moeilijkheden op om de aarde van de tuin te onderzoeken. Niettemin is dit toch geschied, zij het dan dat de metingen dezer dagen nog voortgezet moeten worden. De Puttense postbode Vierwit, die des morgens omstreeks elf uur in de Schoolstraat aldaar zijn post bestelde, heeft het niet gewaagd om de brieven bus van perceel 90 te benaderen. Ten eerste stond hem een afrastering van prikkeldraad in de weg en voorts werd hij enigszins geïmponeerd door zeven mannen in rubberpakken met gasmas kers op, die in de tuin van dit per ceel met ingewikkelde instrumenten meter voor mteer afzochten naar radio actieve resten. Toch had hij veel brie ven uit het buitenland zelfs voor de familie Haanschoten, die sinds de vorige week vrijdag reeds in het Aca demisch ziekenhuis te Utrecht ver toeft. Met een stompje potlood, waar van de anilinepunt uitvloeide in een dikke vlok sneeuw, schreef hij op de IN OOST-DUITSLAND zal in het ver volg een minachtende uitlating over de staat, zelfs onder vier ogen ge daan, beschouwd worden als „een openbare belediging van de staat" en als zodani- bestraft worden. OP DE 6 PROCENT lening van het bisdom Rotterdam (f 1.750.000.-), gis teren ter inschrijving aangeboden, is zodanig ingetekend, dat slechts op een geringe toewijzing kan worden gere kend. enveloppe: „Verhuisd naar Academisch ziekenhuis te Utrecht". „Dat heb ik deze week al vaker ge daan", zei hij. Rustig slapen' Intussen trokken met Geiger-Muller - tellers in de hand de marinemannen baantjes door de tuin. Ze meldden steeds het resultaat van hun metingen aan de officier, die zelf ook deelnam aan het onderzoek. Zowel de paden naar de tuin als naar de daarachter liggende kleuterschool „Hummeloord" bleken negatief te reageren op de meetinstrumenten. Toen men zeker heid had, dat rond het huis geen spo ren van radioactiviteit meer aanwezig waren, werd de deur van de woning geopend en werden eerst door fysici luchtmonsters getrokken van de even tueel radioactief besmette lucht. Daar na begaven de mannen van de marine zich naar binnen. „Ik zou er vannacht rustig kun nen slapen", verklaarde ons een majoor van de mariniers, die toegevoegd was aan de marine- ploeg die in Putten de metings werkzaamheden verricht. „Geen spoor van radioactiviteit in de slaapkamers, noch in de gang. keuken of w.c." Inmiddels begaf zich buiten de we ning een marineman op het dak om de schoorsteen van het radioactieve roet te ontdoen. Hij wierp de dakpannen naar be neden om een gemakkelijker gang naar de schoorsteen over het be sneeuwde dak mogelijk te maken. Maar dat duurde maar even, want onmiddellijk werd hem toegeroe pen, dat hij dit moest laten, om dat dit verplaatsing van het gevaar betekende. De radioactieve stof kon zich. vol gens de deskundigen, gemakkelijk op de dakpannen hebben afgezet, waar door men in de voortuin van het per ceel ongetwijfeld een nieuwe radio actieve haard zou kunnen veroorza ken. In antwoord op de vraag van de V.S. aan de Russen, wat zij denken van Eisenhowers brief aan Boelganin, hebben dezen, bij monde van de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, verklaard, dat de Russische regering, hoewel zij vasthoudt aan het standpunt dat door Boelganin is uiteengezet, de brief van Eisenhower zal be studeren en op het juiste ogen blik hierop zal antwoorden. Het State Departement maakt be kend, dat de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Llewellyn Thompson, donderdag op last van Dulles een on derhoud heeft gehad met Gromyko, j teneinde opheldering te krijgen over de bedoelingen van de Russen. In verband met de gesteldheid van de terreinen zijn alle voetbal-, korfbal- en hockeywedstrijden, die voor komend week einde door de nationale en regionale bonden (c.q. onderafdelin gen) waren vastgesteld, afgelast. Het gehele programma van de K.N.V.B. (betaald-, amateur- en zaterdagvoetbal) werd verschoven naar het weekeinde 1 en 2 februari a.s. De Kon. Ned. Korfbal Bond en de Kon. Ned. Hockey Bond verschuiven hun programma's naar een latere datum. Het pro gramma, dat voor 1 en 2 februari a.s. was vastgesteld, blijft dus voor deze data gehandhaafd. Oorlogsschadevergoeding De Sovjetunie heeft er in een nota bij Italië op aangedrongen, dat dit land de oorlogsschadevergoeding die het verschuldigd is, onmiddellijk be taalt. De Sovjetunie eist naar schat ting een bedrag ter waarde van hon derd miljoen dollar. In kringen van het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde men. dat minister Pella de Russische ambassadeur die de nota overhandigde, zei dat de Russische aanspraken moeten worden verrekend met de waarde van Italiaanse eigen dommen die door de Russen in de communistische landen in beslag zijn genomen. Dit is na de oorlog steeds het Ita liaanse standpunt in deze zaak ge weest. Italië schat de waarde van de inbeslaggenomen eigendommen op 130 miijoen dollar, ne Russen op 30 miljoen. Deze foto laat zien hoe in Nice de gebouwen langs de voor naamste straten feestelijk ver sierd zijn in verband met het komende carnaval, dat weer veel leven en vertier in de fraaie stad aan de Middellandse Zee zal brengen. Don G. Mitchel, president-direc teur van de Amerikaanse n.v. Sylvania Electronic Products" heeft verklaard, dat men een middel heeft gevonden om bom menwerpers te beschermen tegen raketten. Het gaat hier om een automatisch werkend elektronisch afweersysteem, dat in het toestel wordt ingebouwd. Mitchell zei, dat men geslaagde proeven met het nieuwe systeem heeft genomen en dat de nieuwe su personische bommenwerper, de Con- vair-B58, ermee wordt uitgerust. Door het nieuwe systeem wordt een elektromagnetisch veld rond het vliegtuig geschapen, waardoor de na derende raket uit haar koers raakt. INTENTIE van de vijftigste bid- week voor vandaag: Bekering van alle heidenen. IN TRANSVAAL zijn in de omgeving van Zeerust drie naturellen omgeko men en een onbekend aantal gewond bij een gevecht met de Zuidafrikaan- se politie. DE SPOORWEGMANNEN in Enge land, 500.000 in getal, onderhandelen met de vervoerscommissie van de re gering over loonsverhoging, die neer komt op 530 miljoen gulden in totaal. De verkeerscommissie kan hiermee niet akkoord gaan. De besprekingen zijn afgebroken. DE BRAND IN het Londense koelhuis kan nog wel twee dagen duren. COMMUNISTISCH China zal aan dacht gaan besteden aan de produk- tie van sigaren van prima kwaliteit voor uitvoer. IN DE ANTWERPSE haven nam Ne derland het vorig jaar de eerste plaats in wat het aantal binnengeko men zeeschepen betreft, n.l. 3482. En geland was het 3036 tweede. IN DE HAVEN van Liverpool zijn gisteren 4000 havenarbeider in sta king gegaan, omdat zij zich achter gesteld voelen bij havenarbeiders van een grote vakvereniging. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: In de och- J tend plaatselijk mist. In de loop f van de dag toenemende bewolking J maar waarschijnlijk tot de avond J J droog weer. Zwakke tot matige J i wind uit zuidelijke richtingen. 4 4 temperaturen in de middag op- lopend tot enkele graden boven 0 het vriespunt. J wYeriWac£ting van het Belgisch t J Weerkundig Instituut: Over het 0 »fii?A0n zwakke westenwind. Be- 1 hu! me} °Pklaringen. Tempera- J i z9nder grpte verandering, i 0 misschien met lichte stijging. J Vandaag: zon onder 17.14 uur, t maan onder 23.88 uur. Morgen: 4 0 2011 °P, 8-30 uur' zon onder 17.16 i 0 uur. Maan op 10.39 uur. Maan- 5 zon op 8.29 uur. Maan op J llu3 uur, maan onder 0.42 uur. t De burgemeester van Naarden, de heer N. J. C. Cramer, heeft dezer dagen ter secretarie twee rekenin gen aangeboden gekregen, een voor een telegram en een voor een taart, waar hij persoonlijk niets van weet. De politie te Naarden, die naar de zaak een onderzoek instelt, is te we ten gekomen dat enige tijd geleden een tot nu toe onbekende man per te lefoon op naam van de Naardense burgemeester in Amsterdam een te legram had opgegeven. ,,U spreekt met Cramer, burgemeester van Naarden". zou hij gezegd hebben te gen de telefoniste, die het telegram opnam. Enige uren later had „de burgemeester" opnieuw gebeld en gevraagd of het telegram wel op tijd was verzonden en toen de telefoniste hierop een bevestigend antwoord gaf. had de dankbare „burgemeester" haar naam en adres gevraagd: want hij wilde haar voor haar goede dien sten met een taart belonen. En zo- Koning Boudewijn heeft de heer Roger Motz benoemd tot minister van economische zaken van België. De heer Motz is op 8 juli 1904 in Schaerbeek geboren. Op 2 april 1939 werd hij tot lid van de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers ge kozen. Hij was lid van de liberale fractie. In juni 1945 werd hij voorzitter van de liberale partij en op 7 maart 1946 senator. Motz volgt Jean Rey op, die kort tevoren bij premier van Acker zijn ontslag had ingediend met het oog op zyn benoeming tot lid van de Europese Commissie der E.E.G. Op de Nederlandse afdeling van de' Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel verrijst een indruk wekkende dijk, welke door een vijftigtal Nederlandse bedrijven, die samen de Nederlandse ver eniging Kust- en Oeverwerken vormen, wordt gebouwd, De dijk heeft alles wat een echt Neder landse dijk hebben moet: een zijde met graszoden en de an dere met basalt,'een kraagstuk, de rijshouten mat en het stort- steen om de mat op zijn plaats te houden, en een kribje met een baken er op. De foto geeft een beeld van een deel van deze „export"-dijk. welke 80 meter lang en 8 meter hoog wordt. Op de voorgrond het kribje en de kraagstukken. Het steiger- werk op de dijk is de vuur- toren-in-aanbouw Twee meaici van de universiteit van Tulanoe in de Amerikaanse stad New Orleans hebben verklaard, dat zij bij hun onderzoekingen tot de overtuiging zijn gekomen, dat het mo gelijk is een entstof te vervaardigen, die werkzaam is zowel tegen ver koudheid, griep als kinderverlam ming. De beide artsen, W. J. Mogabgab en W. Pelon, deelden dit mede op een vergadering van de Amerikaan se vereniging voor medisch onder zoek in New Orleans. Gisterenmorgen heeft de 26- jarige mevr. T. Ahrens in haar woning in de Kattenbur- gertussenstraat 8 in de Eilan- denbuurt te Amsterdam haar drie jonge kinderen levenloos in hun slaapkamertje gevon den. Zij waren door gasver stikking om het leven geko men. De politie koestert ernstige verden kingen tegen de vader, een 30-jarigt- glazenwasser, dat deze in niet meei geheel nuchtere toestand de gas kraan zou hebben opengezet. De man is des morgens door de recherche in zijn woning gearresteerd en naai het politiebureau voor verhoor oyer gebracht. De slachtoffertjes zijn de tweeling Robbie en Marian van 2Vi jaar én ie 6-jarige Hansje. De stoffelijke overschotten zijn naar het Wilhelmi ragasthuis overgebracht. Het parket heeft in de woning een onderzoek ingesteld. Hoewel de ooi-" -Hficiële 'erk'- het vol- gende feiten wel vast. Donderdag avond waren de glazenwasser én zijn echtgenote op verjaarsvisite bij overburen, de familie T„ waarvan de vrouw jarig was. De glazenwasser zou daar toen zoveel sterke drank hebben gebruikt, dat zijn vrouw daarover een paar woorden heeft laten vallen. Kwaad geworden ver liet hij het gezelschap en ging naar zijn huis. Later keerde hij echtei weer terug en zou toen gezegd heb ben. dat hij de gaskraan had open gezet. De buurman is op deze mede deling tezamen met A. naar diem huis gegaan, maar daar was alles rustig. De kinderen lagen in hun bedjes te slapen en de beide mannen „eerden naar het verjaarsfeestje terug. Na afloop hiervan is de moeder bij de familie T. blijven slapen, omdat zij niet van zins was met haar niet meer nuchtere echtgenoot naar huis terug te keren. De glazenwasser ging wel naar zijn huis. De vrouw keerde gisterenochtend tegen half acht naar haar woning terug waar zij de verschrikkelijke ontdekking deed. Zij geraakte geheel overstuur. Toen de recherche kwam om de man aan te houden lag deze nog zijn roes uit te slapen. Het verhoor van de man heeft aldus de politie nog geen juist beeld -van diens daad en beweeg redenen opgeleverd. Nieuw verhoor In de loop van de avond heeft de recherche van het bureau Katten burg de gearresteerde glazenwas ser opnieuw een verhoor afgeno men. pok toen verklaarde de man zich niets te kunnen herinneren van het opendraaien van een gaskraan Dit hield hij ook vol, nadat hem was meegedeeld, welk een ver schrikkelijk lot zijn drie kinderen had getroffen. Deze mededeling liet de man. die volgens de politie als een bruut bekend staat, niet onbe roerd. Zijn echtgenote, die door het ge beurde totaal overstuur was, is tij delijk in een andere omgeving on der dak gebracht, waar zij wat op verhaal kan komen. waar, de taart werd bij de jongeda me in kwestie thuis bezorgd. Zij liet zich het gebak goed smaken. De Amsterdamse telefoondienst en de eveneens hoofdstedelijke banket bakker, bij wie de taart was besteld, moesten echter, toen zij in Naarden de rekening presenteerden, tot hun verwondering vernemen, dat men al daar van niets wist. De politie schijnt al een persoon ,,op het oog" te heb ben, die men van deze ongewone han deling verdenkt. Zuid-Slavië verlangt, dat de Franse regering de lading wapens van de „Slowenija", die in beslag genomen is, volledig vergoedt. Dit heeft de pers-ehef van de Zuidslavische rege ring, Petric. verklaard. Petric deelde mede, dat de wapens, bestemd voor een firma in Casablan ca, voor een Zwitserse onderneming vervoerd werden. Hij wilde niet de naam van deze onderneming noemen en de herkomst van de wapens „deed niets ter zake", zei hij. In feite heeft een Zuidslavische rederij slechts ge wone, legale diensten verleend aan twee buitenlandse firma's in twee onafhankelijke landen, geheel in over eenstemming met de internationale handelsgebruiken. De „Slowenija" is door de Franse marine op 60 mijl van de Algerijnse kust „met geweld" onderschept en opgebracht naar Oran, waar de la ding van 148 ton wapens van boord gehaald werd. De aanhouding ge schiedde dus zelfs buiten de zone van 50 km üie de Franse regering een zijdig heeft vastgesteld langs de Al gerijnse kust, aldus Petric. Een woordvoerder van het France ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Franse auto riteiten alles in het werk zullen stel len om elk schip, waarvan bekend is dat het voor de Algerijnse opstande lingen wapens aan boord heeft, aan te doen houden, „ook al zou het zich in de Atlantische Oceaan bevinden". Aansluitend een belangrijke mede. deling voor de deelnemers aan onze STEM-toto. Zij die deze week hun totoformulier inzonden, behoeven dat niet opnieuw te doen, omdat de ingevulde wedstrij den voor zondag 2 februari onveran derd dezelfde zijn gebleven. Degenen, die deze week geen toto. formulier inzonden, zullen daartoe ko mende week in de gelegenheid wor den gesteld. Voor hen wordt in ons blad van aanstaande dinsdag het toto formulier bestemd voor zondag 2 februari dus - nogmaals afgedrukt. Een unieke gelegenheid om (gratis!) mede een gooi te doen naar de vettm STEM-totopot van 225. Het ligt in de bedoeling van de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. R.G.A. Hóppener, de Radio- raad binnenkort nader advies te vragen, onder meer over de praktische uitwerking van een der conclusies van het op 4 ok tober 1956 door die Raad uitge brachte rapport over de recla me-televisie. Daarbij zal in het bijzonder ook aandacht dienen te worden besteed aan de waarborgen welke zouden moe ten worden geschapen ter bescherming van het culturele peil der program ma's bij een eventüële invoering van commerciële televisie. Dit heeft de staatssecretaris medegedeeld in een gisteren in het ministerie gehouden bijeenkomst van de Radioraad. Pensioenen Indonesië (Van onze parlementaire medewerker) De stopzetting door Indonesië van de betaling van pensioenen en wacht gelden, betekent voor de Nederlandse schatkist een extra-uitgave van 31.5 miljoen per jaar. Minister Luns heeft dit bedrag in een wijziging van zijn begroting aangevraagd. Vooruitlopend op de goedkeuring van de Staten-Generaal heeft de re gering reeds besloten de betaling bij wijze van voorlopige voorziening ten laste van het rijk te nemen. De regeringsjunta in Venezuela heeft gisteren het ontslag aanvaard van twee van haar militaire leden, nl. kolonel Roberto Casanova en kolonel Abel Romero Vilate. Op een vergade ring van de „patriottische junta' was een dag tevoren het heengaan van deze kolonels geëist. THANS IN MEER DAN 60 000 GEZINNEN Mevrouw, Overal zijn er nu opruimingskoopjes. Het is zeker de moeite waard hiervan te profiteren. U kunt dit echter alleen, als U georiënteerd bent. De advertenties in ons blad wijzen U de juiste weg. Abonneert U op het Dagblad De Stem. U ontvangt dan de krant 14 dagen gratis. NAAM STRAAT GEMEENTE (fn drukletters) Abonn.prijs: p. week t 0.54; p. kwartaal f te (Incasso wordt berekend). j dSTf 8.20.

de Stem | 1958 | | pagina 1