Hoog of laag... «JUIST NU! MEDINOS Zwart o Raketten worden langs ?etherbrug" geleid Amerikaanse prof kreeg klap met bierglas OVERLEG AANKLACHT ALTERNATIEF tandenborstel p Wit Official Ford Dealer TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JANUARI 1958 8 MENING EN COMMENTAAR Op Mississippi f NEDERLANDS SCHIP RAMT MOTORBOOT Nog vier Britse schepen met repatriërenden Russische generaal onthult Dader kon worden gearresteerd Geslaagde raketproeven in de Y.S. Jongen met mes gestoken Omdat hij sneeuwbal gooide EGYPTE LAAT ISRAëLISCHE VISSERS YRII Meisje verongelukt op onbewaakte TV-RADIO-TV-RADIO-TV- ■Mnr/ Hevige explosie in Niagara Falls door ANTONIO DEL MONTE DELANGRIJK was de mededeling van professor de Quay in de Brabantse Staten, dat het overleg tussen de provinciale besturen van zijn provincie met Zeeland nu ook wordt uitgebreid tot Zuid-Holland. Vandaag al komen de drie provin ciale besturen in Zeeland bijeen. Dit is de manier, om dreigende controverses te voorkomen. We staan per slot allen tezamen voor één grote taak: het scheppen van mogelijkheden voor een goede toe komst, een hoger welvaren van Ne derland. De historie en geografische om standigheden hebben „Holland" een leidende rol toebedeeld, doch nu groeien de historie en de omstan digheden zó, dat ook andere gewes ten geroepen worden tot een hoge industriële ontwikkeling. Dit is geen hobby, geen provinciaal chau vinisme, het is het constateren van een feit. Er is behoefte aan mensen en aan ruimte, om de welvaart op te voeren. Die mensen en die ruimte kan men vinden in het zuidwesten, waar ook de diepe vaarwateren en de verbinding met de zee aanwezig zijn. Nodig is nu een harmonieus samenspel tussen de drie betrok ken provincies, opdat men gemeen schappelijk die mogelijkheden in ventariseert en te maken plannen op elkaar afstemt, ongeacht de pro vinciegrenzen. Men moet breed en origineel durven denken. 1~)E striemende aanklacht, door de gouverneur van de Bank van Indonesia de regeerders in Dja karta in het gezicht geslingerd, zal zeker in wijde kring diepe indruk maken. Hier is een man aan het woord, die zijn zaken kent, die zich niet laat begoochelen door leuzen en emoties. Hij negeert de taal der cijfers niet, sprekend van wegsmel tende deviezenvoorraden, torenhoog zich opstapelende tekorten. Hij ziet het lijden van een hongerende be volking als gevolg van een algehele desorganisatie der economie. Hij durft de regeerders de spiegel voor te houden, waarin ze het gelaat van Janos Kadar kunnen zien. „Demo cratische en beschaafde landen zul len alleen hulp verlenen aan be schaafde landen", aldus woorden die een streng vonnis inhouden over de onbeschaafdheid, waarmede de Indonesische machthebbers te werk gaan. Vurig is te hopen, dat men sen als Sjaffroedin nog een kans zullen krijgen het bestuur over te nemen van de onbekwamei kliek, die thans het roer in handen houdt. Maar dan zal er ook voor Soekarno, de communistenvriend, geen plaats meer zijn. Het zal dan ook eert har de worsteling worden. ■^/RIJWEL algemeen heeft de Eer ste Kamer de regering verzocht af te zien van haar voornemen om de rijksbijdrage in de werkloos heidspremie te verlagen. Voor het desbetreffende wetsontwerp had ook niemand in de Tweede Kamer een goed woord. Toch is het aan genomen onder de druk van drei ging met de kabinetscrisis. Het zal nodig worden, dat de regering dit schrikbeeld ook in de Senaat te voorschijn haalt. Zal de Eerste Ka mer er ook voor zwichten? In de (Advertentie) (Advertentie) huidige politieke verhoudingen kan men moeilijk anders verwachten. Ook de belastingontwerpen zijn in de afdelingen der Eerste Kamer met veel kritiek en twijfel tege moet getreden. Als de Senatoren los van alles naar hun overtuiging zouden stemmen, maakten die voor stellen ook geen kans. Toch ver wachten we hiervoor wel een meer derheid. Er is nu eenmaal het alternatief van een schier onoplosbare kabi netscrisis. Het blijft een vervelende situatie, welke aan het aanzien van het par lement geen goed doet. Het Nederlandse fruitschip Bonita is woensdag op de Mississippi in aan varing geweest met een motorboot. Vijf inzittenden van de boot worden vermist, onder wie vier duikers, die op weg waren naar de Golf van Mexico om bergingswerkzaamheden te verrichten. De zesde opvarende van de motorboot is gered en in een ziekenhuis opgenomen. Er zullen nog vier Britse passagiers schepen worden ingeschakeld om 1700 Nederlandse repatriërenden uit In donesië van Singapore naar Europa te brengen. De Britse P. and O. heeft dit woens dag, na aankomst van de „Orontes" in Tilbury, bekendgemaakt. De Orontes heeft 630 repatriërenden naar Rotter dam gebracht. Voorts zij>n nog de Britse passagiersschepen Himalayn, Chusan, Carthage en Strateheden met repatriërenden uit Indonesië naar Ne derland onderweg. De Himalaya wordt op 30 januari met 800 Neder landers in Rotterdam verwacht. 55 Generaal Pokrowski van de Rus sische genie schrijft in het blad „Technika Moldzehi", over een Rus sische intercontinentale ballistische raket, die wordt geleid door een tun nel, gevormd door radiogolven van drie of vier zenders. Generaal Pokrowski noemt deze tunnel een „etherbrug, die honder den kilometers hoog is." Bij de geringste afwijking komt de raket in een zone met een grotere intensiteit van radiogolven. Die gol ven brengen een reactie teweeg in de automatische stuurinrichting, waardoor de raket in de tunnel te rugkeert. Een dergelijke raket kan, aldus generaal Pokrowski, bestaan uit drie of meer trappen en wordt van een platform af afgeschoten. De laatste trap stijgt dan tot een hoogte van meer dan 1.000 kilometer en komt zeer nauwkeurig in het doelgebied te recht. De afwijking behoeft niet meer dan tien kilometer te zijn. Besturing van de aarde af door middel van radiozenders is eveneens Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche De 42-jarige Amerikaanse hoogle raar E. Sterrenberg Barnhoorn uit Lexington, Massachusetts, is in de nacht van dinsdag op woensdag met een bierglas op het hoofd geslagen. De dader, de 25-jarige metaalgicter W. W. W. uit Amsterdam, die reeds een uitgebreid strafblad heeft, is in middels door de recherche gearres teerd. Het motief van zijn daad staat nog niet volkomen vast, doch de recher che verdenkt hem ervan de profes sor van zijn geld te hebben willen be roven. Mocht de dader deze opzet al hebben gehad, dan is hij daarin niet geslaagd. Het slachtoffer had onge veer honderd gulden en een klein be drag aan Amerikaanse dollars op zak en daarvan is geen cent verdwe nen. In een café kwam de professor in contact met de metaalgieter. Niet wetende met wat voor man hij te doen had, liet de professor zich over halen nog een andere café te bezoe ken en samen met de Amsterdam mer liep hij over het Frederiksplein Daar diende de metaalgieter hem onverwachts een harde klap op het hoofd toe met een bierglas, dat hij tot dat doel uit het laatste café had meegenomen. Hevig bloedend aan zijn gelaat liep de Amerikaan naar een boom toe en zocht daartegen steun. De metaalgieter liep eerst weg, doch zag op dat moment twee agenten naderen, die toevallig in de buurt waren. Deze twee richtten hun schreden terstond naar de hoog leraar, terwijl ook andere voorbij gangers om hem heen groepten. Dit gaf de metaalgieter aanleiding zich ook voor te doen als een nieuws gierige. De agenten brachten de ge wonde professor naar de naburige Alexander Foreestkliniek en letten verder niet meer op het groepj nieuwsgierigen dat zich verspreidde, Ook de metaalgieter ging gewoon naar huis. In de Foreestkliniek werd eer ste hulp verleend, waarna de hoog leraar door de G.G. en G.D. naar het Weesperpleinziekenhuis werd ge bracht voor verdere behandeling, Hier werden de wonden aan zijn ge laat verzorgd en ontdekte men een glassplinter in een der ogen. Ijlings werd de hoogleraar daarna naar de ogenkliniek van het Wilhelminagast huis gebracht, waar de splinter werd verwijderd. Het is zonder twijfel een gelukkige bijkomstigheid geweest, dat de twee agenten toevallig over het Frederiks plein kwamen op een moment, dat de aanslag juist gebeurd was. Er was een slagader aan de kaak geraakt en indien de hoogleraar niet zo spoedig was geholpen, zouden de gevolgen zeer ernstig zijn geweest. De metaalgieter werd in de mid daguren van woensdag gegrepen. Aanvankelijk ontkende hij, maar la ter viel hij door de mand. mogelijk voor raketten, die een kunstmaan met zich meevoeren. De generaal meent, dat er een goede kans bestaat, dat na verloop van tijd de vaart via de ruimte in grote mate in plaats zal komen van de luchtvaart. Het is mogelijk, zegt hij, dat de mens in onze tijd een begin zal ma ken met het bouwen van grote kunst manen in de ruimte. De V.S. maken ..uitstekende vorde ringen" bij de constructie van twee wapens tot vernietiging van lange' afstandsprojectielen. Dit is bekend gemaakt door het plaatsvervangend hoofd van de afdeling speurwerk van het Amerikaanse leger, generaal-ma- joor Wood. Tot dusver is slechts bekend, dat er aan één" wapen van deze soort, de „Zeus" werd gewerkt. De „New York World Telegram meldde dat een Jupiter-C-raket van het leger met goed gevolg een afstand van 4.830 km heeft afgelegd en in het doelgebied is terechtgekomen. Als gevolg van deze geslaagde proef heeft een woordvoerder van het leger voor een congrescommissie kunnen verklaren, dat wellicht voor het ko mende voorjaar en nog vóór het Van guard-project van de marine klaar is, met de Jupiter-C een kunstmaan in haar baan kan worden gebracht. De Jupiter-C weegt honderd ton. Op meer dan ergerlijke wijze is in Amsterdam een circa 25-jarige, onbekende man opgetreden tegen de 14-jarige scholier H. A. B., toen deze hem een sneeuwbal nawierp. Hij keerde woedend terug en vroeg wie van de jongens de bal had gegooid. Toen de scholier zei: ,,Ik", stak de man hem a bout portant met een mes in zijn buik. Na zijn daad ver dween hij ijlings. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen en gisteren morgen was zijn toestand gunstig. (Advertentie) mum* (Advertentie) De Egyptische regering heeft be sloten de zes bemanningsleden van het Israëlische vissersvaartuig „Do ron", dat op 26 september voor de kust van Sinaï was aangehouden en opgebracht, vrij te laten. De secre taris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, is van dit besluit op de hoogte gebracht. Hij heeft onmid dellijk de Israëlische autoriteiten ge waarschuwd. In Jeruzalem is men uiteraard in genomen met de vrijlating van de Israëlische vissers. Men betreurt het evenwel dat het schip zelf nog niet is vrijgegeven. Het is een zeer mo dern vaartuig, door West-Duitsland als herstellingsbetaling geleverd. Woensdagavond is te Boxtel, op een onbewaakte overweg van de spoorlijn Boxtel-Tilburg, een ongeluk met do delijke afloop gebeurd. De 18-jarige Theodora van Kollenburg heeft, toen zij tijdens de sneeuwstorm met de fiets de overweg overstak, de perso nentrein naar Tilburg- niet opgemerkt zodat zij werd gegrepen en meege sleurd. Zij is ter plaatse overleden. COMPONIST Op negenjarige leeftijd com poneerde de heer Samuel Bar ber een opera, die prompt werd uitgevoerd. Thans heeft hij zijn tweede werk te New York in première zien gaan. Barber is nu 47 jaar. „Ik heb voor de tweede opera even de tijd genomen", verklaarde hij aan muziekcritici, die dachten, dat hij al lang van de aardbo dem verdwenen was. Maatregel De directeur-generaal van de pos terijen in de Verenigde Staten heeft bepaald, dat voortaan automatisch alle postbestellingen zullen worden stop gezet bij adressen, waar bestel lers door honden worden gebeten. Het werd een beetje te erg met het gebijt. De eigenaren van de dieren zullen schriftelijk van het gebeur de en van de consequenties op de hoogte worden gebracht. Men dok tert alleen aan de moeilijkheid, wie dit schrijven dan moet bezorgen. Buit De graaf van Rutland wilde op jacht in de buurt van Melton, maar zijn plannen gingen niet door. Toen hij per auto bij het jachtterrein aan kwam, was de mist zo dicht -gewor den, dat hij geen hand voor zijn ogen kon zien, laat staan een hard lo pende haas. De volgende dag bleek niettemin, dat de graaf toch iets had geraakt. Zijn buit bestond uit een vos, die men dood langs de kant van de weg aantrof. Het dier was door de auto van de graaf overreden. Kamer Mevrouw Lyttelton uit Barnet heeft de autoriteiten toestemming gevraagd voor de bouw van een huis, waarin minstens één ge- luiddichte kamer wordt ingericht. De zaak is, dat haar man beroeps trompettist is en elke dag een paar uurtjes uit volle borst moet repe teren. Nu is haar zoontje ook be gonnen. Hij wil drummer worden en om dit aan te moedigen heeft zijn vader hem alvast een paar trommels gegeven. Maar mevrouw houdt het langzamerhand niet meer uit, te meer niet daar ze nog drie opgroeiende zoontjes heeft. Oudje In het orgaan van de jeugd beweging in communistisch China staat een foto van Lioe Tsjen, een boer die ondanks zijn 138 jaar nog lichte werk zaamheden verricht. Druk Te Wenen is een kind gedoopt, dat 180 peters en meters heeft. Toen de vader van Monika Maria Schwares drie maanden voor haar geboorte overleed, spraken 180 vrienden van de familie af, dat zij allen als peter en meter zouden optreden. Gift De Sowjetrussische partijleider Kroestjef heeft gehoor gegeven aan het verzoek van een Noor om medi cijnen te zenden voor zijn dochter, die al vier jaar lijdt aan spierver moeidheid. De medicijn, die werd bezorgd door bemiddeling van de Sowjet-ambassade te Oslo, ging ver gezeld van een gebruiksaanwijzing in het Russisch en het Noors. De va der van het meisje zal de medicijn in het staatsziekenhuis te Oslo la ten analyseren, want hij hoeft niet iedereen te vertrouwéh. Let maar niet op hèm; hy is stuntvlieger? ZATERDAG, 25 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram, 9,00 V.d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijd. uitge schakeld, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Annemarieke, hoorsp. met muz. 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 Amus.muz. 11,35 Pianorec. 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Harmonie- ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Lichte muz. 15,00 Boekenwijsheid 15,20 Gram, 15,35SVeekuitz. 16,00 Radio- iilharm.ork. -16,50'. In Aikmaar staat een achqol.,.., lezing 17,05 Dansmuz. 17,30 Act." 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. .18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen óangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Ar tistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passe partout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen, caus. 20.13 Gevar.progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Opsporing verzocht! 22,28 Labyrint in Lan-Tang, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Dansmuz. JUIST NU - in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant hoog voorkomen JUIST NU - ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit een aantal 1957 mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging. Bij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol KOM NU PRATEN MET DE - HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Prom. ork. en sol. (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws 13,20 Gram. 13,30 Amus.muz. 13,55 Raily 'v. Monte Carlo 14,00 V.d. jeugd 14.20 Eng. les. 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 15,00 Overijssels-appèl v.d. KVP 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17,20 Sportpraatje 17,30 De springplank 17,45 Jazzmuz. 18,00 Journ. weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Strijkkw. 18,45 Vragen be- antw. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Kamerork. en sol. 20,10 Lichtbaken caus, 20,25 Act. 20,45 SUS-uitz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansl.: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Es peranto 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,15 Lich te muz. 15,45 Gram. 16,15 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Lit. zangen 17,30 Nieuwe gram. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19.C0 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Gram. 2il,15 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,15- 24,00 Klankb. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 12,54 Idem 13,00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Bel Canto 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG, 25 JANUARI VARA: 17,00 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Vra- genspel 20,45 Gevar.progr. (tot plm. 22,00) FRANS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19.30 Luchitvaartkron. 20,00 Nws. 20,25 Toneel stuk. Daarna: Filmprogr. en wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,10 Document. 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld. 20,10 Folkloristisch pro gr. 21,00 Filmrep. 22,10 Feuill. 22,35 Nws. en journ. Zeker 60 mensen zijn in Niagara Falls (New York) gewond door het ontploffen van drie spoorwagons met chemicaliën. Over een groot gebied werden de ruiten van huizen ver nield. De politie heeft onmiddellijk dit gebied laten ontruimen met het oog op eventuele giftige dampen. Maddalena Natoli dacht een ogen- °uk. dat alles nu voorbij zou zijn en aaarom (eunde ze met een glimlach j aa verlichting over de railing van doorkliefd0' 'angzaam water hl w,°lkeloze hemel spiegelde 'n onafzienbare vlakke wa der als glas°leekfe plaatsen z0 hel" sclle®n het leven te kunnen tnen ndf !ni 1?cht Maddalena en toen nog plotseling, zag ze het eiland- TWrofrv Jt-de zee rijzen. JcfflH" hoorde ze stemmen. ,,Kijk. nep iemand en wees ge spannen naar de blauwe horizon. „Vulcano! Vulcano!'' is- ten h?odiot waaraan nie mand zich onttrekken kan. dat je vastgrijpt in de seconde, dat een woord wordt uitgesproken. Maddalena richtte zich op. Wat was er in al die jaren eigenlijk veranderd? De zee en de lucht en de mensen waren dezelfde gebleven. Zoals achttien jaar geleden stampten de motoren van de mailboot het wa ter onder zich weg en als toen spatte nu de boeg van het schip de kristal len druppels meters hoog op. Toen en nu lag er een toekomst op het eind van haar reis. Toen het le ven met Donato - nu het leven alleen. Ik heb andere ogen. andere handen andere adem, dacht Maddalena. Daar ligt Vulcano waar ik geboren ben, heb leren lopen. Donato heb ontmoet. Waarom wil ik mijn handen niet strekken en de toekomst grijpen? Ik ben toch nog jong - ik kan toch opnieuw beginnen? Achter haar drongen de mensen op. Een stem die zich losmaakte uit een druk geroezemoes. Dc woorden die haar bereikten en treiterend in haar oren speelden. Ja, ze bestaan uit lava en as deze eilanden. Vulcano is één van de kleinste en weet u, de mensen leven er zo primitief... er is geen water, geen telefoon..." Vul - ca - no. De lettergrepen hechtten zich op haar lippen, maar ze kon ze niet uitspreken. Een ogenblik tolden ze bezeten door haar hoofd. Lava en as. Vulcano. „...Het is een wonderlijk volkje!" vervolgde de stem achter haar. ,.Wan neer ze wegtrekken gaan ze naar het eind van de wereld. Je vindt ze overal. Maar hun zonen komen hier terug om te trouwen..." Bestaat er een terug? Een terug na achttien jaar Napels? „Met wie trouw jij?" Een verheugende stem: „Met Car- mela Lentini!" „Hoe is ze?" „Op de foto is ze mooi!" Een gelach, dat vrolijk achter haar opsprong: „Het is gevaarlijk om met een foto te trouwen!" Steeds dichte? kwam het eiland nu. De contouren werden lijnen en de lijnen langzaam dingen. Vormen en kleuren, die na iedere minuut meer bekend werden en vergleden in Mad dalena's herinnering. Er werd nu met koffers gesleept en afscheid genomen. De heldere stemmen klankten over het water. Dan ineens de donkere roep van de stoomfluit. De zwarte rook kringelde dreigend op naar de azuren hemel. En langs de kade werd het druk ker. Voorbij de witgekalkte huizen liepen de vrouwen met hun zwarte rokken en hoofddoeken en haastten zich om op tijd te zijn. Er werd gelachen en geschertst. De halzen rekten zich cn de handen wuifden naar het volle dek. Kleine bootjes schoten over het gladde water en de inzittenden wissel den luide gesprekken met de passa giers. Dan draaide de boot zijn voor steven naar de kade. Plechtig plonsde het anker in de diepte en statig schoof het schip naar de wal, waar de vissers gezamen lijk de kabels aan de meerpalen vastsjorden. Een arbeider uit de puimsteengroe ve wuifde naar Maria: „Sta je al weer te wachten? Op wie eigenlijk?" „Dat weet je wel!" lachte ze. „Op mijn verloofde natuurlijk!" Zijn hand wreef over zijn achter hoofd en in zijn verweerd gezicht kwam een plagerige lach: „Die komt immers toch niet!" „Wacht maar af!" riep ze. „Je zult het zien!" Hij was opeens verdwenen tussen de mensen, die nu aan alle kanten opdrongen. Met veel lawaai gleed de loopplank naar beneden en iedereen deed moeite om het eerst zijn vrien den of verwanten te kunnen begroe ten. Maria ging wat achteraf staan. De boot lag tegen de kade gedrongen zoals het mos tegen de rotsen in de zee was gegroeid. Ze deed nog een paar passen ach teruit en keek naar de gezichten bo ven de railing, maar geen enkel keek naar haar. En toch wist ze, dat hij nu komen zou. Er steeg een gejuich op. De eerste passagiers kwamen triomfantelijk van de loopplank. Men zoende en .sloeg elkaar luidruchtig op de schou ders. „Welkom! Welkom! Eindelijk!" „Daar is het bruidspaar! Leve de bruid en bruidegom! Hoera!!" „Ik zoek Carmela Lentini! Waar kan ik haar vinden?" Nog meer week Maria. Ze had het gevoel, dat hij pas later van de boot zou komen en haar dan direct zou zoenen op de meerpaal bij de boeg van het schip, waar ze ai zo vaak gezeten had. Langs het gedrang schoof de kapi tein van het schip. Hij knikte vluch tig naar de velen die hem luidruchtig groetten en aandachtig staarde hij naar de samengestroomde mensen menigte. Hij fronste zijn wenkbrau wen toen hij langzaam de brede, da lende plank afliep. „Er zijn heel wat passagiers!" riep iemand. Hij gaf geen antwoord. Hij bleef staan en haalde een gele enveloppe uit de zak van zijn uniformjas. „Een brief van de politie", zei hij tenslotte. „Wie kan ik hem toever trouwen?" Rond hem zwegen de stemmen. Er was nog slechts het geschuifel van de voeten van de passagiers, die het schip verlieten. „Een brief van de politie!" schreeuwde een koopman. „Waar is de priester?" „Waar is de oudste van het dorp?" schreeuwde Carapo. „Vlug, bericht van de politie!" Uit het gedrang kwam een vrouw naar voren. Ze protesteerde luid toen men haar door de dichte mensen massa naar voren duwde. „Nee! Nee!!" gilde ze hijgend en terwijl ze met haar éne hand iemand wegduwde, probeerde ze met haar andere hand haar zwarte hoofddoek recht te trekken. „Een brief van de politie!" „Ga weg! Ik kan immers niet le zen! De kapitein haalde ongeduldig zijn schouders op en scheurde met één gebaar de enveloppe open: „Schei uit Ik zal hem wel voorlezen." Ze drongen op tot vlak voor zijn voeten. Geërgerd keek hij over de hoofden, waarin de ogen gespannen de woorden van zijn lippen lazen. Hij begon: De Zedenpolitie van Napels beveelt Maddalena Natoli, ge boren te Vulcano in 1914, naar haar gemeente terug te keren..." Hij wachtte even. Tijdens het le zen waren ze nog dichter bij hem gekomen. Je kon een speld horen vallen. En deze niet zonder toestem ming van de politie te verlaten." Het was er uit. Met trage bewe gingen vouwde hij het papier dicht en schoof het in de enveloppe, die hij iemand overreikte. „Alsjeblieft", zei hij kort. Hij draai de zich om en worstelde tegen de stroom in naar de boot. Hij hoorde nauwelijks nog hun luidruchtige ver bazing en commentaar. De man die de brief in ontvangst had genomen, was nu omringd door een grote mensengroep, die om strijd de brief met eigen ogen wilden zien. Over zijn schouders probeerden ze de getypte tekentjes te ontcijferen, maar er was niemand in de buurt die kon lezen. „De zedenpolitie", zei Gianni lang zaam. „Het is een schandaal!" riep Ali. .We moesten haar niet binnen laten!' „Ik heb het altijd wel gedacht!" gilde een vissersvrouw verontwaar digd. maar op hetzelfde ogenblik zweeg ze verschrikt, want tussen de laatste reizigers die de boot verlie ten, stond Maddalena Natoli. Voor ze de loopplank overging, aar zelde ze even. Haar ogen gleden on verschillig over de mensen - zochten verder dan. Doch waarnaar? Ze droeg een bruine, versleten kof fer, Maddalena en voetje voor voetje voltooide ze het laatste stukje van haar reis naar Vulcano. .(wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5