België houdt verbinding Schelde en vast aan tussen Rijn Studie over brief Sjafruddin van Brand in Londens koelhuis Venezuela heeft nieuwe regering Vele schat raadsels rond Roosteren in gevonden ALGEMENE ZEEUWSE Djakarta zegt officieel: DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen over Gentse problemen hervat Nederlandse Bank verlaagt disconto Japan en Indonesië onderhandelen weer over schepen Blind jurylid voor duiven GÉLUKKIG Plaatselijk sneeuwbuien Toestand zeer ernstig zegt Adenaner Samenwerking Djakarta en Bonn Wie is eigenaar Weer overleg der drie vakcentrales ALLE SCHADEVERZEKERINGEN NIEUWE AUTO-POLIS 98e JAARGANG No. 22664 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 24 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplag» per mm. (Ingezonden Mededelingen Z®*®* per mm)Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuw»* editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) (Telefonisch uit Brussel) Wat de Schelde-Rijnverbinding betreft, houdt Bel gië vast aan het advies, dat in het rapport Cauwe- Iaert—Steenberghe naar voren is gebracht. De voorzie ne omstandigheden zijn echter veranderd. België laat de Schelde-Rijnverbinding niet vallen, maar zal wel rekening moeten houden met het Nederlandse stand punt. De juridische discussies betreffende de bevaar baarheid van de Westersclielde naderen geleidelijk een oplossing. Deskundigen onderoeken de gevolgen op langere termijn van het afsluiten van de zeemonden van de Schelde. Aldus de kern van het antwoord, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Larock, gisteren in de Kamer te Brussel gaf. Verscheidene Kamerleden, on der wie de heer Van Cauwe- laert, hadden zoals wij heb ben gemeld betoogd, dat de besprekingen met Nederland over de gevolgen van het Delta plan voor Antwerpen en Gent bespoedigd moesten worden. België moet zijn rechten verzeke- ren, aldus minister Larock, zonder ook maar enigszins het recht van zijn Nederlandse vrienden om zich te wa penen tegen eeii herhaling van de overstromingen van 1953 in het ge ding ie brengen. EEN GROEPJE Israëlische vissers heeft het vege lijf moeten redden door een duik in het Meer van Gali- lea, toen van Syrisch gebied het vuur op hun schepen werd geopend. Er zijn geen slachtoffers. DE WESTDUITSE goud- en deviezen reserves zijn in de week tot 15 ja nuari met ongeveer 178 miljoen mark gedaald tot circa 23.670 miljoen. DE SAARLANDSEJ. politie heeft te Bexbach bij Neunkirch in Saarland een wapenopslagplaats van de Alge rijnse nationale beweging ontdekt. TE AMSTERDAM is een 53-jarige heer tegen een muur van een school gebouw gelopen. Hij kwam te vallen werd bewusteloos met een hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht en overleed aldaar. IN BERLIJN hebben de drie Weste lijke bondgenoten bij de Sovjetauto- riteiten geprotesteerd tegen een de monstratie van gewapende burger- groepen in Oost-Berlijn, die, naar hun mening, bedoeld was om de vreedza me bevolking van Berlijn vrees in te boezemen. België wil weten wat over 15 of 25 jaar de gevolgen van de afsluiting der zeearmen zi' n zijn voor de diepte der vaarg^ jlen en de stro ming. Enkele gedeeltelijke aanwijzin gen zijn reed verkregen. Zij zijn ta melijk geruststellend, aldus de heer Larock. België ziet zeer beslist niet af van een Antwerpen-Rijnverbindfng. Toen het advies Cauwelaert-Steenberghe werd uitgebracht, was het Deltaplan nog slechts een ruwe schets. De voorwaarden van het advies kunnen voor wijziging vatbaar blijken. In 't vervolg van zijn rede. deel de minister Larock nog mede, dat wat Gent betreft de besprekingen zijn hervat, waarbij het advies van de commissie Cauwelaert- Steenberghe als uitgangspunt dient. De Gentse wensen zijn: een nieuwe zeesluis te Terneuzen en verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. In Ternneuzen zou de voorhaven vergroot moe ten worden en er zou een sluis voor de binnenvaart moeten ko men. De kosten werden in 1953 geraamd op 3200 miljoen frank. Nederland zou voor 270 miljoen frank in de kosten bijdragen. Antwerpen Wat Antwerpen betreft had de mi nister van de plaatselijke autoritei ten de verzekering gekregen, dat er over tal van kwesties onzekerheid bestaat. Zo zijn er de vragen, hoe ver de juridische kwesties staan die verband houden met de vaart op de Westerschelde, welke gevolgen kun nen worden verwacht van de uitvoe ring van het Deltaplann voor de Schelde en hoe het staat met de kwestie van het Moerdijkkanaal, dat in het rapport van Cauwelaert-Steen berghe was voorzien. Het juridische werk is goed opgeschoten, deelde La rock aan de Kamer mede. Een com missie, waarin België door prof. Vis- scher is vertegenwoordigd, zal ad vies aan de Belgische en de Neder landse regering moeten uitbrengen. De commissie heeft haar werk nog niet voltooid. De Nederlandse Bank heeft met ingang van 24 januari haar wisseldisconto verlaagd van 5 procent op 4^ procent. De Nederlandse Bank acht op het ogenblik geen redenen meer aanwezig tot handhaving van het relatief hoge discontotarief dat met ingang van 16 augustus 1957, in verband met de toen op de valutamarkt heersende onrust, werd vastgesteld. Zij heeft mitsdien haar tarieven over de gehele linie met een half procent verlaagd. Hoewel financiële kringen in Am sterdam op een verlaging van het of ficiële disconto hadden gehoopt, kwam de maatregel van de Nederlandse Bank in de namiddag van gisteren toch nog als een verrassing. Binnenkort zullen tussen Ja pan en Indonesië nieuwe onder handelingen worden geopend I over de huur van Japanse sche pen door Indonesië. Deze onder handelingen zullen geschieden op een andere grondslag dan die, welke tot nu toe werden ge voerd. In verband hiermede is de over eenkomst, die over het huren van schepen onlangs werd gesloten, gean- nuleerd. De voorzitter van de Japan se redersvereniging is van mening, dat de nieuwe basis voor de onder handelingen past in het kader van de overeenkomst over de herstelbe talingen en de diensten aan Indonesië waartoe Japan zich jegens Indonesië bij deze overeenkomst heeft bereid verklaard. 55 De oproep tot alle patriotten om te „voorkomen dat Indone sië een Russische satelliet zal worden", welke van de gouver neur van de Bank Indonesia, Sjafruddin Prawiranegara is uitgegaan en die wij gisteren pu bliceerden, za! door de regering worden bestudeerd en naar waarde worden geschat. Dit ver klaarde de minister van voor lichting, Sudibjo, na afloop van INTENTIE van de vijftigste bid week voor vandaag: Bekering van de joden. DE RUSSISCHE regering heeft een duikboot ter beschikking gesteld van Russische geleerden voo'r diepzee-on derzoek. DE AGA KHAN, de 21-jarige prins Karim, is gisteren te Karatsji ge ïnstalleerd als „Imam" geestelijk leider van de 20 miljoen ismaïlie- ten. die er op de wereld zijn. (Advertentie) ik heb vri*.tOyk, dekens! een kabinetsvergadering, welke zeven uur heeft geduurd. Deze „open brief" van Sjafruddin aan president Soekarno, welke eerst in dagbladen in Palembang was ge publiceerd, verscheen gisteren op de voorpagina's van bijna alle dagbladen in Djakarta. Minahassa De regentschapsraad van de Mina hassa, in noord-Celebes, heeft beslo ten uit de Japanse herstelbetalingen aan Indonesië een bedrag van 160 miljoen dollar van de regering op te eisen, ter compensatie van de door dit regentschap gedurende de Japan se bezetting geleden schade. Nationaal front 5Xeersverwachtin£ van het K.N. t M.I. tot vanavond, opgemaakt I gisteravond 23.15 uur: i era'iilerlijke bewolking met Plaatselijke sneeuwbuien. Over- i r?Jfnd wind uit zuidelijke i u„' p'.6- Middagtemperaturen om t ,,et v"espunt. Verwachtin. ïall van het Belgisch Zwaar bew'dkt ^dwestemvind. opklaringen met ET1® Vandaaï,.2f|d£"T2buüu"; °P 8.31 uur. J maan onder 22.34 uur. Mül gen. zon op 8.31 n t op 10.17 uur. 4 4 t 4 4 i i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 maan J 4 Bij een grote brand in een Lon dens koelhuis, behorend bij de Snith- field-vleesmarkt. zijn gisterenochtend twee brandweerlieden om het leven gekomen en een twaalftal door de grote hitte en rookontwikkeling be dwelmd geraakt. De brandweer tastte het vuur met ruim honderd man en twintig motor spuiten aan. Vier ambulancewagens waren ter plaatse. Men schat, dat er voor een tweeëneenhalf miljoen gul den schade is aangericht. De brand is ontstaan in de kelders, waar in nauwe gangen talloze kalkoe nen en ander gevogelte bewaard werden. Op de foto ziet men het naar huiten brengen van geslacht vee uit het rokende koelhuis. De twee oppositiepartijen in de Westduitse Bondsdag hebben gisteren aangedrongen op het openen van on derhandelingen met het Oostelijke blok over het Poolse plan voor de in stelling van een atoomwapenvrije zone in midden-Europa. De minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano had echter bij de opening van het debat het plan van zijn Poolse collega Rapacki beslist verworpen. Bondskanselier Adenauer die de sprekers van de oppositie beant woordde. noemde het een grote fout te doen alsof het lot van de wereld van Duitsland afhangt. ,,Het grote conflict gaat tussen de V.S. en de Sovjetunie. In Europa zijn er geen grote mogendheden meer". De bondskanselier voegde hieraan toe, dat de toestand sinds 1945 nooit zo ernstig is geweest als thans. De chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasution, heeft alle re gionale militaire commandanten op gedragen in hun gebied een natio naal front voor de bevrijding van West-Irian" te vormen. De legerwoordvoerder in Djakarta, die dit mededeelde, zeide dat deze fronten het initiatief zullen moeten nemen voor het voeren van massa acties door de functionale groepen en dat zij zullen zijn gericht op co ördinatie van de in de gemeenschap levende wens tot bevrijding van West- Irian (westelijk Nieuw-Guinea). Kortgeleden heeft Nasution een ver bod ingesteld op het oprichten van West-Irian-organisaties door de be volking buiten de nationale fron ten". Naar in Djakarta werd verno- nomen, heeft het kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de ont- werp-overeenkomst tussen Indo nesië en West-Duitsland tot sa menwerking op economisch en technisch gebied (Van een speciale verslaggever) In het kasteel van Roosteren in Limburg is, zoals wij gisteren nog konden melden, een oude brandkast gevonden met een enorm bedrag aan effecten, welke thans veilig opgeborgen zijn in de kluis van de Rotter damse Bank te Roermond, nadat men ze eerst had opgeborgen in een kantoor van deze bank te Maasbracht. Ze zal verzegeld en wel blijven rus ten. totdat over het eigendom klaar heid is verkregen Zowel de eigenaren van het kasteel, de heren Houben en Janssen uit Maasbracht, alsook de heer Jean Barbou van Roosteren uit Doorn, afstammeling van de vroegere bewoners van het kasteel, hebben zich akkoord verklaard met deze gang van zaken. Notaris W. Damen te Roermond is als neutraal persoon de slêutel in bewaring gegeven. Het blijkt intussen nog de vraag te zijn of er sprake is van een miljoenenschat, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Om na te gaan >f de effecten, ten totale van drie ïonderd, inderdaad een waarde vertegenwoordigen dat het miljoen te boven gaat, moet worden na gegaan, of deze stukken al dan niet waardeloos zijn geworden, aangezien zij nog uit het einde van de vorige eeuw dateren. Bovendien zijn er in de tijd, waarin tij in de oude brandkast in kasteel K oosteren hebben gerust, door de maatschappijen, waarop deze aandelen betrekking hebben, allerlei maatrege len genomen, waardoor deze oude stukken niet meer als aandelen kun nen gelden. Een andere vraag is dan natuurlijk de eigendom. Men kan wel aannemen, dat het hier niet een gevonden schat betreft in de letterlijke zin van het woord, daar misschien de wettelijke eigenaar niet meer te achterhalen is. Voor dergelijke vondsten zijn in de wet bepaalde regels gesteld, waarbij de eigenaar van de grond, de vinder en de staat betrokken zijn. Ten aan zien van gevonden zilver, dat voor het grootste gedeelte uit tafelzilver bestaat en waarvan de gezamenlijke waarde geen overdreven bedrag ver tegenwoordigt, zal het wellicht moei lijk zijn tot vaststelling van de eige naar te komen. Vermoedelijk is het afkomstig van de familie Barbou. On der deze stukken bevindt zich een zilveren beker, diblijkens de inscrip tie Jean Barbou van Roosteren in 1901 heeft gewonnen op een hondenten toonstelling in Luik. Voor wat de effecten betreft, die alle aan toonder zijn, zal moeten worden nagegaan of het nog mogelijk is de bank te vinden die deze effecten destijds verhandeld heeft en aan wie. Deze en andere vraagstukken zullen voorlopig nog wel enige naspeuringen vereisen. Het' is een aangelegenheid, waarbij de justitie door de huidige eigenaren van het kasteel voorzichtigheidshalve werd betrokken. Naar de herkomst van de inhoud van de brandkast kan men voorlopig slechts gissen. Het oude meubel stond in een vertrek, dat achter de rechter- I toren van het kasteel ligt en daar een klein raampje vertoont. Van binnen uit is het bereikbaar door een gan getje. dat nauwelijks breed genoeg is voor één persoon. Dit gangetje moet mooi gecamoufleerd zijn geweest door een houten betimmering. Maar de hul digt eigenaren hebben deze afzetting niel neer gekend Ze waren sedert de tien jaren, dat zij het kasteel in bezit hadden, bekend met de aanwe zigheid van de brandkast, maar heb ben tot nu toe de moeite niet genomen de inhoud ervan te onderzoeken. Eerst woensdag jl. had men, wegens ver bouwing tot pension voor Nederlan ders uit Indonesië, besloten {ie brand kast open te branden en nader te gaan onderzoeken. Bewogen geschiedenis In 1934 werd het kasteel door de laatste bewoonster, de weduwe Bar bou verlaten en sedertdien heeft het kasteel een vrij bonte geschiedenis beleefd. In 1938 werden er Nederland se politietroepen in gelegerd. Tijdens de oorlog werd het bewoond door Duitse soldaten en Duitse arbeids dienst. Daarna door Amerikaanse en Engelse osldaten, waarna het werd in gericht als kamp voor politieke delin quenten. De vreemde troepen die er ge huisd hebben, van wie men toch kon veronderstellen, dat zij goede neuzen hadden voor allerlei kost baarheden, hebben de brandkast ongemoeid gelaten. Ze moeten er de bestemming van gekend heb ben, aangezien er in de brandkast Amerikaanse munitie is aange troffen. De Duitsers hebben hier wel een .cast van kostbaar houtsnijwerk en zil verbeslag ingelegd tot brandhout ge hakt en de Amerikanen en Engelsen hebben niets nagelaten om de parket vloeren en een kostbare lambrizering met revolverkogels en bajonetsteken onherstelbaar te vernielen. Maar de oude roestige brandkast bleek daarbij hun belangstelling niet te kunnen wekken. De heer Jedmund Jackson uit Rustington in het Engelse graafschap Sussex is al tien jaar blind, maar dat verhindert hem, als liefhebber van de dui vensport, niet, op te treden als lid van de jury op een post- duivententoonstelling in de „Old Horticultural Hall" te Westmin ster, Londen. Zijn bijzonder ge voelige handen vertellen hem alles wat hij over de duiven weten moet. De foto toont de heer Jackson tijdens de keuring. Zijn mooie Welsh Collie is ken nelijk aan vogels gewend. De opstand in Venezuela is met succes bekroond. Een jui chende menigte heeft gisteren in Caracas uiting gegeven aan zijn vreugde over het succes dat de bliksemsnelle staatsgreep heeft gehad. Door deze staatsgreep is een einde gekomen aan het op dictatoriale leest geschoeide bewind van president Perez Jimenez, die inmiddels naar de Dominicaanse republiek is ge vlucht. Bij de opstand in Caracas, die dinsdag werd ingeluid met een alge mene staking, zijn honderden mensen om het leven gekomen of gewond. Bij de staatsgreep waren alle drie onderdelen van de strijdkrachten be trokken. Peron vlucht Ex-president Peron van Argen tinië, die, zoals bekend, in 1955 (Eigen nieuwsdienst) Een maand geleden bericht ten wij reeds, dat spoedig een herstel te verwachten was van samenwerking der drie vakcen trales NVV, KAB en CNV in de Stichting van de Arbeid. Zoals bekend, had het NVV de samenwerking in dit verband met KAB en CNV verbroken. Naar wij vernemen heeft de hoofdbesturenvergadering van het NVV thans in een speciale vergadering het dagelijks be stuur van deze vakcentrale ge machtigd op grond van een conceptvoorstel tot samenwer king van de drie Nederlandse vakcentrales met de KAB en het CNV maandag a.s. te onder handelen. Op die dag wordt ook overleg gepleegd over de werk gelegenheid tussen de drie vak centrales. asiel heeft gekregen in Venezuela en te Caracas verbleef, zou op het ogenblik pogingen doen om per auto naar Columbia uit te wijken. De militaire junta, die het bewind heeft overgenomen, bestaat uit vijf personen: schout-bij-nacht Wolfgang Lar.razabel, de leger-kolonels Roberto Casanova, Pedro Quevedo en Carlo Araque en de kolonel van de lucht macht Abdel Villate. Larrazabel staat aan het hoofd van de junta. De Vene zolaanse radiostations zonden giste renmorgen boodschappen uit. waarin steun werd toegezegd aan de mili taire junta en waarin werd aange drongen op onmiddellijke vrijlating van de politieke gevangenen, wier aantal geschot wordt op 4000. De 43-jarige Perez Jimenez, die in 1952 president van Venezuela werd, werd de vorige maand na een volks stemming. waarbij de oppositie geen kandidaten mocht stellen, voor vijt jaar in zijn ambt bevestigd. Op 1 ja nuari slaagde Perez Jimenez erin een opstand van militairen de kop in te drukken, nadat de plannen van deze verzetsgroep voortijdig waren uitgelekt. (Advertentie) OOSTDUITSE autoriteiten hebben, als nieuwe actie tegen de Duits Evan gelisch Lutherse Kerk, een gerechte lijke vervolging ingesteld tegen de voorzitter van de synode van Ber- lijn-Brandenburg. dr. Kurt Scharf. Deze kerk zou illegaal geld hebben ingevoerd. (Advertentie) raagt inlichtingen bij onze vertegenwoordigers of ten uitore der Maatschappij, Houtkade 11, Middelburg ALGEMENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ TELEFOON 01180-3443

de Stem | 1958 | | pagina 1