Interessante zaken voor K VP-forum te Terneuzen WALCHEREN ZUID-BEVELAND Sluwe Belgische botersmokkelaar had „niets aan te geven" Omzet-ontwikkeling wordt zaak van leven of dood WOLLEN DEKEN VERKOOP Eedc vierde zijn honderdjarige Hoog bezoek in Aardenburg Berend Nijman Meubelhandelaars Middelburg bijeen Surséance van betaling Hoogwaterstanden Tijdens de opruiming 15 pet. KORTING Woninginrichting PIET VAN TILBURG MIDDELBURG Onderscheiding voor moedig gedrag VLISSINGEN Sclielde-brandweer was 95 keer actief GOES Voordracht voor onderwijzer Prijsbepaling van de gronden Maar de douane was er ook nog BURGERLIJKE STAND Diepvries-installatie bijna klaar Jaarvergadering en feestavond ,,K.A.B." ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Grote Mariahulile HULST Voorlichtingsavond vervoerdersbond AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1958 De algemene ledenvergadering der K.V.F. te Terneuren die in de ge- dacht genoeg heeft voor Zeeuwsch- meenschapsiaal der kath. jongensschool werd gehouden, heeft verschillende interessante problemen belicht. Voorzitter Weterings was bijzonder dankbaar gesteld de heer H, Colsen te mogen begroeten. Vele jaren is er in de Terneuzense gemeenteraad een splitsing in het katholieke kamp geweest. Dhr. Colsen nam in die tijd als katholiek een eigen plaats in in het gemeentebestuur. Nu is dit anders geworden en de heer Colsen heeft 't algemeen belang boven eigen belang doen gaan. Hoofddoel van deze vergadering was het aanwijzen van kandidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen in mei a.s. Over de groslijststem ming van a.s. zondag ontstond een vrij langdurige discussie, waarna de kandidaten werden bekend gemaakt: de heren W. Weterings, H. de Meijer. F. C. Mechelink A Timmerman, P. de Bruyn, E. Ghuys en A. Luyten. Als propagandaleider werd aangewe zen de heer J. ^fen Kessel. Woningen Tijdens het forum toonde men wei nig optimisme in verband met. de toewijzing van 500 woningen voor de provincie, voor 1958. Ook de heer Dikötter beaamde dat het provinciaal bestuur diep is teleurgesteld. Niets zal worden nagelaten om dit cijfer te wijzigen en de commissaris der ko ningin is reeds bij de minister geweest om hierover zijn beklag te doen. Over de verdeling der woningen heeft men reeds beraadslaagd maar men voelt niets voor „verkruime len". Alleen Terneuzen heeft 700 woningen nodig, aldus de voorzitter en dit cijfer staat los van het aantal krotwoningen dat moet worden op geruimd. Bovendien is er nog een groot percentage woningzoekenden dat niet als zodanig bekend staat. Men dient meer aandacht te heb ben voor bepaalde industriecentra en door te weinig woningen toe te wij zen wordt de trek naar buiten de pro vincie nog gestimuleerd, was het al gemeen oordeel. In antwoord op een vraag betreffende de westel. waterlei ding (afvoer van afvalwater der fa brieken) die reeds vele jaren een nachtmerrie is, vooral voor Sluigkil zei dhr. Dikötter dat de uitvoering v. het plan technisch rond is. Het gaat echter ongeveer 7H miljoen gulden kosten. Hij verwachtte dat binnen kort de vier overige kanaalgemeenten (Sas van Gent, Westdorpe, Axel en Hoek) evenals Terneuzen een prin cipebesluit zullen nemen. Wanneer onverhoopt dit werk Het dorp Eede had voor de vie ring van zjjn 100-jarige een aparte dag uitgekozen. Nadat de officiële viering op de dag zelve had plaats gevonden, was er voor de bevolking een speciale feestdag. Het was een schitterend gezicht de 100-jange. voorafgegaan door een stoet bruidjes in het wit en door al zijn kleinkinderen met bloemen de parochiekerk binnen te zien schrijden, waar in de volle kerk de plechtige H. Mis namens het feestcomité werd op gedragen. De gehele verdere dag was de krasse jubilaris bij de feestelijkhe den aanwezig. De feestmaaltijd werd gehouden in het café van M. de Baere in de wijk Biezen, terwijl de verdere feestelijkheden plaatsvon den op de boerderij waar twee ten ten waren opgeslagen, een voor de familieleden en een voor de feest vierders. De gehele buurt was ver sierd, erepoorten waren opgericht, fleurige dennen omzoomden de we gen en slingers, guirlandes en spreu ken completeerden het feestelijk aan zien. Des avond was bovendien het gehele feestterrein schitterend ver licht. Het was een komen en gaan van de bezoekers die de 100-jarige kwamen gelukwensen. Onder hen was ook het feestcomité onder leiding van voorzitter P. J. Roozen, die namens de Eedese bevolking het geschenk van het dorp kwam aanbieden. Na een toespraak werd het geschenk, een divan, aangeboden. Namens de Boerenleenbank Eede, waarvan An- dré Rodts zo lange jaren lid van de Commissie van Toezicht was geweest ontving hij een schilderij. Tevoren was men in een stoet met drie muziekgezelschappen naar het feestterrein getrokken. Afwisselend speelden de Koninklijke Aardenburg- se Fanfaren, Elk naar zijn Krachten uit Sint-Kruis en het muziekgezel schap uit Sint-Laureins in België, waarna deze muziekgezelschappen ook op het terrein voor de feest klanken zorgden. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes, waarbij de feestgangers ook gelegenheid hadden een dansje te maken. Zeeuwsch-Vlaamse gemeentefunctio narissen kwamen bijeen. Op het ge meentehuis te Aardenburg kwamen de burgemeesters en secretarissen en ontvangers van oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en de burgemeesters, se cretarissen en ontvangers van west- Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in het kader van de onderlinge bijeen komsten van de beide verenigingen dier functionarissen in beide delen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Speciaal voor de burgemeesters hield de districtscommandant der Rijkspolitie voor Zeeland W. H. van Ballegoijen-de Jong een uiteenzetting over de" nieuwe politiewet. Des na middags was er een koffiemaaltijd in de Roode Leeuw, waarna een excur sie. Er werd een bezoek gebracht aan de nieuwe r.-k. Jongensschool, de Sint-Baafskerk waar J. J. Rosseel en J. van Hinte toelichting gaven en aan een expositie van de gevonden voor werpen bij de opgravingen waarbij de heer J van Hinte een toelichting gat, en die provisorisch was inge richt op de raadzaal van het ge meentehuis. Bij het bezoek aan de r.-k. Jongensschool bleek de gemeen te-secretaris van Zuiddorpe de heer J. M. Moerdijk zich in zijn element te voelen. Goed zanger zijnde, gaf hij in kort bestek de jongens een zang les en was bereid, tot grote vreugde der jongens en onder belangstelling van zijn collega's om enkele zang solo's ten beste te geven, die zeer op prijs werden gesteld. Op het gemeen tehuis gaf de heer J. van Hinte bo vendien nog een uiteenzetting over Aardenburgs oudste geschiedenis. slechts in gedeelten zou kunnen wor den uitgevoerd, dan zal het eerst bij Sluiskil worden begonnen. Ir. Dikötter wees er verder op dat dit plan ten nauwste samenhangt met de industrialisatie-propaganda. Wan neer nieuw te vestigen fabrieken reeds van te voren geen geschikte afvoer hebben voor hun afvalwater is de propaganda voor nieuwe indu strieën nutteloos. Naar aanleiding van een opmer king dat in de beurskrant wel cijfers worden genoemd van de belangrijke havens van Nederland en niet van Terneuzen herinnerde de voorzitter aan de belangrijke conferentie die dit najaar te Bruge plaats had. Hij zag daarin een belofte voor de toekomst, al moeten nog zeer veel obstakels worden opgeruimd. Wanneer men gaat spreken over de haven van Terneu zen dan moet men niet alleen in Be- nelux-verband doch in Europees ver band denken, aldus de heer Wete rings. Sloeplan Ook het Sloeplan kwam ter sprake en het was wederom de heer Diköt ter die opmerkte dat vele Zeeuwsch- Vlamingen in verband hiermee denken dat het provinciaal bestuur geen aan- Vlaanderen. Hij sprak dit beslist te gen maar voor het Sloebekken was al direct een gegadigde nl. „De Schel, de" te Vlissingen. Baldadige jeugd Pastoor van Campen vestigde de aandacht van het forum op de jeugd van Terneuzen. Hij was dankbaar voor de waardering die men van gemeen tezijde heeft voor het katholiek jeugd werk. „Wij katholieken denken zeer ruim en wij willen graag aan tafel zitten met onze protestants-christelij ke broeders en met de P.v.d.A., aldus pastoor van Campen. Men kan daarbij rustig uitgaan van het feit dat men zijn werk op eigen principiële basis wil ten uitvoer leg gen. Een ding zou ik echter het ge meentebestuur met de meeste nadruk willen vragen: „Geef ons ruimte". Pastoor van Campen zei dat onbe woonbaar verklaarde woningen al een (nood)oplossing zouden kunnen bren gen, of barakken; maar ruimte is onontbeerlijk. (Advertentie) 100 nieuwe auto's zonder chauffeur v a. f 6 p. d. 6 ct p. km NIEUWE HAAGDIJK 28a BREDA TEL. 34142 Tijdens een bijeenkomst van Wal- cherse patroons in het meubilerings vak te Middelburg heeft de heer Kor- stanje, Rijksmlddenstandsconsulent voor Zeeland uiteengezet dat het Pro- duktiviteitscentrum voor het meubel bedrijf en de houtverwerkende indus trie is opgericht in samenwerking van de katholieke, christelijke en neutrale bond. Ook de werkgevers zijn erin vertegenwoordigd. De secretaris van het centrum, de heer Brouwer schetste in brede lij nen. de inefficiency van vele mid- denstandsbedrijven. Spreker meende dat. als men zijn bedrijfsvoering zo rationeel mogelijk wil doen zijn, men eerst een doeltreffende moderne be drijfsadministratie dient op te stel len. Indien hierbij dan nog uniformi teit wordt betracht, zal men zaken- clubs kunnen oprichten, waardoor bedrijfsgenoten. natuurlijk niet uit de zelfde plaats, hun gegevens kunnen uitwisselen, zodat bedrijfsblindheid kan worden vermeden. Verder be pleitte hij een intensieve samenwer king tussen detailhandelaar, grossier en fabrikant, hetgeen tot verbetering van het produktieschema zal leiden. De heer Korstanje. die behalve als voorzitter, tevens als tweede spreker op de agenda stond vermeld, gaf een uiteenzetting inzake het omzetver- loop van de middenstandszaken in het algemeen en die van de meu belbranche in het bijzonder. Of het nationaal inkomen nog zal toenemen is momenteel een open vraag. De bevolking neemt echter wel toe. zodat dit inkomen door steeds meer personen zal moeten worden gedeeld. Voor de winkeliers houdt dit. een zekere verschuiving in. Zo is de mogelijkheid aanwezig, dat de omzetten van zaken in le vensmiddelen zullen toenemen, om dat de vraag hiernaar nu eenmaal inelastisch is. Gezien de omstandig heid. dat het inkomen van de consu ment slechts eenmaal kan worden uitgegeven, zal op andere aanschaf fingen moeten worden bezuinigd en dan wel speciaal op de aankoop van duurzame gebruiksartikelen, zodat de meubelbranche zich in deze aange legenheid niet al te veel illusies moet scheppen. De omzetstatistieken van het Economisch Instituut voor de Middenstand spreken hierbij duide lijke taal. Inderdaad is volgens deze gege vens de omzet in de meubelbranche teruggelopen, terwijl zaken voor de eerste levensbehoeften geen terug gang te zien geven. Opmerkelijk is daarbij, dat de omzetten van zaken in snoepwaren zelfs nog een toe name vertonen. De heer Korstanje constateerde ten slotte. dat gezien de geschetste om zetontwikkeling het voor de meubel branche een kwestie wordt van to be or not to be om de bedrijfskosten te gaan beheersen en te verminderen. Hij sloot zich bij de vorige spreker aan. dat de administratie hierbij een belangrijk hulpmiddel zal kunnen zijn Na deze twee inleidingen ontstond een levendige discussie, waarbij voor al door de consulent erop werd ge wezen, dat de middenstanders hun posities niet moeten ondergraven. Dit naar aanleiding van een klacht van één der aanwezigen, dat de consu ment in de opruimingsperiode ook kortingen op de gewoon gangbare artikelen wenst. De heer Korstanje meende, dat een gezonde concurrentie noodzakelijk is maar dat uiteindelijk de gebruikers er ook niet bij gebaat zijn, dat de zakenmensen in financiële moeilijk heden geraken Door te luisteren naar de bondsfunctionarissen kunnen vele ongerechtigheden op dit gebied wor den voorkomen. Surséance van betaling is verleend aan J. van der Poel, aannemer te Ove- zande voor de tijd van anderhalf jaar, ingaande 6 november 1957. Bewind voerder ar. G. A. Renting te Goes. Morgen, donderdag 23 januari, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.02 en 17 26 uur; te Ter neuzen om 4.26 en 16 47 uur en te Vlissingen om 3.54 en 16.19 uur. (Advertentie) op alle wollen dekens Hoek UNDERAAN-BOSSTRAAT BERGEN OP ZOOM De waarn. burgemeester heeft ten stacLhuize aan de heer J. Arnoldus het diploma van het Carnegie-hel- denfonds. uitgereikt voor het op 20 februari 1957 te ongeveer 23 uur op heldhaftige wijze redden van een on geveer 17-jarig meisje, dat bij de Houtkaai te water was geraakt. Uit het jaarverslag der bedrijfs brandweer van ..De Schelde" over 1957 blijkt, dat het korps gedurende het afgelopen jaar 95 maal moest op treden. In 58 gevallen ging het om brand, ontstaan door vonken van las-appara- ten of snijbranders. Op 31 december jl. bestond het per soneel van de brandweer uit 21 man. Zeven man slaagden op 11 september 1957 voor het rijksdiploma brand wacht tweede klas. Op 30 januari 1957 werd de nieuwe motorspuit afgeleverd, die een capa citeit heeft van 1000 liter per minuut. In 1957 werd de brandweer 30 maal gealarmeerd, waarvan 22 maal in de werktijd en 8 maal na de werk tijd. De drukste maanden waren juni en juli, waarin elk zesmaal werd uit gerukt. Op het terrein, in de werkplaatsen, kantoren en schepen bevinden zich voor onmiddellijk gebruik totaal 540 brandblusapparaten. Op de brand- blusleiding zijn 48 brandkranen en 65 ondergrondse hydranten aangesloten. Voorts zijn voor onmiddellijk ge bruik opgehangen in totaal 1800 me ter brandslang en 32 straalpijpen. B.B. heeft 815 noodwachters Aan het einde van 1957 bedroeg 't aantal ingeschreven noodwachters voor de bescherming bevolking al hier 815, zo blijkt uit het antwoord van b. en w. op bij de begrotings voorbehandeling gestelde vragen. Op 1 januari 1957 was dat aantal 850, maar een aantal werd afgevoerd, om dat de interesse bij deze groep bij zonder klein bleek te zijn. De betrek kelijk geringe wervingsresultaten zijn te wijten aan het feit. dat gedurende een groot deel van het jaar niet be schikt kon worden over de wervende krachten Nu deze weer beschikbaar zijn, worden vrijwel dagelijks nieuwe vrijwilligers ingeschreven. Uitbreidingsplan „Paauwenburg" Het plan in onderdelen van het uitbreidingsplan ..Paauwenburg" ver keert in vergevorderd stadium, aldus een mededeling van het Vlissingse gemeentebestuur- Het zal binnenkort aan de f_emeenteraad ter beoorde ling worden voorgelegd om vervol gens aan de gemeenteraad van Koudekerke ter vaststelling te wor den aangeboden. Ook zijn reeds voor bereidingen getroffen tot aankoop van gronden in dit plan. De onder handelingen zijn thans in een zodanig stadium gekomen, dat op korte ter mijn tot aankoop op redelijke basis kan worden overgegaan, indien hier voor vaste financieringsmiddelen aan wezig zijn. In verband daarmede heeft het college de minister ver zocht in een vaste financiering te voorzien uit de nationale woning bouwlening 1957. Subsidie Jeugdraad Bij de voorbehandeling van de ge meentebegroting 1958 oordeelde een der raadsleden de subsidieraming voor de Vlissingse Jeugdraad te laag. Met betrekking tot de subsidiëring van het jeugdwerk vestigen b. en w. er de aandacht op, dat het geraamde bedrag <f 6950.-) gelijk is *tan dat voor 1957. dit in afwijking van- de door het rijk genomen maatregelen tot verlaging van de subsidies voor het jeugdwerk in verband met de bestedingsbeperking, \t College onder schrijft de uitbreiding van het jeugd werk, maar vindt die niet van een zodanige omvang, dat verhoging van de gemeentelijke subsidie direct no dig zou zijn. Bovendien wijzen b. en w. er op. dat in het afgelopen jaar de bij de Vlissingse Jeugdraad aangesloten or ganisaties alle nog een extra bijdra ge hebben ontvangen uit een door de stichting Herstel Zuid-West Nederland ten behoeve van het jeugdwerk in Vlissingen beschikbaar gesteld be drag van f 25.000.—. Meer presentiegeld „niet verantwoord" Een lid van de Vlissingse gemeen teraad zei bij de voorbehandeling van de gemeentelijke begroting voor 1958, dat hij het presentiegeld voor de le den van de raad (een tientje per vergadering) toch wel wat aan de lage kant vond en vroeg daarom maatregelen te nemen tot verhoging daarvan. Uit het antwoord van het bestuurscollege blijkt nu. dat dit het ..onder de huidige financiële omstan digheden minder wenselijk acht om tot een verhoging van presentiegel den over te gaan". Geen geld voor brugverbetering De brug in de Hogeweg is ter spra- van de gemeentebegroting voor dit jaar. In de memorie van antwoord deelt het college van b. en w. mee, dat- - de situatie, waarin de brug momenteel verkeert, in aanmerking genomen - de kosten van verbete ring en verfraaiing met het oog op de huidige financiële omstandigheden van de gemeente niet verantwoord zijn, Mocht hierin enige verbetering komen, dan vindt het college het gewenst, dat de mogelijkheid van het maken 'van een nieuwe brug on der ogen wordt gezien. SALARISPOSITIE LAGERE AMBTENAKEN In de memorie van antwoord op de bij de voorbehandeling van de gemeentebegroting gestelde vragei} zeggen b. en w. het te betreuren, dat voor de lagere en middelbare ambtenaren geen maatregelen tot ver betering van de saiarispositie kon den worden getroffen. Het is het college niet bekend of hierin binnen kort voorzien zal worden. Indien dit het geval is. zullen b. en w. zich binnen het raam van de mogelijk heden hierover ernstig beraden. B. en w. dienden bij de raad een voordracht in voor de vervulling van een vacature aan de v.d. Veen-school Er komt slechts één naam op voor. nl. die van C. Jansen uit Middelburg, die momenteel onderwijzer te Arne- muiden is. B. en w. hebben de exploitatie op gezet en voorgelegd aan de raad van de gronden in plan zuid-oost en in plan Valckeslot. De aankoop van de 13 ha. in zuid-oost heeft, met scha devergoedingen en onkosten mee 340.000.gevergd. Voor het bouw rijp maken komt daar nog bijna het dubbele bij. zodat het totaal der uit gaven voor die 13 ha. op 1.025.000 is te stellen. De verkoop van die gronden wordt geschat op 1.113.240.zodat er voor renteverlies nog f 87.740.over blijft. Voor de 24 ha. in het Valcke slot gelden de volgende cijfers: aan koop, schadevergoedingen en onkos ten 656.197.Bouwrijp maken, aan leg plantsoenen, enz. ruim 910.000.- totaal 1.566.234. De verkoop der gronden wordt ge raamd op 1.751.480. zodat er voor renteverlies 185.245.overblijft. De prijzen per rn2 varieren sterk al naargelang de ligging De duur ste grond in Valckeslot komt op 18.90 per m2. De economische politierechter te Middelburg heeft dinsdag morgen de handelsvertegen woordiger A.F. hit Sint Niklaas (B.) veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie weken, met aftrek van voor arrest. Toen F. op 10 januari jl. met zijn auto de grens in de richting België wilde passeren, draaide hij het por tierraampje naar beneden en zei te gen de dienstdoende ambtenaar: „Niets aan te geven." Maar de kommies ver trouwde het niet en stelde een onder zoek in, waarbij kwam vast te staan, dat deze vertegenwoordiger op een uiterst geraffineerde wijze te werk ging. Achter twee stalen platen, die met een handbeweging weggedraaid konden worden, bevond zich een hoe veelheid boter. Voorts was een „tank", die tegen de benzinetank was aange bouwd. gevuld met boter. In totaal vervoerde de vertegenwoordiger 128 kilogram. De officier van justitie vorderde gezien de manier waarop F. te werk was gegaan, drie weken hechtenis De verdediger, mr. G. Tichelman, was van oordeel dat deze straf te hoog was met het oog op de omvang van deze zaak. De tien dagen die zijn cliënt nu al in voorarrest zit. achtte de raadsman voldoende. De politie rechter deelde deze mening niet en hij veroordeelde de vertegenwoordi ger conform. In alle vroegte reed de grossier in boter en eieren C. S. L. I. uit Zuid- •lorpe op 24 november met zijn bestel auto in de richting van de grens. De veren van de wagen kreunden onder de last van 1300 kilogram boter, die in de laadruimte was opgeslagen. En kele kommiezen. die de wagen van 1. volgden, zagen op een gegeven ogen blik, dat I. zijn wagen draaide en terug reed naar huis. Omdat zij ver moedden hier als „spelbrekers" ge fungeerd te hebben, werd de grossier eens nader aan de tand gevoeld. De man legde echter allerlei verklarin gen af en dit was voor de douane mensen aanleiding een procesverbaal op te maken. De officier vroeg een maand voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, iets waarmee de ver dediger niet akkoord wenste te gaan Hij wees er op. dat in Zeeuwsch- Vlaanderen op zondagen veelvuldig boter verhandeld wordt. Pleiter bracht voorts naar voren, dat de man in Koewacht, die de boter van I. moest kopen, deze ook werkelijk be steld had. De raadsman achtte in de ze zaak een zekere dosis twijfel aan wezig, om welke reden hij uiterste clementie verzocht. Ook in dit geval luidde het von nis conform de eis. Geboren: Johannes, zv. W. Schrij ver - Kaaisteker; Frederik, zv. H. van der Linde - de Jonge te Hein- kenszand; Maria, dv M. Zuydweg- Bouwens te Wissekerke; Ronaldus, zv. W. Kouijzer - Doolaege; Antho- nie, zv. A. Harte - L. Hollebrandse; Pieter. zv. J. Vermue - Rijk te Ka- pelle; Johanna, dv. A. Hollestelle - Dalebout te Kloetinge; Wijmpje, dv. G. de Feijter - Petersen; Theodorus, zv. J. Ie Conté - van Son; Magda- lena. dv. J. Coenraad - Swaan. Overleden: E. Bruel, 82 j„ wed. van P. Goovers; C. van Liere, 75 j., echtgen. van K. Vis van Heest; H. Dorst, 2 jW. Philipse. 70 j„ te Kruiningen; M. v.d. Ende, 66 j., echtg. van J. Dierx; J. van Gorsel, 90 j.. wed. van Iz. Wessel; K. Ver- rijzer, 77 j., echtg. van J. van Ge- mejg. Hpinkenszand De diepvries-installatie welke hier op initiatief van particulieren, in aanbouw is, komt dezer dagen klaar en zal op 1 februari a.s. in gebruik worden genomen. De installatie telt 28 boxen, die allemaal verhuurd zijn. Ovezande Onder voorzitterschap van de heer K. L. van Steenbergen kwam de afd. Ovezande van de K.A.B. in jaarvergadering bijeen. De voorzitter kon niet ontevreden zijn over de opkom&t. In zijn openingswoord sprak hij de hoop uit, dat de toe komst zich ten aanzien van de werknemers gunstig zou ontwikke len. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat de afdeling thans 126 leden telt, zodat vergeleken bij vorig jaar januari het aantal met 2 was verminderd, zulks tengevolge van vertrek uit de gemeente. Het financieel verslag van de penning meester liet een gunstig beeld zien. De ontvangsten over 1957 (hadden bedragen 816.37 en de uitgaven 395,33, zodat een batig slot aanwe- was van 421.04. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het interparochieel centrum voor sociaal charitatief werk ter verkrijging van subsidie voor het jaar 1958. Deze aanvraag werd door de voorzitter en de bur gemeester. die eveneens ter verga dering aanwezig was, toegelicht terwijl tevens door het lid de heer J. Vermuele werd gepleit deze sub sidie te verlenen en liefst iets hoger dan vorig jaar. Na deze besprekin gen werd voor het jaar 1958 een sub sidie verleend van 75. Bij de bestuursverkiezingen wer den de aftredende leden M. Koens Az en C. Geus herkozen. Uitg bracht werd een verslag van de afdeling Herwonnen Levenskracht. Uit dit financies' verslag bleek in kas te zjjn 120,46. Des avonds werd een feestavond gegeven, welke door velen werd bijgewoond. Door de toneelclub van de KAB werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven getiteld „De verkochte bruid". Dit blijspel werd op vlotte wijze en zonder haperen ten tonele gebracht. Het bleek, dat men zich goed in de rollen had ingeleefd en dat tevens actief is gerepeteerd. JAARVERGADERING „D.O.S." De plaatselijke biljartvereniging „DOS" kwam in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de heer J. van Steenbergen. De voorzitter kon in zijn openingswoord mede delen. dat de vereniging een goed jaar 1957 achter de rug had en dat het ledental wederom was toege nomen. Uit het verslag van de penning meester. de heer G. Doene bleek, dat de financiële positie van de vereniging gezond kon worden ge noemd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heren J. van Steenbergen en G. Doene met ruime meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens werd de burgemeester, die ook van zijn belangstelling blijk gaf, be noemd tot erevooraitter der vere niging. terwijl hem tevens een bij de biljartsport passend geschenk werd aangeboden als dank voor de verleende medewerking. Kruiningen CURSUS EHIO Onder leiding van dokter Wouda uit Kloetinge wordt er 'in het Groene Kruisgebouw een cursus EHIO (eer ste hulp bij ongelukken in oorlogs tijd) gegeven. Deze cursus staat onder auspiciën van de BB en is gestart met 14 cur sisten uit oost-Zuid-Beveland. UITVOERING De mandolinevereniging Excelsior gaf haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis onder leiding van haar di recteur de heer B Leijs. Onder de titel „De tijd en wij" werd een groots opgezet programma afgewerkt, dat was verdeeld in lente, zomer, herfst, winter. Na enkele grote werken door het gehele orkest, zorgde het ensemble „De Trekvogels" voor ontspannings- muziek. Afwisselend was er nog zang. muziek en werden er schetsjes vertoond. Yerseke OPENBARE SCHOOL BIJNA GEREED De bouw van de Openbare lagere school in het nieuwe bouwplan „Ka- keldans" is In het laatste stadium gekomen. Op enkele kleine afwer kingen na is het gebouw gereed. Deze week komen de schilders om alles in de verf te zetten. Ook het meubilair is reeds gearriveerd maar voorlopig opgeslagen omdat o.a. de vloeren nog niet geschikt waren om een en ander te plaatsen. Ondanks de vele moeilijkheden rondom de aanbe steding. is alles toch nog juist voor de bestedingsbeperking in orde geko men. Het gebouw zal nu binnenkort opgeleverd kunnen worden. Wanneer zich geen onverwachte tegenslagen voordoen zal vermoede lijk omstreeks Pasen de school wor den geopend. Op het bouwprogram staan nu nog een kleuterschool en een lagere school op hervormde grondslag en een lagere school voor de Gerefor meerde Kerk. BINNENBRAND Naar de mening van de comman dant van de Terneuzense Vrijwillige brandweer, de heer van Strien was de brand die ontstond op Scheldeka- de 56A te wijten aan oververhitting van de open haard. De heer F. die in zijn kantoor administratieve be zigheden verrichtte bemerkte de rookontwikkeling niet in het kantoor van zijn personeel. Zijn echtgenote die zich in de woonkamer boven be vond echter wel daar de rook via de vloer in de kamer drong. Na een uur met twee stralen te heb ben geblust was de brand bedwongen. Ongeveer 15 m2 plafond was ver brand en er bleek heel veel water schade te zijn ontstaan. AANRIJDING Op het kruispunt Havenstraat-Wal- straat botsten twee personenauto's tegen elkaar De heer D. v. E. reed van de Markt over de Havenstraat. Bij het kruispunt aangekomen nader de uit de Walstraat vanaf de Scnel- dekade, de heer J. de P. uit Schoon- dijke. Een aanrijding volgde. Beide auto's werden aan de voorzijde beschadigd Sluiskil LEDENVERGADERING KVP Hedenavond om half acht belegt de plaatselijke KVP-afdeling een alge mene ledenvergadering in zaal Krij ger. De vergadering staat in het te ken van de komende gemeenteraads verkiezingen. Om te komen tot «en katholieke eenheid acht het bestuur het van het grootste belang dat men zich zal uitspreken inzake de stappen die in deze genomen dienen te wor den. JEUGDCARNAVAL De gehele schooljeugd zal in de ge legenheid worden gesteld het carna val mee te vieren. Daartoe zal een groot feest op touw worden gezet op 18 februari, waarbij iedere deelnemer zich naar wens mag verkleden. De leut zal tijdens de optocht worden verfilmd. Philippine Ceciliafeest en 12-1/2]arig bestaan De fanfare gaat zaterdag haar jaar lijkse Ceciliafeest vieren. Dit jaar doet zij dat een beetje plechtiger om dat zij dan tevens haar 12 1/2-jarig bestaan viert. Niet alleen de vereni ging zal dit feest herdenken, doch ook de voorzitter, de directeur en ver schillende bestuurs. en werkende le den zijn er 12 1/2 jaar bij de fan fare. De feestdag zal volgens echt Phi- lippiens gebruik ingezet worden met een plechtige H. Mis. Verder zal de dag in intieme kring doorgebracht worden. De bekende redemptorist, pater Jonckbloedt heeft in onze parochie kerk een Maria-week gehouden, 3 da gen voor de schoolkinderen en 3 da gen voor de volwassenen. Als slot van deze week was er ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes een grote kaarsen-processie waaraan tal rijke parochianen deelnamen. Onder het zingen van het bekende Lourdes- lied trok men door de kerk. Deze pro cessie waaraan door zoveel mannen en vrouwen werd deelgenomen, was een ontroerende hulde aan O.L. Vrouw van Lourdes. OPVOERING DOOR DE TONEEL VERENIGING: JANTJE VAN SLUIS In het parochiehuis gaf de toneel vereniging ..Jantje van Sluis" haar jaarlijkse uitvoering voor een goed gevulde zaal. Het betrof ditmaal een uitvoering van het toneelstuk in drie bedrijven: ..De Vleermuis" van Willem van Boxtel. De regie was in goede han den bij de heer P. de Broek. Dit vrij ingewikkelde stuk vroeg van regie en spelers het uiterste. Bij de heren waren het vooral Anderson, (R. de Smet) en Brooks (G. de Paauw) en bij de dames Loissij Allen (R. v. d. Veste) die uitblonken door hun goede spel. Ook de grime was voortreffelijk verzorgd. ..Jantje van Sluis" heeft met deze uitvoering weer haaj. traditie, jaar lijks te komen met een goed ver zorgde uitvoering voortgezet. Sas van Gent CARNABALSBAL. Het door de stichting „Carnaval" in zaal Reseda gegeven bal is een succes geworden. Velen hadden aan de op roep gehoor gegeven en verschenen in een carnavalspakje (compleet met masker). De opbrengst was bestemd voor de organisatie van de carnavals feesten. Zuiddorpe OVERGROTE BELANGSTELLING VOOR VEILIG VERKEER De in onze gemeente gegeven ver- keerscursus is uiteindelijk gestart met 70 deelnemers wat wel een re cord-aantal mag worden genoemd. De les. werd met grote aandacht door de dames en heren gevolgd. JEUGD ROODE KRUIS Het is anderhalf jaar geleden dat d« afdeling St. Jansteen van het Roode Kruis in Zuiddorpe een propaganda- avond organiseerde. Er was toen een overweldigendde belangstelling. Van daag, woensdag houdt de afdeling opnieuw een jaarvergadering in het parochiehuis, waar mej. N. van Dijk na het officiële gedeelte een lezing zal houden over het Jeugd Roode Kruis. Werking en doel van deze instelling zal zij daarbij uiteenzetten. Er zullen ook enkele films worden vertoond. De algemene verladers en eigen vervoerders organisatie heeft in hotel „De Graanbeurs" een voorlichtings avond gehouden, waarvoor van de zij de der leden en belanghebbenden veel interesse was. De secretaris, de heer A. Drost, hield een instructieve in leiding waarin hij tal van huidige en toekomstige problemen behandelde. Onder andere releveerde hij de ko mende verplichting tot wettelijke aansprakelijkheidsverzekering. Niet alleen met woorden werd de aanwezigen voorlichting geboden- ook aan de hand van een hele serie film strips en kleurenfilmpjes liet men al lerlei voor eigen vervoerders belang rijke zaken zien. Natuurlijk werd daarbij ook aandacht besteed aan de verkeersveiligheid. Ossenisse VERGADERING WATERSCHAP Woensdag 29 januari zal het water schap De Verenigde Polders van Os senisse een vergadering houden in ho tel De Linde voor stemgerechtigde Ingelanden. Boschkapellt. JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER" De plaatselijke varkensverzekering ..Helpt Elkander" hield in café P. Vonk haar jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek wel dat 1957 geen ongunstig jaar voor de verzekering is geeweest. Met een batig saldo van f 767.- stegen de kas middelen van f 4202.- tot f 4969.-. Het aantal leden bedroeg per 1 januari 120. Het bedrag der uitkering werd vastgesteld op f 1.50 per kg., terwijl voor biggen f 40.- zal worden vergoed. De contributie bedraagt f 7.- per jaar. Voor dit bedrag zijn de leden tevens verzekerd voor hulp van de vee-arts. De aftredende bestuursleden, de he ren J. F. de Poorter, secretaris en P. Vonk. penningsmeester, werden hij acclamatie herkozen. Waterlandkerkje SCHOOLUITVOERING Door de leerlingen van de 4e, 5e, 6e en 7e klas der OL-schooI. werd weer de jaarlijkse schooluitvoering verzorgd o.l.v. het hoofd der school. Het was ditmaal een zgn. radio- en. televisieprogramma. Vooral het num mer damesgymnastiek en het HBW (Holle Bolle Wangen) orkest viel zeer in de smaak. Ook alle andere nummertjes, zoals o a .Een wetenschappelijke lezing" en het hoorspel ..De koekepan" werden leuk voor het voetlicht gebracht. Ouders en andere belangstellenden hebben zeker van deze avond genoten. (Ook plaatselijk nieuws op pag. 7). GOES Grand: Duivels van de weg. alle leeft. MIDDELBURG Electro: De machinist. 14 jaar. VLISSINGEN Luxor: De doder is ia de stad. 18 j. GOES Grand: De wet der onderwereld MIDDELBURG Electro: De geweten lozen. 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Brief van een onbekende vrouw. Luxor: De doder i« in de stad, 18 j. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7,30 uur: Paradijsvogels. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7,30 uur: Lohengrin.

de Stem | 1958 | | pagina 2