Adenauer voor tussen Oost diplomatiek overleg West en voor Sowjet-plan Midden-Oosten door radio activiteit Marine werkte in Putten Katholieken Belgische verlieten Senaat A.B.C.-school in Putten Roofovervaller met pook verdreven Geen ernstig verzet Geen briefwisseling meer Waarschijnlijk verzwaring financiële lasten Vragen over geval Putten Weer zeppelins in Duitsland DAGBLAD VOOR ZEELAND Ambassadeur V.S. in Djakarta nam afscheid Voorstellen V.S. gesteund Bagdad Reactie op Pact van Weinig verandering Lvvecdc kunstmaan weer te zien Turkse betogingen op Cyprus bejaard echtpaa heel wat mans Pachtwet in Eerste Kamer Noodlanding aan de Zuidpool 08e JAARGANG 'No. 22662 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: i. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaan"d7ren: HULST, Dubbele Poort 7,Telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56^ tdM2601 WOENSDAG 22 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ985 per mm) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 et. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De vertrekkende Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, John M. Alli son, heeft een bezoek gebracht aan premier Djoeanda Kartawidjaja, naar verluidt om afscheid van hem te ne men. In kringen van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken wei gert men commentaar te leveren op de overplaatsing van Allison. In di plomatieke kringen legt men verband tussen de bekendmaking van Wash ington en de aanhoudende berichten, dat Allison met het Amerikaanse State Department overhoop zou lig gen over de politiek der Verenigde Staten inzake westelijk Nieuw-Gui- nea. Diplomaten in Washington vragen zich af of de vervanging van Alli son wellicht de mogelijkheid inhoudt, dat de Verenigde Staten de huidige Indonesische regering en haar poli tiek strenger zullen beoordelen. Bondskanselier Adenauer heeft op de brieven van de Sovjet premier, maarschalk Boelganin, geantwoord met een brief van negen kantjes, waarin hij voorbereiding van een topconferentie door een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken voorstelt. De ministerconferentie zou echter moeten worden voor bereid door diplomatiek overleg. van veertig minuten aan onderminis- De ministers van buitenlandse za ken zouden het werk van de rege ringsleiders zover kunnen voorberei den, dat deze voor duidelijke beslis singen komen te staan, meent hij. Voorts wil Adenauer beëindiging van de openbare briefwisseling tussen Oost en West, omdat dat volgens hem niet de juiste manier is voor ophel dering van de meningsverschillen die aan de spanning tussen Oost en West ten grondslag liggen. De Westduitse ambassadeur in Moskou, Haas, heeft Adenauers ant woord gisteren tijdens een onderhoud De katholieke oppositie heeft gisteren de vergadering van de Belgische senaat verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de minister van Economi sche Zaken, Rey die onlangs be noemd is tot lid van de Europese commissie van de E.E.G. en die in de senaat een wetsontwerp betreffende de nationale raad voor de steenkoolmijnen kwam toelichten. De C.V.P.-er Struye diende een mo- tie in, waarin hij Rey weliswaar fe liciteerde met zijn benoeming, doch waarin hij tevens wees op de onver- IN CARACAS (Venezuela) heerst een zeer gespannen toestand. Er zijn o.m. enkele katholieke geestelijken gear resteerd. IN TSJECHO-SLOWAKIJE zijn weer leden uit het centrale comité van de communistische partij gezet, omdat zij afwijkende opvattingen hebben of burgernationalisten" zijn. DE ..SLOVENIJA", het door Franse oorlogsschepen ter hoogte van Oran onderschepte Zuidslavische wapen schip, is uit Casablanca naar New York vertrokken. INDIA is niet geestdriftig over het voorstel van Tito tot belegging van een conferentie van „neutrale" mo- gendhedexi, ter voorbereiding van een top-conferentie tussen Oost en West. INTENTIE van de vijftigste bid- week voor vandaag: Dat alle christenen van Amerika één wor- den in het geloof en zich onder- werpen aan de Plaatsbekleder van Christus. enigbaarheid van een ministersfunc tie met het lidmaatschap van de Euro pese commissie. Struye achtte Rey niet bevoegd om het wetsontwerp te verdedigen en hij vroeg verdaging van het debat. Minister Rey verklaarde, dat hij overleg had gepleegd met de voorzit ter van de Europese commissie, de Duitser Hallstein, die in net zo'n moei lijk parket verkeert als hij. Hallstein was evenals hij van mening, dat men zijn functies niet op stel en sprong kon neerleggen. In dit verband merkte Rey op. dat hij een jaar aan het ont werp.- dat nu in debat kwam, had ge werkt. Struyes motie werd daarop verwor pen én de katholieke senatoren ver lieten onder hoongelach van de so cialistische meerderheid de vergader zaal. De Belgische kamer van volksver tegenwoordigers heeft eenstemmig 'n resolutie aangenomen, waarin gewe zen wordt op de voordelen die Brus sel bieden kan als zetel van de Euro pese instellingen. ter Gromyko overhandigd De bondskanselier acht Boelganins ontwapeningsvoorstellen teleurstel lend. Het instellen van een zone zon der kernwapens in Midden-Europa vindt Adenauer van minder groot be lang. Het gaat er niet om waar men vandaag of morgen de Kernwapens zal opslaan, doch om de principële kwestie of men van produktie van kernwapens moet afzien. Adenauer steunt de voorstellen, die president Eisenhower in zijn ant woord op Boelganins brieven heeft gedaan: geen kunstmanen en ruimte raketten voor militair gebruik, stop zetting van de produktie van splijt baar materiaal voor militair gebruik, stopzetting van de kernproeven, ge controleerde ontwapening. Voorts verzoekt Adenauer om nale ving van de afspraak van Genève, waar de grote vier verklaard hebben, dat Duitsland door vrije verkiezingen verenigd moest worden. Verdere antwoorden De Canadese premier. Diefenbaker, heeft de Sowjet-Unie in antwoord op Boelganins brief, meegedeeld, dat Canada bereid is een topconferentie tussen Oost en West op Canadees gebied te organiseren. Ook Oostenrijk en Israël hebben op Boelganins brieven geantwoord. In het Israëlische antwoord zou, naar (Advertentie) 0U^ verluidt, de verzekering worden ge geven, dat Israël zich nooit zal aan sluiten bij agressieve blokken, die te gen de Sowjet-Unie zijn gericht. Hammarskjoeld „Het is mijn sterke wens, dat de ontwapeningsbesprekingen zo spoedig mogelijk worden hervat en ik twijfel er ook niet aan, dat dit zal geschie den". aldus heeft de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld. te New York op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik twijfel er evenmin aan, dat dit in het ader der Verenigde Naties zal geschie den": Hammarskjoeld gaf geen recht streeks antwoord op vragen, of hij in maart ook Moskou zou bezoeken voor besprekingen met de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromyko. (Van onze parlementaire medewerker) De verwachtingen voor een gunsti ge ontwikkeling van de Nederlandse economie worden in zekere zin op losse schroeven gezet door dc jongste gebeurtenissen in Indonesië. De rege ring heeft in haar memorie van ant woord aan de Eerste Kamer omtrent de algemene financiële beschouwin gen verklaard, dat voor de naaste toekomst een niet onbelangrijke ver zwaring van de financiële lasten waarschijnlijk is. Minister Hofstra verzekerde de Kamer echter, dat de regeringspolitiek gericht blijft op sta biliteit van de waarde van de gulden en op beperking van de rijksuitgaven. De Sovjetunie heeft voorge-l Zij en Engeland beschouwen het Pact „.--ii r\ J. als een der middelen om verdeeldheid steld van het Midden-Oosten, j Arabische wereld te zaaien, inclusief de landen van het Pact I Perzië, Pakistan en Irak worden ge- prezen, omdat zij de „agressieve han delingen" tegen sommige Arabische van Bagdad, een „zone van goe de nabuurschap" te maken, zon der lanceerplaatsen voor raket ten en zonder kernwapens. Dit voorstel, vervat in een be kendmaking van het Sovjetpers bureau Tass, is minder dan een week voor de ministerconferen tie van het Pact van Bagdad in Ankara uitgegeven. Die conferentie zal, zoals gemeld, door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken'. Dulles, worden bijgewoond. In de bekendmaking, uit gegeven door de woordvoerder van het Sovjetministerie van Buitenlandse Zaken, Iljitsjef, worden de Ver. Sta ten ervan beschuldigd dat zij in de landen van het Pact van Bagdad ra ketbases en opslagplaatsen voor kern wapens willen aanleggen. Wat dit aan gaat willen de Ver. Staten de beslui ten van de NAVO-raad van december door de ministerraad van het Pact van Bagdad laten overnemen, zei Il jitsjef. Dc Sovjet verklaring zegt voorts, dat Dulles naar Ankara gaat om „het militaire Pact van Bagdad nieuw le ven in te blazen". De Ver. Staten zijn van plan de leiding over te nemen. landen niet hebben willen steunen. De verklaring bevat de waarschu wing aan Turkije, dat aanleg van ra ketbases op Turks gebied een „groot gevaar voor alle landen van het Mid den-Oosten" zou betekenen. Voorts wordt opgemerkt, dat „alles er op wijst" dat men in Ankara zal proberen het Pact van Bagdad, de NAVO en het Pact voor Zuidoost- Azië samen te voegen. Gisteren is in Putten bij het radio- stralingen te beschermen. De emmers waren voor alle zekerheid nog met MINISTER DULLES vertrekt maan dag uit Washington naar Teheran en vandaar naar Ankara voor de confe rentie van de landen van het Pact van Bagdad. A. L. HENGEVELD, een bekende fi guur uit de onderwijswereld, die o.m. voorzitter is geweest van de Ned. Vereniging van directies van nijver heidsscholen, is op 71-jarige leeftijd te Haarlem overleden. MGR. ALFRINK heeft gisteren een tweede r.-k. vormingscentrum voor militairen te Nijmegen geopend. OPOE NEELTJE van Velzen, de oud ste burgeres van Dordrecht en op twee na de oudste inwoonster van Nederland, is gisteren 107 jaar ge worden. 4 4 4 4 J Weersverwachting van het K.N. i M.I. tot vanavond, opgemaakt t gisteravond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met I plaatselijk sneeuwbuien. Zwakke i tot matige, af en toe vrij krach- J wind, in hoofdzaak uit zuide- Ujke richtingen. Temperaturen i ®Pi°Pcnd tot om het vriespunt. Verwachting van het Belgisch i ZeeJkundig instituut: f -Mange tot vrij sterke wind uit i ZUIdwest tot west. Zwaar bewolkt i met enkele opklaringen. Sneeuw- J buien, die soms hevig kunnen J zijn. i Vandaag: zon onder 17.09 uur. i Maan onder 20.26 uur. J Morgen: zon op 8.34 uur. Maan J op 9.35 uur. 4 De tweede kunstmaan zal de ko mende dagen zeer goed te zien zijn, soms als een zeer heldere ster. Pas na de 27e januari zal hij van Neder land uit weer onzichtbaar zijn. Hij beweeg l zich van noordwest naar zuidoost en zal op de onder staande dagen op de aangegeven tij den te zien zi,n In de tijdstippen kan een onzekerheid van enkele minuten schuilen. 22 januari 18.47 uur zenith. 23 januari 17.55 uur hoog in het noordoosten. 23 januari zuidwesten. 19.36 uur laag in het 24 januari 18.43 uur hoog in het zuidwesten. 25 januari 17.49 uur zenith. 25 januari 9.29 uur zeer laag in het zuidwesten. 26 januari 18.35 uur laag in het zuidwesten. 27 januari 17.38 uur hoog in het zuidwesten. De kleuters van Pulten kunnen de aanwezigheid van een radio actief besmet huis niet betreu ren, want het betekent voor hun veel vrije dagen", doordat de toegang tot de kleuterschool ajjamsaq Jai; una mnj ap sBuvj huis loopt, hetgeen de burge meester deed besluiten de school te sluiten. Vrolijk spelen de kleuters in de straten van Put ten, onbewust van het gevaar, dat hen heeft bedreigd. actief besmette huis in de School straat, een team van de Atoom-bacte riologische Medische Dienst van de Marine in actie gekomen. Een in rub- berpak gestoken marineman, betrad het huis door de zijdeur en kwam even later uit de keukendeur naar buiten, om het bij het huis staande schuurtje te openen. Het was de bedoeling na te gaan in hoeverre de radioactieve stoffen bij het betreden van het huis nog invloed uitoefenden. Er werden verscheidene metingen gedaan, ook op de sleutel. De resultaten van het onderzoek wer den bevredigend geacht. Men is nog niet overgegaan tot het betreden van de huiskamer, waarin de radioactief besmette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel binnenkort te verwijderen. Bij de onderzoekingen v/aren uiteraard tal van autoriteiten aanwezig. Eerst gistermiddag zijn de vijf em mers met grondmonsters naar de KEMA in Arnhem overgebracht. Daar zijn de emmers in „verzekerde bewaring" gesteld. Voor het vervoer gebruikte men een vrachtauto. De achterzijde van de cabine was be schermd door een betonnen muurtje, om de chauffeur tegen eventuele uit- Turkse mannen, vrouwen en stu denten hebben gisteren in de Cypri sche hoofdstad Nicosia en in de ha ven Famagusta tegen de Britse gou- /erneur, sir Hugh Foot, betoogd. De betogers voerden leuzen mee als: .Wij willen sir Hugh Foot niet". .Grieken en Turken kunnen niet aast elkander leven" en „Foot, ga •eg". De betogende Turken waren van icning dat gouverneur Foot, die juist van besprekingen met de Britse regering op Cyprus is teruggekeerd, Grieks gezind is. De Turken wierpen in een handge meen met Britse militairen, stoelen en andere voorwerpen naar de solda ten. Een Turkse betoger werd licht gewond. Politie en militairen her stelden de orde. De recherche in Maastricb heeft de 27-jarige mijnwerke B.R. uit Kerkrade aangehouder wegens een poging tot roof e bedreiging tegen het leven. D man was des middags de sigt renwinkel van het echtpaar Be meimans aan de Boschstraat binnengekomen waar hij 1000 sigaren van een bepaald merk wenste. Een lergelijk noeveelheid was in de winkel niet "rradig, zodat de bejaarde vrouw ar de achter de winkel gelegen 1 n ging om haar' 77-jarige echtgei met de bestel ling van de klam .p de hoogte te jrengen. R volgde de vrouw op de voet naar de keuken, waar hij de beide oude mensen met een klein model revol er bedreigde en zei ze te zullen neerschieten als ze hem geen driehonderd gulden gaven. Het dodelijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan en de 77-jarige man greep, driftig geworden door het benarde van zijn positie, een pook, waarmee hij de indringer te lijf ging. Deze. ge schrokken door het onverwachte ver- '.et, week terug, nog steeds het wa len op het echtpaar gericht houdend .'li ging op de vlucht. Onmiddellijk ia de aanklacht stelde de recherche een onderzoek in en kon aan de hand van een uitvoerig signalement, dat het echtpaar had verstrekt, als ver dacht van deze overval aanhouden de bovengenoemde mijnwerkër, die een Tsjech van geboorte bleek te zijn en woonachtigis in Kerkrade. Bij controntatie herkende het echtpaar zijn aanvaller en deze kwam spoedig met een bekentenis. Het politiever hoor leidde verder tot de aanhouding van de 26-jarige fabrieksarbeider J. K. uit Maastricht. Samen hadden zij het plan voor deze roofoverval be raamd. Het in beslag genomen wapen bleek achteraf een alarmpistool te zijn. De beide arrestanten zullen voor de officier van justitie worden geleid, een plastic laag afgedekt 's Middags heeft prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid, een bezoek aan Put ten gebracht. Hij nam deel aan be sprekingen in het gemeentehuis en be gaf zich later naar de Schoolstraat om het werk van de marine gade te slaan. Het Tweede-Kamerlid de heep Lamberts heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie schriftelijke vragen gesteld over de radioactieve besmet ting te Putten. Hij informeert naar de juiste toedracht, oorzaak cn ge volgen en naar eventuele juridische consequenties. Gisteren heeft een keurploeg van de A.B.C. AtomaireBac teriologische en Chemische Oor logsvoering)-school van de Ko ninklijke Marine in Amsterdam bezit genomen van het radio actief besmette huis te Putten. Op de foto ziet men luitenant ter zee 2e klasse A. Covers, die de schoenen van luitenant ter zee 3e klasse Evers doormeet met een Geigerteller, nadat de ze in het huis en de tuin was geweest Geste in Den Bosch Particulieren kochten woningen voor gerepalrieerden Enkele particulieren te 's-Her- togenbosch hebben in de nieuwe wijk „De Pettelaar" in plan- Zuid aldaar, zes nieuwe woningen gekocht voor de huisvesting van gerepatriee^den. Deze eengezins woningen zullen door de nieuwe eigenaren tegen sterk gereduceer de huurprijs ter beschikking van gerepatrieerden uit Indonesië worden gesteld. De woningen zul len in overleg met het gemeente bestuur van 's-Hertogenbosch en het ministerie van maatschappe lijk werk worden verhuurd. (Van onze parlementaire medewerker) Na de strijd, die de Tweede Kamer in het midden van het vorig jaar heeft gevoerd om van een ontwerp van een nieuwe Pachtwet geen mid del te maken in handen van de over heid om de gedwongen sanering van de landbouw door te voeren, was er gisteren in de Eerste Kamer geen aanleiding meer om zich ernstig te gen het ontwerp te verzetten. De aanvaarding van het amende ment Droessen (K.V.P.) heeft des tijds de gedwongen sanering voorko men cn met uitzondering van de so cialistische afgevaardigde Hoogland bleken alle senatoren hierover ver heugd. De heer van Meeuwen (K.V.P.) be twijfelde trouwens of de bestaande versnippering in de landbouw wel te wijten was a m de verpachtingsprak tijk. Wel vond hij het vanzelfspre kend dat in de ruil- cn herverkave- lingsgebieden en in de IJselmeerpol- ders de zogenaamde landbouwkun dige toetsing mogelijk is gebleven, zodat de grondkamers kunnen voor komen, dat de bedrijven daar op nieuw in te kleine kavels worden ge- De „Metallwerk Friedrichshaven", die de „Luftschiftbau Zeppelin G.M. B.H." vervangt, is begonnen met de bouw van nieuwe zeppelins. De eerste modellen, die op stapel staan, zijn kleiner dan de vooroorlogse zeppelins. Zij hebben geen metalen omhulsel. De starheid van deze modellen wordt verzekerd door een evenwichtige ver deling van de gasdruk. De nieuwe zeppelins worden 48 meter lang en krijgen een .doorsnede van 13 meter. Zij bevatten 1400 kubieke meter wa terstof en kunnen een nuttige lading van een halve ton meevoeren. splitst. De bedenkingen die vanuit de Eerste Kamer naar voren werden gebracht, hadden dan ook voorname lijk betrekking op de positie van de verpachter. De heer van Meeuwen had er bezwaar tegen, dat in sommi ge gevallen de verpachter zo maar een nieuwe pachter opgedrongen kan krijgen. De bezwaren waren echter niet van dien aard dat het wetsont werp vandaag bij de stemming in ge vaar komt. Alleen enige vertegen woordigers van de V.V.D. zullen waarschijnlijk tegenstemmen. Eerst zal echter de regering antwoorden bij monde van de ministers Samkalden en Vondeling. De laatste maakt daar bij zijn debuut als bewindsman. Hij was gisteren dan ook al door de ver tegenwoordigers van alle fracties welkom geheten. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine, van Station Byrd op weg naar de zuidpool met vijf marinemen sen aan boord, heeft op 450 mijl van zijn bestemming een noodlanding op het ijs moeten maken. Geen der inzittenden heeft letsel gekregen. Men heeft materiaal ge noeg bij zich om het een poosje uit te kunnen houden. Expeditie Fuchs Het Deense blad ..Berlingske Ti- dende" schrijft, dat Denemarken aan dr. Fuchs en zijn expeditiegroep het gebruik van de ijsbrekers „Magga Dan" of „Thala Dan" heeft aangebo den voor het vervoer van de Scott- basis naar Engeland. Deze twee schepen zijn de enige, die door het ijs kunnen breken, waar voor Fuchs komt te staan na zijn reis van de zuidpool naar de Scott- basis, aldus het blad.

de Stem | 1958 | | pagina 1