11UCKLEYC JJ MDflURA Imre Nagy Russen vonden in Duitsland belangrijk materiaal Zwart o DE DUIVEL IN HET DORP an Die ellendige schrapende hoest... Oorzaken Pamirramp MENING EN COMMENTAAR Hulp in de huishouding SPANNINGEN HET GAAT- GOED GEVAREN rookt heeft gelijk Het succes van de kunstmaan Eisenhower optimistisch Vraag MeeSfai vudde.n y, schurk'Wacht pakken kri?! f moet terecht staan Paus Pius XII over Menderes antwoordt „Noodkist" geopend I Onjuiste manoeuvre 2. Slecht stuwen Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux" TV-RADIO'TV-RADIO'TV- M leuters 3 drup- nemen 2 van •sules! Op deze manier is jong de juiste dosis tot heil van SEWOME LEVERTRAAN^ ÏNPUBLICITEIT /AM DER STEEN TWEEDE BLAD DINSDAG 21 JANUARI 1958 /~)P het verkiezingscongres van de PvdA is duidelijk spanning te voorschijn gekomen. Nieuw-Guinea en de bewapening waren twee be langrijke twistpunten. De oppositie schreef de Nederlandse houding te genover Indonesië toe aan ij delheid. Het Tweede-Kamerlid Fedde Schu- rer verkondigde pacifistische denk beelden. Minister Suurhoff ging daar scherp tegenin en het werd een hooglopend debat. Aan het einde merkte voorzitter Vermeer op dat de PvdA zich niet schaamt over de spanning binnen haar gelederen. „Dat komt in de beste families voor", zei minister Suurhoff. Op zich beschouwd, is dat na tuurlijk juist. Doch als er menings verschillen in andere partijen aan de dag treden, dan is de PvdA er als de kippen bij, om die te signa leren en toe te schrijven aan de valse grondslag, waarop die par tijen berusten. De PvdA daaren tegen, zo wordt er dan aan toege voegd, die heeft een gezond funda ment, een politiek fundament, die kan alleen een doelbewuste politiek voeren. Nu ziet men echter, dat over twee hoogst belangrijke pun ten van hedendaagse politiek ern stige verdeeldheid aan de stoot kracht van de PvdA knaagt. Het schijnt met die vaste grondslag dan toch niet helemaal in orde te zijn. PRESIDENT Soekarno vliegt en confereert en feest. Met stralen de glimlach laat hij zich de hulde van in vreemde landen opgetrom melde menigten welgevallen. Hij heeft kennelijk plezier in zijn tocht. Het gaat hem goed. Op Oost-Bor- neo lijdt de bevolking honger. Dui zenden mensen hebben al hun heb ben en houden van de hand moe ten doen om wat rijst te kopen. Met de goudreserves van de Bank van Indonesië gaat het nog steeds berg afwaarts. Op de zwarte markt is de roepiah nog maar een krats waard. De uitvoer is gehalveerd en erger. Het bankroet van de Republiek komt naderbij. Maar Soekarno gaat het goed. Hij heeft kennelijk ple zier in zijn reizende leven. DE. gevaren van radio-actieve straling zijn ons duidelijk voor de geest gebracht door het geval in Putten. Een mimiem kopje radium heeft eèn heel huis en de omgeving besmet. Uitgebreide maatregelen moesten worden genomen. We we ten nu weer eens, met welke ge vaarlijke krachten de mensheid op het ogenblik aan het experimente ren is. Voor vreedzame doeleinden, zoals de genezing van zieken. Doch ook voor de mogelijkheden van massavernietiging in geval van oor log. Nu kan alles gedaan worden, kan iedere denkbare voorzorgs maatregel getroffen worden. Als 't ergste over de mensheid komt, zal dit zeker zo minutieus niet kunnen geschieden. Het geeft weer eens een aanspo ring, alles te beproeven teneinde de vrede te bewaren. Helaas moeten we uitgaan van de paradoxale, maar toch enig juist gebleken stelling Wie de vrede wil, bereide zich (Advertentie) alsof de keel scheurt, Zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén De beroemde Canadese hoestsiroop Bi| opothekers en drogisten ten oorlog. Het was juist het ge brek aan oorlogsvoorbereiding door de vredelievende mogendheden, dat Hitier zijn kansen gaf. Aarzeling en verdeeldheid kunnen nu ook nood lottig worden. Het is een onont koombare redenering. De pacifis ten, die zich nu weer op het con gres van de PvdA roerden, konden er ook geen alternatief tegenover stellen behalve het berusten in het vooruitzicht van een verschrikke lijke tirannie. Twaalf Amerikaanse journalisten, op doorreis in Hongarije, hebben in Boedapest een vraaggesprek geh^i met de Hongaarse vice-premier, Dr. Ferenc Muennich en hem bij die ge legenheid onder meer naar het lot van de vroegere premier Imre Nagy en Kardinaal Mindszenty gevraagd. Ten aanzien van Imre Nagy zei Muennich dat deze Hongaarse onder daan is, die ernstige vergrijpen je gens de Hongaarse volksrepubliek had begaan en zich daarvoor zal moeten verantwoorden. Over Kardinaal Mindszenty zei Muennich dat deze een katholiek priester is, die rechtstreeks onder de Paus staat. Hoewel Hongarije geen diplomtieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt, erkende men de Paus als hoofd van de Kerk. „In dien hij wenst dat Mindszenty in de Amerikaanse legatie blijft, zullen wij zijn wil eerbiedigen, evenals wij dat doen tegenover de Amerikaanse lega tie met betrekking tot de gastvrij heid die zij aan de Kardinaal ver leent." Gevraagd of Kardinaal Minds zenty geen vrijgeleide kan krijgen, antwoordde de vice-premier dat men de Kardinaal tegen de woede van de boeren in bescherming zou moeten nemen indien hij de legatie zou ver laten, omdat hij tijdens de „contra revolutie" voor de radio de terug gave van land aan de grootgrondbe zitters had gevraagd. (Wat een ver draaiing van de feiten is. Red.) Zondagnamiddag om vijf uur heeft de Paus 15.000 dienstmeisjes en huishoudsters uit Rome in audiëntie ontvangen in de St.-Pieter en haar langdurig toegesproken. De Paus wees er in zijn toespraak op, dat de laatste jaren grote wijzigingen heb ben gebracht, maar dat haar taak nog steeds gebaseerd is op christe lijke beginselen, welke nimmer hun geldigheid verliezen. Het werk van de hulp in de huis houding, zoals de benaming thans is geworden, aldus de paus, is in ge nerlei opzicht minderwaardig aan een ander soort werk. Integendeel, de huishoudelijke dienstverlening heeft een grotere waarde omdat zij dichter bij de menselijke persoon staat. Het dienstmeisje of de huishoudster helpt de naaste op directe wijze. Haar werk op het vlak van zijn menselijk karakter is te vergelijken met het werk van een verpleegster of een onderwijzeres. De H. Vader behandelt tenslotte uitvoerig de verantwoordelijkheden zowel van de kant van de werkneem ster als van de werkgever. De werkneemster heeft haar verant woordelijkheid ten aanzien van haar huisgenoten haar eventuele colle ga's en vooral van de jonge kinderen. De werkgever is verantwoordelijk voor het lichamelijk zowel als voor het geestelijk welzijn van de hulp in het huishouden. Deze verantwoorde lijkheid van het dienstmeisje is veel groter dan die van een meisje, dat in kantoor of fabriek werkzaam is. (Advertentie) o Een voormalige luitenant-kolonel van in het Amerikaanse tijdschrift „Look' belangrijke Duite raketinstallaties en vonden te Nordhausen, dat tien weken geweest. Sjabinski, die belast was met ont mantelingswerkzaamheden in het ge bied rondom Nordhausen, schreef, dat de Russen een fabriek vonden, waar V2-raketten waren gemaakt. De fabriek was volkomen ongeschon den. Sjabinski, die in 1947 naar het Westen is uitgeweken, schreef eerst te vrezen, dat in de fabriek door de Duitsers of de Amerikanen bommen waren geplaatst, maar dit bleek niet het geval te zijn. De gehele inhoud van de fabriek en een aantal raketdeskundigen wer den dadelijk naar de Sovjet-Unie gezonden. Reeds in 1946 lanceerden de Rus- De Turkse premier Menderes, heeft premier Boelganin van de Sovjet-Unie geschreven, dat er geen geschillen bestaan tussen Turkije en Syrië of enig ander Arabisch land. De Turkse premier zegt, dat Boel- ganins opmerkingen en meningen de totstandkoming van vriendschap tus sen Turkije en de Sovjet-Unie en be trekkingen op basis van wederkerig vertrouwen niet erg vergemakkelij ken. Volgens Menderes is de bezorgd heid van Turkije veroorzaakt door buitenlandse activiteit in Syrië, die de veiligheid van de landen van het Midden-Oosten zou kunnen benade len. Met een kerkelijk feestelijke plechtigheid heeft de Bisschop van Roermond, Mgr. Hanssen, zondag middag in een stampvolle Sint-Ser- vaaskerk te Maastricht het be- gin-twaalfde-eeuwse verguld kope ren reliekschrijn van Sint-Servatius voor de tweede maal in zijn ruim 850-jarig historie geopend. Dit schrijn heeft wegens de verering vooral ook in perioden van ramp spoed, al in zeer oude tijden de volkse benaming „noodkist" gekre gen. Het historisch merkwaardige vroeg middeleeuwse koperdrijfwerk van het schrijn blijkt door de eeuwen heen zoveel geleden te hebben, dat de mo gelijkheid van restauratie thans door deskundigen zal worden onderzocht. Daarom werden de relieken uit het schrijn verwijderd en voorlopig in een andere eikehouten kist opgeborgen. De Raad voor de Scheepvaart te Luebeck heeft maandag vastgesteld, dat de viermasterbark „Pamir" is vergaan tengevolge van een onjuiste manoeuvre met de zeilen, slecht stu wen van de lading en vermindering van de stabiliteit van het schip door het binnendringen van grote hoeveel heden water door de onvoldoende sterke bovenbouw van het schip. De raad sprak over het voorbeel dige gedrag van de bemanning van de „Pamir" en gaf uiting aan zijn dankbaarheid jegens de schepen en vliegtuigen, die aan het zoeken naar overlevenden hebben deelgenomen. De „Pamir" is op 21 september van vorig jaar in een orkaan op de Atlantische Oceaan vergaan. Tachtig opvarenden kwamen om het leven Slechts zes werden gered. het Russische leger, Sjabinski, heeft geschreven, dat de Russen in 1945 ontwerpen voor raketten hebben ge- door Amerikaanse troepen bezet was sen hun eigen V2-raketten, aldus Sj abinski. Volgens een begeleidend artikel van een redacteur van „Look" heeft Dr. Dornberger, die tijdens de oorlog aan het hoofd heeft gestaan van de Duitse raketinstallaties te Peene- münde, gezegd dat de apparatuur, die de Russen te Nordhausen hebben gevonden, enig in de wereld was. De ontwerpen voor de intercontinentale raket A9/A10, waaraan de Duitsers in die tijd werkten, heeft misschien van 15 tot 20 procent bijgedragen tot de bouw van de Russische kunstmanen, aldus Dr. Dornberger. Volgens dit artikel heeft een ma joor van de geheime dienst van het Amerikaanse leger, Hamill, gezegd dat hij schriftelijke orders had vol gens welke Nordhausen tot de Rus sische zone behoorde en alle plannen en machines voor de Russen moes ten. worden achtergelaten. Volgens majoor Hamill kwamen deze orders van zeer hoog niveau. Er was hem echter mondeling meegedeeld zo veel materiaal mee te nemen zonder dat (Advertentie) men het plunderen van de fabriek kon noemen. Majoor Hamill, aldus dit artikel, nam 300 vrachtautoladingen uit de fabriek mee, waaronder vele volle dige V2 raketten. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de daling van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten niet langdurig zal zijn en dat de eco nomische expansie binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. De po litiek van de Amerikaanse regering streeft ernaar dit te bevorderen, al dus president Eisenhower in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het congres. Eisenhower merkt op, dat de vraag van de verbruikers naar goederen en diensten zich goed heeft gehand haafd, dat de voorraden van het be drijfsleven reeds een belangrijke aan passing hebben ondergaan, dat de persoonlijke inkomsten slechts zeer weinig zijn gedaald, dat het bedrijfs leven, getuige zijn explansieplannen, vertrouwen in de toekomst heeft en dat de financiële voorwaarden voor een hervatting van de economische groei steeds gunstiger worden. Bo vendien zal het economische leven in het begin van het jaar de uitwerking beginnen te ondervinden van een uit- "tw-siding der militaire bestellingen, Het feilloze flitslampje -25 ct ZENDERS t t i Reeds meer dan een jaar J opereerden in de omgeving J t van Nice twee onwettige tele- t J visiezenders. Zij waren ge- J bouwd door twee radiotechnici, om tegemoet te komen aan de J klachten der televisieontvangers t J in dit gebied over het slechte beeld van de officiële televisie- J zenders. t Daar in Frankrijk slechts de t J P.T.T. televisieuitzendingen J i mag verzorgen, besloten de J autoriteiten ten langen leste J ontmanteling der onwettige t zenders te gelasten. Hierop J t kwamen 2000 dankbare te- J levisie-ontvangers in het ge- J i weer. Er is nu besloten dat eerst overleg zal worden ge- pleegd met de burgemeester van Menton, die namens de j tweeduizend had verzocht de amateurs hun gang te laten t gaan. t Beter Lucrezia Dattilo, inwoonster van het plaatsje Burringo, nabij Catan- xaro in zuid-Italië had zes jaar ge leden, na een hevige ruzie met haar zuster, haar spraakvermogen ver loren. Het geviel, dat de thans 36-ja- rige Lucrezia dezer dagen weer een heftig meningsverschil, nu met haar ouders, had. Deze twist bracht de zaken weer in evenwicht, -vant Lu crezia heeft sindsdien het gebruik van haar tong herkregen. etalen Bill Brand uit Chadwell doet voor lopig niet meer aan liefdadigheid. Hij parkeerde niet lang geleden zijn auto voor het gemeentehuis om er een bedrag aan geld -binnen te bren gen voor ondersteuning aan onver- mogenden. Toen hij weer buiten kwam was de wagen verdwenen. Het voertuig werd de volgende dag een kilometer of wat verder teruggevon den. Het ding was totaal vernield bij een botsing met een boom, die sterker bleek. Onze Bill was al witheet, want de auto was niet verzekerd, maar dezer dagen kreeg hij ook nog een rekening van het ziekenhuis te Chadwell en dat deed de maat he lemaal overlopen. In het ziekenhuis was de man verpleegd, die met de gestolen wagen was verongelukt. En aangezien de dief na de behandeling onopvallend wist i-e verdwijnen, draait onze Bill als eigenaar van de auto ook nog voor die kosten op. Mededeling Een meneer uit Texas plaat ste op de dag, dat hij zijn zil veren bruiloft vierde, in de plaatselijke krant een adver tentie over een hele pagina, waarin hij mededeelde, dat hij nog steeds van zijn vrouw hield. Rijbewijs De heer Rensy uit Canterbury kreeg met de politie te maken, om dat -hij in dronken toestand achter 'het stuur zat. De agent, die dat vast stelde. vroeg belangstellend of hij het rijbewijs van de heer Rensy mocht zien. ..Dat kan niet", zei Ren sy, „want dat heb ik juist opgege ten". Botsing Bij een botsing te Ednastone kwam de klap zo hard aan, dat een van de auto's, die bij het ongeval be trokken waren, een meter of wat omhoog werd geworpen en precies in de laadbak van een passerende vrachtwagen belandde. De inzitten den mankeerden niets, maar daarmee waren de moeilijkheden nog niet op» gelost. De vrachtauto-chauffeur had namelijk niets van het gebeurde bemerkt en reed bijna honderd ki lometer verder alvorens hij in de gaten kreeg, wat hij had geladen „Nou je het zegt", sprak hij nadien, „ik voelde wel even een klein schokje". Nee, zoals U ziet, is m'n moeder niet thuis. WOENSDAG, 22 JANUARI HILVERSUM I. 402 in. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar.pro.gr. 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellmgsagenda 13,20 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Viool en piano 14,30 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Cl. Belloni: Nieuw-Guinea kro niek 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,50 Act. 19,00 V.d. kind. 19,10 Is een heid in verscheidenheid te duur betaald? toespr. 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Zo warende twintiger jaren 22,30 Hammondtrio 22,45 Tussen mens en nevelvlek, cans. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM H. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gram. 7,50 Een woord v.d. dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,40 Lichte muz; 9,00 V.d. zie ken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,10 Uw naaste, hoorsp. 12,00 Gram. 12,10 Musette-ork. en soliste 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Mil. kapel 13,50 Gram. 15,00 Meisjeskoor en accord, ork. 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40, 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heilskwartier 18,15 Spectr. v.h. chris telijk org.- en ver .leven 18,30 Kerkkoor 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber, 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Omr.ork. en solist 21,35 Bijbel en kunst, caus. en voordr. 22,20 Geest, liederen 22,45 Avondoverd, 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koer sen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 School radio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,30 Bal- letmuz. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,50 Boekbespr. 18,00 Pianorec. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 20,30 Gram. 21,00 Idem 21.30 Idem 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55-23,00 Nieuws. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Idem 14,15 Belg. muz. 15,20 Koorzang 15,35 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianorec. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nieuws. Televisie WOENSDAG, 22 JANUARI AVRO: 17,00-17,40 V.d. kind. NCRVl 20,00 Jane Eyre, TV-spel 22,30 Dagsluiting FRANS BELG.: 19,00 Onbekend 19,30 Aux quatre coins 20,00 Jazzmuz. 21,25 Enquête 22,05 Lit. progr. 22,45 Wereldnws. VLAAMS BELG. 19,00 Document, progr. 19,30 Nws. 20,00 Jane Eyre, TV-spel 21,50 Nws. en journ. (Advertentie) ■van meer... meest dagelijks vers gemaakt. de r' ?ste geur en smaak VLEES WARENFABRIEK J. MEESTER N.V. WiJHI door Maurice Zermatten 57) Hij zag haar nog even door het gebladerte, dan niet meer. En hij voelde zich schrikkelijk eenzaam. Louise! riep hij. Maar zijn stem sloeg mat neer in de natte lucht. ''.ou hij naar boven gaan? Maar ™.at geeIt het, als hij de dood ont- u. i ,a's ^'e dood Louise in zijn watergolven meesleurt? a-v?iLw,jldej0mlaaS. eerst langzaam, npn an bet hÜ 2ieb meesle- omlafa°rTZljn .^i'ende en liep vlug verifit t en uit het bos kwam, L"uise Wist de vlakte, en be- a.e a|Jdere kant weer omhoog u hij haar zag, vertraag- wnrH.n Zï?- gang', om niet gezien te Hij was bang voor haar ver achtende blik Zij liep hard en hij hep ook hard. Nu dacht hij alleen maar eraan, haar in te halen. Hij yeigat zichzelf, hij vergat het ge vaar, om alleen aan haar te denken. nu was hu nog maar 50 meter van haar af, nog twintig. Hij hoorde iedere stap van haar voeten. En hij was naast haar. Samen gingen ze Chelin binnen. Ik ga met je mee, zei hij kalm weg. Het wordt nacht. Dan ben je tenminste niet alleen. Ze lette niet op hem. Het lege dorp boezemde schrik in. Ze hoorden ge luid bij de kerk. Het klonk op tegen de verlaten huizen, maar gebroken en verzwakt in de stromende regen. Overigens was het leeg en stil hier, waar gisteren nog de kinderen speel den en waar zo vaak het accordeon geklonken had. Candide had geen enkel doel. Hij wilde alleen bij haar zijn. Misschien zou hij haar kunnen redden. Gedu rende de helft van de weg zouden ze buiten bereik van de doorbraak zijn, als de weg hoog boven de ri vier liep, Als het dan gebeurt, zal ik voor haar zorgen. Zo gingen ze woordeloos verder, zij onherkenbaar onder haar paraplu. En die hen van beide zijden van de kloof zagen, zeiden telkens weer. Maar wie zijn toch die twee dwazen? Wanneer is liefde niet dwaas? HOOFDSTUK VI Ernestine! Hij hield zijn handen rond zijn mond en brulde naar alle kanten: Ernestine! De anderen stonden achter hem voor de hut en ze keken mee naar rechts en links en luisterden, maar ze hoorden alleen de echo's, die over de natte rotsen haar spel dreven. Dan is ze zeker naar beneden gegaan. De ingenieur zal haar heb ben meegenomen. Daar hadden we aan moeten denken. Hij keek nog eens in de richting van de dorpen. En zijn stem klonk nog eens door de wijde ruimten, dook in de kloven, zwol er uit en verklonk Rot meid, siste hij. Hij werd dol van woede, trapte een emmer in elkaar, die Ernestine voor de deur had laten staan, en liep heen en weer de vrouwen te vervloeken. Zijn vrienden wachtten tot de bui over was. Erg veilig is het hier niet. De ingenieur heeft misschien ge lijk gehad, waagde Filliez te zeggen Stommeling schold Emile. Waarom zou het hier niet veilig zijn? Het meer is toch immers begonnen leeg te lopen. Als de ijsdam had wil len breken, had hij dat wel eerst gedaan. Nu is het te laat. Binnen en kele uren zit er geen droppel water meer achter de gletsjer. En dan dan ken die idioten van beneden ons het leven. Inderdaad was de Dranse weer ten leven gewekt. Sinds een uur was ze uit haar graf van ijs begonnen te stromen door de geul, die de man nen door de gletsjers gehakt hadden en toen was ze omlaag gaan storten in een majestueuze waterval van meer dan dertig meter, die in de stilte van de berg was gaan spelen als een groot orkest. Zij hadden er naar gestaard en geluisterd. Ze sprong hij uit de geul. uitwaaiend als een korenschoof in duizend halmen met aren gekroond. De graankorrels van water waren als witte vonken op het harde ijs gespat. En de ri vier had zich ais een metalen stroom gestort op de rotsen van haar bed. Je hebt gelijk, gaf Filliez toe. Emile werd kalmer. Zijn vrien den kenden hem trouwens. Het duur de bij hem nooit lang. „Laten we melksoep maken!" zeiden ze. We hebben haar ten slotte niet nodig. Dat is waar, gaf Filliez hem ten antwoord. Oscar heeft verstand van de keuken. Die zal de soep wel klaarmaken. Best hoor, bevestigde Oscar Oarbellay en hij schoof zijn korte, dikke lichaam naar voren. Sommigen hadden het druk over de bouw van een nieuwe barak De ingenieur had gezegd: „Als straks het water gaat stromen, is het niet afgelopen. Om alle gevaar te voorko men. moet de opening voortdurend verbreed worden. De gletsjer moet zo zijn weerstand tegen het water verliezen". Ze moesten er dus mee rekening houden, dat ze een tijdje in Mauvoisin zouden moeten blijven. En daarom was het gewenst, dat ze een slaapbarak bouwden. Het was nu bijna nacht en het re gende nog altijd. Vooruit, opschieten, Oscar! Zorg, dat de soep klaarkomt! Het vuur brandde weer tussen de stenen. En Carron greep een emmer en ging aan de rivier water halen. 't Is net, of het kraakt, zei hij, toen hij terugkwam. Dat was je broek, toen je buk te, lachte Emile, die bij het vuur zijn kleren zat te drogen. De ander gaf geen antwoord. Toen de soep klaar was, aten ze die uit de ketel en ze haalden brood en kaas uit hun rugzakken en hun drinkvaatjes, die ze aan het meege brachte vat vulden. Naarmate hun honger gestild was en hun dorst ge lest, werden ze luidruchtiger. Ze zaten dicht opeen rond het vuur en waren tevreden over die eerste werkdag. Filliez stelde voor, dat ze zouden gaan spelen. Ik heb kaarten bij me, zei hij. Spelen we een potje kruisjas? Vijf centimes als inzet Neen, gaf Emile ten antwoord We zitten hier niet in een café. Hij kreeg een ander idee. Hij moest de eerste avond al de toon aangeven. En ze zaten nog veel te veel aan de ramp te denken. Hij moest ze op andere gedachten brengen. We zullen een Mis doen voor mooi weer, zei hij. Die dient dan tevens als avondgebed. Zo slaan we twee vliegen in een klap, zoals de oudelui zouden zeggen. Het leek of ze liem niet snapten. Maar zeker, zei hij. Jullie zullen zien. We maken dezelfde grimassen als de pastoor. Als Tochet er was, zou hij kunnen preken. Maar die komt nog wel. En vanavond preekt Oscar over het zesde gebod. Hij was opgestaan, gooide een zak aardappels leeg en sneed de zak met zijn mes open, een gat voor het hoofd en twee opzij voor de armen. Toen deed hij hem aan en het leek of hij een monnik was, die een pij droeg. Het is niet zo mooi als in de kerk, zei hij. Maar we zullen zeggen, dat het een Mis voor arme mensen is. Ze begonnen hard te lachen en er pret in 2 krijgen. Ik zal de Mis dienen, zei Filliez. Ik ben koster. Ik klokkeluider. Wij zullen de zangers zijn. Ik zou een missaal moeten hebben, zei Emile. Ze keken elkaar aan. Wat hadden ze nu, dat op een boek leek? Maar Filliez riep vol pret uit: O, wacht maar, hier is mijn siga- rettenzakje. 't Is wel wat klein maar omdat het een Mis voor arme men sen is. gaat het wel. En dan is ze korter ook, riep Car ron, die er ook al behagen in kreeg. Ze deden in een kopje wat wijn en wat water in een ander. En daar een van hen toevallig een houten beker meegebracht had. zetten ze die als kelk op een platte steen, die voor altaar moest dienen. Filliez was in zijn schooltijd mis dienaar geweest en wist nog alles wat nodig was. Intussen hadden een paar het al taar klaargemaakt. De koster stak aan de twee kanten kaarsen aan. En de vlammen brandden helder, want er kwam nog maar weinig dag licht door de deur. We zullen zingen: Krië, wat een lekkere wijn.... zei de directeur van het zangkoor. Nu opletten. Ze lachten. Emile was met Filliez, zijn misdienaar, naar buiten gegaan Ze spraken af, plechtig met gevou wen handen binnen te komen. Perrau- din, in zijn aardappelzak, trok al een devoot gezicht. De koster zou voor hen uit lopen en het oranje sigaret- tenzakje dragen als een missaal; ach. teraan zou de koorknaap met een stuk hout op een emmer slaan en tussen hen in zou Emile komen en plechtig de schapen van zijn kudde zegenen. Ik had misschien beter gedaan, zelf te preken, dacht hij. Dat was een goe de gelegenheid. Wacht maar. Ik zal de predikant onbevoegd verklaren. Binnen in de hut, zaten ze schate rend van het lachen te wachten op de dingen, die komen zouden; ze keken naar de deur. En toen begon de onwaardige parodie. Kaarsen ver lichtten de hut met wakkerend licht, lasterlijke liederen klonken op en vreselijke vloeken vlogen de hemel in, terwijl de monnik dwaze bewe gingen maakte en zijn schaduw als een verschrikkelijke dreiging zich af tekende tegen de muur. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5