Nieuwe industrialisatienota over veertien dagen klaar BUDEL ONTVING BIJNA 900 REPATRIANTEN SHAG noment Louwers Wapenschip aan Algerijnse kust Krachtig onderzoek naar schuldvraag Minister Suurhoff vertelt in interview rWedvlucht met de dood^ Vriendelijkheid en hulp in de moeilijkste dagen :ege DAGBLAD VOOR ZEELAND Herinvoering van (verhoogde) premie bij industrievestiging niet uitgesloten Oorzaken stijging werkloosheid Meer De besmetting te Putten Eisenhower antwoordt Boelganin Drie ton hasjiesj Doorgangshuis naar een nieuwe toekomst 5 Tijdelijk sneeuwbuien Weer een aanranding Woonruimte jBERTS IRGINIA! |et bij machte tie Baro- ernstig te verontr rdt zo'n aanval onscha- liict door Gelissen (r.), Ireclnse keeper en Jon- paak attent bekijken. FS6e minuut hing er dui- ergroting van de voor- lucht, toen de scheids- [ht een penalty toeken- structie tegen Kas. Foe- Jhet leer echter veel te It zuiver geplaatst in en liet dan ook weg werken. |tk nog erger te maken ók dwars tegen de ver- J- slaagden de DHC-ers ïiinuten voor de rust rn [•.en. Van Galen profiteer- 1 serie dekkingsfouten en |m van de Bredase kee- de bal in het net (1tl. ILeiding heroverd :de helft kwam nog dub J het licht, dat de winst li voor Baronie. De aan- l an de gasten werd on- laakt door de Bredase waarin vooral Boeren de voorlijn deed onder- I wat er van werd ver- elfde minuut heroverde jdjes de leiding door Hie de bal maar voor het j nadat die prachtig door I-as voorgezet. Vijf minu- lelden de Bredanaars hun lef veilig, want toen deed let alleen. Hij ondernam i door het midden, die J met een vliegend schot, lelman Kalden slechts En kon. Irs brachten de energie I meer moedig, dan ta- lief, maar Boeren en ZDn lden op hun post en aan- het de schutterskwalitei- ■Deltenaren maar Pnvcl lileek, was er geen vun- llucht. Integendeel zcU:j fl verzorgde Groeneveld die ook al een g°al BI. 11500 kijkers. et meer dan ■r werd zeer matig S [list toen Kwaakermaat A-oor Schoon. De Lo'ri Igreep op het scho vu |n moest vervangen w°r Louga-voorhoede vol 98e JAARGANG 'No. 22661 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 10. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konfnfltn en Vaderland DINSDAG 21 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander^HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 J3QSTBURGNieuwTtraat 41, tel-no^ (Van onze redacteur). Zijne Excellentie J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver. klaarde maandagmiddag tijdens een persoo nlijk onderhoud in zijn werkkamer, dat op zijn ministerie en dat van zijn ambtenoot van Economische Zaken hard wordt gewerkt aan een nieuwe industrialisatienota. Lag he t aanvankelijk in de bedoeling de nota in april te doen verschijnen, nu verklaarde de minister, dat de nota over veertien dagen gereed zal zijn. Hij zei voorts, dat de indust rialisatienota zich speciaal zal bezig houden met de gebieden, waar bijzondere structurele problemen bestaan. Hiertoe behoren bij voorbeeld de gebieden rondom Emnien en rondom Etten. „Ik mag niet al te zeer vooruitlopen op de nota", aldus de minister, „want de nota moet nog in het kabinet worden ge bracht. Ik wil er echter aan herinneren, dat de stopzetting van de premie op de industrievestiging in de ontwikkelingsgebieden tijdelijk was. De regering kan de stopzetting opheffen. Het is zelfs mogelijk, dat hogere premies worden gegeven". Het vertrekpunt van het onderhoud met de minister lag in de vraag of hij overwoog bijzondere maatregelen te treffen ter bestrijding van de werk loosheid in het ontwikkelingsgebied Etten-Rucphen. Daar immers steeg de werkloosheid tot 17-18% van de man nelijke beroepsbevolking, terwijl an derzijds de verwachting kan worden uitgesproken, dat door het wegvallen van bepaalde reis- en verblijfsvergoe- TE BUSSUM is op 73-jarige leeftijd overleden de heer L. F. M. Bensdorp, directeur van de N.V. Bensdorp al- aldaar. Hij was commandeur in de orde van de H. Gregorius en offi cier in de orde van Oranje-Nassau. DE SPOETNIK II is vanavond weer te zien. Hij verschijnt eerst om 17.52 uur laag in het noordwesten en daar na om 19.31 uur op matige hoogte in het zuidwesten. Hij beweegt zich van noordwest naar zuidoost. DE BRITSE regeringsverklaring over Cyprus, die vandaag werd verwacht, is uitgesteld tot na de bijeenkomst van de landen van het Pact van Bag dad, die van 27 tot 30 januari in Ankara wordt gehouden. JEMEN beschuldigt Groot-Brittannië ervan, dat Britse strijdkrachten zijn binnengedrongen in vier Jemenitische dorpen en de bevolking hebben weg gevoerd. dingen voor de lange-afstandpende laars de werkloosheidscijfers nog zul len stijgen. Ook voor de noordelijke provincies was er sprake van extra maatregelen. De minister ging allereerst in op de algemene verschijnselen rondom de huidige werkloosheid. Hij somde een zestal redenen op waardoor de werk loosheidscijfers sterk stegen. De terug gang van de conjunctuur en de beste dingsbeperking. Het cijfer steeg ook, omdat in de periode van de overspan ning op de arbeidsmarkt de werkne mers het minder nodig vonden zich op de arbeidsbureaus te melden. Na een of twee weken konden zij immers toch weer aan de slag. Het cijfer steeg ook, omdat de bedrijven arbeidskrachten hamsterden. Het bedrijfsleven verze kerde zich van een zekere reserve om steeds op een topproduktie te kunnen draaien. Om dit te kunnen bereiken zijn er ook arbeidsplaatsen voor min der geschikten gecreërd Tenslotte steeg het werkloosheidscijfer doordat er in bepaalde gebieden structureel iets niet in orde was en is. „Dit laatste is nu ook het geval in het ontwikkelingsgebied zuidwest- Brabant", vervolgde de minister. „Worden er thans maatregelen geno men ter bestrijding van de werkloos heid? Ik zou een positief antwoord moeten geven, want welke mogelijk heden zijn aanwezig? Tijdelijk zal de werkgelegenheid worden bevorderd door het nemen van gerichte maat regelen, die zowel voor streken als bedrijven toegepast kunnen worden. Ik noem voor de streken het uit voeren van werken van rijkswater staat, de her- en ruilverkavelingen en de arbeid aan nieuwbouw. Voor werken tot één ton komt een vlot tere vergunning, maar voor werken tot twee ton komt er ook een vlot tere toestemming af, indien daarmee de werkloosheid (ik doel nu met nadruk op de bouwnijverheid) in een bepaald gebied wordt bestre den". Een tijdelijke maatregel noemde de minister het bevorderen van de* ex port door het geven van bepaalde fa ciliteiten. „Ik weet hoe het in de metaalnijver heid te Bergen op Zoom is gesteld. Ik geloof echter, dat de overheid hier machteloos staat. Wij kunnen moeilijk zo maar 100,000 kachels kopen; wij kunnen alleen trachten de export te bevorderen". Minister Suurhoff, op de hoogte van de gang van zaken in het westen van Brabant, stelde vast, dat de tijdelijke maatregelen ook slechts tijdelijk kun nen zijn. Hij keerde voorzichtig (om niet al te zeer vooruit te lopen op de nabije besprekingen) terug op de in dustrialisatienota. „Er zijn gebieden, die eenvou- dig niet op gang zijn te krijgen. Ik denk hierbij aan gebieden in het noorden van het land. De industrialisatie in Etten-Ruc phen is aardig op gang gekomen. Vooral is gebleken, dat de in dustrialisatie uit het west-bra- bantse ontwikkelingsgebied zij het niet zonder moeilijkhe den gerealiseerd resultaten af werpt. Het zijn nog beperkte resultaten, omdat er meer moet gebeuren! Dat „meer" ligt in de nota verbor gen, die door de sterk gewijzigde om standigheden eerder verschijnt dan verwacht. „Ik behoef niet te herhalen, dat ik met mijn ambtgenoot van Economi sche Zaken ook de situatie in west- Brabant heb besproken", zo besloot de minister, die ten aanzien van de Zeeuwse problemen nog opmerkte, dat deze pas een permanente oplossing kunnen krijgen door de verwezenlij- king van het deltaplan. Op dit ogenblik zijn bij Joke Haan- I De vertegenwoordiger van het mi- schoten geen ziekelijke afwijkingen nisterie van Justitie, mr Belinfante, De Zuidslavische regering heeft gisteren krachtig bij de Franse rege ring geprotesteerd tegen „het on rechtmatig in beslag nemen van de lading aan boord van het Zuidslavi sche schip „Slovenija". Volgens het Zuidslavische protest vervoerde het schip „munitie en wa- President Eisenhower heeft giste ren een nieuwe, zeer korte, brief aan Boelganin gestuurd in antwoord op diens schrijven van 8 januari j.l., waarin de Russische maarschalk aan drong op een topconferentie binnen de drie maanden. Eisenhowers brief was vijf zinnen lang. Hij wees erop. dat hij op Bolega- nins voorstel reeds in zijn brief van 12 januari had gereageerd. pens voor een Marokkaanse zaak in Casablanca" en werd het 45 mijl van de Algerijnse kust door Franse oor logsschepen aangehouden. Zuid-Slavië verklaart, dat de wa pens waren bestemd voor Marokko, een onafhankelijk en souverein land. Van Franse zijde wordt verklaard, dat de bemanning van de Slovenija heeft verteld, dat de wapens voor Je men bestemd waren. Het schip werd, aldus de Franse verklaring, in terri toriaal water bij Oran aangehouden, nadat het dagenlang was geobser veerd. Bovenstaande telefoto toont het schip in de haven van Oran. (Telefoto ANP) De Egyptische politie heeft gisteren in de woestijn ten zuiden van Rafah (op Sinai) drie toen hasjiesj ontdekt. Deze hoeveelheid verdovende midde len, ter waarde van circa 30 miljoen gulden, was per schip uit Israël ge smokkeld. 1 INTENTIE van de vijftigste bid- 2 week voor vandaag: Terugkeer 2 en onderwerping van de Anglica- 2 nen aan het gezag van de Heilige 2 Vader. ATOOMGELEERDEN in Engeland, die gemiddeld 1000 pond per jaar verdienen, willen een loonsverhoging van 24 tot 30 percent. PRINS BERNHARD is gisteren van uit Lissabon doorgevlogen naar Casa blanca, op weg naar Liberia. MACMILLAN, dt Britse premier, is gisteren, snipverkouden, voor een be zoek van acht dagen in Nieuw-Zee- land aangekomen. KONING OLAF V van Noorwegen heeft gisteren in zijn eerste troonrede gezegd, dat zijn regering in 1958 zal trachten de samenwerking in de NAVO op politiek, economisch en de fensief gebied te versterken en te ontwikkelen. VIER RAADSLEDEN van het Chi nese hooggerechtshof in communis tisch China zijn in staat van be schuldiging gesteld, omdat zij ge tracht hebben het gerechtshof te ont trekken aan de invloed van de staat en de communistische partij. PRINSES MARGRIET is door het Prinses Margrietfonds, ter gelegen heid van haar verjaardag, verrast met een grammofoonplaat en een taart. SUURHOFF: op de hoogte... te constateren, zo verklaarde de di recteur-generaal voor de Volksge zondheid, prof. Muntendam, gisteren morgen op een persconferentie, waar hij zelf en een aantal deskundige me dewerkers een uiteenzetting gaven over de radioactieve besmetting in Putten. Met betrekking tot de schuld vraag deelde hij mee, dat de justitie hiernaar een krachtig onderzoek in stelt; in dit stadium is het nog niet gewenst de details ervan bekend te maken. Ook het college van curatoren van de Utrechtse universiteit heeft deze zaak in onderzoek. Professor Muntendam wees er op, dat per 1 februari a.s. in Nederland de eerste wettelijke regeling, namelijk het zo genaamde ioniserende stralen besluit van de Veiligheidswet, van kracht zal worden. Dit besluit beperkt zich wel iswaar tot het terrein van de ar beidsbescherming, doch de controle die op grond van dit besluit wordt ingevoerd, biedt eveneens grote waar borgen voor de gezondheidsbescher ming. Prof. Muntendam maakte be kend, dat binnenkort in aanvulling op genoemd besluit het radioactieve stoffenbesluit wordt ingevoerd, dat de bescherming van de bevolking in het algemeen beoogt. Dit besluit is juist I door de minister getekend, zo zei hij. deelde mee, dat, indien de schuld vraag bevestigend kan worden beant woord, de slachtoffers in ieder ge val schadeloos gesteld zullen worden. Indien dit niet het geval is, zullen dezen, hoewel dan misschien geen formele aansprakelijkheid gesteld kan worden, toch wel worden geholpen. Zodra de woning geheel is ontsmet, zal het gezin zonder gevaar te lopen deze weer kunnen betrekken. Wel zal het gezin de eerstvolgende tijd onder controlemoeten blijven. In het bij zonder zal moeten worden nagegaan, of geen radium via de luchtwegen het lichaam is binnengedrongen. Dit zal binmn een periode van drie weken vastgesteld kunnen zijn. "De geruchten, volgens welke het huis na deze besmetting zou moeten worden afgebroken, werden beslist tegenge sproken. Op een vraag, of zich al eens eer der een geval van radioactieve be smetting als deze in Nederland had voorgedaan, werd ontkennend geant woord. Wel is enige jaren geleden iets dergelijks gebeurd in een ziekenhuis in Californië. Prof. Muntendam deelde nog mede. dat de familieleden in het ziekenhuis te Utrecht vrij contact met elkaar hebben. J Weersverwachting van het K.N. i M.I., tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Toenemende bewolking met op de ineeste plaatsen enige sneeuw- t buien. Overwegend matige en ver- amlerlijke wind. Middaglempera- t turen om het vriespunt. Verwachting van het Belgisch t weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke wind uit west tot noordwest. Over het al- gemeen bewolkt tot betrokken, t t Sneeuw- of stofhagelvlagen. Vrij koud weer. t Vani' ag: zon onder 17.07 uur. Maan onder 19.21 uur. Morgen: zon op 8.35 'uur. Maan op 9.14 uur. (Van onze redacteur) Voor de kinderen is het een avontuur.... Nederland gewed. Er is een sympa thieke trouwhartigheid in hun blik en houding. Ze zien je naar de ogen om vast te stellen of je ze goed gezind bent. Ze willen weten of ze hier vriendschap en vriendelijkheid zullen vinden, of ze terecht gewed hebben op het Nederlanderschap toen ze en kele jaren geleden voor de keus wer den gesteld. in het legerkamp Budc werden gisteren enige honderden eva- cué's, die met de Captain Cook in Amsterdam waren gearri veerd. voorlopig ondergebracht. Een triest tafereel toont de foto: nog met de tropenhelm op ar riveerde dit gezin in het be sneeuwde kamp... NToiiwralilb-o u. ®'t hier valt ze mee. Deze ontvangst J ze Tilt de bus, of Ze grijpen graag en nieuws- hadden ze niet verwacht. Een groot gierig naar het witte poeder, dat ze in Indonesië nooit gezien bord met „Welkom" boven de deur hebben Ze voelen de kou blijkbaar niet, anders dan de volwas- reiden van^en^lndoneriscTe4 mallUjd: senen, cue met onwennig gebaar de shawl rond hun hals slaan en eerste twee dagen zijn het rijst- voor wie dit alles ook wel een avontuur is, maar zonder een 8efecht,e?' daarna kunnen de repatri- zweem van romantiek. SESTETS*""" Eur°Pese e" In" Van de bijna 900 repatrianten, die met de „Captain Cook" de reis Dames van het Rode Kruis en van hebben gemaakt en die nu met bussen naar de legerplaats „Budel" ziin het C-C.K.P. zijn druk in de weer. De gebracht, heeft meer dan de helft Nederland nooit eerder gezien Het commandaru van de legerplaats heeft zijn Indische Nederlanders, geboren en opgegroeid in de tropen. Ze dienden bijgekomen en iTdeXuken werden verdreven, weggeplaagd, met omdat ze tegen Indonesië of de staan meer mensen dan anders, ëe levensomstandigheden. Gemakkelijk is Indonesieis waren, maar omdat ze Nederlanders zijn. Nooit hebben ze repatrianten worden hier geregistreerd dat niet. Indonesië verloochend. Ze doen het nog niet. Ze hebben niets tegen de gekleed en gekeurd. Alles wordt in Bovendien: er is verschil. Die jon- niensen daarginds, maar wel tegen het politieke fanatisme dat hen als het werk gesteld om de eerste, moei- geman daar. pas enkele jaren ge- doehvit nam en een a-politieke bevolking dwong, de „Hollanders" op ljJke dagen zo prettig mogelijk voor trouwd, Nederlander van afkomst, zal een onduldbare manier te boycotten. ken n?aken' Ze kunnen films zien het wel redden. Hij heeft bij de Ga- over Nederland, er is speelgoed voor ruda gewerkt en hij is niet vreemd i 1 geen kamp. Het is een gerieflijke de kinderen en ook de sportzalen staan hier. Maar er zijn ook anderen. Lzeen aDriipte woongelegenheid, waarin het de eer- ter beschikking van de jeugd. Moeders Twee oudje" bijvoorbeeld uit Ban- ste dagen goed toeven is. met kleine kinderen worden onderge- doeng. Beiden spreken moeilijk Neder - OVPrdanO' xS ■roAt de hoofdpoort bin- bracht in een afzonderlijk gebouw lands. Het is warm in de zaal, maar O O n,en" Vijfentwintig zijn het er en ze Gezinnen krijgen, als het enigszins kan. toch wekken ze de indruk verkleumd stoppen voor het grote gebouw, waar een eigen vertrek. te zijn. Er is ook iets angstigs in hun „Budel Een legerplaats met 2000 de eetzaal voor de ontvangst m ge- blik. Ze zijn losgerukt van vertrouw- bedden. Alle gebouwen voorzien van eedheid is gebracht. Vier a vijf dagenDan gaan ze de bodem en nu moeten ze wennen centrale verwarming. Het valt de Even schiet je een brok in de keel. naar de contractpenisons en, zo moge- aan het land, dat hen met een sneeuw mensen mee. Zegwaren een beetje bang „Nee", denk je, „dit zijn geen men- liik, naar particuliere adressen. jacht verwelkomt.... voor het „kamp", waarin ze de eerste sen, die zichzelf wel kunnen redden. Voor de meesten is de toekomst on- vier, vijf dagen zouden worden onder- De meesten hebben ginds een beschei- bestemd. Ze moeten opnieuw begin- gebracht. Maar nu merken ze: dit is den bestaantje gehad en ze hebben op nen, in een ander land, onder andere (Vervolg op pag. 2). De moord op Maria Kriek De Engelse politiemannen, die nog steeds zoeken naar de moordenaar van Maria Kriek, het 19-jarige Ne derlandse meisje, wier lijk veertien dagen geleden in een greppel bij Col chester werd gevonden, zijn gisteren gealarmeerd, nadat een onbekende man in een bos op circa 50 km van Colchester een 23-jarig meisje over vallen en aangerand had. Mogelijk bestaat er verband tussen de moord en deze aanranding. Het zoeken naar het wapen waarmee Ma ria Kriek vermoord is en naar haar handtas, waarin zich een agenda met namen van kennissen moet bevinden, werd gisteren belemmerd door sneeuwval. De politie heeft Interpol gevraagd om een foto van een handtas zoals Maria Kriek bezat, om een omschrij ving ervan in een oproep te kunnen publiceren. Voor de gerepatrieerden, die met de „Corfu", de „Sibajak" en de „Captain Cook'' naar Ne derland zijn gekomen, heeft men a.l pensiongelegenheid ge vonden. De komende weken echter zullen er nog meer adres sen moeten worden gezocht. Over het algemeen valt de me dewerking van de bevolking nu mee. Het tempo, waarmee de mensen daarginds naar Neder land zullen komen, hangt voor een deel af van de pension-, gelegenheid die beschikbaar komt. In Noord-Brabant heeft men nu 600 aanmeldingen bin nen van particulieren, die hun woning met repatrianten wil len delen; een aantal dat tot enige tevredenheid stemt. On geveer 4000 particuliere adres sen zijn er nodig om de eerste, grote repatriantenstroom te helpen opvangen. Minister Staf heeft de leger plaats Budel'tot uiterlijk 1 april a.s. als ontvangstcen trum ter beschikking gesteld- Een groep Hengelose fabri kanten heeft gisteren onder hands het bekende hotel ..Het Zwaantje" in de Lutte bij Ol- denzaal aangekocht. Het hotel, dat 25 kamers, drie zalen en twee keukens, alsmede een de pendance-gebouw. garage met dienstvertrekken en tuinen om vat (totale oppervlakte 1.4 hec tare), zou vandaag, wegens de hoge leeftijd van de eigenaar, publiek worden verkocht. Het doel van de aankoop is een bijdrage te leveren in het onderbrengen van de nieuwe stroom gerepatrieerden. In Oostenrijk hebben een vlieg tuig en een helikopter door een verblindende sneeuwstorm een ..wedvlucht met de dood" ge houden om een kweker van gif slangen in Innsbrück, die door een cobra gebeten was, te red den. De man, Helmuth Patsche, die 'slangen voor de farmaceu tische industrie kweekt, werd gisterenochtend in de linker arm gebeten. Direct zonden dokters verzoeken om serum naar Wenen, waar een klein regeringsvliegtuig beschikbaar werd gesteld om ampullen naar Innsbrück over te brengen. Terwijl het vliegtuigje, een Cessna 182, tegen een zware sneeuwstorm in naar Innsbrück onderweg was, liet men uit Wenen voor alle zekerheid ook een hefschroefvliegtuig van de politie met wat serum vertrek ken, voor het geval de Cessna zou verongelukken of niet in Innsbrück zou kunnen landen. In Innsbrück moesten de dok ters in die tussentijd toerkeloos toezien, hoe het gif zijn weg zocht in het lichaam van Pat sche en de man langzaam ver lamd raakte. Gelukkig slaagde de Cessna er in ondanks het slechte weer in Innsbrück te landen. Het serum is direct naar het zieken huis gebracht en aan Patsche toegediend. De patiënt was gisterenavond buiten gevaar. Volgens een arts had het serum geen twee uur later moeten komen.

de Stem | 1958 | | pagina 1