De nieuwe veerhaven aan Noord-Bevelands ooskust JAN SCHROOT IN HANK WON EEN SUS-HUIS Nachtvorstschade in Zeeuwse fruitteelt Hulst-doelman actief Kosten gerechtvaardigd Fabrieksbond St. Jansteen vierde zilveren bestaan .Veel export in 1957 Vogelshow te IJzendijke Opmars van de vogelvrienden Stijging van de werkloosheid houdt aan Toewijzing gemeentewoning was niet meer nodig Maratliondames zaalhandbal kampioen Damcompetitie in Zeeland J. Blom dam» titelhouder Elto promoveert DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 JANUARI 1958 Belg na botsing bij Scherpenisse overleden Auto reed op autobus Minister Struycken naar Walcheren Sjef Jansen opgenomen in ,,De Ploeg Veel Zeeuwen naar Breda voor „Dagboek Anne Frank" Meer dan 400 stuks Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Z- Vlaanderen De dood op de weg TERNEUZEN Bonte avonden Avond van Z.V.U. OOSTBURG Nieuwe telefooncentrale In de storm aan de grond gelopen Koningschieten te Sluiskil MARKTEN Oostburg-cross verliep spannend Volleybalcompetitie AGENDA Vandaag Morgen Het voorstel van G.S. om te besluiten tot de bouw van een veerhaven aan de oostkust van Noord-Beveland, voor de veerdienst op Zierikzee, waar door het lange traject KatseveerZierikzee kan vervallen in de toekomst na het leggen van de dam door de Zandkreek is niet met onvermengd genoegen ontvangen. Zo vroeg een Statenlid of men niet beter van Katseveer at zou kunnen varen, dan 5 miljoen te investeren voor enkele vaarten per dag meer. Met andere Statenleden vreesde dit lid. dat door deze dure werken het plan voor een dam van N.-Beveland naar Schouwen afgeremd zal worden. Gevreesd werd ook dat het de mid denweg in gevaar brengt. Andere leden lieten optimistischer geluiden horen. De middenweg en de dam zijn pas over 25 jaar te verwach ten en het is nu zaak om zo spoedig mogelijk betere verbindingen tussen midden- en noord-Zeeland te maken, gezien ook het gevaar dat Schouwen zich op Z.-Holland gaat oriënteren. Men wilde het veer dadelijk zo goed mogelijk dus met koplading hebben. Er werd ook nog een opmer king gemaakt over het parkeerterrein bij de Valhaven te Zierikzee, dat men te groots opgezet achtte en gevraagd werd of de aanleg inderdaad f 410.000 kost. leder 2 miljoen G-S. verdedigden uitvoerig hun voorstel, dat pas in 1959 tot uitvoe ring zal kunnen komen. In eerste aan leg is een half miljoen nodig voor grondboringen, grondaankoop, voor bereidingen, enz. Men moet het half miljoen meer zien als stelpost. Het dadelijk of later aanbrengen van een aanlegplaats voor koplading is niet van invloed op de kosten. Wel wordt er voor beide trouwens reke ning mee gehouden. G.S. schatten dat de havens ieder twee miljoen zullen kosten. Het parkeerterrein bij de Val is met opzet ruim geprojecteerd voor Zaterdagavond omstreeks zes uur is op de Veerweg tussen Scherpenisse en St.-Maartensdijk op het eiland Tholen een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij de heer Nelissen uit Eeckeren zeer ernstig werd gewond. De heer N. Nelissen, een landbou wer uit Eeckeren bij Antwerpen en afkomstig uit St.-Maartensdijk, wilde deze middag naar familie te St.- Maartensdijk rijden. Even buiten Scherpenisse kwam de auto op on verklaarbare wijze nabij een afrit in botsing met een autobus van de firma J. L. uit Bergen op Zoom. De be stuurder van de autobus kwam van St.-Maartensdijk gereden en bracht een groep arbeiders van het eiland Tholen naar de Heinekensfabrieken te Rotterdam, waar een feestavond voor de arbeiders werd gegeven. De auto van de heer Nelissen reed de bus in de flank aan waarbij de Belgische auto van voren totaal werd vernield en de heer .Nelissen, die alleen in de auto zat, in het wrak be kneld geraakte. Direct schoten van alle kanten om wonenden toe en dokter Hilem uit Scherpenisse verleende de eerste hulp. 't Slachtoffer, dat buiten 'n schedel- basisfractuur 'n ernstige hoofdwonde en een bekkenfractuur had bekomen, werd met een auto uit Scherpenisse naar het Algemeen Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd, waar direct operatief werd ingegrepen. De toe stand van het slachtoffer was zorge lijk waarom de familie uit Eeckeren werd verwittigd. Zondagmiddag is het slachtoffer in het Alg. Burger Gast huis te Bergen op Zoom overleden. Hij was 48 jaar, gehuwd en vader van 4 kinderen. de toekomst, maar zal heel wat min der kosten dan f 410.000. Het duurt nog zolang voor er sprake van een dam tussen Zierikzee en N.- Beveland kan zijn, dat G.S. zelfs den ken durven aan de bouw van een nieuw schip. Dam en middenweg De vrees, dat de bouw van de nieu we veerhaven de tweede dam en de middenweg in gevaar zal brengen, delen G.S. niet. Het onderzoek aldus G.S., behoeft niet overhaast te ge schieden. Door verkorting van de vaartijd op zich zelf wordt reeds een belangrijke winst aan vervoercapaciteit ver kregen. Het gaat hier over een vraag stuk, dat het uiterste van de finan ciële draagkracht der provincie voor de toekomst zal vergen. Echter zit daaraan onverbrekelijk verbonden het niet te schatten belang van een be langrijke verkeers- en vervoersstroom van en naar randstad Holland, door Zeeland, ook van en naar België en Frankrijk. Voor de economische ont wikkeling van Zeeland is dit een be lang van de eerste orde. Dit alles noopt tot een gezette bestudering van de hiermede samenhangende vraag stukken. De conclusies waartoe Ged- Staten daarbij komen, zullen onmid dellijk aan de Staten worden voorge legd. opdat deze daaromtrent kunnen beslissen. De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struycken, is voornemens op maandag 17 en dinsdag 18 februari a.s. in het bijzijn van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland de voorgenomen „hearing" met de raden van de Walcherse gemeenten inzake de gemeentelijke herindeling van Walcheren te houden. Voor een bomvolle feestelijk ver sierde patronaatszaal werd te St. Jan steen het 25-jarig bestaan gevierd van de fabrieksbond van de K.A.B., ,,St. Willibrordus". De huidige voor zitter J. Jansen, memoreerde onder meer dat 25 jaar geleden deze bond werd opgericht door een klompen maker. de nu nog in St. Jansteen wonende L. v. d. Poele. Deze bond telde toen ongeveer een 30-tal leden, welk aantal door veel propaganda nu is uitgegroeid tot 171 leden wat het aantal leden van de K.A.B. nu tot 438 heeft verstevigd. De voorzitter herdacht ook de vorig jaar plotseling overleden jeugdige voorzitter de heer Totté. Hij bracht tevens dank aan het hoofdbestuur van de K.A.B.het gemeentebestuur en aan de andere neven-vakbonden. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Wilker, die beloofde dat in de toekomst op hen mag gerekend wor den. Het hoofdbestuur zal nu vooral bij de moeilijkheden in de vlasindus trie, hen niet in de steek laten. Hierna sprak het hoofdbestuurslid de heer Beumer, die de reis uit Utrecht had gemaakt, om dit jubi leumfeest hier mee te maken en te vens om de heer Sjef Jansen, die in het afgelopen jaar, 25 nieuwe leden heeft ingeschreven, als lid in te schrij ven van de club „De Ploeg", welke club alleen leden van de K.A.B. be vat, die minstens 25 leden per jaar hebben gemaakt. Als lid van De Ploeg werden door de heer Beumer een insigne, een oorkonde en enkele In Breda ging zaterdag j.l. voor de derde maal ..Het Dagboek van Anne Frank", gebracht door de toneelgroep Theater. Het gezelschap bracht ook nu weer een prachtig verzorgde opvoe ring. die op de vele aanwezigen grote indruk maakte. Onder hen bevond zich de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. de Ca- sembroot. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en door vele anderen uit zijn gewest. Want van heinde en verre was men uit Zeeland naar Breda ge komen om deze belangwekkende voor stelling bij te wonen. Van de eilanden even goed als uit Zeeuwsch-Vlaande- ren was men naar het hart van de Baronie van Breda getrokken. In to taal waren er 500 leden van de Z.V.U. Voor Schouwen-Duiveland moest des nachts nog een extra pont varen. In de vergadering der tuinbouw- commissie der Z.L.M. werd uitvoerig stilgestaan bij de gevolgen van de nachtvorstschade, welke in het voor jaar van 1957 optrad. Als gevolg van de hoge fruitprij- zen, zijn over het algemeen de ge volgen van de nachtvorstschade nog beperkt gebleven. Toch zijn een groot aantal fruittelers, die geen of prak tisch geen oogst hebben gehad de dupe geworden. Getracht is om voor deze categorie gedupeerden een kre dietregeling te verkrijgen, maar de regering stelde zich op het stand punt, dat deze nachtvorstschade tot de normale bedrijfsrisico's moet wor den gerekend. Verwezen werd daar om naar het borgstellingsfonds. De vergadering stelt vast, dat met deze nachtvorstschade weer eens op nieuw is gebleken, aan welke risoco's het agrarisch bedrijf in het algemeen is blootgesteld. Het wordt dan ook zeer toegejuicht dat het dagelijks bestuur der Z.L.M. momenteel actie voert voor een be lastingheffing over een gemiddeld inkomen van 5 jaren en voor een be lastingvrije reservevorming. De afzet van hard en zacht fruit is het afgelopen jaar bijzonder goed verlopen. Typisch is overigens, dat, ondanks de geringe fruitoogst, er in 1957 nog meer fruit geëxporteerd is dan voorgaande jaren. Op dit mo ment is de vraag in het buitenland nog groot, hoewel te verwachten valt dat deze in februari zal afnemen. De voorraden zullen dan evenwel praktisch geruimd zijn. In de groentesector is er een grote oogst geweest, waarvan de afzet vrij goed is verlopen. Toch blijkt opnieuw dat de koudegronds-groentesector wel erg kwetsbaar is. Met name in de koolstreken zit men hl, met grote moeilijkheden. Er zijn nog grote voorraden kool waarvoor momenteel geen afzet is. Getracht zal worden hiervoor een oplossing te vinden. Onderwijs en ontwik, keling Medegedeeld kan worden, dat er zowel voor het cursorisch onderwijs op tuinbouwgebied als de fruitteelt vakscholen een zeer levendige be langstelling bestaat. Er worden in 13 plaatsen in Zeeland cursussen gege ven, variërend van algemene tuin- bouwcursus, tuinbouwtechniek, groen teteelt, ziektebestrijding tot klein fruit enz. Bovendien worden er een groot aantal korte cursussen gehouden voor motorenkennis en praktijkge- bruik van de tractor. De voorzitter kan mededelen, dat over dit punt nog steeds besprekingen gaande zijn. Hij heeft echter goede hoop. dat binnen afzienbare tijd een redelijke oplossing voor deze kwestie gevonden zal worden. Besloten wordt om begin februari een tuinbouwmiddag van de Z.L.M. te organiseren. In de bedoeling ligt op deze bijeenkomst een zeer actueel onderwerp te laten behandelen nl. de betekenis van de Euromarkt voor de tuinbouw. W erkclassificatie Uitvoerig wordt van gedachten ge wisseld over de in te voeren werk- classificatie in land- en tuinbouw. Door het bureau Berenschot werd in 1951 reeds een werkclassificatierap- port samengesteld. Uit de beschikbare gegevens blijkt echter, dat het onderzoek zich nog niet uitstrekte tot het fruitteeltbe- drijf. De vergadering meent dan ook, han gende dit onderzoek, haar uiteindelij ke conclusie te moeten opschorten. Wel zal er bij het dagelijks bestuur der Z.L.M. op worden aangedrongen met kracht te blijven streven naar vereenvoudiging van de loonadmini- i stratie. verrassingen aan Sjef Jansen over handigd; terwijl diens echtgenote eveneens niet vergeten werd. Na een felicitatiewoord van burgemeester Reuser, en van wethouder Blommaert als voorzitter van de fabrieksbond. sprak de plaatselijk voorzitter van de K.A.B., de heer A. Vonck, die mee deelde, dat binnenkort wederom een lid zal worden ingeschreven als lid van „De Ploeg", aangezien deze reeds dit jaar 32 nieuwe leden heeft ge maakt. Wethouder Blommaert spoorde de leden van de samenwerkende vakbon den aan eendrachtig samen te gaan, omdat op deze wijze te bereiken valt wat de K.A.B. zich voor ogen stelt. Na deze officiële woorden werd aan. het humoristische gedeelte van deze avond begonnen. Dit werd opgeluis terd door het gezelschap van Rien de Jonge uit Goes en van de Lorelei uit Clinge. Het gezelschap van Clinge, dat reeds meerdere malen voor de K.A.B. te St. Jansteen is opgetreden, boekte met zijn muziek- en zangnum mers een geweldig succes. Voor de tweede maal organiseert de IJzendjjkse afdeling van de Ned. Bond van vogelliefhebbers een inter nationale vogeltentoonstelling. Deze vogelshow, die ingericht zal worden in het Jeugdhuis zal gehou den worden op zaterdag 25 en zondag 26 januari. Meer dan 400 vogels zul len in de ruime zaal van het Jeugd huis overzichtelijk tentoongesteld worden in de door de leden der ver eniging zelf gemaakte tentoonstel- lingskooien. Tal van toezeggingen, zo wel van Nederlandse als van Belgi sche vogelvrienden zijn reeds bin nen. Vergeleken met de eerste inter nationale tentoonstelling is de deel name aan de vogelshow door Belgi sche deelnemers verdubbeld. Veel in zendingen van de zuiderburen komen uit Brussel, Knokke, Ostende. Brug ge en zelfs uit plaatsen langs de Frans-Belgische grens. Onder de inzendingen, zowel van Belgische als van Nederlandse zijde, mag men rekenen die van de beste kwekers, vooral op het gebied van de kleurkanarie-kweek. Ook de parkietenkwekers zullen hun beste resultaten tonen, terwijl toege zegd werd unieke exemplaren tro pische vogels en bastaarden te zullen exposeren. Door het bestuur en leden der Vogelvrienden wordt alles in het werk gesteld, evenals vorig jaar, de indeling van de zaal en de aanleg van de siervijver e.d. tot in de punt jes te verzorgen, zodat een bezoek aan de show een lust zal zijn voor oog en oor. Het streven van de vereniging is er vanzelfsprekend op gericht, dat een zo groot mogelijk aantal mensen een bezoek aan de tentoonstelling zal brengen. De hoofdzaak is echter, dat een ieder die een bezoek zal brengen, met voldoening daarop kan terugzien. Gezien het succes van vorig jaar zal de actieve vereniging ook daar nu zeker weer in slagen. WIE WEET IETS VAN AANRIJDING 16 JANUARI Op donderdag 16 januari j.l. te om streeks 4.15 uur v.m. vond op het Plein 1940 te Middelburg ter hoogte van de Korte Gere een aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door een vrouw van middelbare leef tijd en een meisje van de leeftijd van 12 tot 15 jaar, dat op en rijwiel reed. De vrouw werd hierbij aan haar rechterknie gewond cn moest in de rijwielstalling op het Plein 1940 wor den binnengebracht. Het meisje, dat is doorgereden, en eventuele getuigen van de-ze aanrij ding worden verzocht zich te melden aan het bureau van Politie te Mid delburg, afd Verkeer. De kampioenstcntoonstelling van de Vogelvrienden-bond is niet alleen een succes geworden, wat de inzendingen betreft, maar ook wat het bezoek aangaat. Vrijdag liep het nog niet zo druk vijfhonderd bezoekers maar zaterdagmiddag kwam de stroom be langstellenden opdagen en gedurende de avond duurde dit onverminderd voort. Men schatte het aantal beta lende bezoekers zaterdag op een klei ne driduizend. Ook gistr was het dank zij veel mensen van buiten Zee land. zeer druk op de tentoonstelling, zodat de organisatoren geen strop aan het geval hebben. De uitreiking van de vele fraaie wisselprijzen geschiedde gisteravond door de heer Noordzij van het hoofd bestuur. Ten opzichte van een maand gele den is de werkloosheid in Zeeland stevig toegenomen. Op 15 december jl. stonden er nl. 3329 werkloze mannelijke arbeiders ingeschreven en op 15 januari was dit 4637, wat in tijden niet gebeurd is. De verdeling over de verschillen de rayons was: Goes: 1024 (661); Mid delburg 1158 (924)Terneuzen 1872 (1299) en Zierikzee 583 (445). Naar verhouding was de stijging in het rayon. Goes (40 proc.) het hoogste. Geheel werkloos waren 3331 perso nen; de anderen waren werkzaam op objecten van aanvullende arbeid. Bij de vrouwelijke werklozen was de stijging geringer. Het aantal liep op van 320 tot 326, dus niet noe menswaard. Terneuzen en Goes gin gen aan de kop met resp. 134 en 91. Het aantal aanvragen van werkge vers om mannelijke krachten daalde van 444 tot 250. Het afgelopen weekend heeft weer aan enkele personen het leven ge kost door verkeersongelukken. Bij Naarden botste een auto tegen een tegenligger, die door een andere auto werd gesleept. De gesleepte wagen ging waarschijnlijk iets te veel naar het midden van de weg, waardoor de auto van de heer S. een botsing niet meer kon vermijden. De heer S. kwam om het leven, zijn naast hem zittende echtgenote werd ernstig ge wond. Bij Leeuwarden botste een be stelauto tegen een boom; de bestuur der werd gedood. Te Wanssum werd een wielrijder door een trein gegrepen en gedood. Hij bevond zich op een pad langs de spoorlijn. De plotselinge gladheid, die gister avond intrad, heeft op de buitenwe gen enkele ongelukken veroorzaakt. Veel materiële schade werd gemeld uit Amsterdam, waar acht auto's met elkaar in botsing kwamen. Twee personen werden gewond. Slippartijen kwamen ook voor te Utrecht en Ouder Amstel, doch de gevolgen bleven be perkt tot lichte verwondingen en ma teriële schade. Ook door de gladheid is een luxe auto, bestuurd door de heer J.J.K. afkomstig uit Heveskes, te Garrels- weer in het Damsterdiep geraakt. De vijf inzittenden konden worden ge red door een tegenover de plaats des onheils wonende houthandelaar de heer M. Keur. PROPAGANDA-ACTIE VEILIG VERKEER Gedurende de laatst gehouden be stuursvergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken, werd besloten een propa- ganda-ledenwerfactie te houden van 5 t.e.m. 8 maart a.s. en daaraan een hobby en huisvlijttentoonstelling te verbinden. De bestuursleden, de heren C.J. Udo en G.J. v.d. Peijl werden met de voorbereidende werkzaamheden be last. Op woensdag 22 januari zal een contactvergadering met de deelne mers worden gehouden in het pand Markt 13 te Terneuzen. Sluiskil Zaterdag j.l. en ook gisterenavond was het weer een en al gezelligheid ter plaatse wat de klok sloeg. De Sluiskilse r.-k. fanfare St. Franciscus van Assisië presenteerde voor haar donateurs en begunstigers, in dank voor de genoten steun van het afge lopen jaar, een tweetal bonte avon den. Met oen openingswoord van voor zitter Hallegraeff en na een muzikale welkomstgroet, waarbij de fanfare jubelklanken, grootmoeders vertellin gen en een pittige mars ten gehore bracht, zat de stemming er reeds meteen in. Hierna was het wederom de voorzitter, die in een vlotte con férence een non stop programma de revue liet passen. Zang, muziek, schets cn voordracht wisselden elkaar in pijlsnel tempo af. De pauze bracht door een grote verloting weer tal van prijzen op. die belangloos geschon ken door de plaatselijke middenstand en begunstigers, veel hebben bijge dragen tot versteviging der fanfare- kas. In het tweede gedeejte van de avond trad de fanfare-band op. met een be zetting van een zestal personen, ge formeerd uit de leden. Het ensemble stond onder leiding van de accordeon virtuoos Joh. de Wit. Tijdens de finale klonken nogmaals de fanfare-klanken. Sas van Gent De door de Z.V.U. in het so ciaal gebouw van de Stijfselfabriek georganiseerde avond, waar optrad het mariottentheater van Bert Brug man met de opera „Rigoletto", is 'n volledig succes geworden. De op komst was goed en het gebodene viel bij alle aanwezigen zeer in de smaak. Zuiddorpe CAUSERIE VOOR OUDEN VAN DAGEN Door de postcommandant van de rijkspolitie werd in het parochiehuis een causerie gehouden voor de ouden van dagen, betreffende de regeling van het verkeer voor voetgangers en de fietsers. Het was aande geïntres- seerde gezichten van de ongeveer 35 aanwezigen te zien dat de causerie zeer op prijs werd gesteld. Zij kwa men dan ook de sprekers van alle kanten de hand drukken, hun tevre denheid erover betuigend „dat zij nu ook eens wisten hoe 't moest". Na afloop was reeds te constate ren dat de causerie resultaat had: alle personen van wijk ,.de Sterre" gingen zorgvuldig linkshoudnd naar huis terug, een verkeersregel waar tegen hier, meestal uit onkunde, aan houdend gezondigd wordt. Toestemming is verleend voor de bouw van een nieuwe tele fooncentrale op een terrein ge legen aan de Noordwal tussen de Prins Mauritsstraat en de Ves tingstraat. Biervliet, VEILIG-VERKEERSCURSUS. Hier werd gestart met een veilig- verkeerscursus voor belangstellende inwoners. Er waren 15 deelnemers. De cursus wordt hier gegeven door de postcommandant der rijkspolitie, de heer I, Ardenne. Op de wijk Driewegen werd ge start met 28 deelnemers, onlder lei ding van de wachtmeester der rijks politie, de heer D. de Kramer. Beide cursussen zullen ongeveer 6 weken duren, Zaterdagavond omstreeks half elf is op de Zandplaat recht voor de veerhaven van Hoedekenskerke het 1100 ton metende sleepschip „Con stance" getrokken door de sleepboot „Joli", op weg van Antwerpen naar Gent en geladen met sulfaatammonik, wegens de zware storm aan de grond gelopen. De sleepboten „Schelde" en „En avant 5" uit Terneuzen verleen den assistentie. Zij wisten des nachts de sleep de haven van Hoedekens kerke binnen te brengen. In de loop van de zondagocht-ed zijn de schepen naar Terneuzen vertrokken. In het kleine huisje aan de Buitendijk (nummer 58) in Hank, naar Jan Schroot en vrouw en kinderen rond de kachel zaten en naar de radio zaten te luisteren, was zaterdagavond ineens de harde storm, die over de dijk raasde en waar ze het in Hank geen van allen op hebben begrepen ineens vergeten. Want Jan Sahroot zat met een lot, waarop zo maar een SUS-huis ter waarde van f 25.000 was gevallen, in zijn hand. De vreugdekreten waren plotseling kleine vertrekjes wie een beetje niet van de lucht. Maar de zenuwen ook niet. Want hadden ze het nou wel goed verstaan? Het hele huishouden stond op zijn benen te trillen. Maar toen de KRO bij buurman Keller was opgebe.d was er geen twijfel meer mogelijk. Jan Schroot had een huis. Aan aanloop en felicitaties geen ge brek meer de verdere avond. Dat was nog eens een geluk. En dat heeft Jan Schroot eerlijk gezeg nog niet deksels veel gehad in zijn leven. Maar nu was het dan zo maar het huisje met zijn bekend is met de huisjes langs de dijken in het Land van Heusden en Altena weet wel, dat de ruimte er bar klein is komen binnen val len. Dat Jan Schroot en zijn gezin, dat bestaat uit vrouw, twee meisjes (resp. 24 en 14 jaar) en een jongen van 18 jaar dringend om een ander huis ver legen zaten moge wel blijken uit het feit, dat Jan dezelfde morgen van het gemeentehuis in Dussen een toe wijzing had ontvangen voor een nieu we woning in de nieuwe uitbreiding van Hank. Maar de toewijzing kan vervallen. „Twee huizen hebben we niet nodig", zo vertelde ons de oudste dochter van Jan Schroot zondagmorgen. Ja, de drie kinderen moesten nog op een open zolder slapen in het huisje aan de Buitendijk. Maar dat zal nu de langste tijd hebben geduurd. Jan Schroot, die schoenmaker is op de Aero-fabrieken in Dongen, zal straks zijn eigen huis hebben. Want het is het plan. dat het huis. dat hij heeft gewonnen, ook inderdaad zal worden gebouwd. Ook gisteren heeft de fami lie nog heel wat Hankse handen te drukken gekregen. Want iedereen gunde het de familie Schroot van harte. En nu maar afwachten of Jan Schroot misschien ook nog de ge lukkige bezitter wordt van de reeks van premies, die nog aan een der vijf woonhuizen van de SUS-actie vast zitten. En wie weet wint zijn dochter ook nog wel wat, want behalve Jan had ook zijn dochter nog een lot in handen. Zij heeft er papa echter he lemaal niet jaloers om aangekeken, dat hij met zijn lot zo gelukkig is ge weest. De Hulster-keeper had zijn handen vol aan de schoten die de aanval lers van Corn. Boys op zijn heilig dom afvuurden. Het werd ondanks zijn dikwijls kundig ingrijpen een 2-3 nederlaag voor Hulst. In de Zeeuwse zaalhandbalcompeti tie is de eerste beslissing gevallen. De dames van Marathon uit Vlissingen bonden in Goes de Strijd aan met de enige nog overgebleven concurrent, Tonido. De Vlissingsen wonnen met 25 en werden daardoor ongeslagen en zelfs zonder ook maar een enkel puntje verspeeld te hebben kampioen van Zeeland, zodat zij volgende maand zullen deelnemen aan de districtskam pioenschappen. In de 2de klasse dames werd niet gespeeld, maar in de 3de klasse was ODI niet opgewassen tegen Luctor (1—5). In de 1ste klasse heren zorgde Ma rathon voor een daverende verras sing. De Vlissingers, die nog geen enkel puntje veroverd hadden en reeds uitgeschakeld waren, zagen na melijk kans om Tonido in Goes een 914 nederlaag te bezorgen. Zij bewe zen Hellas daarmede een onschatba re dienst, want deze club heeft nu in haar laatste wedstrijd aan een gelijk spel. In de 2de klasse behield Volharding de beste papieren, want na een doel puntrijke wedstrijd werd met 2914 gewonnen van Olympus. In de 3de klase werd EMM 3 met 211 verpletterd door ONO. Bij de schutterssociëteit de Bata vieren te Sluiskil is op traditionele wijze wederom, in felle kamp, de strijd om de nieuwe koningstitel be slecht. De heer Camiel D'Hont, ko ningstitelhouder 1957 heeft kans ge zien met het allereerste schot, waar voor hij als koning de pretentie ge niet, dè hoogvogel wederom in een koningsvogel om te zetten. Zijn me de-rivalen stonden wel even beduusd te kijken doch reglementair moest nog bewezen worden, dat collega Ca miel ook voor 1958 zich vorst van de Batavieren zou kunnen noemen. Ieder vuurde nog driemaal een schot op de zo fel begeerde top-vogel af, doch zonder resultaat. De heer D'Hont was koning en zou het ook blijven. Wanneer hij dit feit volgend jaar nog maals zal kunnen prolongeren, zal het koningsschap in een keizerstitel wor den omgezet. Spontane handdrukken aan de her nieuwde vorst, een heildronk even eens op hem uitgebracht en nog een geanimeerd samenschieten gingen vooraf aan de slot-apotheose, het ko ningsmaal- waarbij schutter D'Hont met zijn discipelen als een gelukkige vorst aanzat. In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie heeft Middelburg nog steeds de leiding. Ditmaal versloegen de hoofdstedelingen een van de con currenten, 's Gravenpolder, in eigen huis met 7-13. "s Gravenpolder werd door deze nederlaag praktisch uitge schakeld, evenals alle andere fëams, met uitzondering van Goes. Laatst genoemd tiental bleef met 12-8 baas over het bezoekende Aagtekerke en bleef dus ongeslagen cn zonder ver- liespunten op de tweede plaats. Het ziet er dus naar uit, dat ook nu weer het treffen tussen Middelburg en Goes de beslissing zal brengen. In de 1ste klasse zorgde Middelburg 2 voor een verrassing, want het be zorgde Yerseke, in eigen huis nog wel, de eerste nederlaag. St. Laurens kon dus de leiding behouden. Oostdijk behield nog een klein kansje door Souburg 2 met een 13-7 nederlaag naar huis te sturen. In de 2de klasse is de beslissing nabij, 's Gravenpolder 2 boekte een 12-8 overwinning op de naaste con current, Middelburg 3 en is daardoor nog slechts een puntje van de titel verwijderd. KOEWACHT. 16 januari. Gezwingeld vlaslint W.R. 130-140, D E. 120-160. Bobbers 70-80 Breekvlas 55-60 Ruwe lokken 3-14 Gezwingelde lokken 15-45. Kaf 5 Bolraap 2-4 ct. Iets meer vraag naar gezwingeld vlas lint, doch de prijzen zeer laag. De cross-ronde Het Grote Gat t« Oostburg, georganiseerd door d# schaatsclub Oostburg in samenwer king met de VSV Marathon, had in alle categoriën een spannend verloop. De uitslagen waren: Senioren KNAU (6000meter): 1. Hang Bostelaar. EMM 19.27.-: 2. Staf Dob- belaere, Marathon 20.04.-; 3. Piet Zwartepoorte, EMM 20.20.-; 4. Rini Mondeel, EMM 20.58.-; 5. F. Brou wer, EMM 22.37.-; 6. R. Laurens Ma rathon 22.53.-; 7. P. Kolmeyer Thor 25.01.-. A-junioren KNAU 14000 meter)! 1. Walter Biesbroeck, Hulst 15.20.-; 2. Kas Mulder, EMM 15.23.-; 3. Jan Leenhouts. 't Zwin 15.32.-; 4. John v. Riel, EMM 16.16.-; 5. J. Brignet. Rie- me (België) 16.44.-; 6. B. v. d. Voor de, 't Zwin 17.07.-. Schaatsenrijders (2500 meter): 1. W. de Hamer, Oostburg 9.01.-; 2. P. Baas Oostburg 9.20.4; 3. J. Riteco Oost burg 9.29.5; 4. J. Goeree, Biezelinge 9.36.-: 5. R. Matthijs, Oostburg: 6. Jaap de Jager, Wolf aartsdijk; 7. Jaap Risseeuw, Oostburg; 8. Lon de Jager Wolfaartsdijk; 9. Jan de Jager. Voor het persoonlijke damkampioen schap van Zeeland werden in de hoofdklasse de laatste wedstrijden ge speeld. De eindstand is: J. Blom 7-12: L. Anderson 7-7; J. Sinke 7-7; J. Stroo- band sr. 7-7; Joh. de Smet 7-7; J. J. Engelvaart 7-6; F. Brandenburg 7-6; L. Goedbloed 7-4. In de eerste klasse waren de uit slagen: F, Roggeband-A. Krijger 0-2; J. C. Nijssen-H. Mes 1-1; L. J. Ver- kerke-G. Blom 1-1; F. Roggeband-C. J. Hollestelle 0-2; A. Krijger-C. W. van Damme 2-0. In de strijd om de Zeeuwse jeugd- titel waren de uitslagen als volgt: A. Geldof-J. Priem 0-2; A. Walraven jr.-P. Westveer 2-0; Jas van Iwaar- den-H. J. Mol 1-1. De Vlissingse volleybadclub EWC is dit seizoen kennelijk geabonneerd op gelijke spelen. Ook nu speelden de Scheldestadbewoners voor de zui delijke hoofdklasse tegen Madjoe uit Eindhoven gelijk (22), In groep A van de Walcherse com petitie werd begonnen met de tweede ronde. Marathon nam de leiding door een 03 zege op MVC, dat echter op haar beurt met 31 baas bleef over VCU. De ulo-scholieren veroverden niettemin een puntje, want zij dwon gen Michiel de Ruyter een 22 gelijk spel af. Voor de promotie naar de 1ste klasse van de Zeeuwse korfbalcompe titie werd de laatste wedstrijd ge speeld. Elto had op eigen veld wei nig moeite met Olympia en won met 105, waardoor de club naar de lst« klasse promoveerde. Voor de promotie naar de 2de klasse nam Swift 4 de leiding, dank zij een stevige 00 overwinning op Ondo, dat dus definitief is uitgeschakeld. GOES Grand: Mijn hart zinrt voor jou, a.l. MIDDELBURG Electro: The spirit of St. Louis. a.l. Schouwburg: Voorbij Mombasa dreigt de dood, 14 J. VLISSINGEN AlhambTa: Are de Tri- omphe. 18 j. met voorbeh. Luxor: E-andido, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Guys and Dolls, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tiroler Blut, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Brood, liefde en fantasie, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Das einfache Madchen. a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Schur ken gaan naar de hel, 18 j. m. voorboh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ik wil mijn kind. terug. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Dat einfache Madehen, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Man nen in het wit. 18 j. m. voorbeh, ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Troubadour.

de Stem | 1958 | | pagina 2