HUIS IN PUTTEN RADIO-ACTIEF SOEKARNO BIJ TITO Oorzaak: slordigheid bij operatie in Utrechts ziekenhuis Vrede en tussen Indonesië Jap an Repatriëring in storm en sneeuw De Euratom Z.-Molukken N.A.V.O. Anita Cerquetti vergeet rol van opera Afgebroken radiumkop in neus van kleuter Uitgebreid onderzoek De prins naar Liberia Eervol ontslag dr. van Baal Tito steunt Soekarno en heeft nieuw plan Nu al 225 gulden I in STEM-toto Verbranding rapport van Bang-Jensen DAGBLAD VOOR ZEELAND Buien Geschil over de Scopus bijgelegd Uitslagen top-voetbaf 98e JAARGANG No. 22660 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: i. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (ultsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numra. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 JANUARI 1958 Advertentieprys voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 8 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Het vijfjarig dochtertje Joke van de fa- milie Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten is woensdag 15 januari jl. het slacht offer geworden van een uitzonderlijk on geval, waarvan momenteel de medische con sequenties nog niet zijn te overzien. Het kind werd op die dag behandeld in de neus- heelkundige afdeling van prof. dr. A. A, J. van Egmond van het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht. Reeds een half jaar geleden werd zij in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen Zonder dat men op de neusheelkundige afdeling van het ziekenhuis daarvan iets gemerkt heeft, is het eind van de naald, waaraan zich de radiumkop bevindt, afgebroken. Het meisje werd naar huis gezonden met de mededeling na veertien dagen terug te komen. Omstreeks 10 uur woensdagavond werd het kind onwel. Zij werd bleek en braakte. Dit braaksel werd door haar vader opge vangen in een papieren servet, dat direct in de kachel werd ge worpen. Het meisje voelde zich kort daarop weer beter en had vervolgens een goede nachtrust. In het Stads- en Academisch Zie kenhuis in Utrecht had men nl. omstreeks half twaalf donderdag morgen gemerkt, dat de radium kop van de naald afgebroken was. Men zocht met een meetapparaat de operatiekamer af, doch nergens week de naald af, zodat moest worden aangenomen, dat de ver miste radiumkop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behandelingsrapporten kon wor den opgemaakt, dat Joke Haan- schoten uit Putten de laatste be handeling met de radiumnaald had gehad. Onmiddellijk werd de po litie in Putten gealarmeerd. Men verzocht de politie het kind onverwijld naar Utrecht te zenden. Dit telefoongesprek werd enige minuten later herhaald, onder mededeling, dat voor het kind en haar omgeving le vensgevaar aanwezig was. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien voor twee naar Utrecht ha len. In het ziekenhuis werd het kind onderzocht waarbij bleek, dat de ra diumkop zich niet meer in de neus holte van Joke bevond. Zij werd daarop naar huis gezonden. Eerst vrijdagmid dag begaven enkele medici van de neusheelkundige afdeling zich naar voor het knippen van de amandelen. De operatieve ingreep had evenwel niet het ge- wenste resultaat en op advies van de behan delend geneesheer is het kind naar het zie kenhuis te Utrecht verwezen, waar men haar behandelde met radium, in verband met complicaties in de neusholte. Woensdag j.l. heeft men haar eveneens tijdens een controle-onderzoek met radium behandeld, waarbij een radiumnaald in haar neusholte werd gevoerd. 's Morgens bezocht zij normaal de kleuterschool „Hummeloord", samen met haar buurmeisje Willy Willems. Omstreeks een uur 's middags speelde het meisje bij haar buurmeisje, toen een agent van politie haar moeder mededeelde dat zij zich onverwijld met haar dochterje naar het ziekenhuis te Utrecht moest begeven. HET AANTAL werklozen onder de Amerikanen, die zijn aangesloten bij de werkloosheidsverzekering bedroeg in de eerste week van januari ruim 2.800.000. Het totale aantal werklo zen deze maand in de V.S. wordt op minstens 4 miljoen geschat. IN SPANJE is een poging verijdeld om de verboden Spaanse communisti sche partij opnieuw op te richten. In verband daarmee zijn 44 personen gearresteerd. DE H. VADER heeft een coadjutor voor de bisschop van Lourdes en Tar- bes benoemd. Het is mgr. Jean Maury particulier secretaris van kardinaal Gerlier. OVERSTROMINGEN in het ooste lijk deel van Algerije hebben 47 men senlevens geëist. Enkele personen worden nog vermist. In Peru kwamen meer dan 100 personen door een dijk breuk om het leven. DE FABRIEK van farmaceutische produkten „Cutter" is veroordeeld tot het betalen van bijna 150.000 dollar schadevergoeding aan de ouders van twee kinderen te Oakland (Califor- nie), die kinderverlamming hadden gekregen, nadat zij met het anti-polio vaccin van Cutter waren ingeënt. DE BRITSE regering zal, volgens de „Financial Times betrekkelijk spoe dig in staat zijn het huidige officiële disconto van zeven percent enigszins te verlagen. MEVROUW Beatrix de Rijk, de eer ste Nederlandse aviatrice, die op 6 oktober 1911 in Frankrijk het vlieg brevet haalde, is op 74-jarige -leeftijd in Den Haag overleden. TSJOE EN LAI, de premier van communistisch Chine heeft 'n uitno diging van Nasser aanvaard om in het komende voorjaar een bezoek aan Egypte te brengen. IN HET Spaanse dorp Correcilla (Leon) heeft een vrouw van 83 jaar het leven geschonken aan een twee ling. De vrouw, Brigida Garcia-Sue- rez, had reeds vijf kinderen, waarvan de jongste 46 jaar is. De vader is 92. i i i i Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt tot vanavond, op- i gemaakt zondagavond om 23.15 uur: Sneeuw- en hagelbuien, af- J gewisseld door opklaringen. Ma- i ïge tot krachtige, af en toe storm- tige wmd tussen west en 5 we°errdWeSt' Aanh<»"lend kuur wLVZiïïll™? Yfn het Belgisch J vrif stertf Ins.tltuut: Matige tot n LS 1,1"Ind uit west tot 5 wolW m A W1fselend zware be- 5 ^f Sneeuwvlagen Rege"" mVandaa?: zon onder 17.05 uur zJnann «"4" "i5 uur Morgen:' zon op 8 36 uur- Maan op 8,50 uur. Putten, om met behulp van een Gei- ger-Muller-teller het radiumkop je in de woning van de familie Haanscho- ten te zoeken. Onder hen bevonden zich dr. G. de Wit, wetenschappelijk hoofdambtenaar van de neusheelkun dige afdeling van het Utrechtse zie kenhuis, alsmede een lid van de bio- fyische afdeling van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Vooral bij de kachel en later ook in de tuin, waar as uit de kachel was gestort. Toen ook ver namen de medici dat het kind had gebraakt en dat het braaksel in de kachel was gegooid. Inmiddels arriveerden nog andere deskundigen. Besmet Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was ge smolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omge ving van de tuin radioactief was geworden. Op advies van de medische autori teiten werd het gezin Haanschoten ge- isoleerd. Het bleek noodzakelijk dat het gezin eerst werd gebaad en van nieuwe onder- en bovenkleding werd voorzien. De schoenen bleven achter in de woning. Het gezin Haanschoten, dat uit man. vrouw en vijf kinderen bestaat, werd donderdagnacht overgebracht naar het politiebureau te Putten, waar het Groene Kruis en de transportcolonne van het Rode Kruis slaapplaatsen had ingericht. Voorzorgen Zaterdag werd het onderzoek voort gezet in het huis van de familie Haan. schoten en in de tuin, waarbij de medewerking werd verkregen van de K.E.M.A. te Arnhem, die met Geiger- Muller-tellers de aanwezige radioacti viteit registreerden. De radioactieve as en de aar de in de tuin werd in afgesloten emmers gedeponeerd en in een schuur opgeborgen, die later werd verzegeld. De tuin werd, om verder stof- verbreiding te voorkomen, afge dekt met plastic. Het huis aan de Schoolstraat werd omheind door prikkeldraadversperring, terwijl van gemeentewege een bord werd aangebracht waarop staat vermeld, dat het betreden van het afgezette terrein levens gevaarlijk is. Bij een onderzoek van het gezin Haanschoten bleken geen positieve af wijkingen aanwezig te zijn. Wel werd een geringe afwijking geregistreerd op een schoen van een der personen die bij het onderzoek was betrokken. Vrijdagnacht en ook zaterdagmor gen is het gezin Haanschoten op het politiebureau gebleven. Zaterdagmid dag werden zij door een ambulance auto var de G.G. en G.D. te Utrecht naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd voor nadere observatie. Op last van de burgemeester van Putten, jhr. mr. W. W. F. Quarles van Ufford, werd de kleuterschool Hummeloord te Putten, die vlak achter de woning van de familie Haanschoten gelegen is, gesloten Het meisje Joke had, zoals hierbo ven reeds vermeld, ook deze school, waarop ongeveer 80 kleuters gaan, be zocht. Het bleek zaterdag noodzakelijk en kele personen op te roepen, die na woensdag met het gezin Haanschoten in contact waren geweest. Hiervoor meldden zich zondagmiddag tien per sonen, onder wie enkele buren, fami lieleden en leveranciers van de fami lie Haanschoten. Dit onderzoek nam de gehele zondagmiddag in beslag. Naar wij vernemen is bij dit onderzoek geen radio-activiteit op de personen gecon stateerd. Justitie De officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft zich in middels op de hoogte gesteld van het ongeval. Óf de justitie een vervolging zal instellen op grond van grove na latigheid is tot nu toe nog niet bekend. Dit zal afhangen van een medisch on derzoek, dat ingesteld is door het staatstoezicht op de volksgezondheid. Het wordt niet uitgesloten geacht, wanneer blijkt, dat het gehele huis en zijn omgeving radioactief is, dat de woning, eigendom van de gemeente Putten en vier jaar geleden gebouwd, zal worden afgebroken. In medische kringen te Utrecht vraagt men zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat de radiumkop onopge merkt in de neusholte van het kind is achtergebleven. De naalden zijn meestal van platina of goud en heb ben een bepaalde stevigheid, waardoor I een afbreken van de kop waarin ra- I dium geborgen zit, opgemerkt moest l worden. Overigens wordt aan het radioac tieve gevaar niet zo'n grote betekenis toegeschreven. Er zouden, volgens deze medische kringen, grotere waarden worden gemeten in ruimten waar wordt doorgelicht. Uit de Memorie van Antwoord i inzake de Begroting van Buiten- i landse Zaken halen we de vol-1 gende uitspraken naar voren: DE KEUZE ,,voor Euratom" bete- j kent bepaald niet, dat nu ook een j einde zou moeten komen aan Ne derlands voortgezette deelneming in j andere internationale atoom-projec ten. HET EERSTE gemeenschappelijke project van Euratom, hetwelk bin nenkort zal worden verwezenlijkt, be treft een proeffabriek, voor het op wekken van bestraald uranium. Ook van de zijde van het bedrijfsle ven zal kunnen worden deelgenomen aan dit project. EEN ANDER gemeenschappelijk pro ject dat momenteel wordt voorbereid betreft de ontwikkeling van een veel belovend reactortype, de zg. homoge ne vloeistofreactor. DE BLOKKERING van 10 miljoen gulden (van het uitgetrokken bedrag van 20 miljoen) voor de onontwikkel de gebieden brengt met zich mede, dat vooralsnog voor Nederlandse pro jecten voor technische en economi sche bijstand een bedrag van rond 3,4 miljoen beschikbaar Is. DE REGERING heeft de hoop niet laten varen, dat wellicht op de duur met de Sovjetunie een zekere ma te van overeenstemming over ont wapening zal kunnen worden bereikt. RECENTE buitenlandse publikaties geven minister Luns geen aanleiding tot concluderen, dat de internationale belangstelling voor de kwestie der Zuid-Molukken zo is gegroeid, dat een wijziging van de bestaande ziens wijze gerechtvaardigd kan worden ge acht. DE REGERING zal waakzaam blij ven dat een redelijk gedeelte van het totaal der functies in het ambtelijk apparaat der Europese gemeenschap pen door Nederlanders wordt bezet. Zo nodig zal zij niet schromen de nodige aandrang uit te oefenen indien mocht blijken, dat Nederland in de nieuwe organisaties niet voldoende zou worden vertegenwoordigd. DE REGERING zou het niet rea listisch achten om in dit stadium reeds een termijn te stellen, waarbin nen de ontwikkelingstaak op Nieuw- Guinea zou moeten zijn voltooid. DE ONTWIKKELING van ballisti sche raketten en andere moderne wa pens in de Sovjetunie heeft niets ver anderd aan het feit dat de NAVO in staat is om iedere agressie, van wel ke zijde dan ook, met een vernieti gend tegenoffensief te vergelden. Zo was het welkom, dat Tito aan Soekarno bereidde. Deze telefoto werd gemaakt op het militaire vliegveld Batainca. En blijkens het communiqué na afloop, zijn de twee staatshoof den goede vrienden gebleven. Soekarno is inmiddels alweer in Syrië aangekomen op zijn „rust-reis". (Telefoto ANP) In de afgelopen nacht, om 3.30 uur Nederlandse tijd, is te Dja karta het vredesverdrag tussen Indonesië en Japan ondertekend. De overeenkomst inzake de her stelbetalingen maakt een einde aan zeven jaar onderhandelin gen over dit onderwerp. Japan heeft erin toegestemd aan de republiek Indonesië bü wijze van vergoeding produkten en diensten te verstrekken voor een totale waarde van ruim 80 miljard yen, dat is ruim 223 mil joen dollars, binnen de periode van 12 jaar, met een jaargemid delde van 20 miljoen dollar. Indonesië heeft voorts het recht tot het overnemen, behouden, liquideren of op andere wijze beschikken over alle eigendomsrechten en belangen van Japan en Japanse burgers (in clusief rechtspersonen), die bij de in- Zondagochtend tegen 12 uur is prins Bernhard met de regerings- Dakota van het vliegterrein Soester- berg vertrokken naar Monrovia voor een officieel tegenbezoek van de pre sident van Liberia en mevrouw V. S. Tubman. De prins werd uitgeleide gedaan door Koningin Juliana en door de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke. Op de intendance van het Ne derlandse Rode Kruis te Den HaWg is men koortsachtig be zig met het gereed maken van een dertigtal reiswiegjes, die op verzoek van de scheepsarts van de .Captain Cook", die met ruim 800 repatriërenden aan boord vandaag te Amsterdam arriveert, gebruikt zullen wor den om de zich aan boord be vindende baby's waaronder enige ernstig zieke, veilig af te voeren. Bij k.b. van 8 januari jl. is aan dr. J. van Baal op zijn verzoek met in gang van 1 april 1958 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, onder dank betuiging voor de gewichtige dien sten onder moeilijke omstandigheden in dat ambt verricht. Dr. van Baal aanvaardde zijn func tie op 1 april 1953 als opvolger van mr. S.L.J. van Waardenburg. Hij is thans 47 jaar oud. „Vreselijk om met sneeuw bin nen te komen". Deze woorden sprak de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, toen zij zich aan boord had begeven van het 14.280 brt. ton metende s.s. „Corfu", dat onderweg van Sin gapore naar Londen, gisteren Rotterdam aandeed om 116 eva- cué's uit Indonesië te debar- keren. Terwijl dit schip afmeerde, striem den sneeuwvlagen over de kaden en loodsen van de Koninklijke Rotterdam se Llyod. Gelukkig hadden vele hon derden afhalers een warm onderko men gevonden in een kantine, doch zij, die genoodzaakt waren buiten hun werk te doen, doken diep in hun kraag. Bijna alle Nederlandse evacué's aan boord hadden reeds onderdak, waar voor gezorgd was door Nederlandse ondernemingen. Een klein percentage, zo verwacht men, heeft geen onder dak en zal in het kamp te Budel wor den ondergebracht, om van daar uit over zgn. contractpensions te worden gedistribueei'd. Tenslotte zijn er eni gen, die bij familie zullen logeren. De Sibajnk Enkele uren later kwam tie Sibajak aan, opgewacht door duizenden, onder wie H.M. de Koningin, die ondanks het barre weer en de verjaardag van een van haar dochters de repatriëren den een hartelijk welkom toeriep. Met enkele gezinnen onderhield onze vor stin zich nog apart. Van de 834 passagiers, die aan boord waren, kwamen er bijna honderd uit Nieuw-Zeeland en Australië. Van de overigen allen evacué's uit Indone sië hebben ruim 650 geen huisves ting in Nederland. Zij zullen in tegen stelling tot de andere opvarenden pas hedenochtend debarkeren en onderdak krijgen in de zgn. contractpensions. Gedurende de reis zijn de 64-jarige alleen-reizende weduwe J. H. S. Saris- Brunet de Rochebrune, die geen fami lie in ons land heeft en de 83-jarige weduwe J M. T. C. Rijken-Tit, die naar verwanten zou gaan, overleden. Zij vonden een grat op zee. Een aanvankelijk triest „geval" aan boord was ongetwijfeld dat van de twee kinderen Van der Linden, de 11- jarige Onno en de 8-jarige Carla. Nie mand wist te vertellen wie de kinde ren aan boord had gebracht. Hun pas sage was betaald en zij hadden boord- geld. De zuster, die ze had verzorgd, was volgens de verhalen in Aden van boord gegaan, naar Nederland .'^vlo gen en kon dus ook geen uitsluitsel geven. Zelf meenden ze, dat moeder hen in Rotterdam zou opwachten, maar dat bleek een illusie, want nie mand had zich bij de rederij voor hen aangemeld. Stil zaten zij in een hoekje huilend omdat ze het niet begrepen. Veel later echter kwam de moeder toch De bijzondere afgezant van de Ver enigde Naties, dr. Urrutia, heeft za terdagavond bericht, dat tussen de Jordaanse en Israëlische regering een overeenkomst is bereikt inzake een regeling voor de „volledige toepas sing van het akkoord uit 1948 over de berg Scopus". werkingtreding van dit verdrag tot haar jurisdictie behoorden. Het vredesverdrag, zestien jaar na de aanval op het voormalige Neder- landsch-Indië, omvat zeven paragra fen, waarin in hoofdzaak wordt ge sproken over herstel der vriend schapsbanden en economische betrek kingen, ,,in overeenstemming met de geest van de besluiten van de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie in Ban doeng in 1955". De Zuidslavische regering heeft zaterdag officieel de Indonesische eis op Nieuw-Guinea ondersteund en in een gemeenschappelijk Indonesisch- Zuidslavisch communiqué verklaard, dat het vraagstuk in overeenstem ming met de nationale rechten en waardigheid var het Indonesische volk dient te worden geregeld. In het communiqué, dat na de be sprekingen in Belgrado tussen Tito en Soekarno werd uitgegeven, staat voorts dat Zuid-Slavië ..bepaalde mi litaire uitrusting" zal leveren en dat er binnenkort een gemengde commis sie ter bevordering van de economi sche betrekkingen zal worden inge steld. De beide staatshoofden waren het er over eens, dat landen, die niet bij de bestaande machts blokken zijn aangesloten, in aan zienlijke mate aan de ontwikke ling van internationale samen werking en de versterking van de vrede kunnen bijdragen. Tito streeft dan ook naar een conferentie van deze „neutrale" landen ter voorbereiding van een top-conferentie Oost-West, Nimmer tevoren gleden zoveel toto-formulieren door de handen van de sorteerploeg als gisteren- avond. Z Met duizenden waren de brief- Z kaarten de afgelopen week bin- Z nengestroomd en door het uitval- len van een wedstrijd was het uit te zoeken aantal formulieren wel bijzonder groot. Desondanks was er ook deze week weer geen enkele goede uit- slag bij. Jammer voor twee inzen- ders, die alle uitslagen goed had- den met uitzondering van de re- serve-wedstrijd! Z De pot blijft dus staan en met Z f 25.erbij betekent het voor J zondag het aanlokkelijke bedrag van f 225.Wie haal ze eruit? De wederom opwindende uitslagen die de ploegen uit de eredivisie gis teren boekten, luiden als volgt: Rapid JC - NAC 1—2 Sparta - Fortuna '54 22 Blauw-Wit - Feijenoord 14 ADO - NOAD 0—4 MVV - VVV 0—1 Spel. Enschede - Elinkwijk 52 PSV - Ajax 0—5 Vermeld moet worden dat de ontmoe tingen GVAV - BW en DOS - Am sterdam vanwege de geneugten van ons klimaat afgelast dienden te wor den. Voor verslagen en actie-foto's mogen wij u verwijzen naar onze sportpagina's. Dag Hammarskjoeld heeft de aan beveling van de commissie van on derzoek inzake het geval Bang-Jen sen om onder getuigen de gewraakte documenten met namen van Hongaar se getuigen in een gezegelde enve loppe te verbranden, aanvaard. Bang-Jensen zelf had vrijdag reeds verklaard er gehoor aan te willen ge ven. Anita Cerquetti, de Italiaan se sopraan, die zich wereldfaam verwierf, toen zij twee weken geleden de rol van Maria Cal- las in de opera „Norma", bij de opvoering in het Romeinse operagebouiv, overnam, daar Ja Callas" verklaarde door heesheid niet meer te kunnen zingen, heeft haar rol in de opera „De Rover" die dinsdag a.s. te Palermo zal worden op gevoerd, totaal vergeten. Zij wordt thans door specialisten onderzocht. Professor Santangelo, leider der psychiatrische kliniek van Palermo, die Anita Cerquetti heeft bezocht, verklaarde later dat zij aan een zenuwenuit puttinglijdt, die waarschijn lijk een gevolg is van over werktheid. Aan haar stem mankeerde niets. Santangelo heeft de sopraan kalmerende middelen en een rustperiode van twintig dagen voorge schreven. Bellini's opera „De Rover" op dinsdagavond a.s., waarme de het operaseizoen te Paler mo wordt geopend, zal in elk geval doorgaan, ook al zou Ani ta Cerquetti moeten worden vervangen.

de Stem | 1958 | | pagina 1