pasWaïJ jSfcm Nieuw meesterwerk van Fellini: De nachten van Cabiria ?De sociale Tholen van en problematiek Sint Philipsland Belangwekkend rapport van mej, E. F. Bosch over forensisme Parijs roept afgezanten terug Peilingen van het in de afgronden wenselijk hart Kindschap Gods krijgt Renesse een motel Se irstad brak in 30 seconden Hogere prijzen in de Tour DERDE BLAD Toeristische kansen Tri dent lioogterecord vestigt Tunesië Vijf doden bij mijnongeluk Decentralisalie van „heropvoeding" in Sovjet-Unie Kamer heeft waardering voor jeugdspaarwet Antilliaanse Statenleden over kwestie de Wit SPECIAAL VOOR VESPA SCOOTERS ESS O MQJGR OIL in l/4 liter blikjes Niet aan te bevelen noodoplossing Nieuwe loonstrijd in Engeland? Verkoop centrale Westdorpe Records Nedertcmdse zwemsters erkend Het is alweer ruim twee jaar geleden, dat wij de aandacht van de lezers van dit blad moch ten vragen voor de film „La Strada", die toen een onverwachte openbaring werd, onverwacht nademaal niemand ooit van een filmregisseur Federico Fellini had gehoord noch van zijn echtgenote, de actrice Giuletta Masina, die op onnavolgbare wijze in dit verhaal van rondtrek kend^ kermisgasten de hoofdrol vervulfie. Er is in die tijd over deze film heel wat geschreven en men was uitermate benieuwd naar volgend, en eventueel vroeger werk van dit uitzonderlijke film-echtpaar. Deze nieuwsgierigheid is inmid dels geheel bevredigd en de ontwikkelingsgang van deze regisseur is door vertoningen van zijn vroegere werk thans duidelijk geworden; we komen er straks nog even op terug. Eerst zouden wij echter gaarne iets vertellen over het laatste werk van Fellini en Masina t.w. „De Nachten van Cabiria", dat on het ogen blik in vertoning is. Laten wij aanvangen met 'op te merken, dat men van iemand als Fellini geen conventies moet verwachten: hii is een kunstenaar in de volle zin des woords en grijpt dus, wanneer hem zulks wenselijk voorkomt, rustig naar onderwerpen, welke lang niet alledaags zijn. Zij kunnen bij tijd en wijle zelfs schokkend wezen, maar Fellini kiest ze dan nimmer om der wille van de sensatie, integendeel, hij gaat deze zoveel mogelijk uit de weg, teneinde zich geheel op de in nerlijke kant van zijn gegeven te kunnen concentreren. zo hopen de initiatiefnemers, in de loop der jaren kunnen worden uit gebreid. haar minder idealistische collega's' niet afschrikken. Als de film begint zien wij Cabiria de verdrinkingsdood nabij: een indi vidu, dat haar blijkbaar trouwbelof ten heeft gedaan, heeft zich van haar' handtasje meester gemaakt en tracht te zich nu van het meisje te ontdoen door haar te water te stoten. Zij wordt echter gered maar kan zich het gebeurde niet realiseren: zij weigert in de kwade opzet van de vriend te geloven en blijft op zijn terugkeer hopen. Wanneer ook zij echter ten slotte overtuigd is van het vruchte loze van haar verwachtingen, snijdt zij alle banden der illusie door en schikt zich weer in het armzalige lot. De verworpenen dezer aarde heb ben vooral zijn belangstelling en het is verwonderlijk, hoe hij in de diepst gezonkenen en de ongelukkigsten niet alleen het tragische, het onbevredi gende, maar ook het menselijke, het goede, om niet te zeggen het Kind schap Gods weet te ontdekken. De film, die nu onze aandacht heeft, speelt zich af rondom een armzalige meisjesfiguur, luisterend naar de naam Cabiria. Het meisje woont in de omgeving van Rome, op een van die heuvelachtige prairiën, welke nog nauwelijks door de stad zijn aange raakt. met hier en daar een huisje, en verblijft in een betonnen bunker, wel ke zij met een collega deelt. Bij ge brek aan iets anders oefent Cabiria het oudste beroep ter wereld uit en zo kan men haar 's avonds langs dc duistere straten van de eeuwige stad zien flaneren, voortdurend bedreigd door de politie, die deze vorm van activiteit natuurlijk niet op prijs stelt. Maar Cabiria is niet zoals de an deren: dit achterlijke meisje schikt zich weliswaar in het onvermijde lijke, maar zij legt zich bij de toe stand nooit geheël neer: steeds blijft zij uitkijken naar de mogelijkheid om een beter leven te gaan leiden en ondanks alles wat haar is aangedaan en ondanks alle decepties blijft zij geloven, geloven ook in de voorspie gelingen, welke mannen, belust op haar spaarduitjes, haar doen en zij laat zich door de cynische commen taren en het belachelijk maken door Het kleine dorp Renesse op het eiland Schouwen-Duiveland zal de eerste plaats in de provincie Zee land zijn, die binnen afzienbare tijd de beschikking zal krijgen over een bungalow-hotelpark, bestaande uit 8 bungalows, kantoor, keuken, woning en café-restaurant. De capaciteit van deze combinatie zal voorlopig 48 bed den zyn. Het initiatief tot de bouw van dit bungalow-hotelpark, opgezet als mo tel, is van dc heren M. en C. Breek- neg uit Rotterdam en de heer J. Botman uit Alkmaar. Schouwen-Dui veland in het algemeen en Renesse in het bijzonder hadden tot heden een geringe logiescapaciteit. Voorts hebben de grote toeristische moge lijkheden voor het eiland in verband met het Deltaplan bij de initiatief nemers een rol gespeeld. De plannen worden uitgewerkt door het architectenbureau Beije in Veere. Van de stichting Renesse is ruim een hectare bouwgrond aangekocht. Het bedrijf, dat aanvankelijk op be scheiden wijze wordt begonnen, Het meisje Cabiria handlange, met een vriendin (Uit Nachten van Cabiria")- dcrlijk-gevoelig en fantasievol medium gevonden voor zijn po ëtische mensenliefde, die voor het meest verschopte en het ar- melijkste op deze wereld niet terugdeinst. Zij heeft iets clownesk in haar zeer apart uiterlijk en optreden, dat wel eens aan Char- ly-uit-zijn-goede-tijd herinnert, en vertedert iedere toeschouwer, die voor het goede ondanks alles en voor het wonder, dat elke mens toch eigenlijk in wezen is, zich niet heeft afgesloten. In het echt paar FelliniMasina mag men ongetwijfeld een stel filmkunste- naars-bij-de-gratie-Gods begroe ten. zoals men nog niet heeft gekend. Zij verschaffen weer enige hoop voor het verlies, dat de film heeft geleden in de aanvankelijk zoveel be lovende figuren als een Rosselino en een de Sica, die niets vanbetekenis meer presteren en niet beter wisten te doen dan zich laf te schikken naar de eisen van de filmindustrie en de grote massa. Over Rosselino gesproken, het is bij hém geweest, dat Fellini na een chaotische loopbaan als variété-ar tiest, tekenaar en journalist het film vak heeft geleerd in de dagen ter stond na de oorlog toen Rosselino beklemmende films als ..Rome, open stad" en „Paisa" maakte. Als regis seur wordt Fellini het eerst genoemd bij ..Schmink en klatergoud" (,,Luci del Variaa") welke hij tezamen met Alberto Lattuada maakte. Deze film is op het ogenblik, in de avant-garde- theaters van ons land te zien en toont hoe Fellini van het begin af zijn stempel op de films, waaraan hij meewerkte, heeft gezet. Zijn poë- 'isch-humane tragiek heeft het kei harde dramatisch realisme, dat wij van Lattuada kennen (Senza Piëta", „II Bandito") geheel overschaduwd. Ónder Fellini's verdere films moet vooral genoemd worden .,11 Bidone", welke op bijzonder schrijnende wijze het tragisch bestaan onthult van een stel oplichters, die zich niet ontzien onder vermommingen als priester en bisschop arme lieden op het platte land van hun karige bezittingen te ontdoen, maar die de onbevredigd heid van een zo laag bestaan kwellend ervaren. Met werken als het echtpaar Fel lini heeft gerealiseerd, zo mag men vaststellen, heeft de iilm haar gees telijke volwassenheid bereikt; zij is hier ver boven 't alledaagse amuse ment en de sensatie, waarmee zij ge woonlijk wordt vereenzelvigd, uitge stegen. De aanschouwing van een dergelijke film (welke uiteraard geestelijke rijpheid veronderstelt) kan artistiek met het bijwonen van een goed concert en het genot van beeldende kunst volledig op één lijn worden gesteld. En dat wil bij een zo jonge uitingsvorm iets zeggen! TEN HOLDER. Advertentie) i Au verten tie) radio en t.v. Een 'voorbeeld' voor moderne vorm geving en klankverbetering. Zeer lage prijzen (nagenoeg gelijk aan de Duitse). Folder en speciale expositie bij de Fa. A. j. W. Schiefelbusch, Bleekstraat 1, Breda. Tel. 44340. Tevens worden geëxposeerd: Braun shavers, ladysbavers, keukenmachines, sapcentrifuges, draagbare radio's, grammofoons. Hapé Multisun, toiletspiegels, ,.bij"-luidsprekers, soldeerb< /ten. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C. Levering via de handel. Gisteren is in de haven van Va- letta op Malta de eerste overleven de van de Noorse tanker Seirstad, die door het Nederlandse schip Bintang is opgepikt, aan land ge gaan. Het is de Nederlander Arie Minnik, die wegens acute blinde darmontsteking en een hersenschud ding in allerijl naar het ziekenhuis werd gebracht. Minnik had reeds blindedarm- aanvallen" toen hij van de Seir stad op de Bintang oversprong. Hij liep ook nog een hersenschudding op. Na Minnik zijn 27 andere overle venden van de Seirstad met een sloep aan land gegaan. De jongste schipbreukeling, de 17 jaar oude Niels Antonsen. vertelde, dat een van de twee verdronken stewardessen van de Seirstad zijn moeder was. Zijn vader, ook een opvarende van de Seirstad, is met het Italiaanse schip Rubicone op weg naar Cassablanca. De Nederlandse vrouw van van de Noorse timmerman Seman- sen, Magdalena. vertelde, dat, toen de Noorse tanker in tweeën brak, het merendeel van de be manning naar de reddingboten snelde. Maar. de eerste machinist gelastte allen aan boord te blijven. Dertig seconden nadat de Seirstad begon te breken, lag het schip in twee stukken. Een Frans straalvliegtuig van het type Trident" heeft het wereldhoogte- record verbeterd door tot 22 km te stijgen. Het toestel werd bestuurd door Roger Carpentier. Het record stond op naam van een Britse „Canberra''-bommenwerper met 21.336 meter. De Franse regering heelt bekend gemaakt, dat zij de twee speciale af gezanten naar president Bourguiba van Tunesië naar Parijs heeft terug geroepen. Ook de Franse ambassa deur in Tunis heeft opdracht naar Parijs te komen. De afgezanten zijn niet door presi dent Bourguiba ontvangen. Hij maak te er bezwaar tegen, dat een hunner een generaal was, hetgeen hij intimi derend vond. Dc afgezanten hadden een persoonlijke boodschap van pre mier Gaillard voor Bourguiba bij .zich naar aanleiding van het inci dent van 11 januari aan de Tune- sisch-Algerijnse grens. De Franse regering noemt de hou ding van Bourguiba ..opzettelijk on vriendelijk." De afgezanten zijn de chef van het kabinet van de premier. I -rche, en de militaire adviseur van premier Gaillard, generaal Buchalet. Bij een ontploffing in een steenkool mijn nabij Lyon, in Midden-Frankrijk, zijn vijf mijnwerkers om het leven ge komen en 29 gewond. De toestand van twaalf gewonden is ernstig. Twee der doden zijn Italianen. De strafinrichtingen in de Sowjet- Unie voor „heropvoeding door ar beid", die eerst van ..kampen" tot „kolonies" zijn gemaakt, zijn thans onttrokken aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en onder beheer gesteld van de plaatselijke gezagsor ganen, d.w.z. de gewestelijke en ge meentelijke „raden van de arbeids- afgevaardigden". Deze wijziging in het internerings regime van de Sowjet-Unie is aan gekondigd door de minister van Bin nenlandse Zaken in een conferentie van deskundigen in het strafrecht. De minister deelde verder mee, dat het aantal inrichtingen voor „her opvoeding door arbeid" aanmerkelijk is verminderd. Op de conferentie werd door som migen gepleit voor een menselijke behandeling van dc geïnterneerden. De meeste sprekers echter spraken zich uit voor het handhaven van „voorbeeldige straffen." Het ontwerp van een jeugdspaar wet, waardoor jongeren van 20 tot 30 jaar die regelmatig sparen onder be paalde voorwaarden rijkspremie kun nen krijgen, is in de Tweede Kamer met belangstelling ontvangen. Het wordt in de Tweede Kamer vooral gewaardeerd als een middel om jonge mensen er aan te wennen dat ze in het belang van hun eigen toekomst moeten sparen. De kritiek beperkt zich dan ook in het algemeen tot suggesties, die een verbetering van de voorgestelde regeling kunnen betekenen. Van verschillende zijden wordt de mogelijkheid geopperd om de rege ling op de een of andere wijze te koppelen aan het sparen voor een eigen huis, bijvoorbeeld door stortin gen in een woningbouwfonds. Jonge mensen zouden, wanneer zij trouwen, voorrang moeten krijgen bij de toe wijzing van een huis. De leeftijds grenzen zijn volgens de Kamer te be perkt. Enkele Statenleden van de Antillen hebben een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de kranteartikelen, waarin de uitzetting van de journa list de Wit van commentaar wordt voorzien. Bepaalde personen, zo wordt gezegd, trachten door middel van deze stukken stemming te kweken tegen de regering. „De tendens van dit onverantwoor delijk geschrijf is klaarblijkelijk de gouverneur en/of andere autoriteiten te beïnvloeden. De uitzetting echter behoort tot de autonome bevoegdheden van de Nederlsmds-Antilliaanse rege ring. Iedere poging om dit recht te beknotten of om de bevelen tot uit zetting tegen te gaan. zal door de bevolking van de Nederlandse Antil len beschouwd worden als een aan tasting van de autonome rechten der Antillen en een schending van het tatuut. weer meteen (maar dan ook vol maakt) vergeet en in de steekjaat wanneer de gevluchte geliefde "weer opdaagt. Poëtische mensenliefde Grandiozer nog is misschien het bezoek aan het variété, waarin Ca biria verzeild raakt en waar zij ge dwongen wordt onder hypnose een groteske scène te spelen op het to neel, die haar diepste verlangens naar geluk en beter leven op ontroe rende wijze bloot geeft. In zijn vrouw Giuletta Masina heeft regisseur Fellini een won- Thans overal verkrijgbaar Het smeermiddel voorgeschreven door de fabrieken. ESSO MOTOR OIL SAE 30 Episodes Het is een kenmerk van Felli ni's films, dat zij niet een drama tisch geheel vormen maar als 't ware uit toevallige los aaneen geregen episodes bestaan. Het be hoeft uiteraard geen betoog, dat een meester als Fellini deze epi sodes met de grootste zorg kiest en wel zo, dat zich uiteindelijk een totaalbeeld- van wat hij wil voorstellen onvermijdelijk in ons vastzet. Dit procédé van episodes nu geeft in hoge mate de illusie van het leven zelf, in zijn toevalligheid: er is geen duidelijk begin en er is geen duide lijk einde: het leven was al zo, het leven gaat door, dit was er een stuk van. Hen drietal scènes uit het leven van Cabiria mogen wij hier nog kort weergeven. Daar is dan het Maria- feest, waaraan Cabiria wil deelne men en waarvan zij de verwezenlij king van haar ideaal verhoopt, Ook haar vriendin zal in de optocht mee trekken, ja zelfs enkele van haar ex ploitanten laten zich daartoe over halen. Die religieuze gebeurtenis met al zijn opwindende zuidelijke harts tocht. zijn hysterie en zijn bijgelovige kanten wordt uitvoerig en suggestief geschilderd. Cabiria wordt dc genade welke zij vroeg echter nog niet deelachtig en door een razende teleurstelling over mand vlucht zij eenzaam de verlaten heid der velden in. Het is onmogelijk dc talloze prachtig geobserveerde trekjes 'weer te geven, waardoor de regisseur de sfeer van de plaats en de geestesgesteldheid weet te teke nen. Op een avond is Cabiria in een mondaine uitgangswijk ervan getuige, hoe een beroemde filmster ruzie krijgt met zijn geliefde, die hem daarop verlaat. De man is volkomen van zinnen en wenkt in deze wanhopige stemming Cabiria om met hem uit te gaan. Nu doet zich voor dit arme meisje een droomwereld open: in een hyper-luxueuse wagen gaat het de stad door, de ene dure cabaret-gele genheid in, de andere uit, allemaal prachtige, nooit aanschouwde dingen, voor Cabiriamaar haar begelei der vindt nergens rust; geboeid wordt hij alleen, en ontroerd ook een beetje, door het naieve enthousiasme van het meisje, dat hij tenslotte ook naar zijn -JMbittefead» paleis meeneemt, maar „De sociale problemat'ek van Tholen en Sint Philipsland" is de titel van een serie rapporten, die de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk over dit onderwerp denkt te publiceren. Deel I, „Het Forensime" 's thans verschenen. Het werd samengesteld door me juffrouw E. F. Bosch, sociaal psychologisch studente te Amsterdam, en bevat een keur van bijzonder belangwekkende gegevens, die tevens op uiterst overzichtelijke wijze en uitstekend De hoofdconclusie, waarmede mejuffrouw Bosch in vier onderstreepte regels afsluit, is kort en bondig: „Zolang er buiten het eiland een tekort aan arbeiders heerst, kan het werkloosheidsvraagstuk op Tholen nog op deze manier (het i'orensisme. red.) opgelost worden. Maar Iaat men er goed van doordrongen zijn, dat dit een noodoplossing is, die uit sociaal en economisch oogpunt bezien zeker niet aan te bevelen is." „leesbaar" zijn bijeengebracht. Mejuffrouw Bosch, die onder leiding van drs. L. Turkstra, soe'oloog van de Stichting Zeeland werkte, interviewde ten behoeve van haar rapport 121 forensen of hun familieleden in de periode van 15 juli tot en met 15 augustus jl. Het zou bin nen het bestek van dit artikel te ver voeren om een uitgebreid uittreksel te geven van het volledige rapport; wij zullen ons tot de daarin opgenomen samenvatting moeten beperken. landarbeider naar prestatie betaald werd. De verwachting is echter ge rechtvaardigd. dat deze mentaliteit bij langdurig contact met andere s beiders zal vervagen. Als voordeel van het huidige foren senverkeer noemt mej. Bosch de mo gelijkheid om dagelijks het teveel aan arbeidskrachten, waarover Tholen in de periode van de seizoenwerkloos heid beschikt te verplaatsen naar ge bieden. waar een tekort is. Voor de genen, die vroeger alleen werkzaam waren wanneer de drukte op het land het grootst was, noemt zij het werk buiten het eiland een uitkomst. ,,Men moet er echter van uitgaan", aldus het rapport, ,,dat deze oplossing van tijdelijke aard is. Wanneer de bedrijven uit dichterbij gelegen ge bieden genoeg arbeiders zouden kun nen aantrekken, zou men de arbei ders, die door het vervoer duurder zijn. moeten ontslaan. Ook al hebben de Thoolse arbeiders een goede naam dan zal dit toch niet opwegen tegen het economische nadeel". Bezwaarlijke invloed Als bezwaarlijk ziet de rapporteuse de invloed van het forensisme op: 1. de mentaliteit van de arbeider ten opzichte van het werk; 2 het gezins leven en 3. het leven van de gemeen schap. Het Thoolse forensisme komt im mers voort uit het tekort aan werk krachten builen het eiland Rot terdam, Breda, Roosendaal en Ber gen op Zoom. Deze werkgelegen heid is vermoedelijk van tijdelijke aard, waardoor de gebondenheid aan het bedrijf gering is. Uit ge sprekken bleek, dat men vaak en gemakkelijk van betrekking veran derde. Het loon is primair cn het werk zelf secundair. Men vindt geen bevrediging in het werk zelf, maar in het geld, dat dit oplevert. Het merendeel der forensen heeft vroe ger nooit vast werk gehad en zijn er dus ook nu gauw toe geneigd van werkgever te wisselen. Een uitzondering maakte mej. Bosch voor degenen, die op het be drijf, waar zij nu werken een scho ling ontvingen: hier is juist wel een sterke binding aan het bedrijf. Men geeft de voorkeur aan sociale zeker heid boven hogere verdiensten. Ook zij. die dichter bij het eiland werk zaam zijn, voelen een grotere gebon denheid. Werkgevers brachten naar voren, dat de Thoolse arbeider zich onder scheidde door zijn prestatiedrang, misschien mede omdti, de Thoolse Gezinsleven Het gezinsleven blijkt door het fo rensime wel in het bijzonder bena deeld te worden. Alleen wanneer men werkzaam is in een bedrijf dichtbij het eiland, is men vaak meer thuis dan vroeger. Voor de anderen echter zijn de uurtjes thuis tot een minimum teruggelopen. Voor de ongetrouwde brengt het forensisme niet zoveel ge volgen met zich mee maar anders is dit voor de gehuwde, die op onge wone tijden thuiskomt, waardoor het gezin vrijwel nimmer gezamenlijk éet. Dit komt natuurlijk het contact tussen de vader en het gezin niet ten goede en waar van ploegendienst sprake is, daar is het gezinsleven al zeer ongeregeld. In de continubedrij ven is de man maar eenmaal in de drie weken 's avonds thuis. Heeft het gezin nog een eigen lapje grond, dan is de man ook in zijn vrije uren niet in het gezin, 's Win ters is dit niet zo'n probleerp, maar 's zomers wordt vaak alle vrije tijd op het land doorgebracht. Hieruit volgt tevens het verschijnsel, dat on danks de werkverandering de vrije tijdsbesteding toch nog bij het vorige beroep behoort. In het algemeen ge zien is het gezinsleven voor de forens veel onregelmatiger geworden. Gemeenschapsleven De invloed van het forensisme op het gemeenschapsleven ziet mej. Bosch slechts als zeer klein. De mensen waren volgens haar mening ook vroeger meestal niet actief bij het verenigingsleven in hun dorp betrokken. Wel is het ledenverlies voor sommige verenigingen zwaar omdat de vereniging toch reeds kwijnend was. Het toch reeds niet bloeiend zijn van het verenigings leven op Tholen wordt door sommi gen verklaard' in het ontbreken van geschikte leidinggevende personen en in het heersen van een „schotjes geest". Hoewel ook vroeger de meeste fo rensen geen lid van een vereniging waren ziet de rapporteuse toch wel degelijk een essentieel verschil tus sen de vroegere en de huidige toe stand. Nu immers is het voor de meeste mensen onmogelijk geworden om actief aan het gemeenschapsleven deel te nemen. Dit geldt- niet alleen voor de mannen, maar ook voor de vrouwen, die een grotere gebonden heid aan het gezin hebben bij afwe zigheid of Iaat thuiskomen van de mannen. Van de personeelsvereniging in het bedrijf, waar zij werken, kun nen de mannen geen lid zijn, omdat de bussen onmiddellijk na het werk naar het eiland vertrekken en zij dus na de werktijd geen contact meer kunnen hebben met hun mede-arbei ders. Werk.woonplaats „Wanneer het mogelijk zou zijn. zouden ongeveer 20 personen van de geïnterviewden in de plaats van het werk gaan wonen. Het hoofdmotief is het verlangen naar een eigen wo ning, Sommigen willen ook weg, om dat zij voor de kinderen op het eiland geen toekomst zien. Toch is dit niet de oplossing voor het probleem. Dat het eiland niet gebaat is bij deze trek naar de steden, is begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat er minder mensen zijn, die mee zullen kunnen helpen, wanneer er op Tholen veran deringen plaats vinden", aldus het rapport. In haar conclusie merkt mej. Bosch o.iii. op, dat door het forensisme het aantal werklozen op het eiland wel iswaar minder geworden is, maar dat tegelijkertijd het ene kwaad met het andere is opgelost. Wanneer het ino gelijk was, dat de werkloosheid opge lost werd door werkgelegenheid op het eiland zelf te scheppen, zouden vele van de geschetste problemen verdwijnen. Tenslotte legt zij er de nadruk op. dat de problemen alleen gelden voor hen, die langer dan twee uur per dag onderweg zijn. De Britse bond van havenarbeiders, waarbij de meeste der 100.000 Britse havenarbeiders zijn aangesloten, heeft de andere bonden van arbeiders in de vervoersbedrijven voorgesteld loons verhoging voor hun leden te eisen. Ook de vakverenigingen, die de 120.000 Britse elektriciens vertegen woordigen, zullen betere betaling van hun leden eisen- Men verwacht, dat de werkgevers de eisen zyllen afwijzen. Vertegenwoordigers van meer dan zes miljoen Britse arbeiders hebben thans eisen tot loonsverhoging of ver korte arbeidstijd gesteld. Zoals men weet is de voormalige elektrische centrale van de PZEM te Westdorpe reeds enige tijd buiten bedrijf. De nieuwe centrale te Vlis- singen draait stroom voor heel Zee land en het enige wat toen in Zeeuwsch - Vlaanderen nog nodig was, bleek een schakelstation dat naast het sombere gebouw van de centrale (bij Driekwart) verrees. De gehele installatie van deze ge pensioneerde centrale wordt nu ver kocht. Donderdag 30 januari wordt in hotel „Des Pays Bas" te Terneu- zen een verkoping gehouden, waar bij men zal trachten heel de instal latie aan de man te brengen. Vanaf de turbogeneratoren, via olieschake- iaars tot partijen messingdraad toe. Wie dus voor zichzelf een elektrici- teitsfabriekje wil bouwen achter in zijn tuintje, weet dus waar hij terecht kan. Jacques Goddet heeft vrijdag op een persconferentie te Parijs nog eens het schema van de Tour-1958 besproken. De directeur van de Ronde verklaar- de, dat alles is gedaan om de strijd dit jaar zo levendig mogelijk te ma ken. Daartoe zullen er geen rustdagen zijn, werden de etappes kleiner ge maakt, plaatsten de organisatoren de rouleurs en de klimmers in de tijdrit ten voor vrijwel gelijke moeilijkheden en werd het aantal bergetappes uit gebreid. „De bergen zullen in 1958 een grotere invloed hebben dan in voor gaande jaren", aldus Goddet. Hij deelde mede, dat het prijzengeld aanmerkelijl werd verhoogd. Het voor de renners beschikbare bedrag is nu ongeveer 5 miljoen francs (500.000 gul den). De dagelijkse vergoeding voor de renners, die zich in de etappes niet onder de hoogst-geplaatsten klasseren, komt te vervallen. Het aantal pryzen daarentegen werd uitgebreid en ver hoogd. Er starten tien equipes, elk van 12 renners. Frankrijk, België, Italië en Spanje komen met een nationale ploeg. Nederland combineert met Luxem burg, Zwitserland met Duitsland en voorts zijn er nog drie regionale ploe gen en een internationale ploeg, die wordt samengesteld uit Deense, Brit se, Portugese en Oostenrijke renners. Het secretariaat van de Europese zwemliga heeft een aantal Europese records erkend. Daarbij bevindt zich de 1 min. 10 sec., waarmee Atie Voor bij op 19 augustus in Barcelona de 100 meter vlinderslag zwom. Dit re cord werd op een 25 meterbaan ge zwommen en zal dus alsnog worden geplaatst op de lijst, die per 1 okto ber werd afgesloten. Met ingang van die datum worden alleen de records erkend, welke op 50 meterbanen zijn gemaakt. Ook de 100 meter schoolslagtijd van Ada den Haan, die 13 juli 1957 in Pa rijs 1.21.1 zwom, is door de L.E.N. erkend. Deze tijd werd oo een 50 me terbaan gemaakt en is dus op de nieuwe lijst geplaatst.

de Stem | 1958 | | pagina 9