Uitslagen en wijsheid PAPIER VOOR UW PEN ONZE PUZZEL Voetbalamateurs gaan onder volle stoom nieuwe sensaties tegemoet Aan de DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 JANUARI 19oo Duivenkroniek van ,Den Bruinen" Eerste Klas Tweede Klas Veteraan actief Weer Tulpenrallye Duitse grootheden Auto-classics Derde Klas Vierde Klas manchester Oplossing Speciaal bU winterdag ligt mijn bu reau altijd vol duiven-akkefietjes. Be richten die absoluut in de gazet moe ten. maar die ge er van tijd met ge weld niet meer in kunt krijgen. Wat hebben we tenslotte aan een duiven- kroniek die de vormen en afmetingen begint aan te nemen van een gestop te worst? Daarom moeten de inzenders me niet heuvel, ik bedoel euvel duiden, dat ze wel eens even geduld moeten hebben. Zo heeft „De Reisduif" te St.-Willebrord een pracht van een tentoonstelling gehouden, waarbij als keurmeesters acteerden de heren Jos Roks, groot fondkampioen te Breda en een zekere van Gils, niet minder bekend. Aan de uitslag kunt u wel voelen hoe het er tussen de matta-dorus gespannen heeft. Oude doffers: 1 M. de Rooy, 2 Adr. Heeren. 3 H. Vissenberg, 4 C. Koe- voets, 5 M. Konings; idem duivinnen: 1 M. de Rooy-Maas, 2 Ant. Wagtmans (hou je taai. Woutje), 3 M. de Rooy. 4 M. de Rooy-de Pee; 5 Jos. v. Peer; jonge doffers: 1 J. Marijnissen 2 A. C. Brouwers. 3 J. Bouter, 4 A. A. de Rooy en 5 Jaak Wagtmans (harde fietsrijer! jonge duivinnen: 1 A. Konings. 2 Adr. Heeren, 3 J. de Jong, 4 Jan Boeren, 5 M. de Rooy enz. Al deze grote kam pioenen onze hartelijke gelukwensen. De uitslag van ae hoktentoonstellin- gen in St.-Willebrord, die na vele voorkeuringen uit de bus gekomen is, ziet er ook niet slecht uit: 1 Adr. Heeren. 2 M. de Rooy, 3 Ant. Boeren, 4 Jos van Peer, 5 Adr. Heeren. 6 A. A. de Rooy, 7 C. de Rooy, 8 Adr. Za- charias, 9 N. de Rooy en 10 Ant. Wagtmans. De „Snelvliegers" te Standdaarbui- ten doorkloven het luchtruim dat de rook er af vloog. Keurmeester was de alom bekende heer C. Knappers te Roosendaal. Oude doffers: 1 Ant. Ma- gielse, 2 y 6 Ad Roks, 3 en 4 Adr. de Graaf, 5 en 8 Kobus Blommerde, 7 en 10 M. de Klerk en 9 C. Hack. Jonge doffers: 1 en 3 Adr. Frijters, 2 Joh. Magielse. 4 K. Snijders, 5 L. Blommerde, 6 M. van Kinderen, 7 Jan Kop, 8 en 9 C. Sitters en 10 L. Roks. Oude duivinnen: 1 en 5 P. Nagtegaal, 2 M. van Steen, 3 M. Nagtzaam, 4 en 6 H. van Kinderen, 7 Adr. de Graaf, 8 W. van Wasbeek. 9 L. van Zundert. Jonge duivinnen: 1 en 12 Adr. Frij ters, 2 P. de Jong. 3 Adr. de Graaf, 4 en 6 C. Sitters, 5 P. Nagtegaal, 7 L. Roks, 8 C. Nagtzaam. 9 C. van de Burg, 10 K. Snijders enz. Tot slot van de berichten een uit slag uit Oostburg in lokaal ,,Du Com merce". Keurmeester was de heer W. M. Walraven uit Middelburg, die er gewoonlijk niet neven kijkt. Oude doffers: 1 M. Merelaar, 2 W. van Unen: idem duivinnen (niet boven de veertig): 1 C. van den Bossche, 2 W. Daansen: eenjarige doffers: 1 W. Daansen, 2 W. van Unen; eenjarige duivinnen: 1 en 2 W. van Unen (har de vlieger); jonge doffers: 1 E. de Milliano, 2 J. den Hollander; jonge duivinnen: 1 J. Versprille, 2 W. Daan sen. Kampioen-doffer: W. Merelaar, opvolger W. van Unen; kampioen-dui- vin: 1 W. van Unen, opvolger C. van den Bossche. 't Zou er stuiven Magister schrijft wijze woorden over de winterforme. Ik pak er hier en daar enkele uit, ten gerieve van onze lezers: Als wanneer twee melkers ten liuidigen tijde malkaar ontmoeten, klinkt het gewoonlijk: ,,Hoe is 't met de soort?" waarop dan meest al het antwoord volgt: ,,Ze blinken lijk de pauwen en nog nooit had ik ze in zulkdanige conditie. Kon ik ze meer in zulke toestand houden, 't zou er stuiven in het aanstaande vluchtseizoen! Hoe komt het wel dat er bij win tertij op 't hok in 't algemeen zulke welstand heerst en dat het zo moei lijk is deze gans het jaar door te be houden? Is het omdat de verblijf plaats van de duiven beter en gezon der is? Geenszins, want de meeste blijven totaal onveranderd. Integen deel, menigeen vaagt aan de kuis van 't kot zijn nobele voeten! Komt het misschien omdat de vo gels regelmatiger en beter gevoederd worden? Ook niet want bij strenge koude worden de hokbezoeken vanwe ge de melker zo kort mogelijk ge houden en krijgen de kleppers een karig rantsoentje met weinig variatie. Kan de betere gezondheidstoestand worden toegeschreven aan de voor delige luchtgesteltenis, omdat het winterweder daar misschien gunstig op inwerk*? Weeral niet, want onze duiven zijn aartsvijanden van mottige en voch tige lucht, waarmee wij 's winters maar al te zeer geplaagd zitten en die hun beletten regelmatig uit te vliegen, maar daarenboven de voor naamste oorzaken zijn van ongesteld heden en plagen Neen, de reden van die gunstige toestand is elders gelegen en dit voor al in twee voorname oorzaken: de al gemene rust en het soberder voe- dingsstelsel. Eens dat de vogels terug gepaard ztfn en met jongen in 't nest komen, dan ziet men gewoonlijk rap hun goede gesteltenis afnemen. De pluimen liggen ordelozer, de pootjes zijn niet meer zo zuiver rood, de beestjes komen licht en slap te staan in het vlees, ze verliezen hun gewone levenslust, kortom de forme smelt weg als sneeuw voor de zon en als wanneer desgevallend de liefheb ber hiertegen niet voldoende weet te gen op te treden met bijv. na het eer ste broed, die verdere kweek te sta ken, dan krijgen zulke dieren de tijd niet om zich behoorlijk te herstellen met het gevolg dat, eenmaal mei in 't land, de goede vluchtgesteltenis achterwege blijft! n „Mijn duiven kunnen tegen het kweken niet! Telkenjare wanneer ze met jongen komen, verdwijnt hun goede' gesteltenis. Ze vliegen steeds uitgehongerd, eten lijk meetdelvers en toch blijven ze licht en slap". Ziedaar het deuntje dat we jaarlijks te horen krijgen. Welnu, waar het zo gaat daar ligt het bewijs voorhanden dat dergelijke sujekten niet gezond staan ofwel dat het zwakkelingen zijn. Voor 't ogenblik hebben ze aan dertig grammen per dag en per duif hun goesting. Wij houden er niet aan bij winterdag uitsluitend gerst en rog ge te geven gelijk sommigen het aanprijzen. De duiven houden er wel behoorlijk het leven mee, doch naar onze persoonlijke mening is zulkda nige voeding te eenzijdig. De liefheb ber moet het zodanig weten te rege- leren dat ze genoeg hebben om zon der hinderpalen het kwade jaarge tijde te doorspartelen en gezond te blij ven. Een voorname fout is nochtans van bij alle voedingswisselingen al te plotseling over te gaan. Wie 's win ters steeds gezonde, droge granen voedert, om het even welk stelsel hij ook' volge met altijd iets op 't minste dan op 't meeste te geven, zal geen moeite hebben zijn kolonie welvarend te houden." Dank heer Magister, voor uw leer zaam artikel. Onder vriendinnen: Marieke: Zeg Stephanie, krupt Uwe vent, als hij terug thuis komt uit het duivenlokaal met een stukske in zijn voeten, ook altijd onder de zetel Stephanie: Als hij me ziet wel ja! Maar ik heb hem dat afgeleerd. Marieke: Vertel eens rap hoe? Stephanie: Ik heb er van den eerste keer de poten van onder gezaagd Zondag a.s. krijgen we het 8e Salon van de Belgische Reisduif, te Brussel in de Brasserie Piedboeuf aan de Kiekenmarktstraat, vijftig meter van de Beurs. Bij die gelegenheid zullen ook de duiven van burgemeester Jef Boels totaal worden verkocht. Maar 't schijnt is er grote belangstelling voor. Geen wonder want er zitten vier eerste prijswinnaars nationaal tussen: Libourne, Montauban (2 maal) en Barcelona. Schrijver van deze regelen zal hiel de eer hebben de gouden duivenring 1957, voorbehouden aan de Nationale Asduif, in ontvangst te mogen nemen. U voelt wel dat dit indirect geen kraai is, wel integendeel luistert hij naar de naam „Spreeuw". Hier wordt het oude spreekwoord bewaarheid dat de kleintjes op de wereld niet zijn om de groten in 't gat te kruipen. Toekomende week zullen we zijn foto in de krant zetten, plus de prij zen die hij gewonnen heeft. Reeds als jaarling op twee oude nestveren de 2e en 3e prijs op Angouleme, resp. 15e en 16e provinciaal West-Vlaande- ren. Dees jaar verliest hij de le prijs national Limoges tegen 4502 duiven met minder dan een minuut. Spijtig maar niets aan te doen. Die van Odiel Matton te Roeselare was die dag be ter! Allemaal goeie. DEN BRUINEN NIEUW-GUINEA EN NOG VEEL MEER Beluistert men de buitenlandse berich ten en commentaren, dan blijkt hieruit dat de andere landen Nederland in In donesië in zijn hemd laten staan met zijn koloniale politiek; hetwelk niemand kan verwonderen, gezien de gedurende de oorlog afgelegde verklaringen om trent beëindiging van het kolonialisme. Japan pikt de scheepvaart, Duitsland de technische voorzieningen, Engeland het verzekeringswezer en reken maar dat grote broer, Uncle Sam, onder het motto van „Hulp", zijn graantje mee zal pik ken, en Nederland verliest alles en blijft zitten met 50.000 van huis en haard ver dreven landgenoten, door zijn koppig vasthouden aan iets dat tot het verleden behoort. Als het waar is dat slechte're geerders zich alleen kunnen handhaven bij een best volk, moeten wij, voorzover het onze buitenlandse politiek betreft, wel een bijzonder best volk zijn, want die zit de laatste anderhalve eeuw vol blunders. Was deze goed geweest, dan zouden Nederland, België en Luxemburg thans één sterkte vormen, want dan zou den de Belgen ons er in 1830 niet hebben uitgeworpen omdat ze genoeg hadden van kolonialismeHadden we in 1945 naar Indonesië techniekers gezonden om mede te helpen aan de opbouw van dit rijke land (hetwelk eerst de bedoeling was!) dan zou dit op het ogenblik de blijvende afnemer zijn van onze overproduktie. We lieten onze bouwers thuis en stuurden mensen met schiettuig en zitten nu te kijken met de stukken... Al dat ge zwam voor de radio, hoe slecht het er nu wel gaat, behoeft ons niet te interes seren daar we er waarschijnlijk voor goed uitliggen. Van al ons gekoloniali- Na de nogal spaarzaam bezette voetbalzondag, die vooral de amateurs vorige week hun supporters voorzetten, wacht nu (ho pelijk) een beter gevulde dag. Met name de ploegen uit de 1ste klas C, die toen allemaal thuis konden blijven, zullen extra in de belangstelling staan, want daar was de spanning juist aan een hoogtepunt toe. Het ziet er naar uit, dat die span ning: zondag: al voor een fors deel tot ontlading komt, want het program bevat een aantal wedstrijden, waarin wel beslissingen moeten vallen. De Spechten - Vlissingen is zo'n duel. De Zeeuwen spelen weliswaar geen rol in de kopgroep, maar hun eerzucht is groot genoeg om verwoed te blijven doorvechten voor roemvol le prestaties. Daartoe hebben zij nu de kans, want de Spechten zijn niet flauw. Het prijkt niet voor niets op de bovenste plaats in deze afdeling. Toch zou het niet verbazingwekkend zijn als Vlissingen juist bij deze tech nisch vaardige ploeg uit zijn slof schoot. Het zou daarmee een aantal an dere elftallen een onuitsprekelijk genoegen doen. Alliance bijvoor beeld, dat bij Maurits zijn kansen wel niet zal laten verknoeien, zou ten zeerste met een nederlaag van de Spechten gebaat zijn, want dan zouden de Roosendalers met één sprong zijn beland op de plaats, waarop ze het al lang gemünt heb ben: Op de eerste plaats name lijk Voor de volledigheid zij vermeld, dat er dan ook nog iets anders moet gebeuren. Dan moet MOC op eigen grond weer eens ouderwets te keer gaan (hetgeen er wel in zit) en het bezoekende SC Emma een onplezie rige dag bezorgen. SC Emma zou daarmee eveneens uit de buurt van de leidersplaats gehouden worden. Nogmaals: deze ontwikkeling is nog al gecompliceerd, maar zelfs als ze anders uitvalt, komt er meer teke ning in de positie vooraan in de stan denlijst. Het wordt dus in ieder geval een zeer belangrijke voetdag-dag. In Schijndel zit weliswaar gerieflijk op de eerste plaats, maar de competitie is nog niet uit. Het zal zondag waar schijnlijk gemakkelijk van Veloc win nen, maar Gemert blijft moedig in het spoor, al zal het moeten spelen voor wat het waard is om bij DESK aan het langste eind te trekken, Mochten de DESK-jongens erin sla- .gen van Gemert te winnen, dan is de zaak voor het belangrijkste gedeel te wel bekeken. Boxmeer gaat op eigen veld ODC te lijf, hetgeen voor beide ploegen een moeilijke wed strijd betekent. TOP zal bij Uno Ani mo minder moeite hebben. Een ge vecht, dat van belang is voor de be zetting van de andere leidersplaatsen, wordt Taxandria - Woenselse Boys, dat best eens op winst voor de be zoekers zou kunnen uitlopen. JVC zal bij Oss niet veel in de pap te brok ken hebben. In de tweede klas B zal men maar nauwelijks meer weten, dat er nog een competitie aan de gang is. want het is twee weken geleden, dat er een wedstrijd voor werd gespeeld. Waarschijnlijk echter is dit een reden te meer om er zondag extra tegen aan te gaan hangen. Hier is de spanning evenmin geweken. Internos troont weliswaar op de eerste plaats en zal die ook door Roosendaal niet in gevaar laten brengen, maar de concurrenten hebben minder wed strijden gespeeld en dat kan ook wel eens van doorslaggevende betekenis blijken. TSC zal zich door RAC niet laten verrassen en blijft dus de naaste rivaal. Of Sarto in de directe na bijheid blijft zal afhangen van de uit slag. die het tegen BSC behaalt. Hier is de winst niet zo maar ineens te voorspellen, want ook BSC telt tot dusver behoorlijk mee. Het zou best voor een verrassing kunnen zorgen. Rood Wit reist naar Middelburg met seer zullen we niets anders overhouden dan een koloniale mentaliteit die zich kan openbaren in het koeliedrijven der eigen bevolking. We zijn op het ogen blik al bijna zover dat er naast elke Nederlander 'n andere staat om hem te controleren en op te jagen. De laatste jaren is onze hardwerkende bevolking steeds opgejaagd om nog harder te wer ken, om meer te produceren en meer belasting te kunnen betalen, en nu blijkt uit het aantal werklozen dat er te hard is gewerkt, want het werk schijnt ,,op" te zijn, net als in de jaren '30-'40. Als onze economen uit de oude school onze bevolking, die wil werken, niet aan de slag kunnen houden en zich trachten te verbergen achter overbevolking en kolo nisatie, laat de regering zich dan eens adviseren door mensen die dit wel kun nen, en die er in ons land met zijn in dustrieën, die merendeels door de onder nemers uit niets zijn opgebouwd, wel te vinden zijn. Werkobjecten zijn er genoeg zolang 25 pet. onzer landgenoten wonen en werken beneden de zeespiegel, .be schermd" door dijken die 2 m te laag zijn; zolang 25 pet. onzer landgenoten inwoner is, inwoning heeft of krotbewo ner is. zolang onze verkeerswegen te klein zijn: zolang ons onderwijs, vooral het technische, door al de bezuinigings maatregelen, in het slop zit; zolang onze vissersvloot, eens de trots der natie, is afgezakt tot de twintigste plaats; zolang onze boeren- en tuindersstand werkda gen maakt van 16 uur; zolang er groot gebrek is aan recreatie- en ontspannings oorden. Werk in overvloed, zoals ge zietWaar moet het geld vandaan ko men, zullen onze cententellers zeggen Niet door te bezuinigen op de bromfiets van de kleine man bij een lucht vol straaljagers en ook niet door bezuinigin gen op het zo hoog nodige technisch on derwijs. Laten we trachten ten spoedigste goede vrienden te worden met dat rijke land dat zich slingert om de evenaar: is dit te veel gevergd van het prestige der per sonen die ons in deze put hebben ge holpen, span er dan de direct belangheb bende industriëlen voor. SEPPE S. VISSER deze afdeling staan verder de ont- de vaste bedoeling om er de lakens moetingen Roermond - Heer en Box tel - Brabantia op het programma. In de tweede klas A staan de aller grootste dingen ook nog te gebeuren. te gaan uitdelen. Goes zal minder last hebben met zijn Brabantse gas ten, want WVO bezet de laatste plaats. Hulst trakteert zijn eigen sup porters vermoedelijk op een zege te gen het bezoekende Corn Boys. strijden. Graf von Trips rijdt met een formule 1-ren- wagen, Seidel met een sportwagen. Seidel zal o.m. worden ingeschreven voor de 1000 km-race van Buenos Aires, de 1000 km-race op de Nuerburgring, de 24-uurs- raee van Le Mans en de wedstrijd om de Grote Prijs van Venezuela. Het organisatie-comité van de 10e Internationale Tul penrallye, die van 28 april tot en met 2 mei 1958 wordt gehouden, heeft de zes startplaatsen voor deze sterrit bekend gemaakt. Het zijn Brussel, Hamburg, Londen, München, Parijs en Noordwjjk aan Zee. Dit zijn dezelfde startplaatsen als in 1956, maar toen kon de tocht ook nog in Milaan en Barcelona worden begonnen. Deze twee plaatsen werden in 1957 niet meer opgenomen aangezien er zich de laatste jaren slechts weinig deelnemers hadden gemeld. In 1957 werden ui verband met de benzineschaarste Londen en Parijs niet als beginpunten aangewezen. De start zal waarschijnlijk geschieden in de nacht van zondag 27 op maandag 28 april. Van de zes ge noemde plaatsen leiden zogenaamde „aanlooproutes" van 600 a 700 km naar het concentratiepunt, de Nuer burgring in de Eifel. Daar begint de gemeenschappelijke route die ongeveer 3000 km lang zal zijn en die naar Noordwijk aan Zee voert. De voorgeschreven gemid delde snelheid op dit traject ligt in het algemeen tussen 50 en 60 km/u en is afhankelijk van de plaatselijke en landelijke bepalingen en van de moeilijkheid van de betrokken trajecten. De gemiddelde snelheid zal echter met steeds voor alle deelnemers gelijk zijn. Op daarvoor in aanmerking komende delen kan zij voor de verschil lende klassen ten opzichte van het algemene gemiddelde worden verhoogd of verlaagd. De Duitse coureurs Graf von Trips en Seidel zullen in 19o8 voor Ferrari deelnemen aan enkele grote wed- De Italiaanse veteraan Luigi Villoresi, die thans vol komen hersteld is van het ernstige ongeluk in oktober 1956, dat hem gedurende lange maanden aan het ziek bed heeft geketend, keert terug tot de actieve sport beoefening. Hij zal echter niet meer in races uitkomen, maar alleen in betrouwbaarheidsritten. Op de lijst van deelne mers aan de 27e Ralley Monte Carlo komt zijn naam onder de deelnemers voor, met de Zwitser Carlo Basa- donna als mede-bestuurder van een Lancia, startplaats Rome. Zijn 't in Engeland juist de oudste wagens, die het meeste gevraagd zijn in de Verenigde Staten wordt de grootste be langstelling aan de dag gelegd voor objecten uit de jaren tussen 1918 en 1953. 3ezien in het totale beeld van de wereldgeschiede nis is een tijdsbestek van enkele tientallen jaren slechts een korte span ne tijds, doch in de ge schiedenis van de auto mobiel is elk jaar een mijlpaal van verbetering en vervolmaking. En daarom is het goed, dat men op deze wijze een aantal „classics" voor het nageslacht bewaart. De leiders in de derde klas B gaan een zware zondag tegemoet. WSC ontvangt Vlijmense Boys, dat wel achterstand heeff, maar alles in het werk zal stellen om de Waalwijkers een lesje te geven. Als WSC zich tot het uiterste inspant lukt dat net niet. Hetzelfde is eigenlijk het geval met rivaal UDI, dat aan Concordia SVD de handen meer dan vol zal hebben. Baardwijk heeft het gemakkelijker bij rode lantaarndrage GSBW. SCB en GW gaan een behoorlijk robbertje vechten om elkaar in de standenlijst te ontlopen, terwijl Heusden en Ne- velo het elkaar evenmin cadeau zul len wensen te geven. St.-Michielsges tel en VOAB spelen het spel van stui vertje wisselen met dezelfde energie. In het nek-aan-nek-gevecht. dat Dongen en VES in de derde klas C om de leiding voeren, kan nog een lachende derde gaan optreden. Lei der Dongen rekent wel af met Hie- ronymus, maar concurrent VES moet terdege rekening houden met een ne derlaag bij Veerse Boys, hetgeen de laatste ploeg dan weer in de voorste gelederen zou brengen. Voor het ge mak zullen Hero en RKDVC elkaar tegelijkertijd maar afdrogen. De uit slag van deze ontmoeting bepaalt, welke ploeg het tweede gelid gaat aanvoeren. In de stormloop naar voren doen ook RWB en Virtus mee. al spreekt het terreinvoordeel voor de RWB-ers wellicht het beslissende woord. SET moet met de aanmoedigingen van de eigen supporters kunnen winnen van SCO. Hoe het bij Gudok - RKC af loopt is zeer belangrijk voor de laat ste plaats, waarvan beide elftallen wel af willen. De sensaties in deze afdeling kunnen dus niet op. Waarmee niet gezegd, dat het er in de derde klas C minder spannend zou toegaan. Daar geven Terneuzen en Zierikzee elkaar geen centimeter toe. Zierikzee heeft de zwaarste op dracht, want het zal zich Zeeland Sport van het lijf moeten houden en Zeeland Sport is nu juist de ernstig ste bedreiging voor de twee koplo pers. Terneuzen gaat bij RCS winnen. Misschien, dat het nu alleen aan de leiding komt. METO zal het terrein voordeel nodig hebben tegen ODIO en RKFC mag niet al te gerust de komst van Zeelandia tegemoet zien. Axel is nog steeds niet ver genoeg van de laatste plaats verwijderd en zal dus zijn uiterste best doen om Biervliet er onder te houden. RKTW, dat trots voorop gaat in de vierde klas E, zal aan TAC geen zware dobber hebben. Hilvaria zal zijn rol als concurrent willen blijven spelen en gaat voor dat doel bij Nieuwkuik winnen. ZIGO verslaat Wit Zwart, zodat de situatie aan de kop niet ingrijpend belooft te veran deren. Velocitas heeft bij Oirschot Vooruit de touwtjes in handen en Ons Vios treedt als winnaar uit het strijd perk bij SVG. In de vierde klas F speelt leider Madese Boys niet. hetgeen voor Gilze de kans is om via een zege tegen RSV op gelijke hoogte te ko men. Zundert verslaat het bezoekende DEVO. Breda zal aan RKWU een lastiger klant hebben. De Bredanaars zullen extra voor de dag moeten ko men om het te kunnen klaren. Groen Wit moet kunnen winnen bij TVC. Steenbergen stelt door een zege op de Schutters nog duidelijker zijn kan didatuur voor het kampioenschap in de vierde klas G. Het enige, dat Hal steren nog kan doen, is zijn tweede plaats met hand en tand verdedigen, hetgeen de ploeg tegen Kaaise Boys wel zal lukken. SC Gastel gaat bij Renesse een paar winstpunten uit het vuur slepen en NSV heeft veruit de beste papieren bij Nieuw Borgvliet. Burgh maakt niet veel kans bij Noordhoek. In de vierde klas H tenslotte zal er geen verandering komen in de situa tie in de standenlijst, waarmee Yer- seke en Clinge elkaar nu al weken de stuipen op het lijf jagen. Yerseke wint bij Aardenburg en Clinge doet hetzelfde bij RIA. Sluiskil kan op eigen veld winnen van Steen. Hans- weertse Boys mag niet al te veel moeite hebben met Oostburg en Bres- kens mag zich niet door 's Heer Arendskerke laten verrassen. P.S. Laten wij alles in het werk stel len om dit afzetgebied terug te winnen (het kèn nog!) en gun de Papoea's hun pleziertjes, want wat hebben we nu aan landgenoten die vol schedels hangen? (Bovenstaand stuk snijdt zowat alle economische problemen aan, die er mo menteel te bedenken zijn. De oplossin gen die inzender geeft, lijken ons echter nogal aanvechtbaar, al is het alleen maar omdat economie en defensie nu eenmaal geen fouter nationale, maar ook en vooral internationale zaken zijn en men een land onmogelijk het recht kan ontzeggen op een beetje eergevoel. Red.). INVALIDE VERKENNERS NAAR LOURDES In Nederland bestaat reeds enige jaren de zg. Epistelgroep, die tot doel heeft minder valide jongens op te vangen, die welp of verkenner willen zijn, doch door hun lichamelijke handicap niet in een normale troep of horde kunnen meelopen, willen zij de activiteiten van deze groep niet al te veel afremmen. Nederland is zodoende verdeeld in 4 districten, waarvan Noordbrabant er een is. Ruim twintig invalide jongens uit onze provincie (en wel uit alle delen) maken deel uit van onze troep, die voor ons de naam draagt Guy de Larigaudie-troep, Regelmatig houden de jongens weekends en zelfs een zomerkamp, terwijl het ver dere contact onderhouden wordt door ons troepblad, huisbezoeken en corresponden tie. Dit alles kost veel geld, daar o.m. de vervoerskosten erg hoog zijn. Toch willen wij de mogelijkheid schep pen om in april met onze invalide jon gens deel te nemen aan de Jongerenbe- devaart naar Lourdes. Juist voor deze jonge mensen is dit een belangrijk eve nement, temeer daar zij toch al zoveel moeten missen, daar ze gebonden zijn aan krukken en invalidewagens en veelal haast nooit hun huis verlaten. Deze be devaart kost veel geld. De kosten wor den geraamd op ca. f 200.per persoon. Onze troepkas kan dit echt niet dragen en het is daarom dat wij langs deze weg toch menen een beroep te mogen doen op u om, door uw geldelijke steun, deze bedetocht, althans voor een deel van on ze jongens, mogelijk te maken. Ook uit Breda en omgeving zijn er verschillende verkenners in onze troep. Wij durven dan ook een beroep op u doen om gezamenlijk de ongeveer f 4000 - die voor deze bedevaart nodig zijn. bij een te brengen. Uw giften, waarvoor wij u niet dank baar genoeg kunnen zijn, worden gaarne ingewacht op gironummer 321260 t.n.v. A. Leenders, hopman Guy de Larigaudie- troep, Jac. van Meerlantstr. 61 te 's-Her- togenbosch. 's-HERTOGENBOSCH A. LEENDERS BUSDIENST.PLAN Na de stukjes in deze rubriek over de stadslijn 4 van het Heuvelkwartier naar het station in Breda, zou ik even naar voren willen brengen hoe het misschien wel zou kunnen. Er zou met het inleggen van één bus meer op lijn 4 een twaalf- minutendienst gereden kunnen worden, met een totale omlooptijd van 48 minu ten. Deze omlooptijd wordt dan langer, zodat men eventueel de lijn door zou kunnen trekken via Heuvelbrink - Laan van Mertersem - Haagweg - Haagse Markt - Mastbosstraat - Flierstraat enz., de oude route. Door deze omlegging zou lijn 5 bekort kunnen worden, via Haagpoort - Haag- weg - Kolfbaanstraat - Beekstraat - Tramsingel - Haagpoort. Als men nu nog lijn 5 in de richting Belcrumkwartier om zou leggen via de Belcrumweg - Polder straat - Past. Pottersplein en verder via Liniekwartier naar het station terug, lijkt mij, dat er met twee bussen een 20-nnnutendienst gereden kan worden. Ik hoop hiermede de Heuvelkwartier- bewoners en de B.B.A. van dienst te zijn geweest. Met hartelijke dank voor de plaatsing BREDA A.V.I. KATHOLIEK INFORMATIEBUREAU Nogmaals doen wij op alle lezers een beroep mild te geven aan het Internatio naal Katholiek Informatiebureau te Loon op Zand. Niet slechts éénmaal, doch tel kens weer opnieuw, opdat het mooie be keringswerk. dat dit bureau verricht, nooit behoeft te worden gestaakt door geldgebrek. Het gironummer van het bu reau is echter niet 263507, zoals eerder werd vermeld, doch 2 6 8 5 0 7 t.n.v. IKI- Fraterhuis Loon op Zand. Wij hopen, dat deze fout van geen nadeel is geweest voor hen, die reeds naar vermogen gaven BREDA P. B. ALLE BEETJES HELPEN In Nederland bestaat er reeds jaren een bureau, waar niet-katholieken geheel gratis alle gewenste inlichtingen aan gaande het geloof kunnen verkrijgen. Dat dit bureau internationale betekenis heeft en prachtig werk verricht, blijkt wel uit het feit, dat zich tot op heden meer dan 2000 personen uit zeventig verschil lende landen, tot dit bureau hebben ge wend. (Het bureau maakt gebruik van de wereldhulptaal Esperanto). Helaas zit het bureau geregeld in geldnood. Zo ook nu. Wij doen, ook op met-esperantisten, een dringend beroep financiële en gees telijke steun te verlenen. Op een ge makkelijke en toch doeltreffende wijze beoefent u dan apostolaat. Elk bedrag is welkom, al is het slechts groot genoeg misschien om één enkele brief van een postzegel (f 0.30) te voor zien. Gironr. 268507 t.n.v. IKI-fraterhuis Loon op Zand, met vermelding van „gift" op het strookje. EEN KATHOLIEK ESPERANTIST BREDA HUIZEN VOOR BUITENLANDERS Enige tijd geleden al las ik in uw blad over het opnemen van buitenlanders ook in Bergen op Zoom. Daarvoor moeten natuurlijk ook woningen zijn. Als Neder lander misgun ik die mensen geen wo ning, maar dan moet ik toch opmerken, dat b.v. Bergen op Zoom nog lang niet voor de eigen mensen kan zorgen. Zelf heb ik mij al meerdere keren tot het wo ningbureau gewend en men zei mij daar steeds, dat er geen woningen zijn. Mijn vrouw heeft al vier weken in Klokkenberg gelegen. Ik woon in een oude woning met natte muren en rotte vloeren, duffe lucht. Overal tocht het door en warm gestookt krijgen we het niet. Ik vraag me daarbij af hoeveel gezinnen er zo nog in Bergen op Zoom wonen of waar ook in Nederland. En dan ben ik toch ook een Nederlander? BERGEN OP ZOOM L. J. V. LASTIGE KNAPEN Hierbij wilde ik even onder de aan dacht brengen dat meisjes van 'n jaar of 15 en misschien nog ouder, 's avonds niet door het Heuvelkwartier te Breda kun nen lopen, zonder de kans dat zij lastig worden gevallen. Ik vind het verschrik kelijk, dat, als het tussen zeven uur en half acht is, ze al door 'n stel opgascho- ten jongens lastig worden gevallen. De jongens zijn te groot in aantal dan dat de meisjes er tegen op kunnen. Ik hoop dat hier eens wordt opgetre den en dat de meisjes 's avonds als het donker ls rustig ergens naar toe kun nen gaan! BREDA BEWONER VAN HET HEUVELKW ARTIER RECLAME Door de reclames die de heren winke liers tegenwoordig voeren, wordt men overstelpt. Twee, drie en soms vier ver schillende offertes, als ik ze zo noemen mag, vallen in de bus. Ik zei vallen. Dit is allemaal goed en wel, maar in de ma nier waarop dit gebeurt, is volgens mij wel wat verschil. Ik zal vertellen wat mij onlangs is overkomen. Ik zit 's avonds om half tien te studeren; het is rustig en stil om me heen. Plotseling wordt het hekje van het voortuintje opengesmeten. Bleef het hier maar bij. Nêe, we gaan verder. Gerommel, gebons en gestommel wordt hoorbaar. Ik kan u wel bij voor baat vertellen dat ik niet bepaald bang ben uitgevallen, maar de schrik had me toen wel even tc pakken. Niet dat ik terugdacht aan de tijd van St.-Nicolaas. Neen! Het toeval trof dat mijn vader die avond ziek naar bed was gegaan. Ik zei de schrik had me te pakken, want ik dacht stellig dat mijn vader, die mis schien iets nodig had, naar beneden kwam om iets te halen. Door mijn ge dachten gingen nare dingen. Ik dacht dat hij van de trap viel en tegen de voordeur aanbonsde. Wat denkt men wel niet op zo'n ogenblik! Even gestommel. Dan gaan kijken natuurlijk! Wat ziet men dan? Op de mat liggen twee, naar ik later heb uitgepuzzeld, reclamekranten. Maar hoe? Ze liggen daar verfomfaaid in kreuken en brokken en flarden op de grond. Er moet natuurlijk bij de heren reclamelopers opgeschoten worden, want ik geloof nu niet dat ik precies de laat ste was om half tien. Ik kan er ook van getuigen dat er mensen zijn, die op de late avond of liever gezegd 's nachts nog reclame bezorgd krijgen. Ik kreeg ten minste een paar maanden geleden om kwart voor twaalf 's nachts nog reclame. Als men dan ook nog in aanmerking mag nemen, dat men soms vijf of zes van dezelfde exemplaren ontvangt per bestel ling, dan kan ik dit toch niet de juiste manier van reclame voeren noemen. EEN RECLAME-ONTVANGER BREDA (Advertentie) Poolvast envolpool iedere meier is gestempeld mei hei Schullersveldmerk Horizontaal: 1 boom; 4 voorzetsel; 6 afstandsmaat afk.)7 grondsoort; 10 water in Brabant; 12 omroepver eniging: 15 vogelprodukt; 16 vonkje; 19 bladzijde; 22 en anderen (afk.); 23 elk; 24 titel (afk.); 25 beeltenis; 26 godheid; 27 hetzelfde (afk.); 29 ter plaatse (afk.); 31 ongeveer (afk.); 32 Engelse ontkenning; 33 eikeschors; 35 uitkering: 38 gesloten; 39 stan daard. maatstaf: 41 boom: 42 wrede keizer: 44 gedroogde halmen; 45 reeds: 46 jongensnaam; 48 tijding; 50 veevoer; 52 herkauwer; 54 driekroon; 57 tegenstand; 61 als onder (afk.); 62 verlaagde toon; 63 figuurlijke be naming voor de aarde; 67 scheel; 70 voegwoord; 71 deel v. d. hand; 73 tel woord; 76 in orde (afk.); 78 konink lijke landmacht (afk.); 79 meisjes naam; 81 nauwe; 83 vogel: 85 geen uitgezonderd: 86 Engels voegwoord; 87 meetlat; 90 klap; 92 briefaanhef (afk.); 94 vervoermaatschappij (afk.); 95 voorzetsel: 97 Frans lid woord: 98 dunne; 100 getroffen; 101 dubbelklank; 103 zoogdier; 104 deel v. e. Franse ontkenning; 105 tijds deel; 108 vogel; 111 water in Fries land; 112 Europeaap: 114 als eerder (afk); 115 dokter: 116 muziekterm (afk.); 117 keur; 118 Europese vul kaan. Verticaal: 2 familielid: 3 bloeiwij- ze; 5 eenheid van kracht (afk.); 6 zangnoot; 8 steensoort; 9 slot; 11 voorzetsel: 13 toespraak; 14 opper- vlaktemaat (afk.); 16 bijeenbehoren- de reeks; 17 koraaleiland; 18 plaats in Japan; 19 Europese hoofdstad; 20 hoeveelheid; 21 behoeftigheid; 28 lin nen huisje; 30 meetwerktuig: 31 kle dingstuk; 32 Europeaan; 34 Aziatisch schiereiland; 35 tot en met (afk.); 36 Frans lidwoord: 37 voegwoord; 38 stijl; 40 ambtshalve (Lat. afk.); 43 titel (afk.): 44 sportterm: 45 uitroep; 47 verpakking: 49 aanzien: 50 fami lielid; 51 muziekterm (afk.); 53 soort schip (afk.); 55 Europeaan; 58 deel v. e. kippenhok; 58 vogel; 59 wereld taal; 60 rijrivier van de Donau: 61 het jaar onzes Heren; 63 voorzetsel; 64 vogel; 65 water in Friesland; 66 waterstand (afk.); 67 maanstand (afk.); 68 larve; 69 sluis; 72 Neder land (afk.); 74 verzoek; 75 landbouw werktuig; 77 mogelijkheid; 79 wel willende lezer (Lat. afk.); 80 tobbe; 82 stofmaat; 84 het Romeinse Impe rium (afk.); 85 reeds; 86 plant; 88 ongerijmd; 89 onze planeet; 91 insekt; 93 ontvangstbewijs; 96 rivier in Ne derland; 99 planeet; 102 melkklier; 104 ontkenning; 106 keurig; 107 klein persoon; 109 gewicht (afk,); 110 ge heel de uwe (afk.); 112 eerste per soon (afk.); 113 duur van eb en vloed. Horizontaal: 1 mond: 4 zomer; 8 ibis: 11 in; 12 raap; 14 kind; IS ka; 17 ta; 18 e.o.; 19 tij; 21 mank; 23 stro; 25 ai; 26 slap; 28 edo; 30 mook; 32 been; 33 firma; 35 sate; 37 o.l.33 koe; 40 t.a.t.; 42 en; 43 een; 44 sla: 45 eg; 47 ark; 49 arm; 51 re; 52 room; 54 sluis; 57 adel; 59 eter; 61 ego; 62 olst; 63 is; 64 noot; 66 nors; 68 ee; 70 so; 71 l.d.; 72 a.m.; 74 aera; 76 tien; 78 an; 79 moed; 80 dante; 81 neus. Verticaal: 1 milt; 2 on; 3 dr; 4 zaan; 5 op; 6 e.k.7 riet; 8 id; 9 ik; 10 saai; 13 stap; 15 norm: 20 ijsel: 21 mank: 22 kei; 23 som; 24 oost; 25 akte: 27 le: 29 dra; 31 o.a.; 32 boter; 33 feeks; 34 atlas; 36 engel; 39 oer; 41 aar; 46 goes; 47 amen; 48 rug; 50 mals; 51 rete; 53 o.t.: 55 let; 56 ion; 58 ds: 60 rose; 62 orde: 63 imam; 65 oord; 67 olie; 69 eens; 73 m.o.; 74 ad; 75 aa; 76 t.t.; 77 n.n.; 78 au.

de Stem | 1958 | | pagina 7