Memisa vraagt steun p Wit RADIO TELEVISIE RAK0NA DE DUIVEL IN- HET DORP_ Zwart o Half miljoen smartegeld TV- RADIO-TV- RAI Dl IO-TV'1 GEEN NIEUWE PRAATFASE Adenauer tegen atoomvrije zone SCHORSING ontspanning TWEEDE BLAD ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Deze week in het buitenland 1 r)e laatste week zijn de staatslieden weer druk aan het woord ge weest over bereidwilligheid om opnieuw besprekingen tussen Oost en West aan te gaan. Mening en commentaar Radio-activiteit kan worden vastgehouden Sovjet-studiebeurzen Arrestaties in Turkije Rimboe-gedrag van Britse pers j KROKODILLEN Spoetnik III uitgesteld Brand in Panama Geef Uw zenuwen Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Liturgische Kalender Boelganin had een nieuwe bood schap aan de vrije wereld gericht, nog voordat zijn vroegere brieven aan het Westen beantwoord waren. Hij stelde voor: een onmiddelijk verbod van de kernproeven, op richting van een atoomvrije zone in centraal Europa, waartoe al vast Polen, Tsjecho-Slowakije en de beide delen van Duitsland moesten behoren, en verder o.a., in de lijn van MacMillans suggestie, het slui ten van een niet-aanvals-pact tus sen de N.A.V.O. en de landen van het pact van Warschau. Hiervoor zou dan allereerst een topconferen tie van de regeringshoofden wor den bijeengeroepen. De Westerse staatslieden hebben inmiddels Boelganins eerste brie- venreeks beantwoord en daarbij in verschillende toonaarden laten we ten, dat zij voorlopig in het houden van een topconferentie nog geen heil zien. Zij wijzen een dergelijke con ferentie niet af, maar willen haar eerst degelijk zien voorbereid door onderhandelingen langs de gewo ne diplomatieke kanalen of even tueel door bijeenkomsten van de ministers van buitenlandse zaken. President Eisenhower heeft al dus gesproken en tevens bij het in dienen van de Amerikaanse begro ting laten blijken, dat hij zich door Boelganins brievenschrijverij niet in de war laat brengen of intimideren. Zonder verdere bewijzen van Rus sische goede wil is zij vooral als een reclamecampagne en een af leidingsmanoeuvre der Sovjets te waarderen. Staatssecretaris Dulles heeft nadien op een persbijeenkomst verklaard, dat Amerika geen top conferentie wenst, indien deze maar een nieuwe fase in de kou de oorlog zou wezen. Eisenhower heeft onverstoord aan het Amerikaanse Congres een begroting van 74 miljard dollar voorgelegd, waarvan niet minder dan 64 pet. voor de nationale vei ligheid is bestemd. Voor de ont wikkeling der raketten alleen al wordt 5,3 miljard dollar uitgetrok ken. Dit is een duidelijk antwoord op Russische pogingen door schemerige voorspiegelingen het Westen tot af braak van zijn weerkracht te ver leiden, zonder dat daarmee vol doende waarborgen tegen Sovjet agressie gepaard zouden gaan. MacMillan, Gaillard en Adenauer hebben zich aangesloten bij het Amerikaanse standpunt, dat er geen topconferentie tussen Oost en West tot stand kan komen, zolang deze niet tevoren diplomatiek is voorbe- I reid. Russische brievencampagne mocht intussen wel enig propa- gandisch succes boeken. Dat komt naar voren in de reactie op de sug gesties van de Amerikaanse oud ambassadeur Kennan en van de Poolse minister Rapacki om heel of althans midden-Europa te neutra liseren resp. tot een atoomvrije zo ne te maken. Rapacki's voorstel werd in Boelganins laatste brieven eenvoudig overgenomen en in de versies voor de Scandinavische lan den nog uitgebreid tot het atoom- vrij maken van Noord-Europa. De suggesties van Kennan en Ra packi hebben indruk gemaakt en zijn vooral in Duitse kringen ern stig opgenomen. De Duitse socialis ten en liberalen werden er mee versterkt in hun neiging langs de weg van concessies aan Rusland tot hereniging van Duitsland te ko men. Tegen deze tendens, welke de Russen in de kaart speelt, heeft kanselier Adenauer nu in een ra diorede duidelijk stelling genomen. Hij verklaarde, dat een atoomvrije zone doelloos en gevaarlijk is en wees daarmee het plan Rapacki van de hand. De gedachte, dat een aan vaarding er van gunstig zou zijn voor de hereniging van Duitsland, bestreed hij met er op te wijzen, dat in de Pools-Russische voorstel len sprake is van twee gescheiden delen van Duitsland en alleen aan een soort federatie van die twee de len is gedacht. Adenauer plaatste zich geheel aan de zijde van het Westen, waar schuwde, dat een Duits toegeven het einde van de N.A.V.O. kon be tekenen, en pleitte voor een krach tig Europa op de grondslag van de nieuwe Europese instellingen. rFegeIijk verhief zich in Amerika een vooraanstaande figuur tegen de suggesties van Kennan om Europa te neutraliseren. Dean Acheson, minister van buitenlandse zaken onder president Truman, distancieerde zich openlijk van kennan gedachtengang. Hij gispte die als een te theoretisch bezien van de omstandigheden en een voor bijgaan aan de realiteit, dat poli tiek op macht wordt gebouwd. Be langrijk hierbij is vooral, dat Acheson namens de democratische partij Kennans zienswijze desavou eerde. Dit wijst er op, dat zowel de democratische als de republi keinse partij in Amerika de bui tenlandse politiek van Eisenhower en Dulles steunt. De politieke verklaringen van deze week hebben zo wel aange toond dat het Westen, al mag het ook een ogenblik of enigzins de invloed ondergaan van een Sovjet vredesoffensief, dat nog altijd meer reclame en propaganda dan ern stige vredeswil belichaamt, zich toch nog niet daardoor laat be goochelen. De Staatslieden hoeden zich voor de valstrik van schoonschijnende woorden, waarmee het Kremlin West-Europa tot een onverantwoor de weerloosheid zou kunnen ver lokken. Dat weerloosheid - of ontwape ning - tot een wereldoorlog kan leiden is voldoende gebleken toen Hitier aan de macht was en mis bruik maakte van de militaire zwakheid der tegenstanders. pen commissie van de Verenigde Naties heeft een onderzoek in gesteld naar de opstand tegen het Sovjet-regime in Hongarije. Secre taris van die commissie was de Deen Bang-Jensen. Hij heeft per soonlijk verscheidene Hongaren ge hoord. Er was nogal schroom bij de Hongaren in ballingschap, om ver klaringen af te leggen. Als het in Boedapest bekend zou worden, dat zij de V.N. hadden voorgelicht, wa ren hun bloed- en aanverwachten veiligheid noch leven meer zeker. Zo gemeen is een Sovjetregime nu eenmaal. Bang-Jensen beloofde die mensen echter, dat hun namen vol strekt geheim zouden worden ge houden. Secretaris-generaal Ham- marskjoeld eiste echter, dat deze geheime gegevens aan hem ter be waring zouden worden gegeven. Onder de ambtenaren van het se cretariaat zijn er echter ook, die afkomstig zijn uit Oosteuropese landen. Bang-Jensen vertrouwt de ze lieden terecht voor geen cent en hij weet ook, dat spionagedien sten voor geen middel terugschrik ken. om geheime documenten te bemachtigen. De Deen weigerde derhalve. Hij werd geschorst. Aan minister Luns werd door een Ka merlid gevraagd wat hij er van denkt. De minister heeft nu verteld dat er een speciale commissie van onderzoek naar deze zaak is inge steld. Die commissie kwam in een eerste rapport tot de bevinding, dat in de afgelopen twaalf jaar docu menten van zeer geheime aard al tijd veilig opgeborgen zijn geweest bij het secretariaat. Minister Luns is daar blijkbaar gerust op. Hij wil dan ook geen stappen doen in deze kwestie. Toen hij dit antwoordde, wist hij echter nog niet, dat de commissie nader rapport heeft uit gebracht. Zij is blijkbaar toch niet zo gerust als de minister. Ze be veelt namelijk aan Bang-Jensen ver lof te geven, de geheime gegevens te verbranden. Deze radicale op lossing dunkt ons ook de beste. Aan de communistische wraakzucht mag niet de geringste kans ge schonken worden. Dr. Willard Libby, lid van de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie, heeft meegedeeld, dat geleerden vorige week een definitief bewijs hebben gevonden, dat radio-activiteit kan worden vastgehouden. In septem ber jl. is er in een tunnel op een diep te van ongeveer 260 meter beneden de grond in de woestijn van Nevada een kernontploffing teweeggebracht. De geleerden ontdekten de vorige week het radio-actieve centrum van de ondergrondse ontploffing. Ook was bewezen, dat atoomont ploffingen kunnen worden gebruikt bij de bestudering van de inwendige structuur van de aarde. Rusland heeft het internationale atoombureau meegedeeld dat het be reid is 25 studenten uit minder ont wikkelde. landen, die lid zijn van de organisatie van het internationale atoombureau, volledige studiebeurzen te verstrekken voor opleiding aan Russische instellingen van hoger on derwijs, aldus Radio-Moskou. De studiebeurzen zijn voor de jaren 1958 en 1959. Volgens Tass zal Rusland voorts 15 a 20 studenten, die studiebeurzen heb ben gekregen van het bureau, facili teiten verschaffen voor de studie aan Russische natuurkundige instituten. In Istanbul zijn negen officieren van het Turkse leger gearresteerd. Het ministerie van defensie maakte bekend dat het hier een kwestie uit een klein garnizoen betrof die overi gens geen weerklank had gevonden De zaak was door onthullingen van een officier aan het licht gekomen, welke door latere getuigenverklarin gen geverifieerd waren. Naar Reuter meldt was het een po ging om de regering omver te werpen. Er waren drie kolonels onder de ar restanten, van wie een reeds gepen sioneerd was. Zoals deze ogen U aankijken vertellen zij een triest en een opgewekt verhaal tegelijkertijd: triest vanwege de zee van licha melijke nood in vele onderont wikkelde landen, opgewekt van wege die andere zee: de gebo den steun door missionarissen en zusters, door leken en door U. Zondag wordt weer aan de koot-den van uw beurs getrok ken door de Memisa, het me dische thuisfront voor alle Ne derlandse missiën. Wéér zult U verzuchten: wat hebben we toch een duur geloof en wéér zult U desalniettemin een royale greep doen, zo royaal als uw om standigheden U zullen veroor loven. Kent u die nieuwe Memisa-actie nog niet? Weet u niet dat van uw giften kraamkamers worden ingericht met ieder zes ledikanten en zeven wiegjes? Daarin is van alles nodig: een baby-weegschaal 42.50), droog doeken 1.75), roestvrije borden 7.55), lepels en vorken 1.50). zeepbakjes 2.15), en een opvouw bare waswagen 100. U hebt het dus maar voor het uit zoeken, wat u kunt en wat u wilt doen. Vorig jaar bracht Nederland 160.000 gulden bij elkaar. Waarom zouden we dit jaar de twee ton niet kunnen overschrijden Moeten we u nog meer vertellen over de noden en vreugden van het Memisa-werk? In het afgelopen jaar werden zeven artsen uitgezonden. Vijftig Nederlandse meisjes vonden hun weg naar de ziekenhuizen van donker Afrika cn werken nu met de door u betaalde medicamenten en instrumenten ergens in de rimboe. Zij redden lichamen en genezen zielen. Zij voltooien het apostolaats- werk dat door u begonnen werd. Morgen zij uw gift dan ook een gift van dankbaarheid, een lustrum-gift (de Memisa ga-at het tiende levens jaar in), een katholieke gift! „Tot nu toe lagen onze moe- ders op matjes op de grond en J de baby's in zeepkisten, die J tot wiegjes waren omgevormd. J U begrijpt welk een ongeken- de weelde deze goed ingerich- te kraamkliniek zal zijn en voor het missiewerk in de om- J geving van onschatbare waar- t de. Met de moedertjes en de J baby's die van deze MEMISA- J kraamzaal zullen profiteren, J zeg ik nog eens: dank. dank, heel veel dank aan alle wel- doeners van de MEMISA. Laat J toch ALLE mensen de Medi- t J sche Missie Actie steunen J S New York moest ernstig re- t kening houden met de aanwe- zigheid van krokodillen in wa- teren rond de stad. Men weet S wel hoe het komt ook. In de J I dagen, dat de jeugd bij wijze j van groet „See you later, al- ligator" zei, werden veel jonge alligators gekocht als levende mascottes. In de meeste geval- Ien schijnen de ouders het niet met die aankopen eens ge- weest te zijn, zodat een woe- dende moeder of een veront- waardigde vader het dier J S eigenhandig in het water ging smijten. Daar hebben de kroko- J dillen kennelijk goed geboerd J want er zwemmen nu al vol- J wassen exemplaren rond, die iedereen op hun weg minstens S een been afbijten. Miljoen De verkeersagenten van Los An geles hebben onlangs de heer Char les Chaplin junior aangehouden, omdat hij dronken achter het stuur zat. „Juliie hebben gelijk, jongens", zei Charles. „Ik hen naar 'n partijtje van miljonairs geweest en het drin ken was er ook naar. Ik heb jnin- stens een miljoen borreltjes op". Verbod De gemeenteraad van East Suffold heeft bepaald, dat voortaan tussen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens niet meer zodanig gezongen mag worden, dat omwonenden zullen zeggen: „Hoor, daar gaat weer zo'n zatte vent." Rijden De verkeerspolitie van Claines trof dezer dagen de heer William Brooks aan. Hij zat in een onderste boven geslagen auto en was volop gas aan het geven om weg te komen. „Jul lie staan onderste boven", zei hij hikkend tegen de politiemannen. Op het bureau bleek tot verbazing van iedereen, dat onze William geen druppel sterke drank op had. Daar om wil men hem eens goed door een psychiater laten onderzoeken. Afgezant Sinds kort heeft Engeland de be sprekingen met Brits Honduras her vat. Zij gaan over de toekomst van Honduras. Niet lang geleden heeft men er ook al eens over gepraat, maar de afgezant, die Honduras toen vertegenwoordigde, bleek in het ge- heim bezig te zijn een ouderwetse staatsgreep voor te bereiden. De man komt nu niet meer in het spel voor. Brits Honduras heeft een an dere afgevaardigde gestuurd, in de hoop, dat die alleen maar zal onder handelen. Advertentie) Onbetwist winnaar Bij opkomende verkoudheid, hoest of keelpijn snel een paar Potter's Linia tablet jes in de mond. Onmiddellijke verlichting en frisse adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep. In handige platte strooi- doosjes£55ct. I Alle en drogisten verkopen ze. Imp H ten HER.K.LL N.V.. HILVERSUM Met een cheque van rond 110.700 dollar (ongeveer 465.000 gulden) werd donderdag het jarenlang lopende pro ces beëindigd tussen de vroegere Wimbledon-winnares Maureen Con nolly (V.S.), Little Mo" genoemd en een cementfirma. Little Mo, die driemaal in succes sie, van 1952 tot en met 1954 de Wim- bledon-titel won en aan het begin stond van een belangrijke tenniscar rière, ontving dit bedrag als smar tegeld voor de verwondingen, die zij bij een ongeval te paard in juli 1954 had opgelopen en die beslissend wa ren voor haar besluit de tennissport op te geven. Haar paard was destijds met een vrachtwagen van de betreffende fir ma in botsing gekomen. Maureen Connolly bleek een kuitbeen te heb ben gebroken, terwijl spieren en pe zen ernstig werden beschadigd. Sindsdien heeft zij geen enkele wed strijd meer gespeeld. De „Times" publiceert een hevige aanval op de methoden van de jour nalisten der Britse populaire pers. Een zekere Fearon, vriend van het tien dagen geleden bij Colchester ver moorde Nederlandse meisje Maria Kriek, schrijft in een brief aan het blad. dat, zodra het nieuws van de moord in Nederland bekend werd, journalisten van bekende Engelse kranten tot de woning van de ouders van het meisje doordrongen en zelfs tot in haar kamer. Zij moesten met geweld worden verwijderd. De heer Fearon meldt vervolgens hoe de vader en de zuster van het meisje, toen zij in Engeland waren aangekomen om het stoffelijk over schot te zien. door een horde van ver slaggevers werden belegerd en las tig gevallen met vragen die van slechte smaak getuigden. Ze hielden ook niet op hen te fotograferen. De vrienden van het meisje wer- denden eveneens met vragen bestookt Een van hen vroeg Fearon om bijzon derheden over het leven van het slachtoffer. Toen hij ze niet kreeg verzon hij ze. Rusland wacht met het lanceren van de derde kunstmaan om deskundigen de gelegenheid te geven de via de radio ontvangen, overvloedige gege vens over de twee vorige te bestu deren. Dit heeft de Russische geleerde prof. BDgonrnvof verklaard. Prof. Blagonravof verklaarde voorts -lat de Russische geleerden een ver keerde schatting hebben gemaakt van de levensduur van Spoetnik nummer twee. ..Men "heeft nu vastgesteld dat Spoetnik nummer twee nog circa zes maanden rond de aarde zal blijven draaien, aldus prof. Blagonravof vol gens het communistische Italiaanse blad „Unita". Ten gevolge van een grote brand in de gelijknamige hoofdstad van Pa nama, waarbij veertien huizenblokken in de as werden gelegd, zijn zeker 3000 mensen dakloos geworden. Een vijftigtal personen moest naar ziekenhuizen worden vervoerd, nadat de brand op drie blokken van houten huizen was overgeslagen, die een snel le prooi van de vlammen werden. (Advertentie) ZONDAG 19 JANUARI 1958 HILVERSUM I 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 Weer of geen weer. 9,45 Gees telijk leven, caus. VPRO: 10,00 V. jeugd IKOR: 10,30 Herv. kerkdienst 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12,00 Theaterork en soliste 12,30 Sportspiegel 12,35 Zang en piano 13,00 Nws en S.O.S.- ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 V. d. strijd krachten 14,00 Boekbespr. 14.20 Koorconc. 14,35 Ortega Y Gasset en de filosofie van het leven, caus. 14,55 Radio Filharm. ork. en solist. 16,05 Dansmuz. 16,30 Sport- revue VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars 17,15 Boekbespr. 17,30 V, d. kind. 1,7,50 Nws. en sportuitsl. Hierna Sportjourn. 18,30 Strijksextet en soliste 19,00 Muz. discussie 19,30 Annemarieke, hoorsp. m, muz. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Amus. muz. 20.35 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorsp. 21,15 Westindisch ork. 21,30 Lichte muz. 21.45 Cabaret 22,15 Journ, 22.30 Gram. 23,00 Nws 23,15-24,00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. IKOR: 8,30 Kerkdienst 9,20 Caus v.d. Ambonnezen KRO: 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Plech tige Hoogmis 11.30 Gram. 11,40 Viool en piano 12,20 Apologie 12,40 Koorzang 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 De Wadders 13.30 Gram. 13,45 Boek bespr. 14,00 Concertgebouwork. 14,45 Ba riton en piano 15,15 Fries progr. 15.45 Pianorecital 16,10 Sport 16,30 Verspers NCRV: 17,00 Geref kerkdienst 18,30 Gram. 19,00 Kerkelijke nws. 19,05 Gram. 19,25 Tot ziens in Jeruzalem. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Act. 20,10 U bent toch ook van de partij? caus. 20,20 Gouden Re gen, uitsl. S.U.S.-loterij 21,30 Sprong in het heelal, hoorsp. 22,10 Cabaret 22,35 Uit 't Boek der Boeken 22,45 Avondgebed en liturg, kalender 23,00 Nws 23,15 Cla- vecimbairecital 23,35 Vocaal Dubbelkwart. 23,55-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Koorzang 12,15 Amus muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus muz. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Gram. 15,35 en 15,40 Idem 16,00 Voetbal- rep. 16,45 Gram. 17,00 Sportuitsl. en nws. 17,30 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,52 Gram. 18,00 Vol. muz. 18.30 Godsd. halfuur 19,00 Nws 19,40 Gram. 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 21,10 Ork. conc. 22,00 Nws 22,15 Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws 13,10 Gevar. muz. 14,30 Kamermuz. 15,15 Gevar. muz. 17,00 Nws. 19,00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 22.00 Nws. 22.10 Lich te muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 20 JANUARI 1958 HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7,30 Nws 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws 8,15 Gram. 9,10 De Groenteman 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Idem 11,45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded 12,33 V. h. platteland 12,43 Orgelspel 13,00 Nws 13.15 Meded. of gram 13,20 Prome nade ork. en solist 13,55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw 14.45 Pianotrio 15,15 Wer ken, niet voor geld, maar voor de toe komst, caus. 15.30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,15 V. d. padvinders 17,25 Sportmozaiek 17,35 V. d. jeugd 17,5o Mil. comm. 18.00 Nws. 18,15 Regeringsuitz.: De hr. B. M. van Griethuysen van het Ministerie van O.K. W. over voorzieningen t.a.v. de Openlucht Recreatie in het Deltagebied 18,25 Gram. 19,00 Pianorecital 19,30 Mu zikale caus. 19,45 Regeringsuitz.Land- bouwrubriek: Zuivelvaria. van koe tot melkfabriek II 20,00 Nws. 20,05 De Ra- dioscoop 23,00 Nws 23,15 Koersen te New York 23.16 Act. 23,30-24.00 Frontloge. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en S.O.S -ber. 7,10 Gram. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Raak de roos 10,15 Gram. 10,30 Theologische Ether leergang 11,15 Gram. 11,35 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Amus muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V, d. vrouw 15,15 Amus. muz. 15,40 Vocaal ens. en solist 16,00 Bijbellezing 16,30 Kamermuz. 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: De B.B. van binnen en van buiten: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aan dacht van de Nederlandse Noodwacht. 13,00 Orgelspel 18,30 Sport 18,40 Engelse les 19,00 Nws en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Schoolzang 19,35 Volk en Staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20,45 Uw naaste, hoorsp. 21,35 Koperens 21,50 Een wandeling door Paramaribo, rep. 22,00 Boekbespr. 22.15 Metropole ork. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12.45 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Kinderliederen 18,00 Franse les 18,15 Kinderlied 18,20 Boekbespr. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Kamerork. 20,50 Kunst- kaleidoscoop 21,05 Gram. 21,30 Amus. ork. 22,00 Nws 22,15 Volksmuz. 22,55-23.00 Nws BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13,00 Nws 13,10 Gram. 14,15 Kamermuz. 15,00 Gram. 15,15, 15,30 en 16.05 Idem 17,00 Nws. 17.1o Gram. 17,30 Pianorecital 19,30 Nws. 21,30 Literair rendez-vous 22,00 Nws 22,10 Moderne muz. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG 19 JANUARI 1958 FRANS BELG.: 15,30-16,30 Act. 19,00 Kath. uitz. 19,30 Avant-Première 58 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. en weekjourn. 20,40 Gevar. progr, 22,30 Filmprogr. en wereld- nws. VLAAMS BELG.: 14,30 V. d. kleuters 14,50 V. d. jeugd 15,35 V. d. vrouw 16,05 De week in beeld 16,35 Documentaire 19,00 Feuilleton 19,30 Journ. 19,45 Boe merang 20,30 TV-competitie 21.45 Be roemde bokswedstr. 21,55 Nws en sport- act. MAANDAG 20 JANUARI 1958 KRO: 20,30 Gastenboek 20,45 Open doekjes 21,05 Reportage 21.35 'n Kopje thee, éénacter. 21,55 Epiloog. FRANS BELG.: 19,00 Sportber. 19.30 Kookpraatje 20,00 Nws 20,25 Gevar. progr. 22,05 Gevar. muz, 22,35 Wereldnws. (Advertentie) Het wetentchappellik verantwoord preparaat voer daze ti|d. VINOBASIS N.V. AMSTttDAAL ZONDAG 19 JANUARI. Groen. Twee de zondag na Verschijning des He ren. Mis Omnis terra. Tweede ge bed H.H. Marius enz. Credo. Prefa tie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 20. Rood. H.H. Fabianus en Sebastianus. DINSDAG 21. Rood. H. Agnes. WOENSDAG 22. Rood. H.H. Vincen- tius en Anastasius. DONDERDAG 23. Wit. H. Raymundus van Pennafort. Tweede gebed H. Emerentiana. VRIJDAG 24. Rood. H. Timotheus. ZATERDAG 25. Wit. St. Paulus" Be kering. Tweede gebed H. Petrus. Prefatie van de Apostelen. Aanleg en service door gediplomeerd; monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus In onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 Breda Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) Telef. 35227 Voor Waalwijk: GROOTE STRAAT 2S1 Telef. 3068 door Maurice Zermatten 55) Ze had hem tenminste kunnen bedekken, zei hij en hij dacht aan de huishoudster. De priester scheen te mediteren. In zijn handen hield hij een kruisbeeld. Zijn gezicht was wel wat zwart ge worden, maar er sprak rust en vre de uit zijn ontspannen gelaatstrek ken. Ze keken hem eerbiedig aan. Je zou zeggen, dat hij recht naar de hemel gegaan is, zei Perraudin. En 't was ook een brave pastoor. Dat dient gezegd te worden. Maar tegen die troep bandieten was hij niet opgewassen. Dat zal God be grepen hebben, beter dan wij. Er stond een schoteltje met wij water aan het voeteneind op een ta feltje. Een takje lag erbij. En Per raudin maakte met wijwater het te ken pnzer Verlossing over het lijk. Fellay besprenkelde het ook. En dan spijkerden ze het deksel erop, bliezen de kaarsen uit en droe gen de lijkkist naar het kerkhof. Toen ze de oude pastoor in de grafholte hadden doen afdalen, knielden ze neer en baden. Onze Vader, die in de hemel zijt. Uw Naam worde geheiligd. Uw Rijk kome. Uw Wil geschiedde op aarde zoals in de hemel.... Perraudin hield op en Fellay ant woordde: Geef ons heden ons dagelijks brood en vergeef ons onze schulden... Toen trilde zijn stem en hij boog zich zwijgend dieper neer. Perraudin maakte toen zelf het Onze Vader af: ...Zoals ook wij aan anderen hun schuld vergeven en leid ons niet in bekoring, maar verlos ons van het kwade. Amen! Ze stonden op. De een zal de ander bescher men, zei Perraudin. Ze hadden vergeten, in de pastorie het houten kruis mee te nemen en daarom pakte Fellay er een dat geen graf meer sierde en in 'n hoek stond. En terwijl de grijsaard de kuil aan vulde, plantte hij het kruis aan het hoofdeinde. Toen ze klaar waren, veegde Per raudin zich het voorhoofd af met zijn mouw, die ook nat en vuil was. Hij hijgde. Dan ging hij de klok lui den. Ze moeten hun deel hebben, zei hij, toen hij terugkwam, terwijl de klanken door het dal klonken en al len, die in afwachting aan de kloof- rand zaten, schrik en angst aanjoe gen. Een Mis zal men later wel eens voor ze lezen. Ze gingen zwijgend van de kerk weg. En bij zijn huis gekomen, zei de oude: Onze Lieve Heer zal ons na ons werk nog wel de tijd laten om een glaasje te drinken. En terwijl ze klonken, vroeg hij: En waarom was jij nu eigenlijk daar? Langzaam vertelde Fellay hem al les. Hij had zich, toen de processie terugkwam, in de toren verborgen Verder wist hij niets. Waarom was het hele dorp leeg? En waarom had den zij die doden 's avonds begra ven? Nou, dat zal ik je in een paar woorden zeggen, want je moet nu gauw weg. Hij deed de kelder op het nachtslot en maakte een kruis over zijn huis. Dan nam hij Fellay bij de arm: De toorn Gods, zei hij... Som ber klonk zijn stem door de regen. Toen ze het dorp uit waren, had hij alles verteld. Nu weet je alles, haast je. En u? O, ik heb nog wat te doen en je moet niet op mij wachten. Ik laat u niet alleen. Geen onzin! Vaarwel! Fellay bleef nog een ogenblik staan terwijl de ander omlaag ging. Het werd donker en de vrees be kroop hem. Hij ging weg. Dc grijsaard ging naar de kerk en knielde voor het altaar. Zijn armen, die hij uitstrekte, vormden een groot kruis. Louise had de hele morgen getreu zeld: het ene ogenblik wilde ze weg gaan, het volgende beschuldigde ze zich ervan, dat ze gek was. Ten slot te was ze gegaan en nu ging ze voort, bijna onzichtbaar onder haar grote paraplu. Om van haar gehucht uit Chelin te bereiken hoefde ze maar een eindje langs de helling omlaag en dan aan de andere kant weer langs de rivier omhoog. Zo ging ze nu bij het val len van de avond. Ze had de hele nacht geen oog gesloten en de hele dag hadden droefheid en spijt haar gemarteld: ze had geen kracht meer in haar leden en geen moed meer in haar hart. Ze ging moeizaam over de slechte weg en moest zich aan het hek vasthouden om niet te val len. Het was maar een uurtje naar Het Witte Paard, maar het leek haar. of ze er nooit zou komen. Telkens stond ze stil, om daar links van haar het dorp te zien. Maar Chelin week weg in eindeloze verte. Sinds zondagmiddag had ze niets gegeten: ze was dan ook duizelig en moest soms gaan zitten. Neem tenminste een kop kof fie, had haar moeder gezegd. Je zult onderweg erbij neervallen. Maar ze kon er niets in krijgen. En als enig antwoord op alle vra gen, zei ze telkens maar: O, dat vuur! Dat vuur! Moeder was thuisgebleven om op vader te passen, die ziek was. Ze wisten dus van niets, toen ze aan kwam en hadden allerlei veronder stellingen gemaakt en haar van al les gevraagd. Wat is er aan de hand? Vraag me niets, ik word er ziek van, had ze geantwoord. En ze had zich opgesloten in haar zolderkamertje. Ze had willen gaan slapen, maar ze had het in bed niet uitgehouden. De zoldering danste bo ven haar. Ze had zich weer half aan gekleed en was uit het venster gaan hangen. Het was intussen dag gewor den, maar 'n grijze regendag. En ze rilde in haar onderjurk. Hoe vaak trokken, als in een wil de film, de beelden uit die nacht aan haar ogen voorbij. Vergeefs trachtte ze te begrijpen. Alleen zag ze, dat ze als een dwaze gehandeld had en als een wanhopige en dat ze naar huis gevlucht was, als een kind, dat zich gewond heeft. Toen ze, verwonderd over haar ei gen daden, voor de deur van thuis stond, had ze zich herinnerd, dat men haar in de herberg nodig had. Maar met die gedachte kwam ook de schrik weer terug en ze was naar binnen gegaan. O, dat vuur, dat vuur... Haar ouders konden niet anders den ken, dan dat de brand haar in de war h^d gebracht. ....ErnestineZou zij het gedaan hebben? Ze herinnerde zich de ont kenningen van Emile, zijn liefzijn en een ogenblik welde vreugde op in haar hart. Waarom was ze toch weg gelopen? Waarom stond Ernestine daar voor de schuur? Natuurlijk had hij gelogen, hij had haar erop uitge stuurd en hij had haar verleid Ze zag weer, hoe zij tussen de vechten den was gesprongen, hoe ze met E- mile door de zwijgende menigte ge vlucht was tot in Het Witte Paard. Daar had ze hem verbonden en af gewassen en ze had hem laten lig gen in haar meisjesbed. En omdat hij het vroeg, was ze op de rand van het bed bij hem gaan zitten. O, had hij gezegd, wat ben jij toch goed, Louise... Ze hoort weer zijn stem en ziet hem duidelijk voor zich. Stil, had ze plotseling gezegd, toen iemand de trap opkwam en aan de kamer klopte. Ze hadden hu adem ingehou den. Er was geroepen: Louise, ben jij daar? Ze roepen je. Het was madame Maret, die woe dend mopperde. Maar het was stil gebleven. Ze had aan de deur gerammeld, maar die was dicht en teleurgesteld was ze weer naar beneden gestommeld! Een minuut lang waren ze nog zwij gend en roerloos blijven zitten. Toen had hij gezegd: Jij bent toch echt goed, Loui se. Jij bent niet bang geweest. Dat zal ik nooit vergeten, neen, nooit.... Ze had verrukt geluisterd naar die woorden, die voor haar het geluk be tekenden, het geluk, dat eindelijk gekomen was. Ze had haar ogen ge sloten en zich een beetje tegen Emi le aangedrukt. Niemand anders zou dat gedaan hebben, Louise. Maar jij alleen bent zo goed, dat je je leven voor mij waagt. Weet je, dat vergeet ik nooit... Ze had zich nog een beetje meer tegen zijn borst gevlijd, daar in haar kamertje in Het Witte Paard. Hij had zijn arm om haar mid del geslagen en haar sterker tegen zich aan gedrukt. En ze liet hem begaan, bijna weerloos. Weet je, Louise, ik heb altijd van jou gehouden. Maar het scheen mij toe, dat ik je niet waardig was. Daarom deed ik, of ik niets van je wou weten, dan zou je een ander nemen. Ik wou je niet ongelukkig maken.... Nu buigt zij zich over hem heen, tranen van geluk in haar ogen. Jij bent zo goed, Louise, jij bent goed.... Van nu af zal ik alles durven. Ik voel, dat ik voor jou be ter zal worden. Je zult zien, dat ik veranderen zal. Maar haar mond onderbrak hem. Enkele dagen moet ik nog weg, om het meer. Maar als ik terug ben, Louise, dan zullen we er geen gras meer over laten groeien.... (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5