Voorzitter Steense K.A.B. viert zilveren jubileum Geen sluis te Veere Beroepenvoorlichting komt naar Zeeland Twee verdiepingsdagen voor boeren en boerinnen in west-Z.-Vlaanderen LUSSEN SCHELDE EN GRENS Goese jongens naar Londen Wies Vonck richtte in Schagen (Z.-Vlaamse) arbeidersbond op ASSENEDENIEUWE NAAM MET CARNAVALSKLANK IVOROL Elke fond een Sneeuwwitje DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1938 ,4jj 'if Voor het herkennen van vliegtuigen In één nacht Uw handen gaaf en zacht Verplaatsing van de vissers naar Colijnsplaat Bissekerke wenst selfstandigh eid Scheepje op dijk vastgelopen Om bouw van Goese consulen teilhuis ZEEUWSCH- VLAANDEREN Heffing op oesters verlaagd DOKTERSDIENSTEN Dienst dierenartsen TERNEUZEN Aankoop Oesterfonds Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Delta zonder einde AGENDA Vandaag Morg en Maandag 2 Vandaag houdt de ..All British Recognition Society" in Londen een internationale vliegtuigherkennings- wedstrijd. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart heeft met 'n team van drie leden, behorend tot de afdeling luchtvaartkennis, inge schreven. De Nederlandse groep be staat uit: B. de Jonge uit 's-Graven- hage ei. K. Zachariasse en J. Kloos terman, beiden uit Goes. Zij behoor den tot het Nederlandse team, dat bij de onlangs in Den Haag gehou den nationale kampioenschappen in het herkennen van vliegtuigen de kampioenstitel van teams behaalde en daarmede de „Generaal Aler-bo- kaal" won. Vonck ook 20 jaar voorzitter is ge weest, heeft heel veel goed kunnen doen, dank zij originele methoden en langzamerhand groeide de eman cipatie ook zo ver dat de tijd rijp werd om. als arbeiders, op politiek terrein mee te gaan spreken. Het duurde nog tot na de bevrijding tot er een arbeide.svertegenwoordiging in de raad kwam. Van de Noodraad. na de oorlog, heefl de jubilaris ook nog deel uitgemaakt, maar de prak tijk van de politiek lag deze ver- enigmgsman niet zo en hij bleef na de eerste na-oorlogse verkiezingen lie ver de stuwende kracht achter de schermen De frrctie heeft in de raad veel goeds gedaan: voor de bejaar- De afdeling St.-Jansteen van de K.A.B. gaat haar zilveren voorzitter huldi gen. De heer A. F. Vonck, algemeen bekend als Wies, is nl. een van de en kele leden der 400 man tellende afdeling, die 25 jaar lid is en bovendien is hij zou at even lang bestuurslid. Sedert ruim 23 jaar bekleedt hij zelfs het voor zitterschap van de afdeling. Zjjn 25-jarig lidmaatschap wordt op donderdag 30 januari a.s. gevierd tij dens een feestelijke jaarvergadering van de Steense K.A.B. Aan Wies Voncks toetreden tot de katholieke arbeidersbeweging is een merkwaardige geschiedenis verbon den. Hij werkte nl. 25 jaar geleden als seizoenarbeider - zoals zovele Zeeuwsch-Vlamingen, door de nood gedwongen - in de Wieringermeer. welke toen werd drooggelegd. Zes maanden per jaar ging hij, met nog zeven andere inwoners van St.-Jan- steen, daarheen (een reis van bijna een hele dag!) en hij was nog pas 16 jaar toen hij zijn eerste tocht naar Noord-Holland maakte De Steense arbeiders werden daar lid van de r.-k. Werkliedenvereniging zoals toen de beweging heette, en hun „massaal" toetreden was aanlei ding tot de oprichting van een afde ling Schagen... met louter Zeeuwsch- Vlamingen dus! In 1933 had de heer Vonck er zijn laatste tocht naar de Wieringermeer op zitten en hij werd toen, met de anderen, overgeschreven naar de sinds 1923 bestaande afdeling St.-Jan- steen. waar hij vrijwel meteen be noemd werd tot penningmeester. Kort daarna benoemde men hem tot voorzitter en de afdeling had toen een zeer jonge leider: hij was pas 27 jaar. Het bleek het sein tot een langzame, algehele verjonging van het bestuur en in die tijd. toen er ondanks de doorzettende sociale ver beteringen nog heel wat toestanden bestonden welke geenszins in de haak genoemd konden worden, had een arbeidersbeweging een vitaal en dur vend bestuur heus wel nodig. Een zaal....! De thans jubilerende voorzitter bleek niet bang van vechten, maar hij heeft zich van meet af aan doen kennen als een verstandig strijder. Hij bepleitte de belangen der Steense arbeiders op een rustige en waardige manier, welke bij degenen die hij soms moest overreden, waardering veroorzaakte voor zijn persoon en voor de arbeidersstand welke hij ver tegenwoordigde. Hij streefde voor al les naar wederzijds begrip: de rest kwam dan vanzelf, zo redeneerde hfj terecht. Het is mede aan dit beleid te dan ken dat de afdeling St.-Jansteen een bloeiend bestaan is gaan leiden: het ledental groeide en wat men als af deling, of buiten bewegingsverband als katholieke arbeiders, aanpakte werd veelal een succes. Herwonnen Levenskracht, waarvan de heer den en voor de invaliden van St.-Jan steen niet in 't minst. In alles wat bereikt is, heeft de jubilerende vuo.zitter een hoogst be langrijk aandeel. Tijdens de huldi ging zal dat dan ook wel ondubbel zinnig blijken. Want niet alleen als voorzitter, ook in al zijn andere, func ties heeft de heer Vonck veel voor velen gedaan. Jammer dat er in St.-Jansteen geen zaal is waar alle ruim 400 leden van de KAB een plaats kunnen vinden; het patronaat kan er slechts 250 be vatten Het is dan ook een wens van de jubilaris - en niet van hem alleen - ooit nog eens een goed en ruim ver gaderlokaal in de gemeente te zien verrijzen, waarvan behalve de KAB ook de andere verenigingen kunnen profiteren en waar, onbelemmerd door het huidige ruimtegebrek, uit voeringen enz. kunnen worden gege ven! Advertentie 1 Frans van Immerseel, de bekende Vlaamse artiest en folklorist, is erin geslaagd de Carnavalsstoet van As senede (welke gemeente hem op dracht gaf tot het ontwerpen van een dergelijke stoet) reeds by haar eer ste uitgang tot een juweel te maken. Hij kon met zijn opdracht best uit de voeten, want tiet enthousiaste en in zjjn geheel meelevende Assenede was van meet af aan borg voor een vlotte realisering van het ontwerp. Ongetwijfeld zal deze carnavals stoet Frans van Immerseels reputa tie, reeds gevestigd door de katten- stoet van leper en de Sinterklaasstoet te St. Niklaas, nog aanzienlijk ver stevigen. Het motief van zijn nieuwe optocht, waarmee Assenede ongetwij feld veel eer gaat inleggen op 16 fe bruari is de allesoverwinnende le vensvreugde, een vreugde tegen de dood in. Het masker en het narrenpak vormen het symbool van de ver vreemding van de ons opgelegds levensernst. De stoet krijgt reeds vorm. Ze zal worden geopend door de dood. een reuzewagen, waarop narren dansen en waarop de vreugde de ..danse macabre" verdrijft. De wagen wordt gevolgd door reuzen, busselvrouwen, waarna het lenteontwaken wordt ver zinnebeeld door een sterk ritmische samba dansende wildemannen. Tal rijke merkwaardige figuren volgen dan elkaar op, in een bontheid en in een kleurenmengeling die de toeschou wer welhaast zal doen duizelen: mid winterdemonen. sneeuwklokjes, de zo mer. de winter, bloemen, daarna sprookjesfiguren als uit nachtmerries, wandelende worsten en hammen, var kens. In een afzonderlijke groep, waarin de scherpste tegenstellingen zijn uitgebeeld zet de ontwerper dan de levensvreugde en de boete, de vet ten en de mageren. tegenover elkaar Vervolgens een blauwe schuit, vol dwaze en uitermate fantastische figu ren, daarna wandelende marsmannen met jeneverharten duivels en hun slachtoffers, vissen, een ballet (met een orgel op een wagen!), kortom, een bedwelmende fantasie in vorm. kleur en klank. Het zou niet verwonderlijk ziin als Assenede in korte tijd een klinkende carnavalsreputatie krijgt in heel West- Europa Ook over de belangen van de vis serij en de visserij.plaatsen werden in de afdelingen der Staten diverse vra gen gesteld Aan de antwoorden van G.S. ont lenen wjj het volgende: Met betrekking tot de Veerse schuts. sluis moet meegedeeld worden, dat de kansen uitermate gering zijn. Hoewel de provincie getracht heeft aan te tonen, dat er hier technische mogelijkheden lagen, heeft het pro vinciaal bestuur zich tenslotte bij de beslissing moeten neerleggen. Betref fende de door de minister aangekon digde sanering van de garnalenvis serij koesteren Gedeputeerde Staten vrees. Inzake de verplaatsing der vis sers van Veere merkt dit lid op. dat zij die willen, naar Colijnsplaat kun nen gaan. Men moet de moeilijkheden echter niet onderschatten. Het is voor de garnalenvisser niet eenvoudig om over te stanpen op de kleine kust visserij. Dit vereist, een zekere aanloopperiode. Hopelijk kan de op de begroting van Ónderwijs, staande visserijschool. die ten deze van be lang is. 1 september 1958 gaan draai en. De haven Burghsluis is minder aan te bevelen, omdat de afstand naar het afzetgebied (België en Frank rijk) dan wel erg groot wordt, waar door verlies van afzetgebied dreigt. Tenslotte zullen de betrokken vissers zelf hebben te kiezen. Deze keuze is niet gemakkelijk, zolang de te verle nen faciliteiten nog niet bekend zijn. De boulevard-kwestie te Breskens is enigszins teleurstellend. Weliswaar is er nog niet definitief beslist doch de minister wenst de financiële con sequenties niet te aanvaarden. Enigszins vreemd Wat betreft de mossel- en oester cultuur merken Ged. Staten op. dat door het college, naar aanleiding van de enigszins vreemde wijze van han delen van de bekende Commissie van dertien in een brief aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening is gereageerd. Daarin is gesteld, dat Ged. Staten nog steeds op het standpunt staan, dat de proe ven n het Veerse gat doorgang moe ten vinden Verplaatsing naar de Gre- velingen is afhankelijk van de uitslag der proeven en van de financiële consequenties. Schadeloosstelling in geld moet het laatste zijn, waarnaar gestreefd wordt. OO Aan het eind der openbare verga dering. welk? vrijdagmorgen door de raad der 'gemeente Biggekerke, ond;r voor#tterschap van burgemeester J L. Dregmans werd gehouden, heeft men in een besloten zitting de door minister Struycken voorgestelde gienswijzigingsplannen besproken. Na afloop van deze besloten zitting deel de burgemeester Dregmans mede. dat de raad het voorstel onaanvaardbaar acht en zich uitspreekt voor het be waren der zelfstandigheid. Mocht ech ter een grenswijziging doorgevoerd worden dan zal men aandringen op een combinatie als door Ged. Staten werd aangegeven: samengaan met Koudekerke én Zoutelande. De raad Biggekerke nam in deze bijeenkomst afscheid van het raads lid P. Polderman (a.r.), die meer dan 12 jaar het lidmaatschap bekleedde. Het Belgische tankschip Internos, een binnenvaartuig van ruim 200 brt, is tijdens dikke mist in de nacht van donderdag op vrijdag op de zeedijk bij Baarland gevaren. Sleepboten van de fa. Müller uit Terneuzen die ter assistentie waren uitgevaren, moesten echter terugkeren, omdat de Belgische kapitein geen hulp wenste te accep teren en erop vertrouwde, enkele uren later weer op eigen kracht vlot te komen. Inderdaad kwam het scheepje op eigen kracht vlot, doch eerst bij het hoogwatertij van vrijdagmiddag De beroepenvoorlichtings-tentoon- stelling van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf zal in februari een tournee door Zeeland maken. Hiertoe is besloten omdat de reeds in Zuid- Limburg en Noordbrabant gehouden tournees de nodige belangstelling oogstten. Met deze tournee wordt beoogd door een objectieve voorlichting over de beroepen in het bouwbedrijf, de aanwas van jonge arbeidskrachten te bevorderen. Uiteraard wordt ge tracht die jonge krachten te berei ken. die op grond van hun aanleg en hun ambitie het meest voor een beroep in de bouwvakken in aan merking komen. Dat bij deze voor lichting het leerlingstelsel van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf een belangrijke plaats inneemt, laat zich begrijpen. De mobiele tentoonstelling, die voor een aanzienlijk gedeelte bestaat uit een voorlichtingsapparatuur, zal een tiental plaatsen in Zeeland bezoe ken. opdat zoveel mogelijk hoogste klassen van de lagere scholen, onder leiding van het onderwijzend perso neel. in de gelegenheid kunnen wor den gesteld een goed inzicht te krij gen in het wezen van het bouwbe drijf en de mogelijkheden, ook voor een verdere carrière, welke deze be drijfstak biedt. De tournee zal worden ingeleid met een bijeenkomst op woensdag 29 ja nuari a.s. te Goes, in restaurant de Prins van Oranje, aanvangende 1 uur des middags. Degenen, die voor deze bijeenkomst belangstelling hebben, kunnen zich wenden tot de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, in Den Haag. Het programma voor de tournee luidt: Oostburg 3 en 4 februari; Terneu zen 5 en 6 februari: Axel 7 februari; Hulst 11 februari; Middelburg 13 en 14 februari; Goes 17. 18 en 19 fe bruari; Vlissingen 20 en 21 februari: St. Maartensdijk 24 februari: Tholen 25 februari en Zierikzee 27 en 28 februari. Ook aan de ouders wordt tijdens deze tournee de gelegenheid geboden de tentoonstelling te bezoeken. In de afdelingen der Staten heeft een der leden gevraagd naar de plan nen inzake de bouw van het consu lentenhuis voor land- en tuinbouwza- ken, dat naar men weet te Goes zal komen. Thans is de huisvesting dei- meeste consulenten bedroevend. Ge ïnformeerd werd of Ged. Staten al ppen deden. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, da. voor de bouw van het consulentenhuis bemiddeling is verleend, doch dat niet bekend is hoe het precies zal gaan. Ged. Sta ten zijn bereid wederom steun te verlenen. In diezelfde afdeling vroeg een lid of het college de minister er niet af brengen kan. dat scholenbouw alleen kan plaats vinden, indien de finan ciering met vast geld verzekerd is. nu het niet mogelijk is binnen het rente-gamma geld aan te trekken. Geantwoord werd. dat Ged. Staten proberen gelden aan te trekken uit de jongste woningbouwlening. Op verzoek van de Oester-Advies commissie is de heffing op consump tie-oesters van 25 procent terug ge bracht op 5 procent met terugwer kende klacht vanaf het begin van het seizoen Voor reeds betaalde heffing van 25 procent zal door het Produkt- schap afrekening en terugbetaling worden gedaan tot 5 procent. De hef fing van 25 procent was bedoeld als fondsvorming voor de aankoop van oesters bij de kwekers en bedroeg op 1 janua i ruim f 500.000,-. Bij de le peildatum op 15 november werden door de kwekers geen oesters aange boden. zodat nu met minder heffing kan worden volstaan. Voor zondag zijn de doktersdien sten als volgt geregeld: Goes: dokter Griep; Middelburg: dokter Boerwin kel; Vlissingen: dokter Clercx; Hein- kenszand. Arendskerke en Wolfaarts- dijk: dokter Zonnevylle te Arendsker ke en op O.Z.-Beveland, behalve Yer- seke: dokter Allewijn te Kruinürgen. Dokter Luyckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Terneuzen zal de dienst worden waargenomen door dokter v. d. Griek en te Axel door dokter Boor. Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren M. Gaakeer Ovezande en A. Elzerman Goes. HUMOR IN DE LITERATUUR De bekende schrijver van vele ro mans, Kees van Ginniken, hield voor de leden van de KAB. KAV en Lan- teernreeks een voordracht in het pa rochiehuis. Het was wel heel jammer, dat niet veel meer leden deze voor dracht hebben bijgewoond. De heer van Ginniken vertelde nl. op zeer in teressante wijze over zijn onderwerp en las daarbij voor uit de werken van onze moderne auteurs als Annie G. Schmidt. Henriëtte van Eyck, God fried Bornans en Simon Carmiggelt. Uit hetgeen de inleider liet horen bleek ook nu heel duidelijk hoe be langrijk een goed boek is. De Lan- teernreeks. de grote bibliotheek van de K.A.B waarin door vele bekwame mensen steeds naar nieuwe goede boeken voor de leden wordt gespeurd, verdient zeker alle aandacht van de KAB-leden. Weshlorpp TEERDAG Ine en vergadering van de biljart club ..Ons Genoegen" werd besloten om de traditionele teerdag dit jaar te houden op zaterdag 22 februari a.s. in café Prins Hendrik bij mej. M. Dehulsters. RIJWIELPAD WORDT VERBETERD Deze week is men begonnen met het verbeteren van het rijwielpad in de Molenstraat vanaf het slachthuis. Het fietspad wordt bestrooid met sintels, waardoor het weer mogelijk zal worden „droog" door de molen verkorting te fietsen. SUCCESVOLLE LOTERIJ De jaarlijkse loterij ten bate van de voetbalvereniging R.I.A. is weer een groot succes geworden. Door de sportieve medewerking van de mid denstanders slaagde men erin om een veertigtal waardevolle prijzen ter be schikking te stellen. De hoofdprijs, vijfhonderd kilo stukkolen, viel in han den van de heer G. Audenaerd. In totaal werden ongeveer 2200 loten verkocht. Hengstdijk DANSAVOND De duivensociëteit te Hengstdijk organiseert op zondag 19 januari een dansavond ter versterking van de kasmiddelen. De avond wordt belegd in café P. van Dijk. Stoi>i>pltlijk BLIKSEMBEVEILIGING In de loop van deze week is de installatie voor bliksembeveiliging op de kerktoren alhier in orde gemaakt. De vaklui, die dit gevaarlijke kar weitje opknapten, genoten in hun hoge post heel wat belangstelling van de begane grond af. In de katholieke kring te Oostburg zijn verdiepingsdagen gehouden van de r.-k. Boeren- en Boerinnenbonden in de kring west-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De eerste middag waren de jonge boerinnen van de R.K.J.B. aan bod. Mevrouw Sioots uit Nijmegen ver zorgde een interessante inleiding over .beleefdheid" waarna een discussie over dit onderwerp volgde. Door di verse leden werd deelgenomen aan een declamatie-wedstrijd. Prijswin naars werden: Mej. A. Goossen uit Biervliet; Mej. B. v. Deurssen uit Aardenburg; Mej. G. Giellet uit Bier vliet en Mej. Boer jan eveneens uit Biervliet. Een zangnummertje werd verzorgd door Mej. E. Thomaes uit Hoofdplaat die hiervoor een dankbaar applaus in ontvangst moch: nemen. Des avonds waren de jonge boeren en boerinnen bijeen om te luisteren naar pater J de Rooy uit Nijmegen, die een lezing hield over; ,.de hou ding van de kinderen ten opzichte van de ouders." Bij deze spreekbeurt kwam onder meer ter sprake de plicht, die de jeugd en ook de ouderen hebben om hulp te bieden aan de hongerlijdende bevolking in andere werelddelen. Deze plicht is volgens spreker niet alleen een passief medelijden, maar men moet zoeken naar een daadwer kelijke hulp. die het oude Europa aan deze gebieden kan verstrekken. De voorzitter van de afdeling Oost burg en Groede van de R K.J.B., de heer A. v.d. Hemel, dankte de in leider voor zijn boeiend betoog. Mede in verband met de woorden van pa ter de Rooy vroeg hij aandacht voor het extra nummer van ..ontginning" het blad van de K.N.J.B.T.B. dat behandelt ,.de wereldnood der kerk" Advertentie» dat te koop wordt aangeboden, om met de opbrengst hiervan zieken in staat te stellen deel te nemen aan de nationale Loui des-bedevaart 1958. Tevens wees hij er op, dat in de eigen organisatie plannen bestaan om via de M.Y.J.A.R.C. hulp te bieden in de onderontwikkelde gebieden van Azië en Afrika, door het zenden van enkele deskundigen op landbouwge bied teneinde dé produktie in deze streken te verhogen, waardoor ook de hongerlijdende bevolking in de toekomst zou zijn gebaat. De volgende dag was de beurt aan de oudere boerinnen, waarvoor de zelfde deskundige sprekers optraden. Voor de oesterkwekers die op 15 januari geen 2/3 deel van hun leve- ringscijfer aan consumptieoesters hebben verkocht, heeft de Stichting Aankoop Oesters de gelegenheid ge boden het ontbrekende kwantum aan te vullen. Tot 22 januari kan die aan het produktschap worden opgegeven. In totaal kan de Stichting op deze 2e peildatum voor ruim 33.000 aan consumptieoesters van de kwekers opnemen. Morgen, zondag 19 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.37 en 15.01 uur; te Terneuzen om 2.01 en 14.22 uur en te Vlissin gen om 1.30 en 13.53 uur. Maandag 20 januari is het hoogwater te Hans- weert om 3.19 en 15 45 uur; te Ter neuzen om 2.42 en 15,05 uur en te Vlissingen om 2.11 en 14.34 uur. Vogehvaarde BALDADIGE JEUGD De opgroeiende jeugd uit onze ge meente geeft de laatste tijd weer her haaldelijk blijk van een ergerlijke baldadigheid. Vooral rondom het schoolgebouw te Boschkapelle groe pen de belhamels samen en er wordt daarbij heel wat schade aangericht. Ook uit de andere kerkdorpen ko men regelmatig klachten bij de poli tie binnen. Er zal tegen de baldadige jongelui streng worden opgetreden. Brpskens PROVINCIALE BOOT HAD VERTRAGING Donderdagavond geraakte op de Prov. boot een grote Belgische vracht wagen door het scheef liggen der boot beklemd tegen de zij van het schip. Door op de andere zijde dei- bobt enkele zware vrachtwagens te rijden kwam het schip rechter te liggen waardoor de wagen vrij kwam De boot kon daarna, zij het met enige vertraging haar dienst her vatten. ONGEVAL BIJ JACHTBOUW De elektrisch lasser J.V. kwam bij de bouw van een jacht met stalen spanten ongelukkig te vallen. Hij werd naar huis gebracht en heeft waarschijnlijk een gebroken been. IJzendijkp „DE LEEUWERIK" Na het succes van de eerste opvoe ring van het toneelspel „Op drift" van J. Lemaire jr. door de r.-k. to neelvereniging ..De Leeuwerik", hield men een algemene ledenvergadering. Natuurlijk werd de opvoering van 12 januari nog eens terdege bespro ken. De regisseur, deer Ch. Varin, had van toneelliefhebbers uit Aarden burg het verzoek ontvangen om even als vorig jaar ook daar weer een uit voering te komen geven. Gaarne zal men aan het verzoek voldoen, temeer omdat men aan de uitvoering van vorig jaar in Aardenburg veel genoe gen beleefd had. Besloten werd de uitnodiging aan te nemen en in „De Rode Leeuw" te gaan spelen op zon dag 9 februari. Met alle „jonge" stemmen voor en enkele „oude" stemmen tegen werd besloten geen jaarlijkse potvertering te houden, maar het kasoverschot te brengen naar de ..Vlaamse Opera" in Gent in ruil voor plaatsbewijzen voor opera of toneel. Als datum hier voor werd gekozen zondag 2 februari. WELPEN IN UNIFORM De 14 jongens van de St. Paulus- groep der welpen ontvingen deze week hun welpenpakje. Met een gerechtvaardigde trots zullen de akela's, mejuffrouw van de Wijnckel en mejuffrouw Lootens, met hun troep voor de dag kunnen komen. Ook de leden van Wetenschappe lijke Belc igen hebben hun Delta- avond gehad. De heer H. Stuvel, die een stevig boek over dit onderwerp schreef, vertelde in Schuttershof over het grote plan. op smakelijke wijze, allerlei merkwaardigs en gaf ook de achtergrond weer. Feitelijk is het idee der afslui ting van de zee-gaten niet nieuw. Reeds in 1930 liepen de mannen van Waterstaat rond met het idee om de Biesbosch onder handen te nemen doch dat was alleen mogelijk indien de zeegaten dicht waren. Het bleef allemaal een beetje in de lucht han gen totdat de ramp het klimaat gun stig deed worden. Waterstaat kreeg de publieke opinie en daardoor ook de Vol' vertegenwoordiging op zijn hand en de rest weet men. Het Delta-plan zelf werd, met be hulp van lantaarnplaatjes door de heer Stuvel uit de doeken gedaan en daarna draaide hij een aantal docu mentaires als „Delta-journaal"; „Rijshout en stenen"; De Zwarte dijk" en „Realiteit in miniatuur". Het was zeer interessant. SANERING GOES-NOORD B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot aankoop van het pand Molendijk 6 te Goes. In verband met de sanering van het noordelijk stadsdeel, die t.z.t. zal plaats vinden, is het gewenst, dat dit pand in het bezit van de gemeente komt. schrij ven b. en w. aan de raad. De eige naar C.H. Kok, Westsingel 164. heeft het perceel te koop aangeboden. Als koopprijs is f 2000,— genoemd. Heinkensznnd VRIENDENKRING NAAR LEWEDORP Op 19 januari gaat de r.-k. toneel- vereniging Vriendenkring te Lewe- dorp op uitnodiging van de Katho lieke Actie een reprise geven van het blijspel Eindexamen" dat met Kerstmis alhier werd opgevoerd. Het voor vastenavond door Vrien- De huidige economi sche omstandigheden in ons nijvere en zuivelrij- ke vaderland zijn oorzaak van een hoogst merk waardig verschijnsel: hoe minder het land over vloeit van melk en ho ning, hoe meer het uit puilt van roomboter. Om dat het niet botert met de export zit de regering met koelhuizen vol room boter en van de ene kant beziet zij deze situatie met spijt omdat een vol le deviezenpot heel wat belangrijker is dan een welgevulde botervlaoi. Op de duur komt er zó'n geweldige hoeveelheid bij elkaar dat de heren in Den Haag er wel eens van af willenals was he' alleen maar om ruim'e te maken voor nieuwe voorraden. Bovendien, al dus redeneert men bin nenskamers, is elke op de binnenlandse markt ver kochte kilo koelhuisboter een voordeeltje van twee kwartjes, want de Neder landse koe moet voor de buitenlanders nog altijd tegen lagere prijs wer ken. Vandaar dat het volk wordt opgeroepen soli dair roomboter te eten. uandaar dat vader recht heeft op (koelhuis) room boter op zijn brood, ook al verdient hij het zout in de pap niet. Eet bot°r uit het ijs. Eet U rijk. Een pakje gewone room boter kost een gulden vijfentwintig, een pakje koelhuis vijfennegentig cent. Alles moet weg. Nu heeft men er in re geringskringen. die zoals men weet bekend staan om hun naïviteit, geen ogenblik aan gedacht dat die koelhuisboter wel eens erg populair kon worden langs de zuide lijke rijksgrenzen. Nie mand die daar nu erg in had! Maar goed, de plaat sen en dorpjes langs de grens liggen toch in het binnenland, waar valt niets tegen in te brengen en die boter is nu een maal voor het binnenland bestemd. De grenzen wor den nauwgezet bewaakt door een douanekorps dat van zijn eerste pantser autootje geen zenuwin zinking heeft gekregen, dus er is niets aan de hand. En ziet nu welk een sterk nationaal besef er aan getroffen wordt onder de Nederlandse grensbewo ners: ze eten koelhuisbo ter tegen de klippen op. Ze kunnen het niet meer zien, ze worden bijna on passelijk als ze eraan denken, maar trouw eten ze, drie maal per dag, koelhuisboter op hun brood, vingerdik uitge smeerd, ze doen er hun ogen bij dicht en menig maal moet men zijn neus een weinig dichtknijpen, juist als bij broertje met zijn levertraan. maar koelhuisboter eten ze. omdat de regering het gevraagd heeft. Jong en oud: utij trekken van Drees, zeggen de oudjes, en wij helpen Drees aan zijn trek. En ze eten roomboter tot de wijk zuster moet komen. De kommiezen, aan de- denkring gekozen werk, het blijspel „Surprise" zal niet worden opge voerd, daar enkele vrouwelijke hoofd rolspeelsters door omstandigheden verhinderd zijn. Na de uitstekende start in dit seizoen met „Eindexa men" zal deze noodgedwongen beslis sing voor de vele toneelliefhebbers uit Hemkenszand en omgeving, zeker een teleurstelling zijn. Inmiddels heeft Vriendenkring zich aangesloten bij het WKA (Werkge meenschap Katholiek Amateurtoneel) en als eerste resultaat daarvan zul len de heren J. Koens, de huidige re gisseur en Th. v.d. Swaluw, binnen kort een regieeursus gaan volgen. Óok voor de toekomst heeft de ver eniging zich weten te verzekeren van de medewerking van pater Gerlach, die de raamregie blijft voeren. Letvedorp JAN MEKTENS SPRAK VOOR DE K.A.B. Als voortzetting van haar winter- programma, organiseerde de plaatse lijke KAB-afdeling een culturele avond voor haar leden, in zaal van de Dries. De leiding was in goede handen van de heer A. C. de Kooning, voorzitter van de afdeling. De heer P. J. J. Mertens, lid van het Verbondsbestuur hield een inlei ding over het onderwerp „de groei van onze sociale verzekeringen". De opkomst van de leden was zeer matig zeer tot teleustelling van de voorzit ter. gezien de belangrijkheid van het onderwerp. Op boeiende wijze sprak de inleider over deze wel zeer moei lijke materie en gaf de aanwezigen een duidelijk inzicht over de wijze waarop de onderscheidene wetten tot stand komen. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd een ruim ge bruik gemaakt. Rillanri-Bath LEZING „DE ALGEMENE POLITIEKE TOESTAND" VOOR C.H. KIESKRINGEN In het jeugdgebouw werd een ge combineerde vergadering gehouden van de C.H. Kiesverenigingen van Waarde. Krabbendijke en Rilland Bath, onder leiding van de heer T. Walraven, voorzitter van de afdeling Rilland Bath. Als spreker trad op het Eerste- Kamerlid mr. H.K.J. Beernink, ge meentesecretaris van Rijswijk met het onderwerp „De algemene politie ke toestand". Na zijn boeiende voordracht was er gelegenheid tot vragen stellen. En kelen maakten hiervan gebruik. Yersefce VERWARMINGSINSTALLATIE Deze week arriveerde de verwar mingsinstallatie voor de r.-k. paro chiekerk. De voorbereidende werk zaamheden waren reeds lang afge werkt. maar door een grote order was de fabriek niet in staat de in stallatie eerder af te leveren. De tank voor de olie is reeds geplaatst en behoeft slechts nog aangesloten te worden. Volgende week zullen de monteurs van de fabriek de installa tie monteren en kan er proef ge draaid worden. ze kant, letten wel op vrachtjes van honderd of meer kilo's, en de vlie gende". aan de andere kant aast zelfs op enkele kilo'tjes. En als er een winkelier het waagt wal veel pakjes ineens te ver kopen, dan krijgt hij in- plaatst van boter spel den en groene zeep op zijn boterham, in Mid delburg. Maar als een dorp van vijfhonderd inwoners per week zeven ton koelhuis boter consumeert, per pakje en per kilo'tie dart zegt nieuweling Vonde ling van landbouw en de rest, ontroerd: trouw volk langs de grenzen, op U kan ik houwen! P.S. Men moet van ons geen commentaar ver wachten op een onzake lijk en onsmakelijk stuk in zeker weekblaadje. Zij. die er ons vol ver ontwaardiging op hebben gewezen, mogen herin nerd worden aan de oude spreuk: De honden blaf fen, de karavaan trekt rustig verder GOES Grand: Mijn hart zingt voor jou, a.l. MIDDELBURG Electro: The spint of St. Louis, a.l. Schouwburg: Voorbij Mombasa dreigt de dood, 14 j. VLISSINGEN* Alhambra: Are de Tri- omphe, 18 j. met voorbeh. Lu^or: E-andido, 18 j. LAMS WA ARDE 5 uur: Biljartkampi oenschappen. OOSTBURG Ledel 7 45 uur: Guys and Dolls, 18 j. TERNEUZEN Luxor 3 uur: Tiroler Blut, a.l. Concertgebouw 8 uur: De wreker uit Mexico, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Brood, liefde en fantasie, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Die Stinderin vom Ferner Hof, 18 j. met voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De schat van Afrika. 14 j. ST. JANSTEEN-ROSKAM J. Baert 3.30 uurFriezenschieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Schur ken gaan naar de hel. 18 j. m. voorbeh. IJZENDIJKE Hofzicht 2.30 uur: 08-15; om 8 uur: Het trottoir, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Aida. GOES Grand 3 uur: Duivels van de weg, 14 j.; 7 en 9 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. MIDDELBURG Electro 3.30, 7 en 9.15 uur: The spirit of St. Louis, a.l. - Schouwburg 3.30 en 8 uur: Voorhij Mombasa dreigt de dood, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 3. 7 en 9 uur: Are de Triomphe, 18 j. m. voorbeh. Luxor 3, 7 en 9 uur: Eandido. 18 j. WFSTDORPE P. de Smet: Wildschie- ting. LAMSWAARDE 4 uur: Biljartmatch LamswaardeSas van Gent. IJZENDIJKE Hofzicht 2.30 uur: 03-15; 4.30 en 7.30 uur: Verboden moederlief de, 14 j. SLUISKIL Café Monopoie 3 uur: 3 kleurenschieting. HEIKANT A, Vonck-Neve: Prijspiering ST. JANSTEEN Café De Zwaluw: Dui- venkeurinp. J. Baert 6.30 uur: Prijs- kaarting. Ed. Weemaes 6-30 uur: Paling- prijskaarting. Jan Pluym 3 uur: Scbie- ting. HULST Zaal De ster 6 uur: Dansen. Bioscoopgebouw 2.30 uur: Stan Laurel en Olivier Hardy in Hoe langer hoe gekker, a.l.: 5.15 en 8 uur: Das ein- fache Machen, a.l. G. Nijs 6.30 uur: Prijskaarting. KOEWACHT A. Wouters 3 uur: Schie ting. OOSTBURG Ledel 3 en 7.45 uur: Guys and Dolls, 18 j. TERNEUZEN Luxor 2 uur; De wre ker uit Mexico, 14 4.30 en 8 uur: Tiroler Blut a.l. Concertgebouw 8 uur: De wreker uit Mexico, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: Brood, liefde en fantasie. 14 j. AXEL Het Centrum 3 45 uur: Die Siinderin vom Ferner Hof, 18 j. m. voorbeh. HENGSTDIJK P. van Dijk 5 uur: Dan sen. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Zaken zijn zaken, a.l.; 5 en 8 uur: Schurken gaan naar de hel, 18 j. m. voorbeh. CLINGE J. v.d. Bergen 6.30 uur: Prijs kaarting. TFRHOLE F. Schreurs 3 uur: Schieting GENT Kon. Nederi. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Paradijsvogels. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2 uur: Lohengrin: 8 uur: Lakmé. GOES Grand: Mijn hart zingt voor jou, a.l. MIDDELBURG Electro: The spirit of St. Louis, a.l. Schouwburg: Voorbij Mombasa dreigt de dood. 14 j. VLISSINGEN Alhambra. Are de Tri omphe. 18 j. met voorbeh, Luxor: E-andido, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Guys and Dolls, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tiroler Blut, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Brood, liefde en fantasie, 14 j. HULST Fioscoopgebouw 8 uur: Das einfache Madchen. a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Schur ken gaan naar de hel, 18 j. m. voorbeh.

de Stem | 1958 | | pagina 2