Drukke verkenning voor ;prek met de Russen ges De dijk begaf het Ook een collectief leiderschap KLM MOET STERK GAAN BEZUINIGEN Zigeunerin schouwde tegen „kijkgeld" van de toekomst 65 gulden Ernstige bezorgdheid in Verenigde Staten Rem op de bestedingen nog niet los Familiedrama kostte het leven aan vader en zoon DAGBLAD DE STEM Ambassadeurs in Oost-Europa naar Y.S. Zuid-Slavië komt met een compromis-voorstel Hulp voor evacués Hillary zal Fuchs begroeten GESLAAGDE PROEF MET „POLARIS" untuDLAU VOOR ZEELAND Regering: LOF EN HOON VAN „TASS" Iets kouder Sarah Churchill kreeg boete van vijftig dollar Rapport over subsidie voor de kerkenbouw Inkrimping van personeel Eerst nog de planeten Indonesië en zijn territoriale wateren Levenslang voor secretaris van Mindszenty Neemt eens een proef! 88e JAARGANG No. 22659 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. ▼srseb^nt elke werkdag. Bureaus: Breda. Eeigerstr. M. Tel.t Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestelL) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ot. Postrek, 278841 VöW Ö©4 tmthgth ra Vaierfatid - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nitraat 41, tel. no. 35_L_ ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 De regering heeft een over- gieht gegeven van de economi sche toestand, zoals die op grond der laatste ontwikkelingen kan worden beoordeeld. In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de alge mene beschouwingen wordt o.m. gezegd: De ontwikkeling van het prijspeil in de laatste maanden van 1957 schept reden tot gunstige verwach tingen. Men blijft er naaf streven de prijzen te stabiliseren en, bij een da ling van de prijzen op de wereldmarkt, waar mogelijk ook te verlagen. 2 De regering kan niet instemmen met de opvatting, dat een alge mene loonronde voor de laagst ge- salarieerden noodzakelijk is. Waar be slist nodig zijn echter incidentele cor recties niet uitgesloten. Naar vermogen zal de regering er naar streven een onverantwoorde daling van de werkgelegenheid te voorkomen. Mocht de internationale conjunctuur een daling te zien geven, dan zullen alle nodige voorzieningen voor da werkgelegenheid worden ge troffen. A De politiek van bestedingsbeper- king moet in het algemeen nog gehandhaafd blijven. Er zijn teke nen die wijzen op de terugkeer van een meer gezonde economische situa tie, maar we zijn er nog niet. Met name moet het verlies aan goud en deviezen worden goedgemaakt. Dat er achter de schermen druk gesproken wordt over de mogelijkheden van overleg tussen Oost en West, mag blijken uit de volgende feiten: 1. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewelyn Thompson, gaat in de loop van de komende veertien dagen naar Washington om minister Dulles zijn mening te kennen te geven over de tegenwoordige Russische politiek. 2. De Zuidslavische ambassadeur in Londen heeft een com promisvoorstel gedaan voor een topconferentie met de Sovjets. Eerst, meent hij, zouden de ministers van Buitenlandse Zaken bijeen moeten komen, maar het topgesprek daarna zou niet af hankelijk moeten worden gesteld van het welslagen van hun beraad. 3. Partijleider Kroestjev van de Sovjet-Unie en premier Boelganin zijn tijdens een „vakantie" in West-Duitsland de gasten geweest van de Poolse leiders op een landgoed dicht bi/ de Pools-Russische grens. HET STOFFELIJK overschot van Stadhouder prins Willem V, wiens zoon na de Franse tijd koning van ons land werd en die te Brunswijk be graven ligt, zal na ruim 160 jaar naar ons land worden overgebracht. DESKUNDIGEN in Australië jijn het er over eens, dat de genetische schade, die veroorzaakt kan zijn door de totnutoe gehouden kernproeven, veel minder is dan de schade die door een lichtgevend horloge wordt veroor eaakt. VAKBONDSLEIDERS uit de zes lan den van de K.S.G. hebben zich vrijdag uitgesproken voor de stopzetting van alle kernproeven en gevraagd om maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen stralingsgevaar. Wat de reis van Thompson naar Washington betreft: Algemeen wordt verondersteld, dat hij een grote rol zou spelen bij de voorbereiding van een eventuele topconferentie. Waarnemers merken op, dat er vier andere hoge diplomatieke ver tegenwoordigers in Oost-Europa te Washington zijn voor overleg. Het zijn de ambassadeur in Tsjecho-Slo-. wakije, Johnson, de gezant in Roeme nië, Thayer, de aftredende ambas sadeur in Roemenië. Riddleberger en zijn opvolger Rankin. Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, heeft aan de peis meegedeeld dat de ervaring van deze diplomaten zal worden be nut bij besprekingen in Washington over de vooruitzichten van onderhan delingen met de Sowjet-Unie. Het Russische persbureau ,,Tass" heeft die landen bemoedigende schou derklopjes gegeven, welke zich in gematigde zin over de Sowjet-nota's hebben uitgesproken en nogal wel willend stonden tegenover de Rus sische voorstellen tot overleg. Ame rika daarentegen wordt gedoodverfd als de grote spelbreker, die er alleen maar op uit is, de bondgenoten zijn wil op te leggen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, is vrijdagmid dag in Londen aangekomen voor be sprekingen met zijn Britse bondge noot, Selwyn Lloyd. Ook tijdens dit gesprek zal de verhouding Oost-West wel uitvoerig worden doorgenomen. In de Algemene Vergadering van de Raad van Europa is een resolutie aangenomen, die voor een gesprek met de Sovjets pleit, maar waarin te vens wordt gesteld, dat het overleg grondig moet worden voorbereid. De rapporteur van de politieke commissie, de Duitser Kiesinger, wees er nog op, dat de commissie zich niet heeft kunnen uitspreken ten gunste van het Poolse plan, dat een gedemilitariseerde zone in Europa voorstaat. De commissie heeft er de voorkeur aan gegeven de assemblée der Westeuropese Unie te verzoeken, de mogelijkheid na te gaan van een regionale en beperkte ontwapening in centraal-Europa. INTENTIE van de vijftigste 2 bidweek voor vandaag: De te- rugkeer van alle dwalenden tot J de ene schaapstal van Petrus. ONDER PUTTEN (Gld.) is de 34-ja- rige automobilist A. V. uit Hengelo met zijn personenauto tegen een vrachtwagen gebotst. Hij werd op slag gedood. NEGEN ORGANISATIES zijn door de minister van Algemene Zaken uitge nodigd voor een nieuwe bespreking over de viering van de vijfde mei. DE N.T.S. hoopt zondagavond een rechtstreekse reportage te geven van de aankomst van de „Sibajak", die repatrianten uit Indonesië aan boord heeft. SINDS enkele dagen wordt een ver kenningsvliegtuig van de Amerikaan se meteorologische dienst, met tien man aan boord, in het gebied van de Stille Oceaan vermist. Verwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond, opgemaakt vrijdagavond 23-15 uur: Opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien, matige tot krachtige en aan de kust tot harde of stormachtige toenemende wind tussen noordwest en wes.t Iets S lagere temperaturen dan vrijdag. 2 Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Insttiuut: Tot sterk J toenemende wind uit het noord- westen. Bewolkt en opklaringen, met hier en daar neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 17.03 uur; maan onder 16.04 uur. Morgen; zon op 8.38 uur; zon onder 17.04 uur; maan op 7.50 uur; maan onder 17.08 uur. Maandag: zon op 8.37 uur; maan op 8.22 uur. Doordat de dijk van een opge spoten stuk land doorbrak, raakte een gedeelte van de IJ- polder bij Amsterdam over stroomd. Tien mensen moesten geëvacueerd worden en de boerderijen in de polder wek ten herinneringen aan een over stroming, die heel wat droevi ger gevolgen had. Niettemin: voor de betrokkenen was het allesbehalve een pretje. iumiHMMIMMIM«MMMMMMj! Sarah Churchill, een dochter van jir Winston, die actrice is en in Ame rika woont, is door de rechter te Malibu (Calilornië) met 50 dollar be boet. Enkele dagen geleden was ze door de politie opgebracht, omdat ze liederlijke taal had uitgeslagen tegen een telefonist. Miss Churchill had kennelijk te diep in het glaasje ge keken. Toen de agenten haar naar het bureau brachten, had ze zich nog verzet bovendien. Tegenover de rechter voerde ze aan, dat ze meer ziek dan dronken was geweest. „Ik was alleen thuis," zei ze, „en leerde mijn rol voor de televisie. Ik heb moeilijke ogenblik ken gekend. Ik erken, dat mijn han delingen verkeerd opgevat konden worden en betreur het, het publiek en allen van wie ik houd, in verlegen- te hefetwa geiMMbt." allen fp- GEREPATRIEERDEN uit Indonesië aldus de afdeling voorlichting van het ministerie voor Maatschappelijk Werk kunnen, wanneer zij zonder inkomen zijn, een bedrag voor le vensonderhoud ontvangen. Voor een gezin van man, vrouw en twee kin deren ligt di' bedrag thans tussen 56.90 en 79.40, vermeerderd met een ziekenfondspremie. ZIJ DIE GEEN of een zeer laag inko men ontvangen kunnen een zakgeld of aanvullend zakgeld ontvangen. Het zakgeld bedraagt voor een ge zin van twee personen 8.per week, drie personen 11.per week vier personen 13.50 per week. AFHANKELIJK van kapitaalbezit en kledingbehoefte worden de gerepa- trieerden in staat gesteld kleding stukken aan te schaffen volgens een standaarduitrusting, welke voldoen de kleding en schoeisel omvat voor het wisselende Nederlandse klimaat. BIJ HET VERKRIJGEN van onge meubileerde woongelegenheid kan een gerepatrieerde, indien noodza kelijk, een renteloos voorschot voor het aanschaffen van het noodzake lijkste meubilair verkrijgen. Dit voorschot is afhankelijk van de ge zinsgrootte. Voor een gezin van vier personen bedraagt dit op het ogen blik 2350.— HET COLLEGE van burgemeester en wethouders van Harderwijk heeft inmiddels besloten 25 eengezinswo ningen voor gerepatrieerden be schikbaar te stellen. Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse groep van de Zuid- poolexeditie van het gemenebest, zal naar de Zuidpool vliegen om de leider van de expeditie, dr. Vivian Fuchs, te begroeten. Hillary zal wellicht van daag van Mc Murdo Sound naar de Pool vliegen. De groep van Fuchs is volgens de laatste berichten nog 135 km van de Pool verwijderd. De regering heeft nog geen stand punt bepaald inzake de subsidiëring van de kerkenbouw. Dit wordt mee gedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de alge mene politieke beschouwingen inzake de begroting. Ter bevordering van een juiste oordeelvorming heeft de minister van Binnenlandse Zaken het rapport „regeling bijdragen kerken bouw" toegezonden aan dertien kerk genootschappen en aan zijn ambtge noten die bij deze kwestie in het bij zonder zijn betrokken. Hij heeft de betrokkenen gevraagd hun zienswijze kenbaar te maken. Je KLM heeft besloten, de aanvan kelijk gedachte uitbreidingen in de komende twee jaar af te remmen en de personeelsomvang enigermate in te krimpen. Bovendien zullen maatre gelen worden genomen ter verminde ring van de hoogoplopende kosten. Dit heeft de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, bekend gemaakt in het personeelsorgaan van de luchtvaartmaatschappij. Hij wijst er o.m. op, dat het wegvallen van de geregelde diensten in het Oosten, een gevoelige tegenslag betekent. Een goede vervanging voor de verloren gegane vervoersbron zal op korte ter mijn niet mogelijk zijn. Voor eind februari zullen bovendien 300 personeelsleden die bij de Garuda gedetacheerd waren, in het Neder landse bedrijf moeten worden opge nomen. Verder is er een zekere te ruggang in het internationale reis verkeer als gevolg van de algemene onzekerheid in de wereldeconomie. Het is niet nodig, aldus de heer Aler, dat de alarmklok wordt geluid, maar de plannen van de KLM zullen wel met grote werkelijkheidszin aan de gewijzigde omstandigheden moe- In het Betuwse stadje Huissen heeft zich vrijdagmiddag een familie drama afgespeeld, dat eindigde met de verdrinkingsdood van een vader en zijn zoon. De vader, de 58-jarige tuinder J. S„ die al enige dagen met het plan rondliep zich van het leven te beroven, was omstreeks het mid daguur van huis vertrokken. Hjj werd enige tjjd later gevolgd door zijn zoon. Toen beiden zich op een pad langs een binnenwater bevonden, be gaf S. zich naar de waterkant en sprong in de vrjj diepe kolk. De zoon sprong zijn vader onmid dellijk na om hem te redden. Op het hulpgeroep snelde een in de omge ving werkende tuinder toe, die in de roeiboot sprong. Daar S. in de nabij heid van de boot boven kwam, ge lukte het de tuinder, de ander met een hark boven water te houden en hem op het droge te brengen. Met behulp van een zuurstofapparaat slaagde men er in hem weer bij be wustzijn te brengen. Na enige tijd dreggen haalde de rijkspolitie ook de 23-jarige zoon weer boven, die binnenkort in het huwelijk zou treden. Hij bleek te zijn overle den. S. werd overgebracht naar het St.- Elisabeth-gasthuis te Arnhem, waar hij echter in de loop van de avond onverwacht overleed. Hij had acht kinderen, van wie er vijf zijn ge huwd. vrouw zo kan praten dat nerveuze mensen in haar ban raken. Lichtge lovige mensen moeten beschermd worden tegen deze praktijken, vond hij. Hij vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank: zes weken gevangenisstraf. De verdediger zei in zijn pleidooi, dat er jaarlijks fantastisch grote be dragen naar waarzegsters gaan. Daarnaar worden nooit vervolgingen ingesteld. Deze mysterieuze vrouw gebruikt de riten en gebruiken van haar ras. Veel van wat zij doet kan De 28-jarige zigeunerin Sophia G„ die in een woonwagenkamp te Barneveld woont, had inder tijd een dame in Wassenaar een meter kant verkocht. „En nu zal ik U ook de toekomst nog eens voorspellen", zei ze. Ze nam de hand van de dame in kwestie, ten kijken. Later kom ik het geld wel iegae er twee papiertjes op en terugbrengen." verzocht de Wassenaarse on En nu,stond ze dan vo°r het Haag- se gerechtshof en ze vertelde, dat ze icuer papiertje een tientje te ziek geworden was. Daarom had de zij zelf ook niet verklaren, want zij leggen. Vervolgens prevelde ze dame uit Wassenaar haar niet terug- handelt voor een groot deel naar in crphrnkon Unite 8?zien. „Ik wilde deze vrouw geluk- overlevering. Het hoort kennelijk bij in ^enroKen Duits een gebed, kig maken," zei ze. de toekomstvoorspelling iets van stelde teleurgesteld vast dat er ..Dacht U dat zij gelukkig zou wor- waarde van degene aan wie wordt den als U haar geld meenam?" voorspeld mee te nemen om een ba- vroeg de president. sis van vertrouwen te leggen, aldus Een dame in Noordwijk had aan pleiter. Bij onderzoek in deze zaak de zigeunerin bij het toekomstvoor- heeft de echtgenoot van de zigeune- spellen f 285,- en een broche gegeven, rin, toen hem naar het geld van de Daar was de zigeunerin later wel te- dame in Wassenaar werd gevraagd, glas. ,,U zult kanker krijgen," zei de ruggekomen. Deze dame bleek het de f 65,- direct teruggegeven. Het zigeunerin, „maar ik zal zorgen dat geld aan Sophia G. te hebben ge- blijkt dan wel, aldus de verdediger, U het niet krijgt." Dat klonk al heel schonken. dat de vrouw inderdaad de waarheid erg mysterieus, maar nog indruk- De procureur-generaal vond het heeft gesproken toen zij vertelde dat wekkender werd het, toen de Wasse- onbegrijpelijk, dat de mensen steeds zij het geld in haar woonwagen had naarse haar geld_ terugvroeg. weer geloof aan dit soort verhalen verstopt. Het element van wederrech- „Nee, nee," zei de zigeunerin, „ik hechten en er steeds weer invliegen, telijke toeëigening, meende hij, ver- maat nog biddan en nes* de plane- Hü aai in xjjn icoufcttoir dat deee valt du» in dsza oplichting- ten worden aangepast. In het alge meen zal de uiterste zuinigheid moe ten worden betracht. De directie zegt het te betreuren, dat zij het personeel enigermate moet inkrimpen. Zij zegt alles in het werk te zullen stellen, om de nodige aandacht te geven aan de individu ele belangen van de betrokken per soneelsleden. In Amsterdam is vrijdagmiddag na jaren voorbereiding de Be- nelux-studentenraad geïnstal leerd, welke zich ten doel stelt de praktische samenwerking te bevorderen tussen de studenten van de Beneluxlanden. De foto laat zien hoe de vertegenwoor digers van de studenten uit België. Nederland en Luxem burg, v.l.n.r. respectievelijk Ro land Peelman, A. E. du Perron en Jean Breyer, ter bekrachti ging van de installatie van de raad gezamenlijk met de voor zittershamer een klap op de ta fel gaven. De Verenigde Staten hebben Indo nesië duidelijk laten weten, dat ze niet akkoord kunnen gaan met de uitbreiding van de territoriale wate ren in de archipel. Uitvoering van de Indonesische aanspraak, zeggen ze, zou met „ernstige bezorgdheid" onder het oog worden gezien. Gisteren heeft het State Depart ment bekendgemaakt, dat reeds op 31 december een nota in Djakarta werd overhandigd, waarin de Ameri kaanse zienswijze was vervat. De Indonesische regering heeft echter nog niet geantwoord. De Indonesiërs laten geen poging ongedaan om aan de nodige schepen te komen voor het verkeer tussen de eilanden. Nu wordt Polen weer ge noemd als de hulpe in nood. De rege ring in Warschau zou bereid zijn, 50.000 ton scheepsruimte aan Djakar ta te verhuren. De Westduitse reders hebben intussen verklaard, dat zij niet van plan zijn een aantal schepen beschikbaar te stellen. Van een Noor se maatschappij zou Djakarta twee kustvaarders hebben gecharterd. In de republiek blijft de toestand gespannen. In en rond Djakarta wordt druk „geoefend" door het le- Radio -Boedapest heeft vrijdag de tekst van een officieel communiqué omgeroepen, waaruit blijkt dat de se cretaris van kardinaal Mindszenty, dr. Egen Albert Turscanyi, tot levenslan ge gevangenisstraf is veroordeeld we gens „samenzwering tegen de staat". Een aantal medebeklaagden zijn tot gevangenisstraffen van vier tot tien jaar veroordeeld. ger, ondanks berichten in enkele linkse bladen, dat de plannen voor een staatsgreep op Sumatra nu defi nitief als mislukt kunnen worden be schouwd. Borneo is door overstromingen ge troffen. Zes personen zouden om het leven gekomen zijn. In allerijl wordt voedsel naar de getroffen gebieden, gestuurd. President Soekarno is inmiddels uit Cairo in Belgrado aangekomen, waar hij door Tito werd begroet. De twee staatshoofden hebben gisteren avond van gedachten gewisseld. Het bericht, als zou Egypte er wel eens toe over kunnen gaan, het Suez- kanaal voor Nederlandse schepen te sluiten, is door de Egyptische zaakge lastigde in Den Haag als onzin ge kwalificeerd. Egypte, zei hij, nooit het Suez-kanaal betrekken enig geschil tussen twee landen. zal in De Amerikaanse marine heeft vrij dag een ,,Polaris"-raket gelanceerd. De „Polaris", zo genoemd naar de Noordster, heeft een bereik van 2.400 km. Deze raket kan van atoomonder zeeboten en dan zowel onder, als boven water en van oppervlakte oorlogsbodems worden afgeschoten. De „Polaris" is kleiner dan de „Thor" van de Amerikaanse lucht macht en de „Jupiter" van het leger. Zij kan in haar kop een atoomprojec tiel van 450 kilogram vervoeren. De directeur van de afdeling ge leide projectielen van het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging, Holaday, heeft verklaard dat de proefneming goed geslaagd is. nog niet genoeg geld op de hand lag en liet haar cliënte nog eens 15 gulden tevoorschijn halen. Toen was de toekomst zo helder als THANS IN MEER DAN 60 000 GEZINNEN Mevrouw, Overal zijn er nu opruimingskoopjes. Het is zeker de moeite waard hiervan te profiteren. U kunt dit echter alleen, als U georiënteerd bent. De advertenties in ons blad wijzen U de juiste weg. Abonneert U op het Dagblad De Stem. U ontvangt dan de krant 14 dagen gratis. NAAM STRAAT: GEMEENTE (in drukletters) Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal 7.- per post 8.20. (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1958 | | pagina 1