Met oog en oor te gast Hensen zen r Vandaag Elher-flilscn Herenigingszondag Door het oog van de naald Nationale Sportfederatie moet alle bonden overkoepelen KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Hevig CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Koek en ei niet erg toepasselijk Musical Jane Eire VROUWEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Onze radio en TV-rubriek Fuchs is er bijna Roeping De Gids Aristo De krantelezer Met een luchtje VA\ MIERLO en ZOON u. Van 11 jan. t.m. 17 jai Als er één omroepvereniging is, voor wie het voeren van een radiostrip onder de titel „Koek en Ei" een pijnlijke vergissing lijkt, dan is het wel de Avro. Vorige week was het de rel, die Karei Prior ontketende door midden in het seizoen zijn „Hi- H-Ho" te liquideren. Al eerder was bekend dat het Zaterdag- avondse tv-programma tisch zou worden gewijzigd. Thans verluidt, dat Eli Asser zijn ontslag als tekstschrijver heeft ge vraagd, terwijl de programma-lei ding overweegt „Ga er eens even voor zitten" plaats te laten maken 5? voor de actie „Wie opent de kluis' die 30 januari van start gaat. Midden in al die herrie verscheen een hoogst lakoniek communiqué van Karei Prior, waarin hij mede deelde, dat tekstschrijvers Elfferich en Moraal „door de drukte" wel een beetje onelegant waren behandeld. Dat het niet erg botert bij de Avro is nu wel duidelijk. Maar dat men zijn vuile was zó duidelijk bij het pu bliek te drogen hangt is op zijn zachtst gezegd wel wat goedkoop. het radio-verslag; het tv-journaal voor de camera brengt. De Arnhem- is in handen van camera-man se toneelgroep „Theater" vertolkt Kaart terwijl technicus Bosman dan „Jane Eyre'' van Charlotte Bron- het trio compleet maakt. të in een speciale televisie-bewer- j Tn alle stilte heeft de NCRV de- king. Het wordt met recht een grote zer dagen haar 400.000e lid inge- produktie met niet minder dan 25 rol- schreven En nu naar het half len, terwijl de Vitus-studio nauwelijks miljoen 1 groot genoeg is om de decors van Zoals reeds gemeld wordt a.s. Fokke Duetz te kunnen opzetten, zondag vanuit de parochiekerk St. Petrus Banden te Gilze een Hoog mis volgens de Slavisch-Byzan- tijnse Ritus uitgezonden. Een luis terrijke inzet van de Internationa le Bidweek en telkenjare een eve nement op het gebied der koor zang. Met iets van verwachting stem den wij jl. zondag af op de KRO om eens te luisteren naar de Ne derlandse musical „Kees van Don gen Story". Dat wij uiteindelijk niet tevreden werden gesteld was spij tig genoeg, maar van de aanvang af onvermijdelijk. Een echte musical is nl. geen op- Voor de kijkers het gewijzigde A- vro-programma, waarin voor de eer ste maal de Quiz ,,Van je familie moet je het maar hebben", geleid door Mies Bouwman. Dick de Vilder brengt de kijkers in contact met een bekende film-re gisseur, waarna een nieuw program met oude titel op het scherm komt. Rijk de Gooyer is er niet meer bij, zodat Johny Kraaykamp het alleen zal moeten klaren. Wat misschien wel beter bij zijn type past! België Vlaams neemt slechts ge- - Nu de grote omroepverenigingen deeltelijk over en stuurt voordien Nic allemaal wat zendtijd hebben af- Bal maar op visite, gestaan voor de politieke partij- Na een filmdocumentaire brengt en, heeft de VPRO niet achter Langenberg ,,Viel Vergnügen". willen blijven. Men gaat daar Voor de luisteraars een Kompas- maandelijks wat tijd besteden uitzending over het Limburgse Heyt- aan het werk van de Verenigde huysen om twee uur en in de avond Naties. Waaruit blijkt dat kleine vervroegde Tierelantijnen. Het eer- omroepen toch wel grote geba- ste prijzen-carnaval van Sus de FVe ren kunnen maken. begint om negen uur, met vervolgens Een ecnte musical is ni. geen up- -iq 91 94 ianuari en een se- telsom van een handvol tekst en - Een aangename verrassing werd °PJW fb e" 0-ei? tv-^estin op de 1,7;; „..„.a, He b-iikevs herein mei dp uitzen- comoineera raaio-en iv-iesiijn op ae wat aardige liedjes. Zij wordt pas boeiend wanneer woord en melo die een vloeiend geheel vormen. Toch heeft het idee wel verdienste en wij wachten dus met spanning op volgende produkties in deze trant. Maar dan niet zo Oklaho- ma-achtig en liever ook met Ne derlandse tekst. de kijkers bereid met de uitzen ding van Noord Ierland Italië op woensdagmiddag. En nu maar weer verder hopen op één keer tje Holland-België Het wordt een hele drukte met al die Radio-acties! SUS IV gaat weer van start, Klaver Vier is pas geëindigd en Avro komt nu met ,,Open de kluis". Allemaal prijzen en nog eens prijzen! 25e. Hilversum I brengt Plein 8 uur 13, gevolgd door het nieuwe seriehoor spel „Labyrint in Lan Fang', een detective in oud-Chinese stijl. K. Het tv-spel ,,De held van het stuk" van J.M. Synge, dat de Vara jl. woensdag voor het scherm bracht, was nogal aan de hevige kant. Al thans wat de woordkeus betreft. En het moet ons van het hart, dat wij een wat meer gekuiste Nederlandse zetting wel op prijs zouden hebben gesteld! Temeer daar deze zeer wel mogelijk zou zijn geweest zonder het karakter van dit nogal aangezette stuk te forceren. Het ietwat lugube re motief zweefde aarzelend heen en weer tussen het drama en het Jan- Klaassen-spel. De ontknoping liet lang op zich wachten en rechtvaar digde nauwelijks de nodeloos gerek te aanloop. Henk van Ulsen's crea tie van de halfzachte boerenjongen, die plotseling de held van de dag wordt was goed getroffen, terwijl ook John Gobau iets wist te maken van de verlopen oude Mahon. De regie bleek bij Kees van Iersel in goede handen. De „droombeelden" waren goed gevonden, al keek het gevaar van te veel herhaling wel even om het hoekje. Tempo was uit de wijd lopige tekst ten enenmale niet te ha len! Een reportage-ploeg van 3 man sterk gaat binnenkort naar de West in verband met het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan dit gebied. Gerard Hoek verzorgt Zo u nog geen plannen hebt voor Naar verluidt waren Fuchs en zijn gezellen gistermorgen nog slechts 135 woensdag 22 januari, reseveert u dan km van de zuidpool, die avond voor het televisie-spel, dat Men verwacht dat zii vandaag of de NCRV onder regie van Peter Koen zondag de zuidpool zullen bereiken. In zijn encycliek van Pasen 1945 verklaarde Paus Pius XII dat niet alleen de katholieken die leven onder de afgeschei den oosterse christenen, maar alle gelovigen verspreid over de wereld, moeten meewerken om de voorspoedige terugkeer van alle Oosterlingen naar de Kerk van Christus te verkrij gen. Uit deze woorden alsmede uit de gedachtengang dan an dere encyclieken van de tegen woordige Paus en van zijn voorgangers treedt duidelijk naar voren dat zij de terugkeer van de Oosterlingen naar de eenheid van het allergrootste belang achten voor de Kerk en dat dus ook iedere katholiek jreep uit de maandbladen Het december-nummer van Roeping bevat enkele reisbrieven van Frederik van Eeden, die tot nu toe niet gepu bliceerd werden. Harry G.M. Prick vertelt in een korte inleiding, dat ze geschreven, werden in Engeland en gericht aan Karei Alberdingk Thijm, toen woonachtig te Baarn. Voor de kennis van Free" "zijn deze epistels zeer belangwekkend. Harriet Laurey en een ons onbeken de Daaldreef dragen uitstekende ge dichten bij. De verzen van Lodewijk van Maelstede, die lange tijd niets van zich liet horen, kunnen ons min der bekoren. De beginregel met het vrouwelijke „middag" is al bepaald lelijk. Een fragment uit een toneel spel van Henri Bruning „Elias van Cortona" is bijzonder lezenswaard en een verrijking van de literatuur rond de H. Franciscus. Van Ton van Oudwijk, die dezer dagen met haar eerste boek voor de dag kwam, is er een schrijnend kort verhaal. In de Kroniek haalt pater J. van Geloven m.s.c. herinneringen op aan Nikos Kazantzakis, de be roemde schrijver van „Christus wordt weer gekruisigd". Geert van Beek bespreekt met veel waardering Antoon Coolens „De grote voltige". Bij de vijftigste verjaardag van prof. dr. Garmt Stuiveling brengt Gabriël Smit hem in het Journaal een woord van dank voor het vele, dat hij ten bate van het letterkundig leven in Ne derland heeft gedaan. Dit maandblad is in zijn laatste aflevering van 1957 een beetje top zwaar. Ongeveer de helft wordt inge nomen door de novelle „Mijn vi'iend, de moordenaar" van Marnix Gijsen, een prachtig stuk proza met vele autobiografische reminiscenties. Hij neeft ze opgedragen aan de roman schrijfster Rose Gronon, die blijkbaar m vroeger jaren naast hem gewoond heeft. Ed Hoorniks „Het Water" is met het derde bedrijf voltooid. Guillaume van der Graft schreef een viertal gedichten in herinnering aan Hardenberg. In „Mesopotamië" vinden we weer op-en-top de oude Greshoff terug. In nogal cynische verzen kondigt hij zijn naderend ein de aan, dat voor hem helaas weinig perspectief biedt. In zijn „Agenda zonder data" keert hij zich terecht tegen het onwaardige Nederlandse vooroordeel ten opzichte van de Afrikaanse taal en letterkunde. Em my van Lokhorst wijdt haar toneel kritiek aan John Osborne's eerste toneelstuk „Look back in anger", waarmee hij in één slag zijn naam heeft gevestigd. Ook de november - december - aflevering van Aristo is een kind met een waterhoofd. Ze is grotendeels gevuld met een overdruk van de op hefmakende brochure „Uultramon- taans Pleidooi" van de redacteur L. A. v.d. Linden uit Waalwijk. Deze uit hierin zijn bezwaren tegen „Katho lieke Herleving" van prof. dr. L.J. Rogier, maar koppelt er een verde diging van Thompson aan vast, die we met geen mogelijkheid kunnen onderschrijven. Oud-hoofdredacteur Criton doet ook een duit in het zakje en verdedigt v.d. Linden tegenover prof. Rogier. Tenslotte laat Wouter Lutkie zijn „Protest" horen, dat onze lezers al kennen. Henk van Gelre draagt herinnerin gen aan een reis door Italië bij, fris en oorspronkelijk. De redactie kon digt een bloemlezing uit het werk van Lutkie aan. WILLEM v.d. VELDEN de plicht heeft daaraan meer dan gewone aandacht te schen ken. Om dit te bevorderen heeft het Apostolaat der Hereniging verleden jaar de instelling van een Herenigingszondag aange vraagd en verkregen van Rome om het Nederlands Episcopaat ten einde in de -Internationale Bidweek bijzondere belangstel ling te wekken voor dit belang rijk probleem. Van alle christenen, die in de loop der eeuwen met de Katholieke Kerk hebben gebro ken, staan de oosterse christe nen ons het meest nabij. Bij hen vindt mén veel meer wat ons herenigt dan wat ons scheidt. Ze bezitten nog de ze ven Sacramenten, hun bisschop pen en hun priesters zijn nog de dragers van een waarachtig priesterschap, bij hen wordt nog met grote pracht en praal het H. Misoffer opgedragen in de oudste vormen van de Kerk, ze zingen hetzelfde Credo als wij katholieken en men vindt bij hen een bewonderenswaar dige Mariaverering, die de ver gelijking met de onze kan door staan. Zeer zeker zijn er bij de oos terse afgescheiden Kerken ook tekorten, die haar interne le ven nadelig beïnvloeden en de bloei van een volledige chris telijke belevenis naar binnen en naar buiten in hoge mate belemmeren. We behoeven maar te wijzen op de afwezigheid van een on feilbaar leergezag, waarvan de oosterse Kerken, al zullen ze dit misschien niet toegeven, het grootste nadeel ondervinden. Volgens de oosterse godgeleer den hebben sinds het 7e Alge mene Concilie van Konstanti- nopel (787) alle nieuwe dog maverklaringen opgehouden: volgens hen hebben de 7 eer ste Concilies de voornaamste punten van Christus' leer vol doende uiteengezet en vastge legd, zodat een verdere ont wikkeling en verklaring van het dogma onnodig wordt ge acht. In de Katholieke Kerk zijn integendeel nadien tal van ge loofspunten, zoals de leer over de genade, de sacramenten, de onfeilbaarheid van de Paus, de onbevlekte Ontvangenis van Maria en haar glorievolle Ten hemelopneming meestal door het ontstaan van dwalingen tot klaarheid gebracht, zodat daar omtrent geen discussie mo gelijk is. Bij de afgeschei den christenen wordt daar over in de synoden nog steeds gedebatteerd, zodat een vaste mening over verschillende ge loofswaarheden ontbreekt. Daardoor staan ze dikwijls heel zwak in de bestrijding van dwaalleren, hetgeen in de laat ste vijftig jaren meerdere ma len is gebleken. Op de tweede plaats ont breekt het de oosterse afge scheiden Kerken aan een ge zonde opvatting van de katho liciteit, de algemeenheid van het christendom. Dit is een ge volg van het nationaal karak ter van deze Kerkeh. Echte mis siegeest. die de apostelen van het Evangelie voortstuwt over de wereld steeds op zoek naar nieuwe veroveringen komt hij haar dan ook sporadisch voor. Pas in 1712 ontstond in de Byzantijnse Kerk enige beperkte missieactiviteit in China en later ook in AlaskaKorea en Japan doch de resultaten wa ren uiterst pover omdat de Kerk in het moederland niet met haar volle gewicht achter de missionarissen stond? Pro fessor Alivizatos deed dit dan ook opmerken op een congres te Athene in 1938 en hij spoor de bij die gelegenheid de oos terse Kerken aan zich voortaan meer te bekommeren om het gebod van Christus: ,.Gaat en onderwijst alle volkeren". Toen de Anglikaan Palmer dit ge brek aan missiegeest ontdekte in de orthodoxe Russische Kerk, waartoe hij eerst had willen toetreden werd hij katholiek. Daar gij dood schijnt te zijn. schreef hij aan de Rus Khomiakov, wend ik mij tot Rome, dat klaarblijkelijk vol leven en ijver is. Hadden wij tekenen van leven in u kunnen ontdekken en 't bewustzijn van uwverplichtingen tegenover de universele Kerk, dan zouden wij belangstelling voor u heb ben". Het is zeker doodjammer, dat bijna 200 miljoen christe nen, geplaatst op de grens van twee beschavingen, tussen het Oosten en het Westen wegens hun scheiding met de Katholie ke Kerk. niet meer actief deel nemen aan de verspreiding van het evangelie onder de heidenen, waarvan het miljoe nental jaarlijks ontrustbarend groeit. Wat een voordeel voor het christendom indien de oos terse Kerk, in eenheid met Rome wederom haar glorie volle taak van weleer zou her vatten. Pater Fr. Wijnhoven A.A. Ik spel de krant van rel tot ruzie en voel me lezend in mijn element. Maar daaruit spon ik de conclusie de wereld is een kermistent vol clowns en stoere zwaargewichten en met veel spiegeltjes en valse schijn. De diplomaten hebben lach-gezichten achter de schermen beeft de pijn. Toch durf ik zeggen en ik meen dat: al is die oude wereld ziek, het duurt nog lang voor se uiteenspat, want God heeft meelij met Lambiek. YORICK Woensdag heeft een tweemotorige kwam van Zestienhoven bij Rotter- de Havilland Dove vliegtuig een j dam en kon door de dikke mist noodlanding gemaakt op het onge- niet landen op Southend-on-Sea; veer 137 meter lange kiezelstrand het week toen naar het vliegveld bij Dungeness in het Engelse Ferry field uit maar moest op weg graafschap Kent. Het vliegtuig I daarheen een noodlanding maken. De gezagvoerder werd aan het hoofd gewond terwijl de andere in zittenden met de schrik vrij kwa men. De foto geeft een beeld van het verongelukte vliegtuig. Olympisch Comité reeds te weten, dat met dit bedrag J r gedurende twee jaar rond moet wor den gekomen. Daarbij zijn dan een som ad f 45.000.aan contributies, f 35.000.uit te leveren adviezen in zake sportaccommodaties, f 25.000. te putten uit het fonds nationale sportbelangen en f 25.000.uit de fondsenwerving. Het loffelijke streven is, deze bedragen geleidelijk te ver hogen en de hiermede overeenstem mende werkzaamheden uit te brei den. Men ziet, het is allemaal nogal vaag qua opzet. Het Ned. en de in ons land werkzame sportorganisaties zijn in principe overeengekomen de bestaande vorm terzake de lichamelijke opvoeding en de sport aan een reorganisatie te onderwerpen. In de toekomst als alles vlot verloopt, nog dit jaar zal het N.O.C. zich uitsluitend bezig houden met de zuiver Olym pische taken. De gedachte na tionale sportfederatie, waarin alle organisaties, van welke kleur en religie ook, verenigd zullen moeten zijn, zal de ove rige tot dan toe door het N.O.C. uitgeoefende werkzaamheden overnemen, uitgebreid met nieuwe taken, welke de alge mene belangen van de sport en de lichamelijke opvoeding in Nederland zullen dienen. De eerder ingestelde reorganisatie commissie en het N.O.C.-bestuur zul len vóór de plannen geheel gereali seerd zijn, nog belangwekkende, wel licht minder gemakkelijke gesprek ken moeten gaan voeren met de le vensbeschouwelijke organisaties, die geen lid zijn van het N.O.C. Daartoe behoren de Ned. Katholieke Sport bond, de Ned. Chr. Sport Unie en de Ned. Culturele Sportbond. In het nieuwe bestel behoren deze, naar de mening van het N.O.C.-bestuur en de reorganisatiecommissie, eveneens lid te zijn van de Nationale Federatie. Uiteraard is ook over de financiën gesproken, waaruit de Nationale Sportfederatie straks zal moeten kun nen putten. In de begroting, welke daartoe werd opgezet, wordt een be drag van bijna een half miljoen ge noemd. Om te starten lijkt dit een som, die er mee door kan. Het wordt overigens als een streefgetal be schouwd. Anderzijds dient men nu (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pij nen doen verdwijnen door het ge bruik van Togal, de grote pijnver- drijver. TOGAL is orifchadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. Een rechter zei; ik heb hier een psychia trisch rapport, volgens hetwelk u een ge spleten persoonlijkheid hebt. Nou; dan zal ik jullie allebei in de gevangenis stoppen. Advertentie in een Russisch blad; Communist met eigen mes en vork zoekt in contact te komen met communist, in bezit van frites en biefstuk. Sommige dorpen zijn rijk aan paardestall^n, runderstallen, varkensstallen en dief-stallen. Woedende sergeantWie voor de donder heeft jou opdracht gegeven om bloemen op het bureau van de commandant te zetten? Soldaat: De commandant. Sergeant: Wat zijn ze mooi, hè De zoon van een bankier, die soldaat geworden was en voor het eerst in de kazerne aan tafel at zei; kan ik niet kiézen 7 Jawel, antwoordde de sergeant, eten of hon ger lijden. In een Amerikaans café staat: Bozer kan uw vrouw toch niet worden. Blijf nog een beetje. Ik heb, zei een hoteldirecteur, eens duizen den mensen het leven gered. Hoe 7 vroeg zijn vriend. Ik ontsloeg mijn kok, zei hij. Tijdens de bezetting van Parijs moet een Duits officier eens tegen een meisje gezegd hebben: U wilt met met mij dansen, omdat ik een Duitser ben, hè 7 Waarop het meisje antwoordde: Nee. nee. Ik wil niet met U dansen, omdat ik een Frangaise ben. En toen een Engelse bommenwerper een fabriek m Denemarken had gebombardeerd en Goebbels had laten publiceren, dat er alleen een koe ge troffen was, schreef het plaatselijke blad daar onder: „De koe brandde vier dagen lang." In een hotel zei een heer: Wat een miserabele koffie is dit. Waarop zijn vriend opmerkte: Koffie 7 Man dit is thee. Waarop de kelner verscheen en zei: Willen de heren nóg een kop chocola Kroestjev ging incognito naar een provincieplaats je en vroeg aan een boer wat die van Kroestjev dacht. De boer werd.bleek, wilde eerst niet ant woorden, nam zijn ondervrager toen apart en zei fluisterend: „Zorg in 's-hemelsnaam dat niémand het ooit hoort, maar Ik vind dat Kroestjev nogal meevalt." Wat doet u, als u bang bent 7 vroeg iemand aan MacArthur. Dan fluit ik, antwoordde de generaal. Maar, zei de ander, ik heb u nog nooit horen fluiten. Nee, zei MacArthur, dat doe ik ook nooit. Amerikaans lijstje: Langste woorden: „En thans spreekt de voorzitter." Laatste woorden: „Als die vent niet dimt, doe ik het ook niet." Heerlijkste woorden: „U zult morgen te rug moeten komen. De tandarts heeft griep." Een Amsterdams jochie beklaagde zich als volgt: „Ik had een stoel in de Cineac gehuurd en ik werd er acht uur later zonder enige reden uit gezet." Als je nou, vroeg het nonnetje aan de klas een lelijke rotte appel had en een mooie gave appel, welke zou je dan aan je broer geven? Bedoelt u mijn grote broer of mijn kleine 7 vroeg een meisje. Iemand die van zijn drankzucht af wilde komen vroeg advies aan een dokter, die hem zei: „Heel veel limonade drinken". „Voor of na de borrel?" vroeg de patiënt. „In plaats van", zei de dokter. Méér overigens dan over de finan ciën (die naar onze mening nog altijd het belangrijkste element vormen) Is van gedachten gewisseld op de verle den zaterdag in Den Haag door het N.O.C. gehouden vergadering waarover het hier handelt over de opzet van het bestuur dier federatie. De reorganisatiecommissie had ge steld, dat in elk geval vertegenwoor digers van zes organisaties, waarbij de Ned. Kath. Sportbond, de Ned. Chr. Sportunic. en de Ned. Culturele Sportbond zitting moeten hebben. Al licht, zeggen wij die commissie na, doch verscheidene voorzitters van N.O.C.-sportbonden bleken een andere mening te hebben. Een uitzondering maakte o.m. Ka- rel Lotsy. Hij herinnerde er aan, dat het gentleman's agreement in de K. N.V.B. altijd voortreffelijk heeft ge werkt, dank zij het onderling ver trouwen. De ervaring van de K.N.V. B„ de grootste bond in ons land, is volgens de heer Lotsy, dat men geen vrees voor samenwerking met de confessionele bonden moet koesteren, zoals door sommige was te kennen gegeven. Overigens werd later gecon cludeerd, dat men de vertegenwoor digers dezer organisaties niet in de federatie missen kan, wil men werke lijk een gesprekspartner voor de overheid zijn. Juister kon het be zwaarlijk zijn geformuleerd. Aan duidelijkheid te wensen over liet evenmin de uitspraak van dr. Linthorst Homan (voorzitter van het N.O.C.) toen hij benadrukte, dat de reorganisatie dringend noodzakelijk is. Er heerst in de sportsector in Ne derland zonder meer een noodtoe stand. Niet omdat er gebrek aan sportiviteit zou zijn, maar omdat de positie van de sport en de lichame lijke opvoeding in de diepe geledingen van het volk en in de politiek alles te wensen laat. Aanhakend op een mening van de K.N.W.U.-voorzitter, dr. van Dijk, waarin te kennen werd gegeven, dat de sporttoto er zeker komt, betoogde de N.O.C.-president, Een 55-jarige inwoner van de S dessa Djulok in oost-Atjeh, heeft de gelofte afgelegd niet eerder een bad te zullen ne- men dan nadat westelijk Nieuiv-Guinea aan Indonesië i zal zijn overgedragen. I dat in dit verband niemand weet wan neer dat zal gebeuren. En hij liet er op volgen: bovendien mag men de toto niet als eis stellen voor een sa menwerking met organisaties, welke in N.O.C.-verband niet kon worden bewerkstelligd. Inderdaad zou dit nogal het paard achter de wagen spannen betekenen. Er is in de politieke hoek de laatste tijd een voor de sport verblijdend ac cent, dat vroeger ontbrak. Daarom, aldus de N.O.C -voorzitter, mag ook beslist geen mislukt gesprek in de lucht hangen met de levensbeschou welijke en enkele andere instanties. Daarom heeft het N.O.C.-bestuur nóch de reorganisatiecommissie enig be zwaar gehad tegen de omstreden kwaliteitszetels. Temeer niet, omdat de eerste reacties van die zijde sym pathiek waren geweest. Het zou vol komen onbevredigend zijn als op dit punt ook maar enige reserve over bleef. Als de nationale Federatie een feit is geworden daartoe werd i n principe besloten krijgt zij voorlopig onderdak in het gebouw van het N.O.C. in Den Haag. Afgezien van wat op organisato risch gebied aan de hand is, ontwik kelt het N.O.C. de nodige activiteiten in verband met de uitzending van Nederlandse atleten naar de Olym pische Spelen in Rome. Het N.O.C. streeft naar een versterking van het fonds, dat allerminst toereikend is, al zou de intrekking van het subsidie ad f 25.000 door de regering, mis schien het tegendeel bewijzen. De N.O.C.-kas zal flink versterkt moeten worden, wil Nederland straks in 1960 goed voor de dag kunnen ko men. Een pleister op de wonde is. dat het N.O.C. nu toestemming heeft gekregen om dit jaar een loterij (een half miljoen loten a raison van een halve gulden) te organiseren. Zij zal worden uitgeschreven als de sfeer daarvoor het gunstigst is. Met de opbrengst van die loterij zal men intussen niet toe kunnen komen. Onmisbaar zijn de opbrengsten van de jaarlijkse Olympische Dag te Am sterdam. Het voorbije jaar was die een teleurstelling, gezegd wordt als gevolg van de grote hitte. De algemene opvatting is echter, dat de geserveerde programma's te weinig aantrekkelijks boden. Men komt er ook bij het N.O.C. niet onderuit: da huidige sportenthousiast eist sportie ve, maar vooral aansprekende en denderende strijd. Als het N.O.C.-be stuur die als programma biedt, zal het op zijn Olympische Dagen aller minst aan belangstelling ontbreken. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Laagste Hoogste Alg. Kunstzijde Unie koers koers 149 1/4 154 1/2 Van Berkels Patent 178 180 Van Gelder Zonen 173 180 Kon. Ned. Hoogovens 241 1/2 247 Ned. Kabelfabriek 216 227 Philips 234 240 1/2 Unilever 305 1/2 316 1/2 Wilton - Feijenoord 205 1/2 213 Kon. Petroleum 142.10 147.30 Holl. - Amerika Lijn 136 141 Kon. Ned. Stoomboot Mij 125 130 Ned. Scheepvaart Unie 108 1/2 113 Van Ommeren 199 1/2 201 1/2 Amsterdam Rubber 38 40 1/2 H.V.A. 81 1/4 85 3/4 Ver. Deli Mijen. 55 1/4 59 3-3% Nederland 1947 84 15/16 85 3/8 3% Invest, cert. Ned. 90 9/16 90 13/16 3 Ned. 1962-64 89 90 9/32 Vrijd. 17-1 Koersverschil 1/4 7/8 laatste tijdvak 151 1/2 178 179 242 223 235 311 210 143.40 139 1/4 125 109 199 38 81 55 85 90 1/4 1/4 5/16 3/4 89 31/32 t.o.v. vorige week 3/4 4 3/4 3 1/2 1 1 2 1/8 2 5/8 1/2 0.50 1/2 5 3/4 2 1/2 4 1/4 6 3/4 5 5/16 11/32 1/16 5/16 1/4 1/2

de Stem | 1958 | | pagina 11