Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke viert 3e lustrum FILMS Burgerpersoneel op S.M.W. Woensdrecht Oorkonde voor eigenaar van Walcherse modelboerderij G.S. KUNNEN NOG GEEN DOEN OVER TWEEDE BOOT DOORGRAVING „KOP' VAN Z.-VLAANDEREN De vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen Diepvriesinstallatie werd in IJzendijke geopend Smokkelauto te Clinge aangehouden Zeeuwse hengsten haalden in Rotterdam successen DERDE BLAD VRIJDAG- 17 JANUARI 1958 Modern en praktisch onderwijs voor welvarend landbouwgebied Bekende schooltuin HULST TERNEUZEN SAS VAN GENT AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Milde straf voor vurig supporter „sensationele mededelingen Oud plan weer opgerakeld Kentering bij de rijksinstanties Levendige handel in zaai-oesters Veertig jaar bij de Z.V.T R. v.d. Berg te Axel onderscheiden Hoogwaterstanden ZEVENJARIGE OVERREDEN TE OUDENBOSCH Nederlands scliip had aanvaring De Rüksmiddelbarelandbouwschool te Schoondüke bestaat thans 15 jaar, een jubileum, dat, zowel vanwege de bestedingsbeperking als vanwege het nog niet zo aanzienlijke getal, niet wordt gevierd, doch waarbij wel even mag worden stilgestaan. Want deze school betekent voor west-Zeeuwsch- Ylaanderen veel. Ze heeft een werkelijke invloed gehad op de landbouwontwikkeling van dit gebied, dat als agrarische streek een bijzondere naam heeft in ons land, o.a. als een der sterkst gemechaniseerde landbouwgebieden. Immers, tot voor 1943 bezat het westen alleen lager landbouwonder wijs en wie een landbouwwinterschool wilde volgen diende naar Hulst of naar Goes te gaan. Natuurlijk waren er verscheidene boerenzoons die zich de vele daaraan verbonden moeiten wilden getroosten, doch toen te Schoondijke, naast de lagere land bouwschool in 1943 (het KB verscheen op 12 januari 1943) een rijksland- bouwwinterschool kwam, was wel ze ker dat vanaf toen een aanzienlijk groter aantal jonge boeren middel baar landbouwonderwijs zou gaan volgen. De belangrijkste stoot tot de op richting heeft dr. ir. D. S. Huizinga gegeven; hij was inspecteur-directeur van het landbouwonderwijs en in de nieuwe school getuigt een gedenk plaat van de dankbaarheid jegens deze man, die de hartewens van agrarisch west-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vervuld. Tot directeur werd benoemd de heer van Dijk, die tot voordien hoofd van de lagere landbouwschool was. In 1955 werd hij gepensioneerd en ir. J. Roest werd zijn opvolger. Onder het huidige leraarsteam is de heer H. A. M. v. d. Vijver (Biervliet) de nestor (in dienstjaren); hij is de enige van het corps die vanaf de oprichting les geeft. Aanvankelijk huisde de landbouw winterschool in barakken, maar in 1950 betrok men de nieuwe c^hool aan de v, d. Slikkestraat. Er werd een tuin bij aangelegd die terecht bekend is als een unieke demonstratietuin, ook voor de praktijkklassen. In som mige jaren wordt deze schooltuin in t voorjaar door wel honderd west- Zeeuwsch-Vlaamse boeren bezocht. Er is eveneens een eigen boomgaard Praktijk Het leerprogramma is sedert 1943 aanzienlijk veranderd, niet zozeer door uitbreiding met nieuwe vakken (in de beginjaren werden er 20 onder wezen, nu 22), doch wel omdat het steeds is aangepast aan de snelle ontwikkeling van de landbouw na de oorlog. Dat was vooral een ontwik-, keling van de mechanisatie, welke in het westen enorme afmetingen aan nam. Werd er in 1943 in totaal 1 uur per week landbouw-mechanisatie on derwezen (in het tweede leerjaar), thans zijn dit vier uren, verdeeld over beide leerjaren. Ook de voor planten teelt bestede tijd is sedertdien aan zienlijk uitgebreid. Praktische lessen nemen een zeer belangrijke plaats in op de rijksland- bouwwinterschool. Men heeft daartoe reeds vele mogelijkheden, doch men hoopt die binnenkort nog sterk te kunnen vergroten door de bouw van een nieuw werktuigenlokaal van 20 ben 12 meter, dat een van de twee nieuwe vleugels van de school zal bevatten. De andere vleugel, met een schoolzaal enz., zal door de beste gengehouden worden. Maar de nieuwe ruimte voor het werktuigenonderwijs hoopt men er spoedig „door" te heb ben. Dan zullen de lessen nog sterker en vooral doelmatiger op de praktijk worden afgestemd. De leraar werk- tuigenkunde en motorenkennis wacht er met smart op; hy heeft meer arm slag nodig. Populair Sedert de oprichting heeft de school 219 gediplomeerden afgeleverd. Bijna de helft daarvan zijn katholieken. Dit schooljaar zijn er 27 leerlingen in de eerste en 16 in de tweede klas. De school is in die 15 jaar populair geworden. Ze trekt veel bezoek. Ook bij de leerlingen weet ze, door prak tische en moderne methoden, enthou siasme op te wekken. Behalve op de mechanisatielessen zijn ze bepaald gebrand op de scheikundeproeven en op de bodemonderzoekingen, die ze zelf verrichten. Vele vrijdagmiddagen worden met geestdrift' besteed aan excursies. In de 15 jaar van haar bestaan heeft de middelbare landbouwschool te Schoondijke een belangrijke bij drage geleverd tot een nog groter bloei en een gezonder economie van dingsbeperking nog wel een tijdje te-ide w.-Zeeuwsch-Vlaamse landbouw. De rijkslandbouwconsulent in Zee land, dr. ir. van Beekom, heeft don derdagmorgen tijdens de ledenver gadering van de vereniging voor be drijfsvoorlichting „Walcheren", die in „De Vergenoeging" te Middelburg werd gehouden, een oorkonde uitge reikt aan de heer W. Geldof uit Oost- kapelle. De heer Geldof ontving deze onderscheiding uit naam van de di rectie akker- en weidebouw, die veel waardering toont voor de belangrijke bijdrage, die de Oostkapelse landbou wer aan de verbetering van de be drijfsvoering in de landbouw heeft verleend. Naar dr. Van Beekom zei, heeft de heer Geldof van 1953 tot en met 1956 zijn bedrijf beschikbaar gesteld om te dienen als voorbeeldbedrijf voor Walcheren. ,,De samenwerking tussen de heer Geldof en de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst heeft geleid tot een resul'.aat, dat voor vele be drijven op Walcheren interessant ge noemd kan worden," aldus dr. Van Beekom, die er op wees, dat de be drijfswinst in drie jaar tijds met maar liefst zestig procent is toege nomen. ,,Wij mogen wel aannemen, dat dit resultaat kan worden toege schreven aan een verandering in de bedrijfsvoering op dit voorbeeldbe drijf," zo besloot de rijkslandbouw consulent. De voorzitter van de vereniging, voor bedrijfsvoorlichting, de heer B.C. Janse, wenste de heer Geldof namens de vergadering geluk met zijn onder scheiding en de behaalde resultaten. „Het zijn cijfers óm jaloers op te worden," aldus de heer Janse, die „Het eenvoudige meisje" (A) (Bioscoopgebouw) is 't plezierige verhaal van een jong danseresje, dat dank zij veel inspanning er eindelijk in slaagt als filmtalent te worden ontdekt en een mooie hoofdrol te spelen in een film die „Het eenvoudige meisje" heet. Maar dan gooit de scenarioschrij ver roet in het zo aanlokkelijke eten: zonder haar gezien te heb ben weigert hij het meisje de hoofdrol te laten spelen. Dan wordt een list beraamd om de weerspanninge schrijver onder steboven te praten, maar dat loopt tenslotte weer uit op een wederzijdse verliefdheid welke tenslotte ondanks alles de zaak dreigt te ondermijnen. Vanzelf sprekend komt het. zowel met de film als met de liefde in orde. Een gezellige en vrolijke film. Verder „De schat van Afrika" (B) het bekende verhaal over de man nen die de door Rommel in de woestijn verborgen schat willen opzoeken. Een avontuur vol spanning. Luxor draait deze week „Tiroler Blut" (A), een aardige amuse mentsfilm. waarnaar met plezier valt te kijken. Verder ,,Ik wil mijn kind terug (Cl), een drama tisch verhaal (reeds eerder be sproken) rond een vaak gebezigd probleem. Maar deze film is door de vertolking van Maria Schell, ongetwijfeld een der beste actri ces. die de filmwereld op het ogenblik telt, een bijzonderheid. Concertgebouw heeft voor de liefhebbers van avontuur „De wreker uit Mexico" (B). welke wreker uiteraard op overtuigende en knallenrijke wijze wraak neemt. Olympia geeft ..Schurken gaan naar de hel" (C3), een uitste kende Franse film van Robert Hossein. Twee uit de gevangenis ontsnapte boeven (die vluchtten uit angst voor hun medegevange nen!) verschaffen zich een onder dak in het afgelegen huis van een kunstschilder en diens jonge vrouw. Ze vermoorden de schil der en in wat dan volgt tonen de makers van deze film zich wer kelijke vakmensen, die de vreem de spanning tussen de twee moor denaars en de vrouw van hun slachtoffer meesterlijk weerge ven, De vrouw schijnt de twee misdadigers te beschermen, maar al zendt zc de twee politiemen sen weg, haar wraak is een heel andere geraffineerder en doeltreffender. Een knappe film, vol spanning en met bijzonder camerawerk. Verder „Mannen in het wit" (C3), eveneens 'n Franse film en in zijn soort eveneens bijzonder goed. Het gaat hier om een jonge dokter die na een glansrijk begin van zijn carrière nog móet leren werkelijk mens te zijn. Een men selijk en boeiend verhaal, dat ve len zal ontroeren. Tenslotte ..Za ken zijn zaken", een amusements film. In „Centrum" draait „Die Sün- derin vom Ferner Hof" (C3). Hofzicht Theater vertoont .,Het trottoir" (Cl), een knappe Franse film rond het delicate onderwerp dat al zovele filmprocuders inspi reerde. De meeste dezer films zijn louter op sensatie gebaseerd maar deze is ondanks al zijn openhartigheid gebouwd op het menselijk gevoel dat mensen voor elkaar dienen te bezitten. Het is een belangwekkend relaas. (Reeds eerder besproken). Ledel Theater geeft deze week „Guys and Dolls" (C). Een goede showfilm die allerlei onderwe reldtypes op komische wijze de revue laat passeren. Een aardig niemandalletje is „Mijn hart zingt voor jou", deze week in Grand. De tenor Berger krijgt ruzie met z'n vrouw. Z'n menager nodigt bij wijze van re clame een jonge wees uit tot een bezoek aan de zanger. Als het kind komt is de zanger „even" vissen opCapri. Het toeval wil dat later het kind door hem van de verdrinkingsdood wordt gered. Daardoor raakt het echt paar weer verzoend. Een film met Rudolf Shock en Waltraut Haas, garandeert altijd goede zang. (A). Dc verfilming van Remarques boek ,,Arc de Triomphe" is te zien in Alhambra Een Duits chirurg is voor de Nazi's uitgeweken en werkt onder de naam Ravic zon der verlof in een ziekenhuis. Na dat zijn maïtresse hem heeft be drogen ontmoet hij in Parijs de moordenaar van z'n eerste vrouw, de Gestapo-man Haake, die hem bovendien vreselijk mishan deld heeft. Ravic vermoordt Haake. Verschillende scènes ma ken dat de film verderfelijk en wrang aandoet (C3). „Voorbij Mombassa" dreigt de dood" zal de bezoeker van Schouwburg zeker in spanning houden. Het is een uitgesproken avonturenfilm. Een zendeling ziet zich omringd door luipaard- mannen cn door de geheimzin nige Mau-Mau. De zendeling blijkt later krankzinnig te zijn. Het ver haal is niet overtuigend (B). KATHOLIEKE FILMKEURING A: voor alle leeftijden; B: Per sonen boven de 14 jaar; Cl Voor 18 jaar zonder voorgehoud. C2: Voor 18-jarigen met enig voor behoud; C3 Voor 18-jarigen met voorbehoud. D: ontoelaatbaar. gewaagde van „een bijzonder mooi resultaat". „Laat ons hopen, dat de nieuwe minister zijn kostprijzen niet zal richten naar de uitkomsten van dit bedrijf," zo voegde de voorzitter hier aan toe. Voordien had de heer Janse een openingswoord gesproken, waarbij hij meedeelde, dat het in de bedoeling ligt 24 januari a.s. in Goes een „sui kerbietendag" te houden, waar ver schillende problemen rond de suiker bietenteelt besproken zullen worden, tesamen met de afdelingen Oost- en West-Zuid - Beveland en Noord - Be veland. Voorts zal in de tweede week van februari een excursie worden ge maakt naar een draineerbuizen fabriek en een open loopstal. Veehouderij Op het voetbalveld te Axel speel den zich op 27 oktober rumoerige to nelen af tijdens de wedstrijd Axel— Hontenisse. Het gebeurde na de rust, toen de bezoekers een 43 voorsprong hadden genomen, dat de soldaat f. zich binnen de lijnen begaf. Be stuursleden van de v.v. ..Axel" we zen de man er op, dat hij zich voor een toeschouwer op een „verboden' plaats bevond, maar de militair trok zich hier niets van aan. Toen enkele politiemannen zich „opmaakten' de soldaat achter de lijn te halen, ging P. P van K., supporter van Honte nisse'zich met het geval bemoeien cn hij diende de wachtemcester een stoot in het gelaat toe. Dit beteken de het sein tot een algemene vecht partij. Van K. moest zich donderdag middag voor de Middelburgse poli tierechter verantwoorden, maar het leek wel of hij al zijn kruit op het voetbalveld had verschoten. „In mijn domheid heb ik geslagen", was alles wat hij te zeggen had. De wachtmeester F. L. vertelde, dat de klap behoorlijk aangekomen was; hij kon twee weken lang geen dienst doen. De officier van justitie wees er op, dat het niet de eerste keer was, dat Van K. wegens mishandeling terecht stond. Veertien dagen tevoren had hij nog iemand in een café tot bloedens toe verwond. De officier zag in Van K.'s optreden een verzet tegen het gezag en vorderde drie weken hechtenis. De raadsman, mr, P. C. Adriaanse, vroeg zich af „of deze jongen nu wel in de gevangenis gestopt moet wor den". ,,De gemoederen raakten tij dens de bewuste wedstrijd verhit en Van K. vond het onjuist, dat zijn vriend van het veld gehaald werd", aldus de verdediger, die een voor waardelijke straf bepleitte. De poli tierechter veroordeelde De K. ten slotte tot f 60.boete, drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, terwijl voorts de civiele vordering van f 23,werd toegewezen. Over „verkeer en vervoer" zijn bij de voorbehandeling der prov. be groting 1958 en de afdelingen heel wat woorden gewisseld. Zo werd er bij G.S. aangedrongen te ijveren voor zo laag mogelijke tarieven ten behoeve van Zeeuwsch- Vlaanderen. Van andere zijde werd daartegen opgemerkt, dat men deze zaak niet al te sentimenteel moet zien, omdat die tarieven bij het pu bliek niet zo'n grote rol spelen. Verschillende leden spraken onge rustheid uit over de stijging der kos ten van de veren en dat het rijk blijkbaar zijn bijdrage wil vermin deren. Op de rijksbegroting 1958 komt slechts twee miljoen vóór, ter wijl het tekort vijf miljoen bedraagt. Een lid hoopte, dat de Zeeuwse Kamerleden op hun qui vive zullen zijn. Ook informeerde men naar de kan sen van een tweede boot. Gepleit werd voor verbetering van de toe stand aan 't veer Kruiningen - Perk- polder. Aandacht werd gevraagd voor de haven „de Val" bij Zierikzee en men informeerde naar de betekenis van de f 675.000 voorkomende op de begroting voor de bootdiensten. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat omtrent de tweede boot voor de Wester-Schelde nu nog geen sensationele mededelingen kun nen worden gedaan. Met de betrok ken minister is, op grond van de on houdbare verkeerssituatie, een ge sprek geopend in voege als de Pro vinciale Staten dit wilden. Er ligt een vastomlijnd plan op tafel. Voors hands ligt het in dit stadium in de vertrouwelijke sfeer en wel zolang het gesprek met de minister loopt. Overigens zal het college, zoals reeds eerder aan de Staten is mede gedeeld, zich niet definitief binden alvorens Ged. Staten contact hebben gehad met de Staten. Door Ged. Staten is de minister een voorstel gedaan over de tarieven, en wel een zodanig dat de econo- In deze vergadering werd veel aan dacht besteed aan de veehouderij sector. De rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, ir. W.L. Harmsen. besprak „de gecombineerde fokrichting bij Nederlandse rundvee". De heer Harmsen zei, dat het hoofddoel van de Nederlandse fokkerij het verkrij gen van een zo groot mogelijke hoe veelheid melk is, gecombineerd met een zo hoog mogelijk vet- en eiwit gehalte. Daarnaast betekent evenwel ook het vlees een belangrijke bron van inkomsten voor ons land. Brengt de melk Nederland gemiddeld onge veer 1200 miljoen gulden 's jaars in't laatje, het vlees brengt ieder jaar- meer dan 400 miljoen gulden op! Bovendien :s de waarde van de vlees- produktie in verhouding tot de melk- produktie na de oorlog gestegen. Ir. Harmsen wees er op, dat het fokken in een bepaalde produktie- richting een bepaald type koe vraagt; hier te lande heeft men voorname lijk met het melk-vleestype te doen. Hij was van oordeel, dat er nog te veel gestreefd wordt naar opvoering van de melkproduktie alleen, terwijl toch op de gemengde akkerbouw bedrijven - met name in het zuid westen van het land - mogelijkheden zijn om ook tot een flinke vleespro- duktie te komen. „Wordt er doelbe wust een type gefokt, dat alleen ge schikt is om melk voort te brengen, dan zijn wij niet geheel op de goede weg." aldus de rijksveeteeltconsulent Tenslotte vertelde ir. H. de Boer, directeur van het instituut voor vee- teeltkundig onderzoek, iets over „de rundveefokkerij en -mesterij naar de eis van de vleesverbruikers". Het plan van de Belgische senator Buggcnhout (CVP), dat hij op 28 ja nuari in de Senaat wil ontwikkelen, blijkt in grote trekken overeen te komen met een denkbeeld, dat reeds lang voor de oorlog ter tafel is ge bracht door ir. Cohen Stuart, destijds verbonden aan Provinciale Zeeuwse Waterstaat. De senator bepleit namelijk het doorgraven yan dé „kop" van Z.- Vlaanderen, zo' ongeveer langs het tracé GraauwTemeuzen. Het zou een groot kanaal moeten worden, ge schikt voor de zeeschepen, die van en naar Antwerpen varen. Daarnaast zou dan een stuwdam in de Wester- schelde moeten worden aangelegd, opdat het niet nodig zou zijn de dij ken langs de Schelde van de Neder landse grens tot aan Gent te ver sterken. Destijds heeft dit denkbeeld niet aangeslagen. In Antwerpen was men er beslist tegen een deel van de vaar weg naar cn van de zee over Neder lands territoir te laten lopen. Toen professor Thijsse in 1956 voor een Antwerps gehoor het balletje nog eens opwierp, vormde een ijzig stilzwijgen het antwoord. We geloven, dat het plan-Buggen- hout dan ook niet veel instemming zal verwerven in België's havenmetro pool. Van Nederlandse zijde zullen zulke grote bezwaren niet te ver wachten zijn, al zou het wel een zeer breed en diep kanaal moeten worden, dat in ieder geval veel landbouw grond zou opslokken. De kosten zullen zeker ook zeer hoog oplopen en de beveiliging van de streken langs de Schelde ware met andere middelen goedkoper te verwezenlijken. Er zal nog wel gele genheid zijn, op een ander terug te komen. Bij de bespreking van de Delta nota in de afdelingen der Staten werd door vele leden de vaste oever verbinding met Zeeuwsch-Vla anderen ter sprake gebracht. Men is alge meen van gevoelen, dat deze ver binding er komen moet, zij is nood zakelijk voor Zeeland, opdat er een wisselwerking ontsta tussen de indus- trie in de kanaalzone en die te ves tigen in het Zuid-Sloe. Op de tot standkoming van deze verbinding zal vooi tdui end moeten worden aange drongen. Een vaste verbinding is de enige oplossing, omdat er geen bo ten zijn aan te halen. In dit verband wordt in twee afdelingen ter sprake gebracht, de beschuldiging door de Kamei van Koophandel te Terneuzen aan het adres van Ged. Staten, met name ten opzichte van een vermeen de achteruitzetting van Zeeuwsch- Vlaanderen met betrekking tot het probleem Zuid-Sloe-kanaalzone en tunnel. Naar het oordeel van Ged. Staten zo werd geantwoord, moet voortdu rend de aandacht blijven gevestigd op de vaste oeververbinding- reeds nu is er een kentering te constate ren bij de rijks-instanties. Men moet zich overigens de groot te en de omvang van een zodanig plan duidelijk realiseren. De minis ter verklaarde zich bereid t.av dit project te zijner tijd overleg 'met het provinciaal bestuur te zullen ple gen, waardoor deze zaak nu in een nieuw stadium is gekomen, omdat de minister zich tot dusver nog niet bepaald had uitgesproken. Het col lege zelf zal zich niet zetten aan de uitwerking van een plan. Daarvoor ontbreekt een staf van personeel. Wel hebben Gedeputeerde Staten zich reeds bij voorbaat bereid verklaard daarin naar vermogen bij te dragen, omdat op een vaste oeververbinding aangestuurd moet worden. Geen achterstelling van Z..VI. Na een kranleverslag heeft het college nader contact gehad met de Kamer van Koophandel te Terneuzen waarbij uiteengezet is, dat het inge nomen standpuit niet berust op fei ten. Ged. Staten zien Zeeuwsch- Vlaanderen net zo goed deel van Zeeland als de andere eilanden. De verbindingen over de Schelde worden waar maar mogelijk ter sprake ge bracht. Vele misverstanden zijn daar bij weggenomen en het pad voor ver dere samenwerking is geëffend. Het Sloe.plan en de industrialisatie Over het Sloe-plan zeiden Ged. Sta ten, dat zij dit zien als een project op korte termijn, te verwezenlijken bijv. binnen 5 jaar De reactie van minister Algera is teleurstellend. De bewindsman ziet dit plan als een particuliere aangelegenheid wat het volgens G.S. niet is. Overigens is het niet de bedoeling van Ged. Staten om heel de provin cie te industrialiseren, maar alleen het Scheldebekken. Het is niet mo gelijk om geheel de provincie tot ontwikkelingsgebied te verklaren. Wel kunnen voor bepaalde gedeel ten dezelfde faciliteiten verkregen worden als in andere provincies. Het aantrekken van industrie is in de eerste plaats een aangelegenheid voor het Eti. Bovendien springt de Provincie bij voor het wegnemen van onrendabele toppen bij industrie terreinen, zoals te Terneuzen en Tho- len. De laatste dagen blijkt zich een levendige handel in zaai-oesters te ontwikkelen. Vooral naar grote zaai ers van 60 kg per 1000 stuks is een goede vraag. Hiervoor worden prijzen van rond f 1,20 per kg. betaald. In vergelijking met de laatste jaren is dit een mooie prijs maar de voor raad van deze soort is echter zeer klein. Ook het buitenland toont be langstelling, zowel voor grote als voor kleine zaai-oesters. mische mogelijkheden van Zeeuwsch- Vlaanderen daardoor niet geschaad zouden worden. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. De op de rijks begroting uitgetrokken f 2.000.000,— geeft inderdaad reden tot ongerust heid. De minister heeft echter opge merkt, dat deze raming een verdere bespreking niet in de weg staat. Het hier aan het woord zijnde lid van Ged. Staten hoopt, dat de betrokken post geen vaststaand bedrag zal blij ken te bevatten. Voorts merkt dit lid op, dat een tweede boot hard no dig is. Met het „grote" en met het „kleine" schip gebruik te maken van de nieuwe fuik lijkt technisch niet wel mogelijk. De kans op een tweede fuik (kosten vermoedelijk te schat ten op rond f 4.000.000,-) is thans gering. Het varen op twee havens schept inderdaad moeilijkheden, ook i.v.m. de personeelsbezetting en met de passagiers. Het „grote" schip wordt dienstdoend vaartuig, het „kleine" zal zo nodig aanvullend va ren. Wanneer het noodzakelijk is het vervoersaanbod te Breskens over bei de havens te leiden wordt gedacht aan een duidelijke aanwijzing te plaatsen bij de splitsing van de weg Breskens - Schoondijke en de weg naar de nieuwe veerhaven. Deze aanwijzing zal van de veerhaven af moeten kunnen worden bediend. Voorts zal een rechtstreekse telefoon leiding tussen de beide havens wel nodig blijken. Tenslotte zal het per soneel in de praktijk aan de nieuwe situatie gewend moeten geraken. Ook Ged. Staten achten een verbe tering voor het veer Kruiningen - Perkpolder noodzakelijk. Zodra het in aanbouw zijnde schip in de vaart komt is het voornemen de motor- ferryboot „Prins Bernhard" in dienst tussen Kruiningen en Perkpolder te stellen. Blauw" lokacd De plannen voor een wachtlokaal te Breskens zijn door de minister doorkruist, aangezien de minister niet wenst toe te staan, dat daarin alco holhoudende dranken worden ver kocht. Daardoor wordt een lonende exploitatie niet wel mogelijk. Hoe wel Ged. Staten tegen deze over dreven eis stelling hebben genomen, handhaaft de minister zijn eerder ingenomen standpunt. Hoewel de Rijkswaterstaat het niet aanlokke lijk vond, gaat men er uiteindelijk mee akkoord, dat aan het dienstge bouw een lokaliteit wordt gebouwd. Hierdoor worden dan tevens de be zwaren tegen twee gebouwen op het voorterrein geuit door de minister, ondervangen. Ondanks de beperkte exploitatie-mogelijkheden heeft zich inmiddels tóch een gegadigde aange meld. Het schijnt billijk thans ook de andere gegadigden van de huidige situatie op de hoogte te brengen. Eerst daarna kan pas een beslissing worden genomen. Het op de begroting voor de boot diensten voorkomende bedrag van f 675.000,- is bestemd voor een eerste betaling voor de tweede boot. Naar aanleiding van de vreugde uitgesproken door een lid over het feit, dat Ged. Staten diligent zijn ten aanzien van een tweede boot over de Zandkreek wordt medege deeld. dat de onderhandelingen met betrekking tot het huren van een boot zijn beëindigd en het contract is afgesloten. Op korte termijn zal hier een voorziening worden getrof fen. De heer R. van de Berg te Axel vierde de dag. dat hij voor 40 jaar in dienst trad van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg - Maatschap pij N.V., waar wij thans de functie van voorman-ambachtsman bekleedt Tijdens een intieme plechtigheid in Het Centrum te Axel werd de heer van de Berg door de directeur, ir. J.F. Denie geluk gewenst, die hem ook dank bracht voor alles, wat hij in de afgelopen periode voor het be drijf had gedaan. Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud en bood een bloemstuk aan. De burgemeester van Axel, de heer Van Oeveren, betuigde de heer van de Berg hulde voor zijn 40 jaar trou we dienst en deelde mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer van de Berg de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in brons te verlenen, welke medaille hem daarna op de borst werd gespeld. De heer A. Lippens bood de heer van de Berg. namens het personeel een polshorloge aan. De heer Molenaar wenste de heer van de Berg geluk met zijn 40-jarig dienstjubileum namens het hoofdbe stuur van St. Raphaël en bracht hem dank voor wat hij voor de plaatse lijke afdeling van St. Raphaël gedu rende vele jaren heeft verricht. De heer van de Berg dankte voor de vele blijken van belangstelling en gelukwensen. Men bleef daarna nog geruime tijd bijeen onder het nutti gen van de erewijn. In de loop van de dag kwamen vele vrienden en be kenden hem gelukwensen. De diepvriesinstallatie werd in res taurant Lievens in IJzendyke op of ficiële wyze in gebruik genomen, waarby tal van genodigden aanwezig waren, waaronder burgemeester van Bonninghausen tot Herinckhaven, wethouder Termote en gemeenteop zichter de Smit. In haar openingswoord heette de voorzitster, mevrouw Haverbeke- de Deckere, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de burgemeester van IJzendijke, mevrouw van Cruijningen voorzitster van „Ceres", en mevrouw Carpreau, die voor de installatie der boxen een gebouw beschikbaar stel de. Mevrouw Haverbeke- de Deckere memoreerde in het kort de moeilijk heden, welke er door het opgericht comité overwonnen moesten worden, voor men tot het plaatsen der boxen kon overgaan. Ook mevrouw van Cruijningen sprak een kort woord. Zij wijst erop, dat er ook binnenkort in Cadzand een officiële opening zal plaatsvinden van een diepvries-installatie. Verge leken met de boxen welke reeds in 1954 in Oostburg geplaatst zijn kan men tal van verbeteringen consta teren bij deze installatie in IJzen dijke. Burgemeester van Bonning hausen wenst hierna het bestuur van Ceres cn het afdelingsbestuur van IJzendijke geluk met het initiatief. Ook hij komt nog eens terug op de talrijke moeilijkheden welke er moes ten overwonnen worden om tot een dicpvriesinstallatie te komen. Zelfs nu er na veel moeite een onderkomen voor de boxen gevonden is rijzen er weer nieuwe moeilijkhe den, omdat het gebouw (een berg plaats van de heer Ir. H. Carpreau) ligt in het goedgekeurde uitbreidings plan. Het hele gezelschap trok hierna naar het gebouw waar de 32 gloed nieuwe boxen reeds te wachten ston den om bewonderd te worden. De burgemeester ontsloot de deur. Van de 32 boxen, die een huur op brengen van f 55,— per jaar waren er reeds 16 in gebruik genomen. De leiding van de te Woensdrecht gevestigde straalmotorenwerkplaats is van plan een gedeelte van het mi litair personeel te vervangen door burgervaklieden. Voorlopig wil men bij de S.M.W. met ruim vijftig bur gers van start gaan. Deze burgervaklieden zullen dan het militair personeel, dat voorname lijk uit dienstplichtigen bestaat, ver vangen. Zij zullen ingeschakeld wor den bij de keuring, controle of even tueel vervaardiging en montage van vliegtuigonderdelen. Via de betrokken bemiddelingsafdelingcn van de ar beidsbureaus te Roosendaal, Bergen op Zoom en Goes zijn wervingsavon den gehouden, die reeds een belang rijk aantal geïnteresseerden aan heb ben gebracht. Men is wel op een juist tijdstip met de werving van dit bur gerpersoneel begonnen, gez.ien de tal rijke ontslagaanzeggingen en werk weekverkortingen in de 'metaalindus trie in west-Brabant. Men past echter een strenge selectie toe, wat door de grote belangen aan het secure werk verbonden wel te verklaren is. In restaurant Lievens werd een warme koffie met gebak aangeboden, terwijl mevrouw van Cruijningen dank bracht aan de burgemeester en het dagelijks bestuur voor het voorbereidend werk. Zij was van me ning, dat het in IJzendijke ook wel zou lopen zoals in andere plaatsen, waar telkens weer nieuwe boxen moeten worden bijgeplaatst, om aan de aanvragen tc kunnen voldoen. Morgen, zaterdag 18 januari, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.46 en 14.11 uur; te Ter neuzen om 1.14 en 13.37 uur en te Vlissingen om 0.44 en 13.10 uur. Door de dienstdoende douane ambtenaar aan het grenskantoor te Clinge werd een personen wagen aangehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat de wagen voorzien was van geheime berg plaatsen. In de bergplaatsen be vond zich ruim honderd kilo gram roomboter. De wagen werd in beslag genomen. De chauf feur afkomstig uit St. Niklaas (België) werd overgebracht naar Middelburg. Donderdagnamiddag is het 7- jarig zoontje van de familie v. Vlimmeren uit de Kapelstraat onder Oudenbosch bij het over steken van de Bosschendijk in botsing gekomen met een per sonenauto en vrijwel op slag gedood. Het jongetje kwam per fiets van school naar huis gereden en wilde ter hoogte van de Kapelstraat vanaf het vrijliggend rijwielpad oversteken. Op hetzelfde moment naderde een per sonenauto. bestuurd door de heer V. uit Oudenbosch. De kleine man kwam met zijn rijwiel in botsing met de auto en sloeg vermoedelijk met het hoofd tegen de zijflank. Het 1.420 ton metende Nederlandse motorschip „Wickenburg" is donder dag, bij een aanvaring in de monding van de Theems met de 8.998 ton grote Noorse tankboot „Robert Stove" ern stig beschadigd. Er bevindt zich aan bakboord en boven de waterlijn een gat in het voorschip van de „Wicken burg". Het schip is nabij Southend on Sea voor anker gegaan. Op de voorjaarshengstenkeuring van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", woensdag te Rotterdam, waren de meeste die ren van Zeeuwse origine. Zo waren er acht driejarige, in 1955 geboren, jonge hengsten ter keuring, waarvan er één in Zuid-Holland gefokt was en ook van een Zuidhollandse eigenaar was (J.C. Roodzant te Dirksland), doch alle zeven anderen kwamen uit Zeeland terwijl zes ook voor een Zeeuwse keuring waren aangegeven; slechts één was voor de Rotterdamse keuring aangegeven en deze werd afgekeurd. Van die acht driejarigen werden er drie goedgekeurd voor de dekdienst. Over de motieven die de Zeeuwen ertoe leiden om met hun jonge die ren naar Rotterdam te gaan. zullen we niet uitwijden; mogelijk dat men in geval van afkeuring hier een goe de markt denkt te hebben. De drie goedgekeurden zijn: de bruinbles Da vid van Zeeduin, V. Urbain v. Certain f.e. J. Maljaars jr. te Oostkapelle, goed type, niet excellerend in zijn onderdanen; de bruinschimmel Nico v. Swanenburg, V. Nico v. Hooster- hof, gefokt in Oostkapelle, eig. M.L.M. IJsebaert-v.d. Linden te Axel, Abr. Haak Cr. te Zaamslag en J. Koster te Boschkapelle, goede massa en type echter niet te veel kracht en de zwartschimmel Leo van 't Hagelkruis V. Nico v. Kapelhof van Jac. de Put ter Pr. te Axel, gefokt door F. Ray- makers te Aarle-Rixtel, een goed en sterk geheel met wel goede benen en gangen. Bij de premiekeuring waren het ook Zeeuwsen die een best figuur sloe gen. In de eerste plaats werden hier drie Zeeuwse vierjarigen opgenomen in het Keurstamboek (op de 7 voor afgegane keuringen waren 4 in K opgenomen) waarvan twee een eerste premie kregen. In de middelmaat kreeg terecht een eerste premie de bruinkol Nico Van 't Kerkje, V. Nico van het Zwarte- water van J.C. Roodzant te Dirks land, gefokt door W. de Feijter Johs- zn. te Oostburg. Deze beste jonge knaap met heel goede onderdanen en formidabele gangen heeft zich uitste kend gedragen; verleden jaar ver overde hij, als eerste van de kleine maat, het kampioenschap der Zeeuw se driejarigen. Een tweede premie in deze maat, kreeg de zwartschimmel Zephir d'Amice, V. Quarre, van gebr. v. Velde te Moerkapelle, gefokt door A.J.E. Temmerman te Hoofdplaat ook een zeer goed geheel. In de kleine maat kreeg een eerste premie de goed typische voskol Co- bus van Draaibrug. V. Nico v.h. Zwartewater van Roodzant te Dirks land, gefokt door A.J. Buysse te Aar denburg. Niet helemaal de gangen van Nico van 't Kerkje, maar een goede typische hengst. Ook de vierde vierjarigen (er wa ren er vier) was een Zeeuwse, die na arbitrage wederom werd goedge keurd: de bruinschimmel Azur v.d. Melo, V. Azur II de Knokke, gefokt door C. Steijaert - Plasschaert te Graauw, eig. J. der Weduwen te Kerkwerve en vier anderen. Vermelden we tenslotte nog dat van de oudere hengsten in de grote maat een le pr. kreeg de Belgische Farceur du Douaire van Roodzant, in de middelmaat een 2e pr. kreeg de goed typische achtj. bruinschim mel Vengeur d'Amice, V. Eglon v. Echt (met niet te krachtige gang), van J.G. de Raadt te Rijnsaterwou- de. gefokt door A.J.E. Temmerman te Hoofdplaat, terwijl in de kleine maat een Noordhollands fokprodukt een derde pr. kreeg, dan zien we wel de overwegende positie van de Zeeuw se dieren. Goedgekeurd werd nog de 12-j. brui ne Clairon v. Hersel, V. Clairon's Zoon, Lierop's fokprodukt, eig. P. Akkermans te Roosendaal.

de Stem | 1958 | | pagina 5