«PasWaf p u Stem Margriet wordt vijftien Pater Duval m Antwerpen DE DUIVEL IN HET DORP MENING EN COMMENTAAR Hammarskjoeld naar Londen HULDE SYMPTOOM DADEN GEVRAAGD 3 TWEEDE BLAD VRIJDAG 17 JANUARI 1958 3 De verdrinkingsdood Aardbeving in Peru Limburgs sinds 182t t-s U in de vierkante fles Gaat Suezkanaal voor ons dicht Dinsdag a.s. optreden van zingende jezuïet Grote populariteit Waarheen die tabak Hoofdrol-candidate film Anne Frank TV-RA D I O'TV'R A DI O'TV* GZIEPG£VAA& 1 uur: 18 j. 'Als AA ls een grote verrassing zijn de 'mededelingen gekomen omtrent de ontwikkeling van een nieuwe energiebron door Nederlandse ge leerden. In een Amsterdams labora torium is men bezig met een pro ject van energiewinning uit water stof en lithium, twee stoffen, die in ruime mate in Nederland aan wezig zijn. We hadden altijd zo het denkbeeld, dat wij in Nederland nu eenmaal wel achter moesten blij ven in de moderne wetenschappe lijke wedloop op dit gebied. Er zijn zulke ontzaglijke kapitalen voor no dig en uranium wordt in het ko ninkrijk niet gevonden. Zonder ge rucht en publikaties zijn er echter Nederlandse geleerden aan het werk geweest om een wereldpri meur voor te bereiden. Het stemt tot gerechtvaardigde trots, zulk een bericht. Gehandicapt in kapitaal en arbeidsmogelijkheden, verricht Ne derland toch pionierswerk. Hulde aan de geleerden! l")e verschaffing van woonruimte is in deze dagen weer een be langrijk onderwerp van gesprek. Er wordt een beroep gedaan op de christelijke gezindheid van ons volk. naar men hoopt niet tever geefs. Dat echter die gezindheid niet overal aanwezig is, kan men opmaken uit een trieste geschiede nis, die zich' in Den Haag afspeelt. Daar is een moeder met zes kin deren uit haar huis gezet. De huis eigenaar had een andere gegadigde. Hij had bezwaren tegen zes kinde ren op een vierkameretage. De huisvestingsinstanties wezen ach tereenvolgens een paar andere wo ningen aan, deze eigenaren hadden telkens ook bezwaren vanwege de zes kinderen. De moeder moest nu met haar gezin onderdak vinden in het politiebureau. Over christelijke gezindheid gesproken: zes kinde ren is blijkbaar zo iets abnormaals, dat daar geen huizen voor afgestaan kunnen worden. Dat komt de dier bare eigendom te na. Uitzonde ringsgeval of symptoom? We vre zen het laatste. l_Iet departement van Sociale Za ken heeft het wenselijk geacht het werkloosheidsvraagstuk in een aantal persconferenties te laten be handelen door hoge ambtenaren en functionarissen. We hebben er ech- ter al op gewezen, dat men daar reeds verouderde gegevens op tafel legde. Er zit helaas zo'n vaart in de ontwikkeling der werkloosheid, dat er in twee weken tijds al veel kan veranderen. De percentages, welke voor 31 december golden, zijn allang weer overtroffen met verscheidene punten. Het ware schadelijk een paniekstemming te wekken. We moeten de seizoensin vloeden ook in belangrijke mate in aanmerking nemen. Doch aan de andere kant is het even schade lijk. te vergoelijken en te verbloe men. We moeten de feiten onder ogen durven zien. Anders lopen de zaken uit de hand. De eerste maatregel is nu reeds getroffen door minister Witte. Een soepeler goedkeuring van werken boven de 100 duizend gulden schijnt ook al haar intrede gedaan te hebben. We wachten echter met spanning af, wat de regering nu gaat doen met het oog op de gebieden, waar de werkloosheid ver boven het lands- gemiddeide uit stijgt. Bij de behan deling van de begroting van Econo mische Zaken heeft minister Zijl stra ten aanzien van de ontwikke lingsgebieden verwezen naar de Ko mende industrialisatie. Op zo'n no ta kunnen we nu echter niet meer wachten. Er zal onmiddellijk iets dienen te gebeuren. We willen ho pen, dat men in Den Haag van dag tot dag op de hoogte blijft van de loop der werkloosheidspercentages Dan zal men dit ook wel inzien Het gaat hier om mensen en gezin nen. voor wie de werkloosheid zulk een groot leed brengt. Men moge hard blijven studeren, statistieken en rapporten samenstellen, doch nodig is nu ook de directe daad. Het secretariaat van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen deelt mee, dat in het vorige jaar 669 personen door verdrinking om het leven zijn geko men. Dit zijn 124 meer dan in 1956. Er verdronken meer mannen (508) dan vrouwen, in 1956 resp. 406 en 95. In 1957 werden 1615 te water ge raakte mensen gered (1593), waar van 501 (419) uit auto's. De stad Arequipa, die circa 800 km ten zuiden van Lima ligt, is woens dag geteisterd door een ernstige aardbeving. Volgens de eerste be richten zijn hierbij dertien personen om het leven gekomen en een groot aantal gewond. Vele gebouwen in de stad werden beschadigd. Radio-Lima meldt, dat de verbin dingen met het gebied gedeeltelijk zijn verbroken. (Advertentie) HENNEKÊNS EIS Een lekkere borrel of aperitief, ook voor dames (met of zonder suiker) hele literfles halve literfles El bij de vakman-slijter. 0 en HENNEKENS ELS is de echte ELS De Daily Express" heeft voorspeld dat Egypte eventueel het Suez kanaal voor Nederlandse schepen zal sluiten. Het blad schreef: „Elke maand, elke week die voorbijgaat, wordt de wijsheid van de actie die door Engeland en Frankrijk meer dan een jaar geleden tegen Suez werd ingezet, steeds duidelijker. Het jongste bewijs is het dreigement van een blad in Cairo, dat Nasser het Suezkanaal voor Nederlandse sche pen zou kunnen sluiten om druk uit te oefenen op de Nederlanders in hun geschil met de Indonesiërs. „Mogelijk zal Nasser deze daad van chantage niet uitvoeren, doch wees ervan verzekerd dat hii, eerlang, dit wel zal doen. Het is daarom in de eerste plaats dat hij het kanaal in de wacht sleepte, om zijn macht tot chantage te vergroten". i i wordi zon dag u.s. 15 jaar, waarbij men dan onwillekeurig weer eens bedenkt, hoe snel de tijd gaat. Margriet zag het levenslicht in Canada en we moesten het nieuws vernemen via radio- (Advertentie) Op dinsdag 21 januari komt de 36-jarige Franse Jezuïet Pater Aimé Duval naar Antwerpen. Om 20.30 uur zal hij optreden in het Koninklijk Kunstverbond en er zijn liedjes zingen, zichzelf begeleidend op de gitaar. Publiek zal er zeker genoeg zijn om deze zingende pater bezig te horen, want deze man is in de schlagerwereld van Europa en zelfs in die van de U.S.A. een beroemdheid geworden, die zich mag verheugen in de gunst van het publiek. Zijn grote populariteit dankt hij niet alleen aan het feit, dat hij een in het openbaar zingende en gitaar spelende Jezuiet is, alhoewel zo iemand toch een ongewone verschij ning is. Zijn schlagerzangerstem en zijn zelf geschreven en getoondichte songs zijn des te populairder ge worden. omdat de zingende pater te Parijs tot een idool van de teenagers werd. In tegenstelling met dat andere teenagers-idool, dat zich Elvis Pres ley noemt, zingt de pater echter uit sluitend liedjes met godvruchtige in slag en niet zelden gebruikt hij deze liedjes als een preludium voor een daarop volgende predikatie. Zijn repertoire Pater Duvals repertoire bestaat in hoofdzaak uit liedjes in de aard van de neger-spirituals en zeer eenvou dige volksliedjes met lichte schlager inslag. De grammofoonopnamen van pater Duval behoren in Frankrijk tot de bestsellers: de verkoopcijfers zijn waarlijk verbluffend. De autogram men van pater Duval, die enige tijd geleden door het Amerikaanse ma gazine „Time" geroemd werden als „een van de grootste kleinkunste naars van Frankrijk", zijn bij de jeugd even sterk gevraagd als de autogrammen van Brigitte Bardot of Eddie Constantine. En dan te bedenken dat pater Du val zfjn „loopbaan" als klein-kunste- naar en platen-vedette begon in 1956! Hoe dat zo verliep? Wel, het echt paar Maurice en Simone Robreau hadden de pater eens gevraagd hun „Studio SM" te bezoeken, een zeer primitieve inrichting waar platen werden gemaakt van godsdienstige liederen. Het echtpaar had ge hoord. dat pater Duval een goede stem had en aardig op de gitaar wist te tokkelen en probeerde de zingende pater over te halen voor een opname. De eerste plaat Pater Duval weigerde met overtui ging: hij had al wel gezongen voor de leden van jeugdgroeperingen en ook had hij als straatprediker zijn stem laten weergalmen in de achter buurten. maar steeds was hij zijn „verplichtingen tegenover God" na gekomen, daar na de song steeds een predikatie was gekomen. Een plaat zonder predikatie is waardeloos, zo zei hij. Ten langen leste kon het echtpaar hem toch overhalen en hij zong in #de microfoon van „Studio SM" de strofe: Quest-ce que j'ai dans ma p'tite Itête A rêver comme ga le soir D'un éternel jour de fête D'un grand del que je voudrais [voir. Er werd overeengekomen dat er 1500 kopieën van de plaat zouden ge maakt worden en als vervanging voor de ontbrekende predikatie sloeg de pater voor, een speciale tekst op de kaft van de plaat af te drukken. Die tekst luidde: „Voor mijn moeder, die haar hele leven zeer arm was en op geen ander paradijs meer wachtte dan op het Paradijs Gods. A. Duval". De plaat werd het grootste verkoop succes dat de „Studio SM" ooit ge kend had. Er werden tot nog toe meer dan 100.000 stuks verkocht, het geen voor de Franse platenmarkt een zeer hoog getal is. Hoe meer platen er verkocht wer den, hoe meer brieven er werden ge stuurd naar de oversten van pater Duval, om -'deze zingende dienaar Gods in het publiek te laten optreden. Na lang aarzelen stemden de over sten toe en pater Duval reed naar Parijs om er in cinema „Gaumont Palace" een grote godsdienstige plechtigheid te 'houden. Hij zong er voor het eerst voor een groter pu bliek, want zijn naam was door de platen zo bekend geworden, dat er 5000 mensen waren opgekomen om hem te horen zingen. Onder de me nigte zat er ook een impressario en die ging de pater achteraf opzoeken. Hij slaagde er in Aimé Duval die weinig van wereldse zaken afwist een contract te doen tekenen, het welk achteraf heel wat narigheid meebracht. Inderdaad, de impressa rio sleurde zijn pater niet alleen naar concertzalen, maar ook naar de Pa- rijse „Cirque d'Hiver", naar de tele visiestudio's en zelfs naar het „Olym- pia Variété", waar doorgaans licht- gesluierde danseressen op de planken optraden. Toen de impressario de zaken zo ver dreef, zijn nummer „zingende pa ter" aan Amerika te verkopen voor 15.000 dollar per optreden, om er te zingen in de „Sullivan Show", greep de orde in en riep de pater terug naar het klooster. Onder leiding De oversten van pater Duval ver boden hem zijn contract na te leven en ze konden ook de impressario er toe brengen het contract te vernieti gen. Intussen hebben paters van het klooster zelf de rol van manager overgenomen. Pater Duval werd weer als zingende apostel ingezet, maar er wordt over gewaakt dat het aposto laat steeds de hoofdzaak blijft. Het klooster kocht voor de pater een kleine auto en met dit voertuig gaat hij nu op tournee. Als hij na een optreden over het geheim van zijn succes ondervraagd werd, antwoord de pater Duval (die zichzelf slechts voor een zeer bescheiden gitaarspeler met een armzalige stem houdt): „Ik kan mijn succes enkel daardoor ver klaren. dat de melodieën mij ge schonken worden door een hogere in spiratie". usiut.je. t.ibb.r aa.i oo we toen gevoeld hoe na ons koningshuis ons is en hoezeer symbool van een leven in vrij heid. Als kleuter kwam Mar griet op Nederlandse bodem, nu is ze al een bakvis, die op de drempel van het „grote" leven staat, dat haar oudere zussen inmiddels zijn binnen getreden. (Foto Meyboom) In diplomatieke kringen te Londen is men van mening dat de besprekin gen,. die. .Hgmm^rskioeld Londen met de Èritse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, zal voe ren, onder meer plannen voor econo mische hulp aan het Midden-Oosten zullen betreffen. Voorts zullen zij spreken over de ontwapening, de toe komst der V.N.-troepen bij Gaza, het Suezkanaal en de Arabische vluchte lingen in Palestina. Het blad „Indonesia Raya" meldt dat er in Besoeki het tabakscen trum op Oost-Java 2.400 ton tabak ligt opgestapeld. Dit is veroorzaakt door de stagnatie van de overzeese handel en het ver voer. „Indonesia Raya" schrijft dat de tabak ligt opgeslagen in afwachting van het resultaat van de Indonesische pogingen om de tabaksmarkt van Amsterdam naar West - Duitsland over te hevelen. De gouverneur van Oost-Java heeft de resident van Besoeki naar Djakar ta gezonden voor besprekingen met Sadjarko, de Indonesische minister van landbouw. Onder de gegadigden voor de hoofd rol in de film van Anne Frank's Dagboek bevindt zich nog een tweede Nederlands meisje. Met Marianne Sarstadt komt nu ook het Utrechtse meisje Willy Koopman in aanmer king. Willy is een 13-jarig donker typetje, woonachtig in de Laan van Engelswier te Utrecht, leerlinge van het koninklijk conservatorium in Den Haag. Tijdens het bezoek van Owen McLean aan Nederland behoorde Willy tot de vele meisjes die een auditie kregen, maar de publikatie van haar door Fox in Amerika ver spreide foto als een van de zes ge gadigden was voor de familie Koop man een volkomen verrassing. TAS De heer Cielo zette op een vliegveld bij New York zijn tas op de grond om zijn pas- poort uit de binnenzak te ha- i len en dat aan de douaniers te j laten zien. De douane-mensen knikten en onze Cielo wilde de tas pakken en zijn weg ver- J volgen. Hij ontdekte echter, dat dieven vlug kunnen zijn. De tas toas weg. Men is er thans in al- le staten van Amerika naar aan het zoeken, want hij be- i vatte een levende ratelslangS j die bestemd was voor een Europese dierentuin. De kans bestaat, dat de dief al ergens voor lijk ligt, want ratelslan- I gen zijn levensgevaalijk, voor- al als ze een tijdje in een tas opgesloten hebben gezeten. Schoen Een mevrouw uit Kent is sinds kort kwaad op de Britse spoorwegen. Op het station in haar stad verloor ze bij het instappen haar rechter schoen. Ze haalde er alle autori teiten bij, maar er was geen man, die zich onder de trein waagde om het schoeisel te gaan halen. „Als ie zo meteen wegrijdt blijft de schoen liggen en dan kunnen we hem zon der risico oprapen", aldus de chef. De trein vertrok inderdaad, maar de schoen kreeg ze er niet mee te rug. Een koppelstang van de laatste wagon pikte de schoen mee en dansend en springend verdween hij daarop naar de volgende halte. Atleet Professor Graham Hoyle van de Universiteit van Glasgow hoeft het allemaal eens precies met de loep zitten bekijken en hij weet nu, dat sprinkhanen verbluffende atleten, zijn. Vergeleken bij de mensen zijn het super-wezens, die zoveel kracht in hun spieren hebben, dat ze zon der hijgen 20.000 keer hun eigen ge wicht kunnen tillen. Verder kunnen ze tien maal zo hoog springen als ze zelf lang zijn en bij het ver springen komen ze wel tot het twin tigvoudige. Een mens, zou altijd nog een meter of vijfendertig moeten springen om deze prestatie te evenaren. Samenwerken Tien huisvrouwen uit New Jersey hebben elk een bedrag van 500 gulden ingebracht om een nertsenfokkerij te kunnen oprichten. Zij hopen er na en kele jaren genoeg pelsjes van over te houden om er voor alle tien een bontjas uit te kunnen laten maken. Recept In een kolder-rubriekje van een Engelse krant verscheen onlangs een exclusief recept om een tomaat klaar te maken. „Men neme", aldus het dagblad, „de tomaat en rolle die enige malen door kolenstof. Dan brenge men het geval in een pan netje slootwater aan de kook, waar bij ook nog eikebladeren bijgevoerd moeten worden". Iedereen zei „Ha- ha aardig", tot op het moment, dat er een briefje van een abonné bin nenkwam met de mededeling, dat het abonnement met ingang van he den werd opgezegd „vanwege de onzin met die tomaat". Men neemt aan, dat de gewezen abonné het recept heeft klaar gemaakt. Omweg In november deed een mevrouw uit Walsall in Engeland een inge vuld toto-formulier op de post. Dat kan daar. Sedertdien heeft het for mulier een barre tocht gemaakt. Het schoof bij toeval in de envelop om een nieuwjaarswens en werd zo zon der pardon naar Canada verzonden. De geadresseerde keek er eerst een poos verbaasd naar en gooide het ten laatste maar weer op de bus. Nu is het als onbestelbaar bij de me vrouw terug gekomen. Indien het formulier de omweg niet had ge maakt zou ze er een prijs van 100 gulden voor hebben gekregen. Nu was het formulier echter verlopen. Hoeveel kost die hond? Dertig gulden. Da's rae le duur. De helft! Denk er niet an. Ik Ver koop alleen de hele hond. ZATERDAG 18 JANUARI 1958 HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws 8.18 Gram. 9,00 V. d. vrouw (9.35-9,40 Water- st.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 lichte muz. 10,45 Buitenl. week- overz. 11,00 De Familie Doorsnee 11,30 Verkiezingscongres Partij v. d. Arbeid, rep. 12,15 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Hammondorgelspel 13,00 Nws 13,15 VARA-Varia 13,20 Instr. kwart. 13,45 Sportpraatje'T4,00 V. d. jeugd 14.35 Vers van de pers 15.00 Boekenwijsheid 15,20 Koorzang 15,40 Van de wieg tot het graf, caus. 15,55 Kamerork. en soliste 16,20 Verkiezingscongres Partij v. d. Arbeid, rep. 16,40 Instr. kwint. 17,00 Is de maat vol?, caus 17,10 Ameteursprogr. 17,30 Act. 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Pas separtout, caus. 19,40 Godsdienst voor heen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20,05 Waar gaan wij heencaus. 20,13 Gevar. progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Lichte muz. 22,25 Labyrint in Lan-Fang, hoorsp. 23,00 Nws 23,15-24,00 De laatste beetjes. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7,00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gawijde muz. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. .zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Prome nade ork. en solist (12.30-12,33 Land- en tuinb. meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws 13.20 Gram. 13,30 Dansmuz. 14,00 V. d. jeugd 14.20 Engelse les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Amateursprogr. 15,15 Kroniek v. letteren en kunsten 15,50 Amateursprogr. 16,00 V. d. jeugd 16,50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17,20 Sportpraatje 17,30 Ball- roomork. 17,45 Lichte muz. 13,00 Journa listiek weekoverz. 18,15 Pari. overz. 18,25 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Lichtbaken, caus. 19,30 Gevar. progr. 20,45 Act. 21,00 S.U.S. actie. 22,10 Amus muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gesproken aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 16,00 Ork. conc. 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal: 17,20 Liturgische zangen 17,30 Gram. 18,00 Moderne muz. 18,30 V. d. sold. 19,00* Nws 19,40 Gram. 20,00 Idem 21,15 Amus. muz. 22,00 Nws 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws 23,05-24,00 Jazzmuz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws 16,00 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Ope- rsconc. 18,38 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws 22,10 Jazz muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG 18 JANUARI 1958 KRO: 17,00-17,45-V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weerber. AVRO: 20,15 Quizprogr. 21,00 Filmfragm. 21,25-22,00 W eekendshow. FRANS E.ELG.: 19,00 Avonturen v. h. Verre Westen 19,30 Pêche 20,00 Journ. 20,25 TV-spel 21,55 Cabaret 22,30 Wereld- nws. VLAAMS BELG.: 19,00 Religieus progr. 19,30 Nws. 19,40 De week in baeld 20,10 Film-rep. 20,30 Idem 20,50 Nic Bal op Televisite 21,30 Weekend-Show 22,15 Feuilleton 22,40 Nws. (Advertentie) 1 de keelonfsmettende tabletten door Maurice Zermatten. 54) Terwijl hetdorp leegliep, was de oude Perraudin nuchter geworden. Eerst had hij willen vluchten als al de anderen, ook omdat er in Che- lin niemand overbleef, om naar hem te luisteren. Hij was zijn huis bin nengegaan en had in zijn kastje de gele enveloppe gezocht met enkele biljetten van vijftig frank. Er was niets meer in. Hij verwonderde er zich niet over, sloot de deuren en ging. Toen hij honderd meter ver der was, dacht hij opeens aan de pastoor. Plotseling bleef hij staan ge slagen van schrik, dat het lijk van de priester onbegraven zou blijven. Neen, dat mag niet. Men laat zijn doden niet in de steek. En als je dat doet, wreken zij zich. Het hoeft ook niet lang te duren, want straks heeft hij Baptiste, de klokkeluider, het graf zien delven. Hij hoeft alleen maar het lijk in de kist te leggen, wat wijwater in het graf te sprenke len en de grijsaard erin leggen. Een kruisje erover maken en dat is al les. i ïiv 'i bij nog. er zijn plechtiger begrafenissen. Maar als men haast heelt.... Hij ging terug. Maar ik moet toch iemand heb ben, om mij te helpen, mompelt hij. De laatste vluchtelingen verlieten het dorp. De grijsaard zag Deslar- zes, die met grote stappen weghol de met een grote grijze zak op zijn schouder. Hij riep: Pierre! Pierre keek om zonder langzamer te lopen, het leek of hij Perraudin niet verstond. Pierre! Maar hij riep vergeefs. De ander verdween om de hoek van een straat. Ze hebben allemaal het hoofd verloren, dacht Perraudin. Hij ging naar de kerk en ontmoet te Louis Darbellay, die een kind van twee of drie jaar op zijn nek droeg. Het kind huilde. Luister eens. Maar de ander zei: We hadden hem bijna verloren. Hij was in een hooiberg gekropen. Maar wacht een ogenblik en help mij even. Neen, man. gauw, laten we 'm smeren. Waar blijf je? En hij wachtte het antwoord niet af. maar vloog tegen de steile hel ling op. Droef boog Perraudin het hoofd. Maar in het bureau van de post hoorde hij wat. Hij riep: Ben je daar. Jean-Marie? Ja, ik kom. En Jean-Marie kwam naar buiten, doodsbleek. Ik heb de kas hier, snap je. Die mag ik niet hier laten. En de boe- j?n', 1 ,^ou wat moois zijn, als ik j^iji was. Het Hoofdbestuur der o'ï'T1 Maar nu heb ik alles. Ga H.I.T.... Maar nu heb ik alles. Ga gauw mee Neen, zei Perraudin, wacht even Je weet. daar ginds ligt een dode. mogen we toch zo niet lagen lig gen. Die moet toch begraven worden. Kom, help mij even. Maar Jean-Marie Fellay schudde geergerd het hoofd. Wat geeft dat, als alles wordt meegesleurd. Dan ligt hij in de pas torie al net zo goed als ergens an ders. Er is geen minuut meer te liezen. Heb je dan niet gehoord, wat de ingenieur gezegd heeft? Perraudin wilde hem vasthouden Maar de ander rukte zich los en ging heen, zijn leren zak onder de ene arm en enkele zwarte schriften on- d^r de andere. Toen was er niemand meer en Per raudin voelde zich hopeloos alleen en verlaten. Op de bergen en rotstoppen had hij vaak alleen gestaan in de ontzagwekende stilte en toen had hij het gevoel gehad koning te zijn. Maar nu greep de angst hem aan, nu hij alleen was in het lege dorp, waar al die huizen zonder mensen troosteloos in de regen stonden. Hij dwaalde door de straatjes en dorst niet naar de kerk te gaan. Hij voel de het als een zekerheid, dat de ramp niet gebeuren zou vóór de pastoor in gewijde aarde begraven was. Hij had dus de tijd. God zou wel over Zijn die naar waken. Het leek hem. dat het einde der dagen was aangebroken. Hij alleen leefde nog in een verlaten wereld. Er was zelfs geen dier meer. Maar stil, daar hoorde hij een schaap blaten. Hij ging naar de stal en een pasge boren wit lammetje lag er op wat stro. De ooi stond troosteloos bij het lam, maar verliet het niet, om zich in veiligheid te brengen. Ze keek beurtelings de man en het kind aan. Perraudin nam het lam in zijn armen en de moeder volgde hem. Ze blaattte niet meer. Hij steeg bo ven het dorp tot hij een beetje ho ger was en het lam kon neerleggen onder een rots, beschut voor de re gen. Hij plukte wat gras en varens en dekte er het diertje mee toe. De ooi keek hem dankbaar aan. Perrau din ging heen. Ze zijn trouwer dan de mensen, dacht hij. Nu richtte hij zijn schreden naar de kerk. Zijn taak leek hem nu heel gemakkelijk en eenvoudig. Maar zijn weg voerde hem langs het huis van Jean-Marie Tochet. O ja, dacht hij. Die moet ook nog begraven worden. Dat had ik vergeten. Maar verdient hij het wel? Hij schudde het hoofd: Hij is dood. Het oordeel staat niet aan mij. Hij ging het huis binnen, waarvan de deur openstond. Maar in de keu ken hoorde hij snikken. Moeder To chet was als de< ooi bij haar kind gebleven. Ze lag voorovergebogen luid te snikken op het vreselijk ver minkte lijk van haar zoon. Hier zag de Dood er afschuwelijk uit. Moge God hen allen vergeven! zei hij. En hij voegde ze allen bijeen, als hadden ze reeds allen de wereld der levenden verlaten. De oude vrouw schrok op en keek hem aan. Dan sloeg ze haar schort over haar hoofd. Hoor eens, Philiomine, zei Per raudin We moeten hem begraven. Laten we ons haasten. Zijn stem had een doodse somber heid. Hij bukte zich en greep de stof felijke resten van Tochet en trok het lichaam naar zich toe. Maar de be nen sleurden over de grond en zij nam ze met haar zwakke handen op. Voetje voor voetje daalden ze de trap zonder leuning af, zich vasthou dend aan de meur. In de straat konden ze makkelijker gaan. Het kerkhof was niet ver. Ze legden het lijk nu naast het gedolven graf. En Perraudin ging in de kerk wat wijwater halen. Daar lag iemand uitgestrekt voor het altaar. Hij herkende Fellay. Ver baasd staarde hij daar heen. Was het waarheid of verbeelding? Hij dorst eerst niet naderbij komen. Maar toen dacht hij: 't Is zeker iemand, die boete doet. Maar Fellay keek om en Perrau din kwam nader. Hol klonken zijn voetstappen door de lege ruimte. Al les in dit verlaten dorp vond onge wone echo's. Kom ons helpen! zei de grijs aard. Dat was alles. Ze haalden in de sacristie een emmertje met wijwater. Toen Fellay het lijk en moeder To chet zag. begon hij te huilen. En de moeder snikte nu nog eens zo hard. Maar Perraudin stond tussen hen in, ernstig als 'n priester en onaandoen lijk. Doe niet als een kind! zei hij. En Fellay zweeg. De regen had de wanden van het graf doen ineenzakken en Perraudin sprong in de diepte om de wanden weer recht te maken. Toen hij klaar was, riep hij Fellay en zijn stem riep uit de diepten, somber als de stem van de dood. Trek mij er uit, zei hij. En toen hij eruit was geklommen, nam hij d« wijwaterkwast en be sprenkelde de grafkuil met wijwater. Dan legden ze het verbrijzelde li chaam van Tochet in de vredige ver getelheid van het graf. Requiescat in pace, zei hij. Amen, antwoordde Fellay. En allebei wierpen ze op het lijk een handvol aarde in de vorm van een kruis. Dan wendde Perraudin zich tot moeder Tochet en zei: Ga nu weg. We hebben je nu hier niet meer nodig. En je weet, dat ieder ogenblik... Zij haalde de schouders op: alles was haar hetzelfde geworden. Maar toch ging ze heen, een klein wenend vrouwtje door de stromende regen. Ze zagen nog, hoe ze langs de kerk kwam en een kruis maakte. Dan ont dekten ze haar op de weg naar Sar- reyer. al een eind weg. En kom nu mee, zei Perraudin. De jongeman zweeg. Hij ging mee als een doofstomme, zonder begrij pen. Ze kwamen in de pastorie en deden de deur van de kamer open. Ze zijn allemaal weg, zie je. Ze zijn allemaal geblucht. En de doden zouden ze zonder begrafenis laten. Maar je weet wel, dat mag niet. Snap je? Fellay knikte, ten teken van in stemming. En de huishoudster is ook weg, voorop natuurlijk. Nou ja, je hebt maar een leven en je bent bang het te verliezen. En als de vrees re geert.... De doodskist stond midden in de kamer op twee banken: het deksel stond er nog naast. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3