VEEL STEUN, ONTBREEKT MAAR DE ZIEL Indonesië wil wapens kopen van Egypte ie uit waterstof Om een ogenblik te verademen Koba lt-smokkelaar in Luik gearresteerd Miljarden verspild bij hulp aan buitenland Schriftelijke verklaring alleen beëindigt de koude oorlog niet Nü isjsip) Hu I'M(jsafap! Dr. Marga Klompé over de repatrianten: GELUKKIG Verstotenen moeten hier thuisvinden een Dulles over plan voor top-conferentie Wegens onbehoorlijk gedrag jegens minister ontslagen r „MAC HET, PROFESSOR?" DAGBLAD VOOR ZEELAND Hulpeloos en onwennig Auto's, etc. zes procent duurder Na maanden speurwerk: ik heb vasvCOjjk, dekens! Veel bewolking Pater Grond wnd directeur van Kaski Amerikaanse controle-commissie: Wel bereid tot gesprek Gaillard krijgt vertrouwen Militaire auto reed gelagkamer binnen BimQROENTEN 98® JAARGANG No. 22659 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigeistr. 16. Tel.! Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: i. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p, kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet poatbestelL) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278341 aüVI ud V R IJ D A G 17 JANUARI 19&8 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.86 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 36). (Van onze speciale verslaggever) Nederland heeft al een nuchtere organisatie gereed voor de ontvangst en eerste verzorging van de repatrianten uit Indone sië, van wie de Sibajak en de Corfu zondagavond de eerste grote aantallen binnen brengen. Volgens dr. Marga Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, gaat het zelfs té nuchter. Tijdens een persbijeenkomst in Den Haag zei ze met zorg vervuld te zijn over de wijze, waarop het Nederlandse volk reageert op het menselijk drama, dat achter de gedwongen repatriëring van duizenden van onze land genoten schuilgaat. Ze mist er de spontane wil tot helpen in, die Nederland bijvoorbeeld toonde voor de Hongaarse vluchtelingen. De minister wees met nadruk op de plicht van tic gemeenschap om het vreselijke onrecht, dat de Nederlanders in Indonesië ondervonden, ongedaan te maken. Het ziet er naar uit, dat anders de ziel blijft ontbreken in het wei- komen dat de van huis en haard verdreven mensen hier slechts de koud- zakelijke steun van de overheid zullen ontmoeten. De eerste grote groepen zijn in aantocht Zondagavond laat lopen in Rotterdam het Nederlandse schip Si bajak en het Britse Corfu Rotterdam binnen, samen met 951 repatrianten aan boord en maandagmorgen volgt de Captain Cook, een Engels emi grantenschip, waarmee nu 1000 men sen van Singapore naar Amsterdam worden vervoerd. Zij komen hulpe loos en onwennig, voor een groot deel berooid aan in een land, dat ze niet meer kennen of zelfs nooit gekend hebben. Na de ontvangst, waarbij maandagmorgen onder meer konin gin Juliana aanwezig zal zijn, wacht voor een deel onderdak in zoge naamde contractpensions, waar men op termijn 6000 bedden beschikbaar heeft. Maar de meesten moeten naar een verzorgingskamp, dat men te Budel heeft ingericht en waar ze IR. F. BARON van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, die per 1 januari is afgetreden als voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. DE UITZENDINGEN van de Vaticaan se radio voor Nederland zullen voort aan te beluisteren zijn op zondag, maandag, woensdag en vrijdag, 's avonds om 10.15 uur. TWEE KINDEREN uit Hoog-Soeren sjouwden met een flinke mortiergra naat. Dat zag een militair uit Apel doorn en hij vond het beter, de kin deren het „speeltuig" af te nemen. Ze hadden het ergens gevonden. Zomaar. MINISTER ALGERA heeft gisteren in het Groothandelsgebouw te Rotterdam oe eerste Europese dagschool voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg geopend. ZATERDAG komt de Jordaanse Ka mer in speciale vergadering bijeen, om naar een „zeer belangrijke" verklaring van vice-premier Samir Hifai te luis teren. EEN VOLWASSENE en een zuigeling zijn in Londen om het leven gekomen, doordat een inbreker de gasmeter for ceerde, om de munten eruit te halen. Het ontsnappende gas drong de slaap kamers binnen. INGENIEURS in de Sowjel-Unie heb ben volgens „Tass" vliegtuigen met vogelwieken (op en neer klappende vleugels) ontworpen. Deze „ornithop- ters" zouden drie tot viermaal sneller kunnen stijgen dan gewone vliegtui gen. moeten wachten tot ze woonruimte krijgen. Voor dat laatste hield minister Klompé enkele dagen geleden over de radio een appèl. Het is nodig, dat particulieren repatrianten opnemen. Op het ogenblik kan men nog niet zeggen of de overheid in die opzet zal slagen. De particulieren ontvan gen maximaal f 3,50 voor iedere re patriant, die ze in hun huis opnemen. Dat is dan de officiële bijdrage. Al het andere, dat een snelle aanpassing van de gevluchte landgenoten hier bevorderen kan, moet van mens tot mens komen. De regering zorgt, wat ze kan. Er is financiële hulp voor onver mogende repatrianten, er is voorlich ting aan boord van de schepen reeds, cr «acht kleding, die voldoende is in het Nederlandse klimaat en er Is voorlopig onderdak. Dat is de amb telijke route, die men voor hen heeft uitgestippeld. Maar juist menselijk begrip en gemeend meeleven moet het Nederlandse volk opbrengen. Minister Klompé lijkt vermoeid. Ze verwacht wel, dat het met het krij gen van voldoende onderdak zal luk ken. Als het, niet lukt zal de overheid ingrijpen. Zulke dingen lukken altijd Het benodigde geld, misschien wel honderden miljoenen, al is dat mo menteel moeilijk te schatten, zal er ook zijn. Haar zorg geldt de lauwe belangstelling, die man voor de weg gescheurde landgenoten opbrengt. Zij appelleert aan het wereldgeweten. Ze vraagt herhaaldelijk het begrip, dat de repatrianten dreigen te gaan ont beren. Duizendeiï Het ambtelijk apparaat maakt al toeren genoeg om. zo nodig, binnen zes maanden alle Nederlanders uit Indonesië hier te krijgen. Na de voor hoede van 4000 man, die voorname lijk per vliegtuig arriveerde, nadat Indonesië zijn anti-Nederland-actie begon (begin december) volgen nu de andere duizenden, onder wie bejaar den en zieken. Het „redde, wie zich redden kan" blijft in feite ook in het veilige Ne derland van kracht, want repatrian ten, die zich zelf bedruipen kunnen, zullen financieel hun eigen boontjes moeten doppen. Maar de onver mo- genden of gedeeltelijk onvermogen- den komen óók en voor hen dient eveneens gezorgd te worden. Er IS voor gezorgd, zo goed als het mogelijk was.'Er is een beperkt aantal woningwetwoningen voor hen beschikbaar en voor het overige wachten de pensions, de doorgangs kampen en van daar uit de vrijwillig beschikbaar gestélde woonruimte bij particulieren. Materieel wordt dan nog voorzien in het levensonderhoud enzovoort. Maar het begrip en het meeleven, de spontane reactie, waarin ons volk zo sterk kan zijn is er niet. Nog niet De minister 'lijkt vermoeid.... Minister Soebandrio van Indo nesië heeft donderdagavond in Cairo verklaard, dat zijn land de mogelijkheid onderzoekt van de aankoop van kleine wapens in Egypte. Hij gaf commentaar op het resultaat van de besprekin gen tussen Soekarno en Nasser. Egypte, zo is een slotcommuniqué gezegd, „geeft zijn volle steun aan Indonesië in zijn strijd om Nieuw- Guinea." Soebandrio kreeg de vraag te be antwoorden, of Indonesië ook van plan is Sovjet-wapens te kopen. Hij gaf er niet rechtstreeks antwoord op, maar stelde vast, dat de Sovjet wapens beter waren dan die uit het Westen. Dat had hij in Egypte en India gehoord. „We hebben geen be zwaar." zei hij, ..tegen wapenaanko pen in de Sovjet-Unie, zolang er geen voorwaarden aan verbonden zijn. Een jaar geleden hebben we de V.S. om kleine wapens gevraagd en ik neem aan, dat ze dit verzoek nog bestude ren...." Vandaag reist Soekarno naar Zuid- Slavië en men neemt aan, dat hij ook daar over wapen-aankopen zal on derhandelen. Op de eerste plaats echter heeft zijn bezoek aan Tito tot doel, (Advertentie) de "morele steun van deze te krijgen in zijn actie tegen Nederland. Men acht het niet onmogelijk, dat Tito op verzoeningspogingen zal aandringen. Intussen zit men in Djakarta nog zorgelijk over de nieuwe landsbegro- ting gebogen. Nog nooit is het tekort zo groot geweest als deze keer. De minister van Financiën, Sutikno Sla- met, heeft de ontwikkeling van de export werkelijk niet bemoedigend" genoemd. Een somber geluid, wan neer men bedenkt, dat Indonesië voor zestig procent op zijn export is aan gewezen. In december daalden de deviezen reserves van de republiek van 709 miljoen rupiah tot 293 miljoen. Dit als onmiddellijk gevolg van de terug gelopen uitvoer. De buitengewesten drijven op eigen houtje ruilhandel met rubber, kopra en andere landbouwprodukten. Het is verboden, maar voor de bewoners van Sumatra, Borneo en Celebes blijkt het de enige manier om de voedselvoorziening op peil te houden. Zé krijgen voor hun goederen rijst e.d. terug. Het gevolg van de omzetbelasting op motorvoertuigen zal zijn, dat de verkoopprijzen van nieuwe personen auto's, motorrijwielen, scooters en van de banden daarvoor binnenkort met ongeveer 6 procent omhoog zullen gaan. Dat zal dan direct na het in gaan van de voorgenomen nieuwe be lastingverhoging over de hele linie het geval zijn, want het is de bedoeling deze verhoging ook te vorderen over voorraden. (Van onze correspondent) Door het wantrouwen, dat een Duitse douanier aan een grens post bij Vaals begin november koesterde tegen de lading van een met kalkstof beladen vracht wagen, heeft men thans de hand weten te leggen op de leider van een internationale smokkelben de, waarnaar men reeds maan denlang heeft uitgekeken. Woensdagmiddag werd hij in Luik gearresteerd. Reeds vele maanden lang vervoer de een onderneming uit Antwerpen met zware vrachtwagens kalkstoffen naar Essen. De auto's volgden steeds dezelfde route en kwamen, via de grenspost Veldwezelt, bij Maastricht Nederlands-Limburg binnen en ver lieten deze langs Vaals over de Duit se grens, met als eindpunt Essen. Toen een der Duitse douaniers begin november de papieren van de auto op de voorgeschreven wijze contro leerde, vond hij het geschatte ge wicht van de lading hoger, dan op de geleidebiljetten werd aangege- Verwachting van het K.N.M.l, tot vrijdagavond, opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: Veel bewolking en hier en daar wat motregen. Overwegend matige en langs de Waddenkust mogelijk krachtige wind tussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde tempera- l turen ah gisteren. Z Verwachting van het Belgisch l Weerkundig Instituut: Eerst zwak- ke, later matige zuidwestelijke wind. Betrokken met plaatselijk motregen. Nevelig en verspreide mist. I Vandaag: zon onder 17.01 uur; Z maan onder 15.04 uur. Z Morgen: zon op 8.39 uur; maan op 11.— uur. iu..uu.«.......i.a.iMHI,UMIIHJ Prof. dr. J. Kistemaker heeft in het laboratorium voor massaspectrogra- fie opzienbarende onderzoekingen gedaan met betrekking tot de schei ding van isotopen, waaruit mogelijk in de toekomst energiewinning uit waterstof en lithium mogelijk wordt We zien hem hier gefotografeerd bij een hoog-ionisatiekamer. In verband met het door prof. G. H. L. Zeegers neerleggen van zijn functies, verbonden aan het Katho liek Sociaal-Kerkelijk Instituut, heeft het bestuur besloten, voorshands (tot dat in de directeursvacature is voor zien) het toezicht op de gang van zaken toe te vertrouwen aan een commissie, bestaande uit de navol gende heren: Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem te Haar lem; H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State te Den Haag en mr. L. J. M. Nouwen, advocaat te Den Haag. Op advies van genoemde commis sie heeft het bestuur als waarne mend-directeur benoemd en als zo danig belast met de dagelijkse lei ding van het Instituut, drs. L. Grond O.F.M. Drs. Grond blijft inmiddels ook de belangen van het bureau a«oèv« behartigen. Miljarden dollars zijn de laatste jaren verspild bij de mili taire hulp van Amerika aan het buitenland. Aldus een verslag van de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die belast is met het toezicht op handelingen van de regering. Het gebeurt, aldus het rapport, dat er meer uit politieke overwe gingen dan op zuiver militaire gronden militaire hulp wordt verleend en dat er vliegtuigen worden geleverd terwijl het ontvangen land nie mand heeft die ermee kan vliegen. Of dat er voertuigen worden ver strekt, terwijl er geen benzine is om ze te laten rijden. Het rapport is opgesteld door een subcommissie, die de afgelopen herfst een bezoek aan Europa heeft gebracht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft donderdag in een verklaring voor de Ameri kaanse persvereniging gezegd, dat de Amerikaanse regering voorstandster is van het houden van een topconferentie „doch onder de daartoe geëigende om standigheden". „Eisenhowers brief aan Boel- ganin moet eens en voor al een einde hebben gemaakt aan de indruk, dat de Verenigde Staten niet met de Sowjetrussische heersers wensen te onderhande len", zei hij. „De V.S. wensen echter geen topcon ferentie, welke slechts een episode in de koude oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden gehou den, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden inhouden", aldus Dul les. Hij vervolgde; „Er zijn vele gebie den, waarop het mogelijk zou zijn, in het wederzijds belang van de V.S. en der Sowjet-Unie, tot overeenstem ming te komen. Volgens Foster Dulles had Eisen hower in zijn brief aan Boelganin het „verstrekkendste voorstel, om het overleven van het mensdom te verze keren, gedaan, namelijk om de on eindige ruimte uitsluitend voor vreed zame doeleinden te gebruiken". Hij voegde hieraan toe: „Het is helaas thans niet meer mogelijk het voorstel dat de V.S. in 1947 deden, namelijk dat al het splijtbare mate riaal uitsluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aangewend, tea volle uit te voeren, ook ai aou ook thans een dergelijk besluit nog kunnen worden genomen voor het materiaal, dat nu wordt verkregen. Doch het is wel mogelijk nu te verzekeren dat proefnemingen in het heelal uitsluitend met vreedzame doeleinden zullen worden uitge voerd." Dulles vervolgde: „Het is louter il lusie en geen ongevaarlijke te tienken, dat op een topconferentie de koude oorlog door een schriftelijke verklaring, zonder verdere opoffe ringen onzerzijds, zou kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie er toe zou leiden dat de vrije lan den niet meer het noodzakelijke zou den doen om hun veiligheid te verze keren. zonder dat in de staten van het Sowjetrussisch-Chinese blok op overeenkomstige wijze zou worden gehandeld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden. Het zou eveneens funest zijn", aldus Dulles, „wanneer de besprekingen in een vijandige sfeer zouden worden afgebroken. Daarom: een topconfe rentie moet terdege worden voorbe reid.. ven. De wagen werd op de weegbrug fezet en toen kwam vast te staan at de lading niet 15 maar bijna 20 ion bedroeg. Daarop werd de be stuurder gelast de lading van de wa gen te storten. De aanwezige douaniers kwamen voor een raadsel te staan, toen zij onder de kalklading een hoeveelheid van ruim 4 ton kobalt aantroffen. De bestuurder werd ingesloten, maar na een onderzoek tegen een hoge borg som vrijgelaten. Daar het vrachtver voer van kalkstoffen onverminderd bleef voortgaan, werd de Interpol in ifle arm genomen. Zowel in Duitsland als in Nederland en België werd voortaan een oogje in het zeil gehou den. Korte tijd later volgde 'n nieuwe controle aan de Duitse grens. Ook nu weer werd onder de lading een hoe veelheid kobalt aangetroffen. Inmid dels was Interpol de leider van deze internationale smokkelbende op het Spoor gekomen. Ook achterhaalde men de plaats van bestemming van de smokkel waar. Kobalt is van zeer groot be lang voor de oorlogsindustrie. De ge smokkelde zendingen verdwenen via ten leverancier in Oost-Duitsland naar de Sowjet-Unie. Toen men dezer dagen aan het buisadres van de hoofdverdachte, Zekere Kroughs uit St.-Agatha, nabij Antwerpen, wilde arresteren, bleek de vogel gevlogen. De politie kreeg aanvankelijk inlichtingen dat de ver dachte zich in Zwitserland zou ophou den. Het onderzoek in dit land bracht achter niets aan het licht. Totdat Kroughs woensdagmiddag in Luik Werd gesignaleerd. Daar werd hij enkele uren later in hechtenis geno men. Uit hetgeen tot nu toe bekend is geworden is in enkele maanden tijd niet minder dan 4.300 ton kobalt naar Oost-Duitsland gesmokkeld. Veel zaken op de komende we reldtentoonstelling in Brussel zullen 'n indrukwekkend, sym bool zijn van de jongste techni sche vooruitgang, van onze eigen dynamische tijd, met zijn spoet niks en kernreactorsToch wordt ook recht gedaan aan het verleden, zonder welk men het heden niet denken kan. Daarvan mag dit hoekje getui gen, dat eveneens deel zal uit maken van het expositie-geheel en dat .België 1900" heet. Met een meerderheid van een 20-1 al stemmen heeft premier Gail lard van Frankrijk het vertrouwen van de Nationale Vergadering ge kregen. De officiële stemcijfers waren 253 tegen 233, een meerderheid van 20 dus. Het ging er om. of er al dan geen debat zou worden gehouden over de pensioenen van de oudstrij ders. Premier Gaillard verklaarde voor de stemming, dat hij beslist geen extra uitgave zou goedkeuren. „De stem die gaat uitbrengen, is een politieke stem", zei hij. Het bedrag waar het bij de pen sioenen om ging, was gering, maar de premier wilde geen precedent scheppen. Een militaire vrachtauto, die in een colonne reed, raakte onder Loenen van de weg af, ramde de gevel van een hotel dat „De Eikeboom" heette en rolde onvervaard de gelagkamer bin nen. Een oom van de hoteleigenaar, die bij de kachel zijn krantje zat te lezen, moest van puin en slof ontdaan worden, voordat men hem weer zo'n beetje terugkende, maar hij mankeer de niets. De directie van een chemische fa briek te Wormerveer heeft een chauf feur cn een bijrijder op staande voet ontslagen wegens „volkomen gebrek aan representatie." Van minister J. G. Suurhoff heeft deze directie een brief ontvangen waarin hij zijn beklag uit over het optreden van twee mannen. Dezen waren onlangs bezig met het lossen van zeep en soda voor het gebouw van het departement van Sociale Za ken. Toen de chauffeur van de auto waarmee de minister aan zijn depar tement arriveerde, verzocht het par keren van de wagen mogelijk te ma ken en minister Suurhoff zich daarbij aan de mannen bekend maakte, ge droegen dezen zich hoogst onbehoor- llijk, door bijvoorbeeld op te merken: „Suurhoff of zuurkool, het blijft ons precies hetzelfde..." De directie staat op het standpunt dat haar personeel zich, waar dit ook het bedrijf vertegenwoordigt, behoor lijk heeft te gedragen. De beide mannen hebben bij het Gewestelijk Arbeidsbureau hun be klag gedaan over dit ontslag. In het antwoord op de brief waar in de directie aan minister Suurhoff haar excuses aanbiedt en hem in ken- nis stelt van de getroffen maatregel, doet de bewindsman het verzoek om jegens de beide mannen genade voor recht te doen gelden. De' directie handhaaft echter haar standpunt. (Advertentie) menu van de dag in 4 minuten kloor op tofell „Knappe professor, ik zou zo graag eens een reisje met een kunstmaan maken. Als mammie het goedvindt, mag het dan ook van U?" Aldus schreef het dertienjarige Franse meisje Da nielle Hermelin uit de Marok kaanse hoofdstad Rabat aan de Russische professor Leonid Se- dov, die bekend staat als de „vader" van de Russische kunstmanen. En de professor antwoordde, op briefpapier, bedrukt met het hoofd van de Sowjetrussische Academie van Wetenschappen: „Het spijt mij heel erg, maar ik moet je teleurstellen. De kunst manen, die wij afschieten, kun- nen nog niet op aarde terug- keren. Zij worden in de damp kring vernietigd. En daarom, meisje, kan ik je nu (nog) niet als passagier in een van onze kunstmanen meenemen".

de Stem | 1958 | | pagina 1