shmc DE DUIVEL IN HET DORP MENING EN COMMENTAAR Interpellatie Deltaplan in de Belgische senaat J POLITIEK IN DE ETHER MEER WERK HISTORISCHE DAG TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 JANUARI 1958 Geef ze de ruimte Peronisten zullen blanco stemmen Positie middenstand UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen OOK Mer sur fit Trage politici Noodlanding van Engels vliegtuig Gevaarlijke slagers V er wondingen Kloosterbalsem Frankrijk stopt onderhandelingen met Tunesië TV-RADIO'TV'RADIO'TV- Onrustig Ierland UW TAFELWATER Vooi familiegebruik, in i/i literschroefflessen £)e periodieke uitzending van voorlichtende praatjes door de politieke partijen is begonnen. De eerste praatjes zijn allemaal gewijd aan het instituut van de praatjes zelf. De heer Vermeer van de P.v.d.A. was verschrikkelijk boos, omdat er geen rouleersysteem was ingevoerd, waardoor zijn partij niet in de ge legenheid werd gesteld ook eens in de zendtijd van de K.R.O. op te treden. Mr. Oud van de V.V.D. toonde zich dankbaar noch voldaan. Hij vindt, dat één partij, de P.v.d A. onmatig bevoorrecht was en blijft. Daarbij betoogde hij, dat er van de vier grote omroepverenigingen drie gelieerd zijn aan een bepaalde le vensovertuiging. Doch met de vier de, de V.A.R.A., is het een ander geval. Zij is de politieke omroep bij uit nemendheid. Haar grondslag is het socialisme. Volgens haar eigen aanhan gers is dat socialisme geen levensbe schouwing. De partij van de Arbeid wordt immers niet moe ons dat te verkondigen; zij wenst in haar mid den alle te verenigen, die het socialis me aanvaarden. Onverschillig wat hun levensbeschouwing is: Rooms-katholiek, protestants-christelijk of humanistisch. Daardoor is de grondslag van de V.A.R.A. uitsluitend een politieke. In haar uitzendingen treedt dit ook dui delijk aan de dag. Het gevolg is, dat evenredigheid en billijkheid bij de ver deling van de politieke zendtijd vol komen zoek zijn. Ook tegenover de partijen der rechterzijde heeft de Par tij van de Arbeid aldus een grote voor sprong, maar het meest onredeliike is deze toestand tegenover de V.V.D,. die zich slechts bij uitzondering tot de microfoon ziet toegelaten. Naar ons inzicht legt mr. Oud hier inderdaad de vinger op een zwakke stee in ons omroepbestel. Door haar louter politiek funda ment past de V.A.R.A. eigenlijk niet in een schema, dat volgens levens beschouwingen is opgezet. Maar als men zo redeneert, is de A.V.R.O. toch ook een element, dat daaraan vreemd is. Zij wil beslist niet als „liberaal" bestempeld worden, slechts als „algemeen", als „neu traal". Dit kan men echter ook moeilijk een levensbeschouwing noemen. Zodat er van de vier grote omroepverenigingen maar twee overblijven, die werkelijk levens beschouwelijk zijn gefundeerd. Dit doet intussen niet af aan het feit, dat de P.v.d.A. inderdaad uiter mate bevoorrecht is wat betreft de politieke voorlichting door middel van de ether. Ook na de invoering van het nieuwe instituut der poli tieke praatjes is er van evenredig heid nog geen sprake. ^egenover de onrustwekkende werkloosheidscijfers zijn nog an dere gunstige symptomen te signa leren behalve de goede handelsba lansuitkomsten. Onze goud- en de viezenreserve is in de afgelopen week weer gestegen tot bijna vier miljard. De bankbiljettencirculatie kromp in met 106.6 miljoen. De ren tevoet vertoont neiging tot dalen en een verlaging van het disconto ligt in de verwachting. Dit kan een stimulerende invloed hebben op de kredietopneming en dus op de werk gelegenheid. Is dit echter voldoen de? De Eerste Kamer mag straks bij de 'behandeling van de belas- tingontwerpen minister Hofstra wel eens dringend vragen, of de op schorting van de investeringsaftrek nog wel bij de omstandigheden past. Zou de regering eigener beweging niet kunnen verklaren, dat ze er terwille van de werkgelegenheid van af wil zien? Niemand wordt er kleiner door als hij verklaart zich vergist te hebben. J-Jet zal er dan eindelijk van ko men; de Beneluxakkoorden wor den op 3 februari te Den Haag ge- tekend. Hoe dikwijls is dat al niet (Advertentie) in het vooruitzicht gesteld! Tel kens kwam er iets tussen, telkens was het weer uitstel. We willen aannemen dat het nu toch definitief zal zijn, dat de Economische Bene- luxunie een feit wordt. Er zitten nog enkele voorbehouden en ontsnap pingsclausules aan. Toch zal het een grote stap verder zijn naar een doel, dat nastrevenswaard is; de Lage Landen weer tot eenheid te brengen met eerbiediging van de door de historie opgelegde staat kundige gescheidenheden. De ge dachte van Benelux, in de oorlog ontsproten, heeft ongetwijfeld ook bevruchtend gewerkt op de groei van de Europese gezindheid. Het was de laatste jaren echter sukkelen met die gedachte. Telkens waren er strubbelingen en onaangenaamhe den. Het uitstellen van de onderte kening der Unie-akkoorden werkte ook al niet inspirerend. Nu echter zullen we het dan beleven. Het wordt een historische dag. Het probleem van de zuurstof- J voorziening en het verwijderen S van het uitgeademde koolzuur bij een ruimtevlucht van niet langer dan 24 uur is al opge- lost, heeft de Russische bioloog J Isakof verklaard. Voor vluchten S l van langere duur wordt het moeilijker om voldoende zuur- stof mee te nemen en chemi- J sche stoffen voor het absorbe- J 1 ren van het koolzuur. Men denkt aan oplossing van deze moeilijkheden door middel van planten. Er zijn algensoorten, J J waarvan 2.300 gram voldoende 2 2 is om zuurstof voor een mens te 2 2 verschaffen en al het uitge- ademde koolzuur op te nemen. 2 i Alejandro Leloir, oud-voorzitter van de thans verboden Peronistische par tij, heeft dinsdag alle Peronisten aan gespoord „blanco" te stemmen bij de algemene verkiezingen die in fe bruari worden gehouden. De oproep van Leloir is een ver rassing, daar hij eerder stilzwijgend ermee ingestemd had kandidaat te zijn van de neo-Peronistische groepe ringen voor het presidentschap. Naar van betrouwbare zijde verluidt is het besluit van Leloir genomen op instructies van ex-president Peron, die zich in Venezuela bevindt. Bij de verkiezingen in juli voor de grondwet gevende vergadering bedroeg het aan tal blanco-stemmen een kwart van het totaal aantal stemmen. Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigin gen heeft in zijn gister gehouden ver gadering een verklaring opgesteld in zake de positie van de middenstand bij de huidige economische ontwikke ling. In deze verklaring dringt het ber stuur er met nadruk bij de regering op aan voor het midden- en klein bedrijf eenzelfde wettelijke regeling in het leven te roepen als voor de in dustriële sector bestaat, waarbij in bepaalde omstandigheden de bedrijfs- vergunningenwet kan worden toege past. Daardoor kan overbezetting of dreigende overbezetting worden te gengegaan door nieuwe vestigingen en of uitbreiding van bestaande be drijven voor een bepaalde periode te binden aan een vergunning. Het verbondsbestuur is van oordeel dat, zo dit in bepaalde omstandighe den nodig mocht zijn, voor de mid denstand zonder verwijl die maatre gelen getroffen moeten kunnen wor den, welke? nodig zijn om te voorko men dat zijn bestaan in tijden van economische neergang en dalende koopkracht verder wordt aangepast dan de omstandigheden onvermijde lijk zouden maken. SPA (Advertentie) Gladstone Silk Filter, de sigaret met 2 pluspunten, 't Duurste filter, de puurste tabak. Gladstone met SILK FILTER garandeert koel, mild en goed roken, en laat toch het verrukkelijke Virginia-aroma onbeperkt dóór! HET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK De C.V.P.-fractie in de Belgische Senaat heeft besloten op 128 januari te interpelleren over het Deltaplan. Senator de Baeck zal het juridisch aspect van dit plan en de gevolgen voor België toelichten, terwijl de heer P. de Smet zal spreken over de technische en wetenschappelijke kwesties. Hij zal blijkens een uitgege ven communiqué onderstrepen dat de regering schier niets heeft gedaan om de Belgische belangen te verdedi gen. Wel werden twee ingenieurs aan- Doordat de verbindingen met de buitengewesten verbroken zijn, is de aankomst in Bandoeng van enkele van de belangrijkste politieke leiders van Indonesië vertraagd. In Bandoeng zullen de besprekin gen van de Grondwetgevende Verga dering, die een grondwet voor Indo nesië moet ontwerpen, hervat worden. De voorzitter van de vergadering stelde de zitting tot de volgende week uit, omdat het quorum ^an 355 leden niet aanwezig was. Hij zei dat vele leden nog in de buitengewesten ver toefden. gewezen om studies te verrichten, maar daar bleef het bij. Het laboratorium van Borgcrhout is totaal in gebreke gebleven, zo me nen de senatoren. Oofc senator van Buggenhout zal aan het debat deel nemen. Hij ontwikkelde in de groep een plan om de bevaarbaarheid van de Schelde en de getijden te regelen op een geheel nieuwe wijze die beter zou zijn dan het Deltaplan. Senator Sledsens zal in de interpellatie opko men voor de belangen van de polder boeren. Een vliegtuig van de Engelse maat schappij „Channel Airways" dat van Rotterdam raar Southend op weg was, heeft woensdagochtend op het strand van Dungeness in het graaf schap Kent in de mist een noodlan ding moeten maken. De piloot werd zwaar gewond, maar de vier passa giers zijn er heelhuids afgekomen. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich. naarm ert ons bij informa tie van de zijde van „Channel Air ways" te Rotterdam meedeelde, vijf Nederlandse passagiers. Zij zijn allen ongedeerd. Vijftig slagers uit Stuttgart zullen zich voor een rechtbank moeten ver antwoorden omdat zij gevaarlijke mid delen hebben gebruikt om hun waren een appetijtelijk uiterlijk te geven. Volgens een deskundige zijn de door de betrokkenen gebruikte hoeveelhe den van deze middelen voldoende ge weest om de gehele bevolking van Stuttgart te vergiftigen. (Advertentie) waar vuil in komt. kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes die ontsmet en geneest De Franse regering heeft besloten de onderhandelingen met de Tunesi sche regering af te breken, na het incident van zaterdag aan de Alge- rijns-Tunesische grens waarbij veer tien Franse militairen door Algerijn se opstandelingen werden gedood. 2 RING 2 In een dagblad te Sitka in 2 Alaska is een advertentie ver- schenen, waarin een zo goed als nieuwe verlovingsring te 2 koop werd aangeboden. .Met 2 sieraad is drie weken oud en nog nooit gedragen", aldus de stellers. „Wij kochten het met 2 zessen om het cadeau te doen 2 aan een en hetzelfde meisje, 2 zodra ze een van ons het ja- woord zou geven. Maar het meisje ging er met een an- 2 dere meneer van door en nu zitten wij met die ring te kij- 2 ken". vermiste wagen. Per radio waar- schuwde hij zijn collega's en enkele minuten later konden ze hem met tien man vastrijden. „Wist ik veel. dat het de auto van de directeur van een taxibedrijf was?", vroeg de dief onthutst. Proefrit In Lancaster slaagde de ver keerspolitie erin een auto op te sporen, die was ontvreemd uit een showroom in de stad Victoria, 12000 kilometer van Lancaster vandaan. De bestuurder zei ver ontwaardigd, dat de politie geen flauwe smoesjes moest maken. „De auto-verkoper zei: Maak er maar eens een proefritje mee, me neer", aldus verklaarde de man, „hij vertelde alleen niet, hoe ver". Droom In El Centro werd de heer Willis Mallory betrapt bij het koken van een smakelijk maal in een huis. dat helemaal niet van hem was. Hij was er gewoon binnen gestapt, had de benodigde ingrediënten uit de keu kenkast gehaald en was, al borrel tjes drinkend uit de fies, die hij eveneens had aangetroffen, aan het werk gegaan. Tegenover de politie verklaarde onze Willis, dat hij niet goed snapte, hoe hij tót zijn daad was gekomen. „Het was als in een droom", zei hij. Opruiming Een radiozender te St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri heeft meegedeeld, dat hij zijn opnamen van rock 'n' roll nog eenmaal zal uitzenden en ze een voor een, na elke uitzending, op voor de luister aars hoorbare wijze zal vernielen. Men neemt aan, dat de voorraad voldoende is voor een week. Achtervolging De man, die in het centrum van Parijs een auto stal, ontdekte te laat, dat deze wagen juist de aller laatste was, die hij had moeten pik- en. Nauwelijks dertig seconden na de diefstal kwamen 250 met radio zenders uitgeruste taxi's in het ge weer, die verwoed door de stad be gonnen te stuiven, op zoek naar de onverlaat. De jacht duurde zes uur. Toen zag een der taxi-chauffeurs de Bestuurder Een passagier in een volle dubbel - deksbus te Middlesborough in Enge land is zo boos geworden, toen de autobus op een koude avond een tijdje stilstond om op een nieuwe chauffeur te wachten, dat hij achter het stuur ging zitten en de bus langs de normale route reed. Aan het eind punt belde hij de maatschappij op om te zeggen, waar de bus stond. De man is thans tot een boete van tien pond sterling veroordeeld. Zijn passagiers zijn onmiddellijk begon nen geld in te zamelen om de boete voor hem te betalen. Verdorie, mevrouw, Hc heb u toch gewaarschuwd die snotneus niet te dicht F'i de tral'FE te laten! VRIJDAG, 17 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw (9,35- 9,40 Waterst.) 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Hammond orgelspel 10,35 V.d. zieken 11,05 V.d. kleu ters 11,20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tumb.meded. 12,33 Sport en pron. 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13,25 Gram. 13,55 Beursber. 14,00 Radiofilharm. sext. Intermezzo: éoek- bespr. 15,00 Gevar.progr. VARA: 16,00 Orgel en zang 16,30 Muziekrevue 17,10 V.d. jeugd 17,40 Gram. 17,55 Act. 18,00 Nws. 18.15 Uitz. v.d. Partij v.d Arbeid 18,25 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Mu- sette-ork. VPRO: 19,30 Leven in Ne derland, klankb. 19,45 VPRO-nws. 20,00 Nws. 20,05 Europa bouwt een eigen haard, 'klankb. VARA: 21,00 Muz. kolderjour- naal 21,20 De lange weg, documentaire 21,45 Gram. 21,55 Leert uw landgenoten kennen 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerbes. 8.15 Gram. 8.30 Mil. kapel 9.00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Tenor en piano 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12,55 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Ka- merork. en sol. 15,10 Voordr. 15,30 Ork. conc. 16,00 Wintergroene gewassen, die nu de tuin sieren, caus. 16,15 Gram. 16,30 Pianorec. 17,00 Voordr. 17,20 Musettemuz. 17,40 Beursber. 17,45 Vocaal ens. 18,00 Accord .muz. 18,20 Stemmen van overzee 18,35 V.d. jeugd 18,50 Cursus: Openbaar kunstbezit 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Regeringsuitz.: Rubr. Verklaring en toelichting: Samenwerking in het belang van het midden- en klein bedrijf, door mr. dr. A. Schrijvers, voor zitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. 19,25 Gram, 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd op eigen wie ken, hoorsp. 21,00 Gram. 21,55 Idem 22,45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Langs we gen van 'kunst en schoonheid 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Duitse les 18,00 Liederen. 18,10 V.d. landbouwers 18,20 'Koorzang 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ork.eonc. 20,50 Kunstkaleidoscoop 21,05 Ork.eonc. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Omr.ork. en sol. 14,00 Julius Cesar, opera 16,05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,30 Didon et Enée, opera 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG, 17 JANUARI NTS: Relais v.d. Vlaamse televisie: 20,30-22,00 De kermis van Potosi, TV-spel FRANS BELG.: 19,00 Le temps et les Oeuvres 19,30 Feuill. 20,00 Journ. 20,40 Gevar.progr. 22,00 Enquête. Daarna: We- reldnws. VLAAMS EELG.19.00 V.d. jeugd 19.30 Document, film 20,30 TV-spel 22,00 Film- fragm. 22,30 Nws. en journ. (Advertentie) Leden van het buiten de wet ge stelde Ierse republikeinse leger heb ben dinsdagavond een politieke post in het Noordierse dorp Swatragh met automatische wapens beschoten. Een der verdedigende agenten, die met hevig vuur de aanvallers op de vlucht wisten te drijven, raakte licht ge wond. Eerder op de avond was een transformatorhuisje bij Strabane op* geblazen, waardoor vele huizen ge, ruime tijd van stroom verstoken waj ren. Ook bij Rasharkin deed zich een ontploffing voor. SPA door Maurice Zermatten. 53) Daar kwamen de twee muilezels terug van de Mauvoisin. Onderweg hadden ze elkaar over tuigd, dat de ramp dadelijk zou ko men. Naarmate ze dichter bij Che- lin kwamen, waren ze harder gaan lopen en ze hadden de muilezels met stokslagen voor zich uit gedreven, want die wilden telkens terug de ber gen in. Toen ze in het dorp kwa men, was er dadelijk een oploppje om hen heen. Men hoorde, wat ze vertelden en de schrik en angst ver spreidden zich nu ook over de wei felaars. Een paniek ontstond. De ingenieur heeft gezegd, dat het heel gevaarlijk was, nu met die regen en dat ieder ogenblik de hele boel kon doorbreken. Zij overdreven en dikten aan. Hun oververhitte ver beelding schilderde fantastische tafe relen. Het meer werd een stormach tige zee. waarin woedende golven de oevers beukten, zodat je het van ver re hoorde. Er was geen minuut meer te verliezen. Ik had het jullie immers wel ge zegd, zei Perraudin, de toorn Gods komt van die kant.... En hij wees naar de kloof der ri vier. Maar niemand luisterde meer Of een horde van overweldigers op de hielen zat, zo dachten de men sen alleen nog maar aan vluchten om hun leven te redden. Ze duwden el kaar weg en drukten elkaar opzij om maar vlugger weg te komen. Alle menselijk gevoel was vergeten. Een zoon vergat zijn moeder, een man zijn vrouw, een broer zijn zuster en ouders hun kinderen. Eén ding al leen telde nog: vluchten al maar vlugger. De vrees sioeg hun sporen in de zijde, de zweepslag van de waanzin joeg hen op en ze holden weg... In enkele minuten was het hele ple'in leeg. De straten lagen verlaten in de regen. Enkelen waren nog naar binnen gevlogen, hadden het beetje geld, dat ze bezaten, meegenomen, hadden geaarzeld tussen het een en het ander en waren, omdat alle din gen evenveel waarde hadden of even nutteloos waren, meestal met lege handen weggevlucht. Sommigen had den alleen 'n kaas als leeftocht mee genomen. Vrouwen hadden gauw wat linnenboed bijeengeraapt, zo vluchtten ze wenend en huilend weg naar de veilige hoogten. Aan beide kanten van het dal was de weg overvol. Kinderen liepen te klagen, omdat ze hun moeder misten. En de massa joeg maar voort. Pakjes kleren vielen uit elkaar. Kleren vie len op de grond en men schopte ze opzij of raapte ze op in 't voortgaan. Er waren te midden van de vrou wen en mannen ook muilezels, gei ten, koeien en kalveren, die nog meer zich haastten dan de mensen: ze holden voort met angstige ogen en luid roepend. En alsmaardoor viel de regen op de massa neer, onzegbaar droef als een herfstregen, waar niemand naar ver langt. Er was alleen nog maar ver schrikking in het dal: er was geen gedachte meer en geen liefde, g.en toorn, geen spijt en geen haat. De ï.isdam zou dadelijk doorbreken: dat was de enige realiteit. Soms sloeg de mist als een wollen natte mantel de vluchtelingen in het gezicht en drong met zijn kou in het merg van hun beenderen, 'n Zwangere vrouw klampte zich aan haar man, struikelde en viel flauw. De man vloekte, maar vroeg ver geefs om hulp. Niemand luisterde, de mensen stapten over haar heen of gingen opzij voorbij het tweetal, voort, voort, zonder om te keren. Toen boog de man zich en greep de vrouw rond het middel, nam haar op als een kind en droeg haar de weg op. Een heel gezin werd gesleept door een muilezel: de moeder zat in het zadel, met twee kleintjes op haar schoot; een jongetje hing aan de hals en gleed er telkens bijna af. En de vader, die moeite had het dol voortrennende dier bij te houden, hield het bij de staart vast. Soms vloog een enkel woord van mond tot mond, snel geworpen als een steen. Een oude vrouw herhaal de maar aldoor: Alles is verloren. Alles is ver loren.... Zij steunde op een lorketak, die ze onderweg uit een heg had gerukt, en broodmager, uitgeput, met tandeloze mond en gebroken stem, leek ze de Ellende zelf te zijn. Nu leek het, dat ze hoog en buiten bereik van 't water varen. In groep jes stonden ze stil, haalden eens diep adem. Vrouwen veegden zich met hun schorten het gezicht af. Ze waren drijfnat van tegen en zweet. Ze begonnen weer wat te praten: De luchtstroom alleen zou ons al gedood hebben. We moeten het bos uit, want de bomen worden zeker ontworteld. En diep ademhalend, als moede beesten, sjokten ze voort. Chelin, dat zagen ze daar even liggen achter de takken der bomen, heel klein op de oevers der Dranse, op de kleine vlakte. Maar een regengordijn maakte het beeld vaag. Er was boven geen der daken rook te bespeuren. En de hui zen leken vol schrik en angst tegen elkaar aan te liggen, nu alleen, zon der mensen, wachtend op het ko mend onheil. Zijn die lui gek? Er was iemand te zien op de weg naar Fionnin, die langs de Dranse loopt. Wie gaat daar zijn ongeluk te gemoet? Men wees dat elkaar aan en keek. Twee mensen waren het, die in de richting van Mauvoisin de dood tegemoet gingen. Wie konden 't zijn? Maar hoe kon men het weten? Velen waren de an dere helling opgegaan in de richting van Sarreyer. Tal van gezinnen wa ren zo al bij het vertrek uiteenge- scheurd. Nu er weer een beetje orde kwam, vroegen ze naar elkaar. Hebben jullie Candide niet ge zien? vroeg moeder Bruchez. Maar niemand had hem gezien Toen stelde ze zichzelf gerust. Hij is zeker de andere kant op gegaan. Het korte oponthoud had hen wat gekalmeerd. Jongelui zochten elkan der op. Een vrouw zette zich onder een boom om haar kind te zogen. De dieren hadden opgehouden te weekla gen. Toen ze op de vlakte van Pla nerbier waren aangekomen, besloten ze daar de gebeurtenissen af te wach ten. Ze gingen aan de rand van de weide zitten, waar ze het dorp kon den zien. Het gehucht Planerbier lag nog honderd meter hoger. Maar nu waren ze buiten gevaar. Ze konden nadenken over 't gebeurde. Ze zaten op het natte gras in de stromende regen en ze dachten aan de onder gang van al wat ze hadden en lange snikken klonken van alle kanten. De mensen van Planerbier kwamen hen tegemoet. Ze brachten warme wijn in grote gele, rode of groene kannen. Ze goten ze in spoelkommen en zoch ten Intussen naar hun familie. De vrouwen klaagden mee. De mannen keken elkaar zwijgend aan. Ze no digden hun verwanten en vrienden uit. Komen jullie bij ons. We heb ben plaats genoeg. Kom, we zullen het wel schik ken. Er gaan veel makke schapen bijeen. Hier en daar hoorde je plotseling mensen in snikken uitbarsten, terwijl anderen probeerden hen met lege troostwoorden te kalmeren. Misschien gebeurt het niet.... Ja zeker. De ingenieur.... Men had intussen gehoord, dat de ingenieur ook gekomen was en aan de laatste vluchtelingen order gege ven had, zich te haasten Nou dan zie je dus. De postbode, die een der laatst aangekomen was, wist te vertellen: Die oude Perraudin heeft het hoofd verloren. Hij wilde niet ver trekken. Hij zei zo: men mag de do den niet in de steek laten. Zo. Dan sprak men van wat anders. En allen bleven daar onder de re gen wachten. De dag maakte plaats voor een grauwe nacht. En er gebeurde niets. Zij, die de andere helling van de berg, in de richting van Sarryer wa ren opgegaan, hadden een vooruitste kend deel van de berg bereikt, waar velen hunner een schuur en sommi gen zelfs een hutje' hadden. Ze kon den vandaar niet het diepe dal zien, maar als ze aan de rand van de af grond gingen, waar de rots loodrecht in het dal van de Dranse viel, kon den ze Chelin beneden zien liggen in de bovenloop van de rivier tot Fion nin toe. Terwijl velen in de kleine kamertjes zich opeenhoopten en bij een haastig aangelegd vuur zo goed en zo kwaad het ging hun kleren droogden, hadden anderen deze uit kijkpost betrokken. Kijk eens, daar gaan er een paar omhoog, zei een jongen, wiens hoofd boven een diepte van vier- of vijfhon derd meter hing. Die zijn gek! Wie zijn het? 't Zijn misschien lui, die uit de wijnbergen komen en van niets af weten. We kunnen proberen ze te roe pen. Maar ze riepen vergeefs. De twee onvoorzichtigen hoorden blijkbaar niets. Dan zwegen de anderen ook maar en wachtten af. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5