98 woon-, zit-, eet- en slaapkamer. Verrassende stijging werkloosheid in Brabant en Zeeland Noord-Ieren geplaatst W.K. voor Middelburgs „Sint Paulus" had goed toneeljaar 1957 Vlissingen gaat sportleiders voor de jeugd vormen Veel belangstelling voor finale le klasse 47-2 Drie Nederlandse schakers aan kop in Beverwijk ESTANT PART IJ .Het Achterhuis' voor Zeeuwen COMMENTAAR OP CIJFERS Prijzen stegen in 1957 met tien procent Gaillard wil veiliger gaan regeren KNVB Zeeland Zwemrecords VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 JANUARI 1938 r" Landelijk gemiddelde door het zuiden overtroffen Concert Ylissingse Orkest Vereniging van goed gehalte Spoetnik II zal nog een half jaar rondtoeren LAATSTE NIEUWS 1 Oma was Jarië Ruim 50 jaar accu-kwaliteit! BREDA Ginnekenweg 164 Tel, 01600.34048 Grootse plannen voor ruimtevaart in V.S. Vermiste meisjes zijn terecht Europees record voor Coekie Castelaars Totowinnaars Middelburg (hockey) won in Den Bosch SPORTUi't KORT Nabelaling melkprijs en de belasting EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN nele inlaid, dus door en door slijt het tot op de jute rug I het motief behouden blijft. De ideale vloerbedekking voor an de var elpt Elkan hulde aan die reed de verze en leden r, die een is, een ien. De re- over 1957 szen, gaven De post an de laag- beijn voor d tot keur- cent pel de kom der (Van onze. speciale verslaggever) Op het einde van 1957 waren er in Nederland het cijfer werd reeds eer der gepubliceerd in totaal 111.000 werklozen. Daarvan bevonden er zich 13.700 in Brabant, 4550 in Zeeland en 3900 in Limburg, zo werd woensdag morgen op een persconferentie te Tilburg, georganiseerd door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, meegedeeld. De vertegenwoordigers van het mi nisterie noenden het een normaal verschijnsel als ongeveer 3 procent van de beroepsbevolking als werk loos stond ingeschreven. Deze drie procent komen overeen met 100.000 werklozen. De vrij verrassende en snelle stijging van het werkloosheid cijfer, in het bijzonder in de laatste twee maanden van 1957, werkte ver ontrustend. Van de 111.000 werklozen werden 104.000 mannen en 7.000 vrouwen ge noteerd. Het landelijke werkloosheid gemiddelde kwam daardoor op 2.4 pet. van de mannelijke beroepsbe volking. In de noordelijke provincies had een stijging van het aantal werk lozen plaats met 50 pet., in de zui delijke provincies werd een stijging vastgesteld van niet minder dan 200 pet. (Brabant 260 pet.). Waar de overspanning van de arbeidsmarkt het grootst bleek daar viel ook de grootste stijging van het aantal werk lozen waar te nemen. Naast de volledig werklozen kwa men nog de halve werklozen te staan door de invoering van een verkorte arbeidstijd in de fabrieken. Werden er in de maanden september en ok tober 80.000 werkuren minder ge maakt door de verkorting van de arbeidstijd, in november steeg het cijfer tot 400.000 arbeidsuren, in de cember tot 800.000 arbeidsuren. Er werd echter ook nog overwerk ver richt. In september werden 1 mil joen overuren geregistreerd, in de cember waren het echter nog maar een half miljoen. In Limburg, zo zei de heer A. Rö- vekamp, directeur-inspecteur van de arbeidsbureaus in deze provincie, is de situatie vrij stabiel gebleven. Het aantal werklozen op eind december (3900) is 1.9 pet. van de beroepsbe volking. In de mijnen is er nog steeds constante werkgelegenheid, de bouw- en metaalnijverheid hebben echter klappen gekregen, die echter niet verontrustend werden genoemd. De heer mr. J.Metz, directeur-inspec teur in Brabant, was niet optimis tisch, maar ook niet pessimistisch gestemd. In Bergen op Zoom be draagt het aantal werklozen 7.2 pet. van de mannelijke beroepsbevolking, in Breda is het 4.5 pet., in Roosen daal 5.2 pet. en in Helmond 3.9 pet. Het aantal werklozen in de bouw nijverheid kan op 5.000 worden ge schat. De heer K. van Dijk, directeur inspecteur in Zeeland, was allerminst optimistisch, want het werkloosheids percentage in zijn provincie is geste gen tot. 5.3 pet. en hij zag met geen mogelijkheid op welke wijze dit cij fer weer zou kunnen worden ver laagd. Aangezien Zeeland slechts 500 woningen kreeg toegewezen voorzag hij een verdere werkloosheid in de bouwnijverheid. Meegedeeld werd, dat in het wes ten van Brabant werkobjecten ter hand werden genomen, waaronder de verbeteringen in Cruyslandspol- der, in de Terheydense polders en langs de Mark en Dintel. In west-Brabant en Zeeland, maar vooral in het eerstgenoemde gebied voerden 80 bedrijven een kortere werkweek in, waarbij 3.000 mannelij ke arbeidskrachten werden betrokken Zaterdag 18 januari zal de toneel groep Theater in Breda een voor stelling geven van „Het Dagboek van Anne Frank", het bekende toneel stuk bewerkt naar „Het Achterhuis", een dagboek dat tijdens de bezetting door het Joodse meisje Anne Frank werd bijgehouden. Deze laatste voor stelling van dit stuk in Breda, zal ook worden bijgewoond door een groot aantal belangstellenden uit Goes, Middelburg. Vlissingen en zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit toneelstuk kan in Zeeland nergens gebracht worden wegens gebrek aan voldoen de accommodatie. Na overleg tussen het bestuur van de Zeeuwse Volks universiteit en de directeur van Con cordia, worden nu tal van Zeeuwse toneelliefhebbers in de gelegenheid gesteld, dit bekende toneelstuk te zien. (Van onze redacteur) Het was bepaald jammer, dat op de persconferentie, die woensdag te Tilburg door het ministerie van So ciale Zaken werd gehouden, alleen maar de werkloosheidscijfers wer den verstrekt, zoals die op de laat ste dag van 1957 door de arbeids bureaus werden genoteerdHet staat namelijk vast, dat de cijfers op dit ogenblik een geheel ander beeld geven. Zo staat het als een paal bo ven water, dat het cijfer voor Breda (waaronder het bureau Etten res sorteert) met een werkloosheid van 4.5 pet. van de mannelijke beroeps bevolking, thans veel en veel hoger ligt. Ook cijfers voor anderegebie den opgegeven bleken thans sterk gewijzigd te zijn, want in de raads vergadering van Maastricht werd woensdagavond gesproken over een werkloosheid van 5 pet. van de man nelijke beroepsbevolking, terwijl in Helmond voor het eerst na vele ja ren de noodklok werd geluid. Het aantal werklozen overschrijdt daar de 10 pet. van de mannelijke be roepsbevolking. Steenbergen meldde ons een werkloosheidscijfer van 11 pet. van de beroepsbevolking. Bij het GAB te Bergen op Zoom staan 80 metaalarbeiders ingeschre ven. doch dit getal zal na het ver strijken van de lange opzegtermijn ongetwijfeld nog stijgen. In totaal is aan 250 metaalarbeiders ontslag aangezegdDe bouwvakkers zijn met 500 ingeschrevenen in de meer derheid. Het had van de zijde van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarom weinig zin thans te komen vertellen hoe de situatie drie weken geleden lag. want het is een vaststaand feitdat er intussen een nieuwe verrassende en snelle stijging heeft plaats ge vonden van het aantal werklozen. De aandacht dient er op te wor den gevestigd, dat met de noorde lijke provincies de situatie in het zuiden en met name in Brabant en Zeeland het minst bevredigend is. Het percentage stijgt daar aanmer kelijk boven het landelijke gemid delde uit en dit gebied zal een extra injectie nodig hebben om uit de impasse te geraken. De injectie is in het bijzonder nodig voor het zuid-west-Bra- bantse ontwikkelingsgebied, waar een werkloosheid bestaat van 17- 18 pet, van de mannelijke be roepsbevolking. En wat te den ken van Oostburg met 9.5 pet. (op het einde van 1957), van Hulst met 8.5 pet. en Tholen met 7 pet. Er is op dit moment werkelijk alle reden om waakzaam te zijn. hetgeen uit het bovenstaande wel duidelijk blijkt, .',4JUUUi£ Onder leiding van de heer Jan Kui ler gaf de Vlissingse Orkest Vereni ging een uitstekende uitvoering in de concertzaal van Britannia te Vlis singen. Het programma vermeldde vijf werken: de ouverture „Der Schau- spieldirektor" van Mozart, de „Pa- rijse symfonie" van Mozart, „Fluit concert in D" van Mozart, „Concer tino voor fluit en orkest" van Cha- minade en Arlcsienne-suite" van Bizet. Het publiek was over deze uit voering over het algemeen bijzonder enthousiast, vooral door het optreden van de fluit-solist Hubert Barwahser, die trouwens zijn voortreffelijke ver tolking nimmer tot een zodanig resul taat gebracht zou kunnen hebben zon der de uitstekende medewerking van orkest en dirigent. De zaal was bij deze uitvoering redelijk goed bezet. Volgens de verwachting van een vooraanstaand Russisch ruimtevaart deskundige zal de tweede Spoetnik, aie op 3 november van het vorige jaar werd gelanceerd, nog zes maan den rond de aarde blijven cirkelen. (Advertentie) (Advertentie) In de Doris Rijkersstraat te Middelburg werd woensdag morgen een dame zo maar aan gesproken door een jongetje, dat haar vertelde, dat hij met zijn fietsje op weg was naar Den Bosch. Omdat het knaapje, dat later de 9-jarige Cor van de E. uit Vlissingen bleek te zijn, helemaal alleen was, vond de mevrouw het toch allemaal wel wat vreemd. Zij waarschuwde de politie, tegen wie Cor ver telde wie hij was en waar hij vandaan kwam, zodat ook de Vlissingse politie nog in het ge weer moest komen. Toen kwam vast te staan, dat de moeder geenszins op de hoogte was van de plannen van haar reislustige zoontje. Waarom Cor die lange fietstocht dan wel wilde onder nemen? Oma in het verre Den Bosch verrassen; die was mor gen jarig larta Service-Stations door't gehele land In de V.S. wordt momenteel ge werkt aan het ombouwen van de ra ket „Thor", zodanig, dat ze gebruikt kan worden voor „verkenning" van de planeten Mars en Venus. Dit heeft generaal-majoor Schriever, comman dant van de afdeling raketten van de Amerikaanse luchtmacht, meege deeld. De raket moet daartoe o.m. worden voorzien van een brandstof met zeer grote energie. Wanneer de raket, die een kunst maan met „betalende lading" in haar baan brengt (zie voorpagina) met een derde trap wordt uitgerust, kan reeds een verkenningsvlucht rond de'maan worden ondernomen. Als men eenmaal in staat is, ra ketten verkenningsvluchten rond de planeten te laten maken, kan gedacht worden aan 'n ruimtevaartuig, waar mee een reis naar de maan en terug naar de aarde kan worden onderno men, aldus Schriever. De twee meisjes uit Alkmaar, die sinds 6 januari spoorloos verdwenen waren, zijn inmiddels aangehouden. Het la-jarige meisje L. Butler is aan gehouden door de kinderpolitie in Den Haag. Het andere meisje, Anneke de Jong, was op weg naar Alkmaar en is door de politie aldaar aange- i houden. Twee voorzitters waren er om de algemene leden- en jaarvergadering van de r.-k. toneelvereniging „Sint Paulus", die in de bovenzaal van de Schouwburg te Middelburg werd ge houden, te leiden: vóór de pauze de heer M. Elzinga, die wegens promo tie binnenkort naar Vianen vertrekt, en na de pauze zijn in deze vergade ring gekozen opvolger, de heer L. Castenmiller. De terugblik, die de heer Elzinga op het afgelopen jaar wierp, bracht tal van bemoedigende aspecten onder ogen, evenals trou wens de verschillende jaarverslagen dit deden. Een hoogtepunt noemde de heer Elzinga het feit, dat Sint Paulus voor de eerste maal in Nederland het mooie, maar zware stuk „Eiland dei- Stilte" over het voetlicht mocht bren gen, in aanwezigheid van de schrijver en van de landjuweeljury. Het was voor de vereniging wel enigszins een teleurstelling geweest, dat zij met dit stuk niet verder kwam dan de achtste plaats in het landju weel. Een basis van uitwisseling met de Goese „Rederijekers" werd gevon den, maar het prettigst van al vond de voorzitter toch wel de zeer aan gename 'onderlinge band tussen de leden en, zo vond hij, bij al die pret tige geluiden valt het regisseurs- vraagstuk in het niet, ,,De Fluwelen Handschoen", dat voor het komende seizoen op het programma staat zal nu worden geregisseerd door de heer L. Castenmiller in samenwerking met de provinciale toneeladviseur, de heer Jan Lemaire. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Castenmiller, gaf na het overzicht door de voorzitter weinig nieuwe punten. Wel viel er nog uit te vernemen, dat de vereniging in no vember een grote teleurstelling in- casserde, toen het a.s. vertrek van de voorzitter bekend werd. Batig saldo De penningmeesteresse deed ook haar best om de vreugdevolle stemming er in te houden door het uitbrengen van een gunstig verslag over 1957. Het saldo van 1956 werd namelijk door dat van 1957 over troffen met f 131.01, dat f 430.17 bedraagt. Het verslag van de kas controlecommissie was weliswaar Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het prijsindex cijfer voor 1957 119, tegenover 108 voor 1956. In het cijfer 119 voor 1957 is evenwel de invloed begrepen van de op 1 januari 1957 in werking ge treden algemene ouderdomswet. Laat men deze invloed buiten beschou wing, dan is het gemiddelde index cijfer voor 1957 114. bijzonder uitvoerig en kunstig van komische opzet, doch bevatte geen serieuze op- of aanmerkingen op het gevoerde beleid. Uit het toneelverslag bleek, dat in 1957 driemaal „Een vogel vliegt de wereld in", tweemaal „En toen kwam Oma" en tweemaal „Eiland der Stil te" werd ten tonele gebracht, terwijl voorts verschillende spelers medewer king verleenden aan het openlucht spel. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende en niet herkiesbare voor zitter vervangen door de heer Casten miller, wiens plaats als secretaris werd ingenomen door de heer J. Sies. Twee andere bestuursleden werden herkozen. EMM-beker voor Cujé Het Middelburgse EMM zal, on danks de aderlating alle atletiekle- den traden zoals bekend uit en richt ten de AV Dynamo op naast hand bal ook nog atletiek blijven beoefe nen. Dit werd besloten na het ver trek van de atleten. De beker voor de beste prestatie in 1957 ging naar Hein Cujé. terwijl G. Rodts een plaqnette krpeg als de meest verdienstelijke EMM'er. De stichting „Sportbelangen" te Vlissingen, heeft zich tot tal van sportverenigingen gewend met een circulaire waarin zij er op wijst dat deze verenigingen een groot tekort aan geschoolde leiders hebben. „Sportbelangen" heeft daarom de mogelijkheid onderzocht om te ko men tot een cursus „algemeen vor mend jeugdleider", waaraan door ieder sportbeoefenaar kan worden deelgenomen en die leiden kan tot het in bezit krijgen van een erkend diploma. Deze cursus zal volledig worden aangepast aan de praktijk, dus geen overladen van kennis, die hierbij niet van pas komt. Er wordt thans meestal door on bevoegde leiders les gegeven, zowel in de zalen als op de velden. Hierin kan een groot gevaar schuilen, daar men door ondeskundige leiding veel aan de jeugd kan verknoeien, zowel lichamelijk als geestelijk. De stichting is ervan overtuigd dat men dit de tegenwoordige leiders/ sters niet kan verwijten, daar er tot heden weinig of geen mogelijkheden bestond zich hiervoor in de vrije tijd te bekwamen. Nu deze mogelijkheid vermoedelijk straks aanwezig is, zal er mettertijd ook op gelet kunnen worden, dat al leen zij, die hiervoor opleiding ge noten hebben, les geven, zowel in de zalen als op de velden, welke onder beheer staan van de stichting. Komt er voldoende deelname dan zal men met de cursus in april star ten. De voetbalwedstrijd tussen Noord Ierland en Italië, die woensdag te Belfast is gespeeld, eindigde in een 2-1 zege voor de Noord Ieren. Bij de rust hadden zü een 2-0 voorsprong. De wedstrijd werd gespeeld in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. Door deze zege plaatste Noord-Ier- land zich voor het eindtoernooi in Zweden en is naast Engeland, Frank rijk, Hongarije, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Rusland, Zuidslavië, Schotland, Brazilië, Argentinië, Para guay, Mexico, wereldkampioen Duits land en gastheer Zweden het vijftien de land. De zestiende kandidaat voor de wereldtitel is de winnaar van de wedstrijden tussen Israël en Wales. De eerste ontmoeting hiervan is in middels al door Wales gewonnen (2-0) Geen enkele Italiaan in het met 50.000 toeschouwers gevulde Wind sor Park-stadion heeft kunnen ont kennen, dat de Ierse zege volkomen verdiend was. Het heeft zelfs niet veel gescheeld of het was een 31-over- winning geworden, want een der doelpunten werd door de Hongaar Zsolt om duistere reden afgekeurd. De wedstrijd verliep zonder inci denten. Alleen werd de Italiaanse rechtsbuiten Ghiggia Uruguees van origine twintig minuten voor het einde van het veld gezonden, toen hij tegen een beslissing van de scheids rechter protesteerde. Bij de „vriend schappelijke" wedstrijd tussen beide ploegen, op 4 december op hetzelfde veld gespeeld, hebben zich, zoals men zieh herinnert, op en rond het veld wel ergerlijke tonelen afgespeeld. Al in de veertiende minuut namen Niet minder dan 20 biljarters heb ben Ingeschreven voor het kampioen schap van Nederland groot biljart eerste klasse 47 2 van de K.N.B.B., die om zeven finaleplaatsen moeten spelen. De kampioen van het vorige jaar, Flip Beekman, is al zeker van een plaats in de eindstrijd, die van 20 tot en met 23 februari in een nog nader te bepalen stad zal worden ge houden. Onder die twintig liefhebbers be vindt zich de 18-jarige Piet de Leeuw Onze landgenote Cockie Gastelaars heeft tijdens invitatiewedstrijden in het Olympisch zwembad in Melbourne tijdens de wedstrijd op de 110 yards vrije slag tegen Dawn Fraser (Austr.) het Europese record op de 100 meter vrije slag op haar naam gebracht met 1 min. 5 sec. De Australische, die vanaf de start de leiding had genomen noteerde op de 110 yards 1 min. 3,5 sec. waarbij Dawn het record van de staat Vic toria verbeterde. In het programma voor zondag 19 januari van de KNVB afd. Zeeland is uitgesteld: le klas: Koewacht-IJzen- dijke. Ingelast: 2e klas B: Cortgene 1- Patrijzen 1. Een inwoner van Rijkholt in Lim burg heeft alleen beslag gelegd op de eerste prijs 64.800) van de KNVB- toto van vorige week. Hij behaalde 13 punten, het maximum, dat ditmaal was te krijgen. Met 12 punten plaat sten zich 27 winnaars voor de tweede prijs. Zij krijgen ieder 1028.50. Onder Gaillard zal de vertrouwenskwestie de gelukkigen zijn leden van BW, jr., de zoon van de oud-Europese kampioen, die volgens zijn vader een grote biljarttoekomst tegemoet gaat. De deelnemers zijn in drie groepen ingedeeld voor het spelen van voor wedstrijden, die op 9 februari a.s. be ëindigd moeten zijn. In Rotterdam spelen: B. van Amen, J. Lieshout, J. Barzilay, J. Eichels- heim (allen Rotterdam), P. Kruythof, (Barendrecht) en A. van Loon, Ber gen op Zoom). De groep Utrecht bestaat uit: G. Kemp (Voorthuizen), A. N. de Kleine sr., (Zwolle), G. Vink, (Hilversum), J. Franken, (Tilburg), L. van Stralen (Utrecht), J. Everaard (Utrecht) en W. Soeterboek (Kaatsheuvel), In Amsterdam treden qan: C. Trim bos, B. van Leeuwen, P. de Leeuw jr. (allen Amsterdam), J. Broerse (Zaan dam), J. Lamers (Beverwijk), P. Zondervan (Leeuwarden) en J. Vul- tink (Aalten). de Ieren de leiding. Linksbinnen Moll- roy schoot in een verwarde situatie voor het doel van Bugatti van 20 me ter afstand raak. Rechtsbinnen Wilburg Cush was de maker van het tweede Ierse doel punt. De Italiaanse treffer kwam in de twaalfde minuut van de tweede helft van de voet van de vroegere Brazi liaan Dino da Costa. De nederlaag betekent, dat Italië voor het eerst sedert de instelling van het toernooi om de wereldbeker in 1930 niet in de eindronde zal uit komen Tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales in het 55 yards bad van Sydney slaagde de Australiër John Monckton er in het wereldre cord op de 200 yards en 200 meter rugslag op zijn naam te brengen. De 15-jarige Jon Konrads heeft tij dens dezelfde kampioenschappen het wereldrecord op de 440 yards vrije slag met 2,1 sec. verbeterd en ge bracht op 4 min. 25,9 sec.. Door deze prestatie bracht Konrads ook het wereldrecord op de 400 meter vrije slag op zijn naam. Ondanks het slecht bespeelbare veld werd de hockeywedstrijd Middelburg, 's- Hertogenbosch een aantrekkelijk duel. De thuisclub nam dadelijk het heft in handen en al spoedig werkte Rutten een soloren op de juiste wijze af (1-0). Na de hervatting trachtten de be zoekers het spel te verplaatsen, doch de Middelburgse verdediging gaf geen krimp. Toen een hard ingeslagen bal door een der Bossche verdedigers op de doellijn met de voet werd wegge werkt. benutte van Heel de toegeken de strafbully (2-0). Kort daarop bracht Franke de stand op 3-0. Uit een straf- corner wisten de bezoekers het alles zins verdiende tegenpunt te scoren (3-1), waarna nog een vierde doel punt van Middelburg door de scheids rechter moest worden afgekeurd. ZATERDAGMIDDAG organiseert de ijsclub Het Grote Gat te Oostburg in samenwerking met de VSV Ma rathon uit Vlissingen een cross rond het Grote Gat. LIEVEN DE NOOYER, de 16-jarige debutant van de Vlissingse boks club DOS, werd kampioen van het district Zuid-Holland en Zeeland door te Rotterdam te winnen van de Hagenaar J. Poortman. verbinden aan zijn voorstel tot wij ziging van de Franse grondwet. Het voorstel heeft ten doel de positie van de regering te stabiliseren. Zo wil men bv. de individuele leden van de Nationale Vergadering de bevoegd heid ontnemen, om maatregelen be treffende het uitgeven van geld of de heffing van belastingen voor te stel len. Voorts beoogt men met het wets ontwerp te bereiken, dat een regering voortaan alleen tot heengaan kan worden gedwongen als de oppositie haar weloverwogen een nederlaag toebrengt, waarbij zij haar motieven duidelijk moet uiteenzetten en tevens de volgende premier moet aanwijzen. Een motie van afkeuring moet met absolute meerderheid, dus de helft van het aantal afgevaardigden plus een worden aanvaard. Hierdoor is een wezenlijke meerderheid voor de nieuwe premier en diens politiek ge waarborgd. Het bestuur van het landbouwschap is van oordeel, dat de uitgestelde na betaling van de melkprijs de veehou ders een vordering op de overheid geeft en dat dezen dus, wat hun be lastingen aangaat, eveneens uitstel van betaling bij de inspecteur kunnen j vragen. Van de zijde van het Land bouwschap is men bereid de minister van Financiën te verzoeken, de in specteurs te vragen soepelheid te be trachten. Tevens zal worden verzocht in deze geen rentebetaling over uitgestelde belastingtermijnen te vorderen. ODC en Wilhelmina. De zesde ronde van het Hoogoven schaaktoernooi te Beverwijk is een van de meest triomfale geworden voor de Nederlanders. In de eregroep gaan na gisteren niet minder dan drie landgenoten aan de leiding De grijze schaakvorst dr. Euwe opent de rij. Hij hield er de gevreesde Pirc onder. Bouwmeester rekende af met O'Kelly, hetgeen hem ook in de voorste rijen bracht. Donner kwam „slechts" tot een remise tegen Stahl- berg, maar dat was nog altijd vol doende om niet onder de voet gelopen te worden in de invasie, die zijn eigen landgenoten hadden ontketend. Bo vendien is een puntenverdeling tegen de Zweed al eervol genoeg. In invitatiegroep 2 behield Roessel de leiding door te winnen van de Zuidslaviër Fuderer. Kramer dwong hier een remise af van de Westduit ser Rellstab. Orbaan, die er maar niet in kan komen en uit zes partijen pas één punt heeft vergaard, verloor van zijn landgenoot Barendregt. In invitatiegroep 3 wordt de eerste plaats ook al ingenomen door een Nederlander. Cortlever bedwong de Spanjaard Perez en dat was er vol doende voor. De jeugdige Jongsma speelde remise tegen de Oostenrijker Beni en Bredewout deed hetzelfde tegen de Belg Soultanbejeff. In groep 4 klopte Langeweg de Duitser Diemer, terwijl Mulder van Leens Dijkstra een puntenverdeling afdwong van Kostic (Z.-Slavië). De wedstrijd tussen de Nederlanders yan Geet en Schneiders werd uitgesteld. Bij de dames speelde mevrouw Heemskerk remise tegen de Zuid- slavische Lazarevic. Mevrouw v. d. Veen moest haar meerdere erkennen in de Italiaanse Benini. Aan de slaagde voor de Boer uit Graauw. HOOFDAKTE kweekschool te hoofdakte Dongen P. den GOES, 15 jan. Groenten: spruiten Al 47. A2 42-54, BI 33, afw. 26-30, wit lof afw. 38, r.kool 8, w.kool 6-7, gr. sav.kool 7-13, gele sav.kool 9-10, boe renkool 7-10. uien 1-5, prei 10-22, peen 8-9, and. 64-75, veldsla 38, waspeen 10-15, knolseld. 18-20, per stuk 6. 's-HERTOGENBOSCH, 15 jan. Op de markt van heden waren angevoerd 6020 stuks vee. nl. 2276 runderen, 209 graskalveren, 616 vette kalveren, 485 nucht. kalveren, 278 schapen. 12 gei ten, 27 fokzeugen, 523 slachtvarkens, 58 lopers, 1536 biggen. De prijzen wa ren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 740-1275; guiste koeien 575-875; kalfvaarzen 750. 1175; klamvaarzen 660-890: guiste vaarzen 625-835; pinken 450-675; gras kalveren 270-390; nucht. kalveren voor fok- of mesterij 65-205; weideschapen 50-85; lammeren 40-75; dracht, zeu gen 225-310; lopers 52-60: biggen 30- 48, alles per stuk. Slachtrunderen aan. voer 754 stuks. Extra kw. 3.20-3.40. le kw. 3.00-3.15. 2e kw. 2.75-2.95. 3e kw. 2.55-2.70; vette stieren 2,75-3.00; worst, koeien 2.40-2.60. alles per kg gesl. gew. vette kalveren le kw. 2.60-3.00, 2e kw. 2.20-2.45. 3e kw. 1.80-2.10; nucht. slachtkalveren 1.20-1.50; slachtvarkens 1.50-1.59; slachtzeugen le kw. 1,38- 1.43. 2e kw. 1.28-1.35. alles per kg lev. gew.; vette schapen 70-100: vette lammeren 55-90; nucht. slachtkalve ren 30-62.50. alles per stuk. Over zicht: Melk- en kalfkoeien aanvoer iets ruimer, handel lui, prijzen duur. Guiste koeien aanvoer groter, handel traag, prijzen ongeveer gehandhaafd. Jongvee aanvoer minder/handel rede lijk goed. prijzen stijf duurder. Vette kalveren aanvoer groot, handel rus tig. prijzen weinig verandering. Nucht. slachtkalveren aanvoer groter, han del redelijk, prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer minder, handel kalm, prijzen onveranderd. Fokzeugen. aanvoer beperkt, handel matig, prij zen iets stijver. Lopers en biggen aan voer minder, handel iets williger, prij zen ruim prijshoudend. Slachtvee aan voer ruimer, handel stroef, prijzen niet goedkoper. Slachtzeugen aanvoer groot, handel gedrukt, prijshoudend. TERNEUZEN. 15 jan. Knolseld. 8-16. kroten 14. r.kool 7-14. sav.kool 20-26, w.kool 2-15, waspeen 10-15. br— peen 9-13. prei A2 19-28, B 10-20, knolseld. B 16-18. C 5-20. spruiten A2 33-53. B2 23-45. uien 12-15. witlof A2 54-60. B 40-65. B afw. 29-39. gold, de licious hm 75-80 111123. 70-75 114 121. 65-70 107—111, 60-65 90—91, h2 7988, k 89—97, f 80—95, kr. 60—65, spek 5055; goudreinette hl m30-95 105, 75-85 100—102, 65-75 97—100. h2 86, k 8496, f 8284, kr. 40. spek 49 59; manks codlin hl m70-75 99103, 65-70 90—94 60-65 83—90, h2 70—85, k 85—99, f 74—82. kr. 43—54, spek 45; winston hl m75-85 8999, m65-75 97 98. 55-65 81, h2 65. k 72—85, f 68—73, kr. 60, spek 45; winter banana hl 102, h2 76, f 77, kr. 59, spek 33; zoete ap pelen k 94, f 84: st. remy f 110; gie- ser wildeman f 109. WAALWIJK. De overleermarkt ver toont een vaste prijstendens. De han del was echter nog van weinig bete kenis. In de balanstijd is er toch wei nig koopinteresse, vandaar dat vele vertegenwoordigers der lederverkoop huizen een paar weken zijn thuis ge bleven, Het is nog even afwachten hoe de verkoop zich in de komende dagen zal ontwikkelen. De schoenin dustrie kreeg wat orders binnen, wat meteen wat hoopvoller stemt. Over het geheel bleef de produktie in de schoenindustrie nog ongewijzigd, wat betekent, dat de meesten nog niet aan hun volle produktie toe zijn. Ook de zoolleermarkt bleef kalm. In afvallen gaat een en ander weg. Voor lichte croupons is de belang stelling beter dan voor de zwaardere sortering. De reparatiesector gaf nog het meest bevredigend beeld te zien. Ook rond de feestdagen was het bij de schoenherstellers wat minder druk, doch de laatste dagen brach ten weer meer werk. In de lederwarenbranche bleef de situatie bevredigend. Op de inlandse huidenmarkt wa ren de zaken nog beperkt, er wordt door de inlandse looierij voorzichtig ingekocht. Echter voor afvallen was de belangstelling goed en het aanbod is niet zeer groot. Voor lichte hui den is de vraag beter dan voor zwa re. Konstanz 259 (onveranderd)Rhein- felden 185 (onveranderd): Breisach 86 16)Straatsburg 1878 3) Maxau 392 5)Mannheim 257 108); Mainz 302 10); Bingen 219 (—10); Kaub 244 (—15); Trier 3298 (—80); Koblenz 342 (—36); Keulen 382 (—40); Ruhrort 643 (—43); Lobith 1284 29); Nijmegen 1060 16); Arnhem 1043 12)Eefde IJsel 594 4); Deventer 476 4); Monsin 5580 (—23); Visé 5810 (—25); Borg haren 4268 (—36); Belfeld 1429 (geen opgave)Grave ben. de sluis 704 200). BREDA - BERGEN OP ZOOM

de Stem | 1958 | | pagina 3