Nog steeds spanning om haringwimpel Breskens Ook al aan Goes heeft sluitende begroting voor het afgelopen jaar Watersnoodramp trof Zeeland ook anderhalve eeuw geleden Span van Willem v. Vis voor de derde maal winnaar Grij ze Haren Schipper J. uit Dordrecht liep boete van f 80 op DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 JANUARI 1958 Vakmanschap Dokter v.d. Sluis verlaat Veere Rijexamens worden ook te Oostburg afgenomen Discipline Schuldig aan aanvaring Hansweert Melkstandaardisatie in Zeeland per 2 februari •pttr? Oorlogsschade (gebouwd) afgewikkeld Hoogwaterstanden Hardste klappen in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen gevallen Veel slachtoffers Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Snelle groei van bevolking Z-Vlaanderen HULST Ontslag secretaris K.A.J, present „Helpt Elkander" Zuid-Beveland GOES K.V.P. in actie Subsidiëring van telefooncentrale AGENDA Vandaag Op 7 februari, tijdens een voor de Bressiaanse vissers feestelijk weekend, zal burgemeester A. J. Eekhout van Breskens de wim pel van de gemeente uitreiken aan het span dat in het afgelopen jaar de meeste haring heeft aangevoerd. Dit gebeurt dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal. De eer was zowel in 1956 als in 1955 voor de TX 2 en" de TX 32, resp. onder schipper Willem van der Vis en schipper Gerrit Vlaming, (eerstgenoemde voert tijdens de visserij het oppercommando over beide schepen) en het heeft er alles van dat dit bekende, welhaast legendarische span ook in 1957 de hoogste cijfers heeft gehaald in het boekje van de mijnmeester. Hoewel het span TX 36 en ia er erg: kort achter zit en gedurende het gehele jaar een geduchte concur rent is geweest van de TX 2 en de TX 32, staat toch. naar wij reeds schreven, wel vast dat de winnaars van de wimpels uit de beide vorige jaren opnieuw beslag leggen op de door Breskens uitgeloofde prijs. Overigens is er onder de mannen van de havenkant van Breskens i%pg heel wat spanning. De cijfers zijn nu eenmaal nog niet officieel bekend. Zekerheid bestaat er wèl ten aanzien van de andere wimpel, welke wordt uitgereikt aam het span dat de eerste haring van het seizoen '57-'58 aan de wal heeft gebracht. Dat gebeurde de ze keer door de gebroeders v. d. Berg van de UK 125 en de UK 60. Hoe spelen Willem van dei' Vis en Gerrit Vlaming het klaar om telken- jare nu al drie maal achtereen, de hoogste totaalbesomming te maken Geluk Op zee kun je niet buiten een beetje geluk, maar het komt toch in de eerste plaats op vakmanschap aan. En als je over een vakman praat, dan praat je over Willem van der Vis, de onverstoorbare Texelse schip per met zijn onafscheidelijke pijpje, waarmee hij wel te kooi ligt. De man die geen ophef maakt en van branie niet weet, maar wie de zee niet gauw te hoog gaat. Wie dat weet uit ervaring we waren tijdens zijn laatste reis drie dagen zijn gast begrijpt iets van Willem van der Vis' stevige vangsten. Hij is geen magiër, naar wie de ijle haring vanzelf komt toegezwommen, maar terwijl met een dikke bries" In de raadzaal van Veere is door het gemeentebestuur en diverse ge nodigden officieel afscheid genomen van dokter M. v.d. Sluis. Burgemeester de Beer Poortugael memoreerde hoe dokter v.d. Sluis gedurende 17 jaar zijn beste krach ten als huis- en gemeentearts aan Veere had gegeven en bood hem een fraai schilderij aan van zijn woon huis aan de Markt, door de Veerse kunstschilder A.J. v. Dijck op artis tieke wijze weergegeven. Voor mevr. v.d. Sluis waren er bloemen. Dokter v.d. Sluis dankte voor de goe de woorden en het prachtige schil derij, dat hij een ere-plaats zal geven in zijn woning te Driebergen, waar hij zijn laatste jaren gaat slijten. Gistermiddag was er nog een re ceptie in ,,het Lammetje" waar de patiënten van dokter v.d. Sluis van de gelegenheid om afscheid van hem te nemen ruimschoots gebruik maak ten. Zoals bekend moeten degenen, die een examen willen afleggen ter ver krijging van een rijvaardigheidsbe wijs uit de gemeenten van west- Zeeuwsch-Vlaanderen steeds naar Terneuzen om dit te kunnen doen. De grote afstand werd in geheel de streek als een bezwaar gevoeld en verscheidene malen werd reeds ge- poagd om hierin verandering te bren gen, Ook de B.O.V.A.G. steunde deze pogingen. Thans heeft de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers in west-Zeeuwsch-Vlaande- ren evenwel een mooi resultaat be reikt. Zij heeft van het Centraal Bu reau voor de afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen te 's-Gravenhage ge daan gekregen, dat met ingang van 1 mei aanstaande voor enige maan den een proef zal worden genomen met het afnemen van rijexamens voor personen woonachtig in het gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. dat ten westen var de Braakman is gelegen, te Oostburg. Mocht deze proef sla gen, dan zal Oostburg als vast op- roepcentrum voor west-Zeeuwsch- Vla anderen worden aangewezen. De adviseur van het Centraal Bureau, A. de Waart te Terneuzen, die ook in Terneuzen en Hulst belast is met het afnemen vai de rijexamens, zal ook voor Oostburg worden aangewe zen. '-■•y ic--.in uc (op deze foto) en de TX 2, door lij nen verbonden, trekken samen de kuil. vele uit Breskens vertrokken vissers in Boulogne en Duinkerken beter weer lagen af te wachten'en terwijl enkele anderen werkeloos ou het zee tje huppelden, gingen van der Vis en Vlaming er. als enigen aan. Dat wil zeggen: ze zetten het net uit en vis ten. Ze verspeelden twee netten, maar ze visten. Ze voeren een eindweegs tegen wind op. om daarna voor de dikke bries uit de kuil te trekken, om dat het er tegenin, ondanks de kracht der motoren in de beide nieuwe sche pen. onmogelijk zou gaan. Ze visten. En er was een trek bij van drie en een halve ton. De twee kapotte net ten kwamen er wel uit. Ze ziin geen waaghalzen, deze s. Maar ze gaan voor zee niet zomaar nnzu En er heerst aan boord een opmerke lijke discipline. Elk kent zijn plaats. Er is geen getier aan boord, hoe de wind ook tekeer gaat. Met een gebaar verstaan de mannen hun schipper en elkaar Willem van der Vis' hevigste krachtterm luidt ,.te barst", als er een net een nylonnet van hoge waarde kapot is. Maar zelfs daar bij blijft hij kalm, want hij weet dat zoiets kan gebeuren als je onder een dikke bries vist. „We gaan halen, Gerrit", zegt hij kort tot zijn collega van de 32, via de radio. Het was een heel stevig weer. Don derdagmiddag voer het span uit za terdagmorgen keerde het te Bres kens terug, meer onder dan boven water. Maar met twaalf ton haring. Willem van der Vis en Gerrit Vla ming verdienen hun wimpel niet zó maar (Advertentie) De eerste grijze haren of reeds ge heel grijs? Finigris geneest U ervan, voorgoed. Finigris natuurmethode geeft de oorspronkelijke haarkleur terug zonder verven, moeite of risico en zonder hulp van anderen. Wachten maakt nóg grijzer. Begin dus nu. Kuurfles 4.50. Verkrijgbaar bij drogisten, kappers en parfume ries. Bij geen voorraad te bestellen (onder opgaaf adres winkelier) bij Finigris, Postbus 10, Breda. G.S. hebben de Goese gemeentebe groting-1957. zo schrijven b. en w. aan de raad, teruggestuurd met de eis, dat deze, na herziening van diverse uitgaafposten, sluitend moet worden gemaakt en dan teruggezonden. Als pleister op de wonde is er de mededeling bij, dat de uitkering uit het Gemeentefonds verhoogd ts tot f 53.91 per inwoner, wat aan meer dere inkomsten f 123.000 oplevert. In verband hiermee, aldus b. en w„ zullen, nog afgezien van de beste dingsbeperking, de voorgenomen ka pitaalsuitgaven. geraamd in de derde tot en met de zesde en in de tiende begrotingswijziging met het oog op de budgetaire positie voorshands niet tot uitvoering kunnen worden ge- bra cht. Deze wijzigingsbesluiten zullen in getrokken moeten worden. Ze hebben betrekking op de volgende kapitaals- werken: Kosten nieuwe riolering a f 190.000: kosten uitbreiding zuiveringsinstalla tie a f 25.000: aanleg weg door het noorden van Goes f 60.000: bouw van een aula a f 50.000: en kosten uitbrei ding sportvelden a f 95.000. Het is b. en w. al is het met moei te. gelukt een begrotingswijziging sa men te stellen, die tot gevolg heeft, dat de dienst 1957 sluit. Diverse be zuinigingen moeten toegepast worden, die b. en w. liever achterwege gela ten hadden, maar waaraan niet te ontkomen is. De belangrijkste punten uit deze wijziging zijn: Op grond van de in de aanvang ge noemde verhoging van het basisbe drag per inwoner kan de algemene uitkering uit het gemeentefonds ver- Voor het kantongerecht te Middel burg stond woensdag de schipper van het motorschip „Willem Adrie", A. XV, J. uit Dordrecht terecht, die er van beschuldigd werd 23 augustus van het vorige jaar in de liavenmonding te Hansweert een aanvaring veroorzaakt te hebben tussen zijn schip en het Belgische m.s. „Mathilda". De Nederlandse boot was na de aanvaring op de oostelijke havendam omhoog gevaren, nadat deze een flin ke scheur in de romp had opgelopen. Schipper J. was tenlastegelegd, dat hij alvorens de haven in te varen niet voldoende stuurboord had gehou den (hij kwam van de kant van Ter neuzen) en bij nadering van de ..Ma thilda" geen vaart h^d verminderd of teruggeslagen. De kantonrechter stelde vast, dat dc haven door de schipper van de ..Willem Adrie" niet genoeg was „open" gevaren. Aanvankelijk was schipper J. het hiermee niet eens. ..Ik hield genoeg stuurboord", sprak hij. „maar de ..Mathilda" lag teveel naar bakboord". J. wilde wel toege ven. dat hij voor het binnenvaren van de haven wat meer naar stuurboord w.uem van der Vis..-, onverstoor baar bij de dikste bries. had kunnen uitwijken. „Anders zit er altijd risico in", ging hij verder, tot 'grote ontsteltenis van de kantonrech ter overigens, die het op zijn zachtst uitgedrukt vreemd vond, dat J. dergelijke risico's durfde te lopen. Ter zitting verscheen ook de sein huiswachter W. A. D. de M. uit Hans weert, die de aanvaring had zien ge beuren. Hij zei de manoeuvre van schipper J. niet verstandig gevonden te hebben, temeer daar hij het gele waarschuwingslicht ontstoken had. „Ik heb tweemaal' een signaal gege- geven. toen in de sluis verlaten had", vertelde de schipper van de „Mathil da". C. M. uit Kieldrecht. „Plotse ling kwam J. van achter de dam zetten". Ook de schipper van het m.s. ..Patria", C. F, uit Amsterdam, die destijds achter de „Mathilda" uit de sluis voer. was van oordeel, dat J. bij het binnenkomen te dicht langs de westelijke havendam was gevaren. De officier van justitie, mr. Th, Le- bret, vroeg voor het subsidiair tenlas- tegelegde het geen vaartverminde- ren door J. bij de nadering van de ..Mathilda" ontslag van rechtsvervol ging. Er was namelijk geen „terug" meer mogelijk gebleken. „Dit laatste verhoogt evenwel J.'s schuld", meen de de officier, die beklemtoonde, dat J. door het gele licht gewaarschuwd was en vepl te veel risico had geno men. De „Willem Adrie" had meer stuurboord moeten houden", aldus mr. Lebret, waarna deze f 80. boete vorderde. J. werd conform ver oordeeld. Ar'vertentiel hoogd worden met f 123.015 plus f 23.140 wegens na-uitkering over '55. Door een verhoging van het percen tage voor de belastinguitkering met 8 punten kan meer geraamd worden f 22.703 plus f 3.171 wegens eind-af rekening over 1955. Bezuiniginen Om een sluitende begroting te ver krijgen moeten de volgende bezuini gingen toegepast worden: Volgno. 212: (Onderhoud van stra ten en pleinen). In de kosten ven ver betering van het stationsplein wordt door de Ned. Spoorwegen een bijdrage verleend van f 21.900,Hier tegen over is de uitgaafpost slechts met f 11.900,verhoogd, zodat in feite op deze post f 10.000.— bezuinigd wordt. De geraamde bedragen voor verf- werk aan het manhuis en de rijks- kantoren ad resp. f 2500,en f 1500, zijn tot de helft teruggebracht. Eveneens zijn gehalveerd de bedra gen voor verfwerk en aanschaffing van zonweringen voor de prof dr. Kohnstammschool en het verfwerk aan de van Dusseldorpschool, waar door een bezuiniging wordt verkregen van resp. f 1500,en f 1050, Ook de extra bijdragen voor ver nieuwing van leermiddelen voor de openbare scholen zijn gehalveerd. Het geraamde bedrag wegens ren tevoordeel in verband met woning bouw werd oorspronkelijk gereser veerd om later nadelige rente verschil len te kunnen opvangen. Ter ontlas ting van de gewone dienst is dit be drag thans gedeeltelijk gebruikt voor de voorgeschreven reservering voor het risicofonds als bedoeld in artikel 24c van het woningbesluit en voor het reservefonds voor duplexwonin- ningen, fprwijl het restant ad f11049 is gebruikt voor een bijdrage aan de gewone dienst ten behoeve van de rente voor kasgeld, gebruikt voor de financiering van woningbouw. I Advertentie) In de gisteren in Den Haag gehou den openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor zuivel zijn o.m. enige ontwerp-veror- deningen goedgekeurd tot wijziging van zuivelverm-dening 1943, 1957 en 1958. De wijzigingen hebben betrek king op het jnvoeren van de melk standaardisatie in de provincie Zee land. Aan de minister van landbouw is geadviseerd m.i.v. 2 februari a.s. in de provincie Zeeland, met uitzon dering van Noord-Beveland, en op 't eiland Goeree-Overflakkee, de melk standaardisatie in te voeren. De hier voor genoemde verordeningen dienen aan de daardoor veroorzaakte situ atie te worden aangepast. De technische en financiële behan deling van de oorlogsschade aan ge bouwd onroerend goed in deze pro vincie, verkeerde aan het einde van het jaar 1957 in een zodanig stadium van afwikkeling, dat alle besturen van de gemeenten, aan welke in 1949 ten deze door de minister van Volks huisvesting en bouwnijverheid een voorbereidende taak werd gede legeerd. hierin aanleiding hebben ge vonden genoemde bewindsman te ver zoeken hen van deze taak te ont slaan. De afwikkeling van de nog reste rende herbouw- en herstelgevallen zal derhalve door de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincie Zeeland te Mid delburg zonder tussenkomst van de gemeenten respectievelijk van de diensten voor bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken, plaatsvin den. De belanghebbenden kunnen zich in voorkomende gevallen dus recht streeks tot de bovengenoemde directie te Middelburg wenden. Morgen, vrijdag 17 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.46 en 13.15 uur; te Terneuzen om 0.19 en 12.45 uur en te Vlissingen om 12.19 uur. Dc eeuwen door heeft de zee de Zeeuwen ruimschoots gelegenheid ge boden om hun wapenspreuk „Luctor et emergo" in praktijk te brengen en deze zyn nooit te lui geweest om dit te doen, al gebeurde het nimmer op een schaal als thans, onder de indruk van de jongste februari-ramp ge schiedt langs de zeekust en de Schel- de-oevers. Deze week was het precies ander halve eeuw geleden, dat de zee weer eens zijn kans kreeg en greep. Bij eb liep het vloedwater niet terug daar het springtij was en enkele uren later kwam een nieuwe vloed opzetten, zó sterk en onstuimig, dat op vele plaat sen in Zeeland de dijken overspoeld en gebroken werden. Op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen werden de hardste klap pen uitgedeeld. Op het genoemde eiland kwam 5000 ha. blank te staan o.m. de gehele polder Kruiningen en in Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs 7600 ha. In de Westkappelse dijk werd een stevig gat geslagen, doch de „Noor mannen" versaagden niet en wisten het dicht te krijgen vóór veel water binnen was gekomen. Vlissingen kreeg het zwaar te ver duren en hier vielen ook de meeste slachtoffers, nl 31. Over de toen veel te lage zee-dijk sloeg het water bij oceanen binnen en overvloeide in woeste stroom de lagere delen der stad. Verrast De meeste mensen werden in de slaap verrast en niet ieder was zo gelukkig het gevaar te ontkomen. Vlissingen had toen een Franse be zetting en de Franse soldaten heb ben bij het reddingswerk goede hulp geboden en sommigen voor de ver drinkingsdood behoed. In de kerken stond 'n halve meter water en de banken en stoelen dre ven er in rond. Sterke verhalen staan in de oude papieren nog opgetekend en zij ver schillen niet veel van hetgeen vijf jaar geleden hier voorviel. In enkele gevallen moest men behalve het dak. ook de zolder openbreken om bij de slachtoffers te komen. Te Middelburg ontstond wel water overlast en waterschade, doch men senlevens gingen niet verloren. In Veere was het weer erger en vielen er vier slachtoffers. In 'n paar straten bleef het water zó lang staan dat men de op de zol der gevluchte mensen, via schuiten van levensmiddelen voorzag, die met hooivorken werden toegestoken. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 21 mensen verdronken: meestal waren het bewoners van alleenstaande boer derijen en woningen. In de polder kruiningen werden veertig hofsteden door het water ge ïsoleerd en verdronk het gehele gezin 7 personen van de arbeider Ge luk. doordat zijn woning instortte. Ook kwam veel vee om; men spreekt van 700 stuks. Giften De goede koning Lodewijk, erg met het lot van Zeeland begaan, liet een nationale collecte houden, die naar het begrip van die tijd vrij veel op bracht. Zelf hield hij op het stadhuis een inzameling, die 5000.ople verde en uit eigen middelen stond hij f 50.000.af, een werkelijk konink lijke gift. Herstel Met het herstel van de dijken werd terstond na de ramp begonnen en be trekkelijk snel. gezien de primitieve middelen van toen alles ging met schop en kruiwagen wist men de gaten, welke hier en daar zeer groot waren, te dichten. schuldvorderingen TEN LASTE VAN DE GEMEENTE MIDDELBURG. Burgemeester en Wethouders van Middelburg verzoeken hun, die over het kalenderjaar 1957 schuldvorde ringen ten laste van de gemeente be zitten, die vorderingen (daaronder begrepen die voor gemeentebedrijven en diensten), met de nodige bewijs stukken vóór 1 februari 1958 in te zenden. Middelburg, 11 januari 1958. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. W. KöGELER, wnd. Burgemeester. J. PH. KOENE. Secretaris. Het zielental van de gemeente nam in het afgelopen jaar toe met 1093. Op 31 december 195C bedroeg het aantal ingezetenen 28.148 (14.199 man nen en 13.94" vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 770 (383 mannen en 387 vrouwen), en door vestiging met 2686 (1670 mannen en 1016 vrouwen), het verminderde door overlijden met 112 mannen en 88 vrouwen en door vertrek met 2163 (1332 mannen en 831 vrouwen). Er werden 173 huwelijken voltrokken. BIJEENKOMST JONGERENGEMEENSCHAP. Op vrijdag 24 januari zal er in de aula van het Janseniuslyceum om half acht wederom een bijeenkomst worden gehouden van de jongerenge- meenschap. Spreker is pater E. Zil- kens o.e.s.a. Het thema van deze avond is „De moderne zielzorg" en in het bijzonder het lekenapostolaat. Daar ook in ons gewest het probleem van de onkerkelijkheid hier en daar naar voren komt is. het beslist nood zakelijk, dat alle jongeren op de hoogte zijn van de opdracht, die zij op dit terrein te vervullen hebben- Ieder, ouder dan 17 jaar, is welkom op 24 januari. reisvereniging feestte Een van de twee reisverenigingen, die onze stad telt, nl. die welke is gevestigd bij Janssen in de Bierkaai straat, heeft een teeravond gehouden welke een meer dan normaal feeste lijk karakter had omdat de vereni ging naar de overlevering wil, vijftig jaar bestaat. Natuurlijk is dat niet aan de hand van oprichtingsdocumen ten of in lijvige notulenboeken aan te tonen, want de reisclub is weinig officieel van karakter en vooral in vroeger tijden had ze meer weg van een gezellig onderonsje, wat dan ook de bedoeling was. Maar de oudsten hebben becijferd dat de vereniging een halve eeuw moet bestaan en dat is duchtig gevierd. Tot heel laat zijn de leden, in zeer geanimeerde stem ming, bijeen gebleven. Graauw Vrijdag komt de raad onzer ge meente bijeen. Op de agenda staan voorstellen met betrekking tot het verlenen van niet-eervol ontslag aan de heer A.Th.H. Dalmijn als secreta ris der gemeente, als secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk arm bestuur en als ambtenaar van de bur gerlijke stand. jaarvergadering „st. cornelis" De r.-k. varkensverzekering „Sint Cornells" hield haar jaarvergade ring. Is deze bijeenkomst elk jaar zeer druk bezocht, dit keer sprak het bar slechte weer een woordje mee. zodat van de 119 leden er maar 68 aanwezig waren. Uit het verslag van de penningmeester vernamen we, dat de inkomsten over 1957 f 1.070,07 hadden bedragen. Daartegenover stonden de uitgaven, in totaal f 926,—, zodat per saldo nog een batig slot bleef van f 144,07. Op 31 december 1957 was in kas f 3.677,40, een be drag, waarmee deze verzekering vei lig het nieuwe verenigingsjaar kan ingaan. Vastgesteld werd, dat het ledenaan tal steeds verder blijft teruglopen, een direct gevolg van het feit. dat er steeds minder mensen zijn, die zelf een krulstaart opzetten voor de slacht. Bepaald werd. dat de contributie f 0.60 per maand en per varken zal bedragen. De uitkering bij verlies van een varken werd bepaald op f 1,50 per kilo. Van de bestuursleden waren de he ren Ed. de Caluwé, P. de Caluwé en A. Totté aan de beurt van aftre den. Alle heren werden bij acclama tie herkozen. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van de heer Al. van Immerzeel werd gekozen de heer G. Leeraert te Paal. Als commissieleden werden tenslotte gekozen de heren A. de Koster en H. van Heese. Overslag de bevolkingscijfers Het aantal inwoners van onze ge meente is in het afgelopen jaar met 18 teruggelopen. Geboorte en sterfte hebben geen schommeling gebracht, want er w erden vijf kinderen geboren en vijf inwoners overleden. Het grote verschil zit in het vertrekoverschot. Tegenover 22 vertrekkenden stonden slechts vier vestigingen. Hengstdijk Onder het motto „K.A J. present" gaat de plaatselijke afdeling volgende maand een contactavond houden, waar iedereen welkom is Men is druk bezig aan de voorbereiding ervan. De lei ding berust, evenals vorig jaar, bij de heer G. Burggrave, die ook de schets jes schreef. De contactavond van vorig jaar was een zo groot succes dat men er zeker van is dat de plaatselijke K.A.J. ook r.u op de belangstelling van de gehele parochie mag rekenen. Het enthousi asme waarmee de leden zelf aan de organisatie werken doet evenmin iets onder voor die van vorig jaar. Breskens aanvoer vis en garnalen In de week van 5 januari t.m. 11 januari werden de volgende hoeveel heden vis en garnalen aangevoerd. 171 kg schol, 9 kg rog. 53 kg kabe.- jauw, 1415 kg wijting 200.150 kg ha ring. 26.564 kg sardijn, 876 kg sardij. (puf), 14 kg garnalen (export). Hoofdplaat Op de jaarvergadering van de var kensverzekerings Mij. „Helpt Elkan der" bracht de voorzitter hulde aar de heer V. de Ruijscher, die reed" 40 jaar bestuurslid is van de verze kering. Namens bestuur en leden werd de heer de Ruijscher, die een hartstochtelijk hengelaar is, een prachtige hengel aangeboden. De re kening en verantwoording over 1957 door de secretaris voorgelezen, gaven een batig slot van 577.De post van bode wordt gegund aan de laag ste inschrijver R. Scherbeijn voor f 54,70. P. van Voren werd tot keur meester benoemd voor 17 cent per varken, binnen en buiten de kom dei- gemeente. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden R. Scherbeijn en P. Puijenbroek zonder stemming hei- kozen. De verzekering telt momenteel 116 leden. Het bestuur stelt voor, het salaris van de secretaris te brengen op 100 De heer Blaakman merkte op, dat het moment voor het verzoek wel erg ongelukkig gekozen is met het oog op de bestedingsbeperking. Toch geeft hij zijn stem aait het voorstel. De voorzitter merkte op, dat het bestuur het steeds sober heeft gedaan, maar nu de kas er behoorlijk voor staat, meent hij dat het toch op zijn plaats is, deze verhoging te geven. Tenslot te werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Biervliet verkeersongeval De personenauto, bestuurd door me vrouw E. de P.-P. uit Biervliet, kwam op de provinciale weg Biervliet-IJzen- dijke nabij Pyramide, vermoedelijk tengevolge van slippen, in de berm van de weg terecht. De auto reed daarbij via een betonnen paal in de heg en schoot vervolgens dwars de weg over en belandde tenslotte on dersteboven in een diepe sloot. Won- dpr boven wonder konden de bestuur ster en haar 5-jarig zoontje, hevig ge schrokken doch slechts met enkele builen, de wagen verlaten. De auto werd zwaar beschadigd. Aardenhurg DE JONGE BOERENSTAND OP DE PLANKEN De r.-k. Jonge Boerenstand zal dit winterseizoen weer voor het voet licht treden. Tesamen met de r.-k. Jonge Boerinnen zal worden opge voerd het blijspel in 3 bedrijven van C. van der Lingen ,,De Dochters van de Baas". De uitvoeringen zullen plaats hebben op vrijdag 24 en za terdag 25 januari aanstaande in de zaal van de Rooöe Leeuw. De Goese afdeling van de K.V.P. is, hoewel het seizoen dit zou recht vaardigen, allesbehalve in winter slaap. De komende verkiezingen hebben haar volle aandacht en intern wordt voor de weerbaarheid der leden, voor al voor de jongeren veel gedaan. De werkgroep komt regelmatig bij een. Zo werd gisteravond in de Land bouw „gediscussieerd" over de toe komstige welvaart van Nederland. Woensdag 5 februari wordt een ont wikkelingsavond en voorlichtings- avond voor de jongeren gehouden met medewerking van kapelaan Sam uit Vlissingen en wethouder J. Roose en 's maandags daarop volgt een fo rum-avond voor geheel de parochie In dit forum hebben zitting diverse vertegenwoordigers in Kamer, Ged. en Prov. Staten en gemeenteraad. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T., aldus schrijven b. en w. aan de raad, om de telefooncentrale zo spoedig mogelijk uit te breiden, om te voorkomen dat het telefoonverkeer zal stagneren. In verband hiermee wil de P.T.T. van de gemeente een deel van de Schuttershoftuin. nl. 430 m2 kopen. Naar de mening van b. en w. is er geen bezwaar tot deze transactie over te gaan en stellen zij de raad voor bedoeld stuk grond te verkopen voor f 25 per m2. Dit be drag wil de P.T.T. ook betalen. Arendskerke LOOP DER BEVOLKING Het zielental van de gemeente 's- Heer Arendskerke nam in het afge lopen jaar toe met 41. Op 3.decem ber 1956 bedroeg het aantal ingezete nen 4720 2404 mannen en 2316 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 86 (44 mannen en 42 vrouwen) en door vestiging met 169 (72 mannen en 97 vi-ouwenl, het ver minderde door overlijden met 21 mannen en 16 vrouwen en door vertrek met 177 (72 mannen en 105 vrouwen). Er werden 48 huwelijken gesloten. Hansweert Er komt 'n wijkgebouw Groene Kruis Eindelijk is he: zover dat binnen kort tot aanbesteding kan worden overgegaan van het Groene Kruis wijkgebouw r.ie: zusterswoning aan de Kerklaan. De aanbesteding, welke geschiedt door de Centrale dienst Bevelanden is bepaald op 31 januari a.s. GOES Grand: Een kus voor je sterft. 18 i. met voorbeh. Schuttershof: Lezing Deltaplan voor Wetensch. belangen. MIDDELBURG Electro: Richard III. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: De dochter van de ambassadeur, a.l. Luxor: Mijn geweer is snel, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ma dame Butterfly, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Caval- leria Rusticana, 18 j. GENT Kon. NederL Schouwburg 7.30 uur: Amphitrydn 38. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; Het drie meisjeehui».

de Stem | 1958 | | pagina 2