Gesprek met Djakarta heeft zin, zegt regering geen VS hebben plan voor verkenningssatelliet Allemaal boven de maat In antwoord op vragen van mr. In 't Veld: Voor twintig miljoen aan werken op de markt in Tilburg en Den Bosch Bus met 50 passagiers gekanteld f 1000 KM PER Alleen Indonesië draagt de aansprakelijkheid Consistorie in 't komende voorjaar Kernfysische primeur voor Nederland? Parijs wil niet meer praten met Tunesië Noorse tanker brak in twee stukken met vracht en 152 passagiers niburgse zaken opgehelderd AUTO TEGEN TREIN OP ONBEWAAKTE Molotov en Sjepilov nogal eens in Moskou gezien 1 ft DAGBLAD VOOR ZEELAND Hardnekkige geruchten over Sumatra Veestal te Heino onder stroom: 7 koeien gedood Verruiming goedkeuringsbeicid Prins Bern hard naar Liberia Binnen 30 dagen een kunstmaan? Verklaring over „getemde" H-bom Plaatselijk mist In Noord-Ierland Tien personen bij instorting gedood Kermisexploitant uit Breda gedood Kroon achter carnavalminnend Oldenzaal Voor V.S.-raketten 549 miljoen 98e JAARGANG 'No. 22657 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Veoohjjnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigentr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: I. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, wm. &c. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Hechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. r. 't Westeode. Abonn.prijs bjj vooruitbet. f T.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj bM poetbestell) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, fümtugtn Vaderland DONDERDAG 16 JANUARI MXj8 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen at te geven, worden vernietigd, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vu .ideren: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. De veronderstelling, dat de Nederlandse regering thans een bijdrage zou kunnen leveren tot het tegengaan van verdere ver slechtering der Nederlands-Indonesische betrekkingen is onge grond. Dit heeft minister Luns gezegd in antwoord op vragen, di« het Eerste Kamerlid mr. In 't Veld aan de regering had gesteld. De jongste verslechtering van de betrekkingen, aldus de heer Luns, is het gevolg van volstrekt eenzijdige handelingen van Indonesië, die lijnrecht in strijd zijn met gesloten verdragen, met de regels van het internationale recht en met de eisen van redelijkheid, welke in het inter nationale verkeer tussen soevereine staten passen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft kortelings verklaard, dat eventuele besprekingen niet zouden kunnen gaan over het ongedaan maken van anti-Nederlandse handelingen, maar slechts over de overdracht van Nieuw-Guinea. Dit mede in overweging geno men, acht de regering het niet opportuun een initiatief te ontwikkelen, als door mr. In 't Veld bedoeld. De regering doet alle moeite, om alsnog aan scheepsruimte te komen voor 't interinsulaire verkeer. Alleen daardoor kan de precaire voedsel situatie het hoofd worden geboden. Momenteel onderhandelt men met maatschappijen in Hongkong. De be sprekingen met Japan zouden intus sen nog niet geheel zijn afgebroken. Sovjet-lening Z.H. Paus Pius XII zal in het ko mende voorjaar een consistorie bijeen roepen van kardinalen, aartsbisschop pen en bisschoppen, voor de defini tieve beslissing over enige heiligver klaringen. Verder zullen tijdens dit consistorie alle kerkelijke voorzieningen, zoals be noemingen. oprichting van bisdommen e.d. sinds het laatste consistorie van 20 mei 1954, officieel bekendgemaakt worden. Het vermoeden lijkt overigens steeds meer gewettigd, dat de actie tegen Nederland het tegenovergestel de uitwerkt van wat Djakarta ermee heeft bedoeld. Ze mocht immers als afleidingsmanoeuvre worden gezien in verband met de situatie in de bui tengewesten. Ook volgens de laatste berichten echter groeit de ontevre denheid op Sumatra en Celebes nog steeds, juist als gevolg van de anti- Nederland-campagne. De voorzitter van de Masjumi in Medan zou een ontmoeting hebben gehad met vertegenwoordigers van de Banteng-raad op midden-Sumarta. Volgens het blad ..Suluh Indonesia" zou er overleg gepleegd zijn over de vorming van een afzonderlijke Su- matraanse staat. De Masjumi-voor- zitter in kwestie had echter het be richt als ..laster" gekwalificeerd. Dat Djakarta de zaak ernstig neemt, mag blijken uit het feit, dat het leger weer „oefeningen" gaat houden, waarbij ..vliegtuigen laag boven Djakarta zullen vliegen." DE BRITTEN in West-Duitsland heb ben politiek asiel verleend aan de Russische sergeant Anatoli Ponoma- renko, die eind december naar de Britse sector van Berlijn is uitge weken. MR. URBANO CIOCETTI, vooraan staand katholiek en journalist, is be noemd tot burgemeester van Rome IN DE V.S. zijn momenteel bijna 3,5 miljoen werklozen. In december jl. is het aantal werklozen met 186.000 toe genomen. TE ANKARA zouden twee generaals en ongeveer veertig officieren zijn ge arresteerd wegens een militaire sa menzwering tegen de regering. Dit volgens een Grieks blad. „IK VOEL ME goed gezond", zei pre sident Eisenhower op de persconfe rentie die hij gisteren hield. Hij had nooit overwogen af te treden. H.M. DE KONINGIN heeft op giro 777 een belangrijk bedrag gestort als bij drage voor de hulp, die door het C.C, K.P. aan het Rode Kruis geboden wordt aan de repatrianten uit Indo nesië. TIEN PERSONEN zijn in het gebied van Philippeville (Algerië) door over stromingen om het leven ge'komen. Hefschroefvliegtuigen trachten andere mensen, die van de buitenwereld zijn afgesloten, in veiligheid te brengen. PATER WILHELM Tribanek, rector van het missiehuis „St.-Michaël" te Steijl, is gisteren tengevolge van een hartaanval overleden. HET BESTUUR van het Landbouw schap heeft na uitvoerige discussies een door de hoofdafdeling sociale za ken voorbereide regeling voor arbeids. en rusttijden in de landbouw aan' vaard. PRINSES MARIJKE is kabouter-af. Zij is nu adspirant-padvindster ge worden. Dat ging met een plechtigheid gepaard, die ook door de Koningin werd bijgewoond. EEN VLIEGTUIG van de „Channel Airways", met vijf passagiers aan boord, onder wie drie Nederlanders, beeft gisteren een noodlanding moe ten maken op een Engels strand. Al leen de piloot kreeg lichte verwon dingen. Bij de aanleg van een nieuwe elek trische installatie in de proefboerderij „Overijssel" te Heine kwam woens dag een gedeelte van de veestal on der stroom te staan, waardoor zeven van de veertig koeien werden gedood. De dieren, waarbij zich twee exem plaren met bijzonder grote fokwaar de bevonden, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f 7.000,-. De koeien, die niet verzekerd wa ren, werden onmiddellijk geslacht. Het is nog niet opgehelderd, hoe het ongeluk is ontstaan. Vrijdag vertrekt Soekarno naar Zuid-Slavië, voor een tweedaags be zoek aan dit land. Hij zal o.a. met president Tito spreken. Het bezoek, zo wordt gezegd, zal een volkomen particulier karakter dragen. De Indonesische minister van Fi nanciën heeft woensdag gezegd, dat het tekort op de staatsbegroting vooj het lopende jaar wordt geraamd op 4683 miljoen rupiah. Het kabinet heeft de minister van Financiën gemach tigd, de 100 miljoen dollar aan te spreken, die men van de Sovjet-Unie kan krijgen. Deze lening, zo werd ge zegd, betekende in het geheel niet, dat men zich afhankelijker maakte van Rusland. Ook een Amerikaanse lening van 100 miljoen zou opgeno men worden. Een militaire woordvoerder in Ban doeng heeft woensdag meegedeeld, dat tijdens zuiveringsoperaties in ge bieden rondom Bogor, ongeveer 60 kilometer ten zuiden van Djakarta, en in Bantam, het westelijke deel van Java, 45 opstandelingen zijn ge dood. De enige dagen geleden aangekon digde verruiming van het goedkeu- ringsbeleid voor kleine bouwwerken zou tot onmiddellijk gevolg hebben, dat naar schifting 20 miljoen aan werken op de bouwmarkt zullen kun nen worden gebracht, waarvoor aan vragen zijn ingediend. Een gedeelte hiervan is gedurende een meer of minder lange tijd aangehouden ge weest. Aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Dit cijfer heeft uitsluitend betrek king op die werken,waarvoor de plan nen door de betrokken gemeentebe sturen bij de provinciale directies van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid waren ingediend en waarvoor nog geen rijksgoedkeuring was gege ven. Daarnaast kan nog rekening worden gehouden met bouwplannen, welke door particuliere opdrachtge vers bij de betrokken gemeentebestu ren zijn ingediend, maar die door die gemeentebesturen nogniet voor goedkeuring waren voorgedragen. Ter nadere toelichting kan dienen, dat de verruiming van het goedkeu- ringsbeleid uitsluitend werken be treft, waarvoor de bevoegdheid tot Het wetenschappelijk onderzoek dat prof. dr. J. Kistemaker in het labora torium voor massaspectografie te Am sterdam verricht, met het doel het win. nen van energie uit de in ons land veel voorkomende grondstoffen, nl. waterstof en lithium, kan een wereld primeur voor Nederland worden en een omwenteling betekenen op het gebied van de kernenergie. Dit researchonderzoek in Amster dam heeft er onder meer toe geleid, dat de Euratom heeft afgezien van een groots project voor dit onderzoek in Frankrijk, dat twintig, maal zo duur zou zijn. Men is met dit onderzoek op de goede weg en er zijn aanwij zingen, dat het research-werk tot goede resultaten zal leiden. In het Amsterdams laboratorium wordt ge bruik gemaakt van de grootste isto- pen-separator van Europa. De direc teur van de kernenergie heeft grote •verwachtingen van deze ontwikkeling voor de gehele wereld. Deze mededeling deed de Amster damse wethouder voor het onderwijs, mr. A. de Roos in een vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad. Frankrijk heeft de onderhandelin gen met Tunesië afgebroken wegens de houding van de Tunesische rege ring tegenover de incidenten aan de grens met Algerië. De regering in Parijs heeft ook besloten een speciale afgezant naar de Tunesische presi dent. Bourguiba te zenden. De huidige onderhandelingen tus sen Frankrijk en Tunesië gaan over een verdedigingsverdrag en de bur gerluchtvaart. Volgens de Franse lezing hebben de opstandelingen die zaterdag veer tien Franse militairen doodden en vijf gevangen namen, zich op Tune- sisch gebied teruggetrokken. Een Tu nesische vrachtwagen, een ambulan ce en nog enkele vrachtwagens ston den in Tunesië voor de opstandelin gen klaar. Frankrijk heeft naar aanleiding van het incident geprotesteerd, maar Tu nesië heeft het protest van de hand gewezen. goedkeuring door de minister van Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in handen is gelegd van de hoofdingenieurs-directeuren van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincies, aldus het ministerie. Daartoe behoren in het algemeen de bouwwerken tot honderdduizend gulden, met uitzondering van de bouw van scholen. Weg- en waterbouwkundige werken vallen buiten dc verruiming Van het goedkeuringsbeleid. Deze werken zijn tot een bedrag van 50 duizend gulden vrij. Do Noorse tanker „Seirslad" (bijna 10.000 ton) is gisteren ten noordoosten van Algiers doormidden gebroken. Het Nederlandse schip „Bintang" van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, dat de tanker onmiddellijk te hulp schoot, slaagde erin, 28 beman ningsleden aan boord te nemen, die op het drijvende achterschip hun toe vlucht hadden gezocht. Aanvankelijk vermoedde men. dat het voorschip gezonken was en dat de tien overige opvarenden waren ver dronken. Later echter werd gemeld, dat een reddingsvliegtuig het voor schip had waargenomen. ongeveer tachtig mijl ten zuidoosten van Mi norca. Een aantal schepen ging onmid dellijk op weg om hulp te verlenen. Het Italiaanse schip „Rubicone" meld de in de avonduren, dat het 7 opva renden van de „Seirstad" had opge pikt. Drie manschappen worden nu vermist. De Noorse tanker was met een la ding olie op weg van Perzië naar Bar celona. Dit is een model van de Vickers VC 10; het type straalvliegtuig waarvan de BOAC er 35 heeft besteld voor de routes op A f~; ka en het Verre-Oosten. VC 10 is een „dubbeldek het bovenste dek biedt plaats aan 108 tot 152 passagiers; het onderste is ingericht als vracht ruimte. De machines zullen naar verwacht wordt in 1963 afgeleverd worden. Het toestel, dat gebouwd wordt bij Vickers- Armstrong (f 600 miljoen gul den voor de eerste serieheeft een snelheid van ongeveer 900- 1000 km per uur. Prins Bernhard zal van 22 tot 27 januari een officieel bezoek brengen aan de president van Liberia en mevrouw Tubman. President Tubman en zijn echtgenote hebben, zoals men zich zal herinneren, van 15 tot 18 ok tober 1956 een staatsbezoek aan ons land gebracht. Prins Bernhard zal zondag a s. om 12 uur met een speciaal vliegtuig van Soesterberg vertrekken. Op woensdag 22 januari zal hij op het vliegveld van James Spriggs Payne in Monrovia ar riveren. Daar zal hij worden ontvan gen door de president van Liberia. Drie inbraken bij juweliers Binnen tweemaal 24 uur, nadat in de juwelierszaak S. aan de Noord straat te Tilburg voor een waarde van f 6.000,- aan horloges en gouden ringen was gestolen, heeft de politie van Tilburg de 24-jarige koopman P. S. uit die stad gearresteerd en het gestolene in beslag kunnen nemen. De inbraak is zondag omstreeks tien uur 's avonds gepleegd. De da der bleek zich na het forceren van een raam aan de achterzijde van de woning toegang tot de juwelierszaak te hebben verschaft. In de loop van maandag rezen verdenkingen tegen de 24-jarige koopman, die enkele malen in de omgeving van het pand was gesignaleerd. Hij werd gearres teerd, ontkende aanvankelijk, maar viel tenslotte door de mand. Hij be kende de diefstal te hebben gepleegd en het gestolene onder een hoop oude rommel in de tuin achter de woning van een goede kennis van hem te hebben verborgen. De kennis bleék van deze handelwijze onkundig. In de nacht van dinsdag op woens- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dinsdag bekendge maakt dat Amerika en Engeland ge lijktijdig op 24 januari a.s. bekend makingen zullen publiceren over de vorderingen inzake de beheersing van waterstoffusie-reacties. De „New York Times" meldt, dat de Verenigde Staten in het voorjaar van 1959 een kunstmatige aardsatelliet voor militaire verkenningsdoelein den in de lucht hopen te brengen. De satelliet zou worden uitgerust met een kop, waarin fotografische uitrusting zou worden aangebracht. Hiermede zou het mogelijk zijn foto's te maken van fabrieken of raket- lanceerbases in de Sowjet-Unie. De Verwachting van het K.N.M.I. tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Zwaarbewolkt met plaatselijk mist Z en hier en daar wat lichte mot- 2 regen. Weinig wind en iets hogere Z temperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke, veranderlijke wind. Betrokken en nevelig weer met mistbanken en hier en daar motregen. Vandaag: zon onder 17.«— uur; maan onder 14.10 uur. Z Morgen: zon op 8.40 uur; maan Z op 6.24 uur. Tien personen hebben woensdag het leven verloren, toen in het Noord- ierse graafschap Clare een hotelver dieping instortte. Dertig personen wer den gewond. Het hotel zou geveild worden en in verband daarmee ware: enkele honderden personen in het ge bouw aanwezig. Op het Damrak te Amsterdam opereert op het ogenblik een oud-ijzer-visser, in zijn soort een bekende verschijning in het Amsterdamse stadsbeeld. Naar hij zegt, haalt hij per uur 12 tot 15 fietsen van bijna nieuw tot volkomen vergaan op. Vorige week haalde hij zelfs een complete en berijdbare scooter uit het niet zo frisse nat. kop zou naar de aarde terugge schoten kunnen worden. In elk geval zal het Amerikaanse leger binnen 30 dagen een kunst maan afschieten. Dit heeft generaal Robert Wood, directeur van de on derzoekingsdiensten van het leger na een redevoering in de staatsuni versiteit van Noord-Carolina gezegd. Het leger heeft dinsdagavond een ballistisch projectiel van het type „Redstone" gelanceerd. De Redstone, dfe circa 20 meter lang is, is het zwaarste ballastische projectiel van het Amerikaanse le ger. Het zal gebruikt worden als eer ste trap van de Jupiter-C, de raket waarmee het leger zijn kunstmaan wil lanceren. De vlucht van de „Redstone", zo werd gezegd, had een normaal verloop. Twee personen zijn om het leven gekomen, doordat op een onbewaakte spoorwegovergang tussen Vorden en Zutphen een trein in botsing kwam met een personenauto. De trein, die om 11.54 uur uit Winterswijk was vertrokken en om 12.34 uur in Zutphen had moeten aankomen, werd ernstig beschadigd. De auto werd vernield. De bestuurder van de auto was de heer J. Abeen uit Apeldoorn. Naast hem zat de kermisexploitant J. Westenberg, afkomstig uit Breda, maar dc laatste tijd in Apeldoorn woonachtig. De heer Abeen werd uit de wagen geslingerd, in tegenstelling tot zijn passagier, die in het wrak be kneld raakte. dag is voor een waarde van zesdui zend gulden gestolen uit de étalage van de juwelierszaak van de firma Verbruggen in de Hinthamerstraat te 's-Hertogenbosch. 'De spiegelruit van de etalage werd met een steen in gegooid, waarop onmiddellijk de elek trische alarminstallatie begon te wer ken. Er kwam echter niemand op dagen en de dief zag kans een aantal sieraden mee te nemen en met een gereed staande auto te verdwijnen. Men heeft het nummer van deze auto kunnen opnemen, doch het bleek vals te zijn, want de auto die dit nummer rechtens draagt, heeft de gehele nacht in Beverwijk in een garage ge staan. Een autobus van de AMZ uit Goes, die gisterenmiddag rond vier met vijftig passagiers tussen Kapelle en Wemeldinge op de Zandweg een an dere bus van dezelfde maatschappij moest passeren, raakte in de zachte berm van de weg, begon te glijden en reed de sloot in. Aangezien dit met een tamelijke vaart gebeurde, ging de bus in de sloot op haar kant. Door huilende kinderen en angstige volwassenen dreigde een klein pa- niekje te ontstaan, maar de chauf feur had de situatie snel in de hand. Hij zag kans om de deur aan de vrije kant van de bus te openen als mede een noodluik en daar konden de passagiers zich door naar buiten werken. Afgezien van enkele lichte ontvel lingen kwamen alle passagiers op een na met de schrik vrij. Die ene was de bejaarde wed. Onderdijk uit Wemeldinge, die een hersenschudding opliep. Met een passerende vrachtwa gen is zij naar haar woning vervoerd. Gisterenavond zou een takelwagen trachten de zwaar beschadigde bus weer op vier wielen te krijgen. Carnavalminnend Oldenzaal heeft van de Kroon gelijk gekregen. De raad had 1500 gulden subsidie toegezegd aan een carnavalsvereniging, maar Gedeputeerden van Overijssel keurden dit besluit niet goed, omdat zij van oordeel waren dat verenigin gen als deze hun eigen activiteiten moeten bekostigen De gemeente Oldenzaal ging in be roep bij de Kroon en die heeft thans vastgesteld, dat het gemeentelijk be lang zeer wel kan worden gediend door een subsidie voor carnaval. De positie van Oldenzaal, zo wordt ver der gezegd, laat de uitgave ook best toe. En nu is het raadsbesluit dus toch nog goedgekeurd. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de regering gemach tigd, een bedrag van meer dan 549 miljoen dollar te besteden aan de uit voering van haar rakettenprogram- De twee voormalige Sowjetrussische ministers van Buitenlandse Zaken, Molotov en Sjepilov, zijn in de afgelopen maanden herhaaldelijk in Moskou waargenomen. Volgens Westerse diplomatieke kringen verlaat Molotov meer dan eens zijn standplaats Oelan Batoer waar hij Sowjetrussisch ambas sadeur bij de regering van de Mongoolse republiek is voor een bezoek aan zijn woning te Moskou. En Sjepilov is kortgeleden bij de eerste opvoering te Moskou van een toneelstuk, waarvoor grote belangstelling bestond, in gezelschap van zijn „zeer bevallige" echtgenote waargenomen. Men meent in deze kringen, dat de twee gewezen minister» voiledljw bewegingsvrijheid hebben.

de Stem | 1958 | | pagina 1