Buitengewone Balans-opruiming bij PIET VAN TILBURG PRIJZEN voor TELEVISIE 1 ,ff Bunzing bleek nerts Visserij op Zeeuwse stromen loopt terug yiissingen bepaalde zijn grenswijzigingsstandpunt Bij verzekeringsbedrijven aarzeling na bezuiniging Geen al te zware belasting op „gebouwd' in de polder 1325.- Jubilea in 1958 Woninginrichting PIET VAN TILBURG Sint-Laurens zei „neen" VERHOOGDE 1 OMZETBELASTING dus... 1 j§ Radio-Televisie Combinaties nog tegen onze Televisie SUPER ontvangers Radios televisiecombinatie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1938 Minister Struycken in februari naar Walcheren De vangst van de heer J. Hennekamp G.S. contra polder Walcheren Paters Maristen 20 tot 40% korting Begrotingszitting Vlissingse raad Bedrijfsarbeid 14- en 15-jarigen „Geen wapens uit Duitsland voor Algerijnen" Praten met Russen zegt de Brit Ondertekening verdrag econ. Benelux-unie Minister Luns over kwestie Bang-Jensen Brits oorlogsschip aan de grond c Het tweede en laatste punt dat de Vlissingse raadsagenda voor de laatst gehouden vergadering rijk was, de herindeling der Walcherse gemeenten, werd door alle fractievoorzitters aan een beschouwing onderworpen, die vrij wel alle op hetzelfde neerkwamen. In grote lijnen was men het wel eens met de door b. en w. gedane suggesties voor de nieuwe loop van de gemeente grens, maar hier en daar wilde men toch graag eenkleine wijziging. Op merkelijk was wel, dat de Vlissingse raad het even logisch bleek te vinden, dat de Grote Abele bij Vlissingen komt, als de Middelburgse raad, dat dit deel van Souburg bij Middelburg komt. Het ligt er dus blijkbaar geheel aan van welke kant men de logica beziet. Verschillende sprekers drongen er op aan om de grens aan de kust toch noordelijker voor te stellen dan bij paal 22, omdat juist daar het strand goed breed begint te worden voor het stichten van een tweede badcen- trum. Er werd zelfs gesproken over intekening van de grens bij paal 32, maar dit ontlokte aan de voorzitter de opmerking, dat het gevaarlijk was om te gaan overdrijven. Hoe Vlissin gen de grens bij Der Boede wil heb ben, zal waarschijnlijk in de toekomst nog moeten blijken. De voorzitter, burgemeester B. Kolff. was van oor deel, dat Vlissingen er geen enkel belang bij heeft Der Boede er bij te krijgen. Anderzijds waren evenwel enkele raadsleden van mening, dat Der Boede zelf er wel belang bij heeft om bij Vlissingen gevoegd te worden. GROTE ABELE Middelburg wil, zoals bekend, de Grote Abele graag hebben, maar daarvoor voelde de Vlissingse raad niets. In heel de rest van Souburg heeft Vlissingen al bebouwing ge pland en men moet per slot van re kening enige armslag houden. De vraag of Vlissingers en Souburgers in één gemeente wel een goede ver standhouding zouden geven meende de voorzitter bevestigend te moeten beantwoorden, omdat hij het menta- liteitsverschil tussen Souburgers en Vlissingers niet zo groot oordeelde. Enkele leden hadden voorts de me ning uitgesproken, dat de grens met Nieuw- en Sint-Joosland ten noorden van het Zuid-Sloe-project iets noorde lijker zou moeten komen. Waar ieder het over eens was, is de grote spoed, waaraan de verleg ging van de Vlissingse gemeente grens gebonden is wegens het abso lute gebrek aan bouwterrein, waar mee de gemeente worstelt. De sug gesties van het college werden met algemene stemmen aangenomen met dien verstande, dat tijdens de bespre king met de minister uiteraard nog wel kleine verschuivingen van de grenslijn aan de orde kunnen komen. Besloten werd voorts om bfj de be windsman met klem aan te dringen op een spoedige afhandeling van de ze zaak, zo nodig los van de herin delingsplannen. In de zitting van de raad van N. en St. Joosland deelde de burgemeester bij de bespreking over de gemeente lijke herindeling van Walcheren mee, dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Strycken, niet voor 1 fe bruari naar Walcheren zal komen, om met de gemeentebesturen over die actuele kwestie te spreken. Zoals men weet was de bewindsman eerst van plan om in de tweede helft van januari zijn Zeeuwse trip te maken. Op 5 september 1957 ontvingen de heren A. v. Wijngaarden en H. de Vries volgens ,.De levende Natuur" ter determinatie een bunzingachtig beest, dat door de heer J. Henne kamp bij Oud Gastel langs een slootkant was geschoten. Het bleek dat zij hier met een Nerts (Mustela lutreola) te maken hadden. Dit was de eerste maal dat wij een in Ne derland in het wild gevangen exem plaar van deze soort in handen kre gen. Het dier had een prachtige donker bruine pels met slechts een smalle, witte streep op de onderlip en twee witte vlekjes in iedere lies. Het bleek een mannetje te zijn van 1088 gram; de lichaamslenhte Csnuitpunt-anus) was 44.5 cm; de staartlengte 19.8 cm en de staartpluim 1,8 cm; Het linker oor was 2,2 cam lang, de linker voor voet 4,8 cm, de linker achtervoet 6,9 cm, beide met nagels van 0,4 cm lang. Het dier deed sterk aan een Bun zing denken, het ontbreken van het lichtgekleurde bunzingmasker sluit echter iedere verwarring uit; de klei ne zwemvliezen tussen de tenen zijn ook typisch. Het ontbreken van een witte vlek op de bovenlip zou vol gens Zimmerman kenmerkend zijn voor de in Noord-Amerika levende ondersoort. Het dier bevindt zich mo menteel in het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie te Leiden. Ten aanzien van het verzekerings bedrijf in het algemeen gedurende 1957 wordt in het jaarverslag der K. v. K. te Goes opgemerkt, dat ge durende de herfst, naar mag worden aangenomen tengevolge van de beste dingsbeperking, een zekere aarzeling G.S. stellen de leden van Prov. Sta ten voor om het bijzonder reglement op het bestuur van de polder Wal cheren te wijzigen m die zin, dat van 1958 af aan de gebouwde eigen dommen ook „algemene kosten" als administratie, toezicht, enz. in reke ning mogen gebracht worden. Ook stellen G.S. voor om een wijziging voorgesteld door het polderbestuur van Walcheren, niet in behandeling te nemen. Het dagelijks bestuur van de pol der had Ged. Staten verzocht om te bevorderen dat voor Walcheren de regeling van toepassing wordt ver klaard, die reeds thans is bepaald in de nieuwe reglementen voor Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en Tholen, alsmede voor de waterschap pen, die geregeerd worden door de bepalingen van het algemeen regle ment voor de polders en waterschap pen in Zeeland. Deze regelingen komen in het kort hierop neer, dat zowel de gebouwde als de ongebouwde eigendommen aan alle uitgaven bijdragen. In dit verband wijzen G.S. op een geschil omtrent de toepassing van de desbetreffende bepalingen van dit reglement hetwelk zich voordeed tus sen het waterschap Koegors-c.a. en de in dat waterschap gelegen grote fabrieken. De Kroon overwoog in be roep i.e., dat het geschot gebouwd geen ander dan een aanvullend ka rakter kan hebben en dat dit aan vullende karakter wanneer de op brengst gebouwd ongeveer 40 pet. be draagt van de opbrengst ongebouwd, onvoldoende tot zijn recht komt. In de polder Walcheren zijn een tweetal grote gemeenten gelegen, nl. Middelburg en Vlissingen. Dienten gevolge is de opbrengst van het ge- schot gebouwd voor de polder Wal cheren ook relatief hoog te noemen. Voor 1958 is blijkens de desbetref fende begroting bij een heffing van f 60,— per ha voor het ongebouwd en f 8.50 per f 100,- belastbare op brengst voor de grondbelasting voor het gebouwd een geschot van f 1.011.212.69 ongebouwd en f 306.000.- gebouwd geraamd. De opbrengst van het geschot gebouwd wordt dus ge raamd op meer dan 30 pet. van de opbrengst van het geschot ongebouwd Bij toepassing van de door de pol der Walcheren voorgestelde regel zou het mogelijk worden bij een heffing van f 60,— per ha ongebouwd, voor het gebouwd te heffen f 12,— per f 100,- belastbare opbrengst voor de grondbelasting. De opbrengst geschot gebouwd zou dan worden totaal f 432.000,-, hetgeen 43 pet bedraagt van de opbrengst geschot ongebouwd. Waar in het geval Koegors-c.a. de Kroon reeds een verhouding van 40 pet. te hoog vond. kan niet worden verwacht, dat de Kroon ten opzichte van het geschot in de polder Walche ren een ander standpunt zal innemen. Hoewel het wellicht niet de bedoeling is reeds aanstonds van het gebouwd het m'aximum te heffen moet met de mogelijkheid, dat dit t.z.t. wel zal ge schieden zeker rekening worden ge houden. Het ligt in de bedoeling van G.S. bij de concentratie der polders op Walcheren het vraagstuk van de las- tenheffing van het gebouwd in ver band met de lastenheffing van het ongebouwd te bestuderen. Het thans nemen van een beslissing zou een vooruitlopen zijn op het te verwach ten voorstel. te bespeuren viel t.o.v. nieuwe zaken hetgeen echter in de resultaten van het gehele jaar waarschijnlijk niet opvallend zal zijn. Een werkcommissie uit de vereni ging van schadeverzekeraars stelt t.a.v. het atoomrisico een onderzoek in naar de capaciteit van de Neder landse markt voor de in Nederland te bouwen reactoren, waarbij tot nu toe gebleken is, dat een zeker op timisme aanwezig is ten aanzien van de capaciteit. Het probleem, dat in poolverband moet worden bezien, heeft een inter nationaal aspect, zodat ook interna tionaal overleg plaats vindt. Als gevolg van de wet assurantie bemiddeling is door de S.E.R. een lijst gepubliceerd van beroepen, wel ke zich in principe niet met de as surantiebemiddeling zullen mogen bezighouden. Er bestaat momenteel voor deze groepen gelegenheid tot overleg t.a.v. dit verbod. De brandschade in 1957 was verge leken met vorige jaren groot, en wel voornamelijk in de landbouwsector. De verkeersongevallen waren ook in 1957 weer van beduidende omvang. Of de per 1 november 1.1. ingevoerde maximum snelheid in de bebouwde kommen een vermindering van het aantal ongevallen zal meebrengen, is gezien de korte tijd nog niet te over zien. doch mag zeker als verwachting worden uitgesproken. De premie voor wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering voor bromfiet sen werd in de loop van het jaar door nagenoeg alle maatschappijen ver hoogd. Het prerhiepeil hiervoor was, mede gezien het aanzienlijke percen tage der administratiekosten, derma te laag dat bij het toenemende risico geen sprake meer was van een logi sche verhouding. 25 Jaar priester: 15 april, Em. de Klerk, Tangarare-Brit. Solomon Islds. 25 Jaar professie: 18 april, Jos Koning Pastorie Groenlo; Bern. Rosmüller, Juvenaat St. Joseph Hulst; 26 juli J. de Kort. N.D. de Bury, Maxgency par Andilly (S. et D.) Frankrijk; 17 september, A. v. Hal Vlijmenseweg 50 's-Hertogenbosch. COUPONS BALATUM 50% korting OVERGORDIJNSTOFFEN Per meter 50 tot 80% korting COUPONS OVERGORDIJNSTOFFEN 50% korting RESTANTEN BEHANGSELPAPIER 70% korting STALEN SLAAPKAMER 2 pers. bestaande uit: ledikant, nachtkastje, tafel - 2 stoelenNU 119.- 2 PERS. MATRASSEN 15 jaar garantie 120 x 190 94, 130 x 190 gg. WOLLEN DEKENS Pracht kwaliteit BANKSTELLEN 2 fauteuils - 3-zits bank, losse kussens van 585.- voor 345.- KARPETTEN Wollen bouclé, 200 x 300, van 139.- voor 36.- 170 x 240, van 93.- voor 62.- LOSSE FAUTEUILS 1750 UI CO 1 00 UI 1 97.- HOEK BOSSTRAAT - LINDEBAAN TELEFOON 5467 - BERGEN OP ZOOM De uitkomsten der visserij op de Zeeuwse stromen waren weer niet best in oktober. De totale opbrengst in kilo's was 1.268.000 en in guldens f 927.900. tegen resp. 2.601.000 en f 1.367.000. Garnalen waren weer de spelbre kers; zij brachten 110.780.op, te gen 464.400.een jaar terug. De oesters brachten 65.000. meer in het laatje, nl. 713.000.—, maar met de mosselen was het hui len. Er werd slechts voor 7000. in omgezet tegen 146.800.— in 1956. Door 94 vaartuigen werd de oes tervisserij onregelmatig uitgeoefend. De visserij op consumptieoesters was niet buitengewoon groot: de kwali teit van deze oesters was goed. De oesters, gelegen op de bendenbank, waren nogal sterk met pokken bezet. De handel in consumptie-oesters was iets teruggelopen maar de prijzen waren daarentegen hoger. De handel in zaai-oesters was zeer gering. Be gin oktober werd begonnen met het binnenhalen van de uitgezette pan nen, de zgn. colecteurs voor oes- terbroed. Bedoelde collecteurs waren Aan het einde van deze maand zal waarschijnlijk de Vlissingse gemeen tebegroting voor 1958 aan de orde gesteld worden. Indien de stukken tijdig gereed zijn, wordt de begro tingsraadsvergadering gehouden op donderdagmiddag en- avond 30 janu ari en zo nodig op vrijdagmiddag 31 januari. Naast de behandeling van de begroting heeft de burgemees ter een uitgebreide gewone agenda voor die vergadering aan de orde gesteld. De gemeenteraad van Sint-Laurens heeft over de herindelingsplannen voor de Walcherse gemeenten een krachtig ..neen" laten horen. De raad handhaafde zijn standpunt van 1956 dat Sint-Laurens zelfstandig moet blijven, omdat opdeling funeste ge volgen zou hebben voor het wijkleven. flink bezet met oesterbroed; men telde zelfs 200 a 300 stuks op één pan. In de Grevelingen visten enke le oesterkwekers hun met oesterbroed aangeslagen mosselschelpen op en brachten deze naar de Yersekebank. De mosselvisserij werd door 79 vaartuigen uitgeoefend. In het mos- selbedrijf was het zeer slap. In het district Grevelingen werden 1500 ton halfwasmosselen verzaaid en 1800 ton halfwasmosselen overgebracht naar de percelen district Oosterschelde w. deel. Het visgehalte van de consump tiemosselen ging achteruit. De groei van het mosselzaad en half- mosselen was zeer matig. De Soc. Eeon. Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de bedryfsarbeid van 15-jarige meisjes en 14- en 15-jarige jongens. Het vraagstuk, waarvoor de so ciaal-economische raad was geplaatst is alleen van belang met het oog op de 14- en 15-jarigen. die thans, nadat zij niet meer leerplichtig zijn. geen volledig voortgezet dagonderwijs ge nieten. Dit aantal is altijd nog zo groot, dat het hier een belangrijk vraagstuk betreft. Op enigszins langere termijn gezien, verdient het zegt de S.E.R. de voorkeur dat alle 14- en 15-jarigen voor wie dit thans nog niet het geval is, volledig voortgezet dagonderwijs zouden volgen. Voor de jeugdigen vloeit dit deside ratum voort uit het feit dat zij op 14- en 15-jarige leeftijd nog over ve lerlei ontwikkelingsmogelijkheden be schikken, die worden afgesneden als zij op die leeftijd het beschutte milieu van onderwijs en pedagogische vor ming reeds verlaten. De raad meent, dat een brug naar het arheidsverbod annex verlenging van de leerplicht zou kunnen worden geslagen door eventuele geleidelijke invoering van verplicht partieel on derwijs voor 14- en 15-jarigen van bijvoorbeeld een dag of twee halve dagen per week. Deze verplichting zou uiteraard tot complement moeten hebben een aanpassing van de wette lijk geoorloofde, werktijden van de jeugdigen. In welingelichte kringen te Bonn is dinsdag meegedeeld, dat het onmo- gelyk is, dat de Duitse machinegewe ren die in handen van de Algerijnse opstandelingen zijn, uit de Duitse bondsrepubliek komen. Er wordt aan herinnerd, dat Duits land op grond van de onvoorwaarde lijke overgave in 1945 alle wapens heeft moeten inleveren. Toen de Westduitse grenstroepen weer met machinegeweren werden uitgerust, moesten wapens van Duitse makelij in het buitenland worden gekocht en sedert twee jaar is het niet meer mogelijk gebleken in het buitenland de wapens van het gewenste type te kopen. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk. dat de wapens afkomstig zijn uit voorraden, die de Duitse troepen bij hun terugtocht in bezette landen hebben achtergelaten. Blijkens de Gallup-enquète is 65 procent van de Britten, die onder vraagd werden, van mening, dat on derhandelen met de Russen de beste manier is om een wereldoorlog te voorkomen. Acht percent verklaarde voorstander te zijn van militaire voorbereidingen en 27 percent had geen bepaalde mening over het on derwerp. Ongeveer 75 percent van de ondervraagde personen verklaarde zich vóór het sluiten van een niet- aanvalsverdrag, 13 percent was hier tegen. Circa 53 percent eist dat Groot-Brittannië topbesprekingen met de Russen begint, als het moet even tueel zonder de V.S., terwijl 37 per cent wil, dat Groot-Brittannië zich op dit punt achter de V.S. schaart. Te Brussel is officieel bevestigd, dat het verdrag voor de economische Beneluxunie 3 februari in Den Haag zal worden ondertekend. De Belgische eerste minister van Acker, de minister van Buitenlandse Zaken Larock en andere Belgische ministers zullen de plechtigheid bij wonen. Functionarissen van de V.N. die ge heime gegevens hebben verkregen dienen deze ter bewaring te geven aan secretaris - generaal Hammaxskjoeld. Minister Luns heeft dit verklaard naar aanleiding van moeilijkheden met de heer Bang-Jensen, die als adjunct-se cretaris van de speciale commissie der V.N. inzake het Hongaarse vraagstuk aan vluchtelingen die verklaringen af legden had beloofd, dat hij hun na men geheim zou houden. Het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) had over deze kwestie en het dreigend ont slag van de heer Bang-Jensen vragen aan de regering gesteld. Minister Luns verklaart nu, dat documenten van de V.N. het eigendom zijn van de orga nisatie. De secretaris-generaal is per soonlijk verantwoordelijk voor de be veiliging van geheime stukken, zodat er ook geen vrees behoeft te bestaan dat andere (communistische) leden van het V.N.-personeel deze in handen zou den kunnen krijgen. Het Britse oorlogsschip „Barcombe" (750 ton) is gisteravond op het eiland Garvellocht, bij de Schotse westkust, aan de grond gelopen. Na enkele uren iag het schip tot aan het dek in het water. De bemanning kon in veilig heid worden gebracht. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). GeborenElaine, d. v. A. Verhaaron-de Leeuw, Tilburg. Fuloo. z. v. A. v. Velzen- Weers, Eindhoven. Marie- Lcrnise, d. v. J. Fransen- Soons. Gehuwd J. Manders en A. Koëter, Eindhoven. Overleden J. de Bock. 75 jaar. Vught. Paarden - rundvee. Voor de vlugge en prompte uitbeta ling van mijn op 31 december onteigend paard, verzekerd bij de Onderlinge Veeverz. Mij. te Hulst, betuig ik hier mede mijn welgemeende dank. Ieder paarden- en vee houder kan deze mij. ten zeerste worden aanbevolen. J. J. Tieleman, Walsoorden. €£r»9ldig type 748 van 1825.- voor IS75»« type 348 van 1275,-voor 1095e» Alléén bij "raifio-Eionoom" schriftelijk: 12 maanden garantie en service. Tienduizenden vólkernen tevreden klanten zijn het bewijs voor de volmaaktheid van de toestellen welke wij leveren Waarom zou ook U niet profiteren van de door ons enorm verlaagde prijzen U koopt de allernieuwste modellen, in originele fabrieksverpakking, rechtstreeks geïmporteerd uit Duitsland. Wij staan op de bres voor loge prijzen. U betaalt bij ons niet meer dan strikt rechtvaardig is. Onze uitmuntende stof van geroutineerde en uiterst vakkundige beeld- en geluidstechnici garandeert U een snelle, zorgvuldige plaat sing en afstelling. Ook na plaatsing blijft onze service-afdeling voor U volledig paraat. ffaop*4* Grundig 788.- Seba Nordmende type 237 43 cm type 238 43 cm type 336 43 cm type 437 53 cm type 738 53 cm salortmeubel van 1445.- Schaufnsland type 644 Special van 995. Panorama *58 43 cm Konso! *58 53 cm Cortina 43 cm Toskana 43 cm Bella 43 cm Bella Vista S. 53 cm type 921 type 961 Irb Optafux Vislomatic FE 15/53 T 43 cm 53 cm 43 cm 43 cm 43 cm 53 cm van 895.- van 1145.- 948.- van 1198.' van 875.' van 844. van 1078.' van 1788.- van 995. vai 1245.' van 995.* voor 665.- nd 67 5.- voor 765.- voor 975.- voor 1270- vo« 795.- voor 765- 975- 775- 765- 750- voor 1098- voer 775- voor 998- nd 795- nd 825— nd - 795o- ndl095- voor voor voor voor Televisie toestellen met "4 SYSTEMEN (voor ontvangst België' en Frankrijk) uit voorraad leverbaar Super-ontvanger met drukknopsysteem, 43 cm, 12 kanalen, permanent-dynamische luidsprekers, Klonkkleurregelaar, aansluiting voor pick-up en afstandsbediening, volauto matische uitschakeling. Ongelooflijke prijsstont thans radio met televisie tezamen van voor 895.- Neerloods conoom grootste Radio- en Televisiebedrijf Alle toestellen met origineel fabrieks- ©o Nederlands garantiebewijs. Ook 's avonds van 20 - 22 uur televisie-demonstratie. ROTTERDAM*. Nw. Binnenweg 13, tel.121138 - 131246 GOUDA: Wijdstraat 26, tel.5505 OOSTERHOUT: 2e Kegelstraat 30,tel. K 1620-3372 ■VA., >v GEMAKKELIJKE BETAÜNG HOGELIJK - NO - VRAAG GRATIS ADVIES BIJ NEERLANDS GROOTSTE RADIO- EN TELEVISIEBEDRIJF MET DE BESTE SERVICE EN GARANTIE.

de Stem | 1958 | | pagina 4