PYAMAFLAN EL DE Recreatiegebied ,,'t bij Vrouwenpolder Schorretje verdwijnt Sy2 Drie Kajottersleiders bij botsing gewond ZUID-BEVELAND Woningtoewijzing aan Zeeland stelt teleur Slechts 3 dagen! COUPONS BUISMAN Vier gewonden bij aanrijding te Souburg Eerste „paal" voor nieuwe ambachtsschool Vogelshow in opbouw agenda UIT l allen van 12 tot 21 meter in frisse sfreepdessins: VROOM&DREESIVI ANN Wimpel Breskens opnieuw voor TX2 en TX32? Minister nog niet naar Walcheren Prov. bestuur in het geweer Hoogwaterstanden Gave opvoering van Op drift te IJsendijke Ontwikkelingsdag van Zeeuwse groenteteelt Marktdiefstallen ZEEUWSCH- VLAANDEREN Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1958 tare en het „strand" is meer dan levensgevaarlijk. Er zijn grote „vallen" ontstaan, die in diepte variëren van 12 tot 21 meter". Zwemmen is op dit strand verbo den, doch de argeloze vakantiegan ger, die meent, dat er wel geen ge vaar zal bestaan voor pootjebaden kan onwillekeurig in een dergelijke val terechtkomen en is door de ster ke neerstroom reddeloos verloren. Volkomen ontoegankelijk verklaren van dit gebied vooral tijdens het va kantie-seizoen is dan ook dringend gewenst. Tot diegenen, die het verdwijnen betreuren van dit recreatiegebied, dat een belangrijke plaats zou kun nen innemen als groot opvangcen trum voor het watersportgebied, be hoort de burgemeester van Vrouwen polder, de heer A. de Kam. En on gerust is hij ook over de steeds voort schrijdende toestand en de te ver wachten verergerende toestand. Want de Polder Walcheren hoopt, dat de verbindingsdam tussen Walcheren en N-Beveland verbetering kan bren gen. Inderdaad, wanneer deze dam er eenmaal ligt, zal er géén afslag meer plaats vinden, doch voordat 't zover is, zal. wanneer er niet spoe dig maatregelen worden genomen, van het hele „Schorretje" niets meer overblijven. De Polder Walcheren ziet de ernst van de toestand in en heeft thans 'n rapport doen samenstellen, dat van daag door het dagelijks bestuur zal worden behandeld. moet leiden. Ons land heeft een groot te- Een beeld van het verlies, dat het kort aan recreatiegebieden en Iduin 'f Scharretje tegen de zee naarstig speurt men naar ver groting van deze voor ons hele bestel van onmisbaar belang zijnde terreinen en gebieden. Door Delta- en Drie Eilanden plan worden, zoals bekend, be langrijke recreatiegebieden „ge wonnen" en juist daarom is het zo opmerkelijk, dat een uniek stuk recreatiegebied van totaal 1215 hectare in Zeeland wordt prijs gegeven en langzaam-aan verdwijnt. Om nooit meer terug te keren. Door het Drie Eilandenplan ontstaat tussen de eilanden Walcheren, Noord- Beveland en Zuid-Beveland een bin nenmeer, en uniek terrein voor het beoefenen van watersport en wat dies meer zij. Voor de watersport zou dit gebied de voor ons land unieke aan trekkelijkheid bezitten, dat aan deze grote plas, afgesloten door de afsluit dijken zowel polderland als duinland schap zou zijn gelegen. Het duinlandj schap namelijk bij Vrouwenpolder, vóór het dorp, juist achter het ca. 10 hectare grote poldertje ,,'t Schor retje". „Zou liggen", want sinds 1953 vreet de ebstroom hier dagelijks aan strand en duinen, zodanig, dat thans nog maar een armzalige duinrichel is overgebleven, die binnen weinige tijd volkomen zal zijn verdwenen. Bij hoge waterstanden stroomt het zee water zelfs reeds in het poldertje zo dat ook dit gebied met onder gang wordt bedreigd. In 1953 strekte zich voor dit polder tje, thans nog in gebruik als kam peerterrein, een minstens 20 meter brede duinrichel uit over een lengte (Advertentie) van ruim 600 meter Door de waters nood brak de richel door naar de kant van Veere toe en zette het pol dertje onder water. De Polder Wal cheren, die deze zeeweringen in beheer en onderhoud heeft, zag toen reeds de bedereiging in doch kon niets anders doen dan ter meerdere vei ligheid van het achterliggende land midden in het poldertje een nood- di.ik leggen. In feite werd toen reeds dit duinlandschap en recreatiegebied prijs gegeven, want om dit gebied zoveel mogelijk te „sparen" plaatste men borden met „verboden toegang". Doch de zee spaarde het gebied al lerminst, de vaargeul in het Verse gat verplaatste zich steeds meer naar de kust van Vrouwenpolder, de midden in het Veerse gat liggende zandbank wandelde eveneens steeds meer en meer naar de kust. De ster ke ebstroom schuurde langs het strand, brokkelde het af en naderde de duinenvoet. Men zag de duinen ..wegvreten", men zag de beplanting de zee in drijven om enkele honder den meter verder weer op het strand te worden geworpen, men zag de duinrichel steeds smaller en smaller worden en tijdens het jongste zware stormweer was de duinrichel dan ein delijk zover weggevreten, dat het zeewater vrijelijk het „Schorretje" kon binnenlopen. Door geldmiddelen gehandi capt kon de Polder Walcheren niet anders doen dan de prikkel draadversperring die de toegang tot dit gebied afsluit, enkele me ters verder landinwaarts zetten, een zinloze bezigheid. Thans be draagt de weggeslagen duinenrij een oppervlakte van ca 2 hec- Bleu/grijs - bordeaux/grijs - groen/grijs - bleu/bordeaux, enz. 70 cm breed m Stoffen afd. Ie etage (voldoende voor iedere maat herenpyama). BREDA - BERGEN OP ZOOM N., Drie diocesane leiders van de KAJ in het bisdom Breda zijn in de nacht van maandag op dinsdag gewond bij een botsing op de rijksweg Koosen- daal-Etten ter hoogte van café De Nieuwe Aanleg. Het zijn de heren Cor Langerak uit Breda, Piet Thijs uitTer- heijden en van Rijsbergen uit Hoeven. Zij moesten in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal worden opgenomen. Dinsdagavond was hun toestand redelijk. De Kajotters-leiders kwamen met hun auto terug van een vergadering te Hengstdijk en reden richting Breda. Uit tegenovergestelde richting kwam een vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met vlas, van de fa. v.d. Noot uit Waterlandkerkje. De chauffgur van deze vrachtwagen wilde het parkeer terrein van De Nieuwe Aanleg aan de zuidkant van de weg oprijden en reed daartoe langzaam naar links. Op het zelfde moment naderde de personen auto, waarin de vrachtwagenbestuur der, vermoedelijk door de laaghan gende mist, geen erg gehad heeft. De bestuurder van de personenauto moet plotseling de hooggeladen aanhang wagen voor zich hebben gezien, zon der nog de gelegenheid te hebben uit te wijken. De auto schoot onder de aanhanger en werd aan de rechter zijde ingedrukt Er zaten vijf personen in, waarvan alleen de drie bovenge noemde gewond werden. (Eigen bericht) Op 7 februari zal te Breskens weer de jaarlijkse wimpel wor den uitgereikt voor het span, dat in het afgelopen jaar de meeste haring heeft aangeveerd. In 1955 en in 1956 werden de TX 2 en de TX 32 (schippers Willem van der Vis en Gerrit Vlaming) win naar. Hoewel de cijfers nog niet officieel bekend zijn, staat wel vast, zoals wij uit betrouwbare bron vernemen, dat de winnaars van de beide wimpels uit de vorige jaren thans opnieuw de door Breskens uitgeloofde prijs in de wacht zullen slepen. Het span wordt op de voet gevolgd door de TX 36 en de TX 37. GOES Naar de burgemeester van "Vlissin gen tijdens de raadsvergadering mee deelde, zal de minister van Binnen landse Zaken vermoedelijk niet meer deze maand naar Walcheren komen om een hearing" te houden met de Walcherse gemeenten over de herin- delingsvoorstellen. (Van onze redacteur) Het officiële bericht van liet ministerie van Volkshuisves- vesting en bouwnijverheid over de verdeling van de 40.000 wo ningwetwoningen voor dit jaar, zoals men dit van plan is, heeft, naar wij vernamen, het provinciaal bestuur diep teleur gesteld. Men had eerst ge gronde hoop, dat minstens 800 a 900 van deze huizen zouden toevallen aan Zee land, zodat het thans genoem de cijfer van 500 heel wat be neden de bescheiden verwach ting bleef. Terwijl in Zeeland 2,5 proc. der Nederlandse bevolking woont, moetei. wij het nu met 1,25 procent van het te verdelen aantal nieuwe woning wetwoningen doen. Hoe Ged. Staten deze geringe hoe veelheid moeten verdelen, om enigs zins aan de behoeften te voldoen, is ons een raadsel en we kunnen de be titeling „hopeloos", welke de Com missaris der Koningin aan de situatie gaf, volkomen begrijpen. Alleen om op de eilanden te blijven Vlis- singen. Middelburg en Goes zouden ieder voor zich reeds het gehele kwantum realiseren; en dan zijn er bijv. de al een jaar in portefeuille zittende plannen voor de bouw van Schelde-woningen in de Zak van Zuid-Beveland. Provinciale actie Wtj vernamen van de Commissaris der Koningin nog, dat Ged. Staten het hoofd niet in de schoot gaan leg gen. maar terstond een actie gaan beginnen om de schrale toewijzing verhoogd te krijgen. Doordat de twee laatste jaren bij de toewijzing van bouwvolume reke ning werd gehouden met de bouwca paciteit, was Zeeland er vrij goed voor komen te staan; doch nu deze factor alleen nog maar geldt voor de premie-bouw dreigen wij hier weer achterop te geraken. Het is nl. niet te verwachten dat de animo voor de bouw van premie-woningen zó groot is, dat daardoor compensatie zou be komen worden t.a.v. de achterstelling bij de woningwetwoningen. Men heeft in het westen de mond vol over het dichtgroeien van de rand stad Holland en men schijnt er sterk van overtuigd te zijn, dat een af schuiving van de bevolkingsaanwas daar naar minder dichtbevolkte stre ken noodzakelijk is. Maar als men van de andere kant, door het ont houden van woongelegenheid aan die streken, vestiging verijdelt, wat komt er dan van die afschuiving terecht? Bovendien kan men toch niet ver langen dat men zich in Zeeland alleen mag blijven vermaken met het ont werpen van kostbare, geldvermorsen- de plannen, die nooit uitgevoerd wor den! Op de Nieuwe Vlissingseweg by de brug te Souburg zijn dinsdagmorgen omstreeks acht uur vier inzittenden van een bestelauto vrij ernstig gewond bjj een aanryding. Een vrachtauto, die uit de richting Middelburg kwam, moest bij het linksaf slaan voorrang verlenen aan een uit tegenovergestelde richting ko mende autobus. De chauffeur sorteer de voor en bracht de vrachtauto tot stilstand. Juist op dat moment werd deze geramd door een eveneens uit de richting Middelburg naderende be stelauto met vijf inzittenden De klap was zo hard, dat de bestelauto aan de voorzijde volkomen vernield werd. Van de vijf inzittenden werden er vier vrij ernstig gewond, drie aan het hoofd, van wie één vermoedelijk inwendige kneuzingen in de borst op liep, één brak enkele ribben. Een van de slachtoffers werd naar een zie kenhuis in Vlissingen overgebracht; de andere werden per auto naar huis vervoerd. Morgen, donderdag 16 januari gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.05 uur; te Terneuzen om 11.37 uur en te Vlissingen om 11.12 en 23.49 uur. Het is een bekend feit dat de IJzen- dijkse toneelliefhebber naast de vele uitvoeringen en voordrachten welke er in het winterseizoen in het Jeugd huis gegeven worden, toch zijn be langstelling voor de eigen toneelver eniging niet verliest. Zo kon de r.-k. toneelvereniging ,,De Leeuwerik" ook deze keer voor een goed bezette zaal het toneelspel ,,Op drift" van Jan Lemaire bren gen. De voorzitter, de heer J. Ch. Cor nells sprak hierover zijn vreugde uit in zijn openingswoord. Het uit zes ta ferelen bestaande toneelspel werd vlot voor het voetlicht gebracht. Over de rolverdeling kon men tevreden zijn. De vier dames- en vier heren- rollen werden stuk voor stuk goed vertolkt. De hoofdrol, de ,,op drift" geraak te emotionele schipper Marius, was bij de heer Th. de Smet in goede handen. Ook het gedeelte waarin hij geruime tijd de dronken Marius moest vertolken werd vlot en zon der overdrijving gebracht. Ongedwongen speelde Johny Suur- mond de rol van Remi, de zoon die zich voor de moeilijke taak gesteld ziet tezamen met zijn oude grootva der Ramon (Ch. Var in) de zorg van het wrakke schip op zich te nemen zonder de hulp van zijn vader, die zijn oud vissersberoep verloochende, om zijn zgn natuurtalent in de schil derkunst uit te leven. De heer Varin een speler, bekend uit komische rol len, gaf met de vertolking van de rol van de oude grootvader Ramon blijk, zeker zo goed een ernstige rol aan te kunnen. Zijn ..oude stem" hield hij tot aan het eind goed vol. Ook over het spel van de kunstschilder Pieter Holst (Oscar Verbeke) mag men zeer te vreden zijn. Elk jaar beweegt deze speler zich opmerkelijk vrijer en vlotter op het toneel, wat natuurlijk aan zijn spelpeil ten .goede komt. Ook bij de damesrollen zou men onmogelijk iemand aan kunnen wijzen die uit de toon viel. Een speciaal woord van lof voor het spel van Ma ria (Nellie Vennix), de vrouw van Marius. De korte, maar moeilijke rol van Saskia werd zeer goed gespeeld door mejuffrouw de Buck, die vorig jaar haar debuut maakte, terwijl ook de dochter Sylvia (Th. Voorenberghe) en de kwaadsprekende buurvrouw (A. van Hootegem) een gave vertol king gaven. Bij het laatste tafereel verloor men iets aan vlotheid vergeleken bij de vorige taferelen. De oorzaak schuilt wellicht in het feit dat dit laatste tafereel gekenmerkt wordt door zeer weinig actie-momenten, waarbij h^t gevaar van „om de beurt iets zeg gen" groot wordt. Dat men dit gevaar geen kans gaf pleit voor de ervarenheid van de spe lers. In de afmijnzaal van de Coöp. Vei ling Walcheren te Middelburg zal woensdag 29 januari de jaarlijkse ont wikkelingsdag voor de Zeeuwse groen teteelt tevens jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging worden gehouden, In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde en verder zal een forum de verschil lende vragen welke er bij de Zeeuwse telers leven, nader behandelen. In de middagvergadering spreekt ir. W. van Soest, rijkstuinbouweonsu- lent in het Zuidhollandse Glasdis trict te Naaldwijk, over 5 jaar erva ring in het Westland. Ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes, zal een nabeschouwing geven, terwjjl gan het eind van de middag enkele tuinbouwfilms vertoond zullen worden. Gistermorgen vroeg woei de drie kleur al van de Ambachtsschool aan de Westwal. „Die vlagt voor z'n eigen begrafenis" hoorden we een leerling opmerken. In feite was dit ook het geval, want het nationaal dundoek was gehesen omdat gistermorgen de eerste paal van de nieuwe Ambachts school aan de Bergweg werd gesla gen. Nu is „paal" eigenlijk het juiste woord niet. want aan de heistelling hing een grote metalen koker waar onder zich een „prop" van stevige substantie bevindt. Eerst wordt „prop" en keker de bodem ingedre ven en zodra men op de vaste zand laag stuit giet men beton in de koker, welke dan langzaam weer omhoog wordt getrokken. Maar dit alles hoorden we pas na dat de directeur der Ambachtsschool, de heer Buurman, de handel van de motor had overgehaald en het hei blok met daverend gerucht neersloeg. Nadat in de koude morgenmist op de glibberige planken een gebakje was geconsumeerd, richtte de heer Buurman zich tot het bestuur dei- school en enkele genodigden, om zijn vreugde erover uit te spreken, dat na jaren-lange worsteling eindelijk de bouw door de N.V. Waning kon wor den aangevat. Hij dankte gemeente bestuur en onderwijsinstanties voor bekomen medewerking en prees de architecten de heren Roosenburg (den Haag) en J. de Bruyne (Goes) voor het ontworpen plan. Verder hoopte hij dat de school tot in lengte van jaren zou mogefi dienen tot bevordering van het vakonder wijs op de Bevelander). Het terrein waar de school op komt, is een ha groot. De school of beter het complex gebouwen heeft een af meting van tachtig bij tachtig me ter. 't Hoofdgebouw dat aan de Berg weg komt. zal drie verdiepingen krijgen boven het souterrain. De rest wordt laagbouw. De aannemer moet na zevenhonderd werkbare dagen 't geheel opleveren Voorlopig is het alleen heien „gebla zen". Driehonderd palen moeten de grond in, voor met de funderingen begonnen wordt. De grote nationale vogeltentoon stelling, die morgenavond wordt ge opend, was gisteren in opbouw al grotendeels voltooid. Zo goed als alle vogels zevenhonderd inzendingen stonden al op de stokjes in hun kooitjes en kwetterden dat het een lust was. Enkele van de grote volières waren eveneens reeds bewoond met schitterkleurige fazanten en toekans. In een donker kamertje achter een zwart gordijn zaten de prijszangers te wachten op de jury, die hun trillers en rollers op klankzuiverheid toetsen moet Want deze kanaries zingen al leen in het licht' en als men hun daar te vroeg aan blootstelt zouden zij hun stem kunnen forceren. Prachtig in zijn natuurgetrouwheid is het idyllisch landschap, dat een tuin-architect, of althans iemand met diens kwaliteiten, in een der neven zalen ontwierp. Een tegenvaller voor het bestuur was gisteren de medede ling van b. en w. dat zondag de ten toonstelling wel geopend mag zijn, doch dat er geen entree-kaartjes ver kocht mogen worden. Om die strop te verzachten, peinst men nu op hulp middelen. Gistermiddag ontdekte een der marktkooplieden, dat een juffrouw een kledingstuk uit zijn voorraad, onder haar mantel wegmoffelde en later in haar tas deed verdwijnen. De man verliet zijn kraampje om de ver schrikte vrouw naar het politie-bu- reau te brengen. Uit de bewuste tas kwamen enkele rokjes en truitjes te voorschijn en al spoedig kwam de bekentenis, dat alles uit diverse kraampjes was weggenomen. Tegen de vrouw, die te Hemkenszand woont, is proces-verbaal opgemaakt. Heinkenszand Kunst naar Krancht vierde 30-jarig bestaan Met de opvoering van „De ebben houten olifant" van Chr. v. Bommel- Kou w en H. Bakker, heeft de haar 30-jarig bestaan vierende toneelver. Kunst naar Kracht, een over het ge heel genomen verdienstelyke presta tie geleverd. Het was zeker geen eenvoudige op gave dit voor amateurtoneel wat ex centriek aandoende werk aanvaard baar te brengen Dat dit desondanks toch is geschied, mag geweten wor den aan de serieuze voorbereiding waarbij de heer Jan Lemaire en re- giseuze mevr. v. Maanen-Cohen Ter vaart voor een niet gering deel de hand hebben gehad. Zeer verantwoord spel zagen we van de heren R. de Reiger en P. Soncke in hun creaties respectieve lijk van Phil van Reewijck de schei kundeleraar en Hiro Mortelmans de amateur detective. De heer Jac. Nijs- se moest het volledige arsenaal van zijn kunnen aanspreken in zijn dub belrol als Dick v. d. Wall en „de gemaskerde", die tot het laatste mo ment de grote onbekende bleef. Het vrouwelijk aandeel in dit werk bleek de meest zwakke zijde, met uitzondering van mej. S. Kuzee in haas rol als mevr. Tasman. Aan het slot bracht een volledig bezette zaal een dankbare ovatie aan speelsters en spelers en daaruit sprak zeker ook hun sympathie voor KNK als jubilerende vereniging. Bij de officiële huldiging na afloop gaf de voorzitter. Paul Soncke een kernachtig en geestig overzicht van 30 jaar toneelleven. In zijn dank woord betrok hij allereerst de regiseu- ze mevr. v. Maanen, welke dank hij vergezeld deed gaan van een bloe menhulde. De beide aanwezige op richters. van KNK, de heren S. Dek ker en Jac. Nijsse. kregen een her inneringsgeschenk aangeboden. Nadien complimenteerde burge meester Derckx de vereniging met haar 30-jarig jubileum en sprak mr. dr. Mes 'Is erevoorzitter, woorden van dank en waardering. Namens de zustervereniging, de r.- k. toneelver. Vriendenkring, bood voorzitter Jan Rijk zijn felicitaties aan en hij onderstreepte zijn woor den met het aanbieden van een bloe menmand. De muziekver. Euterpe, waarmee de jubilerende vereniging sedert ja ren samenwerkt, bracht haar hulde bij monde van de voorzitter dr. H. P. v. Maanen. Borssele LOOP BEVOLKING Het zielental van de gemeente nam in het afgelopen jaar toe met 35. Op 31 december 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 1508 (773 mannen en 730 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 35 (19 mannen en 16 vrouwen) en door vestiging met 53 (21 mannen en 32 vrouwen), het verminderde door overlijden met 3 mannen en 6 vrouwen en door ver trek met 44 (21 mannen en 23 vrou wen). Er werden 10 huwelijken vol trokken. Ovezande Jaarvergadering van de „Fanfare Juliana" De plaatselijke fanfare kwam in jaarvergadering bijeen en helaas moest worden vastgesteld, dat de op komst van de leden gering moet wor den genoemd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de finan- noemd, doch dat een voor voorzich tig financieel beleid moet worden ge voerd. Gezien de vermindering van het ledental zijn ook de inkomsten geringer geworden; de vaste lasten blijven echter bestaan, zodat het van belang moet worden geacht, dat ieder lid tracht het aantal leden te vergro ten. Over het algemeen kon worden ge zegd, dat de fanfare 'n enigszins kwij nend bestaan lijdt. De activiteit van dat dit in de toekomst zal verbeteren, want anders zal het niet mogelijk zijn het bestaan te handhaven, hetgeen zeer betreurd zou worden. In verband met de omstandigheid, dat het voort bestaan van de fanfare enigszins twij felachtig is, werd nog niet voorzien in de vacature van voorzitter, welke is ontstaan door het ontslag nemen als zodanig van de heer Bakker. Eind fe bruari zal opnieuw een algemene ver gadering worden belegd, teneinde dit alles opnieuw te bezien. De jaarlijkse uitvoering zal, zoals werd medege deeld, worden gehouden op 13 en 14 februari a.s. De hoop werd uitgespro ken. dat gestreefd zal worden naar een behoud van de fanfare, omdat deze fanfare onmisbaar wordt geacht voor het dorpsleven. De leden zullen nog maals persoonlijk worden opgewekt zo actief mogelijk deel te nemen; ver wacht wordt dat dan allen hun mede werking zullen geven. s-Gravenpolder LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners der gemeen te liep in het jaar 1957 terug met 12. Op 1 januari 1957 waren er 711 man nen en 676 vrouwen. Het aantal ver meerderde door geboorte met 14 mannen en 9 vrouwen, en door ves tiging met 14 mannen en 19 vrou wen. Het verminderde door overlijden met 9 mannen en 8 vrouwen en door vertrek met, 28 mannen en 23 vrou wen, zodat het inwonertal op 31 de cember 1957 1375 bedroeg, waarvan 702 mannen en 673 vrouwen. Kruiningen UITVOERING WANDELSPORTVERENIGING De wandelsportvereniging „Krui ningen" gaf een .uitvoering in ons „Dorpshuis". Na een filmvertoning van o.a. de wandeltochten te Kruinin gen, werd op zeer verdienstelijke wij ze een toneelspel opgevoerd door het gezelschap „Onder Ons" uit Goes. Met het stuk, getiteld „Melodie uit het verleden" door Nich. Stam, oogst te zowel de WSV „Kruiningen'' als het Goese toneelgezelschap een wel verdiend succes. Sluiskil VERNIEUWD STRAATDEK Gemeentewerklieden zijn begonnen met de verbetering van de Veldstraat De gehele straat zal worden opgebro ken, waarna men zal beginnen de weg opnieuw te bestraten. Dit zal voor deze weg die naar het r.-k. kerkhof leidt, een goede verbetering zijn, Ook zal een gedeelte van de Kerk straat, dat nog nimmer van een weg dek voorzien is geweest, tot aan de laatste zy straat worden bestraat. ONDER SLOPERSHAMER Een blok huizen op de Oostkade, ter hoogte van de CNA-kade, staat op het punt onder de slopershamer te val len. De laatste bewoners hebben reeds de woningen verlaten. Verruiming van de zeer smalle weg, was hoofdreden voor de afbraak van deze woningen. Zuiddorpe VERKEERSCURSUS WORDT GEAPPRECIEERD Dat de verkeerscursus door onze gemeente wordt geapprecieerd be wijst het feit dat reeds na enkele da gen 36 personen zich voor de cursus hebben opgegeven. HOOG BEZOEK Het bezoek van de commissaris van de koningin vrijdag a.s. aan onze gemeente zal plaats hebben des na middags om 14.30 uur. Het is bij zo'n gelegenheid gebrui kelijk dat de ingezetenen die dit wensen door de commissaris in ge hoor worden ontvangen. Tot hiertoe werd daar bij vorige gelegenheden nog nimmer gebruik van gemaakt waaruit men mag opmaken dat Zuid- Jeugdhoeve het toneelstuk „Hout worm" van drs. L. Lockefeer van Hulst, door haar worden opgevoerd. Gezien het succes, dat deze club met haar 3 voorstellingen in Biervliet had kunnen de toneelminnaars van 's-Hee- renhoek op een prettige en aangena me ontspanningsavond rekenen. Hoofdplaat TONEELUITVOERING De toneelvereniging D.E.S. gaf twee uitvoeringen in zaal Martens. Beide malen werd gespeeld voor een bijna volle zaal met zeer aandachtig pu bliek. Gespeeld werd een toneelspel in 3 bedrijven „Zij die gestuurd was" van Wim Dumont. ONDERSCHEIDINGEN Op de nationale Jubileum Tentoon stelling van de Nederlandse Konijnen fokkers Bond op 10, 11 en 12 januari jl. in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van voornoemde ver eniging, behaalde onze dorpsgenoot de heer C.J. Mollet met vier haas konijnen fraaie onderscheidingen. In de klasse oude voedsters het pre dikaat Z.G. in de klasse jonge ram men tweemaal Z.G. en in de klasse jonge voedsters het predikaat Z.Z.G. de op één na hoogste onderscheiding. Eede TONEELUITVOERING In het parochiehuis „Sancta Ma ria" werd een uitvoering gegeven door de toneelvereniging uit Water landkerkje onder regie van de oud- Eedenaar Willy Dhondt. secretaris der gemeente Waterlandkerkje. Op gevoerd werd het blijspel in 3 be drijven van drs. L. Lockefeer „Hout- dorpe tevreden was met de gang van I worm". Ondanks het feit, dat een van de rollen door een plaatsvervang ster moest worden vertolkt, nl. door mej. El. Dusarduijn uit Biervliet, werd het stuk met volle overgave ge speeld op een vlotte wijze. zaken. Koeimcht De zingende pater Pater van der Boom, die alhier een uiteenzetting gaf over zijn mis sie in Afrika (Kongo) verzorgde in Don Bosco een uitvoering „De zin gende pater". Na enkele opgewekte muzieknummers van de band, waar in de Pater accordeon speelde, ver toonde hij lichtbeelden, welke tevens door hem zelf werden begeleid met zang en muziek. Ten bate van zijn Kerkje in de missie werd er een Amerikaanse verkoping gehouden, welke goed opbracht. Pater van der Boom had voor deze avond een zeer grote belangstelling, waarvan ieder buitengewoon tevreden huiswaarts keerde. Dient nog te worden vermeld dat de collecte, welke de Pater in de Kerk hield, alle verwachtingen overtrof. Op 1 maart a.s. za] hij op uitnodiging van de oudleerlingen - vereniging der vlassersschool in Koe wacht een causerie houden over Afri ka. Stoppeldijk HARTEN OP HOL De r.-k. toneelvereniging „Esmo- reit" uit Philippine gaf in het Ver enigingsgebouw alhier een gastvoor- stelling. Opgevoerd werd het blijspel van P. Mossinkoff „Harten op hol". Een toepasselijker titel had men voor dit stuk niet kunnen kiezen, want in de loop van het spel raakten inder daad ook alle harten danig op hol. Een en ander verliep via een reeks misverstanden wel niet zo vlot, maar uiteindelijk werden dan toch alle lief desverwachtingen vervuld. Dit resul teerde dan in vijf gelukkige paartjes, waarbij ondanks alle verwikkelingen de juiste harten toch elkaar hadden gevonden. De toneelclub „Esmoreit" gaf van dit vrolijke spel een vlotte vertolking en de lachsalvo's waren in de bomvol'e zaal niet van de lucht. Een ware ovatie viel de succesvolle speelsters en spelers na afloop dan ook terecht ten deel. Biervliet LEZING C. PHILIPSE De heer C. Philipse. lid van Gede- luteerde Staten van Zeeland, hield in iet café „Het Oude Raedthuys" bij de heer A. P. Versluijs een verhan deling over het vraagstuk van de ruil verkaveling. Spreker liet intzijn ver handeling. die buitengewoon interes sant en gedegen was, zien dat hij dit vraagstuk uitstekend beheerst. Jammer genoeg was de belangstel ling niet zo erg groot. De afwezigen kunnen het echter betreuren deze zeer interessante causerie te hebben gemist. TONEELCLUB R.K.J.B. B.J.B. NAAR 's-HEERENHOEK Zaterdag 18 januari a.s. brengt de toneelclub van de afdeling Biervliet van de R.K.J.B. - B.J.B. een bezoek aan 's-Heerenhoek. Hier zal in de (Advertentie) C7 0C7 Men heeft de mond vol van köffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. tmk W V V CC C7 SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Anas- tasia, de laatste dochter van de Tsaar, alle leeft. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De razende Roland. 14 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: April love, a.l, GOES Grand: Beklemmende uren, 18 .j Schuttershof: Filmavond Mannes-mam. MIDDELBURG Electro: Richard HI. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Een kus voor je sterft. 18 j. met voorbeh. Luxor: Mijn geweer is vlug, 18 j. GOES Grand: Een kus voor je sterft, 18 j. met voorbeh. Schuttershof: Lezing Deltaplan voor Wetensch. belangen. MIDDELBURG Electro: Richard HI. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: De dochter van de ambassadeur, a.l. Luxor: Mijn geweer is snel, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ma dame Butterfly, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Caval- leria Rusticana. 18 j. GENT Kon. Neder1. Schouwburg 730 uur: Amphitryon 38. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het drie meisjeshui*. We tobli werkl ringskring gekomen, Een der delijk in sluit van ken, goedj zend guld goedkeurii mogen we nomie niet kleuren sc vertellen lans. In h 1957 ging Een tekort joen was v als men eerste half; miljoen wa; van 1957 g beter. Het miljoen en zelfs tot 5'( dekte de in dat laai centage, da gelden. Mer veerkracht drijven zit. omhoog ku dalende ui' kunstmatig! werkgelege- ze ook kar gelegenheid de ontploo bedrijvighe zwaring va| paald een Tn de brie deint Dre<| kreeg, woi het Poolse van een a| centrum v. bekend", z staatsman, Europese 1| heeft gevoi waar het i' een atoom van Europa' geniet. Daal gepubliceerc| leiding van tische Centi Arbeid in zoals beken inneemt". De zin kl belzinnig. afleiden, da ciaal-democ leidende roil paaldelijk n trum is een J die met haa zicht afwijkt name is dit de vraagstii en buitenlan vangrijke grj loven we. D haar oprichl scheef oog d als officiëlel Een feit is uit haar be: munt pogen een „socialii ten valt, en middel voor kunnen get tijd worden de P.v.d.A. stelling tegel £)oor kerk autoriteit daan op I woonruimte voor gere; Klompé hee dit beroep r weten, dat h de beslotenh „vreemden" samenwonen en zelfbehee dit een te gr< over de onts tienduizendei ven uit Indo Ze hadden c| bezittingen, ving. De „bil zo veel onhe hen plotselii roofd, heeft 1 door Mc 52) Ze hebben I den in de D moesten het I dan had men kooide hout g< mooi kruis, z toen we met pel van Sintl konden we eij deur gebarricj en en die koil want we waij drie man enl Sommigen gel hij betoogde I We hebt] Sloten voor vl wacht maar, I ven terugkera dan ooit. Daaiij plannen makd kwaad en in wat zal er ge men. Och, w: Men haalde had misschien om zou je je over druk ma

de Stem | 1958 | | pagina 2