STAAK POLITIEK ZONDER PLAN buurt .Vliegende koelkast polio-vaccin naar ons brengt land Noord-Celebes in dringende boodschap aan Djakarta: BEROEMD ALTAARSTUK VERDWEEN NAAR V.S. Twee meisjes uit Alkmaar sinds een week spoorloos Gevangene ontvlucht en gegrepen Gaillard antwoordt Boelganin Onderhandelingen over scheepsruimte met Japan werden een mislukking Eerste Spoetnik in acht stukken uiteengevallen Op brede basis r LEER OM LEER DAGBLAD VOOR ZEELAND Onrust op Sumatra Verontwaardiging in België Maria Kriek Politie zoekt naar verdachte Op 3 februari: Ondertekening van Benelux- akkoorden Huisvesting van repatriërenden op Het Loo Veel bewolking Zeeuwseh- Vlaanderen in route opgenomen Tour trekt ook door Nederland auto Voorzitters Euro-commissies vergaderden Transport niet eenvoudig Eerst conferentie van ministers Fuchs nog 250 km van Zuidpool 98e JAARGANG No. 22650 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaust Breda, Reigerstr. ld. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: i- J. H. A. Bruna. Redactieraad: J, M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr, dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prjjs by vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. hij niet poetbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Vdw Co4, XtmtHfftj» m Vaderland WOENSDAG 15 JAMJAM Advertentieprijs voor de gehele oplage O.tt per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.86 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw Het wordt steeds duidelijker, dat de buitengewesten van Indonesië allesbehalve ingenomen zijn met de maatregelen van de centrale regering tegen Nederland en de Nederlanders. Zonder een oordeel te geven over de „actie West-Irian" als zodanig, geven zij onomwonden te kennen, dat de handelwijze van Dja karta enorme moeilijkheden heeft geschapen en nog steeds nieu we problemen opwerpt. Het bestuur van de afgescheiden provincie Noord-Celebes heeft een beroep op de regering gedaan, „een einde te maken aan de tragische situatie, welke is ontstaan als gevolg van de politiek zonder plan die de regering heeft gevoerd". Volgens „Indonesia Raya" heeft het bestuur van Noord-Celebes in boodschappen aan de verantwoordelijke organen aangedrongen op een „ernstig, doorlopend plan". De boodschappen waren ondertekend door luitenant-kolonel Ventje Sumual, de voormalige militaire commandant van oost-Indonesië. De situatie in Sumatra is nog altijd onduidelijk. Het staat echter wel vast, dat de bewindvoerders in het rebelse midden-Sumatra ook aller minst ingenomen zijn met de on verstandige houding van de extreme nationalisten in de hoofdstad. Dja karta neemt in eik geval de geruch ten ernstig, als zouden er pogingen worden ondernomen om van Suma tra een onafhankelijke staat te ma ken. In linkse bladen is de Masjumi- partjj herhaaldelijk met deze plannen in verband gebracht. Mohamed Hat- ta, zo wordt gezegd, die van Suma- traanse herkomst is, zou premier moeten worden van de nieuwe staat. De onderhandelingen met Japan over het verkrijgen van scheepsruim- te voor het interinsulaire verkeer zijn voor Djakarta op een teleurstelling uitgelopen. Slechts 3 van de 43 sche pen, die men in Tokio op charter- basis wilde afstaan, bleken geschikt 1 meent, dat Soekarno niet al- voor het beoogde doel. le(;n economische en technische hulp Evenals de Verenigde Staten Frankrijk heeft Japan nu ook te kennen gegeven, dat het de recente uitbreiding door Indonesië van zijn territoriale wateren niet kan aan vaarden. Ze is in stryd met het in ternationale recht, zo wordt gezegd. De Indonesische minister van scheepvaart, Nazir, heeft dinsdag een bericht bevestigd dat de KPM in Amsterdam heeft voorgesteld met de Indonesische regering te onderhande len over een hervatting van de KPM- diensten. De regering is echter van oordeel, aldus Nazir, dat de tijd voor dergelijke onderhandelingen nog niet gekomen is. De minister deelde verder mee dat de havenarbeiders van de KPM, die zonder werk zijn, de Indonesische re gering hebben voorgesteld dat de KPM haar diensten onder regerings- toezicht hervat en dat het bedrijf een nieuwe status en naam krijgt. Geestverwanten En Soekarno kuurt voort... Hij blijkt met Nasser de kwestie Nieuw-Guinea grondig te hebben doorgepraat. Zo grondig, dat vrijwel alle Egyptische bladen de loftrompet op het positie ve neutralisme en anti-kolonialisme" hebben gestoken en alvast maar de oprichting voorstellen van vrijwilli- gersbataljons, om Indonesië een beet je te helpen. Ook zou men het Suez- kanaal voor Nederlandse schepen ge sloten moeten verklaren. De eerste Russische kunstmaan is aan het einde van haar loopbaan in acht stukken gebroken, die de vorige week op de aarde terechtgekomen zijn. Dit heeft dr. John Krais van de uni versiteit van de Amerikaanse staat Ohio dinsdag bekendgemaakt. Met de radiotelescoop van de universiteit heeft men gecon stateerd, dat de Spoetnik eind december in drie stukken was gebroken. Begin januari braken die stukken verder tot er acht waren. Zeven hiervan waren tegen 9 januari verdwenen, het achtste stuk is vrijdag 10 januari op de aarde gevallen. De culturele wereld in België is in i eigenares van het drieluik, heeft la- rep en roer. Een beroemd altaarstuk coniek verklaard, dat zij het verkoop van een der Vlaamse primitieven is recht nooit aan anderen heeft afge- en zal vragen aan de Egyptenaren, maar ook aan president Tito, die zijn volgende gastheer is. Daarna kor.it president Koewatly van Syrië aan de beurt, maar die heeft zelf teveel technische adviseurs nodig (uit Rus- 2and bqvoorbeeld)dan dat hij zijn Indonesische collega van dienst zal kunnen zijn. Ook in zuiver politiek op zicht zijn de ontmoetingen tussen de ..positieve neutralisten" van belang. De suggestie werd al gedaan, om een bijeenkomst van de neutralen te be- leggen, ter bespreking waarschijnlijk van neutrale onderwerpen, zoals Nieuw-Guinea e.d. De secretaris-generaal van het In-1 donesische ministerie van Buiten-j landse Zaken heeft meegedeeld, dat i de Indonesische studenten in Neder land geleidelijk aan naar andere Europese landen worden overge bracht. Ze kunnen in West-Duitsland, Oost-Duitsland en Engeland gaan stu-1 deren.... Studenten die eindexamen moeten doen zullen in Nederland blijven, j Dat werd er laconiek aan toegevoegd en men zou in de verleiding kunnen komen, te antwoorden, dat dit laat- ste werkelijk niet nodig is. Ofschoon: de jongens kunnen er eigenlijk ook niets aan doen. President Soekarno tweede van links) drukt de hand van de Syrische militaire leider genercial-majoor Afif Bizri (links) in het Quoubbeh-paleis te Cairo. In het midden staat de Egyptische president Gamal Abdel Nasser toe te kijken. Ge heel rechts Soebandrio, minis ter van Buitenlandse Zaken van Indonesië. Van officiële zijde wordt ons mede gedeeld, dat de regeringen van België, Luxemburg en Nederland in onderling overleg hebben besloten, de plechtige ondertekening van de Beneluxakkoor- den te doen geschieden op 3 februari a.s. te 's-Gravenhage. De plechtigheid zal worden gehouden in de Ridder zaal. uit het land verdwenen en in Ameri ka opgedoken. Het blijkt door de fa milie de Grunne, die het stuk in eigendom had, zonder medeweten van wie dan ook aan het Metropoli tan Museum in New York verkocht te zijn. ,,De boodschap van de Engel" heet het stuk. Het is een drieluik, dat aan de meester van Flamelle wordt toe geschreven, deken van het schilder gilde van Doornik in het begin van de vijftiende eeuw. Men weet niet, wanneer de triptiek België verlaten heeft, maar men vermoedt, dat dit reeds verscheidene jaren geleden is gebeurd. Vertegen woordigers van universiteiten, musea en andere instellingen die de cultuur een goed hart toedragen, hebben nu in een motie de regering gevraagd, alles in het werk te stellen om het altaarstuk weer naar België terug te brengen. Mej. Jeanne de Grunne, laatstelijk H.M. de Koningin heeft een gedeelte van het paleis Het Loo ter beschikking gesteld van de minister van maat schappelijk werk ten behoeve van repatriërende landgenoten uit Indo nesië. Het afgestane gedeelte biedt woon ruimte voor ongeveer 40 personen. NAAR LOURDES wordt van 12 tot 19 april een jongerenbedevaart ge houden. Alle jeugdige personen tus sen 17 en 30 jaar kunnen hieraan deel. nemen. NEGEN LEDEN van de Amerikaanse luchtmacht zijn om het leven geko men, toen een superconstellation bij een oefenlanding in de staat Maryland verongelukte. PRINS BERNHARD is dinsdagmiddag van zijn bezoek aan Londen op Soes- terberg teruggekeerd. DE UITKERINGEN krachtens de on gevallenwet, de land- en tuinbouw- ongevallenwet en de zee-ongevallen wet, zullen in het eerste jaar van het ongeval tot tachtig procent worden verhoogd. Aldus de strekking van een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend. MINISTER ALGERA zal morgen, don derdag, in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de eerste Nederlandse dagschool voor het beroepsgoederen- vervoer langs de weg openen. SNEEUWSTORMEN en zware regen val hebben in verscheidene gebieden in noord-Spanje belangrijke schade aangericht. IN EEN MENGKAMER van een ka- toenspinneri. in Enschede is gisteren de 33-jarige B. Klijnstra dood aange troffen. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. SINDS 1 NOVEMBER, toen de ma ximumsnelheid werd ingevoerd, is het aantal verkeersongevallen in Amster dam aanzienlijk afgenomen. Bij over steekplaatsen echter zijn de botsingen talrijker geworden, nadat er knipper- bollen waren geplaatst. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••'I 2 Verwachting- van het KNMI tot 1 woensdagavond, opgemaakt dins- 2 dagavond 23.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk enige motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtin- gen. Dezelfde middagtemperatu ren als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: 2 Zwakke tot matige wind van 2 noord tot oost. Daarna uit veran- 2 derlij ke richtingen. Bewolkt tot 2 betrokken en over het algemeen nevelig. Vandaag: zon onder 16.57 uur, maan onder 12.42 uur. Morgen: zon op 8.42 uur, maan op S 4.26 uur. In Alkmaar maken zich twee ouderparen ongerust over hun doch ters. De 17-jarige Annie de Jong en de 19-jarige Liesje Buter zijn na melijk sinds maandagochtend 6 ja nuari spoorloos. Tussen acht uur en half negen verlieten zij de ouder lijke woning. Het oudste meisje ging het huis uit, met de mededeling, dat zij naar Amsterdam moest, om het zoontje van een Alkmaarse familie, waar zij hulp in de huishouding was, weg te brengen. 's Avonds echter vernam haar moeder, dat hier niets van waar was. Bij informatie ten huize van de vriendin Annie, bleek dat ook deze verdwenen was. De kapper bij wie zij in betrekking was, had haar de hele dag niet gezien. Hij vermoed de dat zij ziek was. Toen Annie 's morgens kwart over acht het huis verliet, bevond haar moeder zich nog in de slaapkamer. Zij zag haar dochter niet weggaan, anders had zij vermoedelijk wel gemerkt, dat het meisje haar zondagse kleren aanhad. Haar ouders dachten aan vankelijk, dat zij wel naar Amster dam zou zijn gegaan, waar zij een Surinamer kende, die van haar va der niet bij haar thuis mocht ko men. Het onderzoek dat de politie instelde, wees echter uit, dat de Surinamer van niets wist. Men her innerde zich verder, dat het oudste meisje bevriend was met een 39- jarige Egyptenaar, die met een landgenoot enkele weken geleden in een Alkmaars hotel had gelogeerd en die zaterdag 4 januari ten huize van Annie's ouders nog een af- scheidsfuifje had gegeven. Deze Egyptenaar, die met haar over trouwplannen had gesproken, zou, evenals zijn landgenoot, ongeveer 6 januari per vliegtuig naar Egypte terugkeren. Daar de meisjes geen pas bij zich hadden, hopen de Dinsdagmorgen, waarschijnlijk tij dens het luchten, heeft de 18-jarige monteur L. K. uit Schiedam, die op gesloten zat in het Huis van Bewaring te Rotterdam, kans gezien te ont snappen. Op een gegeven ogenblik wist hij het dak te bereiken en via enkele andere daken op de zolder te komen van een bij het Huis van Be waring behorende dienstwoning. Hij verschool zich hier. Inmiddels was er alarm geslagen en trokken bewakers er op uit om te trachten de jongeman op te spo ren. Ook de Rotterdamse politie ver scheen ten tonele met enige radio wagens. De omgeving werd afgezet en het zoeken begon. Na enige tijd vond men de jongen op de zolder. Hij is inmiddels weer opgesloten. ouders, dat zij niet de grens over zijn. Men vraagt zich echter toch af, of de verdwijning van de meisjes soms in verband staat met het ver trek van de Egyptenaren. Zeeuwsch-Vlaanderen kan praktisch zeker zijn van de Tour-invasie. De route van de eerste etappe, die de Ronde-renners van Brussel naar Gent voert, is definitief in dat gedeelte van ons land geprojecteerd. De precieze gegevens zijn nog niet bekend en zelfs de autoriteiten in Den Haag zijn nog niet in de plannen van Goddet gekend, maar het is nog lang eer het startschot valt. Mogelijke moeilijkheden kunnen dus nog altijd worden opgelost, zodat Zeeuwsch-Vlaanderen vermoedelijk vast op de sensatie van de langs trek kende karavaan mag rekenen. De Britse politie heeft dinsdag een onderzoek ingesteld op grond van nieuwe gegevens, die zouden kunnen leiden tot het opsporen van de moor denaar van Maria Kriek. De politie was op zoek naar een auto, die, naar nu bekend is, op ongeveer 250 meter afstand gezien is van de bus halte, waar het meisje voor het laatst levend is opgemerkt. Drie mensen zeiden, dat zij deze wa. gen hebben gezien. Volgens één van hen, een spoorwegman, zaten er een man en meisje op de achterbank. Er is dinsdag bovendien aarde uit de sloot opgegraven, waarin het stof felijk overschot van het meisje werd gevonden. Deze aarde zal in een labo ratorium worden onderzocht. Na afloop van gisteren gehouden besprekingen tussen de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, Paul Finet. de president van de commissie der Europese Economische Gemeen schap, Walter Hallstein, en de presi dent van de Eurotomcommissie, Louis Armand, is bekendgemaakt, dat ten einde tot een nauwere samenwerking te komen, besloten is zoveel mogelijk bijeen te komen, in ieder geval twee keer per maand. Volgende week wordt de eerste bijeenkomst gehouden. Een machine van de K.L.M. zal vanmiddag op Schiphol ar riveren met 60.000 flesjes polio- vaccin in een speciale koelbox, onder een temperatuur tussen 2 en 19 graden Celsius, waarmee niet minder dan 180.000 kinde- i .-i waai ui uviut ccu irUCMiiusiaan ui n- ren een heilzame injectie zullen deze ziekte het meest voorkomt, vol- peratuur constant binnen de g "•m krijgen. doende beschermd zijn tegen de be- kan worden gehouden. smetting der kinderverlamming. Met Met deze en nog drie volgende zen- dit omvangrijke schema zijn in totaal dingen zal de regering het onlangs meer dan 2 miljoen injecties, dat is als proef begonnen vaccinatieschema ruim 2000 liter salk-vaccin, gemoeid, hetgeen een waarde vertegenwoordigt van vele miljoenen guldens. Celsius zijn werkzaamheden verliest, gedurende het gehele- transport van de fabriek in Indianapolis tot de koelruimten in het Rijks-instituut te Bilthoven van minuut tot minuut te controleren. De KLM liet in een van de vracht vliegtuigen een koelbox van 9 meter lengte en 2 nieter breedte bouwen, waarin door een thermostaat de voortzetten. In de periode van 15 februari tot 15 juli a.s. krijgen de kin deren, die in 1955 zijn geboren en die reeds twee injecties met het vac cin ontvingen, de derde en laatste prik. Bovendien zullen de in 1952 tot en met 1954 en in 1956 en 1957 gebore nen dan hun eerste en tweede in enting krijgen. Een half jaar latei- zal - volgens de voorschriften - aan deze kinderen de laatste injectie worden toegediend. Vanwege de zeer moeilijke fabrica ge van het Salk-vaccin en de daarbij benodigde niet eenvoudige appara tuur. zal de vervaardiging in ons land dit jaar nog niet mogelijk zijn. Men hoopt in de loop van 1959 met de fa bricage te kunnen aanvangen in het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te Bilthoven. De KLM kreeg evenwel van de Amerikaanse „Civil Aeronautics Board"geen landingsrecht voor India napolis. Het is nl. verboden, zo werd deze weigering gemotiveerd, dat bui tenlandse vliegtuigen chartervluch ten uitvoeren op de Amerikaanse bin nenlandse lijnen. Geen der Ameri kaanse maatschappijen kon de KLM echter garanderen, dat het vaccin onder de vereiste temperaturen zou worden vervoerd naar New York. Dit vervoer diende daarom over de weg te geschieden. Speciale koelauto's brengen het vaccin nu naar New York (een afstand van Amsterdam .r Het vaccin dient dus voorlopig nog Met de afwerking van dit program- te worden geïmporteerd. De impor- naar Rome), waar de „vliegende ma zullen grote aantallen Neder- teur heeft in samenwerking met de koelkast" van de KLM het vaccin na landse kinderen, zo hoopt de rege- KLM een systeem ontwikkeld om het controle aan boord neemt en ring in de komende zomermaanden, vaccin, dat met temperaturen bene- verder vervoer naar ons land in het algemeen de periode waarin den de twee en boven de tien graden draagt. voor zorg In de diergaarde Blijdorp te Rot terdam heelt de leeuwin Big One een dezer dagen haar welpen ver stoten. De jonge leeuwtjes worden nu gevoed door een hondenminge naamd Pim. Op de foto ziet men Pim met haar eigen kind en haar stiefkinderen. Zij moet niets van vreemdl bezoek hebben en zij neemt onmiddellijk een dreigende houding aan als men te dicht bij haar komt. JOSEF KIWANOEKA, voorzitter van de Nationale Congrespartij van Oeganda, is in hechtenis genomen, om dat hij de kabaka (vorst) van Oegan da uit de weg zou hebben willen ruimen. staan en dat zij haar bezit mag ver kopen aan wie ze wil. Het ministerie van Onderwijs stel de echter vast, dat graaf de Grunne indertijd had verzekerd, dat er met niemand over de verkoop van het stuk zou worden onderhandeld. In geen geval zou het België verlaten. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de onderhandelingen met het Me tropolitan Museum toen al gaande waren, of... wellicht al tot een einde waren gebracht. Prinses de Merode, die vóór de familie de Grunne het schilderij in bezit had, heeft indertijd geweigerd het in nationaal bezit te stellen. Zij beloofde echter eveneens nadrukke lijk, het stuk in elk geval in België te houden. De Franse premier, Felix Gaillard, heeft aan maarschalk Boelganin ge schreven, dat „te zijner tijd een nieu we conferentie op het niveau van re geringsleiders zou kunnen worden ge houden", doch dat een dergelijke con ferentie door een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken moet zijn voorbereid. Antwoordend op de brief van Boel ganin van 10 december verklaarde Gaillard, dat voorbereiding nodig is als men wil voorkomen, dat door een topconferentie valse hoop wordt ge wekt. De ministers van Buitenlandse Zaken zouden de verschillende kwes ties niet diepgaand behoeven te bestu deren. Voor het overige gaf het antwoord van Gaillard weinig nieuws. Het kwam in grote trekken overeen met wat Eisenhower in zijn antwoord aan Boel ganin heeft gezegd. Minister Vondeling wordt als. lid van de Tweede Kamer waarschijnlijk op- gevolgd door de 45-jarige socialist mr. A. Schouwenaar uit Bilthoven. De Volkskrant wijst erop, dat zijn instal latie een merkwaardig feit wordt in de Nederlandse politieke geschiedenis, want zijn echtgenote (geboren Frans- sen) is al meer dan een jaar lid van het parlement: van de Eerste Kamer echter niet voor de P.v.d.dA-, maar voor de liberalen. De benoeming van de heer Schouwenaar is nog in een ander opzicht iets bijzonders: hij wa> tot 1 april 1954 beroepsofficier bij de marine en nog nooit hebben de socia listen een marine-officier naar het parlement gezonden. De Britse. Zuidpoolexpeditie onder leiding van Dr. Fuchs bevindt zich thans, blijkens een door een radio amateur opgevangen bericht, nog on geveer 250 km van de Pool. De op mars wordt vertraagd door sneeuw stormen. Niettemin was de groep de afgelopen 24 uur ongeveer 70 km ge vorderd. Een groep leraren, werkzaam bij het middelbaar onderwijs te Zaandam, die zich „de kring van leraren" noemt, heeft be kendgemaakt. dat zij de tarie ven voor privélessen aan kinde ren van artsen in de zaanstreek drastisch gaat verhogen. Dit geschiedt in antwoord op een mededeling van de afdeling Zaanland van de Maatschappij voor geneeskunst, waarin de vastgestelde tarieven voor pri- vêpatiënten werden gepubli ceerd. Volgens de leraren reke nen de artsen thans voor pati ënten met een inkomen van minder dan f 6000 f 3 per visite. Naar gelang de hoogte der in komens kan de prijs tot f 7,50 per visite stijgen. Voor bezoe ken ten huize van de arts of ten huize van de patiënt bij nacht kan het drievoudige wor den berekend. Van hun kunt zullen de leraren thans tarieven berekenen voor privélessen aan kinderen van artsen, die va riëren van f 15 tot f 50 per uur.

de Stem | 1958 | | pagina 1