In Terneuzen begon DE VLIEGENDE HOLLANDER zijn verdiende reis I BALANS-OPRUIMING bij REISS REISS-v. d. BERGHE Vluchtberg in polder Dreischor gevonden A. Baert - St. Jansteen Belangrijke export van groente en fruit in 57 SPECIALE AANBIEDING Woninginrichting v.d. VJ Blom W00I HOOG DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1958 BOEKENPLANK Weer twee Italië-boeken Retraitehuis Seppe Onze BALANS-OPRUIMING overtreft weer alles ZIE SLECHTS ENKELE PRIJZEN!! R. Malcontant-van Laere .DE C Er wordt beweerd, dat het vele jaren geleden spookte in een huis aan de Noordstraat (no. 57) in Ter- neuzenwaar in het begin van de zeventiende eeuw Willem Vander- decken woonde. Na een stormach tige en geheimzinnige nacht in het jaar 1625 kwam hij plotseling de woonkamer binnen, waar z"n vrouw wat naaiwerk deed voor de beide kinderen Philip en Margaretha. Hij zou toen zijn binnengekomen ter wijl deuren en vensters gesloten waren. Tegen zijn vrouw zei hij met een sombere stem: „Catharina, ik ben verdoemd omdat ik God ge lasterd heb. Ik zwerf tussen leven en dood. Als onze zoon groot ge worden is moet hij mij de relikwie van het Hi. Kruis, dat jij om de hals draagt, laten kussen. Dit alleen kan de banden die mij aan de Satan binden, verbreken. Vaarwel." Catharina was hevig geschrok ken en had nadien de kamer, waar in haar man was verschenen, voor goed gesloten. Aan niemand ver telde zij over deze gebeurtenis iets. Willem Vanderdecken was de kapi tein van een trotse driemaster, waar mee hij voor de Hoogmogende Heren van de Oost-Indische Compagnie naar Indië voer. Hij had reeds twee maal de reis, die telkens ongeveer drie jaar duurde, gemaakt. Deze derde reis zou de laatste zijn, zo had hij zich voorgenomen. Hij woonde in Terneuzen, een kleine plaats aan de rand van de Westerschelde. Zijn huis stond vlak bij de haven. Het was groot en een beetje somber, maar men kon zien dat er een rijk man woonde. Hij had zijn eerste stuurman, Jacob Schriften, zoals deze zou heb ben geheten, gezegd dat het schip op de morgen van Goede Vrijdag de reis zou aanvangen. De stuurman had dit aan de bemanning verteld en die mopperden niet weinig. Wie begint nou twee dagen voor Pasen een der gelijke reis, maar kapitein Willem Vanderdecken was een grote, onver zettelijke kereld. Zijn gezicht met de forse gebogen neus, de krachtige mond en de scherpe ogen. drukte een onverzettelijke wil uit. Hij was een geboren heerser: streng en recht vaardig. Daarom ginzen zijn mannen voor hem door het vuur, maar dit vonden zjj onredelijk. Op deze lentelijke Goede Vrijdag, heel vroeg in de morgen, toen het kleine Terneuzen nog sliep, nam hij afscheid van zijn vrouw Margaretha, een klein en rank figuurtje naast de forse kapitein. Hij gaf haar een kus. Vroeg haar, goed voor de kinderen te zorgen en hem op geregelde tijden te schrijven. Hij ging. Zonder nog om te zien liep hij door de smalle straten en rook, buiten de huizen gekomen, de zilte zee. Op de rede zag hij zijn schip liggen. Hij zag dat de matrozen bezig waren de zeilen te hijsen. Nog vastgehouden door zijn ankers lag het schip te rukken aan de kettingen, als een renpaard dat de lentelucht ruikt en de wei in wil stormen. Tegen de wal wachtte een beman de roeiboot op hem. Hij keek nog één keer naar de wal en zag de weinige huizen dromend in de vroege morgen. Énkele vogels floten in de struiken onderaan de dijk. De hemel was pa relgrijs, maar in het oosten brak de zon door. Toen hij aan boord kwam melde stuurman Schriften hem, dat het schip gereed was tot vertrek. Op de brug keek Willem Vanderdecken over de wijde Schelde. De hemel was nu schoon geveegd en duidelijk zag hij mijlen ver aan de overkant de dij ken, bomen en kerktorens boven de huizen. Hij gaf bevel het anker te lichten en met volle zeilen voer het schip de wijde verten tegemoet. De reis verliep vrij voorspoedig. Meestal schoot men goed op. Een enkele keer wakkerde de wind aan. Soms was het windstil, zodat er die dag meinig mijlen werden afgelegd. De stemming was verbeterd, hoewel de bemanning moeilijk kon vergeten dat zij op de eerste paasdag op zee was. Men naderde Kaap de Goede Hoop. De matrozen bespraken onder elkaar de kansen van het weer. Meestal ging de reis om de kaap bij vliegend stormweer. Veel schepen waren er al bij vergaan en veel andere hadden met moeite 'n beschutte plaats in een baai kunnen bereiken. Stuurman Schriften slenterde naar de kapitein die op de brug stond. Hij begon een praatje waar de kapitein nauwelijks naar luisterde, maar het was maar een aanloopje om de kapitein van zijn voornemen af te brengen de kaap bij nacht te ronden. ,,Een vuile lucht", kapitein", zei de stuurman. Willem Vanderdecken begreep onmiddellijk de bedoelingen van de stuurman en zei, dat men er niet op moest rekenen dat hij vóór de nacht beschutting zou zoeken. De stuurman keerde een beetje moedeloos naar het dek terug. In de namiddag werd de wind sterker. Vanuit het westen kwamen wolken als granieten bergen. De zee werd onrustig en plotseling versche nen witte kuiven als ruiters op de golven. Zo nu en dan floot de wind door het wand en de stuurman vroeg de kapitein om zeilen te reven. Vanderdecken antwoordde alleen maar „houwen zo". De matrozen schudden het hoofd over zoveel on verzettelijke onwil. De avond viel, de storm stak op en werd steeds heviger. De wind loeide door 't want. Van tijd tot tijd viel een plensende regen op het schip. Hemel en zee waren één woeste duisternis. Kapitein Vander decken stond onbeweeglijk aan het roer en wist dat hij met zijn schip de Kaap naderde. Maar of boze geesten er mee speelden, telkens werd het schip uit zijn koers geslagen, telkens opnieuw dwong Willem Vanderdecken het met een bijna bovenmenselijke krachtsinspanning in de goede rich ting, maar weer werd het uit de koers geslagen. Het werd op een ontzagge lijke golf huizenhoog meegenomen om even later in een metersdiepe vallei te duiken. De olven besprongen als woeste duivels het schip. De ma trozen zochten een schuilplaats onder de verschansing. Een duistere woede brandde in de kapitein. En plotseling, in een ogenblik dat hij zich niet meer kon bedwingen, schreeuw de hij: „Met God of met de dui vel, ik zal de Kaap ronden." Op dat ogenblik kwam de stuur man de campagne opgeklauterd om de kapitein te smeken het schip en zijn bemanning niet de dood in te drijven. Maar met een helse woede schreeuwde Willem Vanderdecken dat zij bij God en alle duivels zouden doen wat hij beval. Tegelijk gaf hij de stuurman een verschrikkelijke slag. Zonder een kik te geven sloeg stuur man Jacob Schriften over boord. Het leek er op dat de natuur even verschrok van deze godslasteringen, bezegeld door een moord. Het was alsof kapitein Willem Vanderdecken aan de top van de mast 'n vreemd vuur zag branden. Hij voelde 'n ang stige benauwenis in z'n binnenste en was er zeker van 'n stem te horen die klonk als de stem Gods op de laatste oordeelslag. Een dreigende, straffen de stem, die zei dat zijn schip altijd zou rondzwerven en ieder ander schip dat het ontmoette rampspoed en on heil brengen. Gij zult zwerven en dolen, over geleverd aan de wil der winden en de genade der golven. Het scheeps volk zal zich uitputten door nutte loze en altijddurende arbeid. Tot het einde der eeuwen zult gij over de zeeën ronddolen. Alle verdron kenen zult gij aan boord krijgen. Gij zult niet sterven, nooit zult gij de kust naderen, noch de schepen die altijd voor u op de vlucht zul len slaan. Gij zult de wandelende jood der zeeën zijn." Kapitein Vanderdecken voelde zich een verlatene. Hij sprak nauwelijks meer. Het scheepsvolk deed zijn werk. Hij voelde een vreemde beklemming om de moord op zijn stuurman en wist dat hij doelloos over het water zwierf. Van tijd tot tijd passeerde hij een schin, maar het leek wel of het op de vlucht sloeg. Ook wanneer hij een schip praaide en er een roei boot op af stuurde om brieven mee te geven, sloeg men plotseling op de vlucht en -noesten de matrozen on verrichter zake terugkeren. Kapitein Willem Vanderdecken en zijn volk wisten niet dat hun schip op alle zeeën geschuwd werd als de pest. Zij wisten niet dat men dit spookschip de ene keer op een paar honderd meter voor de boeg, dan weer aan bak- of stuurboordzij zag op- d-emen. Een vreemd rood licht om gaf het. Bij stil weer schoot het in vuur en nevel met bolle zeilen en krakende masten voorbij. Bij storm weer dook het op en dreef het met slappe zeilen over kalm water. Zij wisten ook niet, dat, wanneer zij een schip hadden gepraaid om brieven mee te geven, de manschappen wit van schrik werden omdat de matrozen spookachtige oude mannen waren met een lijkkleur op het hetzicht en holle uitgedoofde ogen. Zij konden evenmin weten dat kort na een dergelijke ont moeting dood en ondergang het lot van bemanning en schip was. Men wist aan boord van kapitein Vander decken evenmin dat zijn schip „de Vliegende Hollander" werd genoemd. De jaren gingen voorbij. Het schip voer van het ene einde der aarde naar het andere. Soms voer het voor bij tropische eilanden met wuivende palmen en leed de bemanning onder een schroeiende hitte. Maar altijd ging et weer verder en na lange tijd belandde men tussen onafzien bare ijsvelden, woedende sneeuw stormen en was het schip bedekt met een dikke ijslaag. Op zekere dag naderde een drie master. Nog voor kapitein Vanderdec ken gelegenheid kreeg het schip te praaien klonk vanaf 't andere schip „ahoy" en werd 'n sloep buiten boord gezet. Willem Vanderdecken zag dat het in de mast een Hollandse vlag voerde. De sloep naderde snel. Zodra hij naast „de Vliegende Hollander" lag klommen een paar mannen aan boord waaronder een jonge stuurman. Ka pitein Vanderdecken schrok. Een vreemde gewaarwording zei hem, dat hij deze jongen kende. De stuurman kwam naar hem toe met een brief in de hand. „Bent U kapitein Willem Vanderdecken?" vroeg hij. De kapi tein ki 'kte alleen maar. „Dan ben ik uw zoon," zei de jonge man. Ik ben Philip. Ik kom U van uw ban vloek verlossen". Hij haalde het me daillon dat zijn moeder hem had ge geven, en waarin een splinter van het H. Kruis werd bewaard uit de zak van zijn wambuis en gaf het zijn vader. Willem Vanderdecken keek er met angst in zijn ogen naar. Daarna bracht hij langzaam aan zijn lippen en kuste het. Plotseling klonk een wil de schreeuw over het dek. „Brand, brand". Uit het ruim steeg een grauwe rookwolk op, steeds dikker. De veschrikte matrozen zagen er ros se vlammen tussen. De vreemde ma trozen spr' -en in hun sloep en roeiden als razenden naar hun schip terug. Het scheepsvolk van ,,D- VI.e- gende Hollander" leek op verdoemden op de laatste oordeelsdag. Willem Vanderdecken sloeg zijn armen om de schouders >an zijn zoon en samen knielden zij neer. Zo ging ..De Vlie gende Hollander" ten onder. Na vele jaren was het die nacht voor eerste keer rustig in het huis van kapitein Willem Vanderdecken in Teneuzen. De omwonenden hoorden niet meer do sch-epsenmmando's roe pen. Zij hoorden niet meer het gieren van de storm De ziél van kapitein Willem Vanderdecken had de eeuwige rust gevonden. Bjj het afgraven van een hoogte aan de noordzijde van de polder Drei schor op het eiland Schouwen-Duive- land door de dienst ruil- en herver kaveling, is men op een vluchtberg gestuit. Volgens deskundigen van de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek is deze berg om streeks 1288 gemaakt, vlak vóór of ten tijde van de St.-Aagtenvloed, waarbij Dreischor zwaar moet heb ben geleden en ongetwijfeld verande ringen in de woonplaats zijn ontstaan. Op de destijds door de thans over leden dr. J.C. de Man vervaardigde kaart van Schouwen-Duiveland, waar op alle vluchtbergen die vroeger op het eiland werden aangetroffen wa ren aangegeven, komt de nu gevon den vluchtberg niet voor. De berg is in de loop der eeuwen ver afgevlakt. De top was tot nu toe slechts tachtig centimeter plus N.A.P. de zeeafzet ting onder de berg werd op 35 centi meter min N.A.P. gevonden. De door snede van de berg was 80 meter en de kernaanleg had een breedte van 24 meter. Opvallend was het grote aantal schape- of geitebeenderen, dat in de ophoging werd gevonden. Deze botten waren niet van begraven kadavers, maar van dieren die voor consumptie hebben gediend. Dit kon worden afgeleid uit het feit, dat de beenderen waren doorgehakt. Er is tevens een aantal hoektanden van manlijke varkens gevonden en botten van runderen en paarden. Voorts zijn in de berg scherven en gebruiksvoorwerpen gevonden die uit de periode tussen de tiende en de dertiende eeuw stammen.Enige brok ken tufsteen, waaronder .een stuk van 35 bij 20 bij 6 centimeter, zouden een aanwijzing kunnen zijn dat op deze plaats ook een of ander bouwwerk heeft gestaan, waarover geen enkele geschiedschrijver heeft geschreven. Deze berg kan, naar de mening van deskundigen, worden gezien als mid delpunt van een vroege nederzetting, toen de schapenteelt op de schorren nog hoofdmiddel van bestaan was. De berg lag niet ver van de zee dijk en van het vroegere Sunnameer. De datering van de gevonden kera miek komt overeen met de datering van een brief van keizer Otto III aan graaf Dirk II van 25 augustus 985, waarin wordt gesproken van „de vil la van de stroom Sunnemere en het bijbehorende gebied", dat toen in eigendom aan de graaf overging, na dat deze het tot op dat tijdstip van de keizer in leen had ontvangen. Weer twee boeken over een stuk Italië van Dr. L. van Egeraat ,,Sici- liaanse Lente" heet het ene, een boeiend geschrift, dat Italië's groot ste eiland tot onderwerp heeft. His torie, landschap, economie, cultuur, godsdienst, volksaard en wat al niet meer worden in een negental hoofd stukken levendig geschetst. Een apart hoofdstuk is ook gewijd aan de Mafia en de bandiet Giuliano. Dr. van Egeraat verzwijgt deugden noch ondeugden van de Sicilianen, maar het geheel van zijn boek wordt toch weer gedragen door grote geest drift voor het land, dat hij als een tweede vaderland naast 't zijne heeft leren lief krijgen. Voor degene, die Sicilië bezoekt, gaat bezoeken of er alleen maar van wil dromen een boek, dat met graagte gelezen zal worden. De N.V. Uitgeverij ..De Kern" voorzag het van mooie illus traties. Het andere is een plaatwerk over Toscane, door Servire te Den Haag zeer fraai uitgegeven. Toscane, door paus Bonifatius VIII de kwintessens der wereld genoemd, komt niet in zijn geheel aan de orde. Florence, de hoofdstad, krijgt een apart boek. Maar het overige van dit land wordt ons voorgetoverd in een bijwijlen ly risch zingend proza, vol van koste lijke aanhalingen, dooraderd met his torische herinneringen, kunstbeschou wingen en landschapsbeschrijvingen. Dr. van Egeraat steekt de lezer ook hier weer aan met een onbUisbare reislust. Wje desondanks thuis moet blijven, kan toch een vermoeden krij gen van de pracht, welke in Toscane leeft en daaraan zijn vreugd beleven. De cijfers van de export van Nederlandse groenten en fruit in 1957 zijn bekend geworden. Dit zijn verheugende cijfers. Ze tonen aan dat de Nederlandse tuinbouwexport een belangrijke plaats inneemt; dat er vele kilo's over onze grenzen zijn gegaan. In totaal werd ongeveer 520 miljoen kg vers produkt geëx porteerd tegen 476 miljoen kg in het voorgaande jaar. Een sterke stijging dus. Deze stijging was er zowel voor fruit als voor groente. De totale export van fruit bedroeg in 1957 namelijk 35.801.000 kg en in 1956 was dat 75.940.000 kg. Voor groenten waren de cijfers 434.650 ton in 1957 en 400.095 ton in 1956. Hieruit blijkt dus dat de toename van de fruitexport groter was dan van de export van groenten. Wanneer we de afzonderlijke cijfers van de uitvoer bekijken dan springt bij de groenten naar voren dat toma ten en uien de twee belangrijkste ex portgewassen zijn. Er gingen 125.482 ton tomaten de grens over en 129.094 ton uien. Deze twee produkten tonen ook elk een grote stijging ten op zichte van 1956. Er gingen het afge lopen* jaar namelijk 28 miljoen kg tomaten méér de grens over dan in 1956 en bijna 21 miljoen kg uien Dat is samen 49 miljoen kg. Wanneer we nu zien dat de totale groentenexport slechts 34 miljoen kg hoger was dan in 1956 dan volgt hieruit dat de an dere groentegewassen bij elkaar een 15 miljoen kg lagere export in 1957 te zien hebben gegeven. Bij nadere analysering van de cijfers blijkt dat de groente-export in ons land in 1957 voor 80 pet. bestond uit de produkten uien, komkommers en tomaten. Het vorig jaar was dat 63 pet. Ook in 1957 was West-Duitsland weer de voornaamste afnemer van de Nederlandse groenten. Ongeveer 60 pet. van de totale groente-export ging naar dit land. Naar België en Luxem burg ging 5 pet. van de totale groen te-export. Appels en peren Bij de fruitexport zien we een ster ke verschuiving ten opzichte van ap pels en peren. Er werden in 1957 in totaal 65.162 tin appels geëxporteerd tegen 46.965 ton in 1956. De grote schaarste aan appels overal in het buitenland is hiervan wel de voor naamste oorzaak. Met de peren was het anders. Hiervan was de oogst ook in Nedeiland te gering om een grote export mogelijk te maken. De totale export bedroeg in 1S57 12.931 ton tegen 21.221 ton in 1956. Bij de appels komt West-Duitsland op de eerste plaats met 33' miljoen kg van de in totaal 65 miljoen kg. De tweede plaats wordt ingenomen door België en Luxemburg met ruim 17'miljoen kg; de derde plaats door Frankrijk met lO'.i miljoen kg. Ook bij de peren staat West-Duitsland op de eerste plaats met 5720 ton van het totaal van 12.931 ton. De tweede plaats wordt ingenomen door België en Luxemburg met 3296 ton en de derde plaats door Engeland met 2933 ton. Tenslotte vermelden we nog dat van de groente welke werd geëxpor teerd 66 pet. ging naar onze E.E.G.- partners, terwijl dat percentage bij het fruit nog hoger ligt. Samenvattend kan worden gezegd dat de stijging van de export van groente en fruit het afgelopen jaar zeer groo' is geweest en dat ons land een belangrijke rol speelt bij de bevoorrading met groenten en fruit van vele landen. Januari: zaterdag 18-21 Dienstplich tigen (Zeeland vertr. 9.30 v.m.); dins dag 21-24 K.A.V.II; zaterdag 25-28 Dienstplichtigen (vertrek 9.30 v.m.); dinsdag 28-31 Jonge Boeren (vooral Zeeland), Februari: dinsdag 4 Verdiepingsdag Boeren en Tuinders Vrouwen; dins dag 4-7 Jonge Boeren II (vooral west-Brabant); vrijdag 7-10 K.A.J.; dinsdag 11-14 Jonge Boeren III (voor al kring Breda)vrijdag 14-17 Ver loofde Paren (boerenstand vertrek 9.30 v.m.)Aswoensdag 19 Verdie pingsdag Dames K.A. (Kernleden) Aswoensdag 19-22 Middelbare Meis jesscholen; zaterdag 22-25 St. Louis Oudenbosch; dinsdag 25-28 K.A.V. III; vrijdag 23 febr.-3 mrt. K.A.B. II. Maart: dinsdag 4-7 Jonge Boerin nen II; zaterdag 8-11 Heren; dinsdag 11-14 Jonge Boerinnen III (e.a. meis jes 17-30 j.); vrijdag 14-16 K.A.J. en hun Verloofden (20.15 vertrek) woensdag 19-22 Montfort-College Rot terdam (Abituriënten); zaterdag 22-25 Dienstplichtigen (vertrek 9.30 v.m.); dinsdag 25-28 K.A.B. III; zaterdag 29 maart-1 april Kweekschool B.N. April: woensdag 2-5 Goede Week Retraite Heren fgereserv.); Paasza terdag 5-7 Verloofde Paren (einde 20.15 uur). De heer en mevrouw Laane-van Sasse-van IJsselt geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon NORBERT LOUIS, HUBERTUS, MARIE Bergen op Zoom, januari '58 Hoogstraat 11 Heden overleed plotse ling tot onze diepe droef heid onze inniggeliefde v-Her, behuwdvader grootvader, oom. neef en oroeder de heer FERDINANDUS, LODE VICUS SCHEFFER weduwnaar van Victoria Titeco geboren te Sas van Gent 26 mei 1872. Aldaar over leden 13 januari 1958. Sas van Gent, Fam. Schefier. De teraardebestelling zal plaats hebben op donder dag, 16 januari 1958 om 11 uur op de Algemene Begraafplaats. Heden heeft de Heere van ons weggenomen ons innig geliefde doch tertje en zusje KAATJE JANNA in de leeftijd van ruim 6 maanden. A. Guiijam C. Guiljam-Koster 12 januari 1958 Overslag, B 13 Dankbetuiging Voor de vele blijken van be langstelling die wij bij ons 40-jarige echtvereniging mochten ontvangen betuigen wij gaarne onze hartelijke dank. Th. Dhaenens IV*. Dhaenens-Verbeeke en kinderen Ede. (Zeeland) Brieversweg w 87 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren Bernardus. „oon van Tellegem-Bergman. Am sterdam. Ondertrouwd Ton van Cor- ler en Frits de Kort, Tilburg. Gehuwd Hein J. Coolen en Willy Prinssen, Helmond. OverledenMaria Pessers- Donders. 64 jaar. Tilburg. A. Brouwer, 59 jaar. 's Bosch. G. Spruyt. 48 jaar, 's Bosch. E. Smits-Landmeter. 26 jaar. 's Bosch. PKKSONKKl. GEVR. Hotel Monopole, Stationsplein, Amersfoort, vraagt meisje in tern. hoog loon. Aanm. Mevr. Poolen. Gr. Markt 17. Breda. PERS AANGEBODEN Vertrouwd persoon zoekt voor 4 dagen per week incasso voor verzekering of iets dergelijks - In Breda en naaste omgeving Br onder no. 54411. Werkster oud 17 ,1. b.z.a. voor 3 of 4 dagen per week. Te bevr. Zandberg 36 Graauw tel. 53. TV-antennes. Aanleg en repa ratie in Brabant en Zeeland. - Antennebouw „Aerial" tel. 33598 Breda. 54438 Wegens plaatsgebr. modern lits- jumeaux te koop met achter wand en nachtkastjes, Aupings en eventueel matrassen. Tel. 38887. Old finish huiskamer z.g.a.n. 269 4 gotiek fauteuiltjes 89 98, 4 stoelen 2 fauteuils 59, hang. en legkasten 35 69 89 159, keuken en stalen stoelen 4 7, brandkast met Lipssluiting 165, dressoirs 45 65 85, wastafels 40 50, 1 en 2 pers. ledikanten 15 35, 3-gaats noodkachel 45. bureaus 45 65, wandelwagentjes 15 35, harmo nium (orgel) 45. Verder kabi netten ladekasten, secretaires ta fels, fauteuils, accordeons, gi taren, radio's. Tom Dieckmann, Lange E-rugstr. 46, t.o. Simon de Wit. Tel. 38903, Breda. 54328 WONINGRUIL A'dam-Breda. Gerieflijke 2e flat 3 k., keuken, douche, balkon, box, gemeensch. tuin. Huur f 73 p. m., incl. c.v. Gevr. bij voorkeur vrij huis. Br. ond. no. 54575, tel. K20-1R6283. REIZEN Grote sortering meubilair, wo ningtextiel, wasmachines, stof zuigers. enz. op zeer gunstige condities Gratis inlichtingen, - Ook bezoek aan huis. Schrijf of bel: Cevema, Madeliefstraat 45 c Rotterdam, tel. 170948. 54556 Fonkelnieuwe Super Televisie toestellen met gratis le klas an tenne en draaibare tafel, snelle levering. Zeer gunstige condi ties. Schrijf of bel „Cevema" Madebefstraat 45 c, Rotterdam, tel 170948. 54555 Vanaf fabriek als restant, meta len strijktafels 4 standen verstel baar, verchroomde strijkijzerzet- ter, prima afw. a f 19 per stuk. Rego buismeubelen, Zandberg- weg 198 Breda, tel. 30891. IE HUUR GEVR. Gem. of ongemeubileerde ka mers met keuken te huur gevr. te Bergen op Zoom of R'daal. Liefst aparte ingang, h. h. geen bezwaar. Br. ond. no. 54562 TE HUUR AANGEB. Te koop of te huur aangeboden een woonhuis te Hulsterweg 138 Terhole, ook te koop op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. - Te bevr. Dreef 40, Lamswaarde en agent Kloosterzande en Lams waarde. Te aanvaarden 1 febr. HUIZEN Keuze uit nieuwb. van f 15.000 af van 22 bouwers, vrije vestig. Inzage tek bij Makelaars v. d. Berg en Co., Nw. Ginnekenstr. 43, Breda. 54490 Nieuwe auto's zonder chauffeur Volkswagens, Opeis Rekord Chevrolets, Fords. Speciaal adres voor Volkswagen bussen 9 pers prijzen vanaf f 5 per dag en 5 ct per km. Allris k verzekerd. Ovéka, Oranjeboomstr. 55 B - Tel. 30544, Dr. Struyckenstr. 158 tel. 31290, AUTO'S - MOTOREN Voor betere gebruikte automo bielen: Verwijs' Autobedrijf Roosendaal, Hoogstraat 75 - tel. 4583 en 4859. Verkoop onder vol ledige garantie. Regelmatig keu- ze uit 50 stuks. Bet, te regelen Uit vooraad alle maten geco- varde luxe auto buitenbanden - allerbeste kwaliteit, zeer lage prijs. Bandenhandel Luctor, Ti- voliweg 63, Hulst, tel. 127. IBLIJF JONG - LEEF LANGI KqQ' ISfÖKWZ?ÖROE!«PASTiLE!sl H. W. DEKENS 150 x 200 ƒ15 DAMES VESTJES van f 19,50 nu §9 MERKOVERHEMDEN van f 8.95 nu g KINDERJURKJES van f 6.95 nu g gg NO-IRON OVERHEMDBLOEEEN van f 12.95 nu g KINDERTRUITJES van f 9.75 nuf g.yg KINDERMANTELTJES van f 22.00 nu 9,95 STREEPFLANEL 5 meter voor 4,95 HOKKEN, ruitstof van f 14.95 nu9,75 OP CONFECTIE 10 TOT 50 PROCENT KORTING en op ALLE ANDERE ARTIKELEN 10 pet. KORTING ZIE ETALAGE. en U bent overtuigd, dat U ner gens beter en voordeliger koopt BONTEHONDSTRAAT HULST rit KOOP AANGKB Een wandelwagentje, praktisch nog nieuw, te koop. Te bevr Wilhelmmslaan 6 Sas v. Gent. Deze prachtige moderne slaapkamer „IRENE" bestaande uit 3- of 4- deurs kast, toogledikant met 2 nachtkastjes en toiletkast, tafel en 2 stoelen uitgevoerd in prima meubelplaat, kunnen wij U nog leveren voor de abnormale lage prijs met 3 deurs kast (1.60 m.)f 839.— met 4 deurs kast (2.00 m.)898— Tevens vindt U bij ons steeds tegen LAGERE PRIJZEN dan waar ook. UW KEUZE in ALLE SOORTEN MEUBELEN. DE ZAAK WAAR U VERTROUWD KOOPT Ziiet onze etalage en komt ook eens vrijblijvend binnen kijken. WIJ RUIMEN OP in overtreffende trap. Wij berichten onze geachte klanten, dat woensdag 15 JANUARI de wettelijke uitverkoop mag beginnen. Daarom hebben wij on2e voorraad van onze balans nagezien en enkele attracties gemaakt. Wij tonen U, hoe U kunt gooien met procenten.... Onze dames- en kinderconfectie MET 10 tot 99 PROCENT KORTING Voor 25 CENT een damesjurk (zie etalage). Een partij kinderjurken van f 1,50 en f 2,50. Dames-overhemdblouse (o.a. No-Iron) f5,— en f 10,— - vele kleuren. Rokken voor f 7,50 WIJ DOEN GEEN WONDEREN! Wij geven U wat wij kwijt willen zijn. Onze courante, dagelijks binnenkomende confec tie geven wij U MET 10 PROCENT, om gek te doen. HAAST U! want wij hebben NIET VEEL OP TE RUIMEN. Reeds deze maand nieuwe voorraad in OVERGANGSJAPONNEN. Ieder jaar méér omzet, dank zij HET VERSTAND van mijn klanten. Steenstraat - HULST - Tel. 39 - Hofleverancier van Koning Klant VOOrdfflfn S Onovertroffen frisse smaak Voedt en sterkt tanden en tandvlees Maakt tanden blanker Voorkomt tandbederf Verwijdert aanslag §8^˧lg|§5P ïjf Zeer zuinig in gebruik Zeer zuinig in gebruik Alleen verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 70 en 90 cl. KORSET1 en B.H.'s Droj HUI Uit de hand Dr. Buijzesti neuzen. Vrij aanvaarden. Te bevragen Hoving. Teri Ook I nu yo I paai ,-i t 1 voor Heren, van d« zeldza TOLBRUI 20—22. Met schril: werp zijde. Rakel langs hem in de houten trek! „Rammei schreeuwt ie

de Stem | 1958 | | pagina 6