Onbeperkt goedkeuring voor werken beneden een ton n Ian Uitkering Nederlandse pensioenen gestaakt Aan vijfhonderd huizen wordt niet gebouwd Twee Meteors boven Woensdrecht met elkaar in botsing Kapitein P. Krikken: voor de tweede maal acht Soepeler bouwbeleid wegens werkloosheid In suizende vaart Hu kul ijirfwp! Caféhouder hoorde een Vakcentrales vroegen de regering om maatregelen gil.. Sergeant-vlieger gedood, kapitein ongedeerd Contactman voor Venus en Mars lley- 'titie door veland van de naar iddorpe in het ILST VOOR ZEELAND Drama Maria Kriek Mi tojefijlte BUKGRGENTEN Plaatselijk mist „Binnen redelijke grenzen" Burgemeester J. Teyssen lid Eerste Kamer Minister Luns: Raketbases zo nodig in Nederland Nieuwe stap van Djakarta Bouwvakkers ontslagen in Den Haag Duitse wapens buitgemaakt in Algerië Sovjets maken satelliet- vliegtuigen Wanhopige taferelen in Alberobello is na afloop ïlkaar te lijf oen. scheids- edigende op- oen Hofman medespelers Leeuwarden- t. nalty toege- oral scheids- erlegd totdat id kreeg de Isrechter De ond een he in uit, waar- Ie hoofdwon- eling stellen, ook het pu- uursleden en ik met veel JO leybalcompe- roep B wed- won met 3-1 toch nog een l>er EWC 3 tegen HTS 2 genoegen ne- erspeelda een iet kwam te- dan een 22 .uyter 2 haal- s wedstrijden. ;eam als hek- isten er met 2 had weini uyter 3 (3 ïinig :-0)f ien door het ld 5806 sche- hadden van hepen waren 0 ton geladen 1 547 ton wa- erden er 512 rs van welks 31 ledig, lorden er 809 m 420.165 ton, 161 geladen ton, 10 ledi- lelgië, 579 ge- 350.698 ton, 125 geladen en 2 ledige n de schepen landse, 1346 09 Zwitserse, Luxemburgse e. gepasseerd 544 ton; een schepen van Koningin, jhr. broot zal vrij- engen aan de Zuiddorpe. i eda heeft be is commissaris Sociaal Cha- ;rertj de Z. Ei e Middelburg. Dartefc 15, \RI 4 4 4 4 4 en 4 4 4 4 4 Hulst vangen vt Cri- s hier ik laat in! stilte, menig- pijl en 98e JAARGANG No. 22658 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, Jtetgeeatr. 16. TeLi Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: Jf. J. H. A. Bruna. Redactieraad: 1. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, roe. dr. A. J. J. M. Mes, mi. H, M. L. de Rechter, V. V. M. Vereauteren, L. JT. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. niet poetbestelL) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. IS et. Postrek. 278841 «bw hi tm VtemUni DINSDAG 14 JANUARI 1-958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 3d). OVER enige tijd wordt in de V.S. begonnen met de produktie van de „Polaris", een raket met een bereik van 2100 km, die door een duikboot onder water kan worden gelanceerd. INBREKERS hebben bij Vroom en Dreesman te Apeldoorn de brand kast geforceerd en vele duizenden guldens weggenomen. In de kantoren was een grote ravage aangericht. TE NITRA, in oost-Slowakije, zijn tijdens een massa-proces 32 perso nen tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Zij zouden voor de V.S. hebben gespioneerd. PROF. Dr. J. LINDEBOOM, oud hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, is aan •en hartverlamming overleden, ter wijl hij met de trein van Amsterdam naar Groningen onderweg was. OP JAVA is de vulkaan Merapi gaan werken. Stromen lava kwamen langs de hellingen omlaag. De dorpsbewo ners in de omgeving wil men evacu eren. RENé MAYER, aftredend voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft in Luxemburg zijn ambt overgedragen aan de nieuwe voorzitter, Paul Finet. ONDER LEIDING van Jean Monnet is een Franse financiële delegatie naar Washington vertrokken. Zij wil trachten een dollarlening te verkrij gen, die Frankrijk voor een deel uit zijn economische moeilijkheden kan helpen. DE JONGEMAN, die zaterdag een Amsterdamse caféhoudster neer sloeg, is gegrepen. Het bleek een 25- jarige student te zijn, die geestelijk enigszins gestoord is. (Advertentie) De Ha. uanse Maria .riurc fotograf eerd tijdens de afdaling'bij de 1600 meier lange reuzenslalom, die een onderdeel vormt van de -wedstrijdenin het 20ste internatio nale dames-ski-toernooi in Grin- delwald. Carlo. Marchelli won deze slalom en zag zich derde in het al gemeen klassement geplaatst. Voor bouwwerken met een bouwsom tot honderd duizend gulden, waarvoor een aanvraag om rijks goedkeuring is ingediend, zal deze rijksgoedkeuring van heden af onbeperkt worden verleend. Eerst zul len die plannen worden goedgekeurd, die binnen een maand na het verkrijgen van de rijksgoedkeuring in uitvoering kunnen worden genomen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft hiertoe be sloten in verband met de stijging van de werkloosheid in de laatste maan den in verschillende delen van het land. Vooral da kleinere werken, aldus het ministerie, lenen zich bij uitstek voor deze verruiming van het goedkeuringsbeleid, omdat deze werken over het algemeen snel tot uitvoering kunnen komen en verhoudingsgewijs veel arbeidskrachten vergen. Bovendien zullen deze kleinere werken de bouwcapaciteit niet lang durig hinden. De mogelijkheden voor de particuliere woningbouw zuilen dus bij enig herstel van de kapitaalvoorziening door de thans goed te keuren werken niet langdurig geblokkeerd zijn. vullende werkgelegenheid de moei lijkheden voor een deel zouden wor den opgevangen. Het klonk, gezien de jongste, verontrustende cijfers, allemaal niet erg overtuigend. menu van da das I» 4 minuten kloor op tofeH Verwachting: van het KNMI tot dinsdagavond, opgemaakt maan dagavond 23.15 uur: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking en slechts enkele ver spreide opklaringen. Lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Overwegend zwakke wind tussen noord en oost. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: lichte noordoostelijke wind. Bewolkt tot mooi, maar vrij koud. Vandaag: zon onder 16.57 uur, maan onder 12.42 uur. Morgen: zon op 8.42 uur, maan op 4.26 uur. Ruim honderd politiemannen heb ben op uitgebreide schaal huiszoekin gen verricht in Colchester, in de hoop gegevens te verkrijgen met behulp waarvan de moord op de negentienja rige Nederlandse Maria Kriek kan worden opgehelderd. Zondagavond is door de politie be kendgemaakt, dat naast het lijk van Maria Kriek een boodschappentas van donker leer is aangetroffen. De politie zoekt naar haar zakagenda, die naar zij gelooft in het handtasje van het meisje moet hebben gezeten. De agenda zou namen en adressen kunnen bevatten van mensen in En geland die Maria misschien had wil len opzoeken. Een zekere Wallace Lupino, broer van de variété-artiest Lupino Lane, die een café in Colchester heeft, heeft de politie meegedeeld, maandag jongstleden te een uur 's nachts een gil gehoord te hebben, ,,die het bloed in de aderen deed stollen"- Wallace Lupino was door het geluid, dat uit de parkeerplaats naast zijn huis scheen te komen, wakker geworden. ,,Het leek op het gegil van een meis je in doodsangst", zo vertelde hij. Hij was op onderzoek uitgegaan maar had niets bijzonders gezien. Bij het café van Lupino is een land weg, die uitkomt op een weg die de hoofdweg van Colchester naar Ips wich kruist. De kruising is slechts en kele meters verwijderd van de brug over de rivier de Stour, waar de po litie kortgeleden naar het moordwa pen heeft gezocht. De besturen van de samenwerken de vakcentrales (NW, KAB en CNV) hebben gisteren per telegram aan de ministerraad erop aangedrongen, op korte termijn over te gaan tot het uitvoeren van meer openbare werken in de gebieden waar de stijging van de werkloosheid het grootst is. Dit met het oog op de onrustbarende stij ging van het aantal werklozen. Het bestuur van het NW heeft in een afzonderlijke verklaring gezegd, van oordeel te zijn dat moet worden gedacht aan uitbreiding Van over heidsopdrachten (in het bijzonder voor de metaalindustrie en de bouw nijverheid) een soepeler vergun ningenbeleid, uitbreiding van de uit voering van openbare werken in het bijzonder in de ontwikkelingsgebieden en het volledig doen herleven van de premieregeling ter bevordering van industrievestiging in een aantal kern gemeenten. Het dagelijks bestuur van het NW zo wordt gezegd zal de ontwik keling van de werkloosheid in het overleg met de KAB en het CNV ter sprake brengen. Het is van oordeel, dat de ontwikkeling van de econo mische situatie in breder verband in de Sociaal Economische Raad ter sprake moet worden gebracht, doch dat dit het actieve optreden van de regering nu niet zal mogen vertra gen. Op een persconferentie in het de partement van Sociale Zaken is gis teren een nadere toelichting gegeven op de huidige situatie. Er is niets ernstigs aan de hand, zo stelde men weer eens vast. Binnen de huidige grenzen was de werkloosheid rede lijk." Overigens verzekerden de hoofd ambtenaren, die de pers te woord stonden, dat door middel van aan- Mr. E. Sassen, die in verband mei zijn benoeming tot lid van de com missie voor Eura tom zal bedanken als lid van de Eer ste Kamer, zal als senator worden op gevolgd door bur gemeester J. Teys sen van Waalwijk, die de Brabantse plaatsvervanger is op de Gelderse lijst. Burgemeester J. Teyssen zal deze benoeming aan vaarden. Alle leden-staten van de NAVO zijn overtuigd van de noodzaak om met de meeste spoed raketwapens en de pots voor atoomwapens ter beschik king te krijgen van het geallieerd be vel in Europa. Waar deze zullen ko men zal echter pas beslist worden na dat de militaire autoriteiten advies hebben uitgebracht over de meest wenselijke plaats. Minister Luns heeft dit met de meeste stelligheid verklaard, naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer, over het bericht, dat Noorwe gen en Denemarken op de NATO-con- ferentie te Parijs geweigerd zouden hebben atoomwapens of raketten op hun grondgebied te plaatsen. Minis ter Luns wijst erop, dat, naar de me ning van de regering, in de principië le instemming met de te treffen maat regelen door alle landen tevens de bereidheid ligt besloten, ook de con clusies van de militaire autoriteiten te aanvaarden. De Nederlandse rege ring is in ieder geval bereid, zo nodig haar medewerking te geven. De Indonesische regering heeft mee gedeeld, dat zij niet meer van plan is, pensioenen en wachtgelden uit te keren aan gewezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren in Indo nesië, (lie van Nederlandse nationali teit zijn. In mei 1956 had Djakarta al besloten, deze uitkeringen nog slechts voor een derde deel voor zijn rekening te nemen. De Nederlandse regering zal nu de pensioenen cn wachtgelden geheel voor haar rekening nemen, al zullen ze niet onmiddellijk volledig kunnen worden uitbetaald. De lopende betaling (een derde deel dus) zal voorlopig nog worden voortgezet. Zo nodig zal later verrekening volgen. Van de 5287 Nederlandse evacué's, die tot dusver in Singapore zijn aan gekomen, zijn er inmiddels ruim 4400 naar Nederland doorgereisd. Meer dan 3000 Nederlanders per week verlaten nu Indonesië. In totaal zijn er dertien duizend vertrokken. Voor het einde van deze maand vertrekken er nog 6000. De situatie op de bouwbedrijven van de zes Haagse aannemers is sinds zaterdag niet veel gewijzigd. Vele bouwvakarbeiders willen wel werken maar vrezen moeilijkheden met de stakenden. Bij de ,,Habo" zijn ongeveer 50 man, die langzaam-aan wilden doen, ontslagen. De directie is bereid de werkwilligen zo mogelijk weer terug in dienst te nemen. Het B. Meijer heeft ongeveer 100 man ontslagen. Zij mogen terugkomen, als zij weer normaal aan de slag gaan. In Den Haag liggen nu drie werken stil, een van de ,,Habo" en twee van de aannemer B. Meijer. Daardoor wordt er nu niet gebouwd aan een kleine 500 woningen. Op een persconferentie verklaarden gisteren de zes Haagse aannemers: aannemingsbedrijf Van Wijnen heeft..Wij willen onze arbeiders helemaal ongeveer een derde deel van zijn per- geen loonsverlaging geven." ,,De soneel, ongeveer 100 man ontslagen. De aannemer Van Wijnen wil nu zijn bedrijf reorganiseren en ,,zich er over bezinnen of hij alle ontslagen arbeiders; zo zij bereid zijn het werk te hervatten, wil terugnemen". Bij de N.V. Stedebouw zijn geen moei lijkheden. De arbeiders werken er gewoon door. Op alle werken van i Gembouw N.V. wordt normaal ge- j werkt, evenals op de werken van Muys en De Winter. Het bouwbedrijf Volgens Franse militaire autoritei ten zijn er de laatste tijd aanzienlijke hoeveelheden machinegeweren van Duitse herkomst uit de tweede we reldoorlog op de Algerijnse opstande lingen buitgemaakt. De mogelijkheid, dat deze wapens afkomstig zijn uit oorlogsdepots in Noord-Afrika wordt uitgesloten geacht. De Sowjet-Unie heeft met ra ketmotoren uitgeruste vliegtui gen ontworpen, welke aardsatel- lieten kunnen worden en ver volgens kunnen terugkeren naar de aarde, aldus meldt radio-Boe- karest. De motoren van verscheidene hon derdduizenden PK zijn reeds gereed en de vliegtuigen zelf zullen in de zeei nabije toekomst worden gemaakt. Zij zullen opstijgen met een snelheid van zeven tot acht km per seconde. Bij terugkeer naar de aarde zal hun snel heid worden afgeremd door raketten, aldus de zender. In het Italiaanse plaatsje Albero bello is een paniek ontstaan nadat gebleken is, dat de vorige week meer dan 1.200 kinderen met bedorven vaccin tegen difterie zijn ingeënt. In het afgelopen weekeinde zijn vier kinderen overleden. De hele dag rijden ziekenauto's ge ëscorteerd door motorpolitie heen en weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 km, om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. Als de ziekenauto's leeg in Albero bello terugkomen, worden zij be stormd door wanhopige ouders, die allemaal willen dat eerst hun kinde ren vervoerd worden. Carabinieri met machinepistolen moeten voor de ziekenauto's een weg banen door de nauwe straten van het stadje. (Van onze verslaggever) Tijdens een formatievlucht, waaraan door vier Gloster-meteor- straaljagers van de vliegbasis Woensdrecht werd deelgenomen, zyn gistermorgen half twaalf boven Woensdrecht twee toestellen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Een straaljager, bestuurd door kapitein-vlieger P. Krikken uit Woensdrecht sloeg in de Volkerpolder onder Rilland tegen de Scheldedijk te pletter, het andere toestel, waarvan sergeant-vlieger W. van Deutekom uit Soest de bestuurder was, kwam een kilometer verderop in de schorren terecht. Kapitein Krikken wist met de schietstoel het vallende toestel te verlaten. Hij kwam er met enkele schrammen af. Sergeant-vlieger W. van Deutekom,, die niet uit zijn toestel sprong, kwam om het leven. Hij was 21 jaar en ongehuvOd. Agent D. de Bruijn uit Rilland, die ooggetuige van de botsing was. deed ons het relaas van de ramp. „Ik zag vier vliegtuigen, die in formatie vlo gen, aankomen. Plotseling botsten er twee tegen mekaar. Ik zag ze vallen. Onmiddellijk ben ik toen naar het polderhuis gehold om de vliegbasis Woensdrecht, de Rijkspolitie en dokter Kamp uit Rilland te waarschuwen. Ze waren gauw na het ongeluk aanwezig. Kort na de ramj was ook Pater Gar diaan van de kapucijnen uit Rilland op de plaats van het gebeurde", aldus agent de Bruijn. In actie Direct nadat de ramp aan het vlieg veld was gemeld, kwamen de red- dings-, bergings- en brandweerdiensten in werking. Niet zonder moeite be reikten deze de plaats, waar de twee vliegtuigen te pletter waren gevallen. Vooral het toestel van sergeant van Deutekom was moeilijk bereikbaar. Er moest zelfs gebruik worden gemaal;, van boten om er bij te kunnen komen Verdienstelijk werk verrichtte ook d( brandweer van Rilland, die zich ondei aanvoering van commandant A. Blok naar de rampplaats spoedde. Zij kon alleen met behulp van een zware trac tor het vliegtuig van kapitein Krik ken, dat als een fakkel brandde, be reiken. Urenlang kringelden inkt zwarte rookwolken omhoog, die kilo meters ver te zien waren. Militaire en rijkspolitie zorgde voor een rechte afzetting. Niemand, behalve de mannen van brandweer en ber ging, werden op de plaatsen, waar de v/rakstukken lagen, geduld. De ver slaggevers, die in groten getale naar Rilland waren gekomen om er het on geluk te verslaan, werden behandeld, alsof het raketproeven gold. in plaats van een vliegongeluk.... Tot de militaire autoriteiten, die de werkzaamheden van de verschillende ploegen gadesloegen, behoorden de garnizoenscommandant van Bergen op Zoom, luit-kol. W. Intveld, en de com mandant van de vliegbasis Woens drecht, kol. W. Bakker. Slachtoffer Laat In de middag heeft men de stoffelijke resten van de verongelukte sergeant-vlieger geborgen. Kapitein Krikken, die op een hoogte van on geveer 400 meter uit zijn straaljager was gesprongen en die op 300 meter afstand van het geëxplodeerde toeste neerkwam, werd onmiddellijk na het ongeluk naar de vliegbasis Woens drecht overgebracht. Dit is de tweede maal. dat twee vlieg tuigen van de basis Woensdrecht met elkaar in botsing komen. Op 1 maart van het vorige jaar vlogen twee Me I ~ors boven Wouw tegen elkaar. Daa 'j werd eveneens een vlieger gedrr vermindering van de zogenaamde conjunctuurtoeslagen" op de bouw vakarbeiderslonen behoeft geen ver laging van het loon met zich te brengen. Het enige wat wij willen is dat de prestatie wordt opgevoerd. Als al onze arbeiders aan het einde van de week met f 120,- in hun loonzakje, verdiend volgens het nu geldende garantie- en tariefloon, naar huis gaan, dan zullen wij op alle keten de vlag uitsteken." De Indonesische regering heeft in middels het Nederlandse protest bij de Verenigde Naties verworpen, in zake de acties tegen Nederlandse bur gers en belangen. Niet Indonesië, maar Nederland heeft het gezag en het pres. tige van de V.N. uitgedaagd.... Geruchten over plannen op Suma tra, om een afzonderlijke staat in het leven te roepen, los van Djakarta, hebben nogal nerveuze reacties ver wekt in de Indonesische hoofdstad. Het leger is op zijn hoede, werd gis teren gezegd. De 38-jarige ambassadeur van Mars en Venus op aarde, de Londênse portier George King, heeft de secretaris-generaal van de Verenigde. Naties, Hammar- skjoeld, schriftelijk verzocht om een zetel in de Verenigde Na ties. Volgens King hebben de Martianen en Venusianen hem aanvaard als hun eerste geeste lijk contact op aarde. Hij schrijft ,,in alle nederigheid" van oordeel te zijn, dat hij recht heeft te worden erkend als de verbindingsman in de Verenig de Naties tussen de aarde en denkende wezens in de ruimte. King schrijft, dat hij in de afgelopen drie jaar ongeveer 300 boodschappen van deze den kende wezens heeft ontvangen- Drie maanden geleden hadden hooggeplaatste Martianen hem telepathisch meegedeeld, dat aardbewoners niet op andere planeten mogen landen, tenzij zij hun motieven wijzigen. Deze autoriteiten op Mars zeiden, dat de hoge raad van Saturnus het hier volkomen mee eens is, al dus King. 'r dan een kilometer van hel etter gevallen vliegtuig, iverd li staartstuk gevonden van kapitei Krikkens straaljager. Het lag mid den in een polder. Doordat fotogra fen werden geweerd, moest de foto van vrij grote afstand worden ge nomen. V v un onze verslaggever) „Wat de oorzaak van dit vlieg ongeluk is geweest? Vermoede lijk is sergeant van Deutekom met zijn kist tegen mijn staart gevlogen". Dit zei kapitein P. Krikken, Nieuweweg 23, Woens drecht, ons gisteravond. Uitvoerig vertelde de kapitein, die bij de vliegramp in Rilland geheel ongedeerd bleef, over het gebeurde en daarbij luisterde mevrouw Krikken, die natuur lijk reuzeblij was, dat haar man er zo goed van af kwam, aan dachtig toe. „We vlogen in een formatie van vier. Kapitein van Kemenade was leider. Ik was leider van het tweede paar, waarin dus van Deutekom meevloog. Juist voordat we van frequentie ver anderden voelde ik een hevige dreun in mijn kist. Door te roeren probeerde ik de jager in bedwang te houden, maar toen dat niet lukte heb ik de schietstoel ».'g gesicii.. Ik trok aa.. i riempje en weg was ik. Eerst opende zich de kleine parachute en enkele seconden later de grote. De kist moet op en hoogte van 4 a 500 meter zijn geweest, toen ik de sprong ondernam. Helaas heef' v. Deutekom van zijn schietstoel geen gebruik kunnen ma ken. Ik geloof, dat zijn kist in de lucht is geëxplodeerd". Kapitein Krikken vertelde 300 meter vanaf de Scheldedijk te zijn geland. „Ik zat toen midden in de schorren. Ik heb rustig gewacht tot enkele arbei ders, die mij zagen vallen, bij me wa ren, want ik voelde er weinig voor om door de schorren te gaan lopen. Ze hebben we naar het polderhuis gebracht, en de rest weet U". „Nee, het was niet mijn eerste crash. In '50 Ven ik met een Tiger- Moth gevallen. Ook toen liep het goed af. Dit is wel de eerste keer geweest, dat ik van de schietstoel gebruik moest maken". Kapitein Krikkendie 29 jaar oud is, vliegt al heel wat jaren. In 1948 kwam hij op de vliegbasis Woens drecht, waar hij het jaar daarop werd gebrevetteerd. Hij staat op Woensdrecht bekend als een uitste kend mstruataun.

de Stem | 1958 | | pagina 1