n j DE Ongeorganiseerde jongeren van Middelburg thans „onder dak Beroepskeuze op het platteland vraagt meer aandacht Vitale Eedenaar Rodts heeft er binnenkort een eeuw opzitten Zeesleper „Ebro" ging in kokende zee ten onder Grenswijziging Bergen op Zoom - Halsteren Kruislander te Roosendaal verdronken Oudheidkundige Kring Hulst gegroeid in ledental ONSCHULDIGE ZAAK DOOR VERDACHTE OPGEBLAZEN Eerste dijk op delta-hoogte 15 t Trefpunt nog maar half gereed Districtscommandant der rijkspolitie yerlaat Zeeland Botersmokkelaars uit Hulst aangehouden Op korte termijn beslissing L.J.G. hield algemene vergadering te Goes Rechtbank Middelburg Vergadering RKJB op 11 februari Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Walcheren VLISSINGEN ,T R E N C O' NAAISTERS Z-\laanderen TERNEUZEN Kunstkring „M.S.A.B." in het zilver Berend Nijman AGENDA Vandaag Morgen Har Avond DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JANUARI 1958 (Van onze verslaggaver). „Van de jongelui tussen de twaalf en zeventien jaar is in Middelburg slechts 35 procent georganiseerd", zei loco-burgemeester J. W. Kögeler zaterdagmiddag in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van een clubhuis voor de ongeorganiseerde jeugd, voor de resterende 65 procent van de Middelburgse jeugd dus. Dit huis staat aan de Lange Giststraat 7 en draagt de veelzeggende en wel haast symbolische naam ,,'t Tref punt". Het is een jeugdhuis van de Stichting voor Sociaal Cultureel Op bouwwerk te Middelburg, die het ini tiatief nam tot het realiseren van dit stuk jeugdzorg. Bij deze opening waren zij aanwe zig, die het werk door hun materiële of morele steun mogelijk gemaakt hebben of die uit hoofde van hun werk een bijzondere belangstelling voor de jeugdzorg aan de dag leggen. Een welkomstwoord werd gespro ken door de voorzitter van de stich ting, de heer W. Dijckmeester, die op één uitzondering na niemand in het bijzonder verwelkomde. Die uit zondering was loco-burgemeester Kö geler. Hij zei, dat de aanwezigen ■eigenlijk in zekere zin helemaal niet welkom waren, omdat het huis be doeld is voor de jeugd, die reeds luid ruchtig in de straat wachtte om bin nen gelaten te worden. „Het trefpunt" aldus spreker, „is voor de kleine schoffies en grietjes van de straat". Niettegenstaande dat alles begroette hij de aanwezigen toch met alle har telijkheid en gaf hij uiting aan de er kentelijkheid van de stichting voor alles wat men voor haar heeft ge daan. Oord van herstel De heer Kögeler vond, dat het ope nen van een gebouw een zekere aan trekkelijkheid had. vooral, wanneer het om ideële doelstellingen gaat. Als blijken van sympathie van het De majoor der rijkspolitie, de heer W. van Ballegoyen de Jong, stand plaats Middelburg, is aangewezen voor een functie bij de algemene in spectie van het korps der rijkspolitie te Den Haag. Waarschijnlijk zal ma joor van Ballegoyen, die in 1950 ma joor van Helden opvolgde als dis trictscommandant der rijkspolitie in Zeeland, reeds met 1 maart a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden. Majoor van Ballegoyen dé Jong, in wie Zeeland een actief en gezien po litieman verliest, zal in Den Haag be last worden met de leiding van de arbeid der rijkspolitie, die met het verkeer te maken heeft. Ook de op leiding aan de verkeersschool zal on der het ressort van zijn beheer vallen. Tevens zal hij een belangrijke taak krijgen met betrekking tot de coördi natie van de werkzaamheden op ver keersgebied, ook voor andere insti tuten. Ambtenaren van de „Vliegende Bri gade" in België wisten onder de ge meente De Klinge (B.,) een luxe wagen, geladen met 650 kg koelhuis- boter in beslag te nemen. De bestuur der P. A., woonachtig te Hulst, werd aangehouden en naar de gevangenis te Dendermonde overgebracht. (Advertentie) Middelburgse gemeentebestuur me moreerde hij de enthousiaste wijze, waarop de raad de stichting een jaar lijkse subsidie toekende en het ge bouw Lange Giststraat 7 voor dit werk ter beschikking stelde. Hij noemde het een plicht van de maat schappij om de innerlijke leegheid van de jeugd te vullen, in de eerste plaats door er zelf interesse voor te hebben en door interesse voor hogere levenswaarden bij de jeugd op te wekken. Grote waardering had hij voor de stichting en haar medewer kers en tenslotte verklaarde hij het huis, dat hij „een oord van herstel voor wat dreigt verloren te gaan", noemde, geopend. De heer Dijckmeester nam nog even de gelegenheid waar om er de aan dacht op te vestigen, dat men er on danks dit alles toch nog niet is. De helft van het huis verkeert nog in een zeer verwaarloosde staat en er kun nen voorlopig geen nieuwe investe ringen worden gedaan omdat alle energie thans op het werk zelf ge concentreerd moet worden. Hij hoop te, dat men naast de steun van de overheid ook steun zal kunnen krij gen van het bedrijfsleven of van particulieren. Nadat de heer Graaf, vertegenwoor diger van de Nederlandse Bond voor Sociaal en Cultureel Vormingswerk dit werk nog had belicht in het natio nale en internationale vlak, maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik om het gebouw te bezichtigen. En toen om vier uur de volwasse nen met uitzondering van de jeugd leider, de heer Faassen, en zijn as sistenten het gebouw hadden ver laten, nam de jeugd luidruchting be zit van haar domein. Naar wij uit wei-ingelichte kringen vernemen zou zeer bin nenkort de beslissing vallen in zake de grenswijziging tussen Bergen op Zoom en Halsteren, die nodig is i.v.m. de uitvoering van de Bergse havenplannen. Zijn wij goed ingelicht dan zou een gedeelte van de gemeente Halsteren bij Bergen op Zoom worden getrokken, omdat de nieuwe haven van Bergen op Zoom voor een deel op grond gebied van de gemeente Halste ren komt te liggen. De voornaamste kwestie welke de voorzitter der Landbouw-jong-erenge- meenschap in Zeeland, de heer L. v. d. Linde uit Kortgene, op de algeme ne vergadering te Goes aan de orde stelde was die van de beroepskeuze ten plattelande. Wegens schaarste aan grond en gebrek aan financiën, worden de landbouwjongeren vaak gedwongen tot algehele verzetting der bakens en soms moeten zij zelfs een bestaan gaan zoeken in een voor ben geheel andere bedrijfstak. Een zware taak rust hierbij, naar het gevoelen van de spreker, op de ouders, die dik wijls de beslissing moeten nemen over de vakopleiding van hun kinderen. Een te eenzijdige landbouwtechni- sche opleiding kan wel eens een ont goocheling worden voor ouders en kinderen. Omschakeling op latere leef tijd is dikwijls moeilijk en tijdrovend. Spreker «verheugde zich erover dat dit oude probleem meer en meer de aandacht krijgt, waarbij hij de onder wijsvernieuwing noemde, maar hij vroeg zich af of er nog niet meer aandacht aan zou kunnen worden be steed. De heer v. d. Linde had tevoren de eenwording van Europa aangesneden en de diverse uitingen daarvan onder de loep genomen. Ook weidde hij uit over Delta- en Drie-eilandenplan, maar kon daar uiteraard geen nieuws over meedelen. Over de interne ge schiedenis van de L.JjG. hoorden wij eveneens niets. Nadat een van de vijf orkestjes het Zuidbevelandse waar de L.J.G. over beschikt, onder leiding van de heer P. de Witte uit Goes, diverse nummers had ten beste gegeven, kwamen nog enkele sprekers naar voren. Beroep op L.J.G. De Commissaris der Koningin me moreerde hoe het bij de vorige alge mene vergadering het drama-Honga- rije was, dat de wereld beroerde; thans is het de tragedie van de uit Indonesië verdreven landgenoten, die ons kwelt. Spreker vertrouwde, dat ook de L.J.G. het hare er toe zal wil len bijdragen om de slachtoffers op te vangen. Spreker vond dat het een goed jaar was geweest voor de L.J.G. en maak te haar een compliment voor de kwa liteit van het orkestje; jhr. de Ca- sembroot hoopte dat het aan bloed- De 35-jarige M. Jonkers, wonende te Kruisland en werkzaam in de sta tionsrestauratie te Roosendaal, is za terdagmorgen onder Vroenhout. ge meente Roosendaal, in een naast de weg gelegen greppel gevallen en ver dronken. Hij laat een vrouw en kind na. Jonkers was om ongeveer half ze ven per bromfiets van zijn woning te Kruisland vertrokken. Tijdens de rit is de man vermoedelijk onwel gewor den en met de brommer in de greppel terecht gekomen, waarin ongeveer 50 cm. water stond. Het duurde geruime tijd eer voorbijgangers het ongeluk ontdekten. Jonkers was toen reeds overleden. (Vervolg van pag. 1) Het was een buitengewoon benarde toestand. Men wist, dat de sleepboot Hudson de haven van Maassluis had verlaten en in de omgeving koerste, doch geen hulp kon bieden. Men wist, dat de vuurpijlen, die kapitein J. Bruins en zijn stuurman afschoten, opgemerkt waren en dat er hulp on derweg was. Radiotelegrafist J. de Bes uit Noordwijk bleef tot het laat ste toe op zijn post en stond voortdu rend in contact met de wal. Toch zag men de toestand terecht somber in en slechts door elkaar te omstren gelen en als het ware één tros te vor men wist men te voorkomen, dat de geweldige grondzeeën en brekers mensen meesleurden. Gewonden.... De reddingboot uit Veere, die om streeks kwart voor negen was uitge varen, kwam om hafi elf bij het zwaar gehavende schip aan. Er lie pen zulke zware zeeën, dat men on mogelijk op normale wijze langszij kon komen. De zware grondzeeën wierpen de reddingboot tot vier maal toe tegen de Ebro aan en iedere kee sprongen er drie, vier of vijf man over. Dat men soms 8 meter diep moest springen, het gaf niets. Als men maar van de Ebro af kwam. Ve len liepen verwondingen op, de kok Slijp kwam met zijn benen zo onge lukkig terecht, dat hij in een zieken huis te Vlissingen moest worden op genomen. Evenals de tweede machi nist Kromhout. Vele bemanningsleden liepen verwondingen op aan boord van de Ebro door glasscherven. Toen de laatste man aan boord van de reddingboot was genomen zette men koers naar Veere, Met 19 geluk kige schipbreukelingen, met een zwaar gehavende boeg en spring- matras, door de zware klappen waar mee men tegen de Ebro werd gesla gen, met 5 vermoeide redders, die al les op alles hadden gezet om de men sen in veiligheid te brengen, ,,'k Heb zelf lang op de sleepvaart gezeten en ik weet wat het is. De mensen móes ten eraf", aldus het korte commen taar van schipper Minneboo. In Veere werden de schipbreukelingen op voor treffelijke en spontane wijze ontvan gen, door het Rode Kruis van droge en nieuwe kleren voorzien en na in een café op verhaal te zijn gekomen per taxi overgebracht naar Vlissin gen. In de loop van zondagmorgen zijn zij naar Maassluis teruggekeerd. Kapitein Bruins ging 's morgens vroeg met een bergingsvaartuig naar de Banjaard om te zien of zijn schip nog te redden zou zijn. Twee ber gingsvaartuigen, de Dolfijn en de Zeeleeuw, zijn reeds bij het wrak aangekomen. De Lindekerk is er in de loop van zaterdagavond in geslaagd veilig on der de wal van Schouwen voor anker te gaan. De sleepboot Hudson heeft het schip zondag naar Vlissingen ge bracht. armoede bezweken Noordbevelandse orkestje spoedig weer herrijzen zal. Ook de commissaris raakte de kwestie der vakopleiding aan, maar meende dat de betrokkenen daar zelf in dienen te beslissen. Hij hoopte, dat de L.J.G. haar leden rijp zou maken om met respect voor hun ouders zelf hun keus te kunnen maken. Met de opwekking: maak uw leden weerbaar voor de toekomst, besloot de commissaris zijn speech. Ook ir. M. Geuze, voorzitter der Z.L.M., gaf de L.J.G. nog enige op wekkende woorden mee. Hij was blij, dat de leden de zaken breed zien, goed beslagen ten ijs komen en begrij pen. dat de tijd van isolement en neu traliteit niet alleen in Europa voorbij is. Na de pauze voerde de heer van Munster, betrokken bij de vliegtuig bouw te Amsterdam zijn gehoor naar hoger regionen mee in zijn lezing, met lichtbeelden geïllustreerd, over de ruimtevaart. De heer van Munster, die lid is van buitenlandse ruimte vaartgenootschappen. bleek op dit nog wat vreemde gebied een deskundige, die veel interessante dingen prettig wist voor te dragen. Tijdens de jaarvergadering van de Oudheidkundige Kring „De vier am bachten" te Hulst, maakte de voor zitter, de heer B. A. Wilking, melding van een zeer gunstig verenigingsjaar, waarin de kring in ledental is ge groeid, hetgeen hy zowel voor de ver eniging als voor Zeeuwsch-Vlaanderen gelukkig noemde. De heer Wilking herdacht freule S. Collot d'Escury, wier overlijden voor de kring een groot verlies betekent. Zij was de laatste van de oprichters der vereniging, nu bijna dertig jaar geleden. Zij had grote kennis van de Zeeuwse klederdrachten en van de molens, in het bijzonder van de Zeeuwsch-Vlaamse, waarover zij een boekwerk uitgaf. De secretaris, de heer J. W. Grem- men, bracht in zijn jaarverslag dank aan de heer P. Brand en aan de ge meente voor hun werk voor de uitgra ving van de Keldermanspoort. De penningmeester maakte melding van een batig saldo van f 234.50, met nog een tegoed aan subsidies van ruim f 600,—. Het ledental van de kring bedraagt thans ca. 240. De bibliothecaris, de heer Brand, zei verbaasd te zijn over de rijkdom aan boeken in de Oudheidkamer; er lezing. zijn zelfs exemplaren die elders in Nederland niet worden aangetroffen. De helft van de bibliotheek is nu ge ordend en op kaart gebracht. Naar de heer Brand vertelde, be rusten er in de musea en archieven van Brussel, Rijsel, enz. nog belang rijke documenten inzake de Zeeuwsch- Vlaamse geschiedenis. Hij stelde voor deze op microfilms over te bren gen, om ze daarna rustig te kunnen bestuderen. De heer B. A. Wilking en mej. 1 Maertens werden in hun bestuurs functies herkozen, in de vacature de Jonge werd de heer D. J. Oggel uit Axel gekozen en freule H. Collot d'Es_ cury neemt de taak van haar over leden zuster over. Voorts werden de plannen voor het begonnen vereni gingsjaar besproken: o.a. een lezing van Luc. Verbeke over Frans-Vlaan- deren (in samenwerking met de Kunstkring), verscheidene andere le zingen, waaronder een van de heer Brand over de ..Dobbele Poort" van Keldermans en het uitgeven van een jaarboek. Aan het slot van de vergadering hield dr. J. Weyns, conservator van het Openluchtmuseum te Bokrijk, een „Dat neem ik niet," zei enige tijd geleden de 18-jarige Kapellenaar Jan L. tegen de Middelburgse kanton rechter, toen deze hem veroordeeld had, omdat hij in de omgeving van zijn woonplaats zonder licht op de fiets gereden had en een bevel van een opperwachtmeester der rijkspoli tie om te stoppen had genegeerd. L. wilde „het niet nemen", daar de op per zich volgens zijn zeggen vergist had. „Ik heb daar niet gereden; 't is misschien m'n broer geweest." Deze zelfde woorden sprak de overmoedige L. tegen de president van de recht bank te Middelburg, mr. P. van Em- pel, waar hij tegen het vonnis van de kantonrechter appèl aangetekend had. De opperwachtmeester, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde, dat hij op de avond van 20 april 1957 over de Oostweg in Kloetinge drie knapen hau zien rijden. Toen het trio hem passeerde zag hij, dat één van hen Jan L, geen licht op had. „Af stappen, politie," riep de politieman, waarna hij iemand hoorde zeggen „Licht uit en doorrijden." Het tweede „bevel" werd opgevolgd en het drie tal verdween gezwind in het duister. De politie achterhaalde de „vrien den" nog dezelfde avond. Twee van hen W.R. en P. van S„ beiden uit Kapelle gaven toe; alleen Jan L. ontkende, hetgeen op een buitenge woon brutale manier geschiedde, al dus de opper. R. en Van S., die aan vankelijk zeiden, dat Jan L. er niet bij was, haalden later bakzeil. Toen bovendien de broer van verdachte, die door hem dus als de vermoede lijke dader was aangewezen, aan de tand werd gevoeld, bleek dat deze op het moment van de overtreding nog in Goes was. Het was derhalve volkomen duide lijk, hoe de vork in de steel zat. Dat vond de officier van justitie, mr. Th. Lebret, ook. De officier stipte nog aan, dat deze zaak er in het begin vrij onschuldig uitzag, „maar het is helemaal mis gelopen, toen Jan L. de zaak zo is gaan opblazen, al is dit dan niet bepaald op een erg slimme wijze gebeurd." Mr. Lebret wees er voorts op, dat L. nog geprobeerd heeft op commerciële basis met zijn vrienden tot een vergelijk te komen, waarna hij f 25,- boete vroeg. „Dat neem ik niet," sprak L. opnieuw, „ik heb daar niet gefietst." Nadat mr. Van Empel hem aan het verstand had gebracht, dat hij „niets te nemen had", werd de uitspraak bepaald op 22 januari a.s. Het duivenhok Het duivenhok van de Souburgse handelaar J. B., dat vorig jaar al tijdens drie zittingen van de kanton rechter te Middelburg ter sprake kwam, stond nu op het programma van de rechtbank. B. was namelijk in appèl gekomen van het vonnis, dat de kantonrechter velde. Het is voldoende bekend, dat B. in zijn tuin een duivenhok had ge bouwd, waarvoor hij geen toestem ming van b. en w. had gekregen. Maar de handelaar voerde aan, dat er wielen onder het hok stonden en hij was van oordeel, dat de mobili teit van de duivenwoning hem aan vervolging kon doen ontkomen. Deze redenering gaf B. eveneens tegenover de rechtbank ten beste, ,,'t Is een voertuig en dat er een duivenhok op staat is toeval," sprak hij, „het kon net zo goed een kist aardappelen zijn." ,.lk vind het een afschuwelijk ding," zei mr. Van Empel, toen hij de foto's waarop het hok stond af gebeeld, had bekeken. „Het hoort op de vuilnisbelt thuis," voegde de pre sident er nog aan toe. Het grensdorp Eede maakt zich weer op om een honderdjarige te vieren. Nog vers ligt ieder in het geheugen de viering van de 100-jarige Petrus Minne, een buurman van de nieuwe honderd jarige, thans 7 jaar geleden, waarbij de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland persoonlijk aanwezig was en waar bij de gemeenteraad de eeuwling benoemde tot de eerste erebur ger der gemeente Aardenburg. Nadien is er in de gemeente nog een eeuwlinge bijgekomen Nathalie Jacques, die de tweede ere burgeres werd,'doch beiden zijn inmiddels overleden. De viering van de derde honderd jarige in zo korte tijd en de tweede voor Eede, is daarom van zo'n pret tig karakter, omdat het hier iemand betreft die in het openbare leven in zijn geboorteplaats steeds op de voor grond is getreden en thans nog zo kras en vitaal is, dat hij nog steeds de gebeurtenissen met interesse volgt. Andreas Rodts is een man die moeilijk kan stilzitten en daarom gaat hij geregeld nog op het land een kijkje nemen hoe de vruchten er voor staan en volgt hij met interesse de werkzaamheden op het bedrijf. In de koude en gure wintermaanden is het wel eens moeilijk om hem bin nen te houden, maar gezien zjjn hoge ouderdom schuilt daar wel eens een gevaar in voor zijn gezondheid en daarom waken zijn zorgzame zoon en schoondochter er dan ook voor, dat hun vader op zijn gezondheid past. Loopbaan André Rodts was lange jaren een vertrouwde naam in het dorpsleven te Eede. Men kende hem als een eer lijk en oprecht gemeentebestuurder, die voor zijn mening uitkwam. Hij was ook ambtenaar van de burger lijke stand. Wij hebben het eens na gerekend hoeveel Eedese paartjes al dus door André Rodts zijn getrouwd. Sedert hij van 1 januari 1905 die functie uitoefende, totdat hij op wachtgeld werd gesteld door de sa menvoeging van de gemeenten Aar denburg, Eede en St. Kruis op 1 april 1941, heeft hij niet minder dan 234 Eedese paartjes in de echt verbon den. Een gevolg van dit ambt is ook, dat voor zoveel bekend, hij de oud ste wachtgelder van Nederland is. Hij kwam namelijk als gevolg van zijn onvrijwillig ontslag in de gemeente Aardènburg voor zijn verdere leven op wachtgeld. Zijn politieke loopbaan begon hij reeds op 31-jarige leeftijd toen hij op 16 maart 1888 tot lid van de ge meenteraad werd benoemd. Tot zijn eer moet gezegd worden, dat bij hem de belangen van de gemeente op de eerste plaats kwamen. Twee en vijftig jaar lang (tot 1940) was hij gemeenteraadslid. Daarvan was hij 35 jaar wethouder, hetgeen wel een bewijs is, dat men zijn ob jectief oordeel waardeerde. Toen dan ook in het najaar van 1903 in sa menwerking met de toen bestaande Christelijke Boerenbond in west- Zeeuwsch-Vlaanderen werd overge gaan tot oprichting van de Boeren leenbank Eede, deed men op hem een beroep om zitting te nemen in de commissie van toezicht, welke func tie hy 45 jaar lang waarnam. Ook op godsdienstig gebied bleef hij niet achter. Vanuit het uiterste oosten van de gemeente Eede, vlak bij de Belgische grens, ging hij des zondags steeds naar de H. Mis in de parochiekerk te Eede, waarbij hij tot op hoge leeftijd de 4 km op de fiets aflegde. Ook nog de laatste jaren ging hij, wanneer het maar enigs zins mogelijk was, nog geregeld ter kerke, waarbij dan familieleden of buren gaarne een plaatsje in hun auto voor hem reserveerden. Zijn le ven heeft hij niet in ledigheid door gebracht. Als landbouwer moest hij behoorlijk aanpakken om in het on derhoud van zijn groot gezin te voor zien, te meer, daar in Eede de be drijven niet groot zijn en de zand grond matige opbrengsten geeft. La ter legde hij zich tevens op de vlas- serij toe. Zijn zoon Clement bij wie hij in woont heeft het bedrijf overgenomen. Een zoon en een dochter wonen ver der nog in Eede, drie zoons zijn op jeugdige leeftijd gestorven. Twee an dere dochters wonen in België. De oudste zoon Andreas trok naar Ame rika en woonde tot enkele jaren ge leden nog in Californië. Dit plaatje stamt uit 1934 en werd gemaakt ter gelegenheid van de installatie van burgemeester J. Breijaart. Andreas Rodts, die zijn honderdste verjaardag gaat vie ren ivas toen wethouder. V.l.n.r. wijlen W. van Rie, gemeente-ont vanger; C. J. v. Vooren, gemeente secretaristhans 90 jaar; A. Rodts, wethouder; wijlen J. Breijaart, burgemeester; C. Sturtewagen, wethouder; E.Buyck, oudste raads lid. André Rodts stamt blijkbaar uit een sterk geslacht, want nog geen 7 jaar geleden waren er nog 3 van zijn broers in leven, allen ouder dan 85 jaar. Het kon toen gebeuren, dat men de vier gebroeders kon aantref fen. terwijl zij rustig tezamen een kaartje legden. Viering Vanzelfsprekend gaat men in Eede feestvieren. Er werd reeds een feest comité gevormd, dat uitgebreide voorbereidingen heeft getroffen en waarbij diverse notabelen van het dorp hun medewerking verlenen. Voorzitter is meester P. J. Roozen, het hoofd der school. Men is er zich echter wel van bewust, dat de ko mende tijd en vooral de 16e en 19e januari voor de toekomstige eeuw ling een drukke en inspannende tijd kan worden. Daarom wordt er ook angstvallig voor gewaakt, dat hem een grote toeloop en inspanning wordt bespaard, opdat hij in de vi tale staat waarin hij thans verkeert, zijn eeuwfeest zal kunnen vieren. Donderdagnamiddag zal de offi ciële huldiging plaats hebben, waar bij het muziekgezelschap „Elk naar zijn Krachten" uit Sint Kruis aanwe zig zal zijn ter opluistering. Op zon dag 19 januari wordt het feest ge houden voor de bevolking. Men zal op het erf een grote tent neerzetten waarin de feestelijkheden zullen plaats vinden, 's Morgens om 10 uur is er in de parochiekerk te Eede een plechtige H. Mis uit dankbaarheid. In de namiddag zal namens de bur gerij van Eede een geschenk worden aangeboden. De feestelijkheden zul len worden opgeluisterd door 3 mu ziekgezelschappen, namelijk De Ko ninklijke Aardenburgse Fanfaren, Elk naar zijn Krachten uit Sint-Kruis en de Muziekmaatschappij van Sint Lau- reins uit België, Als getuige verscheen de directeur van bouw- en woningtoezicht op Wal cheren, de heer J. P. D. de S. uit Souburg en hij betoogde, dat B's „voertuig" niet verrijdbaar is. „Bo vendien", aldus de heer D. S., „zijn de wielen er pas onder aangebracht, nadat er aangifte was gedaan." Hier haakte de officier op in. „Er is dus wel degelijk gebouwd," zei hij, „en het doet niet ter zake, wat er nadien met het hok is gebeurd." Mr. Lebret vroeg de rechtbank het vonnis van de kantonrechter te wil len bevestigen. Te dun Dc Axelse smid M. S. van E. had appèl aangetekend tegen een vonnis van de kantonrechter te Terneuzen. Van E. was veroordeeld, omdat hij de bouwverordening van de gemeente Axel had overtreden. Bij het bouwen van een werkplaats had hij namelijk één der muren 4 cm te dun gemaakt. ,,Die muur is nu goed." sprak de man en hij voerde aan. dat toen ,,ze" kwamen kijken de bouw nog niet vol tooid was. Maar mr. Lebret wees er op, dat in de dagvaarding slechts een keuze is gemaakt uit de vele bezwaren, die aan het gebouw kleven. Er was bij voorbeeld ook geconstateerd, dat het dak op instorten stond... De officier vorderde f 25.- boete en de uitspraak werd ook in deze zaak bepaald op 22 januari. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten heeft dijkgraaf D. J. Dees van het waterschap Ellewoutsdijk za terdag het nieuwe, verkorte dijktra- cé bij Ellewoutsdijk officieel „in ge bruik genomen. Dit dijkgedeelte is een der eerste waterkeringen langs de Westerschelde, die nu op de veilige delta-hoogte is gebracht. Dijkgraaf Dees zei in zijn openings toespraak, dat het waterschap nog niet erg gerust is met de voorlopige toezegging van 80 procent subsidie door het rijk. ,,Als er voor ons 20 pro cent overblijft, dan is dat nog altijd een kleine f 600.000,zo zeide hij, „en dat betekent voor de ingelanden f 30,per jaar aan extra lasten per hectare. Gezien de huidige stijgende tendens in de lasten en de daarbij komende belastingen, kunnen we wel rekenen op een totale last, die bijna gelijk komt met de f160,pacht, 'die elke ehetare gemiddelde per jaar kan opbrengen. Er blijft dan dus voor de grondeigenaars niets over". De dijk graaf deed een beroep op de autori teiten om alsnog het subsidie te ver hogen. De algemene vergadering van de R.K.J.B. die op donderdag 16 januari gehouden zou worden en waarop voor zitter S. Koopman afscheid zou ne men wegens vertrek naar Suriname, is uitgesteld tot maandag 10 febru ari, Ze zal dan in het Casino te 's-Her. togenbosch gehouden worden. Morgen, dinsdag 14 januari gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.20 en 22,15 uur; te Ter- neuzen om 8.54 en 21.45 uur en te Vlissingen om 8,28 en 21.19 uur. Eerste paal voor de ambachtsschool Morgen (dinsdag) ochtend om tien uur zal de eerste paal worden gesla gen voor de nieuwe ambachtsschool aan de Bergweg alhier. Euphonia gaf weer feestavond De traditionele feestavond welke de harmonie ..Euphonia" in Schutters hof bood, was gezellig en geanimeerd. De voorzitter, de heer A. Vermaire hield een geestdriftigp speech over zijn korps en was dankbaar voor de waardering welke het krijgt en ver dient. Bijzonder erkentelijk was hij de Goese middenstand, die wederom vele prijzen had geschonken voor de tombola. Daarna werd, onder leiding van de heer A. v. d. Cingel, een gevarieerd programma van goede, in het gehoor liggende stukken van Williams. He- rold, Suppe en Alford afgewerkt.' Uit stekend was de trompetsolo van Piet Schrijven. Na de pauze en de verlo ting, speelden de leden van „Eupho- nie" enkele aardige sketches. Hunsweert „SCHELDEGALM" HULDIGDE ZILVEREN LID De harmonie „Scheldegalm" heeft in zaal Zeelandia haar winterconcert gegeven. Vijf nummers werden o.l.v. directeur C. J. J. Oele uitgevoerd. Burgemeester Schipper sprak zijn grote waardering uit voor het gebo- dene en hij spoorde de ouders aan hun kinderen lid te laten worden van deze mooie ontspanningsvereniging. Hierna huldigde de voorzitter de heer v, Oeffelen, die 25 jaar werkend lid is en die bij deze gelegenheid een herinneringsmedaille kreeg aangebo den. De avond werd verder gevuld door het optreden van Klaveren Vijf uit Roosendaal, dat zijn goede naam op het gebied van ontspanning alle eer aandeed. Tot slot was er een gezel lig bal. Rilland BROMFIETSER AANGEREDEN De bromfietser G. Bras v/erd in het donker aangereden door een auto, toen hij wilde oversteken. Met een ontwrichte schouder en een flink be schadigde brommer kwam hij er van af. Mij kwam juist uit de Kreekrak- polder waar hij als dijkwacht had ge fungeerd. SIMON CARMIGGELT DRAAGT VOOR De bekende humoristische schrü- ver Simon Carmiggelt zal a.s. donder dagavond in Britannia voor de leden van de maatschappij „Tot nut van 't algemeen" en hun introducés voor dragen uit eigen werk. (Advertentie) VRAAGT In januari 1933 werd in een gebouw aan de Tramstraat, dat diende als ontspanningslokaal voor de werklozen van die tijd, een vergadering gehou den die er toe leidde dat het ..Spaar fonds" werd opgericht. Tot de initia tiefnemers behoorden o.a. de heren J. Kroon, F. Doeselaar en F. Dieleman. Laatstgenoemde is vanaf de oprich ting belast met het beheer over het geld en dit doet hij nog steeds. Met 50 leden werd gestart maar met de nodige propaganda kwam men al gauw tot de 25Ó leden, die per seizoen een tweetal ontspanningsavonden kre gen aangeboden. De toneel- en cabaretgezelschappen die voor „het Spaarfonds" optraden, zorgden er voor dat de reputatie van „S.M.A.B." zich snel verbreidde en gedurig nam het aantal leden toe. Ge durende de oorlog kende ook deze vereniging een stilstand. Het geld dat in kas was (f 200,wat voor die tijd niet weinig was), werd op de bank gezet en ontsnapte aan de aandacht van de bezetter. Na de bevrijding werd met volle moed opnieuw begon nen. Het aantal leden groeide tot 1400 zodat nu drie achtereenvolgende avon den moeten worden gegeven willen alle leden in de gelegenheid komen de voorstellingen bij te wonen. Het huidige bestuur bestaat uit de heren L. Doorns, voorzitter: M. J. v. d. Wege, secretaris en F. Dieleman, penningmeester. Woensdag 15 januari zal in café ,,'s Lands Welvaren" een receptie worden gehouden, 's Avonds verzorgt het cabaretgezelschap van Kees Man- ders de eerste der drie jubileumvoor stellingen. GEMEENTERAAD VERGADERT De agenda voor de a.s. gemeente raadsvergadering op donderdag 16 januari a.s. bevat o.a. de volgende voorstellen van b. en w. Vaststelling van de verordening, houdende voorschriften betreffende het in exploitatie brengen van bouw terreinen; verkoop van de schuur van de voormalige hofstede Huyssen-de Bruyne voor afbraak en vaststelling van het .aantal lesuren voor het vak onderwijs aan de openbare ulo-school. Sas van Gent KANARIE- EN VOGELSHOW De vereniging ,.Sasse Kanarievrien den" organiseerde zaterdag en zon dag in zaal „Reseda" voor de vierde maal een kanarie- en vogelshow, die werd geopend door de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer. Deze jaarlijkse kanarie- en vogel show begint nu zo langzamerhand traditie te worden, aldus de burge meester. Het is verheugend dat het peil van de tentoonstelling steeds in opwaartse lijn gaat. De heer den Boer hoopte dat de tentoonstelling een sti mulans zal zijn voor anderen om ook deze mooie sport bij uitstek ge schikt als vrijetijdsbesteding te gaan beoefenen. Na de opening over handigde hij aan de kampioen van de tentoonstelling, de heer P. de Jong, een door het gemeentebestuur ge schonken medaille en aan de heer W. Dijsselinck een beker. De tentoonstelling zag er buitenge woon verzorgd uit. Een uitgebreide collectie kleurkanaries was ingestuurd terwijl een grote verscheidenheid aan tropische vogeis, waaronder bijzonder mooie exemplaren, was tentoonge steld. De volledige uitslag van de tentoon stelling is als volgt: Strogele klasse: 1. P. de Jong (kampioen van de ge hele tentoonstelling)2. W. Dijsse linck. Zalm-kleur: 1. J. Verduijn: 2. idem. Wit: 1. G. Droesbeke'; 2. gelijk F. Kalle en H. van Hoecke. Zalm: 1. J. Pijcke: 2. A. de Vliegher. Tropi sche vogels: 1. J. v. d. Adel: 2. P. de Jong: 3. A. de Smet. Oranje: 1. M. Danel: 2. J. v. d. Adel. Als keurmeester trad op de heer R. van Roosmaele uit Helmond. (Advertentie) 100 nieuwe auto's zonder chauffeur v a. p. d. ct p. km NIEUWE HAAGDIJK 28a BREDA TEL. 34142 GOES Grand 8 uur: Storm over Perzië, 14 jaar. MIDDELBURG Electro 8 uur: Attack, 18 jaar. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Brigitte, het meisje van Place Pigalle, 14 j. Luxor 8 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Het gevaar loert in Mombasa. AXEL Het Centrum 8 uur: Onder spervuur, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn hart zingt voor jou. a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Folies Bergères. 18 j. m. enig voorbelï TERNEUZEN Luxor 8 uur: De chirurg, 18 jaar. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: April love alle leeft. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ana- stasia, de laatste dochter van de Tsaar, alle leeft. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De razen de Roland, 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; C&vaUsria Rustiüana, Paljas, (Van Toen ik, priester n delijk sec het Haarl trein zat merkwaan ■woorden v' ten nog, w mijn hoofd teld had oi publieke o;| die publiek levenden l remden kne tige overkc en een c kreeg plots kent dat be om uit de t ren die drir Nieuw gedr het station sen op de j: mensen, o eigen menv, samen een I maken. En I nu van al c haastige md van het ou ieders verul de trein TcZc I het sleutel meisje met\ de som van den meninq opinie. Duidelijkq stationsgelul stem van r rustige kaml vraag is of gen, een ei openbare m\ zeer zeker I Het is dezl slag is van 1 sectie van d< met als doel publieke opinl ronde taal w chologisch ge koppig mons heeft op iede Het is een talenten vr; gen, mensen) minder het v Iers te incas bovenmenselij werk voor dt zaaien op dë penbrock. De te meten. Ei uit een toev iemand door de weg naar gevonden. Sor lezen, hoe bij oordelen teger het katholieke nomen. Telkei bare beïnvloe opinie. G Het eerste cipe van de wellicht, dat lieken zowel onkerkelijken, bestaan van Voor velen za| of een troost ergernis. Ma; een aanleidinL En dat is daS van de actie. I spreken vergal Ze zullen in I in hun mensi I menten dat dl het gebrek aail te kleine woo I zin dat in zijl I een opvoeding! Op 11 febru: feest van O. L. alle kerken ee worden opged dikatie. De op onder deze H. ge bestemming| de nieuwe bas tot bestrijding het komende megen. door Mau 50) En om niet zoeken te krL maakten de n] letjes tingeldeil We komen ra we vandaag nie nemen. Dat v weggaand zei Houden jullii Ze gingen na Ernestine ze k de verte, dariit ze in het dorr tellen en ze wa kunnen or; .vluci te bespeuren. Ernestine l weer lopend or te doen en alt gedachten. Ze 1 wonderde blik haar had doen haar het bloe< mijn kinderen! zo plotseling, zich moest va-- Twee namen t als druppels t

de Stem | 1958 | | pagina 2