Y.S. willen beperkt topgesprek na „grondwerk" Zeesleper „Ebro'' ging in kokende zee ten onder Politie zoekt moordwapen Duitse scheepsruimte voor Indonesiërs Eisenhower in duidelijk antwoord aan Boelganin: Minister Klömpé vraagt woonruimte voor evacué's uit Indonesië Nog steeds onrust in Haagse bouwbedrijven Sovjets moeten eerst en vooral goede wil tonen STEM-toto bleef wéér staan DAGBLAD VOOR ZEELAND Aangenomen. Omvangrijke voorstellen tot ontwapening I Loos alarm Uitslagen top-voetbal Weer poëziedagen te Merendree Ook technische hulpverlening Opklaringen Bemanning j na angstige uren gered Auto te water, één dode Moord op Maria Kriek blijft nog onopgelost Venezuela Ülijft nog onrustig 98e JAARGANG No. 22654 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bü niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Vow CMt. J&mfcijtfn «t Vec&erUmi MAANDAG 13 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau 'voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZËN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat In het cajé van de heer A. Kramer te Amsterdam, die zelf tot de lang ste mensen ter wereld behoort (hij is 2.32 mtr.) is zondag een Neder landse afdeling opgericht van de „Klub Langer Menschen"een ver eniging van Duitse origine, die al in verschillende landen haar afdelin gen heeft en waarvan de manne lijke leden minstens 1.90 mtr lang moeten zijn. De dames moeten een lengte hebben van 1.80 mtr. Voor dat de leden officieel konden wor den geïnstalleerd, moesten zij zich aan een „maattest" onderwerpen. Het heertje op deze foto doorstond die proef glansrijk. DE HUWELIJKSUITZET van een Haags meisje ging in vlammen op, toen in de Assendelftstraat te Den Haag een slaapkamer met uitbouw geheel uitbrandde. IN DE KEUKEN van een Amster dams café werd een 53-jarige vrouw door een 25-jarige klant neergesla gen. terwijl zij een kop koffie voor hem klaarmaakte. De dader, die ken nelijk op roof uit was, maar niet tot de dappersten behoorde, nam onmid dellijk de vlucht. DAD SJAH, de Perzische bendelei der, wiens handlanger vprig jaar een Amerikaanse vrouw en twee Ameri kaanse mannen doodde, is zaterdag in een vuurgevecht met Perzische politiemannen gesneuveld. TE HEERLEN, op de Sittarderweg, is in de nacht van zaterdag op zon dag de 65-jarige voetganger P. Her- m^ns aanKereden door een personen auto. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op en overleed later in het zie kenhuis. ION MAURER, minister van Buiten landse Zaken m Roemenië, is tot voorzitter gekozen van het presidium der Nationale Vergadering. Hij volgt Petru Groza op, die dezer dagen overleed. IN HET EEMSKANAAL te Gronin gen is het lijkje gevonden van de zesjarige Jantje Sluiman, die sinds 19 december werd vermist. DE EERSTE olie uit de Sahara is zaterdag in de Middellandse-Zeeha- ven Philippeville aangekomen. Een tweede trein is, onder zware bewa king, naar de kust onderweg. DRIE KINDEREN zijn in het Itali aanse plaatsje Albero Bello overle den als gevolg van de toediening van bedorven vaccin tegen difterie. Van een twintigtal kinderen is de toestand ernstig. President Eisenhower heeft zich in een brief aan premier Boelganin bereid verklaard, de Russische leiders te ontmoeten. Eerst echter, zegt hij, moet de zaak grondig langs diplomatieke weg worden door genomen en ook moet er aan het topgesprek een bijeenkomst voorafgaan van de ministers van Buiten landse Zaken. Alleen die regeringsleiders zouden aan de topconferentie kunnen deelnemen, wier landen de verantwoordelijkheid jegens elkaar hebben erkend ten aanzien van de onderwerpen, die in bespreking zullen komen. Eisenhower stelt voor: 1. dat de ruimte alleen voor vreedzame doeleinden zal wor den gebruikt; 2. dat plechtig beloofd wordt, dat het vetorecht niet zal worden gebruikt om te verhinderen dat de Veiligheidsraad metho den voorstelt voor een vreedzame oplossing van geschillen; 3. dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen her enigd wordt, „zoals wij in Genève hebben afgesproken en welke hereniging in de gegeven omstandigheden dringend noodzake lijk is". december en de brief van enkele da gen geleden. Wat die tweede brievenreeks aan gaat, iedere Europese regeringsleider loopt nu, populair gezegd, met zo'n brief in zijn zak. En alle brieven zijn verschillend. Ze zijn zorgvuldig afge stemd op de politieke en geografische situatie van het land in kwestie en op de binnenlandse verhoudingen. Dr. Drees bijvoorbeeld kreeg te horen, dat Moskou er ten zeerste mee was inge nomen, dat de P.v.d A. zich voor een verbod van atoomproeven had uitge sproken en dat het Sociaal-Democra- De Amerikaanse president wil ver der de positie van de Oosteuropese landen bespreken, en verbod uitvaar digen op de thans onbeperkte produk- tie van kernwapens en de proeven met deze wapens niet voor twee of drie jaar, maar voor onbepaalde tijd staken. Ook, zegt hij, moeten er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontroleerde en progressieve ver mindering van de conventionele be wapening en troepensterkten en ver der met luchtinspectie als waarborg tegen de mogelijkheid van een plot selinge aanval. Zijn eigen voorstellen en die van Boelganin dienden op een topconfe rentie te worden besproken, nadat het nodige grondwerk'" was verricht. Eisenhower verdeelt de brief van Boelganin in drie hoofdpunten, name lijk de behoefte aan vrede, de bewe ring dat de vrede in gevaar wordt gebracht door de collectieve defensie maatregelen van het Westen en de voorstellen van de Russische premier. Op het eerste punt antwoordt de Amerikaanse president, dat Amerika een aanvalsoorlog niet alleen als weerzinwekkend beschouwt, maar ook als ondoelmatig en onmogelijk. In antwoord op het tweede punt geeft de president „twee plechtige en categorische verzekeringen", te weten: 1. De Verenigde Staten zullen nooit steun verlenen aan een aanvalshande- ling van een collectieve verdedigings organisatie of een lid daarvan, en 2. De Verenigde Staten zijn steeds bereid te streven naar doeltreffende collectieve beveiligingsmaatregelen in, het kader van de V.N. ter vervanging van regionale verdragen. De brief van Eisenhower mag als een antwoord worden beschouwd op beide brieven van Boelganin: die van Vrijwel overal ter wereld kwamen in het weekeinde mei- t dingen binnen van Spoetnik- signalen, die door radio-ont- vangers zouden zijn gehoord. Men leidde eruit af, dat de i Russen een derde kunstmaan hadden gelanceerd. Sommigen veronderstelden zelfs, dat het 'n maanraket was die zijn seinen S uitzond. De Zweedse PTT ech- ter kwam met een nuchtere en nogal teleurstellende oplossing: de seinen waren afkomstig van een tele-fotozenderdie van tijd i tot tijd ingeschakeld was zon- der dat hij foto's uitzond. Overigens is dit weekeinde niet helemaal zonder echt ruim- J tevaartnieuws gebleven. Rus- i sische geleerden hebben name- lijk bekendgemaakt, dat het ex- periment met Laika heeft be- wezen, dat levende wezens geen J nadeel ondervinden van ge- wichtloosheid tengevolge van het wegvallen der zwaarte- kracht. tisch Centrum in de partij tegen de Amerikaanse raketbases was. De eer ste vergeldingsslag zou niet tegen Europa gericht zijn, dat niet, maar met de inrichting van die bases laad de men wel een zware verantwoor delijkheid op zich De Oostenrijkse president kreeg een pluim voor de neutrale houding van zijn land en een aanmoediging om op dezelfde weg voort te gaan, ook en vooral bij de toenaderingspogingen tussen oost en west.... Grnmyko, Moskou's minister van Bui tenlandse Zaken, bracht ook een stuk tactisch geschut in stelling. Hij stelde uitbreiding voor van het Poolse voor stel voor een „atoomvrije zone". Ook het gebied rond de Adriatische Zee, meende hij, zou erbij betrokken moe ten worden. Hij zinspeelde ook op de mogelijkheid van contact met het Vaticaan. Alles bijeen krijgt men de indruk, dat Moskou bezig is met een solide poging om de Atlantische solidariteit aan te tasten. Niet met forse, poli tieke bijlslagen, maar met goedgerich- te klapjes op de kwestbare plaatsen. MacMillan heeft overigens nog eens te kennen gegeven, dat men Boelga- nins voorstellen niet zonder meer moet afdoen met een schampere verwijzing naar de propagandistische bedoelin gen ervan. Hij voelde nog steeds voor een niet-aanvalsverdrag en ook voor een topconferentie. Maar dan inder daad, zoals Eisenhower ook zegt, goed voorbereid Ook deze zondag is er door de weergoden roet in het voetbal eten gegooid. Opnieuw ging o.a. NAC-BVV niet door. Intussen: aan verrassingen opnieuw geen gebrek. Amsterdam-GVAV 00 Fortuna '54-DOS 10 NOAD-Blauw Wit 1—0 WV-ADO 2—0 Elinkwijk-MW 3—3 Ajax-Spcl. Enschede 00 PSV-Rapid JC 4—2 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij verwijzen naar de sportpagina's. VIJF LEIDERS van de oppositie partij in Zuid-Korea zijn aangehou den, omdat zij verdacht worden van pogingen om de regering van pre sident Syngman Rhee omver te wer pen. Dit jaar worden, na twee jaar on derbreking, te Merendree bij Gent weer Vlaamse poëziedagen gehouden. Tot voordien zijn ze veertienmaal in successie doorgegaan, op initiatief en onder leiding van wijlen pastoor de Craene. Van Nederlandse zijde werk te er o.m. Anton van Duinkerken aan mee. Op de derde zondag van juli en de daaraan voorafgaande zaterdag zul len de poëziedagen gehouden worden. Het ligt in de bedoeling een uitno diging tot deelname te richten tot Vlaamse, Nederlandse, Frans-Vlaam- se en zo mogelijk ook Zuidafrikaan- se dichters, wier aanwezigheid in Europa tijdens de Wereldtentoonstel ling niet denkbeeldig is. Duitse scheepvaartmaatschap pijen hebben Indonesië 130.000 ton scheepsruimte voor het ver keer tussen de eilanden aange boden. Djakarta zou de schepen moeten charteren. De Indonesi sche ambassadeur in Bonn, Zain, is zondagavond in Cairo aange komen, waar hij met Soekarno de mogelijkheden besprak van het verleggen van de Indonesi sche handel van Nederland naar Duitsland. Wat het aanbod van scheepsruimte betreft: de onderhandelingen hier over worden gevoerd tussen de Indo- Verwachting van het KNMI tot maandagavond, opgemaakt zon dagavond 23.15 uur. Opklaringen en nog slechts enkele verspreide regen of natte sneeuw buien. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen, dezelf de middagtemperaturen of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: lichte tot matige noordwestelijke wind. Zwaarbewolkt met regen- en sneeuwvlagen en enkele opkla ringen. Vandaag: zon onder 16.55 uur, maan onder 12.07 uur. Morgen: zon op 8.42 uur, maan op 3.14 uur. Zaterdagavond om half negen is de Nederlandse sleepboot „Ebro" van Leen Smit uit Maas sluis, terwijl hij op weg was naar de in nood verkerende „Linde- kerk" van de V.N.S. op de punt van de verraderlijke en gevaar lijke zandbank „Banjaard", tus sen de kust van Walcheren en Schouwen, aan de grond gelo pen. In een hel van kokende zeeën en massa's zand, die het schip in korte tijd finaal in elkaar sloegen, ging de „Ebro" ten onder. De bemanning van 19 koppen kon, zij het op het nippertje en met in spanning van alle krachten, door de reddingboot C. M. Blankenheym met schipper Minneboo uit Veëre, worden gered. Twee uur lang heb ben de 19 man, die aan elkaar vast geklampt op de ten dele vernielde brug redding of ondergang moesten afwachten, de dood van nabij ge zien. De Ebro, die in verband met het ruwe weer de haven van Vlissingen was binnengelopen met zijn sleep (een bergingsvaartuig) voor Enge land, werd door Leen Smit „klaar voor alle diensten" gehouden omdat de in Vlissingen gestationeerde sleep boot Scaldis uitgevaren was naar het Kanaal voor het verlenen van hulp aan de Nederlandse tanker Kripsya. Toen om 10 over vijf de Nederlandse „Lindekerk" van de V.N.S. om hulp verzocht omdat men niet meer kon manoeuvreren, kreeg de Ebro, die toevallig in Vlissingen lag, opdracht deze assistentie te gaan verlenen. Het werd de laatste reis van deze in 1913 gebouwde zeesleper, een stoomschip. Voor de bemanning zijn het ver schrikkelijke uren geworden. Omstreeks i cht uur des avonds pas seerde men full speed het kustlicht van Westkapelle en men trachtte de in nood verkerende Lindekerk zo snel mogelijk te bereiken. Want het ge vaar was niet denkbeeldig, dat het onhandelbare schip door de noord wester op de verraderlijke bank Banjaard" zou drijven Om half negen bemerkte de be manning, waarvan 4 matrozen te kooi lagen, dat het schip even stootte. Toen zat het zelf op de bank en met donderend geweld beukten zware grondzeeën het weerloze schip. Reeds bij de eerste grondzee werd een sloep, een deel van de brug en de trossen op het dek weggeslagen. De Ebro sloeg vrijwel onmiddellijk vol water. Toen het schip aan de grond liep werd alarm geslagen en iedereen trachtte het hoogste punt van de Ebro, de half vernielde brug, te be reiken. In de machinekamer verble ven de machinisten C. Smoey en D. Kromhout, die met behulp van de olieman Alfons de Wael eerst nog de vuren doofden, alvorens zich in vei ligheid te brengen. Op het nippertje konden zij de „veilige" brug berei ken, want het water stond in de over dekte walengang reeds zo hoog, dat zij tot hun borst door het ijskoude en zuigende water moesten strompelen. De kombuis werd eveneens in één klap finaal onder water gezet. De kok Maarten Slijp uit Maassluis kon zich met de 15-jarige koksmaat C. van Ewijck uit Loosduinen die eerst woensdag aan boord was gekomen en zijn eerste reis maakte slechts in veiligheid brengen door de kombuis via het bovenluik te verlaten. De vier matrozen die te kooi lagen konden zich nauwelijks kleden en hebben de twee lange uren half gekleed op de steeds overspoelde brug moeten doorbrengen. (Zie vervolg pag. 2) x weaue machinist kromhout, die zijn linkervoet ernstig ver wondde bij de sprong naar vei ligheidwordt aan land gehol pen. De heer Niessen uit Someren is za terdag om het leven gekomen nadat de door zijn zoon bestuurde personen auto nabij Sluis negen in de Zuid- Willemsvaart was gereden. Drie man nen van de technische dienst van de PTT zagen het ongeluk gebeuren. Een hunner, de 17-jarige B. Allards uit Stiphout, sprong gekleed te water en redde de bestuurder. Pogingen om ook de vader te redden mislukten. nesische ambassade en vertegen woordigers van de Duitse rederijen. Indien het aanbod aanvaard zal wor den, zo werd gezegd, zal dit de In donesische regering helpen een van de moeilijkste vraagstukken op te lossen, waartegenover zij zich ge steld ziet in verband met het feit, dat het interinsulaire scheepsverkeer totnutoe uitsluitend in handen van Nederlandse maatschappijen was. Het aanbod zou alleen gedaan zijn door een aantal kleine scheepvaart maatschappijen. Geen van de grote maatschappijen zijn er bij betrokken. In deze tijd van het jaar, zo werd gezegd, is er veel scheepsruimte be schikbaar. Aanvaarding van het aan bod zou de kleine maatschappijen op slag uit hun seizoenmoeilijkheden hel pen. Binnenkort zullen Duitse en Indo nesische commissies bijeenkomen om de mogelijkheden te bespreken van technische hulpverlening door de Bondsrepubliek. De besprekingen van Zain met von Brentano, zo blijkt nu, hebben niets van doen gehad met eventuele be middelingspogingen van de Westduit- se regering. Den Haag heeft inmiddels de rege ring in Djakarta doen weten, dat de Indonesische maatregel betreffende de territoriale wateren in strijd is met het volkenrecht en dat zij deze niet als bindend beschouwt voor Ne derlandse ondejrdanen, schepen en vliegtuigen. De plaatsvervangend hoofdredac teur van het persbureau PIA is door de militaire autoriteiten vrijgelaten. Hij heeft nu huisarrest gekregen en moet zich iedere week melden. President Soekarno (rust)kuurt inmiddels rustig verder. In Cairo heeft hij Nasser al ontmoet en 'op 17 januari vliegt hij naar Belgrado voor een ontmoeting met de „positieve neutralist" Tito. Twee dagen later zal hij naar Syrië reizen voor een ont moeting met president Koewatli. De politie van het Engelse graaf schap Essex zoekt nog altijd naar het voorwerp, waarmee Maria Kriek een dezer dagen werd vermoord. Agenten dreggen naar het moord wapen in de rivier de Stour. Het hoofd van de politie van Col chester (Eng.) heeft zaterdag per soonlijk het publiek van een plaatse lijke voetbalwedstrijd door middel van een luidspreker verzocht om ge gevens, die opheldering kunnen ver schaffen over de moord op Maria Kriek. Iedereen, die iets wist, werd verzocht naar de toegang tot het veld te gaan en daar naam en adres op te geven, zodat zij later konden worden verhoord. Er heeft zich niemand gemeld. Het dreggen naar het moordwapen wordt voortgezet en honderden auto's zijn onderzocht. Het stoffelijk overschot van het vermoorde Voorburgse meisje is za terdag in Colchester begraven. Qok deze zondag is de STEM- toto niet in „werking" geweest. Oorzaak: te veel afgelaste wed strijden. Maar we gaan door en met een grotere pot, die nu reeds 200 zwaar is. Zie ook publikatie in ons blad van morgen (dinsdag). Minister dr. M. Klompé heeft za terdag een radio-oproep gericht tot het Nederlandse volk, om woonruim te ter beschikking te stellen ten be hoeve van de gerepatrieerden uit In donesië. De contractpensions en de woningwetwoningen, die totnutoe aan gerepatrieerden ter beschikking staan zijn niet toereikend om de stroom evacués de eerstkomende maanden op te vangen. Er is een regeling getroffen en ter kennis gebracht van de gemeente besturen op grond waarvan men bij vrijwillige opneming van gerepa trieerden «aanspraak kan maken op financiële vergoeding. Deze vergoe ding bedraagt voor particulieren ma ximaal 3.50 per persoon per dag, voor kleine pensions 4.-. De bijdrage van de gerepatrieerden zelf is vastgesteld op 60 pet. van het gezinsinkomen, met als maximum de door de gemeente te betalen vergoe ding. Bij de berekening van het gezins inkomen wordt van het netto loon van gezinsleden (derhalve niet van het ge zinshoofd of de kostwinner) een be drag van 10.- per week of 45.- per maand voor elk dezer gezinsleden vrijgelaten. De bijdrage zal steeds zo worden berekend, dat de gerepa trieerde in elk geval de beschikking behoudt over een bedrag gelijk aan het maximaal zakgeldbedrag krach tens de regeling hulpverlening gere patrieerden, verhoogd met de pre mies voor ziekenfonds- en aanvullen de verzekering. Wel zullen degenen, die over vermogen beschikken, tot het volle bedrag van de door de ge meente betaalde vergoeding moeten bijdragen. Hierbij wordt echter een bedrag van 5.000.- buiten beschou wing gelaten voor een gezin van twee personen, vermeerderd met 1.000.- voor elk minderjarig gezinslid. Voor alleenstaanden blijft een bedrag van 3.000.- buiten beschouwing. Van de bijdrage uit vermogen kan vrijstelling worden verleend, indien kan worden aangetoond, dat het vermogen moet worden bestemd voor de opvoeding van kinderen of voor de verzekering te gelegener tijd van de economische zelfstandigheid van zichzelf of de kin deren. Het afschaffen van de zwarte lonen heeft ook zaterdag geleid tot moei lijkheden bij enkele aannemingsbe drijven in Den Haag. Bij enkele on dernemingen gingen de bouwvakkers normaal aan het werk, nadat de direc ties met ontslag hadden gedreigd. Bij één groot bedrijf en bij één kleinere onderneming viel het werk stil en volgde ontslag. De directies deelden mee, dat zij dj mensen weer in dienst zouden nemen, zodra de langzaam-aan-acties werden gestaakt. Een aantal werkwillige bouwvakkers verklaarde, dat zij „met de rug tegen de muur stonden" en noodgedwongen 5an de acties moes ten meedoen. Enkele Rotterdamse bouwvakkers, die met hun autootje naar Den Haag plegen te reizen, zeiden, dat men ge dreigd had hun wagentje „in de prak" te slaan, als ze aan het werk zouden tijgen. Ons kantoor in Roosendaal werd zondagmiddag opgebeld door een bouwvakker, die „nieuws" had over komende protestacties in eigen gewest en over de „oprichting van een nieu we bond". Aangezien de man in kwestie zijn naam niet bekend wenste te maken, konden we zijn woorden bezwaarlijk serieus nemen, al is bekend dat de meeste bouwvakkers weinig gesticht zijn over het wegval len van de „conjunctuur-toeslagen", op het moment dat nog over een nieuwe C.A.O. wordt onderhandeld. Ook na de vorming van een nieuw kabinet blijkt het in Venezuela nog allesbehalve rustig te zijn. In de hoofdstad Caracas, heerst een ner veuze stemming. Onder studenten en hoogleraren, maar ook onder het gewone volk, is er ontevredenheid over het beleid van enkele ministers en ook over het feit, dat de militai ren een te groot aandeel hebben in regeringszaken. Een priester, hoofdredacteur van een Venezolaans blad, werd gearres teerd, omdat hij weigerde een rege- ringspublikatie op te nemen. Naar aanleiding hiervan ontstonden relle tjes, die bloedig de kop werd in gedrukt. Talrijke geruchten doen in de hoofd stad de ronde, waardoor het han dels- en bankverkeer tot stilstand komt. Het verzet van de bevolking blijkt minder gericht tegen president Jimenez, dan tegen zijn omgeving.

de Stem | 1958 | | pagina 1