ïk kreeg 't hart van de vrouw van Lot... Mensen e„ FSluzcn ONZE PUZZEL Hebt u al Over familie gesproken Bredase beeldhouwer bij de Dode Zee: „Balladen en Gedichten'' lasWaï» pe Ütera ISRAELARM LAND MET HOGE BELASTINGEN Huzaren oefenen in Friesland Straalvliegtuig uit Albanië terug Verzamelbundel uit het werk van Karei Vertommen van de NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 gekocht VIERDE BLAD ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Andere gastheer Als vliegen Circus Paradijs DAVONTUREN DEZER DAGEN Geschreeuw Nieuw Frans plan voor een Europees vrij handelsgebied Heeft Rusland in Albanië raketbases Duivenkroniek van „Den Bruinen" Oplossing T Israël is arm. Iedereen is er arm: zelfs de dokter, ingenieur en chemicus en dan zijn er nog massa's armer dan arm. Neem de belastingen, waar wij, Ne derlanders, zo heerlijk over kunnen klagen. In Israël gaat meer dan de helft van het sala ris in de belastingpot. Een arts verdient ongeveer 650 Is raëlische Lu-en. (1 L. is f 2,10). Hij krijgt slechts 300 Liren in handen. Mijn gastheer werkt op een kweke rij, maar hij verdient niet voldoende, zodat zijn vrouw ook uit werken moet. Zij verzorgt kinderen en maakt kunstbloemen. Dat Israël zo arm is komt o.m. ook door het feit, dat het land zich voor grote problemen geplaatst ziet. Zo komen duizenden emigranten uit Marokko, Tunis enz. het land binnen gestroomd. De meesten hebben bijna nooit iets gedaan en tóch moeten ze aan het werk worden gezet. In de wegen zitten grote scheuren en kuilen. De autobussen, die de ver binding tussen de verschillende plaatsjes onderhouden, zijn afdankers en rammelen verschrikkelijk. Je moet je flink vasthouden, wil je niet met je hoofd tegen het dak botsen of op de schoot van je buurman te-1 recht komen. Gelukkig zijn de bus sen altijd tjokvol, als haringen in een ton: dat vermeerdert de stabili teit. Maar alles gaat er nogal gemoe delijk aan toe. Zo was er een kippen- markt in Rogowart. Dat houdt in, dat iedereen met een kip rondloopt: dood of levend. Ook de bus zit dan vol kippen (alwéér vermeerdering der stabiliteit). Zo mocht ik het mee maken, dat er plotseling een kip het raam uit vloog (de ramen staan meestal alleen maar open omdat ze niet gesloten kunnen worden). De bus stopte onmiddellijk en iedereen hielp mee de bewuste kip te vangen. Ik genoot op mijn fiets, alleen kreeg ik een kilometer of vijf voor mijn huis een lekke band. Lopen dus. Het viel me op, dat ik veel makkelijker liep dan in Holland. En dat nog wel berg-op, berg-af met een fiets vol sinaasappelen aan de hand. Ik was verbaasd over mijn eigen prestatie. Ik ben tijdelijk van gastheer ver anderd; van het ene gastvrije huis naar het andere. Na vanuit Rocho- vat twee uur in de bus gezeten te hebben, stapte ik in Mesjek Ezer uit. Ik had het adres op een papiertje staan en als Hollander denk je dan er zo heen te kunnen lopen. Maar zo was het niet. Mesjek Ezer ligt midden in de woestijn en bestaat uit een 300-tal huisjes: twéé onder één dak, ieder huis door een woestijntuin geschei den van het andere. Niemand kent niemand. De huisnummers waren De natuur hier is zo verschil lend van Nederland, dat men eerst na dagen van observatie de grote schoonheid ervan ziet. Maar ga je op een krukje zitten om die schoonheid te schilderen, dan is ze in minder dan geen tijd ver dwenen. Dan ben je door zoveel kinderen en groteren omringd, dat je bijna geen adem meer kunt halen; laat staan, dat je het object nog ziet. Als vliegen strijken ze op je neer en je moet schreeuwen en dreigen om wat ruupte te krijgen. Ik heb dit reeds in mijn vorige reisbrief gesignaleerd, maar een tref fend staaltje van de hinderlijke vrij postigheid van vele Israëliërs onder vond ik op de eerste zaterdag, dat ik hier was. Op sabbat rijden er geen bussen, op slechts enkele na. die dubbel tarief rekenen. Ik stapte dus op de fiets van mijn gastvrouw en reed naar een Arabisch dorp, dat door Joden bevolkt wordt. Dat klinkt vreemd en er zit ook inderdaad een zeer eigenaardige geschiedenis aan vast. De Joden hebben dit dorp. na het Engelse mandaat, op bijzondere wijze weten te „veroveren". Ze had den geen wapens meer en daarom maakten ze, vooral 's nachts, 'n hele boel lawaai: met deksels en pannen en alles wat ze verder maar goed hard tegen elkaar konden slaan. De Arabieren, die over het algemeen geen helden zijn, hebben ten einde raad de benen maar genomen. De huizen werden in beslag genomen. Maar goed, om op mijn verhaal en de vrijpostigheid terug te komen, in du dorpje had ik mijn krukje neer gezet om wat te schilderen. Het bleek een hele gebeurtenis. Iedereen had r'J, dus had ik ongeveer het hele ™rP om me heen, vooral kinderen. 'en vond het zelfs zo interessant, dat haata en de h"*2611 werden ge en !n de fafSez^tenen gemoedelijk zjjt°P hun gemak naast me kwamen Nai"; ^e' was zoiets als een circus. inHi L een kleine schets met Oost- jschc inkt had gemaakt, kwam het {L° moment, dat ik mijn waterverf °°l de dag ging halen. Dat was nog wat. Heftige uitroepen van be- "nering en verbazing. Een acro- bliÜt id zicl1 geen enthousiaster pu- "j'en kunnen wensen. En dan die leuren. Ze hadden schijnbaar nog «ooit zoiets moois gezien. Na afloop van de scéance was iedereen dank- oaar voor het genotene. Ze stopten ,™jn fietstassen vol met de heer- "Jkste sinaa:ppelen. Het was echt warm en zonnig weer. Enkele dagen geleden plaat- sten wij de eerste indrukken van de Bredase beeldhouwer l Pieter Leendert Douwes (78) over zijn reis door Israël. Iv J nevenstaand artikel vindt U het tweede gedeelte van zijn reisbeschrijvingVolgende week J hopen wij een derde aflevering te geven. De plaats, waar Pieter Leendert Douwes het'hart van de vrouw van Lot in zijn koffer stopte. Hij maak te er zelfs een schetsje van. weggeregend en iedereen sprak He breeuws. Het was dan ook bloot toeval, dat ik na lang zoeken iemand tegen het lijf liep, die zei, dat hij een vriend van mijn nieuwe gastheer was. Goddank, ik had twee uur door de woestijn ge lopen en had, doornat van transpira tie, hongerig, dorstig en moe, al visi oenen gekregen van de oase, die mijn gastheer op dat moment voor mij was. De ontvangst was allerhartelijkst. De man bezat een scooter, een luxe, die maar weinigen zich kunnen per mitteren. Samen ik achterop haalden we mijn koffer op, die ik, als overtollige ballast, ergens tussen de huizen in het zand had gedeponeerd. Wegen tussen de huizen waren er niet zodat het, vooral met iemand achterop, grote handigheid vereiste met succes door de woestijn te dan sen. Het lijkt me hier een paradijs voor schilders. De woestijn biedt prachtige pastelkleuren: geel-bruin, by het zwarte af met hier en daar licht groen gras en daarboven een hemel van rood-paars en blauw. Ik heb dan ook genoten met myn aquarel-bloc en waterverf. Woensdag ben ik met een sjeroet (dat is een auto met 4 of 5 personen, die een bepaalde richting opmoeten) naar de Dode Zee geweest. 300 me ter beneden zeepeil. Een tocht om nooit te vergeten: negentig kilometer door de woestijn en daarna de afda ling naar Sodon. De beheerder van een soort jeugd herberg vroeg mij een grot voor hem te tekenen. Deze grot bevond zich onder de voet van de zout-kolom, die eens de vrouw van Lot was. Nadat ik dit gedaan had, gaf hij mij een gekristalliseerd stuk zout, een ge deelte van de vrouw van Lot. Ik heb nu in mijn koffer het hart van deze nieuwsgierige vrouw. Ook in Sodon is de natuur over weldigend; vooral de prachtige pas telkleuren van de zoutkolommen, die tegen een azuurblauwe zee en een rood-paarse lucht staan afgetekend. Zo eenvoudig egaal van kleur, maar zo rijk gevarieerd in fijne nuances. (Advertentie) De voeten horen bij: jl klappertanderaar b. warmtekoesteraar Het geld hoort bij: a. puzzelgeldverliezer b. kolenrekeningbezuïniger De ogen horen bij: a. spoetnik waarnemer b. Davo aanschaffen TAR AKAti haarde*» gevent de grootste warmte- én hete lucht circulatie de laagste brandstof rekening het gezelligste vuw achter geheel glazen deur Vraag Uw leverancier alle ktlich tingen over DAVO-BR AND ARIS kolen DAVO-TARAKAN olie Davo Haarden - Deventer Gesmeed voor warme vriendschap Zal ik in staat zijn, dat in olieverf weer te geven? Ik nam de bus, die de helft goed koper is, terug. Weer dat vervloekte geschreeuw om je heen. Het valt me trouwens op, dat de mensen in dit land zo hard en ratelend praten en geen tijd hebben iemand aan te ho ren, die langzaam móet spreken om zich duidelijk in een vreemde taal verstaanbaar te maken. In de bus zat voorin een Arabische vrouw. Ze had het ongeluk niet uit te stappen bij de halte waar zij uit had móeten stappen. Toen ze dit ontdekte, barstte ze in een hartverscheurend geschreeuw los. Half omgedraaid naar kennissen, die achter in de bus zaten, schreeuwde zij de voor mij on begrijpelijke Arabische taal langs mijn oren. Dit gesprek duurde onge veer een uur en mijn oren waren roodgloeiend. Bij de volgende halte ging ze er uit; na veel getwijfel en op aandrin gen van de chauffeur. Niets dan zand en een uitgestrekte woestijn. Geen kip te zien. Waar gaat die vrouw heen? Zo zag ik ook vanachter het busraampje een bedoeïenen meisje van een jaar of acht. Zij liep moederziel alleen midden in de woestijn. Ik vroeg me af waar dat kind vandaan kwam en waar ze naar toe ging. Een ogenblik verder zag ik een ka meel, later twee ezeltjes; tel kens zonder geleide. En niets te zien dan een grote zanderige eenzaamheid. Quo Vadis? Het regiment huzaren van Sytza- ma, gelegerd te Amersfoort, zal van 21 tot 24 januari a.s. een bezoek bren gen aan Friesland, in het bijzonder aan Leeuwarden, zijn geboortestad Het bezoek begint met een twee daagse oefening genaamd „Bolle Wyntjes" (volle wind) door oost- Friesland van Steenwijk uit over Drachten naar Leeuwarden, waarbij de nacht van 21 op 22 januari zal wor den doorgebracht te velde. Op 23 januari is het regiment te Leeuwarden en zal te 11.00 uur aan treden op het Zaaiveld voor een be ëdiging, die gevolgd wordt door een défilé. Albanië zal binnen enkele dagen het tot landen gedwongen Amerikaan se straalvliegtuig vrijgeven en de pi loot vrijlaten. Dit is donderdagavond te Parijs vernomen. Het tijdstip hangt van de weersomstandigheden af. Aangenomen wordt, dat de vlieger majoor Howard Curran is. die sedert 23 december wordt vermist. Het Albanese voornemen is aan de Amerikaanse ambassade te Parijs meegedeeld. De Vlaamse dichter drs. Karei Jozef Vertommen heeft vorig jaar zijn vijftigste verjaardag gevierd. (Hij is 25 januari 1907 te Kontich geboren). Bij die gelegenheid verscheen bij 't Groeit te Antwerpen en H. Nelissen te Bilthoven een bloemlezing uit zijn dichtbundels onder de titel „Balladen en Gedichten." Deze. in Nederland niet zo bekende kunstenaar, studeerde humaniora, fi losofie en theologie op het seminarie te Mechelen. Later vervolgde hij zijn studies aan de universiteit van Leu ven, waar hij in 1935 het licentiaat in de letteren en wijsbegeerte behaalde. Hij had toen zijn debuut als dichter al achter de rug, want in 1934 was zijn eerste bundel „Neuriën" ver schenen. Deze werd in 1937 gevolgd door „Peillood". Tot 1943 was hij atheneumleraar. Inmiddels was een nieuwe serie gedichten uitgekomen in de bekende Bongerdreeks van Het Spectrum. Ze heette ..Brood" en was fraai verlucht met houtsneden van Broeder Max. Tot 1948 was Vertom men cultureel adviseur van een uitge verij. In die periode verscheen de bundel „Uut herten vri", welke in 1948 werd gevolgd door „Het Veer". In datzelfde jaar werd hij redactie secretaris van „De Vlaamsche Li nie", welke functie hij in 1952 neer legde. toen hij benoemd werd tot leraar aan het St. Jan Berchmans- college te Antwerpen. Sindsdien gaf hij nog de bundel „Vluchtig Schoon" uit. Van de bloemlezingen, die hij be zorgde, mag genoemd worden „Le genden en exempelen". Ook stelde hij een keuze uit het „Wereldlijk en geestelijk lied in de Middeleeuwen" samen, voorzien van een inleiding. Onder zijn leiding werd een reeks van 36 bloemlezingen met inleidende stu dies uitgegeven, genaamd „Keurblad zijden uit de Nederlandsche Letter kunde". Bij dat alles was hij nog van 1935 tot 1940 redacteur van „Volk" en van „De Tafelronde". Volks genre Uit al de genoemde bundels vinden we in de onderhavige anthologie eni ge gedichten opgenomen, zodat zij wel een goed overzicht biedt van wat deze kunstenaar gepresteerd heeft. Daar bij blijkt, dat hij vooral uitmunt in het volkse genre. De ballade ligt hem bijzonder goed en de afdeling, die aan deze dichtvorm gewijd is. achten we dan ook de beste. We treffen hier na tuurlijk het bekende ..Mastklimmen" en ook de „Ballade der Schooiers", die in december 1938 werd bekroond in de prijsvraag voor het beste ge dicht, uitgeschreven door het tijd schrift „Nederland". Het sonnet „Dit zijn de zomerda gen" herinnert aan de al te vroege dood van Ernest van der Hallen. Ook de schilder Tony van Os wordt in een gedicht herdacht. De afdeling „Zon newiel" bevat verscheidene zeer mooie godsdienstige liederen. Alles bijeen bewijst deze verzame ling, dat Vertommens poëzie niet groots, maar wel zeer zuiver en tech nisch onberispelijk is. In geestige vondsten treedt ook herhaaldelijk zijn gevoel voor humor aan de dag. Soms moet men ook wel spreken van sar casme. De oudste gedichten verraden een duidelijk epigonisme, maar de kunstenaar heeft geleidelijk aan een eigen geluid gevonden. Sommige ver zen, zoals „Driekoningenlied" hebben meer folkloristische dan poëtische waarde. Varianten op volksliedjes, zo als „Cecilia" en „De Trommelaar" kan men met genoegen lezen. Een voortreffelijk gelegenheidsgedicht is „Pater Damiaan". De verzameling bevat ook enkele tot nu toe onuitgegeven verzen, waaronder het navrante „Referein der Vlaamse Doden", dat geïnspi reerd is door de mijnramp van Mar- cinelle. Ze besluit met een vijftal ver talingen naar Ruth Schaumann, Paul Claudel en Vera Barclay. In het colofon missen we de naam van de tekenaar, die het boek met sierlijke vignetten illustreerde. WILLEM v. d. VELDEN Frankrijk zal de andere landen van de O.E.E.S. een plan voor een Euro pees vrijhandelsgebied voorstellen, zo wordt uit goede bron te Parijs ver nomen. Dit plan, dat reeds door het kabinet is bestudeerd, gaat uit van de beginselen, die Maurice, staats secretaris van buitenlandse zaken, op 14 november j.L in een bijeenkomst van de O.E.E.S. uiteen heeft gezet. Volgens deze uiteenzetting is Frank rijk van oordeel, dat de vorming van een vrijhandelsgebied slechts op twee wijzen kan geschieden, namelijk zoals bij de gemeenschappelijke markt door een geleidelijke aanpassing van de douanetarieven of door beperking trart het aantal produkten, dat er onder zou vallen. Naar van bevoegde zijd# te Parijs wordt medegedeeld, heeft deze opvatting reeds 'de instemming van de andere landen der gemeen schappelijke markt verworven. Het Franse project zal eerst aan d# partners van Frankrijk in de gemeen schappelijke markt worden voorge legd. Het zal binnen een njaand ge reed zijn. Het Atheense blad Eleftheria. zegt van Griekse militaire zijde vernomen te hebben, dat drieduizend Russisch#- specialisten Russische raketbases in Albanië bemannen. In militairs krin gen was men reeds lang op de hoogte van de aanwezigheid van dergelijk# bases op Albanees grondgebied, ei- dus Eleftheria. 39 sj sé Horizontaal: 1 deel r. h. hoofd, 4 seizoen, 8 uitheemse vogel, 11 voorzet sel, 12 eetbare wortel, 14 klein mens, (t/rn a.s. woensdag nog verkrijgbaar zonder bijberekening van rente) Konfrater Jan Aerts schrijft in „De Duif" over kruisen en inteelt: We za ten gezellig te klappen met de heer des huizes. De rest van het gezin zat beleefd en met aandacht te luisteren. „Kijk", zei de vader, „wat voor rare fratsen ge kunt krijgen met nauwe inteelt.... Ik heb een duiver die de halfbroer is van zijn eigen vader". Voor de verbaasde toehoorders werd het geheim verraden. Het was een koppel van moeder en zoon. Bij gevolg is de zoon van dat koppel de halfbroer van zijn vader.... En die jonge duiver s tegelijk zoon en klein zoon van zijn moeder. En zo ging het verder, om niet uit wijs te worden. „Is dat bij ulie ook zo wilde de vrouw des huizes weten. Ik knikte en vertelde dat ik een jonge duiver had zitten, die de klein zoon was van zijn eigen grootvader. „Daar zie", zei de moeder, „ge meende nog wel dat ge ne fijne waart en daar hebt ge 't nu „Ja maar", zei de vader, „dat Jan ne straffe dat wisten we op voor hand." Ik mijn gezicht in een ernstige plooi gehouden en er kwam geen reactie. Nieuw bestuur Ik snap hem ook niet, Jan, maar straf is ie Op de jaarvergadering van de C.C. Breda en omstreken, die doorgaans een boeiend woordenspel te beluiste ren geeft, zijn geen halve maatrege len genomen. Het Bestuur is thans als volgt sa mengesteld. Voorzitter P. L. van Oos terhout, secretaris C. Hendriks, pen ningmeester C. Jacobs, commissaris van materiaal A. van Nunen Jr., le den A. v. Rijsewijk, G. v. Rumund, Fr. Verdaasdonk. A. Francken en P. van Leeuwen. Ambtelijk secretaris Jac. Verhoeven (hou je taai, Koos). Voorzitter van Oosterhout is niet alleen een bekwaam en energiek or ganisatieman, die het vertrouwen ge niet van de liefhebbers, hij is ook een fondkampioen van groot formaat. Op tijd en stond zullen wij daar in een speciaal interview voor het Dagblad De Stem op terugkomen. Een voor stel uit de vergadering om de heer Francken, die plm. vijftig jaar in de branding gestaan heeft, tot erevoor zitter te benoemen, werd door de ti tularis zelf beleefd verzocht te mo gen worden afgewezen, omreden hij zich daarvoor nog te jong voelde. In dit opzicht steekt hij dus de vermaar de Gerrit van den Brand te Rijen, die ook nog van geen wijken weet, naai de kroon. Van harte Door de bekwame spreker H. J. M. Oomens werden piëteitvolle woorden gericht tot de scheidende bestuursle den in de eerste plaats secretaris Steijlen, die deels van de oprichting af hun beste krachten aan de Bredase Bond hadden gegeven. Waarbij wij pns van harte aansluiten. In de ^Bondsraad werden gekozen de grote kampioenen Willem Hens en P. van perven. De scheidende voorzitter van cjlit instituut, de heer J. Kapitein wen sen wij ook van deze plaats dank te betuigen voot de vele en gewichtige diensten v ak onder moeilijke om standigheden (wij denken bijv. aan de jaarvergadering van enkele jaren geleden in de Reigerstraat, toen het indirect ook nog geen koek en ei was in de duivenwereld) de Bredase Bond bewezen. De vergadering duur de van 's avonds achten tot 's nachts enen. Daar er vele honderden mensen bijeen waren in een betrekkelijk klei ne alhoewel zeer gerieflijke ruimte, kon het moeilijk anders of sommiger gemoederen waren een beetje verhit geraakt. Tegen het einde vielen er dan ook enige klappen, die gelukkig spoedig gesussendeerd konden worden. Waar gehakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders en naar U uit mijn leerrij ke stukjes weet, kunnen duivenlief- hebbers niet alleen ten strijde trekken maar ook vrede sluiten. Als er geen actie in zit, is het ook maar een dooie boel, voelt U wel. Ik heb inmiddel het officieel orgaan „De Uitslag" ontvangen en daarin tot mijn leedwezen gezien dat het Be stuur, teneinde de orde en de tucht te herstellen, genoodzaakt is geweest een tweetal personen te royeren. Te hopen is dat betrokkenen hun leven beteren en na verloop van tijd hun geliefkoosde sport weer zullen mogen uitoefenen. Dan is dat ook weer uit de voeten. Klokkenberg .In de zuid-westhoek wordt jaar lijks een duivenconcours georgani seerd voor de patiënten van de Klokkenberg". Dit jaar heeft men een gedeelte van het batig saldo be steed om de volwassen verpleegden uit deze hoek eens bijzonder te ont halen. Auto's vol formidabele fruit manden werden bij de Klokkenberg afgeleverd. De dankbare reacties manifesteren zich in talrijke brie ven die bij het secretariaat binnen komen. Ik wou dit berichtje van een mijner correspondenten niet on vermeld laten. Kaatsheuvel In de grote zaal van Euphonia te Kaatsheuvel hield de aldaar gevestig de duivenmaatschappij een clubten- tQonstelling met als keurmeesters de heren Van Oosterhout en Netten uit Breda. De uitslag was als volgt: Jonge doffers: 1 en 5 Fr. van der Linden, 2 J. van Heeswijk, 3 J. van der Lindemen 4 A. van Heijst; Jonge duivinnen: 1 J. van der Linden, 2 A. van Heijst, 3 B. Vesters, 4 en 5 Jac. Vloemans; Jarige doffers: 1 J. Muy- zelaar, 2 en 3 H. van Nieuwstadt, 4 J. Vesters; Jarige duivinnen: 1 en 3 J. van der Linden, 2 L. de Bondt; Oude doffers (niet boven de zestig)1 en 2 Jac. Vloemans, 3 J. van der Linden, 4 en 7 Fr. van der Linden. 5 J. Vesters 6 L. de Bondt; Oude duivinnen: 1 Fr. van der Linden, 2 J. Schrauwers. 3 J. van der Linden, 4 en 6 A. van Heijst. 5 J. Vesters enz. Beste doffer H. van Nieuwstadt, idem duivin P. van der Linden. Etten en Leur Hieronder volgen de kampioenschap pen '57 in de Combinatie Etten en Leur, waarin vier maatschappijen samenwerken. Vitesse: 1 M. Melissen, Snelpost Et- teil 3182 p., 2 A. Hendriks, Luchtbode Leur 2860 p., 3 L. Hoogers, Eendracht Etten 2441 p., 4 J. Huybregts Vol harding Leur 2321 p. Fond: 1 Joh. Huybregts. Volhar ding Leur 479 p. 2 A. Hendriks Lucht bode Leur 478 p., 3 G. Peters, Een dracht Etten 461 p., 4 P. Robinson, Snelpost Etten 441 p. Jonge duiven: 1 J. Nous, Luchtbode Leur 2380 p., 2 P. van Zundert, Een dracht Etten (hou je taai, Piet), 2139 p., 3 P. de Bruyn, Snelpost Etten 2091 p.. 4 J. Aarts, Volharding Leur 1977 p. Prijsuitreiking zaterdag 11 januari a.s. op de Combinatie-tentoonstelling in de grote zaal van de heer Klep. Ook den Bruinen zal hier met zijn presentie aanwezig zijn. Tevens laat ik U weten dat de uit slag van de tentoonstelling van „De Luchtbode", gehouden 5 januari er als volgt uitziet. Doffers: 1 2 en 7 C. van Harsel, 3 en 9 W. van Oosterhout, 4 A. de Klerk 5 en 6 D. van Hoeckel, 8 J. van Nis pen, 10 en 11 J. Huybregts. Duivinnen: 1 Sjef Kerètens, 2 W. Nooyens, 3 A. van Nispen. 4 6 8 12 J. Huybregts, 5 en 7 J. Goudsiers, 9 W. van Oo;terhout, 10 A. de Klerk, 12 J. Aarts. Terhole Ook in Terhole werd een groot dui- venfestijn gehouden. Alhier keurde de grote strijder W. de Nijs uit Hulst. Hij deed het voor niemandal en was gratis op de fiets gekomen. Oude doffers: 1 A. Vermeulen, 2 Ongenaai, 3 en 4 R. Maas, 5 H. Colsen Oude duivinnen: 1 en 2 P. Christiaens 3 P. de Kort, 4 H. Colsen. Jonge dof fers: 1 P. de Kort, 2 Ongenaai, 3 en 4 P. Christiaens, 5 H. Colsen. Jonge duivinnen: 1 P. Christiaens. 2 H. Col sen, 3 F. Schreurs, 4 H. Colsen. Naar U ziet zag comingman Colsen kans in iedere kattengorie de rij te sluiten. Allemaal goeie DEN BRUINEN 16 vogel, 17 kindergroet, 18 en omge» keerd (afk.), 19 duur van eb en vioeA 21 trekkend met een been, 23 gedroog* de halmen, 25 tandeloos zoogdier, 28 buigzaam, 28 voetbalclub, 30 plaats in noord-Limburg, 32 bot, 33 handelson» derneming, 35 Indisch vleesgerecht, 87 geogr. aand. (afk,), 38 herkauwer, 40 geheel de uwe (afk.), 42 voegwoord. 43 lidwoord, 44 groente, 45 landbouw* werktuig, 47 vaartuig, 49 behoeftig, 51 zangnoot, 52 zuivelprodukt, 54 water» merk, 57 stand, 59 gast, 61 ik (lat.), 62 plaats in Overijsel, 63 bestaat, 64 vrucht. 66 knorrig, 68 water m Fries» land, 70 dus (Eng.), 71 de Meer tsS (lat. afk.), 72 deel V. d, dag (afk.). 74 tijdperk, 76 telwoord. 78 meisjesnaam, 79 durf, 80 beroemd dichter, 81 deel v. h. hoofd. Verticaal: 1 inwendig orgaan, 2 Fr. pers. voornaamw., 3 titel (afk.), 4 ri vier in Noordholland, 5 voorzetsel, 6 maanstand (afk.), 7 oevergewas, 8 hetzelfde (afk.), 9 pers. voornaamw, 10 langdradig, 13 Indische dakbedek king, 15 standaard, maatstaf, 20 rivier in Overijsel, 21 trekkend met een been, 22 grote steen, 23 rekenkundige opgave 24 windrichting, 25 officiëel stuk, 27 Frans lidwoord, 29 spoedig, 31 onder anderen (afk.), 32 zuivelprodukt, 33 helleveeg, 34 kaartenverzameling, 36 hemels wezen, 39 ijzerhoudende aarde, 41 bloeiwijze, 46 plaats in Zeeland, 47 het zij zo, 48 deel van de romp, 50 zacht, soepel, 51 hennepbraak, 53 deel v. d. bijbel (afk.), 55 Europeaan, 56 elektrisch geladen deeltje, 58 titel (afk.), 60 kleur, 62 regelmatige plaat sing. 63 Mohammedaans geestelijke. 65 plaats, 67 vette vloeistof, 69 op een keer, 73 soort onderwijs (afk.), 74 de somma van (afk.), 75 water in Bra bant, 76 bekende motorraces (afk.), 77 de onbekende (afk.), 78 uitroep van pijn. Horizontaal: 1 op, 3 pers., 5 krom, 8 as, 10 lila, 13 onze. 15 nl, 16 ik. 17 te, 19 ei, 20 r.k., 21 nr, 22 hol, 24 dm. 26 ed, 28 thema. 29 emelt, 31 blij, 32 the, 33 neet, 34 poes. 36 lei, 37 ion, 39 soep 42 pook, 45 leo. 47 non, 48 fiets, 50 as sen, 52 fa, 64 r.r., 55 tas. 57 er, 58 p.k., 59 la, 61 ar, 63 hl, 64 jo, 65 koud, 67 gans, 69 me, 70 etui, 71 emma, 72 do. Verticaal: 1 o.l., 2 pink, 3 pa, 4 rok, 6 rot, 7 m.o., 8 azië, 9 se, 11 1.1., 12 vlo, 14 ne, 16 irene, 18 edele, 20 robe, 21 n.h., 22 halt, 23 leep, 25 ml., 27 deen, 28 tij, 30 t.t., 33 nis, 35 sik. 38 slof, 40 opera, 41 pest, 42 pias, 43 oksel, 44 snik, 46 of, 47 n.n., 49 ir, 51 er, 53 aloe, 56 alm, 58 pond. 60 au. 62 reu, 63 faam. 64 ja, 65 km, 66 da, 67 ga, 68 ca

de Stem | 1958 | | pagina 9