Maatschappelijke aspecten van het Delta gebied Reputatie van de vlieger groter dan men vermoedt t STENO-TYPISTE Interessante beschouwingen van pater L. Roof TUSSEN SCHELDE EN GRENS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 193L Cultuurhistorische expositie te Gent in komende zomer JOHANNES METZ Anna Johanna van de Werff R.-K. DAGMEISJE HERENHUIS TE GOES. Notaris van Dissel Notaris van Dissel HULST I - T.S.C I woon- sn winkelhuis R.-K. Bureau voor huwelijks moeilijkheden De N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te BREDA arieven Officiële publikatie In het jongste nummer van het „Katholiek staatkundig maandschrift", plaatste pater Lucius Roof, leraar aan het St. Willebordcollege te Goes een gedegen studie over de maatschap pelijke aspecten in het Zeeuwse Delta-gebied. De studie begint met het consta teren van het feit. dat Zeeland slechts enkele individuele centra heeft; dat het agrarisch element in Zeeland en het gehele Deltagebied overheerst en het de boer is. die de inkomsten verdient. Dit is dus een eenzijdige economische structuur. Uitvoerig gaat pater Roof in op de gevolgen daarvan als het wegtrek ken der jongeren; het lage geboorte cijfer en de geringe bevolkingstoe name. Met uitvoerig cijfermateriaal wordt een en ander gestaafd. Onmiddellijk vloeit uit dit alles weer voort de verandering der bevol king. Was het percentage van mannen boven de 65 jaar in Nederland in 1951 7.6 proc.; in Zeeland was dit 10.1 proc. en op Schouwen-Duiveland zelfs 11,7 proc. De geringe bevolkingsdichtheid komt ook gemeentelijk tot uiting Slechts acht Zeeuwse gemeenten heb ben meer dan 5000 inwoners in het hele Zeeuwse gebied! Van de 20 ge meenten in ons land beneden de 500 inwoners heeft Zeeland er 9. Met 2.5 proc. van de totale bevolking telt ons gewest 10 proc. van het aantal ge meenten. Dit heeft tot resultaat dat men over te weinig outillatie, specialisatie en mankracht beschikt, evenals over te weinig financiële mogelijkheden voor een doeltreffend bestuur. Eilanden-mentaliteit Andere zaken, die niet ten voordeel strékken van Zeeland zijn de excen trische ligging ten opzichte van han del, verkeer en industrie, waardoor de isolatie van de kleine woonker nen werd benadrukt. Terecht spreekt men, aldus pater Roof „van een eilandenmentaliteit." Het gesloten groepsleven staat onder voortdurende dorpscontrole, versterkt door de ver oudering der bevolking. Voorts signaleert de schrijver een zekere verstarring wegens te geringe doorstroming en ook enige culturele achterstand. Perspectieven Na eerst een visie te hebben gege- ben op de kansen van regionale knooppunten als Zierikzee. Middel burg. Vlissingen, Goes, enz. opent pater Roof de perspectieven welke in het Delta-plan voor Zeeland schuilen, mits men de aanpassing niet ver traagt. Zo ligt er, na het tot stand- komen van de betere verbindingen met Holland, voor de delta-bevolking de mogelijkheid om over te gaan op de tuinbouw. Nu de tuinbouwgronden in het Westland verloren dreigen te gaan aan de stadsuitbreidingen, is die mogelijkheid zelfs groot Zo vindt men momenteel al op Z.-Beveland een groeiende gladiolenteelt ten be hoeve van tuinders uit de bollen streek, wier grond te klein of onge schikt geworden is. „Men kan nu reeds uitzien naar mogelijke tuinbouwcentra in de toe komst. Het lijkt immers noodzakelijk, dat tuinders met meerderen tegelijk beginnen. Verspreide pioniers hebben in dit gespecialiseerde vak weinig toekomst. Enkelingen beschikken niet over voldoende middelen voor con currentie, markt afzet, voorlichting en inkoop. Daar de tuinbouw inten sief is, zou het verdienstelijk zijn om hiertoe de mogelijkheid te bestuderen voor de kath. woonkernen in dit ge bied, die over het algemeen een hoger geboortecijfer hebben". In dit verband wijst pater Roof op cursussen of tuinbouwscholen, waarbij de kath. organisaties een taak hebben. Veranderende steden Voor de Zeeuwse steden verwacht de schrijver ook veel veranderingen en via de steden zal de weerslag mee gedeeld worden aan de dorpen. „In het algemeen mogen we toch wel stellen, dat de steden bij effi ciënter verbindingen met de Rand stad een aantrekkelijker vestigings plaats worden voor bijvoorbeeld de intellectueel Samen met meer recrea tie-mogelijkheden bij huis kon dit wel eens met zich brengen, dat gemakke lijker in bestaande vacatures kan worden voorzien, zowel voor leiding gevend als voor uitvoerend perso neel". „De plattelander komt o.a. in con tact met het nieuwe en met betere sociale en economische voorzieningen (lectuur, elektriciteit, opleiding, enz.) door middel van de verzorgingscen tra. De kleinere centra betrekken hun ideeën, goederen en diensten weer van een regionaal centrum dat in rechtstreek contact staat met grotere steden en metropolen. De regionale centra zijn dus de schakels tussen de grote stad en het platteland. Boven dien hebben de regionale centra ook nog de functie om in eerste instantie het arbeidersoverschot van hun ver zorgingsgebied op te vangen. Eerst zullen de dorpelingen als forens in de stad gaan werken, later zullen zijzelf of hun kinderen zich in de stad gaan vestigen. Nog later kan men dan emigreren naar de grote stad". Bedoelde centra zullen echter vol doende moeten kunnen benatwoorden aan die taak en de sociaal-culturele achterstand moeten inhalen. De regering heeft in haar memorie van toelichting op de Delta-wet ge zegd, dat hierbij leiding moet worden gegeven door de plaatselijke, regio nale en provinciale instellingen. Maar het hoeft geen betoog, dat bijzondere regeringssteun ook niet ontbeerd kan worden. „Bij die regeringsmaatregelen, dient men te bedenken, dat het niet aangaat om dezelfde normen voor subsidie aan te leggen voor de rand- provincie en voor Randstad Holland, of voor de grote steden. Wegens de kleine gemeenschappen, waarin dik wijls nog verschillende levensbeschou wingen zijn. kan men in Zeeland in zake Wit-Gele Kruis, verschillende onderwijsvormen, enz. ternauwernood aan een rijksnorm komen, die te allen tijd op 't aantal inwoners neer komt en niet de noodzaak en inten siteit van het werk honoreert" De verwijzing naar de bovengenoemde instellingen vindt schrijver voor Zeeland een tamelijk leeg gebaar als niet van bovenaf voldoende hulp ge boden wordt. In de studie wordt eveneens aan dacht besteed aan de nieuwe verbin- I dingswegen en hun belang voor de delta: aan de industrialisatie en het Zuid-Sloe. Tenslotte memoreert pater Roof dan wat onlangs in het „Zeeuws tijdschrift" door pastoor J. van Cam- pen is geschreven over de godsdien- stig-sociale problemen in de kanaal- zóne. Het is een waardevolle verkenning door de pater in de delta gemaakt en de richtingwijzers, welke hij erin plaatste, zullen met vrucht gebruikt kunnen worden door hen, die ook een weg zoeken door de vele problemen, waaraan dit gebied zo rijk is gewor den. Onder de titel „De Gouden Eeuw der Grote Steden" zal in de komende zomer te Gent een grote internatio nale tentoonstelling worden gehouden op artistiek en cultuurhistorisch ge bied. Ze zal gewijd zijn aan de bloeitijd der vrije steden en voornamelijk hun betekenis als cultuurhaarden goed doen uitkomen. Deze tentoonstelling zal, naar verluidt, minstens dezelfde allure krijgen als de in 1955 in het Gentse „Museum voor Schone Kun sten" gehouden expositie ..Keizer Ka- rel en zijn tijd". Deze trok toen zeer veel bezoekers, ook uit het buiten land. Op de tentoonstelling ..De Gouden Eeuw der Grote Steden" zullen de meest verschillende kunstvoorwerpen uit een groot aantal oude steden wor den samengebracht, niet alleen schil derijen en beelden doch ook juwelen, tapijten en edelsmeedwerk. Behalve de stad Gent zelf, welke in haar mu sea niet weinig kunstschatten bergt ze bezit o.m. werk van Jeroen Bosch hebben Amsterdam. Barcelona. Genève, Istar.boel, Keulen. Kopenha gen. Lissabon. Londen. Lübeck. Lune- burg. Marseille. Parijs. Turku (Fin land) en Utrecht hun deelname reeds toegezegd. Andere steden zullen waarschijnlijk nog volgen. Met deze cultuurhistorische tentoon stelling, welke van 14 juni tot 14 sep tember zal duren, wil Gent kennelijk profiteren van de grote stroom vreemde bezoekers, welke de Wereld tentoonstelling van Brussel naar Bel gië zal lokken. In verband daarmee zullen in de „Troonzaal" van het prachtige Gentse stadhuis van april tot augustus ook acht concerten wor den gegeven van muziek uit de tijd der Barok. Aan dit programma, dat getiteld is „Rond de tioon van Josef II", zullen orkesten en solisten van internationale \ermaardheid mede werken. Uit Nederland zal het „Ne derlands Barokensemble" optreden, uit Oostenrijk het „Wiener Oktett". Willemstad AANTAL INWONERS Het aantal inwoners dezer gemeen te bedroeg op 1 januari 1958 2052. In 1957 is de bevolking toegenomen met 17 inwoners. Een van de meest be oefende winteravondge- bruiken in Zeeuwsch- Vlaanderen is het meer stemmig mopperen op het gemis aan cultuur. Aan de hand van televi sieuitzendingen en kran- t.eberichten wordt daar bij telkens opnieuw vast gesteld dat er overal van alles ,.te doen" is en dat alle artiesten, gezelschap pen, orkesten, bekende redenaars en alle andere cultuurbedrijvers 't eens gezind vertikken naar Zeeuwsch-Vlaanderen af te dalen. ..Ze weten het niet eens te liggen," zegt men dan, met. een men geling van zelfmedelij den en verontwaardiging. Ze paan wel altijd naar grote steden, waar ze in dure zalen hoge honora ria kunnen verdienen, maar over cultuursprei ding praten ze alleen maar. Er aan meedoen ho maar! Denk je dat ze een verre reis naar die uithoek van Nederland maken? Welnee, ze den ken trouwens dat het hier België is. Neen, mensen, het is plezierig in Z. Vlaanderen te mogen wo nen, maar in wat ons va derland aan cultuur op brengt mogen we niet meedelen. Met onze fan fare en onze bloedeigen toneelverenigingen die als troost dan merendeels ook wel heel goed zijn moeten we onze, toch zo schrikwekkende honger naar cultuur, naar gees telijk voedsel, stillen. Jawel. Met zo'n ge sprek gaat een avond vlug voorbij. Tegen het moment dat men zou moeten gaan praten over de kunstkringen die Z. Vlaanderen telt, kun je beter naar bed gaan. Want dan raakt de lol er misschien af. De kunst- kring ,,Van den Vos Rei- naerde" in Hulst bijvoor beeld, heeft in de afge lopen jaren tweemaal een concert georganiseerd, een écht concert, door een groot orkest, uiaarnaar de cultuurhongerigen zo zeer snakken. Snap je nu zo'n bestuur, dat het bij die twee keer laat? Wat deert het nu, dat de vereniging er zo'n zes honderd gulden aan te kort komt? Dat moet men (de kunstkring tenmin ste) immers voor de cul tuur over hebben? Wij waren die avonden net toevallig verhinderd, maar moet daarom de kunstkring er mee op houden? Cultuur van eigen bo dem is natuurlijk ver dacht. Toen een kundig Hulsters musicus, met twee leraren van de Zeeuwse muziekschool, onlangs een hoogst aan trekkelijk concert gaf, bleven we natuurlijk thuis. Als de betrokken pianist nu te Amsterdam woonachtig was geweest zodat men dure reiskos ten had moeten vergoe den en men hem ook nog een honorarium had moeten toekennen, zou den we misschien wel gekomen zijn. Deze week kwam An dre Demedts uit Kort- rijk over Stijn Streuvels spreken. Kortrijk is niet ver genoeg. En van Stijn Streuvels hebben we al lemaal al wel eens een boek zien liggen, in een etalage. Daar weten we dus alles van. Dus bleef de zaal in Hulst akelig leeg. Hoe het geweest is lezen we de volgende dag wel in de krant. Dan we ten we het weer en dan hebben we ook geen last gehad van die zaaldeur die nu al twaalf en een half jaar met hetzelfde akelige doordringende geluid kraakt en knies- tert. En dan hebben we ge zellig een hele avond tijd gehad om gezamenlijk bedroefd hei hoofd ta schudden over het erger lijk gebrek aan cultuur, over de artiesten, gezel schappen en redenaars die niet naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen, en over de kunstkringen die er alsmaar tegen opzien grote nadelige saldi te boeken. Daar zijn ze im mers voorl Dat de vlieger van onze kin deren en wij hebben hier het oog op het gewone speelgoed attribuut vroeger een belang rijke rol in de luchtvaart speel de, zal niet zo algemeen bekend zijn. Toch is dit zo geweest, o.a. als voorloper van de luchtver- kenning. Het „vliegeren" wordt gerekend tot een van de oudste tijdverdrijven ter wereld. Van de oorsprong is echter weinig bekend. Gaan we de geschie denis na, dan komen we tot de con clusie. dat een vlieger reeds een 1300 jaar geleden bekend was. In die tijd liet nl. een generaal in Korea er een op om de vijand schrik aan te jagen. Om het geval nog spookachtiger te doen voorkomen, deed hij het in het duister en bevestigde aan de vlieger een flambouw. Zeer begrijpelijk bewerkstelligde dit „natuurverschijnsel" op de bijgelovi ge oosterlingen het gewenste effect en bliezen zij haastig de aftocht. Een goede 200 jaar geleden ver richtte men al meteorologische waar nemingen met behulp van vliegers. Het waren twee geleerden uit Schot land. die er thermometers aan beves tigden en ze dan oplieten om de tem peratuur van de wolken te meten. In het begin van de 20e eeuw deden ook de Amerikanen aldus hun waarne mingen door een vlieger van instru menten te voorzien. Zelfs Benjamin Franklin maakte van een vlieger gebruik bij zijn proe ven, ermee bewijzend dat de bliksem door elektriciteit wordt veroorzaakt. Alexander Graham Bell, uitvinder van de telefoon, experimenteerde met vliegers, toen hij zocht naar een mogelijkheid om een vliegend toestel te vervaardigen dat zwaarder was dan de lucht. In dit opzicht was hij zelfs de ge broeders Wright een slag voor. Hij construeerde een vlieger van enorme OiTnvang en liet een van zijn mede werkers. luitenant Selfridge. hiermee de lucht in. Hij kwam gelukkig weer heelhuids op de aarde terug. Als bij- zonderheid zij hierbij nog vermeld, dat hij later verongelukte met een toestel door de Wright's vervaardigd. Dat vliegers ook voor verkennings doeleinden werden gebruikt, blijkt uit het feit, dat tijdens de oorlog tussen Spanje en Amerika in 1897 luchtfoto's werden gemaakt door middel van camera's, die aan vliegers bevestigd waren en die men boven de vijande lijke stellingen opliet. Zelfs in de laatste wereldoorlog werden nog grote vliegers gebruikt als schiet schijf voor het luchtafweergeschut. Door de Duitse onderzeeërs werden voorts observatie-vliegers gebruikt, die een man mee de lucht in konden nemen. Tot slot nog iets over de liefhebberij. Dat het vliegeren vooral in de ooster se landen niet als kinderspel wordt gezien, blijkt wel uit het feit, dat vooral in Birma, China, Japan en Korea wedstrijden worden gehouden, waar vele volwassenen aan deelne men. In Columbia (Verenigde Staten) werd onlangs een „vliegerrecord" ge vestigd door een vrouw. Zij slaagde erin haar vlieger 28,5 uur in de lucht te houden. (Nadruk verboden). Heden overleed tot onze diepe droefheid, vrij plotseling, nog voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, in de ouderdom van 59 jaar, onze inniggeliefde en zorgzame echtgenoot, vader, be huwd- en grootvader de Weledelgestrenge Heer drager van de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Echtgenoot van Mevrouw Overtuigd van uw deelneming bevelen wij de ziel van onze dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Breda: A. J. Metz-v. d. Werff Breda: J. M. Smits-Metz G. E. Th. Smits en kinderen Utrecht: C. J. Meüsen-Metz W. W. Meijsen en kinderen Breda, 9 januari 1958 Poolseweg 87. De plechtige gezongen uitvaartdienst met assis tentie, waartoe U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op maandag 13 januari a.s.' om 10.00 uur in de parochiekerk van het H. Sacra ment, Zandberglaan, alhier. Waarna begrafenis met militaire eer op de r.-k. begraafplaats Zuylen. Rozenkransgebed zondagavond om 19.30 uur in de kerk. Op zaterdag 18 januari ho pen onze geliefde ouders M. FreUser I. Platjouw hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Receptie 23 uur Terhole 144, januari 1958. Op donderdag 16 januari 1958 hopen onze geliefde ouders en grootouders D. W. Lindenbergh M. J. Lindenbergh-Smit hun 50-jarlge echtvereniging te herdenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. 's-Heer-Arendskerke, 7 januari 1958. Gelegenheid tot feliciteren van 14.30 uur tot 17.30 uur in het Verenigingsgebouw van de gemeente te 's-Heer- Arendskerke. Op 18 januari a.s. hopen mijn geliefde ouders Herman Jansen en Nelly Jansen-Lamelr de da-, van hun 25-jarig hu welijksfeest te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dochter Joke en verloofde. Om 9 uur de H. Mis uit dankbaarheid. Gelegenheid tot feliciteren van 34 30 uur. Rotterdam. Gerard Scholten- straat 53 c. Dankbetuiging Voor de vele blijken van be langstelling bij ons 50-jarig huwelijksfeest komen wij hierbij de feestcommissie, de buren, de fanfare, gemeen tebestuur en allen die aan het welslagen van het feest hebben medegewerkt onze hartelijke dank betuigen. Th. Rombout-Ronne Koewacht, Nieuwe Karne- melkstraat. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van be langstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij na mens wederzijdse familie on ze hartelijke dank voor de cadeaus en bloemen, die wij mochten ontvangen, R. Misschegers P. Misschegersde Klerk Doornsele, Verbindtstr. (België). DANKBETUIGING Bij deze betuig ik mijn har telijke dank voor al datgene wat voor mijn broer M. J. MUSSCHE werd gedaan, op de eerste plaats de H.H. doktoren en de wijkverpleegster, de eerw. zusters en verpleegsters van het r.-k. ziekenhuis te Sluis kil, de eerw. geestelijken van de r.-k. kerk te Sas v. Gent en hen, die mij bijstonden tot ziin dood en na zijn dood, en allen die bij de uitvaart aan wezig zijn geweest. Zijn enige overgebleven zuster, L. Mussche Sas van Gent, januari 1958. GEVRAAGD: Zich aan te melden: O E. VERVAET-BRIJSENS Westkade 96 Sas van Gent Mevrouw S. C. de Casem- broot-Baronesse van der Feltz, Korte Burg 2 te Mid delburg, zal gaarne bezoeken ontvangen op de dinsdagen 14 en 28 januari en 11 en 25 februari a.s., telkens van 15 tot 17.30 uur. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Ondertrouwd: Mieke Willekens en ir. A. Koets. Tilburg-'s-Gravenhage. Overleden: Bernardus Koldewey, 62 jaar, Voorburg. PAARDEN - RUNDVEE Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 31 december onteigend paard verzekerd bij de Onderlinge Veeverzekeringsmij., te Hulst betuig ik hiermede mijn wel gemeende dank. Ieder paar den- en veehouder k^n deze Mij. ten zeerste worden aan bevolen. G. Hiel, Walsoorden. te GOES is voornemens ten verzoeke van de erven A. Wisse bij inschrijving te verkopen HET HERENHUIS MET GARAGE EN TUIN aan de Patijnweg 12 te Goes, groot 4,77 are, bevattende o.m. kamer ensuite, zijka mer, keuken en bijkeuken, bovendrie slaapkamers en badkamer (ingeb. bad), zol der met twee slaapkamers overal vaste wastafels. Vrij van huur te aanvaarden, behoudens toestemming van B. en W. Bezichtiging op dinsdag 14 en vrijdag 17 januari a.s, van 14,00—16.00 uur en in bijzondere gevallen op aan vraag bij de notaris Biljetten in te leveren vóór of op 24 januari 1958 ten kan tore van genoemde notaris, alwaar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. te GOES, zal ten verzoeke van de er ven J. Verbeem-Sauer te Goes op dinsdag 21 Januari te 20,00 uur in „De Prins van Oranie'' te Goes publiek verkopen 1. HET HUIS MET ERF aan de Oude Singel 12 te Goes, groot 1.82 are. De bovenverdieping wordt bewoond door M de Pree tegen een vergoeding van f 4,p. w. Bezichtiging in overleg met J. den Toonder, A Tasman straat 3. Goes II HET HUIS MET ERF aan de Molendijk 26 te Goes, groot 99 ca. Verhuurd aan C. P. J Schou- wenaar voor f 5.50 p w. Bezichtiging in overleg met de huurder Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris. Bezoekt ZONDAG 12 JAN. de voetbalwedstrijd op het gemeentelijk sportter rein te HULST. Aanvang 2.30 uur Te koop aangeboden: met erf en tuin, gelegen B 56, Westdorpe. Te bevragen bij Fr. Kalle de Ridder, B 34, Westdorpe. Degenen, die moeilijkheden of problemen hebben om trent het huwelijk, kunnen zich tot dit bureau wenden, dat .edere dinsdag des avonds van half zeven tot half acht zitting houdt in het LIEFDEHUIS Pottestraat 10 te HULST. heeft bij haar afdeling INKOOP een vakature vooi een y'ereisten diploma ULO met een ruime ervaring steno-typiste, terwijl kennis der modet talen tot aanbeveling strekt. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van voor een Juiste beoordeling noodzakelijke gete te richten aan de sociale dienst. Markkade 50. Een wandelwagentje, praktisch nog nieuw, Ie koop. Te bevr.: Wilhelminalaan 6 S'as v. Gent. Alleen bij vooruitbetalinq Uitsluitend voor de Zeeuwse opiage1 3 regels of minder 0 80. iedere regel meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de Bre,j3- derde plaatsing tegen half geld berekend. Bij plaatsing in de gehele op lage 3 regels of minder f 1.35, iedere regel meer 35 ct. 25 letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. Extra aanbiedingen bij 't Jan tje van Alles: kop en schotels creme f 0.49, pastelkleur'ge 0 93. 'broodschalen f 1.95. grote melk kannen f 1.95, diepe en platte borden 3 voor f 1.15. ontbijt bordjes 3 voor f 1,15. Korte Noordstraat 15, Middelburg tel. 3733. 22*42 TV-antenneS. Aanleg en repa ratie in Brabant en Zeeland. - .Antennebouw Aerial" tel. 33598 54438 PERSONEEL GEVR. iloo h.C* l Een r.-k. meisje 16 jaar of ouder Wij bieden een mooie betrek king aan met mooie vooruit zichten in een levensmiddelen- bedrijf. En in huishouding be hulpzaam te zijn. Omg. B. o. Z. E-r. ond. no. 1202 Bijk B. o. Zoom In gezin van drie personen ge vraagd van 9 tot 4 uur een zelf- st. hulp in de huishouding, goed kunnende koken en niet bene den 20 jaar. Adres: Boetmeer- laan 22, Breda. 54419 Hotel Monopole, Stationsplein, Amersfoort, vraagt meisje in tern, hoog loon. Aanm. Mevr. Poolen. Gr. Markt 17, Breda. PERS AANGEBODEN Vertrouwd persoon zoekt voor 4 dagen per week incasso voor verzekering of iets dergelijks. - In Breda en naaste omgeving. Br. onder no. 54411. TL KOOP AANGLB. Salonwagen te koop 8,5 m. lang 2.20 m. breed. Modern comf. Te bevr. P. C. Hooftstraat 32 B. o. Zoom 1204 Dames! Bontmantels, kort en lang v.a. f 125, reeds v.a. f 2 p.w. Coupeur bezoekt u aan huis. Strikte geheimhouding. - Br. no. 54075 bur. blad. Salon woonwagen te koop 6.50 m. lang, met ingebouwde keu ken. aanrecht, keukenkastjes en elektr. licht. Prijs f 1200. Auto sloperij de Geus, Oud-Gastel tel 279. K 1651. 7085 Old finish huiskamer z.g.a.n. 269 4 gotiek fauteuiltjes 89 98, 4 stoelen 2 fauteuils 59, hang. en legkasten 35 69 89 159, keuken en stalen stoelen 4 7, brandkast met Ltpssluiting 165, dressoirs 45 65 85, wastafels 40 50, 1 en 2 pers. ledikanten 15 35, 3-gaats noodkachel 45. bureaus 45 65. wandelwagentjes 15 35, harmo nium (orgel) 45. Verder kabi netten ladekasten, secretaires ta fels, fauteuils, accordeons, gi taren, radio's. Tom Dieckmann Lange E-rugstr. 46, t.o. Simon de Wit. Tel. 38903. Breda. 54328 Vanaf fabriek ais restant, nicta len strijktafels 4 standen verstel baar, verchroomde strijktjzerzet ter, prima afw. f 19 per stuk. Rego buismeubelen. Zandberg- weg 198. Breda tel. 30891. Kachel, oliestook te koop met buitentank.Kadettenkamp 1. Te- teringen. tel. K1691-304 54374 Neem het beste voor uw schrijf tafel: papier, enveloppen, inkt enz. van M. Moerdijk, Zuid- dorpe. 54495 Zelfstandigen neemt een „Ahoy- AI" - IN Polis. Een ziekenhuis verzekering. aangepast aan de tijdsomstandigheden. - Voor alle leeftijden. - Wij bezoeken u na bericht 2onder enige verplich ting uwerzijds, inspectie voor Zeeland: C. H Vijgeboom jr. te Cadzand, tel. K1179-268. Gloednieuwe oliestookkarhel m. orig. A.P. carb. met van Leer autom. tgnk. compjeet f 170, - Piet Avontuurstr. 60. E-reds. - Tel. 32064. 51221 Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschad'gde wasmachines gloednieuw met garantie f 125, en f 145. Vraagt damonstrat e. Postbu* 21. Zwijndreeht. 53957 Markters! Voor uw kcusgoed in kousen en sokken Vo'ex. Dr. A. Verdurmstraat 3 St. Ni klaas (B.) Zeer lage prijzen. 'n SGA plastic luierbrockjehet ..sluitstukje'' voor de ideale ba byverzorging. 54142 Een mooi bontjasje, maat 40-42 als nieuw f 100. Br. ond. no. 1212 Bijk, B. o. Zoom. 1 pers. rolooklap ledikant le k. met bed. z.g.a.n.. prijs f 70 - jasje Kiddy-coat. meisjesjurken en jasjes voor lft. 10-12 j. Al les z.g.a.n. Fellenoordstr. 35 - Breda. 54364 Een salonwagen. 3 vertrekken, op goede luchtbanden. Borg- vlietsedreef 64. B. o. Zoom. Wegens plaatsgebr. modern lits- jumeaux te koop met achter wand en nachtkastjes, Aupings en eventueel matrassen. Tel. 38887. Kisten te koop. Bevragen Baro nielaan 227, Breda. ,55208 Z.g.a.n. elektr. fornuis te koop, Etna met bijbeh. pannen f 175. Karei Doormanlaan 23, Breda tel. 35587. 54445 HUIZEN Keuze uit nieuwb. van f 15.000 af van 2? bouwers, vrije vestig. Inzage tek bij Makelaars v. d. Berg en Co., Nw. Ginnekenstr. 43, Breda. 54490 Kleine, middelgrntp en grote middenst.won. 1. 3 en 4 slaapk. Heerenveen. Vrije vestiging. Na aftrek premie en toeslag f ll.noo - f 25000. hyp. beschikb. Eigen geld f 1200-f 3750. Inl. Gemeen tehuis Heerenveen Nieuw zakenp. m. woonr., 4 sl.- kamers, grote kelderruimte Vrije vestiging. Na aftrek premie en toeslag f 45000. hyp. beschikb. Inl. H. M Donkers. Lepelaarstr. 37, Baarn. Ruime flatwon. Doelenstr. Rijs wijk, luxe uitv. Vrije vestiging. Na aftrek premie en toeslag f 2fi000-f 2R800. Eigen geld circa f 6000, hyp. beschikb.. Inl Ko- ninginnegr. 101 Den Haag telef. 01700-636910. Royale middenst.won. 3 slaapk. Krommenie, Fortuinlaan bij sta tion, gunstig voor A'dammers. - Vrije vestiging. Na aftrek pre- mi^ en toeslag f 23000-f 25000 - hyp beschikbaar. Inl. G. Bas Oranieplein 4 Krommenie Ruime 4 kamerflats, luxe uitv. Bachwee. Amersfoort. Vrije ves tiging. Na aftrek premie en toe slag f 21500-f 23500. hyp. beschik baar. Inl. Slaman. Regentesse- laan 14. Amersfoort. LESSEN Profiteert van deze gelegenheid Speciaal tarief voor autortjles- f 5 per uur. Wacht niet Doe het nu. U schrijft een kaartje en wil komen u bezoeken Br no 54035 REIZEN Een tuinderij met woonhuis, schuur en opstal van glas te in N.Br. Br. ond. no. 54327. BEURZEN VOOR MUZIEK- en DANSSTUDIE. De staatssecretaris van onderwas, kunsten en wetenschappen brengt ter algemene kennis, dat in 1958 van rijkswege BEURZEN voor MUZIEK STUDIE en voor DANSSTUDIE beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wijden doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studies verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot de beurzen gelden de volgende bijzonderheden. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vak bekwaamheid niet meer kan worden verwacht, b.v. in verband met de vereiste technische vaardigheid voor het gekozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit eerste onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen over leggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te veel uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzi kaal gehoor. De maatstaf, die aangelegd wordt omtrent muziekkennis, technische ontwikkeling, enz., richt zich naar elk geval afzonderlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een „erkend" conservatorium of aan een andere muziekinstelling ter goedkeuring van de staatssecretaris. Verder zullen één of meer beurzen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de ge legenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek In het buitenland onder leiding van een kunstenaar van inter nationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goed keuring van de staatssecretaris. RIJKSBEURZEN VOOR DANSSTUDIE (BALLET) Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat geen beurzen kunnen worden verleend ten behoeve van hen, die de gezelschapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m.b.t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofd zakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplichtigen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de staatssecretaris zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen onderzoek naar aanleg en capaciteiten. De keuze van de instelling aan welke men wenst te studeren, behoeft de goedkeuring van de staatssecretaris. Zij, die voor een der bovenbedoelde beurzen in aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe VOOR 1 FEBRUARI 19o8 In te zenden aan de afdeling Kunsten, onderafdeling Muziek en Dans kunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, te 's-Gravenhage, met vermelding „Mededinging Rijks- beurs Muziekstudie/Dansstudie 1958." Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen, be houdens hoge uitzondering, niet in behandeling kunnen worden genomen. Nieuwe «uto's zonder chauffeur Volkswagens, Opeis Rekord Chevrolet*. Fords Speciaal adres voor Volkswagen bussen pers prijzen vanaf f 5 per dag en 5 et per km, Allris k verzekerd Ovéka, Oranieboomsir. 55 B - Tel .10544. Dr. Struyckenstr. 158 tel. 31290. AUTO'S MOTOREN Voor betere gebruikte automo bielen: Verwijs' Autobedrijf Roosendaal. Hoogstraat 75 - tel. 4583 en 4859. Verkoop onder vol .edige garantie. Regelmatig keu- ze uit 50 stuks Bet te regelen Wanneer u een 2e hands auto wilt kopen, laat hem dan eerst onderzoeken en taxeren door Zuid Nederlands Expertise Bu reau. Baronielaan 10 - Breda, tel. K1600-31550. Chevrolet 1955. 4 deurs, 40.000 km gelopen Geheel in zeer goe de staat. Ovéka Breda tel. 30544 Opel bestel 1952 met zijruiten 550 kg. in prima staat. Ovéka. Breda. tel. 30544. 54369 Ford Prefect 1955 40.000 km ge lopen, tn staat van nieuw. Ovéka. Breda. tel. 30544. Ford Consul 4 deurs, in prima staat. Alle wagens m. onze unie ke garantie, uit eigen werk plaats. Eventueel gemakkelijke betaling Ovéka. Oranjeboom straat 55E-, tel. 30544. Dr. Struy- ckenstraat 158. tel. 31290 DKW te koop bouwj. 1938, in prima staat f 375. Mastbosstraat 79, Breda. Van particulier te koop aang.: Ford Prefect 1951. In- en uit wendig in zeer goede staat, met nieuwe banden. Billijke prijs. - tel. 01600-34130 5520'.' Mercedes-Diesel-motor, gerevi seerd. een Clyton kachel en een SU motor 1950. 250 cc. van parti culier. P, Kooien, Dorpstraat 220 Putte (N.Br.) Houten woning achter garage. 1213 DIVERSEN Hulsterse Kaartclub. Zondag 12 jan. Gr. prijskaarting bij P, de Bruyn, om tamme konijnen bollen kaas enz. enz. Beg. 6 30 uur. Het bestuur. 17739 Zondag 12 januari prijspiering bij J. Inghels-de Block Heikant om konijnen-Beg. 6 uur. 17743 Hoktentoonstelllng van Plas- sehaert met gratis tombola, te vens duivenkeuring met de pen del door Isidoor Ronse uit Olse. ne op zaterdag 11 januari bij B. Plasschaert, Graauw. 17742 Zondag 12 januari schieting bij Dolf de Packker. Kemseke Paal Vooruit frs. 1150, Begin 3 uur. St. Jansteen. Zondag 12 januari schieting In zaal Beatrix bij F. Bauwens. Begin 3 uur. 17736 Zondag 12 januari schieting bij A. v. Driessche, Lamswaards. - Begin 3 uur. 17740

de Stem | 1958 | | pagina 4