Vlissingse havens uitgebreid met tankerschoonmaakbedrijf Leerzame ontwikkelingsdag de Zeeuwse Fruitteelt voor P lanteziektenbestrij ding Zeeland in 1957 in Prachtige toneelavond van Otto Sterman in Terneuzen De stichting Werkplaatsen Walcheren deed het goed Jaarlijks kunnen 30 tot 80 schepen worden behandeld Twintig ontslagen bij Hollandia te Hank te ammen Goes ZEEUWSCH- VLAANDEREN Ruim zeshonderd kwekers - ook Belgen - te Goes bijeen Zuid-Beveland 2 Contactcommissie voor bedrijfsleven en v.h.m.o. in Zeeland Grepen uit eerste jaarverslag AXEL schapevachten schapenvachten HULST Afscheid van VVV DOKTERSDIENSTEN Hoogwaterstanden AGENDA GOES Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Am de oostzijde van de buitenhaven te Vlissinjen is men gereed gekomen met de bouw en installatie van een nieuw bedrijf, dat van veel betekenis kan worden voor de verdere ontwikkeling van Vlissingen als havenstad. Op een terrein van 275 m lengte en 80 m breedte heeft zich daar gevestigd de n.v. „F.A.M. Tanker Cleaning", een bedrijf, dat zich zal toeleggen op het schoon maken van tankschepen. Dat schoonmaken is noodzakelijk geworden nu er nieuwe bepalingen zijn gemaakt tegen de vervuiling van zeewater door oliehoudend water. Tot voor kort was het de gewoonte, dat lege tankers door de bemanning op zee werden schoongemaakt. Men spoot de wanden en bodem van de tanks schoon met heetwaterstralen uit een zogenaamd Butter- worth-appara.it en vervolgens verzamelde men het mengsel van warm water en vuile olie in een „slop"-tank. Die sloptank werd ergens op zee geledigd. Het gevolg daarvan was, dat er complete velden van vuile olie op zee drevendat daarin allerlei zee vogels ten onder gingendat de badstranden bevuild werden door aan spoelende olie en dat daartegen leven dige protesten opgingen Na moeizaam internationaal overleg zijn thans langs de kust en op zee zone's vastgesteld, waarbinnen tankers geen „vuil" meer mogen lozen. Toch moeten ze regelmatig schoongemaakt worden en voor zover de eigen be manning dat doet, moet men ergens de sloptanks kunnen ledigen. Daarvoor heeft men thans aan de wal installaties gebouwd, die gelegen heid bieden tot het schoonmaken van de tankers en de verwerking van het afkomende olie-vuil. Vierde in Nederland Deze walinstallatie te Vlissingen is de vierde in Nederland. Zij werd op gericht door de S.H.V. in samenwer king met de Kon. Mij. „De Schelde" en Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Er is een bedrag van circa twee miljoen gulden in geïnvesteerd, terwijl er werkgelegenheid wordt geschapen voor 15 man vast personeel en onge veer 75 man los personeel. Dit laatste wanneer een tanker volledig schoonge maakt moet worden. Directeur van het nieuwe bedrijf is de heer K. van Everdingen. die ook de S.H.V.-directie voert te Vlissingen. Verwacht wordt, dat in het eerste jaar 30 a 40 schepen schoongemaakt zullen worden en dat dit aantal ge leidelijk zal stijgen tot vermoede lijk 80 per jaar. Dit zou dus beteke nen, dat er om de drie dagen een schip voor het terrein van de n.v. „PAM Tanker Cleaning" zal arri veren. In verband met het feit. dat de tankers leeg zullen zijn, en dus geen grote diepgang hebben, is er in de haven geen bezwaar tegen het be handelen van zeer grote schepen bijvoorbeeld tot 80.000 ton. Belangrijke overwegingen bij de oprichting van het nieuwe bedrijf zijn geweest: 1. Meer service kan geboden wor den aan de oliebunker-tankschepen; 2. Tankers komende uit de richting van Scandinavië gunnen te Vlissingen het „slop" kwijt met zo gering moge lijke afwijking van hun koers; 3. Tankers, die te Vlissingen of Antwerpen moeten repareren, kunnen nu volgens de voorschriften ontdaan worden van resten lading olie; 4. Binnenvaart-tanklichters kunnen eveneens schoongemaakt worden. Behalve aan deze vier overwegingen heeft men ook nog aandacht geschon ken aan het nuttig effect van een uit breiding der werkgelegenheid, het economische voordeel, dat de Vlis singse middenstand heeft wanneer schepen enige dagen in de haven ver toeven en het feit, dat dit bedrijf de viezen-verdienend zal zijn. Het gaat overwegend om buiten landse schepen en daarvoor wordt dus betaald in buitenlandse valuta- Op liet terrein Wanneer men het terrein van de n.v. „PAM Tanker Cleaning" bezoekt, dan valt het op, dat er voor dit schoon maakbedrijf een omvangrijke instal latie opgericht moest worden. Er staan vier ronde tanks, waarvan twee bestemd zijn voor het bevatten van totaal 4000 m3 slop. Er is een op slagtank van 1000 m3 en een kleine tank voor verdere behandeling van olie- en watermengsels. De eigenlijke separator, waarin olie en water ge scheiden worden, heeft een capaciteit van 1000 tot 1200 ton vloeistof per uur. ZÜ werkt volgens een afroom- systeem, waarbij de oliehoudende bo venlaag van het toegevoerde mengsel verscheidene malen wordt .afgeroomd' door overloop in lagerliggende reser voirs. Uiteindelijk laat men het „ont- toomde" water wegvloeien. Het bij- eengezamelde mengsel van vuile olie enz. wordt opgeslagen in bovenge noemde kleine nabehandelingstank. Dank zij het gebruik van speciale branders kan dit mengsel nog aange wend worden als brandstof voor twee waterpijpketels, die in het moderne ketelhuis de stoom leveren, die voor dit bedrijf nodig is. Van de verdere apparatuur noemen wij nog twee motorpompen, twee luchtcompressoren, een extractor om vaste bestanddelen uit de olieresten af te scheiden en tenslotte de bijzon dere sproeiers, waarmee de tanks worden sch'oongespoten. Deze spoeiers zijn dubbel-roterend en zij verwerken onder vrij grote compressie het hete water, dat voor het schoonspuiten zorgt. Als'eerste schip is voor de steiger van de n.v. „PAM Tanker Cleaning" een tanker-lichter behandeld, waarbij kon worden vastgesteld, dat de gehele instantie volledig aan de verwachtin gen voldeed. Het departement Zeeland van de Nederlandse maatschappij voor nij verheid en handel heeft een commis sie opgericht, die ten doel heeft het contact te bevorderen tussen het be drijfsleven en het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. Ook in andere delen van ons land zijn der gelijke commissies werkzaam, die al le gecoördineerd worden door de stichting contactcentrum bedrijfsleven onderwijs. In de commissie midden-Zeeland hebben zitting genomen: de heren ir. A. A. Brevet, A. J. Carpentier, G. N. v. Ginkel en ir. T. Michielsen. namens het bedrijfsleven. C. Abrahamse, H. J. van Alphen, G. Lammers en mr. W. G. F. Snijden- namens het v.h.m.o. en ir. G. A. Kemper namens het de partement Zeeland van de Nederland se maatschappij voor nijverheid en handel. De heer Michielse zal het voorzitterschap waarnemen. Ook de constructie-fabriek „Hol landia" ontkomt blijkbaar niet aan de gevolg-en der bestedingsbeperking Met ingang van maandag a.s. is aan een twintigtal arbeiders ontslag aangezegd. In samenwerking met de Plante- ziektenkundige dienst gaf de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst een ver slag uit van de ervaringen met de ziektenbestrijding in 1957. Het jaar 1957 was wat de weers omstandigheden betreft weer anders dan 1956. In de winter kwam geen vorst van betekenis voor. Zowel de bomen als de plantaardige en dierlijke parasie ten waren vroeg in ontwikkeling, als gevolg van de zeer hoge temperatu- Het kan een verheugend ver schijnsel worden genoemd, dat veel leden van de Z.V.U. en verdere be langstellenden de benedenzaal van "Hotel Rotterdam" vulden om te luisteren naar een serie voordrach ten in Proza en Poëzie, door de ne ger-acteur Otto Sterman. Hoewel bovengenoemde stichting reeds vorm kreeg in 1955 werd het september 1955 eer men enigszins op dreef kwam en deze betrekkelijk lan ge aanloopperiode en de moeilijkhe den, welke ook daarna nog te over winnen waren, zijn er oorzaak van, dat nu pas het eerste jaarverslag uit kwam. Begonnen werd in het pand Wa- (Advertentie) Droge keel, moe In het hoofd? Hier brengt RIVELLA nieuwe kracht met een nieuwe smaak die een weldaad Is. Laat RIVELLA Uw tong strelen. Fris Op, wordt weer monter door de pittige, zachte verkwikking die RIVELLA heet. U blijft erbij: RIVELLA Is anders. Bevordert de spijsvertering. RIVELLA ts een natuurprodukt uit melk. Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven genaarstraat 2 te Middelburg, een on derkomen woning en slechts moei zaam kreeg men iets meer armslag. Aangezien het probleem der ruim te steeds nijpender wordt besloot het bestuur tot de bouw van een werk plaats. De gemeenteraad verenigde zich met een voorstel van H.H. Bur gemeester en Wethouders tot verkoop van een terrein gelegen aan het Ou de Arnemuids voetpad ter grootte van ca. 3000 m2. De dienst van Gemeen tewerken ontwierp de plannen en verzorgde het tekenwerk voor de bouwaanvrage. In maart 1956 wer den de plannen ingezonden. De tota le bouwkosten zijn begroot op 270.000.Ter financiering van het object verzocht het bestuur van de gemeente Middelburg om een geldle ning, waartoe besloten werd. Op 1 januari 1956 waren op de werk plaats, die geleid wordt door de heer Stentel, 38 personen tewerkgesteld, terwijl in de loop van het jaar 27 personen werden geplaatst en 20 af gevoerd. Hiervan werden geplaatst in het vrije bedrijf 8 personen. 1 be reikte de leeftijd van 65 jaar, 1 per soon kreeg invaliditeitsrente, 1 werd opgenomen in de S.V., 1 werd afge voerd wegens ziekte en 1 is overle den. Per 1 april werden de 7 tewerk- gestelden uit Vlissingen afgevoerd en overgenomen door de werkplaats al daar. Per 31 december waren ge plaatst 45 personen waarvan 25 licha melijk minder validen, 7 debielen en 13 om andere redenen moeilijk plaats baren. In het algemeen werkten op de meterafdeling 10 personen. Aan 6600 k.w.h. meters en klokken werden ver schillende handelingen verricht zoals spuiten, ombouwen, ijken etc. 8969 k. w.h. meters werden gesloopt. Een overheidsbedrijf gaf ons opdracht tot het ombouwen van meters van 120 tot 220 volt; de laatste 200 stuks van deze partij werden in het begin van het jaar afgeleverd. De afdeling veiligheidsapparaten kon nog worden uitgebreid. In totaal worden 24 verschillende handelingen aan de diverse half-fabrikaten ver richt; 8 personen vonden hier hun werk. In de dependance Herenstraat zijn 79.424 kg poetslappen machinaal ge sneden en werd 41.150 kg grondka- bel gesplitst terwijl 197 kg koper werd gesorteerd. In de rotan-afdeling maakte men 700 stoelen en later ging men nog over tot de oprichting van een afd. bankwerken Door bemiddeling van de werk plaats te Bergen op Zoom werden 19.000 plastic rozetten afgebraamd Voor zg. stopwerk is dit een geschikt object. In september kon worden aange vangen met inpakwerkzaamheden. Aanvankelijk werden hierin 8 perso nen geplaatst in ons pand Wagenaar- straat. Door gebrek aan ruimte moesten we verhuizen naar de He renstraat 12. Ruim 5.1 miljoen lamp voeten verlieten ingepakt onze werk plaats. Het onderhoud van de accu's der B.B op Walcheren was in 1956 aan ons toevertrouwd. Jammer genoeg eindigde dit jaar deze opdracht hoe wel een en ander tot volle tevreden heid werd uitgevoerd. De afdeling boekbinden verzorgde opdrachten voor diverse instanties in verschillende plaatsen. In totaal wer den 1062 boeken gebonden of in genaaid en 10.079 blocnotes van rug gen voorzien. Waarschijnlijk doordat het neger- vraagstuk een zo grote belangstel ling heeft en het feit dat in Terneu zen reeds enkele avonden aan dit vraagstuk werden gewijd (Pater Su- asso en "de Guyana's") trok ook de ze avond veel bezoekers. Zij hebben er beslist geen spijt van gehad, want Otto Sterman is een uit stekend acteur die met weinig en so bere middelen (kostumering, belich ting en achtergrond) door stem en gebaar de aanwezigen heeft laten ge nieten van de geheel eigen negercul tuur die zeker veel hoger staat dan velen nog denken. Hij had enkele prachtige prozastuk ken- van Magdalena Paz ("De Sla-, vernij", Vandou, Verlossing van Ar thur van Schendel en het uitstekende "De geboorte van een spiritual" van Natalie curits-Burlin en van James Weldon Johnson "Gods trombones". Een tweetal bijbelse vertellingen waren van een kinderlijke eenvoud en de poëzie, van o.a. Langston Hu ghes. Joseph Cotter, Jack Gilbert, Claude Mac Ray en Marcel de Bruin waren van een kinderlijke, ontroeren de eenvoud en gaven blijk van een groot Godsvertrouwen. De negersprookjes en legenden geestig geschreven en met veel ge voel voor humor door Otto Sterman voorgedragen toonden ook de wijze waarop de neger het leven van de zonzijde bekijkt. Het is een harde weg die de ne ger vanaf het begin zijner slavernij heeft moeten gaan. Met medewerking van Sticusa (cul turele samenwerking met Suriname en de Antillen) was deze avond mo gelijk. ren in de maanden februari en maart. De maanden april en mei brachten ons koud, droog en schraal weer, met verscheidene hagelbuien. Hierdoor trad schade op, vooral bij de bessen, maar ook de peren hadden een geringer vruchtzetting dan nor maal. In de nacht van 7-8 mei kwam in vele gevallen van ons land zware nachtvorst voor, waardoor dikwijls de gehele oogst bevroor. In zuid west Nederland vroor het minder, zodat er weinig schade werd veroor zaakt. De maanden juni en juli wa ren droog en warm, in augustus, sep tember en oktober weer gevolgd door een periode met veel neerslag. De bestrijding van de verschillen de ziekten en plagen stelde de diens ten in 1957 weer voor bekende en onbekende problemen. Het was een jaar met weinig schurft-, veel meel dauw- en veel spintaantasting, waar bij de spintschade zich zeer duide lijk tekende op de bomen. Met de ervaringen, die 1957 gaf omtrent 't gebruik van oude en nieu we bestrijdingsmiddelen heeft men voor de fruittelers en tuinders een advies voor 1958 samengesteld, dat aan het verslag is toegevoegd en de waarde ervan veel verhoogt. Aan het schooldamkampioenschap te Goes wordt deelgenomen door de vertegenwoordigende zestallen van 1. de openbare uloschool. 2. de rooms- katholieke uloschool. 3. de christe lijke uloschool Westwal. Gespeeld zijn de volgende wedstrij den: openbare uloschool-chr. ulo school 93; ï'ooms-katholieke ulo- openbare ulo 6—6. chr. uloschool- rooms-kath. ulo 57, rooms-kath. ulo- openbare ulo 75. De stand is dus: R.-k. ulo 20 5 3 Openb. ulo 20 3 3 Chr. ulo 8 0 2 Gespeeld moet nog worden tussen: 1. chr. uloschool-openbare uloschool, 2. r.-k. ulo-chr. uloschool. Deze wedstrijden zijn vastgesteld op vrijdagmiddag 17 januari a.s. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan de kampioen bekend worden. Philippine feestavond van de vrouwengemeenschap Alle vrouwen, die aangesloten zijn bij de vrouwengemeenschap, wel ge teld 90, hebben weer een botje bij botje gelegd en een feestavond op touw gezet. Het parochiehuis was om getoverd in een feestzaal met prach tig opgesmukte en rijkbeladen tafels. Verschillende dames hebben laten zien, dat zij op het toneel heel wat „mans" waren. Ook wat zang betreft mochten ze er deze avond zijn. Het bestuur van de vereniging kan tevreden zijn. De moeders waren 'ns die avond echt uit. dansavond k.a.j. De steeds actieve K.A.J. heeft in haar winterprogramma weer ver scheidene lofwaardige acties ingelast. Tegen zondagavond heeft de K.A.J. n.l. een dansavond georganiseerd ten bate van de Aziatische missie. Aangezien zij er in geslaagd is een prima orkest te engageren zal het aan belangstelling niet ontbreken. Zuiddorpe verkeerscursus In het kader van de veiligverkeers- actie. zal in onze plaats een ver- keerscursus worden gegeven die op 17 januari begmt. De gemeente, die al veel deed voor veilig verkeer, raadt alle weggebruikers met rijbe wijs dringend aan deze cursus te vol gen. De voordelen van het diploma dat zij ermee kunnen behalen zijn groot, vooral voor de bromfietsers voor wie een verplicht examen in de lucht hangt. Leren kan van deze cursus ieder een. De lessen zullen worden gege- Het begon met de vermissing van een schaap uit een weiland onder Nisse. Het gebeurde in augüstus en men dacht nog niet onmiddellijk aan diefstal. Sinds die tijd echter verdwe nen er met de regelmaat van een klok schapen die geweid werden on der 's-Heer Abtskerke en Borssele. Enige dagen geleden was er weer een schaap op geheimzinnige wijze ver dwenen langs een dijk onder Borssele. Nu echter trof men bloedsporen en wol aan op de plaats, waar het dier nog daags te voren dartel had rond gehuppeld. De rijkspolitiekorpsen van Borssele, Heinkenszand, Nisse en 's-Heer Abts kerke sloegen de handen ineen en het onderzoek leidde naar de moestuin van de kleinveehandelaar V. te Hein kenszand. Vier politiemannen, met burge meester Derckx van Heinkenszand als „voorman", sloegen aan het gra ven en brachten vijf schapevachten en drie geitevellen aan de opper vlakte. De ex-eigenaars herkenden de vachten aan merken en wolsoor ten. V. werd in verzekerde bewaring gesteld en voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. ven in het parochiehuis door de ad judant van de rijkspolitie, de heer Fluit, uit Axel. Men kan er zich voor aanmelden op de Secretarie of bij de postcommandant van de rijks politie. rattenbestrijding Hoewel in het begin de oproep tot rattenbestrijding weinig gehoor vond is deze tenslotte toch nog een succes geworden. Ver over de honderd per sonen kwamen het gratis beschikbaar gestelde rattenvergif afhalen, een feit, waarover men zich, gezien het vele gevaar dat ratten voor de volksge zondheid en ook voor de veestapel, betekenen, ten gemeentehuize ver heugt. Voorlichtingsavond Maandag 20 januari zal in hotel de Graanbeurs een voorlichtingsavond worden gehouden door de Algemene verladers- en eigen vervoerdersorga nisatie. Op het programma voor de ze avond staat een spreekbeurt door de secretaris van het district Zee land. de heer A. Drost, en een aan tal films en filmstrips. Tijdens een speciale bijeenkomst heeft de heer K. Wauters afscheid genomen van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Hij heeft nl. zijn functie van bestuurslid van de ze instelling neergelegd. Tegelijker tijd vierden de bijeengekomen be- stuurderen nog de 65ste verjaardag van de penningmeester, de heer J.F. van Heuckelom, die een bij zijn func tie passend cadeau kreeg: een geld buidel met honderdduizend gulden. 't Grote bedrag kon maar ternau wernood door de deur. De Nederl. Bank zal waarschijnlijk voor de aan de jarige geschonken ton geen goud neertellen, doch wie weet wat een penningmeester er allemaal mee kan doen! Graauw rattenbestrijding De rattenbroodjes. zoals men ze hier noemt, zijn deze week weer huis aan huis verspreid. Dat de bestrijding niet overbodig is, weten de bewoners van de Oude Kaai aan de kant van de Melopolder wel het best. Het schijnt, dat daar abnormaal veel van deze gasten hui zen, zeer tot ongerief van de bewo ners. Enkele buren vingen in één nacht samen acht ratten. Breskens Eindelijk... Wanneer men op het veerplein stond te wachten op de boot, zag men dikwijls mensen (in hoofdzaak mannen) schichtig rondkijken om dan vlug achter het kantoor van de Provinciale boot te verdwijnen. Blijk baar moest daar nodig iets gebeu ren. Gelukkig hoeven deze mensen nu Voor zondag zijn de doktersdiensten als volgt geregeld: Goes: dokter Bruynzeel; Middelburg: dokter Frumau; Vlissingen: dokter Bouwman; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter Zonnevylle te Arendskerke en op Z. -Beveland oost. behalve Yerseke. dokter Alle- wijn, Kruiningen; dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Gelderblom te Nieuw- dorp voor dokter Kiviet en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Axel wordt de dienst waargeno men door dokter Schiltman en te Ter- neuzen door dokter Bos. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren A. Elzerman, Goes en M. Gaakeer, Ovezande. I Advertentie) Pertekl tot to elk deUil RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNeUZEN TELEFOON'7304 NOORDSTRaaT 78 Ruim zeshonderd fruitkwekers uit alle delen van Zeeland en zelfs een aan tal uit België waren vrijdag naar de Prins van Oranje" te Goes gekomen om de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt, die daar gehouden werd, bij te wonen en het nodige op te steken uit de leerzame en veelzijdige cau serieën, die door een viertal deskundigen werden verzorgd. In de morgenuren sprak ir. J. Butijn, bodemdeskundige bij het proefstation te Wilhelminadorp over „bodembehandeling in de fruitteelt" en hield de heer A. op 't Hof, hoofd assistent bij het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes, een inleiding over „twintig jaar bemestingsonderzoek in Zeeland en west-Noordbrabant, 's Mid dags was het woord aan drs. H. K. Krijgsman, onderzoeker bij het instituut voor tuinbouwtechniek, over „doelmatig; plukken van fruit" en aan ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouv^consulent te Goes, over „vragen rondom het appel en peresortiment". gewikkelde loonadministratie, die de kwekers verplicht zijn te vtoeren. Duizend ha aanplant Voor de niet-ingewijde was de inleiding van de heer van Hennik ongetwijfeld de interessantste. Hij vertelde namelijk dat in Zeeland en west. N.-brabant in de afgelopen 5 jaren na de watersnood ruim dui zend ha aan appel- en perebomen aangeplant is als uitbreiding, ver jonging en herinplant na de ramp. Deze zullen over enkele jaren naar schatting twintig miljoen kg fruit per jaar opleveren. Dit is de helft van de totale Zeeuwse en westelijk Noordbrabantse fruitproduktie in de laatste jaren. Spreker gaf een duidelijk beeld van het huidige plantsortiment en sprak de verwachting uit, dat de aan plant in de komende jaren weer gro ter zal zijn dan in de voorafgaande. Ook gaf hij" o.m. een historisch over zicht over het ontstaan van het hui dige sortiment. De heer J. Q. C. Lenshoek, voorzit ter van de kring Zeeland der Neder landse Fruittelers Organisatie sprak een openingswoord, waarin hij woor den van welkom richtte tot o.a. bur gemeester mr. W. C. ten Kate van Goes, de heer C. Boudewijn, voorzit ter van de landelijke N.F.O., de heer P. J. J. Dekker, die het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen vertegen woordigde, en voorts afgevaardigden van het landbouwschap en verschil lende standsorganisaties. Sprekende over het afgelopen jaar, zei de heer Lenshoek, dat dit voor de Zeeuwse fruitteelt een bijzonder jaar was. Vrijwel overal in binnen- en buitenland was er veel schade door de zware nachtvorst in mei. Zeeland maakte hierop echter een gunstige uitzondering, met dien verstande evenwel, dat ook hier minder fruit was dan normaal. De prijzen waren meer dan het dubbele van hetgeen verwacht mocht worden. Fel ageerde de heer Lenshoek nog tegen de in- De heer Butijn gaf een technische, maar niettemin zeer goed te volgen uiteenzetting over de bodembehan deling voor tuinbouwgronden. Daarbij ging het voornamelijk over de vraag, of en welke bodembedekking in de Zeeuwse boomgaarden de voorkeur verdient. Vooral ging hij in op de waar de van humus, die hjj ,Jiet smeer middel voor de grond" noemde. Ir. Butijn kwam tot de conclusie, dat een blijvende grasmat gevaarlijk is voor normale gronden. O.m. wees spreker nog op het belang van een goede drainage. Bemest ingstheorif De ontwikkeling van de bemestings theorie werd aan een uitvoerige be schouwing onderworpen door de heer Op 't Hof, die daarbij concludeerde, dat de tüd van veel fosforzuur thans voorbij is, H(j raadde de kwekers aan om grond- en bladanalyse toe te passen om zodoende een inzicht te krijgen in de mestbehoeften van het perceel en wees op de noodzaak van profiel onderzoek. De heer Lenshoek sprak na deze inleiding woorden van waardering aan het adres van de heer Op 't Hof, die Zeeland gaat verlaten in verband met een benoeming aan de landbouw hogeschool te Wageningen. De heer Krijgsman sprak over een voor de tuinbouw nieuw onderwerp de verhoging van de arbeidsprestatie bij het plukken van fruit. Hij me moreerde de steeds stijgende bedrijfs kosten tengevolge van loonsverhogin gen en werkuitbreidingen en mede, dat nu ook voor de fruitkweker de tijd gekomen was om de kosten te druk ken door efficiënter te gaan werken bij de fruitpluk. Een uitstekend mid del daartoe achtte hij een goede ar- beidsboekhouding. waaruit de nodige conclusies getrokken kunnen worden. Drs. Krijgsman analyseerde verschil lende plukmethoden bij uiteenlopende appelrassen en noemde daarbij spre kende cijfers. niet meer zo angstig rond te kijken, want er is nu 'n aanvang gemaakt met de bouw van een publieke wa terplaats met W.C. IJzendijke diepvkiesinstallatie Voor vele IJzendijkenaren zijn er een heleboel problemen van de baan nu men gebruik zal kunnen gaan ma ken van de diepvriesinstallatie. In „Het Hof van Koophandel" zullen de boxen dinsdagmiddag- offi cieel in gebruik genomen worden. „op drift" Morgen zondag 12 januari zal de r.-k. Toneelvereniging „De Leeuwe rik" haar jaarlijkse toneeluitvoering geven in het jeugdhuis. Opgevoerd zal worden „Op drift" van Jan Le- maire jr. „Flandria" staat voor eerste lustrum In „Hof van Koophandel" hield de Phil-Harmonicaclub „Flandria" W.- Zeeuwsch-Vlaanderen haar jaarver gadering. Voorzitter C. Marteijn me moreerde in zijn openingswoord de successen van het afgelopen jaar, waarbij het optreden voor de radio wel 't hoogtepunt genoemd mag wor den Hij bracht dank aan de leden die soms grote moeilijkheden moeten overwinnen om op de zaterdagse re petities steeds aanwezig te zijn, voor al leden uit de verst verwijderde plaatsen. De voorzitter sprak de hoop uit dat de prettige samenwerking ook in het komende jaar. het jaar waar in men het vijfjarig bestaan hoopt te vieren, voortgezet zal worden. De op brengst van 't tuinfeest was voldoen de om een basaccordeon aan te ko pen, zodat het peil nog een trapje opgevoerd zal kunnen worden. Voor de bewonderenswaardige wijze, waar op zij de belangen van de vereni ging behartigen, ontvingen secretaris Verdegem en penningmeester M. Wijffels een pluim van de voorzit ter. De ontvangsten beliepen in het jaar 1957 2912,46 en de uitgaven 2897.99. Tijdens de rondvraag werd er door enkele leden op aangedrongen de re petities precies op tijd te doen be ginnen. Dit blijkt echter wel eens moeilijk, volgens de voorzitter, daar dikwijls niet alle leden op tijd aan wezig zijn. De contributie werd ver laagd tot de symbolische gulden per jaar. Het bestuur besloot plannen uit te werken om het vijfjarig bestaan der vereniging feestelijk te herdenken. Morgen, zondag 12 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 7.28 en 20.04 uur; te Terneuzen om 6.56 en 19.26 uur en te Vlissingen om 6.24 en 18.59 uur. Maandag 13 januari is het hoogwater: te Hans- weert om 8.19 en 21.02 uur; te Ter neuzen om 7.50 en 20.29 uur en te Vlissingen om 7.21 en 20.04 uur. goese operette-vereniging De Goese operette-vereniging zal dit jaar „De geisha" van Sidney Jones opvoeren. De première gaat op woensdag 29 januari en dan vol gen nog voorstellingen op 31 januari en 1 februari a.s. afscheid filiaalhouder Ten kantore van de N.V. de Jager- Tolhoek werd afscheid genomen van de heer J. Bal. filiaalhouder in het bedrijf te Middelburg. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigde de heer Bal op 31 december 1957 zijn werkzaamhe den. In een gezellige bijeenkomst van het voltallige personeel werd de heer Bal toegesproken door de directeur der N.V. de heer W.F. van Riet, die hem in hartelijke bewoordingen dank te voor de wijze waarop hij steeds de belangen van het bedrijf heeft ge diend. De heer A. de Jager, oprich ter van het bedrijf, roemde in hem zijn absolute eerlijkheid, trouw en werklust, waardoor hij een medebou wer van het bedrijf is geweest. Als bewijs van waardering werd de heer Bal door de directie een ra diotoestel aangeboden. Verder werd het woord gevoerd door de heer Meijer namens het per soneel. Hij dankte de heer Bal voor de vriendschap en prettige samenwer king en wenste hem toe, dat hij nog een lange tijd van een rustige levens avond zou kunnen genieten. Een vul pen werd namens het personeel door spreker aangeboden. De heer Bal sprak tenslotte, mede namens zijn echtgenote, een harte lijk dankwoord. De avond werd verder in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij de goochelaar Hannini te Utrecht ver schillende sterke staaltjes van zijn kunnen op bewonderenswaardige wij ze ten beste gaf. ,De Bolle Het Rotterdams Toneel gaf in de „Prins van Oranje" voor de leden der Z.V.U. een opvoering van „de Bolle", een komedie in drie bedrij ven van Marchel Achard. Afgezien van enkele onvolkomenheden ook wat de strekking betreft, is het een stuk dat het doet. vooral wanneer het de gave vertolking krijgt, welke het Rotterdams toneel er aan gaf. Zo was er veel applaus voor de ac teurs en actrices. In november jl. is dit stuk al ge bracht in Middelburg en Vlissingen; thans zijn Goes en Oostburg aan de beurt gekomen. Heinkenszand vermindering bevolking In vergelijking met het voorgaande jaar gaf 1957 een vermindering van het bevolkingsaantal te zien van 3 personen. In 1957 werden 27 manen en 16 vrouwen geboren en vestigden zich ter plaatse 24 mannen en 37 vrouwen. Door de dood ontvielen de gemeen te 9 mannelijke en 12 vrouwelijke be woners, terwijl in totaal 86 personen naar elders vertrokken. Per 1 jan. 1958 telde de gemeente 1038 mannen en 1045 vrouwen, zodat de gemeente 2083 inwoners telt. Zierikzee geringe toename bevolking Hoewel zeer gering, was er toch toename van de bevolking in 1957 nl. 10. Op 31 dec. 1956 telde Zierikzee 7273 zielen en op 31 dec. 1957 7283. Er vertrokken 474 personen en er vestigden zich 383, Tegen 80 sterfgevallen stonden 181 geboorten. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Heuvels In vlammen, 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Het gevaar loert In Mombasa. GOES Grand 7 en 9 uur: Storm over Perzië, 14 j. GRAAUW B. Plasschaert: Hoktentoon- stelling. HEINKENSZAND Zaal Hoondert: To neeluitvoering door Kunst Naar Kracht. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Away all boats. Café Apollo: Biljartwedstrijd. ApolloNieuw-Namen. MIDDELBURG Electro 7 en 9,15 uur: Attack, 18 j. Schouwburg 8 uur: Club des femmes, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: April love, a.l. Kath. Kring 7,30 uur: ,,Zo waarlijk helpe mij," door KAB uit IJzendijke. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Kleren maken de man, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn hart. zingt voor jo-u, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De chirurg, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Liebe, Tanz und 1000 Schlager, a.l.. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Brigitte, het meisje van Place Pigalle, 14 j. Luxor 7 en 9 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7,30 uur: Lohengrin. GOES Grand 3 uur: Beklemmende uren. 18 j.; 7 en 9 uur: Storm over Perzië. 14 j. Schuttershof: Feestavond St. Willibrordus college. MIDDELBURG Electro 3,30, 7 en 9.15 uur: Attack, 18 j. Schouwburg 2,30 u.: Fietsenduivels, a.l.; 8 uur: Club des femmes, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 u.: Brigitte, het meisje van de Place Pigalle, 14 j. Luxor 3, 7 en 9 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. ST. JANSTEEN Zaal Beatrix 3 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: Het gevaar loert in Mombasa. Zaal P. Metz 6 uur: Bal. KOEWACHT A. de Kind 10-4 UUrr Duiven tentoonstelling. AXEL Het Centrum 3,45 uur: Heuvels in vlammen, 18 j.; 8 uur: Onder sper vuur, 18 j. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 u.: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Trouwe kameraden, a.l.; 5 en 8 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5.15 uur: Awav all boats; 8 uur: Folies Bergères. 18 j. m. enig voorbeh. P. de Bruyn 6,30 uur: Prijsk sorting. IJZENDIJKE Hofzicht 2,30, 4.30 en 7,30 uur: Kleren maken de man. a 1. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3u.: Schieting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Liebe. Tanz und 1000 Schlager, a.l.: 4.30 en 8 uur: De chirurg, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Liebe, Tanz und 1000 Schlager, alle leeft. OOSTBURG Ledel 2, 4,30 en 7,45 uur: April love, a.l. HEIKANT R. v. Goethem: Prijsbiljar- ten. J. Inghels-de Block 6 uur: Prijs- piering. GENT Kon, Nederl. Schouwburg 3 en 7,30 uur: Amphitryon 33. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 u. Lakmé; 8 u. Hoffmans Vertellingen GOES Grand 8 uur: Storm over Per2ië, 14 jaar. MIDDELBURG Electro 8 uur: Attack, 18 jaar. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: B-rigttte, het meisje van Place PigaHe, 14 j. Luxor 8 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Het gevaar loert in Mombasa. AXEL Het Centrum 8 uur: Onder spervuur, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Folies Bergères. 18 j. m. enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De chirurg, 18 jaar. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: April love alle leeft. vanwege behaald van de h I de Hoge I Staal-Geil De heel vakbondsl is geschifl katholiekl Coppé, herkozen I tholiekenl België z| slecht te komen ol en men -\| of hij aail noeming f kunnen te edelml maal ontl Achter men nl. seis kand Europese! schrijven de benoe dent vari KSG in wel bevij_ den de s| tel voor offerd aa ke nu de I eindelijk Parijs in| JN het ook del van eeif Moskou MacMilla ring van schreven weg te ml de Britse! de vooravl dia en an| monwealt| zind zijn, de Britsl schijnt hi. I aan Moskl afzonderli. Amerikaail willen vo(| dan wel g kens de vil verleden (I In het men in he van een werking waarvoor gevoeld toewendej het Midc sprake zijl verkoeling welke del West-Duil gaat daarl contacten! duitse ni. grotere z^ zeggen na te allen op steun JNTUSSEl raad bijl raadslageil de bondgd vorige brl gelegenhej ferentie antwoorde doen vooi| Oost en door

de Stem | 1958 | | pagina 2