De Leeuw van Kralingen Trainer Ad Vriens breekt met Kanaalzwemster Maria Meesters Het zit iD de familie Smokkelaar aangeschoten Bondselftal Mil. selectie LEVEN VOL AVONTUREN Minister Klompé zal opening verrichten Tour-schema nu volledig Euwe deelde de winst met Zweed Stahlberg Eert boek over de eerste dierentemmer Vrijgevochten knaap Honneggers geheim Auto met boter onder Achtmaal aangehouden „Atlas" met succes afgeschoten Levenslang voor secretaris van Mindssenty LAATSTE NIEUWS Eind januari derde Spoetnik? Sp oorwegramp in Buenos Aires Britse „iDvasie" io Rallye Monte Carlo 15 Jan. te Roosendaal: Korfbalcompetitie wordt Diet afgewerkt 'in 't KOUT MARKTEN WATERSTANDEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1958 13 Dit is een verhaal over een groot man uit de wereld van circus- en kermisexploitanten, 't Speelt zich af in de vorige eeuw, in de goede jaren toen de kermis nog op de Amsterdamse Botermarkt nu Rembrandtsplein en op het Amstelveld stond; het brengt ons in de tijd dat 'n Mullens en 'n Buziau al met paradetenten reisden en er in die wereld nog zoveel geld verdiend werd dat een man als Martin op zijn 45e jaar met werken uit kon scheiden. Pierre-Henri Martin was een der eerste temmers die met een koningstijger kon doen en laten wat hij wou, zonder gebruik te hebben gemaakt van gloeiende stangen en ander geweld. Je zou hem de Montessori van de moderne dressuurscholen kunnen noe men. Achter iedere hedendaagse dierenleraar staat de figuur van Henri Martin. Het leven van Martin staat stijf van de avonturen, er zitten prachti ge verhalen in, er zit een boek in. Goed, zei de uitgever, schrijf dat boek. In zo'n geval kun je twee kan ten uit. Of je neemt het bestaande materiaal en fantaseert er de rest bij. Of je gaat op zoek naar nieuw materiaal. We hebben de laatste weg gekozen, omdat hat nog maar 76 jaar geleden is dat hij stierf, er was dus alle kans dat er nog iemand uit zijn familie- of kennissenkring in leven was. We hadden de wind mee. In Brussel ontdekten we zijn enige af stammelinge. Maar voor we u daar wat meer van vertellen, wou ik even meenemen naar het oude Mar seille waar onze Martin geboren werd. op 9 januari, precies 165 jaar- geleden. In het gruwelijke, bloederi ge revolutiejaar 1793. Het waren slechte tijden; kort na de bevalling moest moeder Martin in de rij staan voor de brooduitdeling, de macaro- ni-zaken van de vader gingen slecht. Pierre-Henri werd een vrijgevoch ten zigeunerjong, dat zijn eigen voed sel opscharrelde aan de kaden. Amper tien jaar oud liep hij van huis weg. Thuis hoorden ze niets Decca brengt onder de nos. LXT 5321/22 Honnegers oratorium „Le Rot David'', dat indertijd furore maakte en achteraf gezien deels te recht. Men moet dit werk niet ver gelijken met zijn beroemde „Jeanne au Bucher". Daarvoor zijn opzet en uitwerking te verschillend. Jeanne au Bucher vertoont een groter een heid, doordat Jeanne steeds de centrale figuur blijft, waarom zich de anderen groeperen; muziek en tekst worden daarin tevens in één ruk gebracht. „Le Roi David" valt uiteen in een dertigtal kleinere aria's, koren, muzikale tussenspelen e.d. die door een verteller worden gebonden, doch die door hun grote verscheidenheid, ook in de muzi kale behandeling, zich moeilijk la ten aaneensluiten. Af en toe krijgt men wel grotere stukken voorgezet, die prachtig in elkaar passen, zoals b.v. de feestzang in deel 2, die ge volgd wordt door de „Dans voor de ark en met deze samen een brok muziek oplevert, die ruim de tijd geeft om meegesleept te worden. Doch meestal zijn het kleinere brokstukken, die dikwijls met prachtige stemmingen, de grootste aandacht vereisen om „er op tijd bij te zijn". Wel een werk voor fijn proevers dus, wat niet wil zeggen dat de muziek moeilijk is. Integen deel. Honnegers stijl ligt eenieder. Men vraagt zich wel eens tijdens het horen af, wat het geheim van Hon neger is, dat hij voor ieder zo goed in het gehoor ligt. Afgezien van enkele passages waarin men duidelijk Hcindel en een andere keer weer Berlioz herkent, is het geen naschrxjverij van anderen en is het ook niets uitgesproken bij zonders. Honneger kent eenvoudig zijn vak en is kennelijk muziek historisch zeer goed bij. Zijn ver dienste zit niet in het baanbre kende: zij zit in het feit, dat hij deen alledaags gemiddelde voort- otengt, doch een bijzonder b.v. in combinatie van moderne klank kleur in het orkest met een rus- i'ge, eenstemmig gezongen psalm. Resultaat: gewoonweg mooi. Hon- ueger is het moderne bewijs van "e stelling, dat men bij muziek maar niet te veel moet filosoferen, doch slechts simpel moet luisteren met een opengesteld hart. De zeer goede opname van Decca (Ernest Ansermet met het orkest van „Le Suisse Rnmande", Suzanne Danco cn Michel Hamelt zorgen voor de van hen te verwachten ..klare" ver- tolking) biedt daartoe alle gelegen heid. meer van hem. De eerste berichten kwamen tientallen jaren later, toen hij naam had gemaakt als dompteur. Al die jaren is moeder Martin, dag-in-dag-uit, naar het hoog bo ven Marseille gelegen Lieve Vrouw- ke geklommen om er te bidden voor haar jongen. En telkens weer was er die éne stille vraag: „hoe kom ik aan zo'n jongen...?" Er is een portret bewaard geble ven van moeder Martin. H<et hing boven onze werktafel. „Denk erom", schenen haar ogen te zeggenHen ri heeft me veel verdriet bezorgd, maar ik ben toch trots op hem...." Self-made man Martin was een self-made man. De beste herinnering die hij aan zijn schooltijd bewaarde was het mo ment, waarop hij de meester voor goed zijn. rug toekeerde. Op ll-jai-ige leeftijd stond hij al op eigen benen. Zijn lijfspreuk was: ..Regel het zo in je leven dat je van niemand af hankelijk -bent en nooit dank-je-wel hoéft te zeggen". Het radvan avontuur bleef voor de van huis weggelopen Henri bij het paardenspel stilstaan. Je zou van een liefde op h.et eerste gezicht kun nen spreken: hals-over-kop verloor hij zijn hart aan de edele dieren en aan de eer die er op hun rug te behalen viel. Geboren in de havenstad Marseille had het lot ook op '"zeeman" kun nen vallen, of op "stierenvechter"; dan had hij in de arena of op zee uitgeblonken - want half werk ken de hij niet. Nu Was hij al hard op weg om een groot kunstrijder te wor den. Maar omstandigheden dwongen hem over te stappen naar de mena gerie, naar het wildebeestenspel. En hij begon opnieuw, van voren af aan; hij werkte zich naar de top en als eerste onder de leeuwentemmers verwierf hij zich roem en fortuin. Toen hij zich tenslotte terugtrok en - om met zijn vriend Ambroy te spreken - "als een wijze in de scha duw van zijn lauweren ging leven" stak het spook 'verveling' haar kop op. De ongedurige Provengaal moest iets te doen hebben. Kort en goed: hij schafte zich een exemplaar aan van 'Le bon jardinier', abonneerde zich op vakbladen, stak zijn licht op bij tuinders en binnen niet al te lan ge tijd was er uit de oud-dierentem mer een kweker gegroeid, wiens pe ren- en rozen-varieteiten tot ver buiten Kralingen geroemd werden. Na eindeloze zorgen wist hij als eerste in Nederland de Keizerlijke Paulowina tot bloei te krijgende Nieuwe Piotterdamsche Courant, van 26 juni 1855 schreef er een uitvoe rig artikel over. Enkele jaren daar na begon een nieuwe -periode in zijn leven. Rotterdam kreeg haar Diergaarde en Henri Martin wijdde er zijn beste krachten en al zijn kennis van plant en dier aan om er een model-tuin van te maken Amper twee jaar na de oprichting werd hij al geroemd als zijnde "op weg om een van de interessantste zoologische instellingen van Europa te worden, voornamelijk dankzij de belangeloze ijver van de beroemde Martin, commissaris-directeur van de instelling, die er al zijn zorgen en activiteiten aan geeft" (l'Echo Universel van 29 november 1859). Ook Hagenbeek schrijft in zijn me moires dat Martin dag-en-uur in de tuin te vinden was. Twee blommen Inmiddels heeft dan deze levens kunstenaar op bijna 60-jarige leeftijd ®en huishouden op stapel gezet en is hij vader geworden van twee blommen van dochters die zelf-ge- kweekte rozen mogen aanbieden als de Keizer van China of Koningin Sophie in de directeurswoning ont vangen worden. Op zijn zilveren bruiloft wenst men hem nog vele ja ren toe, zeven zullen het er worden... Begrijpt u nu waarom ik er over gedacht heb om dit boek een pano rama over de levenS van Henri Mar tin te noemen? Van deze man kun je met recht zeggen dat hij gedaan heeft wat zijn handen te doen vonden, en hij heeft het goed gedaan. Reken daarbij het feit dat Mar tin niet alleen een toonbeeld was van mannelijke kracht en schoonheid, maar dat hij ook door zijn intelligen tie, zyn eerlijkheid en discretie in de kring van vooraanstaande Rotter dammers en in zijn eigen huisgezin zeer gezien was, en ge hebt al vele redenen waarom moeder Martin trots op haar jongen kan zyn. Zij was het overigens niet alleen. In de verhalen die de enige nog le vende kleindochter van Henri Martin, de 72-jarige made.moiselle Louise Baudour, over hem weet te vertellen, klinkt nog steeds iets door van de eer bied - en het ontzag! - die thuis voor hem gekoesterd werd. Ge kunt haar zelf geen groter plezier bereiden dan door te zeggen dat zij zowel in nerlijk als uiterlijk op haar grootva der lijkt, en toen haar moeder eens berispend zei:.,Je bent net zo'n du vel als je bon-papa", was dat een compliment in de oren van kleine Louise. Kort voor haar dood riep moeder Baudour haar oudste dochter bij zich op de slaapkamer. ,,In deze kis ten", zei ze, ,,zitten alle papieren en herinneringen van grootvader. Ik weet dat het bij jpu in goede handen zal zijn. Jij moet zorgen dat er na mijn dood niets verloren gaat". Daarbij opende zij een grote reiskist die er jaar en dag gestaan had en gaf er voor het eerst aan haar doch ter de geheimen van prijs. Kostbare kist Marie Henriëtte Baudour-Martin stierf in 1932. Sedertdien zijn Louise en haar zuster meerdere malen ver huisd, twintig jaar lang heeft zij de kist onder haar bijzondere hoede ge had. Met anderen sprak ze er nooit over, ,,Zij begrepen het toch niet", zegt ze nu. Het was waar. Want toen ze ten slotte alleen bleef en eerst aan een oog, een jaar daarop aan het twee de, blind werd, heeft ze gemerkt hoe weinig piëteit de buitenstaanders op brachten ten aanzien van haar zorg vuldig bewaarde schatten. Zij, die de onafhankelijke aard van haar groot vader geërfd had, moest er in be rusten dat anderen zich met haar dagelijkse doen en laten bemoeiden, zij was overgeleverd aan derden die zich over haar en haar spulletjes "ontfermden". ,,Wat moet je nog met die oude rommel doen?" werd er gezegd. Er achter aan dacht men: ,.Je ziet het toch niet meer". Papieren, waar ze zelf nimmer in geneusd had, werden overhoop gehaald; brieven, die voor haar heilig waren, gelezen. Oude kranten lagen overal verspreid en kinderen van de hospita speelden met foto's en affiches van grootva ders menagerie... „Als u niet was gekomen, had ik alles verbrand", zegt tante Louise nu. We hebben haar op het nippertje ontdekt. Waren we een paar maan den later gekomen dan was de unie ke collectie die thans in ons boek is ondergebracht, aan de vlammen prijsgegeven. Ontroerend was de eerste ontmoe ting met de laatste nog levende na zaat van Henri Martin die ik einde lijk, na veel zoeken kon begroeten temidden van ontelbare herinnerin gen aan het roemrijke verleden van haar bon-papa. Inderdaad, er is veel verloren ge gaan, maar meer toch bewaard ge bleven. De her en der verspreide brieven, contracten, affiches, kran ten. bulletins, foto's, gravures, schil derijen en curiosa zijn, op enkele stukken na, weer tot de oorspronke lijke verzameling samengevoegd. F. v. D. Gemeenschapshuis St..W'illebrord De minister van Maatschappelijk Werk. dr. Marga Klompé, zal de openingsplechtigheid verrichten van het nieuwe gemeenschapshuis te St. Willebrord. waarvoor de oude kerk en de pastorie geheel zijn verbouwd. Aan deze openingsplechtigheid zal 'n werkbezoek voorafgaan, waarbij o.m. de Arbeidsstiehting aan het Marijke- plein zal worden bezocht. Het ministeriële bezoek zal ver moedelijk plaats hebben in de eerste helft van februari; de juiste datum is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de openingsplechtigheid opnieuw zal worden uitgesteld in verband met het feit, dat burgemeester P. J. Al berts, tevens voorzitter van de Pas toor Bastiaansenstichting, momen teel ziek is. Onder Achtmaal is vrijdagmorgen rond vier uur oen grote Amerikaanse personenauto, waarin zich 900 kg roomboter bevond, in handen van de douane gevallen. Een der inzittenden, zekere M. uit Achtmaal, liep een schotwond in een zijner benen np. Hij werd onder bewaking naar het St. Ignatiuszieken- liuis te Breda overgebracht. Hond vier uur in de morgen naderde de auto Achtmaal richting grens. De op de weg opgestelde douane gaf het stopsein, doch de wagen reed met onverminderde snelheid door, waarop door de douane van vuurwapens gebruik werd gemaakt. Enkele tientallen meters verder had de douane ook een staal kabel tussen twee bomen over de weg gespannen en de auto vloog er met volle vaart tegenop, waardoor de radiator en voorzijde van de auto werden ingedrukt. De twee inzittenden trachtten te ontkomen, doch een van hen. genoemde M. uit Achtmaal, werd door de douane achterhaald. Hij bleek een schotwond in een der benen te hebben opgelopen en was ook aan het hoofd gewond. De chauffeur van de auto kon ontsnappen. Toen de douane de wagen aan een onderzoek onderwierp, bleek deze 900 kg roomboter te bevatten. Boter en auto werden door de ambulante dienst uit Roosendaal weggesleept. Van het proefterrein te Cape Cana veral in Florida is vrijdag weer een ballistische raket van het type Atlas afgeschoten, de vierde in de lopende reeks. Het is de tweede keer dat het lan ceren van een Atlas met succes is geschied. De twee andere malen mis lukte de poging. De draagwijdte van deze raketten is 8.000 km. Het ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de raket zijn doel heeft bereikt. Het betrof een proef voor een beperkte afstand. Pater Egon Turcsanyi, voormalig secretaris van kardinaal Mindszenty de Hongaarse primaat, is volgens niet-officiële berichten in Boedapest tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens contrarevolutionai re activiteit" tijdens de Hongaarse opstand. Vijftien andere priesters cn theolo gische studenten cn een leek zijn op soortgelijke beschuldigingen veroor deeld tot gevangenisstraffen waar van de hoogste tien jaar is. De pers en het publiek waren niet toegelaten tot het laatste gedeelte van het proces, dat op 3 december be gon. Radio Boedapest heeft vrijdagavond meegedeeld dat volgens zijn cor respondent te Moskou tegen het ein de van deze maand een derde kunst maan in de Sovjetunie zal worden gelanceerd. Deze nieuwe satelliet zou op de tweede Spoetnik, gelijken, maar er zouden op grond van opge dane ervaringen enige wijzigingen in de apparatuur zijn aangebracht. Bij een botsing tussen twee elektri sche lokaaltreinen zijn vrijdag te Buenor Aires zeven personen omge komen en dertig gewond. Een vertrekkende personentrein liep uit de rails en kwam in botsing met een binnenkomende trein. Er ontstond kortsluiting, waardoor rijtuigen in brand geraakten. Vele gewonden hebben ernstige brandwonden opgelopen. De achttienjarige Maria Mees ters uit Bergen op Zoom, die tot tweemaal toe een poging on dernam om het Kanaal over te zwemmen, wordt niet langer door coach Ad. Vriens getraind. De heer Vriens, die opzichter van de gemeentelijke bad- en zweminrichting te Bergen op j Zoom is, heeft het contact met Maria Meesters verbroken, om dat de kanaalzwemster zich niet stipt aan de zo noodzakelijke wintertraining hield. Tot twee maal toe liet zjj bij de training in Antwerpen, die speciaal voor haar was georganiseerd, verstek gaan. Kort na de Kanaalrace startte Ad. Vriens in het Antwerpse zwembad met de trainingen. Iedere vrijdag trok hij er met Maria Meesters, Leo de Kok en Mary Zandboer heen. Ad Vriens staat op het standpunt, dat deze wintertraining als voorbereiding voor de komende kanaalrace, waar in hij ongetwijfeld opnieuw met Ma ria Meesters zou zijn uitgekomen, onmisbaar is. Tot enkele weken voor nieuwjaar volgde Maria Meesters de lessen. Toen hadden er zich al moei lijkheden voorgedaan. De laatste we ken voor de jaarwisseling, liet zij echter, voorgevende dat zij niet kon, verstek gaan. Ad Vriens besloot daar op aan de trainingen een einde te maken. Op de dag nadat zijn dertienjarig zusje Ilsa met een fantastische tijd de wereldrecords op de 880 yards en 800 meter vrije slag had verbeterd, kondigde de 15-jarige Jon Konrads zich aan als ernstige gegadigde voor het wereldrecord op de 880 yards voor heren. Tijdens de kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales in Sydney, ver beterde hij in zijn serie het Austra- Voor de rallye van Monte Carlo zullen op 22 januari a.s. 91 equipes starten in Glasgow. Eén van deze equipes wordt gevormd door de Brit ten Sydney Allard en Ronnie Adams, oud-winnaars. Anna Hall, die in 1955 met Sheila van Damm de „coupe des dames" won. start eveneens in de Schotse hoofdstad. In totaal nemen 134 Britse equi pes aan de Rallye deel. 85 starten te Glasgow, 35 te Parijs. 7 te Oslo, 2 te Lissabon, 1 te München en 1 te Den Haag. Alle etappeplaatsen van de Tour de France 1958 zijn nu be kend. Als laatste werden aan gewezen Beziers, Carpentas en Besancon. De Tour heeft dit jaar 24 etappes, waaruit moet wor den afgeleid dat er geen rustdag zal zijn. Het schema is nu: le etappe: Brussel - Gent; 2e etap pe: Gent - Duinkerken; 3e etappe: Duinkerken - Eu le Treport; 3e etap pe: Eu le Treport - Versailles; 5e etappe: Versailles - Caen; 6e etap pe: Caen - St. Brieux; 7e etappe: St. Brieux - Brest; 8e etappe: Brest- Quimper; 9e etappe: Quimper - St„ Nazaire; 10e etappe: St. Nazaire - Royan; 11e etappe: Royan - Bor deaux; 12e etappe: Bordeaux - Dax; 13e etappe: Dax - Pau; 14e etappe: Pau - Luchen; 15e etappe: Luchen - Toulouse; 16e etappe: Toulouse - Beziers: 17e etappe: Beziers - Ni- mes; 18e etappe: Nimes - Carpen tas; 19e etappe: Carpentas-Gap; 20e etappe - Gap - Briangon; 21 etappe: Briangon - Aix les Bains; 22e etap pe: Aix les Bains - Besangon; 23e etappe: Besangon - Dijon; 24e etap pe: Dijon - Parijs. lische record op die afstand met de tijd van 9 min. 24.7 sec. Dit was 9.6 sec. sneller dan het op naam van Murray Rose staande record. De trainer van de beide Konrads Don Talbot, heeft aangekondigd, dat Jon in de finale van zaterdag een poging zal doeh het wereldrecord op de 880 yards en 800 meter, beide ten name van de Amerikaan George Breen met 9.19,2 te verbeteren. Op woensdag 15 januari speelt een bondselftal (amateurs) op het R B. C.-terrein te Roosendaal een licht- wedstrqd tegen een militaire selec- tieploeg. Van de opstelling der elf tallen is nog niets bekend. De Zeeuwse korfbalcompetitie zal niet meer worden afgewerkt. Hiertoe besloot het bestuur van de Zeeuwse Korfbalbond, met dien verstande, dat alleen nog de promotiewedstrij den zullen worden gespeeld. Het res tant van de gewone competitie zal dan voor de aanvang van de nieuwe competitie bij wijze van oefenwed strijden worden vastgesteld. Het programma voor vandaag ver meldt slechts de promotie-wedstrijd Elto-Olympia. De winnaar van dit duel promoveert naar de eerste klas se. OP WOENSDAG 19 FEBRUARI wordt weer de eerste ronde ge houden van de jaarlijkse verkeers- competitie van de KNMV. Aan de ze eerste ronde kunnen alle bij de KNMV aangesloten motor- en au toclubs deelnemen met een onbe perkt aantal leden. VOOR DE ZEEUWSE schaakcompe titie werd in de afgelopen week slechts een wedstrijd gespeeld. In de 2de klasse A bleef Vlissingên 2 met 6-4 baas over het bezoekende Sealto. DE FRANSE ACADEMIE voor sport heeft haar jaarlijkse prijs voor de beste sportprestatie ter wereld toe gekend aan de Argentijn Juan Ma nuel Fangio, wereldkampioen der autocoureurs. Fangio behaalde de wereldtitel vijf keer: in 1951, 1954, 1955, 1956 en 1957. DE SPELERS EN RESERVES van het Hongaarse voetbalteam hebben zich donderdag onder ede verplicht hun uiterste best te zullen doen tij dens de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap. Alvorens aan de tweede ronde te beginnen van 't Hoogovensehaaktoer- nooi werden de donderdag afgebroken partijen uit de begin-ronde uitge speeld. De uitslagen hiervan waren als volgt: Eregroep: Stahlberg-Pilnik 10. Invitatiegroep 3: Jongsma-Poulsen 0.50.5; Soultanbejeff-Perez 0.50.5. Hoofdgroep 1: Djaja-Dries 10. Hoofdgroep 2: Slisser-Arons 01. Damesgroep: Langos-Roodzant 10 Sinka-Basic 01. Vrijdagavond werd het toernooi dan voortgezet met de tweede ronde. Onze landgenoten Euwe en Bouwmeester bemachtigden ieder een half punt, respectievelijk tegen de Zweed Stahl berg en de Zuidslaviër Pric. De uitslagen luidden: Eregroep: Pric-Bouwmeester 0.5 0.5, Euwe-Stahlberg 0.5—0.5, O'Kelly- Matanovic 0.50.5, .Pilnik-van Schel- tinga 10, Milic-Donner 0.50.5. Invitatiegroep 2: Roessel-Baren- dregt 01, Rellstab-Toran 0.50.5; Fuderer-Wade 10, Kramer-Czerniak 0—1, Orbaan-Golombek 0.5—0.5. Invitatiegroep 3: Poulsen-Beni 0.5— 0.5, Bocik-Soultanbejeff afgebroken, Cortlever-Bredewout 10, Jongsma- Gereben 01. Invitatiegroep 4: Palomaa-Diemer 10. Mulder van Leens Dijkstra-Sae- misch 0.50.5, Sandor-Schneiders 10 Kostic-van Geet 0.50.5, Langeweg- Klaeger 01. „Is het niet opmerkelijk, dat de paleizen van de westerse landen zo ge durfd zijn in hun opzet en dat het oosten vertegenwoor digd is met meer monumentale gebouwen?", zo vroeg de hostess Rika van der Auweraert zich af. Zij stond voor de Tsjecho Slowaakse afde ling: werkelijk monumentaal. Voor deze volks republiek reser veerden de or ganisatoren van de „Expo" meer 13.000 m2. „Indien iemand mij zou vragen wat ik van de wereldtentoonstelling dacht", zo stelde de com missaris-generaal Frantisek Adamek, „dan zou ik 't volgende willen zeggen: Iedere expositie in deze geest streeft tot doel na een monument te zijn van zijn tijd. Zo zie ik ook Brussel 1958." Het ligt van Tsjecho-Slowakije eveneens in de bedoeling een bijdrage te leveren voor het algemene thema der tentoonstelling: „De Mens". Men wil daarom in de expositiezalen allereerst een beeld geven van het leven in de republiek. Dat zal zowel op materieel als cultureel gebied geschieden. Het geschiedt onder de titel „Een dag in Tsjecho-Slowakije". Het paviljoen zal drie afdelingen gaan be- (Van onze speciale verslaggever) Langs de Brusselse Meyselaan zien duizenden voorbijgangers dage lijks het praktisch gereed zjjnde paviljoen van Tsjecho-Slowakije. Het paviljoen bestaat uit drie groepen gebouwen, uitgevoerd in staalconstruc tie, verbonden door portieken. vatten, waarvan er thans twee overeind staan. Drie afdelingen, waarin debe zoeker gecon fronteerd gaat worden met de arbeid van het volk in de volks republiek, met de vrije tijdsbe steding van de inwoners en met de ont plooiing van het culturele leven. Bij het samen brengen van deze drie facet ten hebben de organisatoren zich in het bij zonder laten lei den door de strenge regel alles te vermijden wat ook maar even een her innering aan een jaarbeurs wakker zou kunnen roepen. Zij wensen de bezoekers niet iets voor te zetten wat die bezoekers reeds zouden kennen. Natuurlijk komen er enkele specifieke Slo waakse zaken op de „Expo", nationale schatten van cultureel en toeristisch belang. Een uit beelding bijvoorbeeld van het Kasteel van Praag, terecht vermaard. En natuurlijk zal ook de aandacht vallen op de industrie, vooral op de mechanische nijverheid, de glasfabrieken en de brouwerijen. Tenslotte en dat dan voor de afwisseling komen de Tsjechen met hun temperament volle muziek en hun veel geprezen, maar in Dames-groep: Roodzant-BaciC 10, Lazarevic-Sinka 01, Bruce-van der Veen afgebroken, Heemskerk-Benini 0—1, Langos-Chaude de Silans 0.5 0.5. Hoofdgroep 1: Gimeno-Kloostra 10, Doehne-Remouchamps 10, Dries-Braniciki 01, Duthilleul-Dja- ja 0—1. Hoofdgroep 2: J. Donk-Aalders 01 Ditt-Henrichs 10, Arons-Staal 0.5 0.5, Conrady-Slisser 01, Grespo-Bo- bikiewicz 0.50.5. 1.3. Matanovic (Z.-S1.), Stahlberg (Zweden) en Bouwmeester, ieder 1% pt.; 4.8. O-Kelly de Galway (B), Donner, Euwe, Pilnik (Arg.) en Pric (Z.-Sl.) ieder 1 pt.; 9. Müic (Z.-Sl.) té pt.10. van Scheltinga 0 pt. GOES, 10 jan. Groenten: sprui ten Al 59-64, A2 47-61. BI 44, afw. 21-41, witlof Al 65-76, A2 60. BI 59-63, rode kool 20, gr. sav. kool 7-19, boe renkool 9-16, prei 26-29, andijvie 67- 73. veldsla 141, waspeen 14. kropsla 7-8. stoofsla 31, knolselderij 18-24, bos- selderij 16, sjalotten 24. 's-HERTOGENBOSCH, 10 jan. Op de paardenmarkt van gisteren wer den aangevoerd 215 stuks. De prijzen waren als volgt: voljarigen 1050-1200 p. st. met pap. boven not., 1.5-jarigen. 750-950 p. St., met pap. boven not., jonge werkpaarden 950-1175 p. St., met pap. boven not., merrie-veulens 450- 625 p. St., met pap. boven not., hengst veulens 375-475 p. st., hitten 550-750 p st., Shetlandse ponys (ruins) 190- 275 p. st., Shetlandse ponys (merries) 425-67.5 p. st., jonge slachtpaarden 2,10-2,25 p. kg gesl. gew., oude slacht paarden 1.60-1,75 per kg gesl, gew. Minder aanbod van paarden. Han del In voljarigen verliep iets williger met stijf duurdere prijzen. Jonge werkpaarden werden redelijk goed en ruim prijshoudend verhandeld. Wei nig aanbod van hitten, handel stug, prijzen bleven gehandhaafd. Shet landse ponys (merries) werden lui duur verhandeld. Shetlandse ponys (ruins) handel stil, prijzen stabiel. Jonge slachtpaarden handel goed en de prijzen trokken iets aan. Oude slachtpaarden. handel traag, prijzen, lager. Eerstvolgende paardenmarkt donderdag 6 februari a.s. LEEUWARDEN. 10 jan. Aanvoer en notering: 55 stieren 2,70-3,00, 375 vette koeien le kw. 2.70-2.97. 2e kw. 2.50-2,69, 3e kw. 2.00-2,49. 1408 melk en kalfkoeien 500-1050. 100 pinken, vette en graskalveren, pinken noteren 300-600, vette en graskalveren 250-485, 429 nuchtere kalveren 40-53. 875 vette weidesehapen en lammeren, vette weideschapen noteren 80-105, lamme ren 50-85, 210 vette varkens, oude var kens noteren 1,40-1.55, vette biggen 1,54-1.60. zouters 1,55-1.60. 251 biggen en lopers, biggen noteren 25.50 en lo pers 51.95, 16 bokken en geiten, geen notering, 66 paarden 500-80Ö, Totale aanvoer 3585. Overzicht: stieren, aanvoer matig, stemming goed, prijshoudend. Melk en kalfkoeien, ruim. stemming en kwaliteit goed. prijshoudend. Pinken, kort, rustig, gelijk. Vette en graskal veren kort. rustiger, niet hoger. Nuch tere kalveren, ruimer, iets heter, prijshoudend. Varkens, kort. goed, ge lijk. Biggen en lopers, matig, rustig, gelijk. Schapen, ruimer, slecht, niet hoger. Lammeren, ruimer, sledht. niet hoger. Paarden, ruimer, in het begin goed, afloop rustig, gelijk. het westen minder bekende marionettenfilms.T+Tf)?GrVe^mTe'kuiflM^^9)5 Konstanz 258 (+1), Rheinfelden 196 (+7), Breisach 120 (+10), Straatsburg 210 (—2), Maxau 403 (—19), Mann heim 281 41, Mainz 322 (+24), Bingen 232 (+30), Kaub 253 (+43), Trier 466 (+34), Koblenz 363 (+541, Keulen 373 (+1131, Ruhrort 538 (+1341 Lobith 1110 (+105), Nijmegen 853 (+89), Arnhem 875 (+76), Eefde IJs- sel 453 (+45), Deventer 355 (+431, Monsin 5622 (+22), Visé geen opgave. Borgharen 4307 (+93),

de Stem | 1958 | | pagina 13