IN ARBEIDERSRADEN GEVEN ARBEIDERS WEINIG RAAD Kerkrade oefent zich in de taal der sasten Broeder Liguorio veertig jaar in congregatie van Oudenbosch KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Voor rechtbank Middelburg vijf mille boete geëist wegens belastingontduiking Niet origineel Beperkingen DAGBLAD DE STEM Ilsa Konrads heet voortaan terbaby wai Rest. „Princeville" „Mirabelle" Ondanks concessies van Poolse partijleider Jubilea in 1958 •v In april sal iedereen examenvrees hebben 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1958 11 Sinds 1953 directeur van de Arbeidsstichting Rucpheti VAX MIERLO es ZOON s.v. Vijftien processen in vijftien jaar Van 6 t.m. 10 januari 1958 Vakbonden worden in ere hersteld Kritiek Broeders der 0.0. Neemt eens een proef! Aan ijver geen gebrek Nationale damtitel daal op het werkzaam en Op 2 februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat broeder Liguorio, in de wereld G. J. A. de Jong, Am sterdammer van geboorte, zijn in trede deed in het Broederhuis St. Louis te Oudcn- bosch. Deze ln sportkringen voor al bekende figuur was ongeveer 25 jaar te Roosen- convict St. Marie sinds 1953 directeur van de Arbeidsstichting Rucphen te St. Willebrord. De Roosendaalse pe riode kenmerkte zich door vele ac tiviteiten in de sportwereld en in de organisatie van Katholiek Thuisfront. Thans liggen die activiteiten in hoofd zaak ln het sociale vlak, waarbij de liefde en zorg voor zijn pupillen om hen een zo groot mogelijke levens vreugde te bieden gepaard gaan met het zakelijke talent van de jubilaris, hem als zoon van een Amsterdamse middenstander niet vreemd. Als jonge broeder kwam hij in '26 te Roosendaal op het convict, de kostschool voor de mannelijke jeugd van boven en beneden de Moerdijk en Schelde. Dr was al direct een nauw contact met deze nieuweling, want het bleek een sportman in hart en nieren. De voetbalvereniging Cosema had alle aandacht. De jeugdbeweging kreeg meer gestalte onder de energieke lei ding van deze broeder, de jeugd voetbalcompetitie voor de lagere scholen werd ingesteld en groeide uit tot een jaarlijks evenement tijdens de vakantie, waaraan tal van scholen uit Roosendaal en omgeving deelne men. In het bestuur van de afdeling Bra bant van de toenmalige N.V.B. wer den de activiteiten op breder ter rein van do sport voortgezet. De r.- k. voetbalbond kende hem als een der grote steunpilaren. Eind 1940 werd deze bond opgenomen in de N.V.B. Onder voorzitterschap van broeder Liguorio kwam de jeugdaf deling van de Brabantse Voetbalbond tot grote bloei en bewerkte een ster ke binding van de jeugd. Ook trainer Niet alleen als organisator stond de broeder in de voorste gelederen. De jeugd werd in de geheimen van het voetbalspel ingewijd op deskun dige wijze; ouderen werden getraind, waarbij vooral 't stopperspilsysteem sterk op de voorgrond trad. Voor Katholiek Thuisfront, afdeling Roosendaal, werden bergen werk verzet. Een grootse huldiging viel de broeder daarvoor ten deel bij het beëindigen van de activiteiten dzer instelling. Die Roosendaalse periode was rijk aan vruchtbaar werk, maar ook aan het vormen van vele relaties en een uitgebreide kring van vrienden. Waar de a.s. jubilaris thans ook ver schijnt oir de verrichtingen op de grasmat gade te slaan is het voor velen een genoegen om met hem nog eens over de sportproblemen te pra ten, hoewel de nroeder thans andere problemen kent. Te St.Jf' illebrord Sinds 4,5 jaar staat broeder Li guorio nu aan het hoofd van de Ar beidsstichting Rucphen. Een instel ling voor arbeidskrachten, die in het normale arbeidsproces bezwaarlijk kunnen worden opgenomen. Op be scheiden wijze werd deze werkplaats opgezet in de voormalige Rozen- kransfabriek te St. Willebrord. Met negen personen werd gestart. Thans werken in de nieuwe noodwerkplaats, welke begin van vorig jaar op groot se wijze in gebruik werd genomen, 62 mannen en jongens. In de verwerking van papier, riet, rota licht leer enz. vinden deze men sen aan het Prinses Marijkeplein een grote dosis levensvreugde en een re delijk bestaan. Het nieuwste wat hier nu wordt vervaardigd is een dames mocassin, een licht riemschoentje. Steeds zien de directeur en zijn staf naar nieuwe creaties uit om een zo groot mogelijke afwisseling in het werk van zijn pupillen te verkrijgen. Bepaalde produkten kennen intussen een miljoenenomzet. Enthousiast kan broeder Liguorio vertellen over de grote medewerking van tal van industrieën, die regel matig werk bezorgen, en afnemers van in eigen ontwerp vervaardigde voorwerpen, waarbij o.a. het luxe rie ten mandje aan de top staat. Niet alleen het produktieplan, maar ook de mogelijkheid tot ontspanning en ontwikkeling hebben de aandacht. Een nieuwe grootse taak op sociaal terrein, waaraan de direvteur met onvermoeide ijver werkt. Bij dit jubileum van broeder Li guorio zal ongetwijfeld even stil worden gestaan. De juiste datum waarop dit zal geschieden is thans nog niet bepaald. (Advertentie) BREDA - Princenhage MENU a Fl. 11,50 Vt KOUDE KREEFT - SCE MAYONNAISE OSSESTAARTSOEP WILD ZWIJN - ST. HUBERT PARFAIT GRAND MARNIER sk Voor uw trouwpartijen, recepties, lunches en diners, óók aan huis (Advertentie) Bankiers Anno 884 BELEGGINGSADVIEZEN Twee weken gevangenisstraf en het intrekken van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Mid delburg, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop, tegen de Zierikzeese veekoper J. M. P. M., die op 26 oktober zijn vrachtauto onder Kerkwerve bij Haam stede een inrit rechts had doen in slaan. Hij kwan. in aanrijding met een bromfietser, die zodanig kwam te vallen, dat zijn enkel werd versplin terd, zodat hij jarenland niet zal kun nen werken. De officier zei, dat in de afgelopen vijftien jaar de verdachte vijftien pro- cessen-verbaal heeft gekregen, waar voor vier wegens aanrijdingen. De veehandelaar staat bovendien bekend als een zeer gevaarlijke rijder. Uit spraak op 22 januari a.s. Een boete van 5000 en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd eis te de officier van justitie bij de recht bank te Middelburg tegen de Oost- burgse restauranthouder J.P.M. de N. wegens ontduiking van de inkomsten belasting. De N. had in februari van het vorige jaar een onvolledige aan gifte gedaan, waardoor een bedrag van 40.000 verborgen bleef. Deze veertig mille vormden een ge deelte van de som, waarvoor de N. zijn zaak in 's-Hertogenbosch ver kocht. Bij een onderzoek, dat door de fiscale recherche was ingesteld, kwam aan het licht, dat in de boe ken „slechts" 100.000 stond aange geven. terwijl het bedrijf voor i40.000 gulden was «erkocht. Als reden voor het achterhouden van de 40.000 gaf de N. op dat hij verwachtte een zeer hoge aanslag te zulen krijgen, die hij niet zou kunnen voldoen, daar de koopsom van zijn zaak in Den Bosch in termijnen zou worden betaald en hij bovendien in Oostburg opnieuw moest beginnen. De verbalisant, de hoofdcontroleur van 's rijks belastingen R.P. uit Rot terdam, zei dat het achtergehouden bedrag belastingtechnisch tot de winst van het bedrijf behoorde. Tijdens het requisitoir van de of ficier van justitie, mr. J.L. Andreae kwam vast te staan dat met de ont vanger der belastingen in bepaalde gevallen een regeling is te treffen ten aanzien van afbetaling van be lastingschuld. De officier wees er daarom op, dat de N. niets gedaan heeft om op normale wijze iets te bereiken. De president van de recht bank. mr. P. van Empel. bepaalde de uitspraak op 22 januari a.s. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. - Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3 1/2 Nederland 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 Laagste Hoogste Vrijd.10-1 koers koers laatste tijdvak 143 1/4 154 152 1/4 175 183 182 3/4 170 175 1/2 175 1/2 243 250 243 222 232 222 234 1/2 240 1/2 237 3/8 314 328 1/2 314 1/2 202 213 1/2 209 1/2 143.80 147.80 143.90 137 1/2 141 1/2 139 3/4 129 1/2 134 131 105 1/2 113 111 197 203 200 40 1/4 43 1/2 42 1/4 85 89 S3 57 63 60 9/16 84 3/8 85 1/8 84 31/32 90 5/16 90 3/4 90 11/16 89 13/16 90 1/4 90 9/32 Koersverschil t.o.v. vorige week 5 1/4 9 1/2 3 6 6 1/8 4 1/8 10 1/2 2.15 2 1 4 1/2 1/2 1 3/4 2 3/4 4 7/16 1/16 13/32 21/32 Toen Lenin in 1917 de omstandigheden gunstig achtte om de macht in handen te krijgen, heeft hij geen middel onbe proefd gelaten om zijn doel te bereiken. Eén van die middelen was het putten uit het enorme reservoir van beloften, die aan het volk gedaan konden worden. Hij beloofde vrede, ten koste van alles; brood, dat er niet was, en dat op dat ogenblik niemand geven kon. En aan de boeren be loofde hij land, dat er inderdaad was, maar dat de boeren al voor een belang rijk deel van de grootgrondbezitters had den afgenomen. Dat land mochten zij van Lenin even houden, tot de tijd rijp was om het weer af te nemen en aan de staat te trekken. Maar door de belofte had Lenin de boeren in ieder geval niet als tegen standers gehad in zijn strijd om de abso lute macht. Zijn opportunistische politiek is nog steeds het voorbeeld voor zijn vol gelingen. Alleen Bela Kun wilde niet naar zijn leermeester luisteren. Hij wens te niet af te wijken van de leer van Marx toen hij in 1918-1919 in Hongarije aan de macht was. Het land van de grootgrond bezitters moest rechtstreeks aan de staat komen. Het gevolg was dan ook een he vige tegenstand van de boeren en ten slotte de val van het communistische re gime. Het voorbeeld van Bela Kun vindt weinig navolging. De huidige communistische leiders houden zich liever aan de praktijken van Lenin, die Marx aan zijn Russische laars lapte als hem dat te pas kwam en er mee schermde als hij er voordeel in zag. Ook Go- mulka in Polen is een goed leerling van Le nin, die koste wat kost zijn land wil ombou wen tot een communistische heilstaat. Om aan de macht te komen is hij niet karig geweest met beloften en aanvankelijk heeft hij aan veel eisen van het Poolse volk toe gegeven. Maar zo langzamerhand schijnt hij de tijd rijp te achten om terug te komen op zijn eerste toezeggingen en het ziet er naar uit dat hij nog al snel spijt begint te krijgen van de concessies die hij noodge dwongen heeft gedaan. Een van de meest sprekende voorbeelden van de tactiek van de communistische partij in Po len is het gesol met de arbeidersraden, die in de loop van 1956 werden gevormd met als doel de arbeiders in de industriële ondernemingen medezeggenschap te geven in het bedrijf, waar in zij werken. Gedurende de Poznan-opstand en de kritieke dagen van oktober-november 1956 moest Gomulka toelaten, dat vooral in Warschau en omgeving de arbeiders de lei ding overnamen in de fabrieken. Hij zag in dat het ogenblik nog niet gekomen was om zich daartegen te verzetten. Zijn oplossing was een voudig. Door het ..Besluit betreffende de arbei dersraden" van 19 november 1956 kwam er een wettelijke regeling van het voldongen feit, waar door de regering voorlopig haar eigen positie veilig stelde. In de regeling werden de réchten en de plichten van de arbeidersraden vastge legd en men kan daarin een begin zien van een democratische ordening, die wel wat uit de toon viel in de democratische volksrepubliek, waar iedere democratie ver was te zoeken. Op papier ziet het êr heel aardig is. De wet be paalt dat slechts één derde van de zetels in de arbeidersraden mag worden ingenomen door administratief of leidinggevend personeel. De arbeiders hebben dus altijd een meerderheid. De directeur van het bedrijf is ambtshalve lid van de raad, maar hij mag niet als voorzitter fungeren. Hij is verplicht de raad van zijn za kelijk doen en laten op de hoogte te houden en hij moet regelmatig rapport uitbrengen over de wijze waarop hij de besluiten van de raad uitvoert. Wil hij een besluit van de raad niet uitvoeren dan kunnen de arbeiders een beroep doen op een hogere instantie, die een onderzoek moet instellen. In de wet is geen bepaling op genomen. die het mogelijk zou maken de le den van de raad van hogerhand tê ontslaan. De arbeiders kiezen zelf hun afgevaardigden, die slechts aan hen verantwoording verschul digd zijn. Zolang een arbeider lid is van de raad kan hij op de fabriek niet ontslagen wor den. Zo op het eerste gezicht zou men geneigd zijn de conclusie te trekken dat de Poolse ar beiders de eerste ronde gewonnen hebben. Maar de strijd is nog lang niet ten einde. Nog steeds worden de produktie-plannen voor iedere fa briek door het ministerie te Warschau vastge steld en daarvan mag niet worden afgeweken. De directie blijft een regeringsinstantie, die zich in de eerste plaats te houden heeft aan de voorschriften van hogere ambtenaren, de staatsplannenmakers. Vandaar ook dat de be slissingen van de arbeidersraden wanneer zij het produktie-schema betreffen, moeten geba seerd zijn op het lopende nationale plan. Met andere woorden: de taak. die de fabriek moet uitvoeren wordt door een centraal bureau in Warschau vastgesteld èn kan door de arbeiders niet veranderd worden. In de Poolse pers, die sedert 1956 een op merkelijke vrijheid geniet, kan men herhaalde lijk voorbeelden vinden van de ongelijke strijd van de plaatselijke democratische initiatieven tegen de bureaucratische routine, die nog steeds voortwoekert in de top-lelding. Die bureaucra tie vecht voor haar bestaan en schrikt er niet voor terug dit te doen met de gebruikelijke communistische middelen. Men tracht iedere werkelijke medezeggenschap van de arbeiders inzake de fabrlekslelding tegen te werken en te beletten en zelfs probeert men de verkiezin gen van leden van de raden wat minder vrjj te doen plaatsvinden. Het blad ..Szpilki" drijft af en toe de spot met de arbeidersraden, die naar de mening van de redactie niet meer dan een aanfluiting zijn van wat de arbeiders er mee hebben bedoeld. In het blad van 5 mei jl. stonden een aantal fictieve ingezonden vragen met de ant woorden van het blad, waaruit duidelijk blijkt dat men niet langer bereid is de arbeidersra den au sérieux te nemen. „Vraag: Wat er met onze arbeidersraad is ge beurd is nog al vermakelijk. Bij de zestien le den is geen enkele arbeider. Deze vreemde gang van zaken wekt ontevredenheid in de fa briek en men hoort de klacht, dat dit geen ar beidersraad meer is, maar bedrog. Antwoord: Er zijn altijd ontevreden lieden, maar trek je van zulke kleinigheden niets aan. Neem echter om aan de veilige kant te staan in ieder geval één arbeider in de raad op. Dat kan nooit kwaad. Vraag: Onze arbeidersraad is bijzonder ac tief. Wij komen iedere week bij elkaar en soms zelfs meer dan een keer per week. Wij praten over het nationale economische plan, wij stellen plannen op voor de diverse ministeries, wij delen hun invloedssferen in enz. Nog on langs hebben wij gedetailleerde plannen uitge werkt voor de afschaffing van de centrale ad ministratieve lichamen. Wij zijn dan ook bele digd door het feit dat er kameraden zijn, die ons werk niet waarderen en dié zeggen dat wij ons moeten bezig houden mét zaken, die de fabriek betreffen. Antwoord: Schenk daar geen aandacht aan. Dat is alleen maar afgunst, die spreekt. Naar de duivel met fabrieksaangelegenheden! Daar zal altijd nog tijd genoeg voor zijn wanneer jullie de nationale economische politiek hebben geregeld". leiding behoren voorgelegd te worden aan een scheidsgerecht, samengesteld uit vertegenwoor digers van de vakverenigingen en van hoge re ambtenaren uit de economische staatsorga nisaties; 2. de vakverenigingen moeten de al gemene richtlijnen aangeven aan de raden voor wat betreft hun activiteiten en hun rol op het terrein van de nationale economie. Ook wat betreft de verkiezing van leden van de arbeidersraden wenst Gomulka verandering Terwijl hij toegeeft dat de arbeiders het recht hebben zelf hun vertegenwoordigers in de ra den te kiezen, moeten toch naar zijn mening de plaatselijke comités van de communistische partij „de kandidaten aanwijzen, waarvan de verkiezing de beste garantie is voor het met succes werken van de arbeidersraden". Tegenover de planne, die Wladyslaw Gomul ka zien voorstelt uit te voeren staan heel an dere projecten van de arbeidersraden. Deze wil len hun activiteit namelijk uitbreiden tot bui ten het terrein van de fabrieksaangelegenhe den en hebben o.a. op het programma staan het stichten van coöperatieve verenigingen op zo uiteenliggende gebieden als huisvesting en consumptiegoederen. De fondsen, die daarvoor nodig zijn, willen zij uit de winsten van de fabrieken trekken. Het streven van de arbei ders is er duidelijk op gericht om zoveel mo gelijk industrieën aan de controle van de rege ring te onttrekken. Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van arbeidersraden, die te Warschau werd gehouden, werd voorgesteld om de industrieën naar hun aard in klassen te verdelen: die van nationaal belang, zoals trans port, verdediging, communicatie, zouden dan nationaal bezit kunnen blijven; gemengde be drijven zouden een coöperatief karakter moeten hebben met regeringsdeelname; voor de kleine industrieën, o.a. op het gebied van voedsel en luxe artikelen, moeten naar de mening van de arbeidersraden vele huidige regeringsbepalingen geheel vallen. Deze laatste categorieën be horen zelfstandig te staan en vrij te zijn van regeringsinmenging. Met deze ideeën is Gomulka het helemaal niet eens en in zijn grote rede op het negen de partijcongres zei hij dan ook: „Als iedere fabriek een soort coöperatieve onderneming van de arbeiders zou worden, dan zouden onmiddel lijk alle wetten, die de kapitalistische onder neming beheersen van kracht worden, met al de gewone resultaten. Centrale „planning" en administratie zouden moeten verdwijnen. De prijs van goederen zou door de markt bepaald worden. Iedere fabriek zou haar eigen produk- tie vaststellen zonder rekening te houden met andère fabrieken. Met de investering zou het nog erger gesteld zijn dan onder het kapitalis tische systeem, waar de kapitalist eigenaar is van de fabriek. De arbeiders zouden als col lectieve eigenaren echter in de eerste plaats aan hun wekelijks inkomen denken en dat zo hoog mogelijk zien op te voeren. Aan reserve ring en investering zou niet veel aandacht worden besteed". De voorstelling van zaken, dié „Szpilki" geeft moge dan misschien wat overdreven zijn, een feit blijft het dat de regeringsinstanties en ook Gomulka de bevoegdheden van de ar beidersraden willen beperken tot er niet veel meer overblijft van de oorspronkelijke opzet van de arbeiders. Het falen van de arbeiders-vakorganisaties, aldus Gomulka, maakte de arbeidersraden no dig, maar nu is de tijd gekomen dat de Vak verenigingen weer de belangrijkste rol moeten gaan spelen en de arbeidersraden moeten con troleren. De Poolse communistische leider heeft twee maatregelen voorgesteld om de arbeiders raden aan de vakorganisaties te binden, name lijk: 1. geschillen tussen de raden en de fabrieks- Een jaar experimenteren met arbeidersraden heeft de Poolse arbeiders wel geleerd dat de strijd tegen de communistische bureaucratie moeilijk is. Veel zouden zij hebben kunnen voorzien, wanneer zij de gang van zaken in de Sowjet-Unie voor ogen hadden gehouden. Daar kwam Lenin aan de macht via de sowjets, de raden van arbeiders, boeren en soldaten. Hij koos die weg welbewust, omdat in die ra den de politiek ongeschoolden zaten, die niet op gewassen waren tegen de methoden en de tac tiek van een beroepsrevolutionair. Via de vak organisaties waarvan de leiders ervaring had den op politiek terrein zou Lenin weinig kans hebben gehad om op zo eenvoudige manier de macht in handen te krijgen. Toen Lenin een maal aan de macht was en de vakverenigin gen door de communistische partij werden ge controleerd, werden deze organisaties op hun beurt gebruikt om de invloed van de sowjets te verminderen. Gomulka is in zijn strijd weinig origineel. Het recept van Lenin is voor hem goed genoeg. De vraag is echter of het ook goed genoeg is voor de Poolse arbeiders van 1957, die veel verschillen van hun Russische collega's van 40 jaar geleden. En al is het persoonlijk pres tige van Gomulka groot als gevolg van zijn houding tegenover de gemeenschappelijke vij and van alle Polen. Rusland, achter Gomulka staat een partij, die zich meer en meer ge haat begint te maken. De Poolse arbeider zal zeker niet dulden, dat de vrijheden, die hij in 1956 ten koste van veel risico heeft verworven, teniet worden gedaan. 60 Jaar professie: 3 september, Servatius. Huijbergen: 3 september, Silvester, Breda. 50 Jaar professie: 19 april, Egidi- us, Breda; 29 augustus, Ambrosius, Huijbergen: Lebuinus. Bergen op Zoom. 25 Jaar professie; 20 augustus, de broeders Arsenius, Huijbergen; Se- bastianus. Huijbergen; jacobus. Ber gen op Zoom; Fabianus, Oosterhout; Gerlachus, Oosterhout; Gaudentius, Pati (Java); 10 september, Br. drs. Antonius Oosterhout. THANS IN MEER DAN 60 000 GEZINNEN Mevrouw, Elke dag staan er in ons blad koopjes voor U en Uw gezin. Nog deze maand komt de grote opruiming. Ons blad wijst U de weg om zo voordelig mogelijk te slagen. Mogen wij U voor 1958 een advies geven? Begin het. nieuwe jaar goed. Begin met een abonnement op het Dagblad De Stem. U ontvangt de krant 14 dagen gratis. NAAM i STRAAT S GEMEENTE (tn drukletters) Abonn.prijs; p. week f 0.54; p. kwartaal 7.- per post 8.20. (Incasso wordt berekend). (Van een Limburgse medewerker) Er huppelde een paardestaartje voor ons uit op de Hoofdstraat in Kerkrade. Het was al laat, in ieder geval te laat voor jonge paarde- staartjes, maar de omstandigheid, dat zij een boekentas onder de arm droeg, deed b« ons het vermoeden rijzen, dat zij zich naar een ernstige taak spoedde. Om zekerheid te krfcgen spraken wqj haar aan in het weinige Ita- liaans. dat we machtig zyn. hui's?°)V0 Sel tr0Va 'a C3Sa d' Huberl0?" vroeKen we (Waar is het Hubertus- Een ogenblik keek ze ons onderzoekend aan, waarschijnlijk om uit te vis sen, of we haar voor de gek wilden houden. Toen zei ze met een allerliefst stemmetje: „Venite con me, signore, io vado alia casa di Huberto." (Kom maar mee ik ga naar het Hubertushuis). Ons vermoeden was door dit antwoord zekerheid geworden. Het paarde- staartje was een van de 2100 leerlingen van de monstercursus Frans, Engels en Italiaans, die door het bestuur van het Kerkraadse Wereldmuziekcon cours is georganiseerd en die na twee maanden reeds tastbare resultaten afwerpt, gezien de vlotte wijze, waarop het meisje ons te woord stond dachtig de vreemde teksten, die voor hen lagen, zoals de oude heer Huub Somers, 73 jaar, en nog leergierig als een jonge kerel. Evenals alle leeftijden, zijn ook alle beroepen op deze cursus ver tegenwoordigd, van winkelier, huis moeder. kantoorbediende, timmer man, tot slager, kantoorjuffrouw, mijnwerker, metselaar en verpleeg ster toe. Al deze mensen willen niet met. de mond vol tanden staan, wanneer de volgende zomer 5.000 buitenlandse muzikanten Kerkrade voor een maand in bezit zullen ne men. Met welk een ijver er in Kerkra de Frans, Engels en Italiaans ge studeerd wordt, konden we enkele ogenblikken later in het Hubertus huis zelf constateren. Er zaten daar meer „paardestaartjes" en knapen met nauwelijks een zweempje dons op de rozige kaken. Enkelen waren zelfs zo jong van jaren, dat zij nog de korte broek droegen. Doch daar naast beten mensen van alle leef tijdsgroepen nadenkend op de punt van hun potlood en bestuurden aan- De meest verbluffende ervaring, die men tijdens zo'n massa-les in het Hubertushuis opdoet, ls wel de ernst, waarmede gestudeerd wordt. Het Ujkt ons gemakkelijker voor de leraar deze paar duizend cursisten iets hij te brengen dan orde te hou den ln een klas van 30 jongens of meisjes. In heel de zaal is er niet een, die aan kattekwaad denkt, niet een, die het verlangen op het gezicht te lezen staat om zijn leerboekje dicht te slaan. Van de 50 minuten dat iedere les duurt, wordt iedere seconde uit gebuit. Het prettige van dit massa-on derwijs is, dat er geen grammatica wordt geleerd. De stof is zuiver afge stemd op de conversatie, zoals die die zich ongetwijfeld tijdens het muziekconcours zal voordoen,. ..Is Kerkrade een grote stad? Hoe veel inwoners heeft zij? Waar is het postkantoor Hoe laat sluiten de cafés?" En vlot zal" de Kerkradenaar deze zomer, antwoorden in het Engels, in het Frans of Italiaans: ..Kerkrade is een stad van zoveel duizend inwo ners." Piu lente, prego! Ook de huiselijke conversatie is niet vergeten. Na het volgen van deze talencursus, kan men zijn gast tenminste uitleggen uit hoeveel per sonen het gezin bestaat, welk beroep de gastheer heeft enz. Ook tellen leert, men, vlot en zonder de minste aarzeling. Wanneer Ben Romijn de zaal vraagt: ..Hoveel is 87?" ant woordt men in koor: ..Quatre vingt sept." En als mr. Franpois wil weten hoe laat het is dreunen, allen na een blik op de klok, dat het „half past eight" is. De uitspraak van het ge tal „thirty three" levert wel even moeilijkheden op, maar na enkele oefeningen spreekt iedereen het zui ver uit. Met het Italiaans gaat het precies 20 De zachte klanken van deze taal schijnen de Kerkradenaren zelfs bij zonder goed in het oor te liggen. We vrezen alleen, dat het zinnetje ,,un poco piu lente, prego" (een beetje langzamer, a.u.b.) vrij vaak gebruikt zal moeten worden, wanneer een echte Italiaan deze zomer zal be ginnen te ratelen. Gediplomeerd In ieder geval zal dit originele idee van het concoursbestuur deze zomer zijn vruchten afwerpen. Kerk rade wordt dan de meest polyglotte stad van ons land. Onder de bevol king zullen dan enkele duizenden gediplomeerde tolken zijn. Ja. gediplomeerde, want de stu die-ijver zal met een echt diploma worden beloood. In de loop van april van het volgend jaar zullen examens worden afgenomen, waarvoor de Engelse, Franse en Italiaanse regeringen een heuse examen commissie naar Kerkrade zullen sturen. Even ernstig als er tot nu toe gestudeerd is, even zo ernstig zullen de leerlingen om trent hun talenkennis aan de tand gevoeld worden. Er zal natuurlijk géén gramaticaal examen worden afgenomen, doch 't onderzoek zal zich uitsluitend be palen tot de vaardigheid van het voeren van een eenvoudige conver satie. Toch zal Kerkrade in april 1958 onder een collectieve examen koorts gebukt gaan. De drie leraren, die zich geheel gratis iedere week alle moeite ge ven om de Kerkraadse bevolking de eerste beginselen van een vreemde taal bij te brengen, mogen echter op timistisch zijn. Er wordt door ieder een. jong en oud, man en vrouw, vlijtig gestudeerd, zodat de resulta ten ongetwijfeld mee zullen vallen. Op de talencursus in het Hubertus huis kan men alle leeftijden en be roepen ijverig over de leerboeken gebogen zien. De secretaris van de Australische zwembond. Burge Philips, heeft na de opmerkelijke prestatie van de 13- jarige Ilsa Konrads op de 880 yards vrije slag voorspeld, dat de Austra lisch „waterbaby" binnen een jaar wereldrecordhoudster zal zijn op vrij wel alle afstanden (vrije slag). Ilsa Konrads werd in Letland ge boren. Als kind emigreerde zij naar Australië, waar zij in 1956 de Aus tralische nationaliteit kreeg. Het was tijdens deze kampioenschappen voor de eerste keer, dat zij aan het num mer 880 yards deelnam, nochtans toonde zij na de race nauwelijks te kenen van vermoeidheid. Vijftien dammers zullen elkaar van 18 januari t.m. 8 maart a.s. te Utrecht de nationale titel betwisten. In de finale komen z(j in een halve competitie' tegen elkaar uit. De rangschikking wordt bepaald volgens het Sonnenborn-bergersys- teem; de zes hoogst-geklasseerden plaatsen zich voor de finale 1959. De overige deelnemers moeten volgend jaar weer in de voorronden uitkomen. Wekelijks wordt op zondag, vrijdag en zaterdag gespeeld, in de recrea tiezaal van een drukkrij te Utrecht. De deelnemers zijn: de kampioen van 1957 Wim Roozenburg (Rotter dam); L. Anderson (Goes), J. An- sems (A'dam)S. Boer (Alblasser- dam)J. Bom (R'dam)O. Drenth (Emrnen); B. Dukel (IJmuidem ir. G. van Dijk (Wageningen)J. Edink (Veenendaal)W. Huisman (Leiden); D. Jurcka (Ede); R, Kei ler (A'dam); J. de Kluijver C\Haar- dingen); W. van der Sluis (A'dam) en J. de Vries (R'dam).

de Stem | 1958 | | pagina 11