De aansluiting tussen L.0. en vervolgonderwijs Pas op Ook zondag staan de amateurs onder felle schijnwerpers KNK Heinkenszand speelt 30 jaar toneel Rapport over N.-Brabants onderwijs III Slot FILMS voor verkoudheid ufrtfdfoJF Opvoering van vijftigste stuk Klaas Buchly moet operatie ondergaan Hoogovenschaaktoernooi (20e) is nu begonnen DAGBLAD DE STEM Mogelijkheden DERDE BLAD VRIJDAG 10 JANUARI 1958 De beslotenheid der schoolwereld moet doorbroken worden Daily Worker stopt verschijning TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Otto Frank zal een schadevergoeding moeten betalen Hoogwaterstanden Angst voor iedere hap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Wereldcongres van I.K.K. volgend jaar in Washington Neemt eens een proef! (Advertentie) (Van onze onderwijsmedewerker) De spraakmakende gemeente rond de vraag, of het Brabantse lager onderwijs voldoende op peil is, wordt vooral gevormd door de ouders van die leerlingen, die zijn voorbestemd, om verder te studeren. De ouders zijn het vooral, die kritisch staan tegen over de prestaties welke door hun kinderen op de lagere school worden verricht. Een groot deel van de discussies en misver standen tussen gezin en school beweegt zich rond dit onderwerp. Want het is nu eenmaal aan ouders eigen, dat zij grote idealen hebben met hun kinderen: verder onderwijs moet hun de poort openen naar een gelukkige toekomst. En wee het hoofd der school, dat zich aanmatigt, de succeskansen van het beminde kind in twijfel te trekken. Voor deze veel-geplaagde school hoofden Is het daarom wel bemoedi gend. dat het Studierapport omtrent het Brabants lager onderwijs duide lijk heeft kunnen vaststellen, dat het oordeel van deze hoofden over de studiekansen der leerlingen duidelijk overeenstemt met de testresultaten ten aanzien van deze geschiktheid van de jongens en meisjes. Het verleden heeft met succes gezocht naar betere selectiemiddelen aan het eind der zesde klas, maar het is van belang, dat nog eens beklemtoond wordt, hoe zeer het oordeel van een hoofd der school van waarde hierbij moet zijn. De ouders zijn, blijkens het rap port, overigens niet zo overtuigd van de waarde dezer beoordelingen. De wensen en daden der ouders wijken belangrijk af van de geschiktheids verklaringen, die de schoolhoofden aflegden. Over het algemeen grepen de ouders ofwel te hoog, ofwel te laag. In een periode van 5 jaar wil den de ouders van 37% der jongelui een voortgezette studie aan ULO of VHMO, terwijl hoogstens 34% daar toe geschikt werd geacht. (Terloops zij opgemerkt, dat intussen slechts 23% op bedoelde scholen kon worden geplaatst: ruimte-gebrek!) Anderzijds stuurden de ouders van 37% der kinderen hun kroost naar het VGLO, als eindonderwijs, terwijl dit slechts voor 28% gewenst werd geacht. Hier bespeurt men een over haasting der ouders om hun kind aan de lonende arbeid te zetten, terwijl goede studiecapaciteit verloren ging. Dit laatste gold vooral de meisjes: van hen beëindigde 12% de studie, zonder gebruik te maken van aanwe zige studietalenten. Dit betekent, dat ons volk nog weinig efficiënt met het beschikbare intellect omspringt. Al weer een reden tot nauwer contact tussen gezin.en school. Schijnvertoning Zc|als hierboven gezegd: het is met name een bepaalde categorie ouders, die hoge eisen stellen aan de lagere school, al zijn ,deze eisen wel eens eenzijdig gericht. Een beoordelings norm voor het peil van de school ligt meermalen in de vraag: krijgen de kinderen huiswerk? En als tweede: worden de kinderen klaargemaakt voor het naderende toelatings examen? Over deze beide kwesties zegt het Studierapport scherpe dingen. Liefst 60% der schplen geeft huis werk op, al of niet aan alle leerlin gen. Dit is zonder meer: veel te veel. Want, en hier is het rapport uitermate scherp: de zogenaamde opleidingsscholen geven slechts een schijnbare voorsprong aan de kandi- daatjes mee. Letterlijk wordt zelfs gesproken van: een jaarlijkse schijnvertoning bij de opleiding van kandidaten voor de toekomstige toelatingsexamens. Het is ons bekend, hoe groot de ach ting van vele ouders is, juist voor een z.g. opleidingsschool. En menige school dankt ook aan dat predikaat haar bijzondere naam en positie. Al bestaat er op let wel 65% der Brabantse scholen een of andere vorm van speciale opleiding, daar mee is niet bewezen, dat al die ex tra tijd en energie van leerkrachten en kinderen ook werkelijk doeltref fend zijn. Natuurlijk, men kan bijzon dere weetjes gaan inprenten. Als dan het toelatingsexamen op die weetjes wordt afgestemd, lijkt het slagen di rect afhankelijk van de inhoud der speciale opleiding. Maar dit zou niet anders zijn, dat een noodlottige cir kelgang. In feite, aldus het rapport, kan de geschikte leerling zonder bij zondere opleiding gereed komen voor verder onderwijs. Maar dan moet niet alleen de la gere school de schijnvertoning sta ken, die opleiding heet (om in de terminologie van het Rapport te spreken) doch moet de ontvangende vervolgschool ook niet meer het exa menwerk opbouwen uit de rim-ram, di„ juist vanuit de examendril-lessen in de examenopgaven verzeilen. De Studiecommissie dringt daarom met klem aan, op rayonsgewijze be sprekingen tussen lagere scholen, ontvangende vervolgscholen, Rijksin spectie en ouders om deze misstand ui de wereld te helpen. Geen geringe opgave, maar waard om te worden aangevat. king tusen school en milieu optreden: vanuit de school kan een stimulans uitgaan tot verhoging van het streek- klimaat, terwijl deze school nadien op haar beurt de vruchten plukt van de bevochten verheffing. Het valt niet moeilijk, van deze mogelijkheid voor beelden uit de geschiedenis van het onderwijs aan te halen, in binnen- en buitenland. Maar de eerste voor waarde om dit te kunnen verwezen lijken is, dat de school niet buiten, maar midden in het streekleven staat. De beslotenheid der schoolwe reld, die tot wereldvervreemding verworden kan, moet doorbroken worden. Dit is echter een actie, die niet alleen vanuit de school voltrok ken kan worden. En daarmede be landen wij tenslotte weer op het the ma, dat niet genoeg kan worden aan geroerd: het zijn mede de ouders, de gezinnen, de parochie, de wijk, de ge meente, de streek, die in deze socia lisering de school tegemoet kunnen treden. Het rapport stelt, dat ons la ger onderwijs te vaak zich beweegt buiten en boven het leefklimaat der leerlingen. Welnu, wil men elkander vinden, dan moeten beide partijen naar elkaar toegroeien. Dit kunt U, lezer, mede bevorde- ren.Nog lang niet elke school be schikt over een oudercomité, nog te veel schoolbesturen zoeken vergeefs naar aanvullende krachten, nog te veel onderwijzers zoeken vergeefs contact met de hen omringende streekvragen. Het Rapport inzake de stand van het Brabants onderwijs heeft vele feilen blootgelegd. Hoe mild ook gesteld en hoe voorzichtig ook in de diagnose, het valt niet te ontkennen, dat hier voor ieder een groot aantal tekorten te lezen val len in de huidige situatie. Dit mag geen reden zijn tot negatieve on tevredenheid maar voor ieder van ons tot grotere inspanning. Mits wij willen inzien, dat deze inspan ning slechts door samenwerking tot goede resultaten leiden kan. Het dagblad van de Amerikaanse communistische partij, de „Daily Worker", zal maandag voor het laatst verschijnen, aldus heeft het blad woensdag meegedeeld. Het blad was in de afgelopen jaren in financiële moeilijkheden geraakt. Zitten blijven Bovenstaand vraagstuk gaat een deel der leerlingen aan. Voor alle ouders en kinderen is echter het noodlottige getal van belang: dat de helft van elke jaargeneratie ergens in de lagere school een of zelfs meer malen blijft zitten. Slechts 50% komt zonder kleerscheuren door deze zes jaar heen! Dit beeld vertoont heel Nederland. Wat is daaraan te doen? Voortdurend herhaalt het Studie rapport, dat de schoolprestaties be slist niet uitsluitend afhangen van de beschikbare intelligentie of de kwa liteit der school. Van uitzonderlijk grote invloed is de z.g. familiale uit rusting, welke de leerling mee naar school brengt. Dat is: de taalbeheer sing, de algemene ontwikkeling, de beschaving, de sociale aanpassing, enz. enz., die een gaaf gezin als werk kapitaal aan elk kind meegeeft. Maar bij 10% der leerlingen zijn regelmatig één of beide ouders af wezig: en 15% der leerlingen ver richt regelmatig kinderarbeid thuis in winkel, bedrijf of ambacht: meestal geen verrijking der familiale uitrusting. Van bijzondere betekenis is daar naast het sociaai-economisch-cultu- rele klimaat, dat in het woonmilieu heerst. En hier moet een wisselwer- Luxor draait deze week „Chi rurg" (C), het bekende reeds be sproken verhaal rond 'n beroemd chirurg die tijdens een operatie van zijn vrouw haar dingen hoort zeggen waaruit hij onjuiste conclusies trekt. Dit heeft drama tische gevolgen. Een boeiende en vaak ontroerende (Italiaanse) film. Verder „De razende Roland", (A>, een film over ridders ten tijde van Karei de Grote, die el kaar stevig en in het groot be vechten omdat er een schone jonkvrouw in het spel is. Een avontuurlijk verhaal. Concertgebouw vertoont Lie- be, Tanz und 1000 Schlager", (A) reeds eerder besproken. Het is een vrolijke en gezellige liefdes geschiedenis waaraan men ple zier beleven kan. Olympia geeft „Mijn hart zingt voor jou", (A), een boeiend ver haal van een beroemde zanger, die, als hij niet op het podium staat, een gewoon mens wil zijn en daardoor nog al eens onenig heid heeft met zijn vrouw. Een klein meisje, dat in haar grote bewondering voor de zanger (ge speeld door Rudolf Schock) al lerlei avonturen beleeft om bij hem te komen, brengt de echte lieden weer tesamen. Er valt in deze film te genieten van een groot aantal uitstekende schla gers. Verder „De laatste dochter van de Tsaar" (A), reeds eerder be sproken. Het is het verhaal van de vrouw die beweert Anastasia te zijn en die door velen als een bedriegster wordt beschouwd. Een spannend verhaal. Als der de film „Madame Butterfly" (A), de Italiaanse filmversie van Puc cini's beroemde opera. Het ge geven is geheel aangepast aan onze tijd: Madame Butterfly is een Japans meisje dat trouwt met een Amerikaanse soldaat, en dat tenslotte, om het haar zoon mogelijk te maken een toekomst te hebben, harakiri plèegt. Voor de jeugd is er dan nog de Nederlandse kinderfilm „Trouwe Kameraden". „Folies Bergère" (C2), is een vrolijke film waarin een Ameri kaanse soldaat in Parijs en een danseresje de hoofdrol spelen. De Amerikaan probeert in Frank rijk naam te maken als artiest, hetgeen hem niet gemakkelijk af gaat, terwijl Claudie een ster wordt. Dat brengt wrijvingen te weeg, maar in een vrolijke slot scène komt toch alles weer in or de. „Gevechtsklaar" (Away all boats) is een spannende oorlogsfilm (reeds besproken) over de ge schiedenis van een schip dat deelneemt aan de acties in het verre oosten. Een met de steun der Amerikaanse marine ge maakte film, nuchter en realis tisch en tegelijkertijd getuigend van de eenvoudige heroïek van de marineman uit de tweede we reldoorlog. Een bijzonder exem plaar onder de oorlogsfilms. Het Centrum vertoont „Heu vels in vlammen". (Cl), een spannende wild-westfilm, en verder „Onder spervuur", (Cl) eveneens een verhaal vol avon tuur, ditmaal een episode uit de laatste oorlog. Het gaat om een gevaarlijke ontsnapping, die en kele mensen na schier ondraag lijke inspanningen tenslotte tot een goed eind brengen. Hofzicht Theater draait deze week de bekende Nederlandse film „Kleren maken de man" (A), het vorige week uitvoerig besproken verhaal over een con sul die zijn kostuum mist, plus de daarin verborgen geheime pa pieren over een nietsvermoeden de jongeman die dank zij dat kostuum en de papieren allerlei rare avonturen beleeft en die tenslotte, zowel als de consul, zijn zin krijgt. Een vrolijk ver haal, met de nodige spanning. Ledel Theater vertoont Pat Boone's „April Love" (A), een film met een aardig verhaal over een voorwaardelijk in vrijheid gestelde jongeman die een auto had gestolen en die op de farm van zijn oomterechtkomt. Maar het verhaal van de jongeman die tenslotte ternauwernood aan her nieuwde gevangenschap ontsnapt en die een spannende race op een vurig paard weet te winnen, is niet het belangrijkste: dat is on getwijfeld het feit dat de hoofd rol in handen is van een onder de jeugd bijzonder populair zan- gar: Pat Bobne. Hij zingt in de ze film verscheidene van zijn beste songs. De poëzie van Omar Khajjam, Perzisch wijsgeer, dichter en wis kundige heeft de cineast geïnspi reerd tot het vervaardigen van de film „Storm over Perzië". Het Perzië uit de elfde eeuw wordt er in geschilderd als een kleurig land van gesluierde vrou wen en pronkzieke mannen met op de achtergrond Omar zelf, die als man van de daad Debra Pa get het hof maakt, een moorde naarsbende achtervolgt en hun misdadig bolwerk in de bergen opblaast (Grand B). Het zal voor de „ijzeren she riff" geen lollig karweitje zijn om z'n eigen zoon te arresteren, die een aanslag op een post koets heeft gepleegd en de be stuurder ervan naar de andere wereld heeft geholpen. Hij neemt de weinig benijdenswaardige plicht op zich, maar kan aan het slot van het verhaal zijn zoon in de armen sluiten, als aan het licht komt dat deze onschuldig is. Een advocaat heeft nl. de hele zaak uitgezocht en is daarbij tot de bevinding gekomen dat er iets met de getuigenverklaringen niet klopte. Een spannende western, die draait in Luxor (B). Alhambra draait een show film, waarin Brigitte Bardot el ke gelegenheid aangrijpt om te laten zien hoe aardig ze wel is, temidden van het ballet Ho. Een zanger geeft zijn verloofde op voor „het meisje van Place Pi- galle" dat in een nachtclub laat zien dat ze behoudens het koket teren en de danskunst ook het knokken wel meester is. (Cl). „Attack" doet een aanval op het Amerikaanse leger. Het ver haal speelt zich af in de Belgi sche Ardennen waar zich buiten de strijd tegen de Duitsers ook in eigen kringen moeilijkheden voordoen. Het gaat om de vraag wat er met 'n laffe kapitein moet gebeuren waarvan men meer na deel kan verwachten dan van een vijandelijk tankbataljon. Pelo tonscommandant Da Costa verzet zich tegen de protectie van de kapitein door de kolonel, die zich op zijn beurt gedraagt als een bruut. (Electro Cl). KATHOLIEKE FILMKEURING A: voor alle leeftijden. B: Per sonen boven de 14 jaar. Cl Voor 18 jaar zonder voorbehoud. C2: Voor 18-jarigen met enig voor behoud. C3: Voor 18-jarigen met voorbehoud. D: ontoelaatbaar. Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend fiO tabletten t 0.98 PH1UPS-ROXANE NEDERLAND N.T. Het Amerikaanse opperste gerechts hof te New York heeft na een beraad van tien uren, uitspraak gedaan in het proces van de auteur Meyer Le vin tegen de Broadway-produktielei- der Bloomga rden en Otto Frank, de vader van Anne Frank. Zij werden tot 50.000 dollar schadevergoeding veroordeeld. Levin had geklaagd dat zijn be werking van „het achterhuis" tot het toneelstuk „het dagboek van Anne Frank" ten gevolge van verandering van produktieleiding was vervangen door de bewerking van het Ameri kaanse echtpaar Hackett, waardoor hij auteursrechten derfde. Morgen, zaterdag 11 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.45 en 19.19 uur, te Terneuzen om 6.08 en 18.36 uur en te Vlissingen om 5.34 en 18.05 uur. (Advertentie) Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen, eten meer zien alleen om de angst, in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren nies nemen -s zoa nodig bij voorbaat. De hevigste zuurïj^rfd stilt" al* op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong.' Druppel vöor druppel - met uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingre diënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn150-oo Morgen zal de toneelvereniging „Kunst Naar Kracht" welgeteld voor de 50e maal voor het voetlicht tre den. Z(j doet dit met de thriller „De ebbenhouten olifant", een werk van Chr. v. Bommel-Kou en II. Bakker. Heugelijk feit hij de ..mijlpaal" is het dertigjarig bestaan dat op die dag tevens wordt herdacht. In de rij van culturele verenigingen te Heinkenszand heeft Kunst naar Kracht in de afgelopen jaren steeds een waardige plaats ingenomen en zoals het meestal gaat °P een dorp, zij dankt dit in hoofdzaak aan het door zettingsvermogen van enkele toege wijde krachten. De opzet, in oktober 1926, was heel simpel. Op die datum kwamen enke le heren ten huize van de heer S. Dekker de tegenwoordige souffleur bijeen en gaven de eerste stoot aan de oprichting van het huidige KNK. In 1927 trad men voor 't eerst op de planken, met „De Mexicaanse zilver mijn" en in datzelfde jaar reeds werd door het toetreden van enkele dames, de eerste schrede gezet op de weg naar het gemengd toneel. Het jaar nadien wist men zich te verzekeren van de steun van mr. dr. Mes, die het ere-voorzitterschap op zich nam, terwijl het bestuur er als volgt uitzag: dr. C. Griep, voorzitter; G. Beaufort, secretaris-penningmees ter: M. v. Iwaarden, Jac. Nijsse, S. Dekker, J. Kreune en C. Klap, com missarissen. Daarmee, zijn dan tevens de namen genoemd van hen die KNK het levenslicht deden zien. In die ja ren werd de traditie geboren om één uitvoering per jaar te combineren met een optreden van de muziekvereni ging Euterpe, een traditie die tot de "dag van vandaag voortduurt. Het was ook in die periode dat KNK met taaie volharding vocht voor haar bestaansrecht. Kennelijk was het publiek nog niet .toneelminded" en uitvoeringen voor 40 a 50 bezoekers waren geen zeldzaamheid. Langzamerhand echter groeide de belangstelling en juist daarom was het zo betreurenswaardig dat de Duit se bezetter dit moeizaam verworven terrein met een speelverbod wegvaag de als sneeuw voor de zon. In de na-oorlogse jaren nam KNK weer spoedig haar vertrouwde posi tie in en gaf blijken van jeugdige veerkracht met successtukken als „De spooktrein", „Bet je regeert", „Wes pennest", „Zomerzotheid" e,a, In het recente verleden werd onder voorzit terschap van de heer A. Spee verdien, stelijk werk geleverd met de opvoe ring in 1953 van „Werp geen steen' en in 1955 met „Nacht en morgen". In totaal trad de vereniging zeven tien maal buiten Heinkenszand op en KNK telt momenteel acht dames en elf heren als werkende leden. Juist in dit jubileumjaar is de ver eniging serieus gaan werken aan de opvoering van haar culturele peil. In het kader daarvan werd toegetreden tot de NATU en kreeg men de be schikking over Jan Lemaire, die bij de voorbereiding van het jubileum stuk voor het eerst de raamregie voert. Na een jarenlange verdienste lijke regievoering door de heer Jac. Nijsse werd deze taak nu overgeno men door mevr. v. Mhanen-Cohen Tervaart. Het huidige dagelijkse be stuur wordt gevormd door de heren P. Soncke en J. Nijsse, resp. als voor zitter en secr.-penningmeester. Het eerstvolgende wereldcongres van de internationale Kamer van Koophandel zal van 18-24 april 1959 in Washington worden gehouden. Dit heeft de heer Philip Cortney, voorzitter van de Amerikaanse sectie van de I.K.K. vandaag bekend ge maakt. Sedert de tweede wereldoorlog kwa men deze twee-jaarlijkse congressen respectievelijk bijeen in Montreux, Quebec,. Lissabon, Wenen, Tokio en Napels. Van de zijde van de Nederlandse organisatie voor de I.K.K. verwacht men een grote deelneming aan dit congres. Klaas Buchley uit Den Haag moet een operatie ondergaan. Hij is sinds enige tijd lijdende aan aanvallen van galsteen en na minutieus onderzoek, dat gedurende enige weken geschied de, beslisten de geneesheren, dat 'n operatie noodzakelijk is. Het is niet onmogelijk, dat Buchj. ly heden in het ziekenhuis zal wor den opgenomen. Aangenomen wordt, dat hij reeds een week daarna daar weer uit zal kunnen worden ontsla gen en langzaamaan zijn werkzaam heden kan hervatten. Wat zijn deelneming met een door de drie Nederlandse rijwielfabrieken (Locomotief, Magneet en Eroba) ge financierde vaderlandse ploeg aan de Ronde van Italië betreft verna men wij, dat alle benodigde beschei den de organisatoren van de Giro enige tijd geleden reeds werden toe gezonden. Tot nog toe is echter nog niets definitiefs van die zijde ont vangen. De verwarrende situatie is dus nog onverminderd dezelfde zodat afwach ten de boodschap blijft. Het twintigste Hoogoven-schaak- toernooi is donderdagmiddag in het Kennemertheater te Beverwijk met de gebruikelijke toespraken en de lo ting ter vaststelling van het wed strijdprogramma. De voorzitter van de organisatie commissie, de heer Veldheer, legde de nadruk op het speciale karakter van di toernooi, dat hij als een reü nie van alle deelnemers uit de laat ste 20 jaar beschouwt. Grootmeester Matanovic sprak een dankwoord na mens de deelnemers DE LOTINGEN Ere-groep: 1. O'Kelly de Galway, 2. Matanovic, 3. Donner, 4. Stahlberg, 5. van Scheltinga, 6. Bouwmeester, 7. Piinik, 8. Euwe, 9. Milic, 10. Pirc. Invitatiegroep 2: 1. Orbaan, 2. Go- lombek, 3. Czerniak, 4. Wade, 5. To ren, 6. Barendregt 7. Rellestab, 8. Fu derér, 9. Kramer, 0. Roessel. Invitatiegroep 3: 1. Jongsma, 2. Gereben, 3. Bredewout, 4. Soultan- bejeff(B.), 5. van Seters, 6. Beni, 7. Perez 8. Bozic, 9. Cortlever, 10. Poulsen. Invitatiegroep 4: 1. Langeweg, 2. Klaager, 3. van Geet, 4. Schneiders, 5. Saemisch, 6. Diemer, 7. Mulder van Leens Dijkstra, 8. Sandor, 9. Kostic, 10. Palomaa. Hoofdgroep 1: 1. Duthilleul, 2. Dja- ja, 3. Branicki, 4. Remouchamps 5. Kloostra, 6. Apking, 7. Ginano, 8. Dothne, 9. Dries, 10 Kapsenberg. Hoofdgroep 2: 1. Crespo, 8. Bobi- wiewicz, 3. Slisser, 4. Staal, 5. Hen- 'richs, 6. Aalders 7. Ditt, 8. Arens, 9. Conrady, 10. J. Donk. Damesgroep: 1. Langos, 2. Chaudo de Silans, 3. Benini 4. mevr. v. d. Veen, 5. Sinka, 6. Bacid, 7. Lqzarevic, 8. Bruce, 9. mevr. Fennny Heemskerk. 10. mevr. Roodzant. DE EERSE UITSLAGEN De eerste "uitslag van de eerste ronde. Ere-groep (invitatie-groep 1): DonnerEuwe 0.50.5 Matanovic - Milic 1-0, van Scheltin ga - Bouwmeester 0-1, o Kelly - Pirc 0,5-0,5, Stahlberg - Pilnik afgebr. Invitatie-groep 2: Orbaan - Roessel 0-1, Golombek - Kramer 0,5-0,5, Czer niak - Fuderer 0,5-0,5, Wade - Rellstab 0,5-0,5. Invitatie-groep 3: Jongsma - Poulsen afgebr., Gereben - Cortlever 0-1, Bre dewout - Bosik 0,5-0,5, Soultanbejeff - Perez afgebr., van Seters - Beni uitgesteld. Invitatie-groep 4: Langeweg - Palo maa 0-1, Klaeger - Kostic 0,5-0,5, van Geet - Sander uitgesteld, Schneiders - Mulder van Leens Dijkstra 0,5-0,5, Saemisch - Diemer 1-0. Hoofdgroep 1: Duthilleul - Kapsen berg 1-0, Djaja Dries afgebr., Bra nicki - Doehne uitgesteld, Remou champs - Gimeno 0-1, Kloostra - Ap king 0,5-0,5. Hoofdgroep 2: Crespo - J. Donk 0,5- 0,5, Bobikiewicz - Conrady 0,5-0,5, Slisser - Arons afgebr., Staal Ditt 0-1, Henrichs - Aalders 0-1. Damesgroep: Langos - Roodzant af gebr., Chaude: de Silans Heemskerk 1-0, Benini - Bruce 1-0, van der Veen - Lazarevic uitgesteld, Sinka - Bacic afgebroken. selijke ontmoeting altijd een dubbel tje op z'n kant blijft, verstevigt het in niet geringe mate zijn leiderspo sitie. Dat zal zoveel temeer het ge val worden, als Hulst er op zijn beurt in slaagt het bezoekende TSC te klop pen. We houden dit laatste namelijk voor zeer wel mogelijk. De derde concurrent waarop Internos verder het oog gericht zal houden, blijft SAR- TO, dat vijf punten minder heeft, maar vier wedstrijden minder heeft gespeeld dan Internos. TSC heeft in middels ook drie ontmoetingen min der op zijn conto staan en drie pun ten minder dan koploper Internos. In tussen ligt het voor de hand, dat Sarto bij Roosendaal gaat winnen. BSC heeft ongeveer dezelfde winst kansen als het op visite komende RAC. WVO zal bepaald te zwak blij ken voor Middelburg en zo staat het er vermoedelijk ook bij met Corn. Boys, dat het thuis opneemt tegen Goes. De rlerde klassers In deze regionen tellen we drie lei ders met voorsprong: WSC, Dongen en Zierikzee (resp. B. C. en D.). Daarvan staan de Waalwijkers het gunstigst voor het kampioenschap. Dongen vindt nog zeer ernstige be dreigers in Veerse Boys en VES, ter wijl Zierikzee alsnog af te rekenen heeft met Terneuzen, Zeeland Sport, Hontenisse en METO. Ook hier dus onafgebroken spanning. In 3 B kan WSC zich praktisch ge sproken van de titel meester maken, door bij mede-koploper UDI (in Uden) de volle winst te veroveren. Geen eenvoudige zaak Vlijmense Boys zal wel kans zien om VOAB de volle winst te ontnemen, hetgeen we Nevelo ook zien doen van Concor dia SVD. GW-Heusden houden wij op een gelijk spel, maar Baardwijk moet SCB kunnen kloppen. GSBW wordt waarschijnlijk tegen St. Mi chielsgestel opnieuw „het haasje" In 3 C is ongetwijfeld het treffen tus sen Virtus en Dongen veel belangstel ling waard. Hoe gaat dat in Zeven bergen aflopen Evenveel aandacht VES-Hero. RKC kan het misschien tot een puntenverdeling brengen con tra SET, evenals Gudok tegen Hiero- nymus. In 3 D speelt leider Zie rikzee voor eigen omgeving tegen RCS. Dat wordt een zege voor de thuisclub. Biervliet zal praktisch machteloos staan contra Hontenisse, in tegenstelling tot Zeelandia, dat wel raad weet met Axel. ODIO zal veel sterker blijken dan RKFC, doch span nende strijd is te verwachten bij Ter- neuzen-METO, met de gastheren als favoriet voor de zege. Ook Zeeland Sport-Grenswachters gaat de gemoe deren sterk bezig houden. Hier tip pen we de thuisclub eveneens als win ner. De vierde klassers Steenbergen behoeft nog slechts en kele klippen met goed gevolg te om zeilen, om zich kampioen van 4 G te kunnen noemen. In de andere klassen kan vooralsnog geen andere club zich deze weelde veroorloven. In 4 E zal leider RKTW zich wei nig bezorgd maken over de afloop van de ontmoeting bij Wit-Zwart. Be langwekkender is het treffen tussen Hilvaria en Zigo. Komt Zigo gelijk met Hilvaria SVG zal zelfs contra En wat dacht u van de situatie in de hoogste regionen bij de vraaft SCO-Veerse Boys. Ook daar amateurs? De spanning druipt er af; in de kopgroep, zowel als eS%el1jkOpgaande Vstry™evenzo bij de staartclubs. Nóg is niets met zekerheid te zeggen over de uiteindelijke ontwikkeling, maar het ligt in de lijn dat er iedere zondag meer klaarheid ontstaat. Om te beginnen overmorgen, omdat dan de nodige wijzigingen zowel aan de top als geheel onderaan in de standenlijst te verwachten zijn. De schijnwerper richten wij allereerst op de duels in Roosendaal: Alliance-Roermond; te Boxtel, waar de club van deze naam de hand schoen opneemt tegen koploper De Spechten en niet te vergeten in Treebeek de ontmoeting Sportclub Emma-Valkenszvaard. De resulta ten van elk dezer wedstrijden kunnen bepalend zijn voor eventuele wijzigingen in de verhouding aan de top. Laten we nu even de mogelijkheden onder de loep nemen. Het is zeer aannemelijk, dat Boxtel zich dusda nig gaat weren tegen het te gast ko mende Eindhovense Spechten, dat een verliespost voor deze geen verbazing zou behoeven te wekken. Het spreekt vanzelf, dat Boxtel bij volle winst, of de helft daarvan, buitengewoon in de kaart van Alliance zou spelen, dat prima papieren heeft contra Roer mond, maar niettemin grote voor zichtigheid in acht behoort te nemen. Emma, dat nog net boven de rood zwarte Roosendalers prijkt, maar twee wedstrijden méér heeft ge speeld, zal het op eigen grond ver moedelijk wel tegen Valkenswaard weten te klaren. Vlissingen speelt zondag niet, om reeds gemelde rede nen. Hekkesluiter Brabantia heeft het Bergen op Zoomse MOC te gast. Wèl heeft MOC een paar maal zijn sup porters teleurgesteld, maar met Bra bantia moet het toch korte metten kunnen maken. Kimbria kan het tot een puntenverdeling brengen tegen Maurits. De tweede klassers Nu Schijndel verleden zondag de naaste en grootste concurrent Gemert met succes tegemoet is getreden, lijkt het er op, dat weinig of niets meer aan Schijndel in de weg kan worden gelegd in zijn race naar het kam pioenschap. In ieder geval zal lantaarndrager JCV, waar de koploper op bezoek gaat, geen struikelblok kunnen zijn. Gemert zal echter nog moeite genoeg hebben om zich Oss van het lijf' te houden. Woenselse Boys, intussen „uit de verte" nog bedreiger van Schijndel, heeft goede winstpapieren contra Uno Animo. DESK moet in staat worden geacht over Boxmeer te zegevieren, zo goed als TOP over ODC. Veloc lijkt echter op verlies te staan tegen bezoeker Taxandria. Als Internos ei (in 2 B) in slaagt komende zondag bij Rood Wit te win nen, hetgeen in een zogezegde plaat- Oirschot Vooruit nog te zwak blijken. Bij Velocitas-Nieuwkuik zal een ge lijk spel niet verbazen, evenmin als bij TAC-Ons Vios. Kijken we nu even naar 4 F, waar Madese Boys de leidersplaats heeft te verdedigen te gen het bezoekende Gilze. Moeilijk te voorspellen hoe dat in Made afloopt. DEVO heeft zeer minieme kansen te gen Breda, zo ook RSV contra Zun- dert. RKVVU, onverminderd bedrei ger van Madese Boys, heeft het dit maal gemakkelijk, nu hekkesluiter TVC te gast is. Groen Wit-Boeimeer lijkt goed voor een puntenverdeling. Noordhoek zal er (in 4 G) onge twijfeld bijzonder veel prijs op stel len de topclub Steenbergen goed par tij te geven, maar tot winst zal het de gastheer wel niet weten te bren gen. Sportclub Gasteis papieren staan gunstig voor winst contra de Schut ters en nog beter die van Cluzona tegen Renesse. Kaaise Boys en Nieuw Borgvliet lijken min of meer aan el kaar gewaagd, wat niet van Burgh gezegd kan worden ten opzichte van bezoeker Halsteren. In 4 H hebben leider Ierseke en mede-koploper Clin- ge deze zo.idag weinig te vrezen, nu Clinge het tegen Steen op moet ne men en Ierseke thuis speelt contra RIA. Oostburj daarentegen zal wel heel erg opzien tegen de match con tra Aardenburg, dat verleden zondag plotseling uitschoot met een 7-2 zege op Luctor. Eens kijken of dit soms de definitieve terugkeer van Aarden burg was. Luctor heeft opnieuw een moeilijke opgave, nu Hansweertse Boys als tegenpartij fungeert. Een nieuwe nederlaag Breskens gaat uiteraard alle zeilen bijzetten om Sluiskil de volle winst te ontnemen. THANS IN MEER DAN 60 000 GEZINNEN Mevrouw, Elke dag staan er in ons blad koopjes voor U en Uw gezin. Nog deze maand komt de grote opruiming. Ons blad wijst U de weg om zo voordelig mogelijk te slagen. Mogen wij U voor 1958 een advies geven? Begin het nieuwe jaar goed. Begin met een abonnement op het Dagblad De Stem. U ontvangt de krant 14 dagen gratis. N AAM (in drukletters) STRAAT GEMEENTE Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal f 7.-; per post t 8.20. (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1958 | | pagina 9