38 DE KLERKeZH Zeeuwsch-Vlaamse bevolking groeide met 372 zielen 12. Rode Kruis-campagnebord ging weer naar Zeeland C. J. van Liere overleden vroom dreesmann Grootste winst voor Terneuzen Maar 18 gemeenten werkten weer met verlies DOBBY STOFFEN Kantonrechter Middelburg Deelnemers aan vijfde Zeeuwse Landjuweel Walcheren Zuid-Beveland Oostkapelle voor samenvoeging met Domburg en Vrouwenpolder ZEEUWSCH- VLAANDEREN Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding OVERGORDIJN St. Philipsland werd lai i del ijk kampioen WEGENBOUW ROND BRESKENS Berend Nijman 15 5 Beperkte bewaking voor het dijkleger Niet alarmerend Nationale wedstrijd Rode Kruis te Goes Hoofdagent wilde fietslamp stelen ONGELOOFLIJK VOORDELIGE PARTIJENVERKOOP 500 kampeerdekens coupons - coupons „Yerseke 46" naar Oude schild patronaat Bisschop zegende huwelijk in Nieuw hoofdkwartier voor de r.-k. jeugd Levensgevaarlij ke kraan op Tholen Boete voor aannemer AGENDA Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1958 (Van onze redacteur). De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen is over het afgelopen jaar toe genomen met 372 zielen. Ze bedraagt op X januari 1958 derhalve vol gens onze eigen, dus niet-officiële telling 91.412 zielen. De bevolkings groei van 372 staat weliswaar in iets gunstige tegenstelling tot voor gaande jaren (toename over 1956: 141 zielen, over 1955: 31 zielen, over 1954: 88 zielen), doch dit betekent nog niet dat het ongezonde bevol kingsverloop, kenmerkend voor de gehele agrarische provincie, zich in gunstige zin zou hebben gewijzigd. Want van de dertig Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten waren er weer 18 die in zielental daalden. Twaalf gingen vooruit, waarvan zes met betekenende cijfers. lijke duidelijkheid, dat het platteland blijft leeglopen. Hoe sterk de zuig kracht van de industrieplaatsen is kan gedemonstreerd worden door het totale winstcijfer van Zeeuwsch- Vlaanderen (372) te vergelijken met dat van Terneuzen (370)De dorpen lopen leeg, en de grotere plaatsen, waar meer of minder industrie voor komt, groeien ten koste van de kleine gemeenten. Zeeuwsch-Vlaanderen telt thans zeven gemeenten met minder dan duizend inwoners, en 19 met minder dan 3000 Dat de migratie trouwens voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen, dus ook voor de gemeenten met een zelfs vrij grote winst, nadelig uitvalt toont het bevolkingsverloop over 1957 van b.v. Een behoorlijke winst boekten Ter neuzen (370), Breskens (66), Hulst (74), Oostburg (41), Sas van Gent (61) en Sluis (50). Grote Verliezen leden Biervliet (38), Graauw (21), Hoek (35), Overslag (18). Retranchement (15), Vogelwaarde (55), Zaamslag (45) en Groede (23). Gezamenlijk met de tien andere ge meenten die verhoudingsgewijs min der grote verliezen leden, brengen zij het mincijfer op 314. De twaalf in zielental gegroeide gemeenten le verde een winst van totaal 709 men sen op. Van deze twaalf echter zijn er zes met een onbetekenende winst (Aar denburg 6, Axel 6, Hoofdplaat 6, Schoondijke 14, St. Jansteen 11 en Zuiddorpe 4), en de helft daarvan heeft t.o.v. een of twee jaar geleden nog altijd een lager inwonertal. Hieruit blijkt opnieuw, en met pijn- (Advertentie) vervaardigd van zeer fijne garens vastgeweven kwaliteit hangt zeer soepel met ingeweven horizontaal rib effect in 8 uni kleuren o.a. geel - rood - crème - grijs - beige - reseda - blauw en champagne was-, zon en kleurecht 120 cm breed Door de grote variatie in kleuren geschikt voor ieder vertrek van Uw wo ning, zowel voor het mo derne als het klassieke interieur. Wegens balans bij een der vooraanstaande fabrieken, konden wij deze prachtige partij overgordijnstoffen voor een bijzondere prijs kopen. U kunt hiervan profiteren, want alleen morgen zaterdag 11 jan. worden deze stoffen niet verkocht voor de nor male prijs van 3.95 MAAR SLECHTS PER METER 2. Terneuzen aan. Er is weliswaar een vestigingsoverschot, doch met pijn. Er vestigden zich 820 mensen (naar men mag aannemen voor een belang rijk deel uit de agrarische gemeen ten in Z.-Vlaanderen), doch er ver trokken niet minder dan 658 personen en het is wel zeker dat een groot deel daarvan naar boven de Wester-Schel- de trok. Op provinciaal niveau doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Plattelan dloopt leeg De Nederlandse bevolking groeit jaarlijks met gemiddeld c.a. 2 pet. De groei van Terneuzen bedraagt over 1957 2,5 pet, die van de zes flink ge groeide Z.-Vlaamse gemeenten geza menlijk gemiddeld 1.75 pet. De acht gemeenten die veel inwoners verloren vertonen een gemiddelde teruggangs percentage van twee. Onder hen zijn sprekende voorbeel den van aftakeling: In 7 jaar tijd (van 1 januari 1951 tot 1 januari 1958) verloor b.v, Zuiddorpe 13 pet. van zijn inwoners van 961 tot 851 Vogel waarde 8 pet. Groede 12 pet. Retran chement eveneens 12 pet. Graauw 13 pet. Terneuzen daarentegen groeide over genoemde zevenjarige periode met 11 pet. (van 13.493 tot 15.036). Wan neer men het bevolkingsverloop over 1957 van oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgezonderd de kanaalzone (Terneu zen en Sas van Gent) becijfert, dan komt men tot een verliespost van 129 mensen. Het oosten als geheel groei de, dank zij Terneuzen, Sas van Gent en Hulst, met in totaal 302 zielen en west Z.-Vl. met 70. Voor de 5e maal waarvan 4 keer in successie, verwierf de kring Zee land van het Rode Kruis het cam pagnebord, dat jaarlijks door het lan delijk Rode Kruis disponibel wordt gesteld voor de kring welke het bes te resultaat bij de inzameling heeft behaald. In totaal werd 61.150.in Zee land ingezameld of ruim 90 procent van het streefbedrag 53.000.in 1956). Geen enkele provincie kwam zover. In bijna alle Zeeuwse afdelingen werd meer bijeengebracht; niet minder dan elf afdelingen van de vijfen twintig overschreden het streefbe drag en twee bereikten het bijna. Ook dit is nimmer in Zeeland voor gekomen. Ter completering der opgaven van de Zeeuwse afdelingen in het laatste kwartaalverslag, zij hier medege deeld dat door Duiveland is ingeza meld 2.141.(v.j. 2.363.); Kapel- le-Biezelinge 1.730.(v.j. incl Hon garije 1.870.St.- Philipsland 2.403.— (v. j. 2.303.—); West Zeeuwsch-Vlaanderen 5.100.v. j. 4.018.en Zierikzee 1.272. (v.j. niet ingezameld). St.- Philipsland behaalde voor de vierde keer het hoogste landelijk ge middelde en zal. behalve de ere- wimpel het afdelings-campagnebord ontvangen. Bijdragen Ook de bijdragen der Zeeuwse af delingen aan het nieuwe Rode Kruis- schip stemmen, voor wat er reeds aan het hoofdbestuur is overgemaakt, tot grote voldoening. Arnemuiden schonk 75.(325 le den), Noord-Beveland 200.(961 leden)O. en W. Souburg 125.— (757 leden)Terneuzen 1000.(690 leden) en Zuid-Beveland west 750. (1872 leden). Voorts ontving men toe zeggingen van de afdelingen Duive land ad 500.(1769 leden) en Schouwen Westhoek ad 300.(1222 leden). De raad voor invalidenzorg heeft het vaari'ooster 1958 samengesteld, waaruit blijkt dat de kring Zeeland is aangewezen voor een tocht van 14 t.m. 19 april, de eerste waarmede de „Kasteel Staverden" de chroni sche invalide patiënten over de Ne- Op Boulevard Bankert te Vlissin- gen gebeurde op 2 september een aan rijding tussen twee personenauto's. Dit kwam. omdat de chauffeur van één der wagens. J. P. C., agent van een bierbrouwerij te Vlissingen, bij het wegrijden verzuimde acht te slaan op een hem achterop komende per sonenauto. De officier vroeg 30. boete: de kantonrechter volstond met 25.—. Toen de expediteur J. M. uit Ar nemuiden in zijn woonplaats met een auto de wielrijder J. A. D. uit Kamperland passeerde, stuurde hij te vroeg naar rechts, waardoor de fietser geraakt werd en ten val kwam. Mr. Lebret eiste 20. M. werd veroordeeld tot f 15 boete en de civiele vordering van 9 werd toegewezen. De Vlissingse huisschilder A. J. van B. was zijn rentekaart kwijt geraakt. Hij verzuimde toen het formulier, dat hij had moeten inzenden, te verstu ren en dat kwam hem op f 10.te staan nadat de officier 15.boete had gevraagd. „Hap" zei de hond van mevrouw H. V. uit Terneuzen en de kaken van liet dier omklemden een been van H. J. M. V. uit Zaamslag De bonde- daad zal mevrouw V. 15.kosten en voorts zal zij de schade aan de broek 15) moeten betalen. Op 9 september reed W. v.d. V. uit Den Bosch met zijn vrachtwagen plus aanhangwagen door de Korte Delft in Middelburg. Een brommer, die op het trottoir stond, viel om toen het samenstel passeerde en de wielen van de „aanhanger" reden het voer tuig dubbel. Van der V. verklaarde, dat hij de bromfiets met zijn wagens nooit geraakt kon hebben. „Omgeval len door de trillingen", meende de man Maar een tweetal getuigen had den duidelijk gezien, dat de aanhang wagen de bromfiets wél geraakt had. En daarom werd v.d. V., conform de eis, veroordeeld tot 25.boete. derlandse binnenwateren zal voeren. Gelijk bekend was dit in de voor gaande jaren in de derde en laatste week van juni. Als scheepsarts zal fungeren hetzij dokter Frima te Zoutelande, hetzij dokter Stumphius te Vlissingen. Deze maand zullen de afdelingsbesturen nadere berichten ontvangen, terwijl ter verkrijging van de juiste gege vens op de in te vullen medische for mulieren, de huisartsen binnenkort gewoontegetrouw zullen worden aan geschreven, Voor de eerste keer zul len ook thans de wijkverpleegsters in Zeeland worden ingeschakeld, op dat niemand der chronische patiën ten vergeten wordt zich bij de scheepsarts aan te melden. Op 75-jarige leeftijd overleed te Goes, na een langdurig ziekbed, de bekende zakenman C. J. v. Liere, die in zjjn leven heel wat activiteiten ont. piooid heeft en van klein zelfstandige zich op wist te werken tot industrieel en bioscopen-exploitant. De heer v. Liere, Goesenaar van ge boorte. startte als melkslijter en ves tigde zich later in de melksalon „De Landbouw" op de Grote Markt, welke hij, toen de zaak floreerde, uitbreidde met een bioscoop. In dezelfde tijd leg de 'hij zich toe op de fabricage van staven ijs en gaf zijn fabriek de pak kende naam van „De Noordpool". Toen de elektrische stroom maar uitbleef wekte hij die voor zijn eigen bedrijven zelf op met een dieselmotor en voorzag ook een deel van de bin nenstad van stroom, o.a. het zieken huis St. Joanna, zolang dit in de Lom bardstraat stond. Ongeveer dertig jaar geleden liet de heer v. Liere een nieu we bioscoop naast Slot Ostgnde bou wen, 't tegenwoordige Grand Theatre, dat nu beheerd wordt door zijn zoon Cor v. Liere. terwijl zijn andere zoon ■beide bioscopen in Vlissingen exploi teert. Ook in enkele andere industrieën was de heer v. Liere geïnteresseerd en zijn geest bleef, ook toen hij zich rust ging gunnen, werkzaam en le vendig. De teraardebestelling van zijn stof felijk overschot zal maandag plaats vinden. Rondom Breskens heerst een hele bedrijvigheid met de aanleg van nieuwe wegen voor de in aanbouw zijnde nieuwe haven. Ten westen van Breskens ziet men op een af stand reeds de verhoogde weg van af de nieuwe haven met het viaduct. Vanaf de zgn. Witte Heul tot aan de Kruisdijk is men bezig met de aan leg van nieuwe wegen aan iedere zij de van de Rijksweg. Het is voor het verkeer van en naar Breskens dan ook uitkijken wegens de vele weg- omleggingen en inhaalverordenin- gen. Het aantal deelnemers aan het vijfde Zeeuwse Landjuweel bedraagt 21 wat 3 meer is dan vorig jaar; een aanvraag van de Kunstvrienden te Goes, moet nog goedgekeurd wor den door de ledenvergadering; daar door kan het aantal nog op 22 ko men. De namen der 21 zijn: Toneel club K.A.B., Goes; Spoortoneeivere- niging. Vlissingen; Het Gouwse mas ker, Noordgouwe; O.K. te Goes; „Groede". te Groede; Nicoleen. Kam perland; Vlissings schouwspel; „Ex celsior", Sas van Gent; Camere van Rhetorica, St. Jansteen; „de Schel de". Breskens; „de Rederijekers". Goes; Reizend Zeeuws volkstoneel, Hulst,; „Ons Genoegen", Tholen; A- mateurgroep, Vlissingen; „Kontakt", Souburg; „Stoppeldijk", Stoppeldijk: ..St. Paulus", Middelburg; Parochië le toneelgroep. 's-Heerenhoek; Mid delburgse dilettanten; „Oefening en vermaak", Oostburg en „Nut en ge- noégen", Schoondijke. (Advertentie) 100 nieuwe auto's zonder chauffeur v.a. Ie/ p. d. ct p. km NIEUWE HAAGDIJK 28a BREDA TEL. 34142 De beperkte bewaking, zoals die verordend is, houdt in. dat het gewone personeel van de polder de situatie controleert. Verontrustend was de toestand, zo deelde men ons gistermiddag mee, be paald niet, te minder omdat de wind kracht toen heel wat geringer was dan het KNMI in haar verwachting had genoemd. Indien men dan ook niet in de buurt van het springtij had gezeten, was er eigenlijk geen vuiltje aan de lucht geweest. Nu had het scherper toezicht ech ter zin. Gistermiddag was, bij vloed, de waterstand 3.5 meter boven NAP. wat 1.5 meter bo.ven normaal was. Daar de hoogte der dijken van de zee wering over het algemeen varieert van zes tot acht meter, behoeft het geen betoog, dat de deskundigen niet in gealarmeerde toestand waren. Gisteravond tussen half zeven en zeven uur is de beperkte bewaking weer opgeheven. Het commando van de Rode Kruis colonne te Den Haag heeft bepaald, dat de nationale wedstrijd op zater dag 27 september te Goes in „De Prins van Oranje" zal worden gehou den. Op de Mathenesserweg te Rotter dam is dinsdagmiddag jl. een hoofd agent van politie te Rotterdam op heterdaad betrapt toen hij, in bur ger gekleed, probeerde een koplamp van een onbeheerd staande fiets weg te nemen. Tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. Hangende het onderzoek is hij in zijn functie geschorst. MIDDELBURG Cursus autotechniek Z.V.U. De stichting Zeeuwse Volksuniver siteit heeft in samenwerking met B. O.V.A.G. een eenvoudige cursus au totechniek georganiseerd voor haar Walcherse leden. Deze cursus bestaat uit vier avonden, waarvan de eerste inmiddels werd gegeven. De eerste drie avonden worden verzorgd door de heren W.L. Oosthoek, consul vak opleiding automobiel- en motorrij- wielbedrijven, en D. Mullié. autotech nicus. Op de vierde en laatste avond geeft de heer N.V. Eekman, opper wachtmeester der rijkspolitie, 'n uit eenzetting over verkeersveiligheid. Mr. De Waard over speeldoos en pierement Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit hield mr. Romke de Waard, voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden, woensdagavond in de M'burgse concert- en gehoor zaal een lezing over het boeiende onderwerp „Van speeldoos tot piere ment". De spreker werd ingeleid door de voorzitter der Z.V.U., de heer F.W. Adriaanse. De causerie van de heer de Waard werd op de meest aangename manier verluch tigd met de vertoning van lichtbeel den uiteraard foto's van draaior gels en van speeldozen en door het ten gehore brengen van enkele gram mofoonplaten: natuurlijk draaiorgel- muziek. Hoogst interessant was de wijze, waarop de heer de Waard de geschie denis van deze muziekrobots doorliep, vanaf de uitvinding van de draai trommel in 1485 tot en met het draai orgel, dat wij in deze tijd bij tijd en wijle ook in onze Zeeuwse straten zien en horen verschijnen, het zogenaam de boekorgel, dat rond 1880 werd uit gevonden. Behalve over de geschie denis sprak de heer de Waard ook over de techniek van de behandelde mechanische muziekinstrumenten. Kapelle Bejaardensociëteit geopend Burgemeester H. v. Suylekom heeft in het sportgebouw alhier, een socië teit voor bejaarden geopend. Eenmaal per week, nl. op woensdagmiddag van twee tot vijf uur, vertelde de burgemeester, zijn de bejaarden er welkom. De bovenzaal van het ge bouw zal dan voor hen worden gere serveerd. Bij de opening waren al heel wat bejaarden aanwezig. (Advertentie) 450 zware wellen dekens één Wléur, één dessin (geblokt) 200 x 150, van 1 9 50 NU 98 150 Wollen WILTON maeh. SMYRNA KARPETTEN In verschillende prachtigs Per zlsche dessins 73 80 280x200 NU grote maat 200x 150, van 8 50 NU voor een spotkoopje A 98 200 VERENDE MATRASSEN Het bekende merk „MONTO - IMPERIAL" met de sublieme stalen binnenvering, nu met anti-rheuma afdekking. Overtrokken met bijzonder mooie kwaliteit damast In verschillende kleuren. 1 pers. CR 90 80x190 NU Langdurige garantie o.h. binnenwerk Ook nóg enkele stuks 2-persoons. BELLAMY PARK VLISSINGEN ■■■■Bi De gemeenteraad van Oostkapelle heeft zich in een openbare vergade ring waarvoor veel publieke be langstelling bestond beraden over de van Gedeputeerde Staten van Zee land ontvangen voorstellen tot her indeling der Walcherse gemeenten In enkele beschouwingen, die door verschillende raadsleden werden ge houden, kwam de wens tot uiting om Oostkapelle als zelfstandige gemeen te te behouden. De heer Don (Partij van de Arbeid) zag de wenselijkheid daarvan in het geheel niet in en de heer Geldof (A.R.) ging geheel aan dit punt voorbij. Daar het echter vrijwel als uitge sloten beschouwd kan worden, dat Oostkapelle niet met andere gemeen ten zal worden samengevoegd, stond de raad voor de opgave zijn keus te bepalen tussen twee mogelijkheden, a: Samenvoeging van Domburg en Oostkapelle b: Samenvoeging van Domburg; Oostkapelle en Vrouwenpolder. De algemene gedachten gingen uit naar deze laatste combinatie. Op de ze wijze zal Oostkapelle namelijk gunstiger tussen de beide andere an dere gemeente-kernen in gelegen zijn en dus meer kans hebben op een centrale functie. Tevens zal het politieke evenwicht in dat geval minder worden ver stoord. Enerzijds werd de vrees uitge sproken, dat het dorps-eigene karak ter van Oostkapelle in een gemeente met de beide andere dorpen enigs zins verloren zal gaan. Anderzijds werd evenwel de mening geuit, dat dit zeker niet te betreuren zou zijn. De voorzitter, burgemeester F. G. Sprenger, haalde enkele voorbeelden van samengevoegde gemeenten aan waar de dorpskernen wel degelijk hun eigen karakter hadden behouden. Een slotvoorstel van de voorzitter om de in deze vergadering geuite meningen in eén kort en duidelijk rapport, dat later eventueel nog besproken kan worden, vast te leggen ter overleg ging aan de minister, werd aangeno men. Een bootje van de visserij-inspec tie heeft donderdagmiddag het mos selvaartuig „Yerseke 46", dat op de oddenze tengevilge van motorsto ring in moeilijkheden was gekomen, op sleeptouw genomen en naar Oude- schild gebracht. De noodseinen van het mosselvaartuig waren op de Te xelse kust waargenomen en doorge geven aan de havenmeester te Oude- schild. Tijdens de sleep brak de stuur inrichting van het scheepje van de visserij-inspectie, maar dit euvel wist men vrij spoedig te verhelpen. TERNEUZEN Film over duiven Voor een groot aantal leden van de duivenmaatschappij „De Een dracht" hield de heer R. van Acker (RO-VAAC) uit Zelzaete een boeiende lezing met lichtbeelden over duiven. Deze avond werd gehouden in het vergaderlokaal ,,'t Scheepje". In zijn inleiding vestigde spreker er o.a. de aandacht op dat er een groot verschil is tussen de Nederland se en de Belgische duivensport. De laatste is meer op een beroepssport gaan lijken waardoor eno#ie kapi talen worden verspeeld. Om ook de aanwezige dames van een mooie film te laten genieten, vertoonde de heer v. Acker de bloemenstoet te Gent en Sint Niklaas. De film over de duivensport was hoofdzakelijk gewijd aan bezoeken bij bekende duivenmelkers o.a. de Gebr. Catrijsse te Moere, bij Leon Moe- faei't te Gistel. Nachtegale te Zulte en ook bij enige Zeeuwsch-Vlaam se duivenfokkers (Koster-Dey te A- xel, Staf Dusarduyn en de blinde Jac. Bécu te Groede). Na de pauze werd een kijkje ge nomen in het duivenpaleis van Le- febure. Dit verblijf (een hok kan men het niet meer noemen), is voor zien van koud en warm stromend water, een lift, enz. Met duivensport heeft dit alles niet veel meer te ma ken. Ten slotte vertoonde de heer Van Acker nog mooie beelden uit Luxem burg en Brugge. Westdorpe Nieuw postkantoor wordt geopend Op zaterdag 18 januari zal het nieuwe postkantoor in de Wilhelmina- straat officieel in gebruik worden ge nomen. De opening zal geschieden door de directeur van het kantoor te Middelburg, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en verschillende andere personaliteiten. SMOKKELAARS LIEPEN TEGEN DE LAMP Op de Oudeburgse Sluis wisten amb tenaren van de Belgische douane een partij boter in beslag te nemen die door enkele smokkelaars over de grens was gebracht. HULST Wedstrijden in het De nieuwe beheerder van het St. Joseph patronaat, de heer P. Ver- wer, heeft in samenwerking met an deren een actie op touw gezet om het patronaat wat meer leven in te bla zen. Er zullen vanaf nu geregeld wedstrijden worden gehouden, zowel voor leden als niet-leden. Zaterdag a.s. start de actie met een prijskaar- ting en een tritswedstrijd voor een varken. Alle baten van deze wedstrijden (kaarten, pieren enz.) komen ten goede aan het patronaat. Clinge WEER KLEINE DALING VAN BEVOLKINGSTAL Nog steeds daalt het aantal inwo ners van onze gemeente Dit heeft reeds vele jaren plaats. In 1957 daalde het inwonertal met 9. Gedu rende het laatste tiental jaren is er steeds een verlies geboekt. De juiste oorzaak hiervan is niet direct in het oog lopend. In het afgelopen jaar werden er totaal in de gemeente geboren 69 per sonen. Hiertegenover komt een ver lies te staan van 29 overledenen. Het aantal dat zich in onze gemeente kwam vestigen bedroeg 102. Maar er vertrokken er weer heel wat naar el ders. Dit aantal bedroeg 151. Dit bete kent een verlies van 49. Wordt hier van afgetrokken de winst door ge boorte dan blijft er nog een verlies van 9. Merkwaardig is het grote aan tal personen, dat uit de gemeente vertrekt naar elders n.l. 72 vrouwen en 79 mannen. Op 31 december 1956 bedroeg het aantal Inwoners 3647. En op 31 de cember 1957 bedraagt het aantal in woners 3638. De bevolking bestaat nu uit 1873 vrouwen en 1765 mannen. De Klinge (B.) In de parochiekerk van ons dorp had een zeer zeldzame gebeurtenis plaats. Mej. L. van Belleghem trad in het huwelijk met de heer R. Mee.r- schaert en dit huwelijk werd ingeze gend door de bisschop van Kisantu (Belgisch Congo). Mgr. Pierre Ki- bomdo is de eerste zwarte bisschop van Belgisch Congo en bevindt zich momenteel op studiereis in België. Daar hij een goede bekende is van de heer R. Meerschaert nam hij .deze gelegenheid te baat om dit huwelijk in te zegenen. De belangstelling bij deze plechtigheid was zeer groot. Graauw GOUDEN BRUILOFT Zaterdag 11 januari hoopt het echt paar Claassen-Meerschaert haar gou den .bruiloft te vieren. Het echtpaar woont al die tijd op de Oude Kaai. om precies te zijn, ze wonen thans in de Willem Hendrikstraat. De rasechte Kaaienaars zeggen: „Ward woont in de Putting. De heer en mevrouw Claassen zijn zeer gezien bij alle buren. Toch zul len dezen op de gouden bruiloft niet aan het feesten komen want de jubi larissen wensen er geen ruchtbaar heid aan te geven. In intieme kring zal er nog wel een feestje gevierd worden, 's Morgens wordt er om half tien een H. Mis uit dankbaarheid op gedragen waarna in het café van de heer Caluwe verder gefeest zal wor den. Het is nog een bijzonderheid dat mevrouw Claassen nu nog steeds in haar geboortehuis woont. RECHTZETTING INZAKE BEVOLKINGSVERLOOP In ons bericht van donderdag over het bevolkingsverloop van onze ge meente zijn enkele storende onjuist heden geslopen, die het bericht verre van duidelijk maken. Het is in wer kelijkheid zo: de bevolking telde op 31 december 1956 1610 zielen, zij ver meerderde door geboorten met 18 en door vestiging met 35 zielen. Er over. leden in 1957 12 personen en niet min der dan 63 inwoners verlieten de ge meente. Dat bracht het totale bevol kingsgetal per 1 januari 1958 op 1588 zielen (826 mann enen 762 vrouwen) hetgeen betekent dat de bevolking van onze gemeente over 1957 met 22 zie len terugliep. OOSTBURG De stichting afdelingscommissie van de Katholieke Jeugdbeweging, afd. Oostburg, doet een beroep op de parochianen om te helpen bij de financiering van een nieuw „hoofd kwartier" voor de jeugd. Sedert geruime tijd sukkelen de verkenners met de behuizing. Thans is er echter kans, dat hierin verbe tering zal komen, doordat enkele ge bouwen van de vereniging „Chari- tas" door de verkenners en enkele andere vrijwilligers worden gesloopt en men de afkomende materialen mag gebruiken voor de bouw van een nieuw onderkomen. De plannen hiervoor verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Aan één ding ontbreekt het echter nog en dat i aan geld om de bij komende kosten te financiëren. Het is duidelijk, dat men er met het ma teriaal van de gesloopte gebouwen al leen niet kan komen. Men denke maar aan de bouwgrond, zand, ce ment, grint, sanitair, verlichting enz. enz. Vandaar dat genoemde afdelings commissie de nodige middelen tracht te verwerven door het uitschrijven van een renteloze obligatie-lening. Het is te hopen dat deze lening, in het belang van de jeugd, het beno digde bedrag zal opbrengen, waar door een lang gekoesterde wens in vervulling zou gaan. Breskens KUSTVAARDER IN REPARATIE. De kustvaarder Nautilus, waarvan in Vlissingen de machinekamer vol water is gelopen, ligt nu in de ha ven bij de machinefabriek van Gebr. v.d. Sande. De 300 P.K. mo tor zal daar geheel worden gedemon teerd en nagezien. Het is voor het eerst, dat in Breskens eén schip van deze grootte ter reparatie komt. Schoondijke In studie. De Rederijkerskamer heeft in studie genomen het toneel stuk „Onder één dag" van Johan Fa- bricius. Het is de bedoeling dat het stuk begin maart zal worden opge voerd. KLEINE STIJGING VAN BEVOLKINGSTAL Per 31 december 1957 bedroeg het aantal inwoners 2028 tegen 2014 per 31 december 1956, een vooruitgang dus van 14 personen. Aantal geboorten in 1957: 40 (28 jongens en 12 meisjes). Het aantal vestigingen bedroeg 103, waarvan 48 mannen en 55 vrouwen. Er overleden 7 mannen en 13 vrouwen en er ver trokken 109 personen, waarvan 56 mannen en 53 vrouwen. Aantal huwe lijken: 8. BINNENBRAND In de machinewerkplaats van de Coöperatieve Landbouwvereniging aan de Lange Heerenstraat brak brand uit doordat een acetyleenfles vlam had gevat. De brandweer hield de zuurstofcilinders, die in de onmid dellijke omgeving van de brandende acetyleenfles stonden, nat, om op die manier een ontploffing te voorkomen. Nadat de steekvlam gedoofd was heeft men de zuurstofcilinders onder water gedompeld. De vele toeschou wers waren blijkbaar niet op de hoog te van het ontploffingsgevaar dat op het terrein van de brand aanwezig was, anders was men ongetwijfeld op een wat veiliger afstand gebleven. De aannemer J. C. O. werd door de kantonrechter te Bergen op Zoom veroordeeld tot een boete van f500. De aannemer, die werken uitvoerde voor de dijkverzwaring van de Tho- lensedijk, werd aansprakelijk gesteld voor het gebruik van een 'kraan, die in deplorabele toestand verkeerde en, op kantelen Ihad 'gestaan toen de Ar beidsinspectie controleerde. De aannemer verscheen niet als ver dachte voor de kantonrechter. Wel was de heer J. van de Arbeidsinspectie aanwezig, die de gevaarlijke situatie waarin de kraan was opgesteld, schetste. De officier achtte de zaak ernstig en wees op het levensgevaar van een slecht onderhouden en opge stelde kraan. Tegen de aannemer werd een boete van f 500 geëist. De kantonrechter veroordeelde conform. GOES Grand 3 uur: Storm over Perzië, 14 j'. Schuttershof Feestavond Euphonia MIDDELBURG Electro 7 en 9,15 uur: Attack, 18 j. Schouwburg 8 uur: Club des femmes, 13 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: ,,De Bolle", door Rotterdams Toneel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De chirurg, 18 jaar. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Brigitte, het meisje van Place Pigaïle, 14 j. Luxor 8 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. sheriff, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Heuvels in vlammen, 18 j DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Het gevaar loert in Mombasa. GOES Grand 7 en 9 uur: Storm over Perzië, 14 j. GRAAUW B. Plasschaert: Hoktentoon- stelling. HEINKENSZAND Zaal Hoondert: To neeluitvoering door Kunst Naar Kracht. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Away all boats. Café Apollo: Biljartwedstrijd ApolloNieuw-Namen. MIDDELBURG Electro 7 en 9,15 uur: Attack, 18 j. Schouwburg 8 uur: Club des femmes, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: April love, a.l. Kath. Kring 7,30 uur: „Zo waarlijk helpe mij," door KAB uit IJzendijke. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Kleren maken de man, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De chirurg, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Liebe, Tanz und 1000 Schlager, a l. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Brigitte, het meisje van Place Pigalle, 14 j. Luxor 7 en 9 uur: De ijzeren sheriff, 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7,30 uur: Lohengrin.

de Stem | 1958 | | pagina 2