STERK WORDEN EN BOUWEN AAN EEN WARE VREDE itiïkoV' unm Meer dollars voor raketten, maar ook voor het onderwijs Stormgeweld belaagt onze kust TWEE JAAR GEËIST TEGEN BANKLOPER EN ZIJN VRIEND Du liül (jrfrap! Gevechten tussen troepen en politie op Ternate President Eisenhower over „toestand van de Unie": Boelganin wil gesprek op breedste basis GELUKKIG In enkele maanden moeten 45.000 evacué s worden opgevangen „Overval in Amsterdam voor rechtbank VANDAAG OPVOLGER MANSHOLT Koningin verwelkomde evacue s Bewaker gedood bij opstand m Duitse gevangenis DAGBLAD VOOR ZEELAND Nasution sprak met commandanten Weer een lading brieven ik heb "aaitlOük. dekens! Vier miljard extra Opnieuw storm Onderzoek in onlplofïingsramp Ter Apel Raketpersoneel van Sovjets in Oosl-Duitsland Tij delijke opvolging president Y.S. Niet bedoeld als geintje Ziekenfonds teert op reserves in BLIKGROENTEN 98e JAARGANG No. 22652 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prjjs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. b;j niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 10 JANUARI Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 085 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. n Terwijl men in Parijs nog bezig is, een vaste lijn te brengen in de antwoorden van de Navo-landen op de brieven, die Boelganin enige tijd geleden bij de westelijke regeringsleiders heeft laten bezorgen, is de Russische pre mier alweer met een nieuwe serie gekomen. De V.S. en zeventien andere lan den hebben gisteren een brief ge kregen van Boelganin, waarin hij een conferentie voorstelt tussen de leiders van de Navo-landen en de landen van het Warschau-pact. In het schrijven, dat aan MacMil- lan was gericht en dat uit 18 pagi na's met een aanhangsel van nog 19 pagina's bestaat, worden alle belang rijke diplomatieke kwesties in de verhouding oost-west ter sprake gebracht. Een woordvoerder in Londen heeft inmiddels meegedeeld, dat er tussen de Britse regering en minister Dul les geen verschil van mening be staat over een eventuele topconfe rentie met de Russen. Ze zou in elk geval zorgvuldig op lager niveau moeten worden voorbereid. PRINS BERNHARD is gistermiddag naar Londen vertrokken voor het pre sideren van een vergadering van de organisatoren der Belderberg-confe- renties. AMERIKA heeft Frankrijk nu offi cieel verzocht, bij Albanië stappen te doen, om de vrijlating te verkrij gen van de Amerikaanse vlieger, die op 23 december op Albanees grond gebied moest landen. DE EERSTE trein met in de Sahara gewonnen olie is naar Philippeville aan de kust van de Middellandse Zee vertrokken. Langs de spoorlijn zijn om de tien kilometer militaire pos ten ingericht. IN STOCKHOLM worden sinds 1 ja nuari elf meisjes tussen de tien en twintig jaar vermist. ONDER GROTE belangstelling is gis teren in de Albert Plesmanhal op Schiphol de uitvaartdienst gehouden voor de heer Bernard van Leer. On middellijk daarna werd het stoffelijk overschot in een vliegtuig geplaatst dat even later naar Jerusalem ver trok. In deze stad namelijk wordt de heer van Leer begraven. DRIE MANNEN in Jordanië zijn tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij in dienst hebben ge staan van ,,De Stem der Arabieren" een radiostation in Egypte. KONING LEOPOLD en koningin Eli sabeth van België hebben donderdag ochtend in de St. Albertuskerk van het St. Benedictusklooster te Namen de uitvaart bijgewoond van prinses Josephine van België, een zuster van wijlen koning Albert. EEN INSPECTEUR van de N.V.C. uit Heerlen, een liefdadigheidsvereni ging die een voetbalpool organiseert is gearresteerd wegens verduistering van duizend gulden. Het is de 50-jari- ge Rotterdammer N.K. (Advertentie) President Eisenhower heeft donderdag in het Huis van Afgevaardigden zijn met spanning tegemoet geziene rede over de „Toestand van de Unie" (State of the Union) uit. gesproken, waarin hij het Amerikaanse volk heeft gevraagd om „opofferingen en een grote mate van begrip". Zijn rede, die door radio en televisie direct werd uitge zonden, bevatte ook een oproep aan de Sovjet-Unie om met de Ver. Staten samen te werken „bij het opruimen van de onnatuurlijke belemmeringen, die de stroom van denken en wederzijds begrip" tussen de beide volken blokkeren. Eisenhower zette een „dwingend" program van acht punten uiteen dat hij nodig acht om het hoofd te kun nen bieden aan de uitdaging van het tijdperk der ruimtevaart. De defensie moet gereorgani- seerd worden en de strijd tussen leger, luchtmacht en vloot be ëindigd. 2 Er is een grotere defensie-in- spanning nodig: krachtiger pro gramma's voor ontwikkeling van intercontinentale projectielen, ver snelling van de programma's voor andere doelmatige projectielen, nieu were vliegtuigen, atoomduikboten en -kruisers, mobiele strijdkrachten met het oog op eventuele plaatselijke con flicten, verhoogde soldij voor de mi litairen en onderzoek en ontwikkeling gericht op de toekomst. J De militaire en economische hulp aan het buitenland moet voort gezet worden. A De wereldhandel versterkt de vrienden van de Ver. Staten en versterkt ook hun wens om vrien den te blijven. Daarom moet de Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt donder dagavond te 23.15 uur: Aanvan kelijk enkele opklaringen, maar spoedig weer toenemende bewol king met enige regen. Krachtige later tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zeer ster ke, daarna sterke westelijke wind Bewolkt met opklaringen en buien. Later weer tot zeer sterk toenemende wind. Vandaag: zon onder 16.51 uur, maan op 23.26 uur. Morgen: zon op 8.44 uur, maan onder 11.10 u. Amerikaanse wet op de handelsover eenkomsten voor vijf jaar worden verlengd. C De wetenschappelijke samenwer- king met de bondgenoten is van het grootste belang. Het congres moet uitwisseling van te pas komen de wetenschappelijke en technische inlichtingen met bevriende landen mogelijk maken. g Voor onderwijs en onderzoek be- val de president een harmonisch program aan ter verbetering van de nationale hulpbronnen. Hiermee zou een investering van circa een miljard dollar verdeeld over vier jaar gemoeid zijn. y Om de extra-uitgaven voor de nationale veiligheid te kunnen betalen moet het congres stren ge maatstaven van voorrang aanleg gen. De grotere uitgaven voor raketten, atoomschepen, atoomenergie, onder zoek en ontwikkeling, wetenschap en onderwijs enz., zullen ertoe leiden dat op de begroting voor 1959 circa vier miljard dollar meer zal worden uit getrokken dan voor vergelijkbare uit gaven op de begroting van 1957. O Eisenhower voegde hieraan toe, u dat zijn oproep tot actie niet in de eerste plaats tot het Congres „Begrip en geestelijke steun heeft nog meer waarde dan materiële bij stand. Als er begrip is van het Ne derlandse volk, dan zal er in Ne derland geen verbitterde minderheid van Indische Nederlanders ontstaan". Dit heeft de voorzitter van het C.C. K.P. (centraal comité voor kerkelijk en particulier initiatief), de heer J. Moora, verklaard op een bijeenkomst te Den Haag, die samen met het Ro de Kruis werd gehouden. Om een indruk te geven van de om vang van het vraagstuk werd mede gedeeld, dat voor 1958 onder normale omstandigheden dc repatriëring was verwacht van 12.000 tot 15.000 perso nen uit Indonesië. Uitgaande van de schatting, dat er nog 45.000 Neder landers in Indonesië verbleven, zou een totale repatriëring ongeveer drie jaar hebben geduurd. Dit zal uit gaande van een totale repatriëring thans in een periode van zes tot twaalf maanden moeten gebeuren. Onder de repatriërenden bevinden zich ongeveer 3250 ouden van dagen, van wie er ongeveer 500 in Indonesië in bejaardentehuizen verbleven. Getracht zal worden in Nederland de ze groep zoveel mogelijk collectief onder te brengen. De wens hiertoe is groot. Zo werd in Den Haag een boodschap ontvangen van 17 bejaar de repatriërenden aan boord van de „Captain Cook" waarin zij smeekten bij elkaar te mogen blijven". Uit Indonesië zijn ook reeds over gebracht 2300 minderjarige alleen staanden, gedeeltelijk oorlogswezen en gedeeltelijk jongeren, die door de ouders vooruit zijn gezonden. Voor Naar de oorzaak en toedracht van de ontploffingsramp te Ter Apel zal een zeer diepgaand onderzoek wor den ingesteld, waarvan de resultaten eerst over enige weken, als alle ma teriaal verzameld is, bekend gemaakt kunnen worden. Dit heeft de officier van justitie te Groningen meege deeld. Hij heeft de leiding van het onder zoek en wacht nu nog op het techni sche rapport van het gerechtelijk na tuurwetenschappelijk laboratorium van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage over de ontploffing. Een commissie van dit laboratorium heeft zich te Ter Apel van de om standigheden op de hoogte gesteld. Voorts krijgt de officier nog een rap port van de arbeidsinspectie, die we gens de vele consequenties van de ramp eveneens een diepgaand onder zoek instelt. hen is reeds voldoende aanbod voor pleeggezinnen, ook voor hen, die nog zullen volgen. Daarnaast worden jeugdcentra in Den Haag voor hen ingericht en is het internationale jeugdhotel voor het on derbrengen van jeugdige repatriëren den gehuurd. De zieken en invaliden onder de repatriërenden zullen onder de zorg vallen van de dienst voor volksgezondhedi. en het Amerikaanse volk was ge richt, maar tot alle volken en in het bijzonder die van de Sovjetunie. Op het ogenblik gelooft men, al dus Eisenhower, dat wij waarschijn lijk wat bij de Russen achter zijn op het gebied van intercontinentale pro jectielen. Hij was er evenwel van overtuigd dat de Ver. Staten bijtijds de nodige projectielen in voldoende mate zullen bezitten om het afschrik kende vermogen van hun steeds doel matiger bommenwerpers te onder steunen en te versterken. De president zei dat er twee taken zijn te vervullen: zo sterk mogelijk worden om de eigen veiligheid te ver zekeren en het bouwen aan een ware vrede. „Het gevaar voor onze veiligheid en voor een vredige wereld kan een voudig worden omschreven. Het is het communistische imperialisme", al dus president Eisenhower. „Maar wat het Russische gevaar uniek in de geschiedenis maakt, is zijn alom vattendheid.... handel, economische ontwikkeling, militaire macht, kun sten, wetenschap, onderwijs, de gehe le wereld van denkbeelden zij zijn alle gespannen voor hetzelfde kar retje, dat van de expansie. Kort ge zegd, de Sovjets voeren een totale koude oorlog. Daar is maar één ant woord op: totale vrede". De Congresleden van beide par tijen brachten de president aan het einde van de rede, die drie kwartier duurde, staande een ovatie. Tevoren was de toespraak 38 maal door ap plaus onderbroken. Volgens berichten uit Berlijn is de terugtrekking van Sovjetrussische grondstroepen uit Oost - Duitsland reeds aan de gang. De wegtrekkende troepen zouden echter worden afge lost door technische luchtmachteen heden, die zich met spoed op ver schillende punten in Oost-Duitsland installeren. Deze eenheden zouden voornamelijk uit raketspecialisten be staan. (Advertentie) DELICIOUS CIGARETTES De moeilijkheden in Indonesië wor den steeds groter. Nasution, de chef staf van het leger heeft gisteren met verschillende commandanten de ont wikkeling op noord-Celebes en de Molukken besproken. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft donderda,' medegedeeld, dat „een aantal" burgers en militairen werden gedood tijdens een gewapende botsing op Ternate, een der eilanden van de noord-Molukken. Een officiële woord voerder zeide, dat tussen troepen en bijzondere politie gevechten waren uitgebroken. Majoor Harsono, de legerwoordvoer- der, heeft donderdag medegedeeld, dat zich kortgeleden 200 aanhangers van de zogenaamde „Republiek der Zuid- Molukken" aan de veiligheidstroepen op Ceram hebben overgegeven. De Indonesische minister van ver bindingen, Sukanto, heeft verklaard, dat na het vertrek van het KLM-per- soneel, dat thans bij de Garuda Indo- De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaaigjig- den zal aan het Congres voorstellen doen om tijdelijke opvolging van een president door de vice-president mo gelijk te maken, ingeval de president door ziekte of anderszins niet in staat is zijn functie uit te oefenen. Deze kwestie is door de recente ziekte van president Eisenhower weer in het brandpunt van de belangstelling gekomen. Men denkt aan de mogelijkheid een commissie te benoemen, waarin de voornaamste ministeries vertegen woordigd zijn, en die zou moeten uit maken wanneer de president niet in staat is zijn ambt uit te oefenen. Gevangenissenstraffen van twee jaar heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank ge ëist tegen de bankloper B. uit de hoofdstad en zijn vriend S., een bankwerker die er vandoor was gegaan met de tas, die de bankloper bij zich droeg en waarin zich 55.000 gulden be vond. De bankloper had, zoals indertijd gemeld, met de ander afgesproken, dat deze hem de tas zou ontrukken, waarmee dan een overval werd gefingeerd. Het geld zouden ze samen delen. De president van de rechtbank, mr. J. Coninck Liefsting, nam eerst met de beide verdachten de zaak door. De bankloper vertelde, dat het plan tot de overval via een grap is opgekomen. Hij had de bankwerker, die hij o.m. uit hun diensttijd in Indonesië kende, in Amsterdam ontmoet en tijdens het gesprek hadden zij de mogelijkheid overwogen om een gefingeerde overval op touw te zetten als hij de bank loper weer eens een grote som geld moest wegbrengen. President: „U hebt toch wel rekening gehouden met de waarschijnlijkheid, dat u aangehouden zou worden?" B.: „Inderdaad mijnheer de presi dent" Op de vraag van de president of de twee mannen een afspraakje hadden gemaakt inzake d" verdeling van de buit, antwoordde de bankloper ont kennend. Maar even later antwoordde hij op de vraag van mr. Hartsuiker „U zou toch ieder de helft van het geld krij gen?" met „ja". Na de eerste ontmoe ting hebben de bankloper en de bank werker elkaar nog diverse malen ont moet op het hoofdpostkantoor. Op de bewuste ochtend hoorde B. van de kassier van he< bijkantoor van de Amsterdamsche Bank aan het Dam rak. waar hij werkzaam was. dat hij een grote som gelr' moest wegbrengen. De bankloper waarschuwde toen de bankwerker. Zii hadden afgesproken, Oat deze wat zout in de ogen van de bankloper zou gooien, maar omdat hij het niet bij zich had, nam hij stuif- tabak onder uit zijn pakje shag. Mr. Coninck Liefsting vervolgde: ,,U schijnt met S. samen tijdens de mi litaire dienst meer bravourestukjes te hebben uitgehaald". Als voorbeeld noemde de president, dat de twee ver dachten destijds in Indonesië zijn gaan wandelen op een weg, die onder In donesisch spervuur lag. Tegen de bankwerker zei de presi dent onder meer: ,,U doet het nu voor komen. alsof u het voor een deel uit medelijden met B. hebt gedaan, omdat zijn salaris zu klein zou zijn. Maar dat was niet zo" avontuur Hu lat de psychiatri sche ïdppun.lui conclusie hebben, dat beide verdachten volkomen toe rekeningsvatbaar zijn. In de voorlich tingsrapporten van het Leger des Heils wordt voor beide mannen een gecom bineerde straf aanbevolen. In zijn requisitoir zei mr. Hartsuiker onder meer: „Van een impulsieve daad, een geintje of een kwajongens streek, zoals de verdachten zelf later deze overval hebben gekwalificeerd, is geen sprake geweest, omdat zij drie weken de tijd hadden om er over na te denken. Het geld is weliswaar bijna geheel teruggekomen, maar een feit is, dat zij er niet van teruggeschrok ken zijn een dergelijke overval op de openbare weg te plegen". Mr. Hartsuiker vervolgde: „Het is moeilijk om achter de zuivere motie ven van deze daad te komen. De re- classeringsrapporten, die overigens in het geheel niet ongustig zijn, spreken over „zucht naar avontuur en het be leven van spanningen". Mr. Hartsuiker zei tenslotte de zaak te ernstig te vinden voor een gecom bineerde straf en eiste tegen elk der verdachten twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdedigers zeiden de mening van de rapporten inzake de motieven te delen. „De opzet was meer gericht op het avontuur dan op het verkrijgen van geld. Wij hebben niet te maken met beroepsmisdadigers. De overval was niet geraffineerd opgezet, maar doorzichtig en kinderlijk. Niemand heefl hierin een werkelijke overval gezien". Zij vroegen voor hun cliënten een gecombineerde straf, Nu de zee, opgestuwd door he vige westerstormen, opnieuw onze kusten beukt, gaan de ge dachten onwillekeurig terug naar de rampdagen van 1953. Vooral de mensen die vlak ach ter de dijken wonen, luisteren 's nachts angstig naar de wind, die over het land raast en aan de andere kant van de dijk het water opzweept, zodat het op nieuw de waterkeringen belaagt. Gelukkig is er nog geen reden geweest voor een alarmstem ming. Wel werden hier en daar de dijkwachten in het geweer geroepen, omdat een gewaar schuwd man nu eenmaal voor twee telt en men het zekere voor het onzekere wil nemen. Over de maatregelen die in eigen gewest werden genomen, kan men elders in dit blad le zen. De foto hierboven mag als symbool gelden van het storm geweld. Het zijn de duinen op Texel, die zwaar te lijden heb ben gehad. Bijna een half mil joen kubieke meter zand werd alleen al van de Texelse kust weggeslagen. nesian Airways werkzaam is, de fre quentie van de inter-insulaire vluch ten van de Gia tot de helft zal moeten worden teruggebracht. Mohammad Natsir, de voorzitter van de „Masjoemi" zei in Medan dat hij betwijfelde of de huidige cam pagne voor „West-Irian" en tegen de Nederlanders vruchtdragend zal zijn, aangezien naar zijn mening de rege ring daarvoor geen tevoren overlegd plan had. De opvolging van minister Mansholt op het departement van Landbouw zal vandaag, zo verwacht men in Den Haag, z'n beslag krijgen. Algemeen wordt, zoals reeds eerder gemeld, dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.) be schouwd als de meest waar schijnlijke kandidaat. Dr. Vondeling is lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en is daar specia list voor landbouwzaken. O Een groep van circa dertig uit In donesië gerepatrieerde Nederlanders, die samen ongeveer evenveel kinde ren en baby's met zich meebrachten zijn donderdagavond om kwart voor zeven op Schiphol verwelkomd door koningin Juliana. De Superconstellation uit Singapore stond een kwartier voor schematijd reeds op het platform, toen de ko ninklijke wagen voor de Ica-hal stil hield. Onder enorme belangstelling van pers, televisie, radio en film bega ven kort daarop de gerepatriëerden zich naar het paviljoen, waar de koningin zich van het ene tafeltje naar het andere begaf om met de moeders over hun baby's en met de vaders over de luchtreis te spreken. Vier vrouwen, die nog nooit in ons land geweest waren, meenden met „iemand van het Roode Kruis" te doen te hebben, totdat een man in het gezelschap zijn ogen uitwreef en plotseling stom verbaasd opstond. De koningin lachte en gaf hem 'n hand. Na een kort gesprek zette ze zich in een stoel neer bij twee In donesische vrouwen, van wie de oud ste bijna 70 was. Dit oudje werd de ze koninklijke ontvangst waarlijk te machtig. Al spoedig moest ze door een echte verpleegster van het Roo de Kruis snel worden weggeleid naar de Roode-Kruis-tent om daar een glaasje water te drinken en wat op verhaal te komen. De rekening van het verevenings fonds der verplichte ziekenfondsver zekering sluit voor 1956 met een na delig saldo van 16,7 miljoen gulden. De algemene reserve is hierdoor te ruggelopen tot 79,5 miljoen gulden. Op grond van thans bekende gege vens wordt voor 1957 een nadelig sal do geraamd van 15,5 miljoen en voor 1958 van 9,3 miljoen gulden. (Advertentie) menu van de dag Bij een muiterij in de gevangenis van Moers in het Rijnland is woensdagmiddag een 44-jarige bewaker vermoord. Een hoofd bewaker, die hem te hulp snelde, werd ernstig gewond. Doordat de politie snel ter plaatse was, kon geen der muiters ontsnappen. De muiterij brak uit in een werkafdeling waar 15 gevangenen zonder toezicht matten vlochten. Toen de bewaker binnenkwam vielen zij hem met hun gereedschap aan. Hij bezweek onder de slagen die zij hem toebrachten. Twee gevangenen, die niets van de opstand wilden weten, wisten evenwel de zaal te verlaten en de hoofdbewaker te waarschuwen. Toen deze binnenkwam werd hij door de muiters eveneens neergeslagen, doch door een aantal ge vangenen verdedigd tot de inmiddels gewaarschuwde politie arriveerde. Geen der muiters is er in geslaagd uit de gevangenis te ontsnappen.

de Stem | 1958 | | pagina 1