Bredase beeldhouwer reist naar Israël Zeeuwse lijn in 1957 Brusselse huiseigenaren houden er vreemde verhuur-methoden op na Boerenleenbank te Domburg begroette 3000e spaarder Krijgsgevangenen Gam) zaten wekenlang in touringcar Eetzaal blank Gaan Zeeuwse Sportbonden samenwerken in het jeugdwerk Int. biljarten te Sint Kruis Corrie Schimmel stelde teleur Hastingstornooi Kees Broekman moet wel van ijzer zijn DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1958 Onderscheid Invitatie Omwenteling op velerlei gebied Hoge prijzen Brutaal terugdoen i Nederlanders laat niet bedotten Afdelingsvoetbal in Zeeland Finalisten eerste klasse 38-2 MARKTEN WATERSTANDEN We varen Kreta voorbij, op de dag voor de aankomst in Israël. Holland: water aan ie voeten, water boven je (de regen) en water rondom (de mist). Ik stel me een ijzige wind voor met een paar graden boven of onder nul. Hier schijnt de zon. Hier heerst een zomerse temperatuur. Ik denk er daarom hard over mijn degelijke wollen trui maar in de koffer te stoppen De lange reis naar het jonge Is raël is dus bijna afgelegd. Gelukkig maar. Ik zal tenminste blij zijn als het luie leventje op de ..Theodoor Herzl" morgen afgelopen is. Theo door'' is een pracht-boot. Voeding, bediening en comfort laten niets te wer.sen over. We hebben tweehonderd Joden uit Tunis aan boord. Zij hadden in Mar seille in kampen gezeten. Ze zien er arm en ondervoed uit. Er zijn veel kinderen bij, die tijdens het begin van de reis soms als echte wilden tekeer gingen. Ze hadden er plezier in aan alle kranen te draaien, die ze maar te pakken konden krijgen. En dan liefst in één richting. Zo stond een van de eerste avonden de eetzaal onder water, waardoor het diner moest worden uitgesteld. De stewards waren met man en macht aan het dweilen; onhandig mannenwerk, dat dan ook met enige moeite gepaard ging. Heeds nu heb ik opgemerkt, dat men terdege onderscheid moet ma ken tussen de moderne Israëliërs, die veel met de westerse wereld in aan raking zijn geweest, en de ouderen, die erg godsdienstig zijn en zich pre cies aan de regels houden. Deze laat- sten beschouwen ons. Christenen, als echte Jodenvervolgers, desnoods met het kruis voorop. Dat zij daar om niet met ons aan één tafel willen zitten, is best voor te stellen. De eerste dagen zat ik o.m. met twee rabbi's en de vrouw van een hunner aan tafel. Zij lieten weinig omgangs vormen zien en waren een tikje on- Met dit vlotte schetsje stuurde Pieter Leendert Douwes een Nieuwjaars groet naar Breda. beleefd en autocratisch. Frans, Duits of Engels spraken zij niet, zodat de conversatie niet erg opschoot. Zij hielden er volstrekt geen rekening mede. dat ik geen woord Hebreeuws versta en hun gewoonten niet ken. Zelfs gaven ze me bijna geen ruimte om te eten. Geen .heren" dus in de geest, zoals wij die uitdrukking ken nen. Maar goed: het eind van het liedje was, dat zij gingen onderhandelen om mij een andere plaats te geven. Voor mij bracht het dit voordeel mede, dat de hofmeester zich uit sloofde het mij zo aangenaam mo gelijk te maken. Steeds als hij mij de eetzaal ziet binnenkomen, komt hij naar me toe en wijst dan een goed plaatsje voor me aan. Ik zit nu vaak naast een moderne, jonge rabbi, die vloeiend Frans en Duits spreekt. Een betere tafelbuur kan ik me niet wen sen. Ik ben zo langzamerhand met verschillende personen uit alle hoe ken van de wereld in aanraking gekomen; Argentiniërs, Spanjaar den, Amerikanen, Marokkanen, noem maar op. Complimenten wor den er niet gemaakt, zodat men rustig aan kan nemen, dat de waar heid gesproken wordt. Een paar aanzienlijke dames b.v. waren vol lof over Nederland. Zij vertelden, dat ze het liefst Noorwegen, Zweden en Nederland bezochten, vooral door vrijheid en zindelijkheid, zorgen, dat het zo blijft. Pieter Leendert Douwes beeldhouwer te Bredais, on danks zijn 78 jaren, een enorm vitaal man. Bovendien heeft hij puur avontuurlijk bloed in de aderen. Het kon daarom niet verwonderen, dat hij vorige maand de trein naar Marseille en vandaar de boot naar Haifa, Israël, nam. Het eerste gedeelte van zijn reisbeschrijving naar en door Israël vindt U in nevenstaand artikel. hun gast- Laten we Ideal sme Ook Israël blijkt een hoge gastvrij heid in ere te houden. Tk ontmoette een Joods meisje uit Holland, dat in de oorlog haar ouders verloren heeft. In mei was ze voor enkele weken in Israël geweest. Ze was toen zo ge troffen door de gastvrijheid en het idealisme in dit land. dat ze beslo ten had (enig te gaan en er voor goed te blijven. Ze gaf mij verschil lende raadgevingen: ..Groet elkaar niet in het voorbijgaan. Je bent één grote familie in Israël." En verder; Praat niet over de oorlog, daar wordt nooit over gesproken. De meesten hebben teveel geleden en dragen nog de merktekens." Voorts zei ze. dat ik me moest voorberei den op een enorme openhartigheid, tegen het onbeleefde af. Tussen haakjes; het meisje heet Judith en ik vertelde haar, dat een van mijn vrienden haar gebeeld houwd heeft en dat ze nu midden op de Grote Markt in Breda op de mensen staat neer te zien. De joden hebben eigenlijk een merkwaardige levensopvatting. Alle overbodige omgangsvormen worden afgeschaft. Men gaat gekleed precies zoals men dat wenst, soms in de oudste kleren, die dan dikwijls dui delijk zichtbaar gelapt of gestopt zijn. Pet of hoed worden aan tafel afge zet, wanneer men er zin in heeft. De joden groeten bijna nooit. Ze sche ren zich zo min mogelijk. Een eigen aardig wereldje toch. Ik begin te bemerken, dat het toch beter was geweest wanneer ik me voor de reis wat op de hoogte had gesteld van de gewoonten der joden. Een bijzonder staaltje van ruim hartigheid van de Israëliërs mag ik U zeker niet onthouden. Men ver telde mij. dat hun gevangenen uit 6e laatste oorlog o.a. die van Gaza enkele weken lang met een touringcar door qeheel Israël wer den geleid.. Op deze manier hoopte men. dat deze gevangenen het. land zouden kunnen liefhebben: dat zij er zich blijvend zouden willen ves tigen. ,i jÉ ii k A k T e We zijn nu een dag verder. Het weer is stralend en zonnig. Van middag zullen we in Haifa aanko men. Ik heb mijn Hollandse trui maar diep in mijn koffer opgebor gen. Niet meer nodig. Gisteravond dronk ik aan de bar een whisky-soda met iemand, die zijn zaken in Duitsland heeft en elk half jaar in Israël komt om zijn kin deren te bezoeken. Hij zei me, dat hij vroeger taxi-chauffeur in Haifa was geweest. Ik kreeg een invitatie bij hen te komen. Hij zou me heel Israël laten zien. Hij kent het land op zijn duimpje. Ook uit andere ge sprekken heb ik wel in de gaten ge kregen, dat je. met wat kennissen achter je. overal gratis kunt logeren Ik kan daar niet op ingaan, maar toch schijnt het volgens de normen Voor de Zeeuwse lijn is 1957 al een heel bijzonder jaar geweest, voorna melijk door de elektrificatie, welke in het voorjaar haar beslag kreeg. Op 17 april vond de feestelijke ope- ningsrit van dit 75 km lange geëlek trificeerde baanvak plaats. Met ingang van de zomerdienstre geling op 2 juni 1957 kwam de recht streekse verbinding met Holland tot stand. De reeds bestaande uurdienst Amsterdam-Roosendaal werd doorge trokken naar Vlissingen met stoppin gen aan alle Zeeuwse stations, be halve te Arnemuiden. dat de bestaan de stoppingen behield. Bovendien werden aan deze uur- dienst op maandagen t.m. vrijdagen nog toegevoegd vijf exprestreinen (Amsterdam-) Rotterdam - Roosen daal - Vlissingen v.v. met stoppingen te Dordrecht, Roosendaal, Bergen op Zoom, Kruiningen-Yerseke, Goes en Middelburg. Deze treinen rijden op het traject Amsterdam-Rotterdam als voorste gedeelte van de gewone uur- dienst Amsterdam - Vlissingen mede, der gastvrijheid in Israël heel ge woon te zijn. Hé, ik poppel om vaste grond on der zijn voeten te krijgen. Brutaal, nieuwsgierig, maar inder daad zeer gastvrij. Dat is Israël. Dat zijn mijn eerste indrukken tenminste, opgedaan in drie dagen tyds. Waar ik werkelijk van geschrokken ben, is van de prijzen hier. Ze zijn enorm hoog. Zo betaalde ik voor een taxi-ritje van de haven naar de autobus (in vijf minuten was het ge beurd) 't lieve sommetje van 3 Isra ëlische liras; dat komt overeen met zes gulden vijftig. Na die taxi in een stortregen van Haifa naar Tel Aviv (90 km), over stappen op een andere bus naar Re- govat (30 km) en tenslotte met een stadsbus naar Sikoen Selak, mijn voorlopige einddoel. Een busreis in Israël is allerminst een pretje. De bussen zijn erg oud en zo goed als versleten. De stoelen zijn nauwelijks groot genoeg om er op te zitten. Het geheel rammelt verschrikkelijk en maakt het praten onmogelijk. Men is zeer brutaal bij het in- cn uitstappen. Je bent ver plicht goed je ellebogen te gebrui ken wil je binnenkomen. Iedereen doet het en niemand kijkt er de ander op aan. Het heeft hier in jaren niet zo ge regend. Vele wegen staan onder wa ter. Ik heb me daarom maar meteen een paar hoge rubberlaarzen aange schaft en heb daarmee de omgeving verkend. Toen ik op een gegeven mo ment mijn schetsboek voor de dag haalde om een schetsje van een Ara bisch gebouwtje te maken, was ik in minder dan geen tijd omringd door vier volwassenen en een troepje kin deren. Zij moesten het naadje van de kous weten en vroegen mij van alles. Ze schroomden zelfs met hun vingers op mijn tekening te zetten. Mijn gast heer had me hiervoor reeds gewaar schuwd en me aangeraden óók bru taal op te treden. Ik stompte daarom de grootste opdringers van me af om meer ruimte te krijgen. Dat werd ge moedelijk geaccepteerd. Ze vonden dat blijkbaar heel gewoon. Ik voelde echter wel. dat ik mijn draai nog niet te pakken had cn besloot het te kenen te staken. Eerst nog maar enige dagen wennen. Tegenover de brutaliteit, steken gastvrijheid en behulpzaamheid scherp af. Als Nederlander word je er dikwijls verlegen onder. Onderdak kun je overal krijgen. Men denkt er niet aan naar een hotel of pension te gaan als dit niet beslist noodza kelijk is. Ik kreeg reeds twee invita ties van de buren om met hun auto naar verschillende plaatsen in de om geving te gaan. Het zijn wel oude beestjes, die auto's. De meesten lo pen al een jaar of tien mee'. Ze vor men mede een bewijs van het feit, dat Israël een arm land is, dat ieder een arm is. Maar daarover een volgende keer. worden te Rotterdam afgekoppeld en gaan vervolgens als exprestrein voor uit, waardoor een tijdwinst van plm. 35 minuten werd bereikt. Terug gaat de exprestrein 36 minuten later uit Vlissingen weg om in Rotterdam (be halve trein 62 die te Dordrecht wordt gekoppeld) de gewone uurdienst te achterhalen en daarmede als achter ste treingedeelte te worden gecombi neerd. Aangezien deze dienst niet mogelijk was met het behoud van het enkelsporige gedeelte te Lewedorp- Vlissingen, is tegelijk met de elektri ficatie het spoor op dit 15 km lange baanvak verdubbeld. Aangezien de betrokken busonder nemingen en de Provinciale Stoom- bootdienst er in konden slagen te Kruiningen-Yerseke ook op de nieu we exprestreinen aansluitingen naar en van Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand te brengen, ging de expres- dienst ook te Kruimngen-Y erseke stoppen. In verband met deze structuurwij ziging van het dienstregelingssysteem werd de treindienst Nijmegen-Vlissin- gen gewijzigd in een dienst Nijmegen- Bergen op Zoom, welke met ingang van 29 september ook volledig elek trisch wordt gereden. Op het gehele baanvak Roosendaal - Vlissingen is automatisch blokstelsel met lichtsei nen geïnstalleerd; 6 stations kregen moderne relais-beveiligingen, 25 over wegen hebben thans automatische knipperlichtinstallaties en 11 overwe gen halve bomen. De omvang van het goederenver voer (excl. stukgoed) van en naar de stations in het district der Kamer bedroeg gedurende de eerste 8 maan den van 1957 en 1956 in tonnen: ver trek resp. 71.222 en 64.783; aankomst resp. 147.172 tegen 150.358. De laatste vier maanden liep het goederenvervoer terug. Voor de zomerdienstregeling staan diverse verbeteringen op stapel. Ge dacht wordt zelfs aan het inleggen van meer snelt.einen; ook wil men meer treinen te Arnemuiden doen stoppen dan tot dusver. (Advertentie) In de lokalen van de heren G. Parridaen en de Vos te Sint-Kruis had een internationaal biljart-treffen plaats waaraan ook heel wat Belgen deelnamen. Hoewel er geen diaveren- de dingen zijn gebeurd, waren enkele partijen toch van goede klasse. Te leurstellend was was wel dat de kam pioen van Sint-Kruis er niet aan te pas kwam. De uitslag werd: 1. C. Maes-A. de Vos, Sint-Kruis; 2. R. de Vreeze, Eede-Alf. Pilaet, België. 3. R. de CroockF. v. Wjjns- berghe, Eede. 4. A. Snauwaere, St.- KruisC. Matthys. Eede; 5. Ch. v. d. Bunder, St.-Kruis-H. Lampo, Aarden burg. De kleine, blonde Corrie Schimmel van ,,Het Gooi" is er in de finale van de 440 yards tijdens de zwemkam- pioenschappen van Nieuw Zuid Wales in Sydney niet in geslaagd de Aus tralische favorieten. Lorraine Crapp (wereldrecordhoudster) en de 13-jari- ge Ilsa Konrads, te bedreigen. Lorraine Crapp won de tittel in 4 min. 58.2 sec. Ilsa Konrads werd na een opwindende strijd op de laatste banen tweede in 4.58.8. Corrie Schim mel eindigde als derde in de nogal teleurstellende tijd van 5.13.5. De race werd gehouden in een bad met ge mengd zoet- en zeewater. De Russische grootmeester Keres heeft zich op zijn 42e verjaardag ver zekerd van de eindzege in het int. schaaktornooi te Hastings. Hij ver sloeg dinsdag in de achtste ronde de Zweed Sterner en bracht zijn to taal op Ti punt. Hoewel er nog één ronde moet worden gespeeld, kan geen van de andere deelnemers nog met Keres in punten gelijk komen. Vele inwoners van Domburg, Westkapelle en Aagtekerke hebben 195S met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien. Het was bekend dat de boerenleenbank te Domburg omstreeks de jaarwisseling het drieduizendste lid kon begroeten. En in het kader van een door de bank gevoerde actie zou de drieduizendste spaarder een bedrag van 100 op het nog nieuwe boekje bijgeschreven krijgen. Welnu, de gelukkige kondigde zich aan: de 21-jarige timmerman Bram van der Hage uit Domburg. De voor zitter van de boerenleenbank, dc heer W. Brand, reikte het boekje uit, waarbij ook de kassier en de secre taris, resp. de heren C. Minderhoud en C. Francke, tegenwoordig waren. Tijdens een bijeenkomst ten huize van de kassier, werd de voor de bank zo heuglijke gebeurtenis gevierd. „Je kunt nooit weten," sprak de heer J. van der Hage tot zijn vrouw toen hij het besluit nam zich bij de bank te laten inschrijven als spaar der. Het nummer, dat de lokettiste op zijn boekje schreef, was 2999. ,,En nu moet ik er nog één voor Bram heb ben," zei vader Van der Hage vervol, gens, waarmee hij zijn zoon aan de premie van f 100.— hielp. Bij het samenzijn zei de heer Brand, dat de bank veel prijs stelt op spaar geld, want zonder dat kan men niet over kredieten beschikken. Om meer spaarders aan te trekken, werd in september onder de inwoners van het rayon, waartoe Domburg, Aagteker ke en Westkapelle behoren, een actie gevoerd, waarbij iedere nieuwe spaar der een inleg ontving van een rijks daalder. Dit leverde de bank 98 klanten op. In november cn decem ber werd opnieuw een dergelijke actie gehouden en toen meldden zich 92 nieuwe spaarders aan. De 190 nieuwe leden, die beide acties opleverden, stortten gezamenlijk ongeveer 60.000 gulden. De Domburgse boerenleenbank is vorig jaar veel spaargeld kwijtge raakt ten behoeve van de nationale woningbouwlening; hiermee was een bedrag van circa f 150.000 gemoeid. De heer Minderhoud meende, dat de spaarders van de Domburgse bank voor een bedrag van rond f 50.000 zullen inschrijven op de rentespaar- brieven van de regering. Op het ogenblik is bij de boeren leenbank te Domburg vijf miljoen gulden ingelegd. Na dc geldsanenng in 1945 was dit slechts één miljoen, terwijl de bank toen 800 spaarders telde, in tegenstelling tot 3000 thans. Maar men is niet van plan om het bij deze drieduizend te laten, want de drie gemeenten, die de bank met haar activiteiten bestrijkt, tellen te- samen 4400 inwoners. (Van onze correspondent) Ondanks het feit, dat er in Brussel veel huizen leeg staan, doen veel buitenlanders on der wie ook Nederlanders al leronaangenaamste ervaringen op als zij, genoodzaakt zich in de Belgische hoofdstad te vesti gen in het kader van de wereld tentoonstelling, een van die per celen willen huren. Verschillende personen zijn al het slachtoffer geworden van huisjesmel kers, die onder geen voorwaarde „op lichters" kunnen worden genoemd, omdat zc bij het (gedeeltelijk) verhu ren van huizen nauwkeurig handelen. Dat die „handelingen" verdacht veel op bedrog lijken, erkent zelfs de poli tie. maar ook zij ziet geen kans aan deze praktijken een eind te maken. Het is wonderlijk, dat de bevoegde autoriteiten geen enkele poging doen om de krankzinnige huuropdrijving enigszins in de hand te houden. Is voor Nederlandse begrippen het lieve huursommetje van 8000 franken per maand voor een luxe vijfkamer-flat al buitensporig hoog, de laatste tijd blijkt dat deze huren nog te laag liggen naar de zin van de huisbezitters, die nu de wereldtentoonstelling gretig aangrij pen om er nog een schepje op te doen. Er zijn zelfs gevallen van huurver- dubbeling geconstateerd. Vaak lijken de aanbiedingen in de kranten wel interessant, maar aan tal van buitenlanders wordt een foutieve voorstelling gegeven via de beroemde „garantie." Ons overkwam het volgende: we reageerden op een aanbieding van een gemeubileerde vier-kamerwoning op een derde etage in een zeer matig buurtje, waar we werden ontvangen door de vrouw van de „architect-in genieur", die danig haar mond roerde om ons duidelijk te maken hoe pret tig, goed en voordelig we hier zouden wonen. „Is in deze huurprijs alles inbegre pen?" vroeg onze wederhelft, die deze kwestie alleen wilde opknappen. ..Ja", was het duidelijke antwoord. Ze moest het financiële gedeelte maar regelen met de ..architect-inge nieur", die natuurlijk uitsluitend Frans sprak cn op de herhaalde vraag of alles was inbegrepen opnieuw be vestigend antwoordde. „Ik zal 2000 fr. voorschot geven", zei mijn vrouw. „Mijn man komt over morgen de zaak afwerken." Ze legde de twee biljetten van dui zend Belgische franken op tafel, die onmiddellijk door de „architect-inge nieur" werden opgeborgen. Verscho - len achter zijn schrijftafel schreef hij vervolgens een „betalingsbewijs", dat luidde: ,,4000 fr. huur, 4000 fr. garan tie, totaal 8000 fr. Betaald 2000 fr. voorschot. Nog te betalen 6000 fr." „U had me toch gezegd, dat er geen garantie was? Waarvoor is die garan tie", aldus mijn vrouw. „Hoe komt u er bij madame. U denkt zeker, dat we hier een instel ling voor liefdadigheid bezitten." „Geef me dan mijn geld maar terug. Ik zie van het huis af." De „architect-ingenieur" lachte en wees friomfantelijk op de plaats waar zijn portefeuille zat: „Wat hier in zit, madame, komt er niet meer uit. Au revoir." Ze ging naar de politie, waar men haar erg vriendelijk,maar duidelijk te verstaan gaf, dat er aan dergelijke praktijken niets is te doen. Ze was onze 2000 fr. kwijt en we mochten ons nog gelukkig prijzen, dat de „archi tect-ingenieur". zonder dat we een voet over de drempel van de woning hadden gezet de 6000 resterende fran ken niet ging navorderen, omdat het aannemen van het „betalingsbewijs inhield, dat we met de huurafspraak akkoord waren gegaan. Bovendien kregen we toen nog te horen, dat deze garantie van een maand huur niet éénmaal maar iedere maand werd geheven en lachend voegde de inspecteur er aan toe; ,,U moet niet denken madame, dat u van de garantie veel terugziet. U moet maar aannmen, dat de huur 8000 fr. per maand bedraagt." Dergelijke gevallen zijn schering en inslag. De laatste maanden heeft men vele honderden woningzoekende bui tenlanders op deze wijze wat geld af handig gemaakt. De verhuurders ver zwijgen de garantie; ze verzwijgen ook dat de verwarming, telefoon en tal van andere kosten op de garantie in min dering worden gebracht en tenslotte verzwijgen ze eveneens, dat die ga rantie iedere maand terugkomt. Zo dra men voorschot heeft betaald is men verloren. Het gaat er de ongun stige elementen onder de huizenmel kers slechts om een voorschot los te krijgen. We zouden de honderden, mis schien duizenden Nederlanders, die al of niet aangetrokken door de voorraad lege en gemeubi leerde woningen in België overwegen zich in Brussel te vestigen, ernstig willen waar schuwen. Er zetelen in de schone stad Brussel vele tientallen huizenmelkers, die het er om te doen is in deze voorspoedige maanden rijk te worden en derhalve het systeem van onze „architect-inge nieur" volgen. Betaalt geen frank al vorens alle feiten duidelijk op tafel liggen en laat tevoren de afspraak nog schriftelijk bevestigen. Het beste is om u te laten helpen door een ver trouwde relatie. Sinds bondsvoorzitter Schroder van de KNVB het jeugdwerk in de sport aan de orde heeft ge steld, valt alom een grotere ac tiviteit op dit terrein te bespeu ren. In Zeeland, waar de VC Vlissingen het jeugdwerk en de kadervorming reeds meer dan twee jaar geleden begon aan te pakken, is de belangstelling eveneens toegenomen en wenst men kennelijk niet achter te blij ven. Naar aanleiding van de vormings bijeenkomst, welke de VC Vlissingen in november voor de jeugdleiders van de Vlissingse sportverenigingen orga niseerde en welke tevens werd bijge woond door bestuursleden en leden van de jeugdcommissie van de afde ling Zeeland KNVB, ontstonden plan nen om een soortgelijke bijeenkomst in provinciaal verband te beleggen. De jeugdcommissie van de afdeling Zeeland heeft thans, met medewer king van het afdelingsbestuur, con creter vorm aan deze plannen gege ven. Uitgaande van de stelling, dat het jeugdwerk in een sportvereniging met de beoefende tak van sport hoog stens zijdelings verband houdt en dat de problemen, voor welke de be stuursleden en vooral de jeugdleiders van de sportverenigingen zich met betrekking tot de aan haar toever trouwde jeugd gesteld zien. voor elke sportvereniging dezelfde zijn, heeft genoemde commissie zich schriftelijk tof alle Zeeuwse sportbonden gewend met het voorstel om op dit terrein gezamenlijk aan het werk te gaan. Daardoor zal versnippering van krach ten worden voorkomen en zullen de financiële consequenties niet onover komelijk behoeven te zijn. Bedoeling Gedacht wordt aan een cursus voor de jeugdleiders van alle Zeeuwse sportverenigingen, welke de. pedago gische, psychologische en sociale pro blemen met betreking tot de jeugd zal behandelen. Deze cursus zou dus door de gezamenlijke Zeeuwse sport bonden moeten worden georganiseerd en gefinancierd. Gezien de voorberei dingen, welke een zodanige cursus zal vergen, zal deze echter eerst het vol- le klasse A: Lewed. Boys-Domburg, Sehoondijke-Koewacht, Kruiningen- Volharding '32. Vogelwaarde-Robur, IJzendijke-Walcheren. le klas B: Brouwershaven-Renesse 2 Dreischor-Renesse 2, Dreischor-Zie- rikzee 2. 2e klasse A: Zuidzande-Aardenburg 2, Noormannen 2-'s H. Arendskerke 2. 2e klasse B: Kortgene-Patrijzen, Kwadendamme-Hansw. Boys 2, Krui- ningen 2-Sluiskil 2. 2e klasse C: Brouwershaven 2-Drei- schor 2, Renesse 3-SVOWK, Zonne- maire-Zierikzee 3. 3e klasse A; Lewed. Boys 2-Zeeland Sport 5, Robur 2-Retranchement 2, IJzendijke 2-Walcheren 2. 3e klasse B: Corn. Boys 3-Goes 4, Hontenisse 3-Robur 3, Patrijzen 3-R.ia W 2. Met 'het oog op de drie landen- schaatswedstrijd Noorwegen-Zweden- Nederland, welke vrijdag en zaterdag a.s. in 't Bislet-stadion in Oslo wordt gehouden, heeft Klaas Schenk in Ha- mar een laatste selectie gehouden. De meeste rijders hebben hun nor male vorm nog niet te pakken, het geen ook nu weer in de tijden tot uitdrukking kwam. Vele jongens heb ben last van de kennelijk nog steeds actieve griep-bacillen en zo achtte Klaas Schenk het beter dat Wim de Graaff alleen aan de 500 meter en niet aan de 5000 meter deelnam. Kees Broekman blijkt geen last meer te hebben van de ..knock out" die hij dit weekeinde opliep. Tijdens de reis van Sandefjord naar Hamar schoot de trein, waarin de jongens zaten, op het station in Oslo door zijn remmen heen, in flinke vaart tegen een bumperblok. Door de schok vloog Kees Broekman met zijn maag op een leuning terwijl een aantal reizi gers, dat ook reeds was opgestaan om zich voor het uitstappen gereed te maken, bovenop hem viel. Broekman bleek het bewustzijn te hebben verloren en werd naar een ziekenhuis in Oslo vervoerd. Intussen was hij bijgekomen en tijdens het on derzoek in het ziekenhuis bleek hy geen letsel te hebben opgelopen. Dins dag kwam hij weer geheel fit aan de start en slaagde er in de 5000 meter te winnen. De Nederlandse ploeg, welke in de drielandenwedstrijd uitkomt, werd definitief samengesteld uit: Broekman, Pesman, van der Berg, de Graaff, Kroon en van der Grift. Voor de finale van het kampioen schap van Nederland eerste klasse klein biljart kader 38/2, die van 23 t/m 26 januari a.s. in Assen wordt gespeeld, hebben zich de volgende bil jarters geplaatst: A. Agema, Haar lem; P. Buijs, Den Haag; F. Egbaars, Ravesteijn; L. van Gils, Rotterdam; L. van Hinthum, Oss; B. Horsten, Rotterdam: G Ostman, Amsterdam W. Vincent, Helmond. gende winterseizoen kunnen worden, gehouden. Teneinde reeds dit seizoen tot een. eerste contact te komen, is men voor nemens om in de maanden maart en april gezamenlijk een viertal vor mingsbijeenkomsten te beleggen, waarschijnlijk te Zierikzee, Goe4, Vlissingen en Terneuzen (of Sluiskil). Op deze bijeenkomsten zullen inlei dingen worden gehouden door de heer J. Klompe, consulent voor de licha melijke opvoeding, over: „De taak van de jeugdsportleider bij de opvoe ding" en de heer A. W. Levering, voorzitter van de VC Vlissingen, over: „Taak en betekenis van de sport, nu en in de toekomst". Jo Jas perse uitgeschakeld Voor de eerste ronde van de boks kampioenschappen van het district Zuidholland en Zeeland in gebouw Odeon te Rotterdam lootte de Vlis singse nieuweling L. de Nooyer van DOS vrij. Zijn clubgenoot Jo Jasperse werd meteen uitgeschakeld want hij verloor op punten van de Hagenaar van Nieuwenhuyze. GOES, 7 jan Eierenprijzen. (Be richt van handelaren.) Krppeëieren 13 cent, poelje 11 en vuil-schalige 12 ct. GOES, 7 jan. Granen en peul vruchten. De prijzen waren voor; ro de tarwe, basis 17 pet. vocht 27,50- 28,75, witte tarwe, idem 28-28,85. gerst idem 25-28,50, haver, basis 15 pet. vocht 19-24. kl. gr. erwten boeenschoon af boerderij 28-33, schokkers, idem 48-62, bruine bonen idem 35-58. kar- wijzaad idem 58-60, slaglijnzaad idem 39-44, blauwmaanzaad idem 100-130. Aardappelen. Klei-aardappelen no teerden heden: bintje. 35 mm opw., binnenl. sortering 9-10, alpha idem 9-9,50, furore idem 14-15,50, meerlan- der idem 12-13,50. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteer- inrichting, sorteerkosten voor reke ning van koper. De prijs van voeder aardappelen bedroeg 1-2,25 per 100 kg. Stro. Tarwestro, per ton, draadge- perst af bedrijf 40-46, gerstestro idem 45-52,50, erwtestro idem 65-77. Uien. De prijs van uien bedroeg 12- 13 cent per kg, onafgestaart en droog- produkt, geleverd aan de sorteerin- richting. Vlas. Goede kwaliteit gerepeld vlas 22-26 ct. per kg, afwijkende kwaliteit 15-22 ct. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 18-21 ct. per kg. afwijkende kwa liteit 8-18 ct. Eieren. De prijs van eieren bedroeg 2,30 per kg, GOES. 7 jan. Goudrenet H85-95 110-117, 75-85 110-118, 65-75 105-107, H2 84-92, K 99-103, F 87-94, cox orange pippin H75-80 131. 70-75 137. 65-70 134-136, 60-65 115-117, 55-60 95-97, K 92-108, jonathan H80-35 108-110, 75- 80 108-112, 70-75 106-113, 65-70 105-110, 60-65 88-101, H2 71-80, golden deli cious H80-85 130-140, 75-80 131-143, 70-75 135-142, 65-70 126-138. 60-65 99- 109, H2 79-87, lombarts calville H80-90 91 H60-70 89-95. Winston H75-85 111, 65-75 108, 55-65 84-97, st. l'émy H75-85 97. 65-75 99. Gewone veiling: cox orange pippin K 92-108, jonathan K 86-90, F 78-84, golden delicious K 102-117. F 66-85, lombarts calville K 83, F 73, zoete ermgaard K 86, F 64, st. rémy K 96, F 86, gieser wildeman K 96-101, F 67. KAPELLE, 7 jan. Industrie- en exportveiling van appelen en peren: golden delicious H75-30 130-134. 70-73 131-139, 65-70 127-130. 60-65 99-114, H2 78-89, K 91-106, F 74-90, kroet 50- 56. jonathan H73-80 103, 70-75 101-119, 65-70 98-117, 60-65 86-100. H2 71-82. K 87-96, F 72-93. goudrenet H85-95 122.75-85 112. 65-75 105-118. H2 85-91. K 96-102, F 78-91, Winston H70-75 109. 60-65 94, 65-70 97-103. 55-65 76-86, H2 72-74. K 77-82, F 69-73, rotvlek appe len 40-63, cox orange pippin H70-75 133, 65-70 136, 55-60 112, K 83. F 72- 77, zoete ermgaard H55-65 85-94, H2 71-73, F 63, kroet 49, lombarts cal ville H70-80 92, 60-70 75. I< 86-88, F 67. st. rémy H75-85 102, 65-75 96-100. gieser wildeman H50-60 111, K 94, F 89, comtesse de Paris 1 101, K 78. F 64, Dekkers roem Hl 70, Court pendu K 66. F 61. Groentenveiling: boerenkool 21, spruitkool 43-73, prei 32, breekpeen 4.5 BOTTERDAM. 7 jan. Aanvoer in totaal 2562, weëktotaal 4450, vette koeien en ossen 500, gebruiksvee 598, vette kalveren 240, graskalveren 170, nuchtere kalveren 553, varkens 91, biggen 65, paarden 69, veulens 3. scha pen of lammeren 259, bokken of gei ten 14. Vette koeien le kw. 3.00-3,20, 2e kw. 2,80-3,00, 3e kw. 2.60-2.75, vette kalveren 2,70-2,30. 2.50-2.70. 2.10-2.40, graskalveren 425 300 250. nuchtere kal veren 63 50 40. biggen 40 30 25, slacht- naarden 2,25 2.00 1.90, schapen 95 85 75, lammeren 90 70 60, kaifkoeien 1225 1000 800, melkkoeien 1225 1000 800. vare koeien 850 700 600. vaarzen 875 750 550, pinken 550 450 350. Vette koeien, aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen als gisteren. Vette kalveren, aanmerkelijk groter, stug, wat lager. Graskalveren, iets ruimer, kalm, ongewijzigd. Nuchtere kalveren korter, redelijk, gedrukt. Biggen, min der, slepend, onveranderd. Slacht- paarden. iets groter, kalm, als vorige week. Veulens, als vor. week, traag, niet hoger. Schapen, als vor. week, traag, niet hoger. Kaifkoeien. tame lijk, goed. constant. Melkkoeien, ta melijk, goed, constant. Vare koeien, kort, redelijk, prijshoudend. Vaarzen, matig, tamelijk, stabiel. Pinken, ma tig, tamelijk, stabiel. Konstanz 250 (—3). Rheinfelden 181 (421), Breisach 121 (+67), Straatsburg 144 (+26), Maxau 312 1), Mannheim 144 (+12), Mainz 177 (+8), Bingen 108 (+8), Kaub 116 (+4), Trier 250 (+77), Koblenz 145 (-+8). Keulen 97 (+2), Ruhrort 320 (+2), Lobith 940 1), Nijmegen 709 (—2). Arnhem 751 (—3), Eefde IJssel 405 (+81), Deventer 313 (+74), Monsin 5560 (+20), Visé 5120 (+110), Borgharen 4120 (-151), Bel- feld 1210 (+91), Grave ben. de sluis 517 (+35).

de Stem | 1958 | | pagina 7