FUCHS EN HILLARY ZIJN HET ONEENS Mii deukte Mu lél (joAp! Soekarno begon aan „vliegende rustkuur*' STEDEBOUWERS ONTWERPEN TOEKOMSTIG VLISSINGEN .Stille getuige" van Pamir-ramp Het ging niet meer Drie kinderen omgekomen bij brand in Ter Apel bt&k°V' Oversteek poolgebied in winter niet verantwoord, zegt Sir Edmund Kremlin stuurt 300.000 militairen naar huis MENS IN RAKET NAAR 300 KM HOOGTE? „Ik doe het wel alleen." zegt Britse poolreiziger Lijk gevonden van Nederlands meisje Ko van Dijk opgenomen in ziekenhuis Thorneycrc afgetreden VIJF TEVEEL DAGBLAD VOOR ZEELAND In Engeland: Onbestendig „Geen gevaar" meent men in Londen Roekeloos In V Veld: Hammarskjoeld zou moeten bemiddelen Commentaar op de voorstellen van MacMillan BLIKGROENTEN Hersenschudding na val van trap Stad met 80.000 inwoners Lloyd's wil informaties over K.P.M.-schepen Geen grapjes zegt Harsono 98e JAARGANG No. 22649 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bfj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINStDfAG 7 JANUARI 1Z13 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, weLke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wenslen ai te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat t Drie kleine kinderen, respec tievelijk vier, drie en één jaar oud, zijn omgekomen bij een brand, die maandagavond na een hevige explosie, uitbrak in de woning van de heer P. de Boer aan de H.B.S.-weg te Ter Apel. De heer de Boer had zijn zoon, ds. H. P. de Boer, Baptistenpredikant te Heerlen, met diens echtgenote en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren de drie kinderen boven in de slaapkamer, hun ouders beneden. Ds. de Boer heeft nog geprobeerd zijn kinderen te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige brand wonden is hij naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. De brandweren van Ter Apel en Emmen werden gealarmeerd, maar konden niet verhinderen dat de wo ning geheel uitbrandde. In Ter Apel is men bezig aardgas leidingen te leggen. In de woning van de heer P. de Boer waren de binnen leidingen al klaar. '9 Middags bemerkte de familie al een gaslucht in de woning. In een sloot naast een weg bij Colchester (Engeland) is maan dag het lijk gevonden van het 19-jarige Nederlandse meisje M. C. Zij had ernstige wonden aan het hoofd. Het meisje heeft een maand in Engeland als huishoudelijke hulp op een boerderij gewerkt en keerde zondagavond niet te rug van een weekeindverlof. Het meisje was afkomstig uit Voorburg. Volgens de politie staat het niet vast, of het meisje is vermoord dan wel tengevolge van een verkeerson geval om het leven is gekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer honderd meter van de boerderij waar zij werkte, uit een autobus is gestapt. Het stoffelijk over schot werd door een landarbeider ge vonden in een droge sloot, waar het gedeeltelijk onder kreupelhout lag. In Engeland worden sinds ongeveer een week een aantal meisjes vermist Naar hun verblijfplaats wordt door de politie een onderzoek ingesteld. IN ROTTERDAM werd een 48-jarige houtbewerker neergeslagen door en kele onbekenden, die hem kennelijk wilden beroven. De overvallers gin gen er vandoor, toen op het hulpge roep van hun slachtoffer enige man nen kwamen toelopen. EIND FEBRUARI zal op het Jaar beursterrein te Utrecht de nieuwe hal gereed komen, die een expositieruim te geeft van 2000 vierkante meter en waarin de zogenaamde gas- en kolen- groep zal worden ondergebracht. DE VIJFDE wintervakbeurs voor koffers en lederwaren is gisteren ge opend in de Utrechtse Jaarbeurshal len. Meer dan tachtig Nederlandse firma's exposeren er hun artikelen. IN EEN ZAANDAMS pakhuis heeft gisteren een hevige brand gewoed. Doordat de brandweer snel ingreep kon de schade aan het gebouw be perkt worden. De opgeslagen goede ren echter kregen veel waterschade. TE BELGRADO zijn vijf mensen ge arresteerd: twee vooraanstaande le den van de voormalige socialistische partij, een godsdienstonderwijzer, een vertaler van de Amerikaanse ambas sade en een hoogleraar. PRINSES JOSEPHINE, zuster van wijlen koning Albert, is maandag in een klooster te Namen overleden. J Verwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt maan- 4 dagavond 23.15 uur: Opklaringen, i maar ook enkele huien. Tot J krachtig afnemende westelijke 4 wind. Ongeveer dezelfde middag- i temperaturen als gisteren. J Vandaag: zon onder 16.46 uur, maan op 19.28 uur. Morgen: zon 4 op 8.46 uur, maan onder 9.50 uur. 99 De zuidpoolreizigers Hillary en Fuclis hebben onenig, beid gekregen. Fuchs heeft te kennen gegeven, dal hij het verder wel alleen zal doen en de hulp van de Nieuwzeelan. ders niet meer nodig heeft. Hij deelde dit mee, nadat Hil. lary hem had gevraagd, niet verder te trekken als hij een maal de zuidpool had bereikt. De Nieuwzeelander vindt dit te gevaarlijk. Fuchs echter is van oordeel dat hij zijn plan niet moet opgeven en na aankomst op de zuidpool de basis Seott moet trrtfliten te hereiken. Fuchs bevindt zich nog op ongeveer 500 kilometer afstand van de Zuidpool. Moeizaam zoeken zijn „weasels" hun weg door ijs en sneeuw. Volgens Hillary zal de Brit zo laat op de Pool aankomen, dat de barre poolwinter verder trekken tot een onverantwoord waagstuk maakt. Het telegram waarin Fuchs mee deelt, dat hij niet meer op Hillary's hulp rekent en dat hij alleen verder zal gaan, is naar het hoofdkwartier van de expeditie doorgeseind. De voorzitter van de expeditie-on derneming, Sir John Slessor, heeft Fuchs getelegrafeerd volledig ver trouwen in hem te hebben. Volgens het oorspronkelijk plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het Zuidpool gebied voor het eerst in zijn geheel te land oversteken. Sir Edmund Hillary met zijn Nieuw- zeelandse ploeg, die van de andere kant zou beginnen, zou 1120 km van de kust het depot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Zoals men weet is Hillary vanaf depot 700 naar de Zuidpool gegaan en heeft de ze bereikt. Daarna is hij naar zijn eerste uitgangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlogen, met achter lating van zijn voertuigen op de Zuidpool. Maandag heeft Hillary doen weten Grote deining is er in Rome ontstaan door het incident in het Metropolitan-theater. Maria Callas, de beroemde sopraan weigerde na de eerste acte van de opera „Norma" verder te zingen, omdat haar stem niet in conditie was. Een gedeelte van de toeschouwers en een aantal critici hebben te kennen gege ven, dat zij de houding van de zangeres beneden peil vonden, temeer waar zij vergat, zich te verontschuldigen tegenover het publiek, waaronder een aantal ministers. Anderen beweren, dat de sopraan werkelijk ziek was. Ze schelden haar critici voor „barbaren"... De foto geeft het moment, waarop mevrouw Callas na de eerste acte het toneel verlaat. dat hjj met het oog op het slechter wordende weer op dr. Fuchs (die nog steeds een kleine 500 km van de Zuidpool verwijderd is) heeft aange drongen van de oversteek van het Zuidpoolgebied af te zien als hij een- maai de pool bereikt heeft en deze in het volgende zomerseizoen, tegen het eind van dit jaar, te hervatten. De secretaris van het hoofdkwartier van de Britse expeditie, schout-bij nacht Parry, hoeft maandagavond te Londen gezegd, dat alle wetenschap pelijke en andere deskundige leden van de organiserende commissie een stemmig van oordeel bleken te zijn, dat er voor dr. Fuchs geen gevaar is in de huidige toestand. Zij stonden alle achter het besluit van dr. Fuchs. Schout-bij-nacht Parry wees erop, dat Hillary gebruik heeft gemaakt van boerderijtractors, die niet zijn ontworpen voor gebruik in de sneeuw. Dr. Fuchs daarentegen heeft de be schikking over speciale sneeuwvoer- tuigen. D*t is een groot verschil, al dus schout-bij-nacht Parry. In zijn telegram aan het hoofd kwartier in Londen zegt Hillary o.m. dat Fuchs hem gevraagd had, een van Hillary's technici op de Zuidpool op Fuchs te laten wachten. Deze technicus zou de ploeg van Fuchs naar de Basis Scott (het hoofd kwartier van de Nieuwzeelanders aan de zuidkust) moeten vergezellen. Hillary zegt dat niemand van zijn mannen deze taak, die zij gezien de tijd van het jaar uitermate roekeloos achten, op zich wil nemen. Slessor heeft de organisatoren van het Nieuwzeelandse aandeel in de ex peditie op het hart gedrukt, dat het Hillary's eerste taak is, al het mo gelijke te doen om ertoe bij te dragen dat de groep van Fuchs dit seizoen de Basis Scott bereikt. Hillary en drie van zijn metgezel len zijn met twee „Neptunes" van de Amerikaanse marine in de basis van Scott aangekomen. Het vijfde lid van Hillary's expeditiegroep, Pe ter Mulgrew, is aan de Zuidpool ach tergebleven voor het onderhouden van radioverbindingen met de groep van dr. Fuchs. Hillary c.s. hebben slechts hun per soonlijke bezittingen, slaapzakken en tenten meegenomen. Het voornaam ste gedeelte van hun uitrusting is aan de Zuidpool gebleven. Het lid der Eerste Kamer, de heer in 't Veld (Partij van de Arbeid) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd, of de re gering niet van oordeel is, dat zij hoezeer de door de Indonesische regering gebruikte methoden af keuring verdienen toch niets mag nalaten om verdere verslech tering van de Nederlands-Indone sische verhoudingen tegen te gaan en tot normale betrekkingen te ko men Is de regering voorts niet van oor deel, vraagt hij, dat zij overeen komstig haar verklaring in de Tweede Kamer van 23 december jl. het zo spoedig mogelijk aan knopen van besprekingen bevorde ren moet en goed zou doen de be middeling van de secretaris-igene- raal van de Verenigde Naties in te roepen om tot een gesprek met de Indonesische regering te komen Terwijl het Westen nog enigszins in verwarring verkeert door het voorstel van MacMillan, om met de Sovjets tot een niet-aanvalsverdrag te komen, heeft radio-Moskou met de nodige tam-tam bekend gemaakt, dat de Russische legersterkte opnieuw met 300.000 verminderd is. Van Oostduits gebied, zo werd gezegd, gaan 41.000 Russische militairen naar huis en uit Hongarije 17.000. Volgens Tass beschouwt het Kremlin deze maatre gel als „een belangrijke bijdrage tot vermindering van de internationale spanning". In 1955-1956 zijn een kleine 2 miljoen Russische militairen gede mobiliseerd. Intussen heeft de regering in Lon- dep de opzienbarende uitlatingen van MacMillan van enig commentaar voorzien. Engeland zou niet als enig land een niet-aanvalsverdrag met de Sovjetunie willen sluiten en boven dien zou zo'n verdrag een aanvulling van andere verdragen moeten zijn. Daarbij: het was geen concreet voor stel, maar slechts 'n suggestie. Wellicht zal deze uitleg de druiven voor Amerika iets zoeter maken. In Washington namelijk was men, op zijn zachtst uitgedrukt, nogal ver baasd over de woorden van de Britse premier. In officiële Franse kringen is maan dag gezegd, dat de regering der Na- vo-landen het voorstel" van de Brit se premier zullen bespreken. De New York Times oppert de ge dachte, dat het voorstel van MacMil lan mede kan zijn ingegeven door overwegingen van binnenlands-politie ke aard. Ook de Franse bladen, die het voor stel over het algemeen met matig enthousiasme bespreken, brengen de mogelijkheid van binnenlands-politie ke motieven naar voren. MacMillan In westelijke kringen te Moskou neemt men te weten, dat zich voor het eerst een mens aan boord heeft begeven van een Rus sische raket, die tot een hoogte van 300 km is afgeschoten. Men herinnert er in deze kringen aan, dat de Sovjet-pers onlangs heeft verklaard, dat de eerste mens die de kosmos zou bereiken, een Sovjet-burger zou zijn. Van officiële zijde is echter geen enkele aanwijzing omtrent de juistheid van het bericht gegeven. zou volgens deze commentaren mis schien beogen de socialisten het gras voor de voeten weg te maaien. Koeznetsof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zei gister avond dat de Sovjetunie het voorstel van premier MacMillan „in positieve zin" overweegt. Overigens had de Sovjetunie, naar zijn zeggen al in 1956 voor het eerst het sluiten van een dergelijk verdrag tussen de lan den van de Navo en die van het ver drag van Warschau bepleit. (Advertentie) menu van de dag in 4 minuten klaar op tafel Gisteren begon in 't historische raadhuis van Liübeck, in Duits land, de behandeling van de ondergang van het zeilschip ,,Pamirdoor de Raad voor de Scheepvaart. Op de foto ziet men een van de stille getuigen, een zwiaar beschadigde red dingsboot van het vergane op leidingsschip. De acteur Ko van Dijk is zaterdag j.L met een ernstige hersenschud ding in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam opgeno men. De heer van Dijk liep deze op toen hij op nieuwjaarsdag, 's avonds na de voorstelling in de Stadsschouw burg van „Gijsbrecht van Aemstel'' in zijn huis van de trap viel. Men verwacht dat de acteur gerui me tijd, minstens een maand, niet zal kunnen optreden. Een zeer indrukwekkend struc tuurplan voor een stad met in de toekomst rond 80.000 inwoners heeft het Vlissingse gemeentebe stuur dezer dagen tijdens een persconferentie in het gemeen- is rond 335 ha gereserveerd. In het door het plan omvatte gebied wonen nu ongeveer 38.000 mensen. Richtlijn De Engelse ambassade te Djakarta heeft ten behoeve van Lloyd's verze keringsmaatschappij aan de Indonesi sche regering inlichtingen verzocht over de status van de schepen van de Koninklijke Paketvaart Mij. die thans onder bewaking in Indonesische havens liggen. Over dit overleg was te Djakarta maandag geen officiële verklaring verkrijgbaar. In aanmerking genomen zij terdege Voor het doen ontwerpen van dit d.a' dd plan slechts als richtlijn ge- tehuis op tafel gelegd. Dit plan plan had de gemeente meer dan één ?len ,maS worden en geen rechts- groeide eigenlijk uit het plan Paauwenburg, omdat het nodig ke richting. Dit zal bijdragen tot een gpngspunt dienst doen en op eenvou- bleek een inzicht te krijgen in de snellere groei der gemeente. In de djSe wÜze y°rden gewijzigd en aan vraag hoe dit nlan later zon nac tweede Plaats kan in het centrum van "JYf omstandigheden worden aan vraag, noe cut plan later ZOU pas- ^et iancj njet onbeperkt doorgegaan gePast. sen in de totale ontwikkeling worden met het centraliseren van in- Al met al is het een groots plan, van de stad. Het Stedebouwkun- d."strie e" thaYe"s' h?tgae" «'f6™06" dat voor de toekomstige ontwikkeling rlifT Ri cut cutt -l voor Westerschelde-bekken en van Vlissmgen van zeer groot belang eng rsureau ocnut en ocnat te met name voor Vlissingen gunstige kan zijn en waarvan te hopen is, dat Middelburg kreeg toen de mooie gevolgen zal hebben en tenslotte bie- het zeker in grote lijnen zal worden D y-1 AVI rlrt ivi eiiirj l >- nnrlracM nm *,r,r,r- den de 111 studie zijnde plannen voor uitgevoerd, opdracht om voor de gemeente het Zuid-Sloe nieuwe en deels onge- waarbij niet gelet behoefde' te mdustrlele worden op de bestaande ge meentegrenzen - de gemeentelij ke herindeling op Walcheren staat immers voor de deur. rAan de hand van die richtlijnen "xu5 ut. schreef onze speciale verslaggever een structuurplan te ontwerpen 'dachte voor industriële vestigingen en ha- een toekomstverhaal over Vlissingen in 1990 uiteraard een zuiver fictief In het structuurplan nemen dc uit- jaartal zoals het er ongeveer uit breidingen van havens en industrie- zal zien, indien het structuurplan in- terreinen ongeveer 1030 ha in be- derdaad eens werkelijkheid mocht slag. Voor nieuwe woonwijken worden. groenstroken, wegen en recreatie- Deze reportage kan men elders in gelegenheden niet meegerekend dit blad vinden. President Soekarno van Indo nesië is maandagavond per vliegtuig in Calcutta aangeko men, vanwaar hij vandaag door vliegt naar de Indische hoofd stad New-Delhi. En daarmee is de president dan begonnen aan zijn „rustkuur" van zes weken, tijdens welke hij niet alleen In dia, maar ook Egypte, Pakistan, Birma, Thailand en Japan zal bezoeken. Bij zijn vertrek van het vliegveld Kemajoran verzekerde de president herhaalde malen, dat de verstandhou ding tussen de premier, de legerlei ding en de geheime politie uitstekend was. Tevoren had hij een beroep ge daan op het Indonesische volk, om de eenheid te bewaren. Soekarno verklaarde, dat hij voor een rustkuur wegging, doch dat hij geen rust zou nemen. Hij hoopte, zei hij, in die zes weken iets te kunnen doen voor zijn land. Zijn bevoegdhe den droeg hij over aan de voorzitter van het parlement, mr. Sartono, die vorige maand al werd beëdigd als waarnemend president. De weg naar het vliegveld werd zwaar bewaakt. Op verschillende punten langs de route stonden pantserwagens. Het voltallige corps diplomatique was naar het vliegveld gekomen om af scheid te nemen van de president. Majoor Harsono, woordvoerder van het leger, heeft zich inmiddels ge haast te verklaren, dat krachtige maatregelen zullen worden genomen tegen degenen, die tijdens de afwe zigheid van Soekarno de regering om ver zouden willen gooien. Het leger is voortdurend op zijn hoede, zei hij. Verschillende Indonesische bladen hebben al de vrees uitgesproken, det de communistische partij, die steeds machtiger wordt, in de eerstkomende weken haar kans zal trachten te g ij- pen. De economische toestand in het land wordt snel slechter. De in ier zou drastisch moeten worden ve.min- derd, wil de regering althans nog iets van haar deviezenreserves red den. De burgerlijke gouverneur ven noord-Celebes heeft maandag beves tigd, dat zijn gebied zich met in, van 1 januari van de provincie Cr"'i- bes, welke Makassar als hoofd Ir. 's heeft, heeft afgescheiden. Hij zei a n vertegenwoordigers van de pia v. e- lijke pers, dat de nieuwe provincie Noord-Celebes. met Menado hoofdplaats, niet langer admin a- tieve banden met de provincie C_ _- bes heeft. Peter Thorneycroft, de B itse mi nister van Financiën, is afget. c n, aldus is maandagavond te Londen meegedeeld. Thorneycroft is afgetreden uit pro test tegen de financiële politiek van de regering. Hij wordt opgevolgd door Derick Heathcoatamory, de minister van Landbouw. Deze wordt op zijn beurt opgevolgd door John Hare, tot dusver staatssecretaris van oorlog. Twee „lijntjes" had de mevrouw uit Haarlem meegebracht, toen zij op de pas aangekomen „Wel tevreden" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd haar beide hond jes kwam afhalen, die haar in Soerabaja achtergebleven man aan boord had gebracht. Zelf was ze enige weken geleden al naar Nederland komen vliegen. ,,Wat wilt u met twee lijntjes beginnen?" vroeg de bootsman, die aan boord voor de dieren gezorgd had. „Het zijn intussen zeven hondjes geworden." De mevrouw stond verbaasd en verwezen van haar lijntjes naar het grote gezin te kijken. Twee lijntjes hebben moeten plaats maken voor een flinks auto, die inderhaast werd ge charterd en waarin de dieren keffend en krioelend verdwe nen.

de Stem | 1958 | | pagina 1