Middelburgs zilveren penning voor W. Berdenis van Berlekom EILAND ALLERLEI Herrezen Muiderslot weer in sfeer van P. C. Hooft POLEY CEEFT Nat. vogelshow te Goes Tussen dijken en dammen GRATIS NYLONS Nieuwe interessante historische vondsten DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 JANUARI 1938 Afscheid voorzitter Godshuizen Weer verlenging van speciale uitkering aan Zeeland Gouwleiders KSA bezoeken Hulst Commissaris van de Koningin opent op 16 januari Sluis te Hansweert buiten werking P. Jordanus OFM Cap. overleden Ontspanningsavond voor vissers te Breskens Assenede werkt hard aan carnavalsoptocht Hoogwaterstanden Rommelpot Dank je Vuurwerk Nieuwjaarswens OOSTBUKG Bevolkingsloop 1957 Audiëntie GEEN MUSEUM Wat werd gedaan Verrassend AGENDA Vandaag Morgen Tijdens een zeer druk bezochte receptie in het hotel „De Burg" te Middel burg is zaterdagmiddag op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer W. Berdenis van Berlekom als voorzitter van de Middelburgse Godshuizen. Hij vervulde deze functie gedurende 26 jaar en zo bleek tijdens de huldi gingstoespraken op de meest lofwaardige wijze. Het gemeentebestuur eerde de scheiddende functionaris op ondubbelzinnige wijze door hem de zilveren legpenning van de gemeente Middelburg toe te kennen, een on derscheiding, die slechts bij hoge uitzondering verleend wordt en die in het verleden o.m. werd toegekend aan president Truman van de Verenigde Staten, aan de Amerikaanse gezant dr. Baruch en aan de Britse Marine. Tal van vrienden en relaties die de heer van Berlekom ook alle tot zijn vrienden mag rekenen warén ia de ontvangstzaal verzameld, toen Middelburgs waarnemend burgemees ter J. W. Kögeler hem ten afscheid toesprak. De heer van Berlekom, al dus spreker, is een van de langdurig ste en aangenaamste relaties geweest, die het gemeentebestuur ooit gehad heeft. Niet dat de gemeente aan die relatie ooit iets verdiend heeft, in tegendeel, hij vroeg altijd veel geld ten behoeve van het ziekenhuis. Maar In de wet van 1948, houdende her ziening van de regeling der provincia le financiën, was een overgangsbepa ling opgenomen, waarbij aan de pro vincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uitkering uit 's rijks kas werd gegeven in afwachting van de herziening van de wet, houdende vaststelling van de voorwaarden, waarop aan de calamiteuze polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks kas kan worden verleend. Voor de daarop volgende jaren is deze rege ling steeds verlengd en thans stelt de regering in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp weer verlen ging voor, voor de jaren 1958 en 195,. Een ontwerp van wet tot regeling van de toekenning van vergoedingen van rijkswege aan waterschappen in de kosten van waterkering wordt voor bereid, maar een wettelijke regeling kan niet binnen een zodanige termijn tot stand komen dat verlenging van de tijdelijke regeling vermeden kan worden. Vandaag brengt een afvaardiging van de Katholieke Studenten Actie in Vlaanderen (K.S.A.) en officieel bezoek aan Hulst, hetgeen het stevig contact met de Vlaamse jeugdbewe ging, die Hulst als kampplaats gaat exploreren, duidelijk onderlijnt. De gouwleider van West-Vlaande- ren, de heer D. Persijn, de gouw- proost, de zeereerw. heer Cocle en de gouwhoofdman de heer F. Depuydt, vertegenwoordigen de Westvlamin gen, uit wier midden de initiatief nemers komen. Verder zullen er af gevaardigden zijn van de gouwlei ding Oost-Vlaanderen en van de gouwleiding Antwerpen. Ook de werkgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, die de folder over Hulst samenstelde, zal vertegenwoordigd zijn. Deze folder zal tijdens het bezoek van vandaag officieel worden aangeboden. De Vlaamse gasten zullen op het stadhuis door het gemeentebestuur worden ontvangen. Ter gelegenheid van hun bezoek heeft de heer P. v. Geyt in de Steenstraat een speciale K.S.A.-etalage ingericht, waarin de opzet van de sedert vorige zomer ontwikkelde activiteiten duidelijk weerspiegeld is. Hoe groot de belangstelling voor het heem te Hulst thans reeds is on der de Vlaamse jeugd, moge blijken uit het feit dat er al vier kampen voor de komende zomer besproken zijn I het beheer van de financiën was al tijd uitstekend en daarom heeft de gemeente misschien toch nog zij het dan indirect aan de heer Ber denis van Berlekom verdiend. De heer Kögeler haalde enkele gezamen lijke herinneringen op vanaf de be kende verbouwing Frederiks in de dertiger jaren tot de voltooiing van de grote ziekenhüisuitbreiding na de oorlog toe. Na de scheidende hulde en dank te hebben gebracht voor zijn altijd stuwende werkkracht, overhandig de hij hem de in de aanhef ge noemde gemeentelijke onderschei ding. De rij van sprekers op deze re ceptie was aangenaam kort. Na mens het personeel van het zieken huis sprak de geneesheer-directeur, dokter W. W. Stevens, woorden van afscheid en overhandigde hij een vulpen. Het corps van specialisten werd vertegenwoordigd door dr. J. J. Okker, die de heer van Berle kom namens zijn collega's een kist sigaren aanbood. Bestuursvergadering De receptie was evenwel voorafge gaan door een bijzondere bestuurs vergadering, die gepresideerd werd Thans staat vast dat de nationale kampioens-vogeltentoonstelling op 16, 17 en 18 januari a.s. te Goes wordt gehouden, op initiatief van de Goese afd. van „de Vogelvrienden". Deze merkwaardige expositie, welke in de zalen-Krijger onderdak vindt, zal door de commissaris der koningin donderdagavond 16 januari worden geopend. Zeshonderd bijzonder mooie vogels worden uit alle delen van het land iedere provincie is vertegenwoordigd naar Goes verzonden. Dit zijn dan de kleur- en zangkanaries, tropische vogels, fasanten. kwartels, sierkip- pen enz. Naast deze zeshonderd me dedingers naar de kampioensprijzen komt er een grote vogelshow van zeer gevarieerd karakter. Een bij zonder accent zal aan het geheel worden gegeven door de volières, waarbij heel grote van 12 en 8 meter lang. Daarnaast komen de miniatuur volières, door de leden zelf vervaar digd. Ook zal er een miniatuur landschap worden opgesteld met vij vers, bruggen, molen en gebouwen, gestoffeerd met levende vogels. Een internationaal tintje zal een inzending Toekans uit Antwerpen aan de tentoonstelling geven. Een sluisdeur van de grootste sluis te Hansweert is door een aanva ring zwaar beschadigd. De sluis is voor een onbepaald aantal dagen bui ten werking gesteld. Hierdoor zal de binnenscheepvaart in aanzienlijke mate vertraging ondervinden. door de heer L. Onderdijk, die in deze kwalieteit ook afscheidswoorden tot de voorzitter sprak. Bijzonder inte ressant was het historische over zicht over de Middelburgse Gods huizen van 1323 af, dat de vroegere secretaris-penningmeester, mr. A. J. van der Weel, gaf. Namens het be stuur werd de voorzitter een zeldzaam exemplaar van een oud Frans boek werk aangeboden, dat van een door de bekende Zeeuwse kunstenaar Dirk van Gelder ontworpen opdracht was voorzien. Voorwaar een waardevol fa miliestuk. In de vergadering sprak de heer J. M. de Waard, administra teur. een persoonlijk dankwoord tot de heer van Berlekom en bood hij hem een tweehonderd jaar oude kaart van Zeeland aan. De Missieprocuur der paters kapu cijnen te Tilburg ontving bericht dat pater Jordanus (Pieter Theuns uit Beek en Donk) plotseling is overle den. Hij stierf, voorzien van de laat ste H.H. Sacramenten, te Singka- wang op Borneo en bereikte de leef tijd van 55 jaar. Op 9 januari om half negen zal in de kapucijnenkerk te Helmond de H. Mis van Requiem worden opgedragen. Deze winter zal het Breskense be drijfsleven voor de derde maal een ontspanningsavond aanbieden aan de vissers uit Urk, Texel, Wieringen en andere plaatsen, die van november tot maart met vele tientallen schepen vanuit Breskens op de haringvangst gaan, alsmede aan de Breskense vis sers. De burgemeester zal ook nu weer de door het gemeentebestuur uitge loofde wimpels uitreiken aan de schippers van de „spannen" die de eerste en de meeste haring aanvoer den. Door de plaatselijke toneelver eniging „Thalia" zal het bekende st.uk ..Schipper naast God" van Jan den Hartog worden opgevoerd. De avond wordt aangeboden in de nieuwe zaal van „Casino" op 7 en 8 februari a.s. Tijdens een plechtigheid in het ge meentehuis van Assenede zijn de car navalsprins en de raad der wijzen van deze plaats geïnstalleerd. Zoals be kend heeft deze Belgische grensplaats het plan opgevat de jaarlijkse vasten avondviering op hoger plan te bren gen. Daartoe heeft men de heer van Immerseel opdracht gegeven een stoet te ontwerpen, die op 16 februari zal uitgaan. Tot prins werd de heer E. Haers gekozen en deze begon zijn toekom stig regiem met een toespraak, waar in hij zei te hopen, dat de Asseneedse carnavalsstoet zich zal uitbreiden tot 'n unieke folkloristische gebeurtenis, die niet alleen voor Meetjesland maar voor heel Vlaanderen van belang zal worden. Behalve de. maskers, waaraan thans druk gewerkt wordt onder leiding van de heer Roos, bewonderden de genodigden bij de installatieplechtig heid ook de speciaal voor de carna val vervaardigde bierpotten van licht grijs aardewerk, waarop in vijf kleu ren de door de heer van Immerseel ontworpen Asseneedse nar en daar onder de spreuk „In blidscap, tere hier met rede, het edle bier te Assenede". Morgen, dinsdag 7 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 3.53 en 16.20 uur; te Terneuzen om 3.10 en 15.34 uur en te Vlissingen om 2.40 en 15.04 uur. De feestdagen zitten er weer op en met hen alle nevenverschijnselen. Er zijn om de aan dacht tot het materiële te beperken ontelbare konijnen, hazen, ganzen en kalkoenen geconsu meerd en „al wat verder ter tafel werd gebrachtf'. Dit is geen nieuws, wel was het een novum, dat de veteranen van de voetbalvereniging Mid delburg, die in hun jon ge jaren al blij waren met een varkensblaas voor hun traplust, nu een heel zwijn nodig hadden voor hun eetlust. Deze viervoeter was met Pinksteren door een der veteranen gewonnen in een verloting, welke een vriendschappelijke wedstrijd te Wissekerke, terwïlle van het batig sal do begeleidde. De hoofdprijs, toen nog in zijn kinderschoenen, was opgefokt tot een zware jongen, zó zwaar, dat de veteranen geen kans zagen het in een ruk te verwerken en daarom de rest vier kilo per persoon mee naar huis kregen. Zo ziet men dat er tegenwoordig behalve brood ook vlees in de voetbalsport zit. Opvallend was dit jaar de groei van het aantal kinderen dat te Goes met de rommelpot op avon tuur ging en al kaenke- lend" een snoepcent pro beerde te vermeesteren. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar werden de huisvrouwen, toch al drukker bezet dan an ders, tientallen keren naar de voordeur gebeld, zodat hun plezier in die folkloristische eigenaar digheid met de dag be gon te tanen. Waaraan de haast angstwekkende rage toe te schrijven is, laat zich slechts raden. Wij hoorden het al toe schrijven aan de beste dingsbeperking. Het zak geld schijnt daardoor minder overvloedig aan de jeugd te worden uit gekeerd en omdat de snoepzucht niet geringer werd, moesten nieuwe bronnen aangeboord wor den door de in hun nor male „inkomsten" ge troffen jongens en meis jes. Kerstgezangen ter ver sterking van de kerst stemmingen weerklon ken in de Zeeuwse Delta in niet mindere mate dan weleer. We zagen mu ziekkorpsen en koren er zelfs op uittrekken vol ijver en puur om wat sfeer en vrolijkheid te brengen, waar dit nodig werd geacht. Helaas was het succes niet overal evenredig aan de zelf opoffering welke de uit voerenden zich getroost ten. In het Goese verzor gingshuis althans ont stond er een hevig mond- gevecht tussen twee be jaarden omdat de een de ander prikkelde door mee te zingen. Het luwde pas toen er enige afstand was geschapen tussen het mi litante duo, maar toen een der sprekers later een beschouwing gaf over de slechte beoefening van het „vrede op aarde", zowel in grote als kleine gemeenschappen, trok een van het tweetal haas tig de schoen aan, die hem paste en riep zeer luid: „Dank je!" Een schitterend neven verschijnsel is voorts nog het vuurwerk op oude jaarsavond, schitterend en geruchtmakend en niet overal even welkom, daar het vaak behalve schrik ook schade ver oorzaakt. Zo wierpen bijv. laatst in Goes twee jongens een voetzoeker in een marktkraampje met tex tiel, waardoor voor f200 aan goederen werd be dorven; de ouders lie pen er tegen op. Een an dere jongen werd opge legd f 60 te vergoeden voor het vernielen van een damesmantel met een „gillende keuken meid" en in dezelfde week kwamen er klach ten binnen over verwon dingen, geschroeide ha ren en beschadigde nylon kousen. Het verkopen van vuur werk is om al die rede nen in de weken vóór en na nieuwjaar verboden te Goes. (Jok in Middelburg houdt men de touwtjes strak en mogen de win keliers in deze branche alleen vuurwerk afleve ren met een schriftelijke toestemming van de po litie. Vlissingen gooit de deuren van die zaken echter wagenwijd open en er verscheen 30 de cember van de burge meester der Scheldestad een officiële publikatie, dat men op 31 december van 's avonds 10 uur tot 's nachts 1 uur naar har telust er op los mocht knallen! Eendracht bij het da gelijkse werk is er onge twijfeld bij de gemeente lijke politie op de eilan den. maar bij het nach telijk vuurwerk nog niet! Nog één nieuwjaar- flits. Bij iemand, die nog slechts kort in Goes woont, vervoegde zich woensdagmorgen 'n juf frouw. In de deuropening wenste zij de bewoner hartelijk veel heil en ze gen. De man vond dit wel vreemd, omdat hij de dame niet kende, maar wellevend wenste hij haar hetzelfde. Toen werd er een woord op hem afgeschoten, hetwelk dui delijk genoeg te kennen gaf, dat zijn voortijdig overlijden de bezoekster niet onwelgevallig tuas.' Sluiskil VOOR DE BILJARTERS De meeste ontspanningsclubs be schikken over een kassaldo, dat te batig genoemd kan worden om te failleren, doch ook weer niet batig genoeg is om van een duurzaam voortbestaan verzekerd te zijn. Tot deze conclusie was ook de Sluiskilse biljartvereniging gekomen en aldus werd besloten de financiële situatie te verstevigen. Een dansavond, waarbij het propa gandistisch element ook niet ten achter bleef, bleek de beste remedie geweest te zijn. Groot was de op komst in hotel Meert en onder vrolij ke muzikale klanken van het uit Axel afkomstige dansorkest Dolf Schoot werden door de liefhebbers enkele aangename uurtjes doorge bracht. Een bemanningslid van een aan de kade gemeerd liggend Itali aans zeeschip bracht de aanwezigen in extase door enkele temperament volle zangsoli ten beste te ge- Ven, onder begeleiding van Dolf Schoots orkest. Stoppeldijk LEZING OVER O. L. VROUW VAN LA SALETTE In het verenigingsgebouw gaf pa ter prof. L. Damman, m.s.f., een le zing over de verschijnningen van O. L. Vrouw te La Salette. Ter illustratie van het gesproken woord werden fraaie lichtbeelden vertoond. Pater Damman, die ieder jaar een bede vaart naar La Salette leidt, heeft per soonlijk ter plaatse vele prachtige kleurenopnamen gemaakt. Voor deze interessante lezing bestond veel be langstelling. DANSAVOND In café P. Complet werd een dans avond belegd ten bate van de plaat selijke duivensociëteit. Een flink aan tal dansliefhebbers was present en de avond verliep in de beste stemming. Boschkapelle LOTERIJ VOETBALCLUB De loterij ten bate van de voetbal vereniging Vogelwaarde is een mooi succes geworden. Dat er heel wat moeite is gedaan om de loten ge plaatst te krijgen, bleek wel op de avond van de trekking. De prijzen bleven lang niet allemaal jn eigen dorp en zo kwam o.m. de hoofdprijs een vloerkleed, terecht in Roosendaal bij de heer R. van Osta. De verdere prijzen vielen ten deel aan J. de Poor ter. Boschkapelle; C. L. Westerweel, Middelburg; E. van Bunderen, Bosch kapelle; R. v. d. Veke. Zaamslag en M. Baecke, Boschkapelle. Kerstbomen verbrand Teneinde de gemeentelijke vuilnis- dienst te ontlasten, had het gemeen tebestuur 0,10 beschikbaar gesteld voor elke oude kerstboom die door de jeugd op een terrein aan het Grote Gat zou worden ingeleverd. Dit heeft tot gevolg gehad dat door de jeugd een ware wedren werd ge houden om maar zoveel mogelijk kerstbomen te bemachtigen. Voor het verbranden van de enkele honderden kerstbomen, die op deze wijze waren verzameld, bestond natuurlijk grote belangstelling. Het verbranden vond plaats des avonds om 7 uur. onder toezicht van de politie, terwijl ook de brandweer een oogje in het zeil hield. Hoofdplaat Dokter Rozemeyer gehuldigd Op het gemeentehuis had een re ceptie plaats in verband met het zil veren jubileum van dokter Roze meyer. Voor de aanvang van de re ceptie hield burgemeester J. F. C. Temmerman in tegenwoordigheid van afgevaardigden van diverse vereni gingen, een toespraak. Hij dankte dok ter Rozemeyer voor het vele goede, en dikwijls zware werk, dat deze voor Hoofdplaat heeft verricht. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik om de dokter en zijn gezin ge luk te wensen. Zo waren o.m. aanwe zig vertegenwoordigers van de E.H. B.Ö., Wit-Gele Kruis, K.A.B., N.C.B. gemeentebestuur, kerkelijk armbe stuur. Namens deze afgevaardigden werd het woord gevoerd door pastoor H. Deenen. Hij sprak woorden van waardering tot dokter Rozemeyer. maar bracht ook hulde aan mevrouw Rozemeyer. die in al die jaren een bijzondere steun voor haar man is ge weest. Aan dokter Rozemeyer werd namens genoemde verenigingen een pick-up aangeboden, terwijl de waar dering voor mevrouw Rozemeyer in een bloemstuk tot uitdrukking werd gebracht. Dr. Rozemeyer dankte allen voor de ondervonden belangstelling en de bij elke 10 gulden die U besteedt. BOVENDIEN 10 TOT 30 pet KORTING op damesstoffen, nappa en wol len handschoenen, korsetten en beha's enz. Deze reclame is geldig t.m. 14 januari. „POLEY" GANZEPOORTSTRAAT, GOES stoffelijke blijken van waardering, en verklaarde, dat Hoofdplaat nog altijd een ruime plaats in z'n hart inneemt. Biervliet Ten opzichte van 1956 is de bevol king van onze plaats met 38 terug - gelopen. Dit ligt in hoofdzaak aan het aantal vertrekken in 1957, dat 95 be droeg tegen 53 vestigingen. Geboren werden 12 mannelijke en 11 vrouwe lijke kinderen, waartegenover in to taal 19 sterfgevallen staan, n.l. 13 on der mannen en 6 onder vrouwen. Er werden in totaal 10 huwelijken geslo ten en er kwamen geen echtscheidin gen voor. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 6 en 8 jan. 1958. „Op het ogenblik kan ik het Muiderslot tonen-., ik heb nog jaren nodig om het zó te maken, dat ook de kenners tevreden zijn", aldus de heer Ton Koot, algemeen secretaris van het Rijksmuseum te Amsterdam en drager van de hem destijds ongeveer 10 jaar geleden bij ministeriële beschikking ver leende persoonlijke titel van „slotvoogd". De ebbenhouten pla quette (met een reliëf van het Muiderslot) aan draaglint is voor de heer Koot meer dan een uiterlijkheid; het is voor hem een verplichting om het al te lang verwaarloosde kasteel meer en meer terug te brengen naar de levenssfeer van P. C. Hooft, die met zijn bloeiende culturele Muiderkring zijn naam in on uitwisbare letters in de historie van dit fraaie middeleeuwse kasteel geschreven heeft. Ton Koot, van huisuit verwoed kampeerder (zijn tent stond zelfs tot 700 km boven de Poolcirkel), vechter voor de Heemschut-gedachte, destijds A.N.W.B.-kampeeradviseur en ad junct-directeur van de V.V.V. Am sterdam en thans o.a. bestuurslid van de Nederlandse Kastelenstichting, de bond Heemschut, de Anne Frank stichting, de Hollandse Molen en Hen- drick de Keyzer, mag van een sterke consequente lijn in zijn leven spreken. Hij schreef ongeveer 25 boeken, die of direct of zijdelings betrekking heb ben op het thema heemkunde, toeris me of historie en het hoeft daarom niet te verwonderen, dat zijn weg in de oorlogsdagen naar de inventarisa tie van ons kunstbezit leidde. Hij is de aangewezen man om b.v. zitting te nemen in een commissie, die in Amsterdam-Wesi een complex nieu we straten van namen moet gaan voorzien evenzeer als men hem in 1947 wenste te betrekken bij de en scenering van de 300e sterfdag van Hooft. Toen betrad Ton Koot een ver geten Muiderslot, waarin van de zui vere sfeer uit de eerste hélft van de 17e eeuw maar a' te weinig was over gebleven. De reactie was; ..Wat is dit jammer.wat zou hier niet van te maken zijn". En de minister, die later van deze uitlating vernam, hing de heer Koot daarna in figuurlijke zin de ambtsketen om. Motto: Gaat uw gang.... ,,Ik had bezwaar tegen een statisch museum.het kasteel heeft tenslot te geleefd. Van alle ministers die ach ter elkaar aan het bewind zijn geko men het zijn er nu drie heb ik steeds veel medewerking gehad. Het kasteel is inmiddels ook bij het pu bliek veel meer in trek gekomen.... het aantal bezoekers, dat destijds 20.000 per jaar was, is thans gestegen tot 75 a 80.000". Wat is alles de afgelopen tien jaren niet gebeurd: de commissie voor de inwendige restauratie van het Mui derslot (samengesteld uit nazaten van Hooft en daterend uit 1881) kreeg nieuw leven ingeblazen; er werden fondsen voor aankopen gevormd, ter wijl schenkingen van particulieren samen met depotstukken uit het Rijksmuseum naar Muiden verhuis den. Tafels, stoelen, kasten, schilde rijen en koperwerk werden naar bin nen gedragen en hevige detonaties verscheurden de lucht, toen een com plex van ondergrondse bunkers met 1 a l'/i meter dikke muren door de genie werd opgeblazen, zodat met de herrijzenis van de vroegere „Sier- en Kruidtuin" voor het slot kon worden begonnen. De Muiderkring-brieven werden even naarstig bestudeerd als oude schilderijen, die geheimen ver rieden over bepaalde types kapstok ken, banken, kandelaars, stoelen of tuinhekken. Voorts werd een begin gemaakt met de aanplant van popu lieren, waarover Hooft in zijn brie ven spreekt. En op een avond, toen men stijlvol met kunstenaars als Jan Musch, Gré Brouwenstein en Rosa Spier een der hoge verjaardagen van de thans 94- jarige pionier Jan van Zutfen in het kasteel vierde, inspireerde deze de slotvoogd tot de gedachte, een mo derne Muiderkring te stichten, geheel als „toen" onderverdeeld in verschil lende kunstafdelingen, waarbij ook vooraanstaande personen uit over- heids- en bedrijfskringen niet moch ten worden vergeten. Zeven afdelin gen van zeven klinkende namen 49 dus in totaal maken thans het Muiderslot tot een „levend centrum": er is hier evenzeer plaats voor een sfeervolle muziekavond bij kaarslicht, als voor een beschouwing van archi tect W. M. Dudok over moderne bouwkunst, 'n voordracht van mr. D. A. Delprat over modern Amsterdam of 'n clownerie van Conny Stuart. De onderwerpen en de mensen verande rende geest van Tesselschade, Sweelinck en Roemer Visscher keer de terug. „We hebben nu reeds 250 kunstma nifestaties in het Muiderslot gehad., en natuurlijk laten we het eerste lus trum van de Muiderkring in mei, wanneer we de vijfde plenaire zitting en de vijfde contactavond hebben, natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. Dan zal Anton van Duinker ken een discussie over Vondel inlei den Talloze malen hebben de kaarsen reeds in het Muiderslot gebrand en mensen als prof. dr. Garmt Stuive ling, Cruys Voorbergh, Johan de Meester, Ed Hoornik, mr. A. J. d'Ailly, Anton Coolen, dr. A. v. d. Horst, prof. Jan Wiegers om maar eens een „greep" te doen hebben zich, zoals hun reputatie al beloofde, in ieder opzicht het lidmaatschap van de Muiderkring waardig getoond. Natuurlijker blijven wensen. Waar haalt men de prachtige gobe lins vandaan, die 50 a 100.000 gulden per stuk kosten en die hier eens de Slotvoogd Koot: Nieuwe historische vondsten.. wanden sierden? En wat vindt men van het kostbare zilver, dat Hooft alweer volgens zijn brieven ten ge schenke kreeg? En waar is de gou den keten van de orde van St.-Michel, waarvan wel de oorkonde met de handtekening van Lodewijk de Xlïïde over is....? Maar toch.de heer Koot mocht glimlachen, toen hij in een van de laden van zijn grote bureau daar in het Rijksmuseum greep: „Dank zij de kastelen-kenner J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, heb ik thans deze foto-copieën...." Deze bewijsstukken uit de Rijksarchieven vormen belangrijk materiaal voor het thema, waar de heer Koot reeds zo lang mee doende is: de reconstructie van de historie van het Muiderslot. „Nog In het begin van deze eeuw dacht men, dat alles op dit terrein was nitgepntmaar wat is er na te voorschijn gekomen. En verrassend is de ontdekking, dat het slot na de dood van Florls V, na 1296, door de Utrechtse bisschoppen tot de grond toe is gesloopt En toen zeiden we: dan moeten we ook gegevens vinden over de herbouwen deze zijn ge vonden. In de 14e eeuw is het kasteel onder landsheer Hertog Albrecht van Beieren als een foenix op de funde ringen herrezen De tijd wist veel uit en daarom is iedere aanwijzing welkom, want de laatste „hergeboorte" van het Mui derslot heeft iets van een legpuzzel, waarbij ook interne restauraties uit latere eeuwen ook al zijn deze soms knap en smaakvol uitgevoerd als „vervalsingen" moesten worden ontmaskerd: zo moest ook een in de vorige eeuw herziene wand verdwij nen, opdat een originele schouw anno 1630 met bijbehorende tegels ervoor in de plaats kon komen. En dan is het au fond minder erg, of deze schouw er ooit geweest is: hij past verant woord in de sfeer, in casu de levens sfeer van het geheel. De heer Koot wijst op een ebbenhouten stoel so ber van lijn en bekleed met zwarte stof die achter ons in zijn werk kamer staat: „Dit is de stoel van Hooft en een der mooiste exemplaren uit die tijd. die wij in Nederland ken nen. De donkere bekleding is in de 18e eeuw aangebracht; daaronder vonden we de prachtige originele stof: een rijk bloempatroon op rood fond. We gaan thans dit meubelstuk weer zo goed mogelijk in zijn oor spronkelijke staat brengen Zo groeit het werk gestadig en steeds waar de slotvoogd zich ook bevindt blijft hij waakzaam: „Gis teren was ik nog in Zeist en vond daar een paar stenen tuinpalen van het type, dat ik zolang zocht. Totnog toe is het mij niet gelukt om vroeg- zeventiende eeuwse tuinbeelden te vinden maar wie weet. En verder bestaat er natuurlijk behoefte aan ge- bruikstin, glas en koper uit die tijd, maar ja hiervan is al zoveel naar het buitenland gegaan. Natuurlijk heb ik voor dingen na de sterfdatum van Hooft (1647) geen interesse Overigens is het zeer verheugend, dat onze regering, wanneer zij b.v. een internationaal gezelschap repre sentatief wil ontvangen, gebruik maakt van het kasteel. Ook ons vor stenhuis toont een warme belangstel ling; zo ontvangt Prins Bernhard er zijn gasten. „Een moeilijk werk, dat veel aan dacht vraagt", aldus de slotvoogd, „maar ik houd ervan en u kunt zich niet voorstellen, hoeveel vreugde het schenkt AXEL Het Centrum 8 uur: Voor zons ondergang. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Storm over Perzië. GOES Grand: De baby-sitters van de marine, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Liebe Tanz und 1000 Schlager. O. Neefs 3.30 uur: Schieting. De Graanbeurs: Dan sen. Café Apollo: Dansen. MIDDELBURG Elect.ro: De ondergang van de Graf Spee. 14 .1. Schouwburg: Tarzan in de gouden stad, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Tantes laat ste stunt. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Kle ren maken de man, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die Fi- scherin vom Bodensee, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: 06-15 Het einde, 18 j. Luxor: Gangsters van acht tien, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uur; Kleren ma ken de man, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Han delaren in meisjes, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ont spoorde vrouwen, 18 j. m. enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De vlucht naar de vrijheid, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Sameon en Dak la.

de Stem | 1958 | | pagina 2